GEEN OPLOSSING IN ZICHT BLIK DOOR HET WERELD in het Nabije Oosten Wat biedt de BEELDBUIS? „Flitsen" uit het buitenland OP SCHOUWEN-DUIVENLAND ga met nw tijd mee.neem een privé- rekening! DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG een ^lYlocllnette verdwijnt Bijna twee maanden nadat de oor log in het nabije oosten oplaaide is er een wankele wapenstilstand en nog weinig uitzicht op een oplossing van de geschillen die herhaling van de strijd kan voorkomen. In de V.N. is men niet verder gekomen dan af te keuren dat Israël Jeruzalem zon der meer inlijft en er zijn weinig mogelijkheden dat uit die hoek ver der nog een bijdrage komt tot op heffing van de conflictsituate. Ooi- het sturen van de waarnemers nbar het Suez-gebied gaat niet vlot en met name het Israëlische voornemen om patrouilleboten in het Suezka- naal te laten varen, leidt al weer tot krijgshaftige taal in Egypte. Israël gaat er van uit dat de wa- penstilstandslijn midden door het kanaal loopt, Egypte meent dat de scheiding samenvalt met de oostelij ke oever en zelfs daar nog niet over al. Men kan dus voorlopig rekenen op schietpartijen die bovendien tot gevolg hebben dat dan weinig ge werkt kan worden aan een regeling. Doordat israël niet gedwongen is de veroverde gebieden te ontruimen - de Russen zijn kennelijk niet van plan die karwei voor de Arabieren op te knappen en zelf kunnen ze het niet - is de enige andere mogelijk heid onderhandelen. Israël zal ongetwijfeld concessies verlangen voor de ontruiming van de Sinai en de westelijke Jordaan- oever. Op zijn minst een opheffing van de staat van oorlog en liefst een formele erkenning van de staat Is raël, die zou impliceren dat de Ara bische landen afzien van hun altijd luid uitgeschreeuwde voornemen de Joodse staat te vernietigen. Zelfmoord Degene die er het meest voor voelt een dergelijk contract aan te gaan, is de Jordaanse koning Hoessein, wiens land het zwaarst te lijden ge had heeft van de strijd. Hij zou ech ter een politieke zelfmoord begaan als hij, los van de andere Arabische landen, op deze basis met Israël ging onderhandelen. Het felst tegen is Syrië. Nasser is op dit punt vrij zwijgzaam, zulks in tegenstelling tot de Algerijn Bou- medienne, die zich uitput in een voor hemzelf vrij gevaarloos krijgs zuchtig geschreeuw. En aangezien de zich het heldhaftigst voordoende politicus in de Arabische wereld het grootste aanzien pleegt te genieten, maakt hij goede kans Nasser op te volgen als de grote leidsman van de Arabieren. Hij stelt voor, nieuwe kracht te verzamelen om de gebie den die nu verloren gingen terug te veroveren en uiteindelijk toch Israël te vernietigen .Hij stelt voor de olie boycot door te zetten tot het westen door de knieën gaat. Voor hemzelf heeft dit weinig problemen: zijn olie gaat rustig door naar Frankrijk. De opofferingen moeten komen van Irak, Syrië en vooral landen als Koeweit en Saoe- die-Arabië. Komen die daardoor in moeilijkheden dan kan het alleen maar helpen republieken a la Alge rije en Egypte te maken van Koe weit en Saoedie-Arabïé en dat is dan mooi meegenomen dank zij Is raël. Ccnflictstof Voor Nasser is het minder aan trekkelijk zijn economie verder in de vernieling te zien draaien ter wil le van een revanche, maar vooral om zo zijn vooraanstaande plaats in de Arabische wereld overgenomen te zien door Boumedienne. Naarmate de plannen vorderen blijkt steeds meer onderlinge con flictstof onder de Arabieren zelf. Tekenend was dat in Cairo wel Iraks Aref, Syriës Atassi, Egyptes Nasser en Algeriës Boumedienne bij eenkwamen, maar niet Hoessein er bij kwam. Het gebrek aan Arabische eenheid kan voor Israël het genoeg lijke aspect hebben, dat daardoor het bundelen van de krachten voor de volgende ronde in de strijd uit blijft. Maar ernstiger is dat op de zelfde manier ook een redelijker houding - zoals