ZIERIKZEE BELEEFDE FANTASTISCH MOSSEL-FEEST Voorzitter Loekefeer acht strijdfront belangrijk versterkt Mosselprinses werd hartelijk gehuldigd Boegsprietlopen lachnummer van het feest ZIEK1KZEESCHE NIEUWSBODE vi-ydag 21 juu 1967 Nr. 19831 Wuivend naar de gasten aan boord betrad de mosselprinses de Z.Z. G waarna de prachtige vaartocht ge maakt werd, waarvan zeer velen bij zonder hebben genoten. Feestelijke vaartocht Zierikzeese vissersvloot ZIERIKZEE, 19-7. Het was een feestelijke wapenschouw van de Zie rikzeese vissersvloot daar in de ste vige zilte bries enige kilometers uit de Zierikzeese haven op de Room pot. Kleurige vlaggetjes bolden vrolijk in de wind en de twaalf aan de vlootschouw deelnemende mos- selkotters (negen uit Zierikzee en verder uit Bruinisse, Yerseke en Tholen elk één) waren bemand met vele honderden belangstellenden, vooral veel toeristen, die terugzien op een prachtige, zeer geslaagde vaartochtEen vaartocht die wat het minder officiëlegedeelte van het Zierikzeese Mosselfeest 1967 be treft zeker een hoogtepunt mag ge noemd worden. bewonderen. Mosselprinses /%7 Jannic Schot maakte in een met blóemen versier de rode sportwagen de tocht van hel stadhuis naar dr wachtende, schepen aan de Nieuwe Haven. Zevibel-reunie Zierikzee ZIERIKZEE, 20-7. „WÜ z(jn nog geen Luciferisten, al worden wy er wel vcor versleten, maar Zevibelisten en het is goed en nodig telkens een eigen geluid te laten horen, ook at loopt dit niet parallel met dat van degenen, die niet namens de belangengemeenschap va n de mossel visserij spreken". Zcvibel's voorzitter, de heer A. S. L. Loekefeer, zei het donderdag weer krachtig en origineel, tijdens zijn vurig pleidooi, gehouden aan de lunch in de „Mondragon"-foyer, in het kader van de reünie, die de Zeeuwse vissers- vereniging hield op de dag van het Zierikzeese mosselfeest. Belangrijk is dat „de buitenwacht" weet om welke importante belangen het gaat. Er z\jn 130 goed gcoutileerde mosselvaartuigen in Nederland, waarvan 110 in Zee land. Per jaar gaat het om een omzet van 900.000 ton (100 kg), een getal dat in een gunstig jaar wel eens de 1 miljoen overschrijdt. Uit Zeeland kemt 60 procent van deze voorraad, waarvan 20 procent uit de Grevelingen en 40 procent uit de Oosterschelde. Het belangrijkste deel van de totale produktie gaat naar het buitenland, want Nederlanders zijn geen mosseleters" België wakker geschud „Wij menen iedere gelegenheid te moeten aangrijpen om uiting te geven aan onze wil voort 'te blijven strijden voor een zoute Oosterschel de. Op dit punt ken ik geen vergoe lijking of berusting", aldus de strijd vaardige heer Loekefeer, die ver volgde „niets op de wereld is on veranderlijk, ook de destijds ge maakte Deltaplannen niet, zij het dat het allemaal wel anders lijkt". De strijd die thans gevoerd wordt, is niet van vandaag of gisteren. Reeds voordat er een commissie van 13 was, werd strijd geleverd, o.m. door de 'toenmalige burgemeester van Yerseke de heer Willemse. In die tijd is er echt wel wat gebeurd. Er wordt op een breder lijn geageerd tegen afsluiting van de Oosterschel de. Er zijn ernstige bezwaren gere zen, die velen tot nadenken stem men. Weliswaar vormen de vissers geen pressure-group in Nederland, maar zij weten zich thans gesterkt door andere groepen. Vooral ook België is wakker geschud, daar de belangen van de (Belgische) kust vaart in het gedrang komen, blij kens een uitlating van prof. Korrin- ga. Het zal gedaan zijn met de plat vis en de garnalen, ook voor België, Versterkt Front „In dit verband zie ik hét destijds te Zierikzee gehouden Oosterschel- debrugcongres als een incident. Het betekent in ieder geval niet dat er een punt gezet wordt achter de af faire. Het opvallende is nl. dat van de zijde van Waterstaat niet is ge zegd, dat