Uit het dagboek van Stalins dchter Toch zinvol STREEKNIEUWS Stille „kaai" in 1907 Renner J. v. d. Burg werd winnaar wielerronde van Zierikzee Muzikaal en vurig slot van mosselfeest „HIP" Tijdens de met het mosselfeest samenvallende reünie van Zevibel is het woord gevoerd door de voorzitter van die organisatie, de heer A. S. L. Lockefeer, die tradi tiegetrouw, weer een vurige rede afstak, om de belangen van de Zeeuwse schelpdierencultuur te bepleiten en een lans te breken voor toch nog een voor de kwe kers te creëren oplossing tot be houd van een zaak, die zo typisch Zeeuws is als maar zijn kan. Wij weten dat de inzichten van de heer Lockefeer door velen niet wor den gedeeld en het is ons ook bekend dat hij wel van Don Qui- chotterie wordt beschuldigd en de ogen sluit voor het niet te omzei len geachte feit dat „de Ooster- schelde toch dicht gaat". Het kan zijn, maar het wordt wel tijd dat men in bredere kring eens oog gaat krijgen voor dit wanhopig ge vecht, gevoerd door een man, die nog Bourgondisch bloed in de aderen heeft en die - zou het dan al een nederlaag moeten worden - vlak voor de ondergang nog kracht heeft om zijn getuigenis over de zilte wateren van Zeeland uit te roepen. Van zo'n man houden wij en dat heeft niets met gebrek aan realisme te maken en nog minder met sentimentaliteit en helemaal niets met een ziekelijke hang naar folkloristische elementen, die nog in onze samenleving zijn overge bleven. Als Oostcrschelde-congres-bezoe- ker kennen wij de kei-harde wer kelijkheid van het sluitingsschema. Rijkswaterstaat wil - en kan ook feitelijk niet - van temporisering of wijziging der plannen horen. Maar - en dat be-oogt de heer Lockefeer en zijn „Zevibelisten" - ook aan hard ijzer kan wat worden bijge vijld, zodat een geheel ontstaat dat op iets meer genuanceerder wijze tegemoet komt aan de geschakeer de belangen, die op het spel staan. Het is immers een niet te weer spreken feit, dat zich in de rij van vissers ook hebben geplaatst de watersportliefhebbers, de bio logen, de Belgen, die de garnalen- en platvisserij zien bedreigd en - wat verder van huis - de vissers op de Waddenzee, die met een vergelijkbare problematiek worden geconfronteerd als de Zeeuwen, zij het in een nog niet zo akuut stadium. Mocht dit allemaal niet helpen, dan is de „tegenstem" op een dusdanig krachtige wijze ge pousseerd, dat de regering eenvou digweg niet onder een loyale schadevergoeding uit kan. Zo ge zien is de tegenweer toch zinvol, nuttig, noodzakelijk en voorlopig onmisbaar, want de Zeeuwse vis serij afschrijven als „quantité négli- gable" zou alle geloof aan Haagse oprechtheid op het punt van me degevoel t.a.v. de getroffenen, voor altijd doen vervluchtigen. BERGH. Donderdagmiddag is de 77-jarige wielrijder J. van den Boom uit Kil'der op de Zeddamseweg te Bergh aangereden door een perso nenauto en op slag gedood. BROUWERSHAVEN De jaarlijkse kermis Op de jaarlijkse kermis te Brou wershaven, welke zal worden ge- houder. van zaterdag 29 juli tot en met 1 augustus, zullen de volgende attracties een staanplaats kiezen: schiettent, lijntreksport, bumper- kraam, palingkraam, kindermolen, gebaikwagen en auto-scooter. BURGEMEESTER VOETPOEDER QUITO, 20-7. De 4.000 inwo ners van het Equadoriaanse stadje Picoaza hebben als nieuwe burgemeester een merk voetpoeder gekozen met de naam Pulvapies. Dit is het resultaat van een intensieve reclamecampagne van de far maceutische firma die het produkt vervaardigt. De firma zelf is even verbaasd door het resultaat als de kiezers, die thans moeten beslissen of pulvapies tot gekozen moet worden verklaard. De firma had zich in de verkiezings strijd geworpen met de recla meleuze: „Stem op elke kan didaat. maar als u goede ver zorging en hyai^vt* wenst Pulvapies". Aan de vooravond van de gemeente verkiezingen in Equador liet de publiciteitschef van de fir ma in alle steden en dorpen vliLgschriften verspreiden in dezelfde kleur en van dezelf de omvang als de stembiljet ten, alleen van de echte te on derscheiden door het ontbre ken van het stempel van het uerkiezingstribunaal, en