die bijvoorbeeld bij Hoessein wel leeft geen kans krijgt zich door te zetten. Integendeel: de kans is groot dat bij gebrek aan beter plan nen een kans krijgen als dat van de Syriërs om weer een hevige gue- rilla-actie op touw te zetten, die lang kan duren en maar tot één ding kan leiden: hervatting van de oorlog binnen een jaar of wat. ZONDAG 23 JULI. NED. I. Nadat in de ochtenduren een eucharistieviering is uitgezon den speciaal voor de vakantiegan gers op de Veluwe kunnen we des middags beelden zien van zwemmen (interlandwedstrijden Nederland- Hongarije), wielrennen (Tour de France) en atletiek (halve finale van het tournooi om de Europacup voor landenteams in Duisburg). Het avondprogramma begint met „Op spraak" (onderwerp: ibederopstan- ding des vlezes). „Woord voor Woord" en Thierry la Fronde. Ver volgens NTS sport en het zondagse journaal. Half negen neemt de AV RO de dienst over met een zomers detectivespelletje van Bavaria, geti teld „De stoel bij de haard". Een Engels stuk, in het Duits vertaald en opgevoerd. Dan volgen opnames ge maakt van het optreden van het kwartet van de bekende jazz musi cus Charles Lloyd. NED. II. Het NTS programma gaat van start met „Een prentbrief kaart uit Brugge", een documentaire van de Vlaamse televisie over het beeldschone stadje Brugge. Hoofd schotel van de zondagavond is de NTS produktie Prometheus van Aeschyclus" in een vertaling van mr. Evert Straat, een van de hoog tepunten van het Holland Festival. De uitvoering van het Griekse dra ma in 2400 jaar niet meer gespeeld - berust bij de Nederlandse Toneel manifestatie. MAANDAG 24 JULI. NED. I. Alleen als het regent is de NTS in de middag van de partij met wat luchtig vakantiewerk om de kinderen wat zoet te houden. De avond begint met „Kenmerk", ge volgd door een VARA reportage over het wereldkampioenschap boogschieten, die in Amersfoort ge houden worden. Na het journaal en „Achter het Nieuws" draaft Thom Keiling op teneinde enkele dames en heren het spelletje Tik Tak Tor te laten spelen. Hoofdschotel is een BBC-documentaire getiteld „Naar de Zuidpool met Peter Scott". Ruim een halve eeuw geleden maakte de bekende ontdekkingsreiziger Robert Scott zijn bekende tocht naar de pool. Zijn zoon Peter ging dezelfde route nog eens met de camera na. Het laatste half uur is weer aan de muziek gewijd. Henk de By ging op bezoek bij de bekende fluitspeler Frans Briiggen. NED. II. Een NCRV avond op het tweede net. Eerst een serie en wel „De Held". Vervolgens een Russi sche documentaire getiteld „De zee droogt op". Onderwerp is het merk waardige verschijnsel, dat het wa terpeil in de Kaspische zee steeds zakt. „Op Verzoek" is de titfl van een programma van Kitty Knappert dat de volgende 35 minuten de aan dacht vraagt. Het slot van de avond is nogal afwisselend. Eerst in de geest van de avondoverdenking vijf minuutjes naar Tricht onder de titel „Windkracht en geestkracht". Voor afgaande aan de reclame en het journaal tenslotte nog een minuut of tien met het kwartet van Ad van den Hoed. dat luchtige swingmuziek speelt. ZONDAG 23 JULI. NED. I: 10.30 Eucharistieviering: 16.00 Zwemmen16.15 Tour de Fran ce; 16.45 Atletiek; 17.15 Zwemmen; 13.40 Opspraak; 19.05 Woord voor woord; 19.10 Thierry la Fronde; 19.35 NTS-sport; 20.25 Journaal; 20.30 De stoel bij de haard; 21.50 The Charles Lloyd kwartet; 22.20 Jour naal. NED. 11: 20.00 Journaal; 20.05 Prentkaart uit Brugge; 20.30 Pro metheus; 22.00 Journaal. MAANDAG 24 JULI. NED. I: 18.45 De minimolen; 18.50 Journaal18.56 Ster; 19.00 Kenmerk 19.30 De wereldkampioenschappen boogschieten; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Tik tak tor; 21.15 Naar de Zuidpool met Peter Scott; 22.05 Frans Bruggen speelt oude en nieu we muziek22.35 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 De held; 20.30 De zee droogt op; 21.05 Op verzoek; 21.40 