het niet anders zou kun nen in het Deltagebied dan door af sluiting van de Schelde. Er werd ge sproken van een complex geheel, in het kader waarvan een sluiting - als gepland - niet achterwege zou kunnen blijven. Het is daarom meer dan de moeite waard er als volk bij stil te staan dat de beoogde veiligheid ook zou kunnen worden bereikt door verho ging der zeedijken. Vast staat ver der dat het contact met de mede standers van Zevibél inniger is ge worden. Ook 'de oester- en garnalen- mensen zijn zich gaan interesse ren en alles, bij elkaar gaat het „om een half miljard aan kapi taal, dat in de Schelde aan vis aan wezig is". „Het front is versterkt", aldus de heer Loekefeer, want ook in het noorden is men thans gealar meerd in verband met dreigende afsluitingen ginds (dam van Ame land, afsluiting Waddenzee). Nog dit jaar zal daarom Zevibel komen tot een manifestatie, die als tegenhan ger van het Oosterschelde-congres zal kunnen worden beschouwd. „Ik vraag belangstelling voor de hero- ische strijd, die wordt gevoerd, de strijd tegen de ondergang". Dc cultures in Zeeland Tevoren had de voorzitter van „Helpt Elkander" de heer B. Schot zijnerzijds gewezen op de groeiende betekenis van de cultures in Zee land, zij 'het dat men daarmede lang niet altijd rekening houd't. Zo laak te hij de moeilijkheden rond de le vering van mosselen en het onple zierig gedrag rond het openen der Zeelandbrug. Wel open voor jach ten, maar - eerst na lang wachten - voor mosselschepen. Met de485000 ton mosselen per jaar zit Zeeland goed en „men kan ons gelet op dit getal, werkelijk niet kwalijk nemen dcit wij blijven vechten. Met de bes te wensen voor een goed seizoen 1967-'68 besloot hij zijn toespraak. Tot slot sprak' de voorzitter van het organiserend comité de heer J; Goedhart. Tevoren waren door de voorzitter van „Helpt Elkander" de prinses en de hofdames (zij hadden een ere- plaatsje aan de podaumtafel) ver welkomd, evenals autoriteiten, w.o. de burgemeesters van de visserij- plaatsen: Bruinisse, Yerseke en Breskens. Intussen hadden de deelnemende vaartuigen een groet gebracht aan de opgewekte mosselprinses en daarna werd teruggevaren naar het Luitje waar in volgorde van aan komst een massale onscheping volg de. Na deze geslaagde vaartocht werd het dus nog een beetje druk ker in Zierikzee Zo was er een sjeik, een burge meester, een man met een dubbel stel ledematen, een „nikkelen Nelis". een levensgrote pinguin, een matroos, twee stoere, blozende boerinnen en nog veel meer zotte figuren. Ze waagden zich allemaal op de gladde boegspriet en voordat ze zich aan het koude water prijsgaven haalden ze de dolste capriolen uit. De vreemde manipulaties werden ook gadegeslagen door de mossel prinses en haar dames en de geno digden vanaf de ZZ6 die daarvoor dwars in de haven ligplaats had ge kozen. Nadat ieder zijn kunsten op het gladde hout had laten zien, volgde het tweede deel van de watershow: de stoelendans. De boot met de stoe len lag midden in de haven en de bootjes waarin de bemanning inmid dels had plaats genomen voeren hier om heen. Als de muziek ophie'd sprongen de mannen zo snel mogelijk in het water om een plaatsje te be machtigen. Bij de snelle duiken ver loren ze vaak een groot deel van hun kleding, wat voor de toeschou wers dan weer aanleiding was tot uitbundig plezier. Een jury was aanwezig om de vcr- verschillende onderdelen voor ieder persoonlijk te beoordelen. Heden Twee mannen van de vloot hadden nog even een onderonsje voordat zij :ich op de boegspriet waagden. Een indrukwekkende Neptunus, gekleed in netten en met een enorme baard loas de hoofdpersoon van de vaartocht. Na zijn terugkeer uit de golven aan hem immers de taak het verse zeebanket te offreren aan mosselprinses en genodigden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 