Wind kracht en geestkracht; 21.45 Ad van den Hoed; 21.56 Ster. 22.00 Journaal. De uitzendingen van Hilversum III HILVERSUM, 20-7. In verband met internationale overeenkomsten zullen de uitzendingen van Hilver sum III via de middengolf (240 me ter) met ingang van 1 augustus tot 17.00 uur plaats kunnen vinden. Via de FM-zenders en de draadomroep blijven 3 programma's tot 18.00 uur te beluisteren. NEW YORK. De gedelegeerden bij de algemene vergadering der Verenigde Naties hebben besloten de kwestie midden-oosten terug te. verwijzen naar de veiligheidsraad. LAGOS. Het Italiaanse vracht schip „Isonzo" (5.522 brt.) is van Lagos naar Port Harcourt in het van Nigeria afgescheiden Biafra ver trokken om daar 845 buitenlanders aan boord te nemen. Het zijn 500 Engelsen, 200 Amerikanen, 80 Ne derlanders, 15 Duitsers, 10 Italianen, 20 Zweden, 17 Israëliërs en 3 Ja panners. MEXICO. De Mexicaanse autori teiten hebben een komplot van Pe- king-gezinde communisten ontdekt, dat ten doel had een marxistisch be wind in het land te vestigen door middel van een gewapende opstand. Dit is meegedeeld door het ministe rie van justitie. MUNCHEN. De 31-jarige Neder landse bergbeklimmer Harry Breed wordt in de Beierse Alpen vermist. Hij is zaterdag vertrokken voor een tocht in het Wettersteingebergte. Hij staat als geroutineerd alpinist be kend. Zaterdag is "hij voor het laatst gesignaleerd in een berghut op 2600 meter hoogte. PARAMARIBO. Na de inzameling in Suriname is een cheque ter waar de van ruim 39.000 dollar gezonden aan het Israëlische Rode Kruis. Dit geld werd bijeengebracht door ker kelijke gemeenten en verenigingen, bedrijven, handelshuizen en parti culieren. ADVERTENTIE ADVERTENTIE U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid Uw pijp hebt u altijd bij u Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u M Coopvaett rookt? spaarbank en allé bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire u uw eigen bankrekening? ja. waarom niet! Iiel is zo gemakkelijk, u ojient nwprivé-rekening bij de Raiffeisenbank. n stort daar geld op of- laat er liw salaris of andere ontvangsten op overmaken, dan kunt u óók al uw betalingen -via ome bank regelen. zelf kunt u dagelijks over contanten beschikken, een Raiffeisenbank-service die geheel GRATIS is! ZO WARM IN SPANJE MADRID, 20-7. In de Anda- lusische stad Ecija, in de zo mermaanden als „braadpan" berucht, steeg woensdag het kwik tot de recordhoogte van 47 graden in de schaduw. In Scvilla was het iets minder warm: 45 graden. De inwoners van Madrid waren in vergelij king hiermee nog goed af, de temperatuur steeg daar tot „slechts" 39 graden. De zwem baden puilen uit van verkoe lingzoekenden. Zelfs Palma de Mallorca, bekend om zijn mil de klimaat, had het warm. Het werd daar 35 graden in de schaduw. Op de Zuidspaanse plantages vallen de door de hitte snel rijpende citroenen in massa's van de bomen. In het binnenland heeft het sinds weken niet meer geregend. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Engwierum: R. E. R. van Duiren, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Durger.dam: P. Feenstra, vic. te Krommenie; naar Axel (2e pred.pl.): J. Verheul te Ju lia Nadorp-Callandsoog; naar Oos terland (toez.): H. Ommering, kand. te Schiedam, die bedankte voor Aag- tekerke (toez.) en voor Anjurn (Dr.) Benoemd tot hulpprecL te Finkum en Hijum: L. J. van der Kam te Blija. Geref. Kerken Beroepen te Mechelen: A. J. Ver beek te Hoek (Züd.); te Colijnsplaat- Geersdijk-Wissen'kerke: P. Blokland, kand. te Goudriaan. Bedankt voor Zuidwolde (Dr.): H. Makkinga te Kouderkerk aan de Rijn-; voor Hillegom (2e pred.pl.): A. Trapman te Velp. Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen: N. W. Schreuder, kand. te Amersfoort. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 9.30 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 uur ds. Flink, 7 uur ds. W. Janssen, Goes Kerkwerve: 2 uur ds. Flink. Seroos kerke: 11 uur ds. Assendorp. Burgh: 9 en 10.15 ds. Lam. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing (bed. H.A.) Re- nesse: 9 uur de heer Hiensch, Goes, 10.15 uur ds. Mulder, Lobith, 7 uur ds. Feunekes. Noordwelle: 10.15 uur de heer Hiensch. Scharendijke: 10 uur ds. Roodenburg, gezamenlijke dienst in de gereformeerde kerk. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur cis. Feunekes. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 11 uur ds Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds Wes terhof. Oosterland: 9.30 uur ds. Fa ber, 5 uur ds. Feunekes. Sirjansland: 10 uur ds. Stelwagen, Zwijndrecht, 2.30 uur ds. A. Vroegindeweij, Vee- nendaal. Bruinisse: 10 en 5 uur. de heer C. Bolijn, Terwolde. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee:. 10 en 6 uur ds. G. van Wilgenburg, Middelburg. Haamstede: 9, 10.30 en 7 uur ds. N. Wijngaarden. Barendrecht. Renesse: 7 uur ds. Feunekes. Scharendijke: 9 en 10.30 ds. Scheming, 7 uur interk. dienst. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur uur ds. A Heuseveld, Goes. Nieu werkerk: 9 uur ds. Joosse, Middel burg, 5 uur ds. Torenbeek, Anna Ja- cobapolder. Oosterland: 10 en 3 uur ds. H. Plug, legerpredikant, Huis ter Heide. Bruinisse: 10 en 5 uur Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10, 11.30 en 3 uur ds. Keizer. Haamstede: 5 uur ds. Kei zer (in de Ger. kerk). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. P. op den Velde. Kerkwerve: 3 uur ds. J. van Dijken, Biezelinge, 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 9.00 en 10.30 uur ds. Westerink, 3 en 7 uur ds. J. van Dijken, Biezelinge. Nieu werkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 3 en 7 uur ds. J. van Haaren, Amersfoort. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens (bed. H.A.). osterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Karens, Nieuwerkerk. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 2.30 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst". Dinsdag 25 juli, 7.15 uur de heer A. v. d. Meer, 's-Gravenzande. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmelsdijk: 19.00 uur ds. E. J. Kui per, Haarlem. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst. 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katliolieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond om 19.00 uur, zondag morgen 8.00 en 10.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen, zaterdagavond 19.00 uur; zondag 8.30, 10.00, 11.30 en 19.00 uur. Renesse: Eucharistievierin gen zaterdagavond 19.00 uur, zondag 8.00, 9.30, 11.00 en 19.00 uur. Burgh: Eucharistievieringen zaterdag- e- zondagavond 19.00 uur. WASHINGTON. President John son heeft generaal Maxwell Taylor, voorheen ambassadeur der Verenig de Staten in Saigon, gevraagd een speciale missie te leiden, die gaat praten met de landen, die Amerika bij zijn oorlog in Vietnam helpen. DJAKARTA. Communistische ter roristen uit Serawak, een deel van Noord-Borneo dat tot de federatie Maleisië behoort, hebben de Indo wang op Indonesisch Noord-Borneo aangevallen. Deze luchtmachtbasis ligt dicht bij de grens. Feuilleton door Frank van Falckenoorl „Misschien wel, misschien niet", antwoordde Bep Kaars onverstoor baar. Hoewel ze in eerste instantie hevig geschrokken wakker geworden was van het getimmer op de slaap kamerdeur en de zware, boze stem, had ze geleidelijk aan haar posotie- yen weer bij elkaar gekregen. Haar eerste gedachte was, toen ze gehaast uit bed stapte: Dit is een misreke ning, die misschien alle plannen in de war stuurt. Maar ik moet me eerst als de wind aankleden, want die schreeuwer is in staat de deur in elkaar te trappen. Wie weet, wat een griezel er aan de andere kaait staat. Nu ze hem van