21-7. De start van het. avondprogramma op het Haven plein bestond uit de huldiging van de mosselprinses en haar beide hof dames. Woorden van dank werden uitgesproken door de burgemeester D. W. Kastelein, die de prinses prees voor de presentatie van het feest. De burgemeester ging het verloop van de feestelijke dag nog eens na en kwam tot de slotsom dat het een uitstekend geslaagde dag is geweest. Hij 'dankte hiervoor in de eerste plaats de mosselprinses en haar da mes, het feestcomité, de bemanning van de vloot, dc visserijvereniging en allen die aan de voorbereidingen hun werk hebben gehad. Tot de tou- risten zei hij: „U hebt vandaag ge merkt dat er in Zeeland nog een bloeiende mosselvisserij is en dat. is de bedoeling van deze dag". De mosselprinses en haar hofdames bood hij tenslotte een boeket bloe men aan. Mosselprinses Janny Schot gaf antwoord op deze huldeblijken, dankte de burgemeester voor zijn woorden en de toeschouwers voor hun aanwezigheid op het feest .In hel korte, vlot uitgesproken, speech- je, zei ze verder met veel genoegen de reprcsentatrice van de Zierik zeese mossel visserij te zijn geweest. Aan dek van de Z.Z. 6 werd ruim plaats gemaakt voor de hoge gast en toen was het grote moment aan gebroken dat voor de vele liefheb bers van mosselen een begin bete kent van een periode waarin aan dit produkt zeker geen tekort zal zijn. Hangend aan een mos'selkor ver dween Neptunus in het zilte nat. Even later dook hij weer op uit de golven met een mandje vers zeeban ket en aan boord kreeg de mossel prinses als eerste een mossel aange boden rauw uit de schelp. Allen die trek hadden mochten vervolgens proeven en al gauw stegen ook de prikkelende geuren van gekookte mosselen op int de kombuis. Voor de genodigden was er ook een glas sherry en deze combinatie liet zich uitstekend smaken. ZIERIKZEE, 20-7. De bemanning van de vloot heeft weer voor de vro lijke noot gezorgd in het middagpro gramma van het Zierikzeese mossel feest. De vlootmannen traden geza menlijk op in het traditionele num mer boegsprietlcpen en gaven de vele honderden toeschouwers, die langs de havenkant opgesteld ston den, een uur lang volop te lachen. De heren hadden zich gecostumeerd en er vielen vele mooie creaties te (vrij dag)avond, tijdens bet feest van de mossel vissers onderling, zullen, de grootste grappenmakers en beste zwemmers hun prijzen krijgen. Alle omstandigheden waren er dan ook naar: het weer was bijzon der mooi, het wolkenspel indruk wekkend en de stemming aan boord van de sterke schuimsporen trek kende kotters kon eigenlijk niet beter zijn. Vooral aan boord van de „Nooit Gedacht", de Z.Z. 6 van de gebrs. Kouijzer, werd het een ge zellig uitstapje en dat spreekt van zelf in aanwezigheid van de Mossel prinses en haar gevolg. Aan boord van de Z.Z. 6 bevonden zich ook de officiële genodigden voor deze vaar tocht: burgemeester en wethouders van de gemeente Zierikzee en auto riteiten uit de wereld der visserij. Geen wonder dus dat de „Nooit Gedachtals eerste in aanmerking kwam om bij te draaien toen schip per Kouijzer een merkwaardige ge daante in de kijker kreeg. Een in netten gehulde visachtig soort man, gezeten op een scheefhangende grote boei. Deze natie „visman" zou ver der een belangrijke rol spelen in het gebeuren daar op de Roompot. Voor de vissers en „ingewijden" was het natuurlijk geen geheim, maar het duurde wel even voor alle andere spelevarenden in de gaten hadden dat het Neptunus, de koning der zee, in eigen persoon was, die daar zo eenzaam hangend aan een gasboei was aangetroffen.. Het korren van de eerste mosselen ging samen met een „vorstelijke" voor stelling van Neptunus, die gevangen in een mosselkor over boord werd gezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3