gezicht tot gezicht zaïg, viel het haar best mee. Flip van Viersen was op zijn zes en dertigste, jaar nog een knappe jongen en zelfs op dit ogenblik, toen hij daar stond te kijken, in zijn vissersplunje, onge schoren. met verwarde haren, had hij nog iets aantrekkelijks voor een vrouw. Zelfs Bep, die vrij cynisch was, als het andere mannen dan Ka- rel betrof, moest toegeven, dat hii met zichzelf voor de dag kon komen. Ze had hem gelijk, toen ze hem zag, herkend: Flip van Viersen, de han delaar in tweedehands auto's, die met een veel oudere, vrij lelijke vrouw getrouwd was. Tenslotte ken de ze heel wat mensen in Dorringen. „U maakt me nieuwsgierig, juf frouw Kaars, want die bent u im mers?" „Wie 'ik ben, doet er nauwelijks toe vindt u niet?" Flip lachte zachtjes knikkend. Hij hield van gevatte vrouwen. Dat. maakte de strijd om de verovering altijd veel interessanter, dan met die schapen, die bij de minste, geringste aanraking bereid waren in zijn ar men te vallen. En al zag ze er nu op de vroege ochtend niet op haar voor deligst uit, hij wist, dat ze een leuk gezicht had en behoorlijk mollige rondingen had. Ook al iets, dat hij in een vrouw prefereerde. Aan die magere scharminkels had je nauwe lijks houvast. Als hij een vrouw In zijn armen hield, dan moest hij ste vigheid hebben. ..Wel, ik neem aan, dat we allebei nog een beetje nuchter zijn. U hebt misschien de hele nacht geslapen en ik heb zitten vissen. Daarom stel ik voor, dat we ons eerst maar eens wat opknappen. U eerst, want dames gaan voor. Doet u de deur van de keuken maar achter u dicht, want ik kom vast niet kijken. Niet dat u het aankijken niet waard bent, maar het is me nog te vroeg. Daarna ga ik me wassen en zal ik een paar vis jes bakken, die ik vannacht gevan gen heb. Houdt u van vis? Ja? Kijk eens aan. Gaan we samen gezellig ontbijten. Daarna maken we rustig een babbeltje. Zo." Hij wees niet zijn hand naar de keuken. „Gaat uw gang. Ik wacht wel". Drie kwart Cir later haalde Flip de pan met. de laatste vis van het olie stel en zette hem op de keukentafel, die intussen gereed gemaakt was door Bep Kaars. Ze had ook thee ge zet eneen kop voor hem volgeschon ken. Even keken ze elkaar aan. Er kwam een glimlach op het gezicht van Bep Kaars en Flip lachte even eens. „Kijk eens aan, ik concludeer, dat het ijs gebroken is, voorzover je in deze tijd van het jaar deze beeld spraak kunt gebruiken. Het ziet er allemaal niet slecht uit. vindt u wel? Neemt u die grote vis maar, vis eten is gezond, zeggen ze.: Eet smakelijk". Enige tijd aten ze zwijgend, tot het meisje plotseling zei: „U bent toch niet de eigenaar van dit huisje?" Flip schudde zijn hoofd. „Nee. zo rijk ben 'ik niet. Van een kennis van me uit Zutphen. Ik huur het al tijd de eerste weken van het vis- seizoen. Vandaar, dat ik gisteravond laat ben aangekomen. En u? Ja, hoe bent u er eigenlijk.in gekomen? Voor zover ik heb kunnen constateren zat alles hermetisch op slot. Om door een sleutelgat te kruipen, daar hebt u de figuur niet voor." Ze bloosde. Omdat ze niet ant woordde, voegde Flip er aan toe. „Dat zeg ik niet om onbele.efd te zijn u kunt met uw figuur wel voor de dag komen, hoor". Bep antwoordde rustig: „Er zat een luik los. Toen kon ik gemakke lijk een raam open maken". „Zo, zo. En wat is de bedoeling? In uw eentje hier vakantie houden of zo? Te oordelen naar uw aanko pen - hij wees naar de keukenkast - was u van plan om minstens enkele dagen hier te blijven". ..Dat ligt wel voor de hand. hè?" „Dat dacht ik ook. Ruzie gehad thuis? Ach. wat kan het me ook schelen. Zeg - hij keek het meisje opeens verschrikt aan - u bent toch wel meerderjarig?" (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE ^cccccccoooccccooocososec Gevraagd: leerling-stoffeerder GEBR. THIEN Telefoon <01110)-2604 4 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4