met het opschrift: „Voor burge meester: rechtschapen Pulva pies". Bij de telling der stem men bleek dat vele burgers, vooral in afgelegen plaatsen, hun stem op de eerbare Pul vapies hadden uitgebracht. In picoaza behaalde het voetpoe der zelfs een flinke meerder heid. Moeder verweet vader zijn despotische regiem in bijzijn] van partijmensen (Van een correspondent). „Mijn vader dreef moeder in de dood; hij liet mijn broer krepe- ren in Duitse gevangenschap en zond mijn vriend naar Siberië". Aldus verhaalt Stalins dochter in haar levensgeschiedenis. NEW YORK. In oktober van dit jaar zullen de memoires van Sivet- lana Allilujewa Stalin, enige dochter van de dictator Josef Stalin, in de Ver. Staten worden uitgegeven door de uitgeverij Harper and Row te New York. In deze gedenkschriften zullen haar vader en de dood de hoofdfiguren zijn. De 42-jarige Swetlana beschrijft in haar boek in de eerste plaats de dood van haar moeder, cle tweede vrouw van Stalin Nadesja Stalin- Allilujew genaamd, eens secretares se van Lenin. Zij schonk haar man twee kinderen: Swetlana en Wassil- lij. Zij pleegde in 1932 zelfmoord (Swetlana was toen 7 jaar oud) als gevolg van een heftige woordenxvis- seling met haar man ten huize van maarschalk Worosjilow en in het bijzijn van een aantal kopstukken van partij en staat. Nadesja viel haar man aan over het door hem gevoerde wrede en despotische re giem, waarbij duizenden in de dood werden gejaagd. Thuis gekomen binnen de mu ren van het Kremlin benam me vrouw Stalin zich het leven door zich een pistoolkogel door het hoofd te jagenZij overleed dus niet ten gevolge van een blindedarm-ontste king zoals 'Moskou destijds doorgaf. Het slachtoffer werd te Moskou in afwezigheid iian haar man begra ven. „Uit de weg" Enkele dagen na haar begrafenis volgde op last van Stalin een groot scheepse zuivering in de hoogste kringen van het aan de macht zijn de regiem. „Wat (yns oijviel", aldus Swetlana, „was wel het feit dat mijn vader alle herinneringen aan zijn vrouw en onze moeder, uit het huis verwij derde en op een wat later tijdstip liet vernietigen. Ook met zijn nog in leven zijnde schoonouders wens te Stalin geen enkel contact". „Hij eiste", zo vervolgt Swetlana haar verhaal, „om verzekerd te zijn van zijn macht en dictatorschap, een absolute gehoorzaamheid van een ieder. Ontstond er tivijfel of kritiek bij zijn naaste medewerkers dan had dit altijd verschrikkelijke ge volgen voor de betrokkene en mijn vader voelde zich dan verplicht om hem uit de weg te ruimen". Stalins drie kinderen, waarvan een zoon Jakob uit zijn eerste hu welijk met Jekatrina Swanidze, werden groot gebracht door een kin dermeisje (Njanja), die in 1956 te Moskou overleed. Het was deze Njanja die er toe had bijgedragen, dat Swetlana zich in 1962 in de Rus sisch-orthodoxe kerk te Moskou door de geestelijke Nikolaj liet do pen. Zelfmoord Tot aan zijn dood in 1953, geloofde Stalin zonder meer aan een tegen hem gerichte samenzwering en de gene die hem daarin sterkte en te vens zijn boze geest ivas, was wel Lawrentij Berije, de chef van de M.V.D.-G.P.U. Tot een breuk tussen vader ert dochter kwam het in 1942, toen zij de veel oudere Russische regisseur Alexander Kapler leerde kennen. §talin verbood echter zijn dochter elke omgang met Kapler, die kort daarop werd gearresteerd en voor twaalf jaar naar Siberië werd ver bannen. Ook de verhouding tussen Stalin en zijn zoon Jakob liet zeer veel te wensen over. Tijdens de Duitse veld tocht en wel op 16 juni 1941 werd Jakob Dshugaswilli Stalin, roep naam „Jasja", die toen 1ste luite nant-batterij commandant bij het 14de regiment artillerie was, op 16 juni bij Vitebsk krijgsgevangen ge maakt door de Duitsers en opgeslo ten in het krijgsgevangenenkamp Oflag X-C Vorwerk te Lübeck en later overgebracht naar het inter neringskamp Hammelburg X-B in Oberfranken. Dit kamp werd in maart 1945 door generaal Patton, bevelhebber van het 3e Amerikaan se leger bevrijd en van dat moment af verdween ook de Russische lste luitenant Jakob Stalin, die van de ontstane chaos gebruik moet hebben gemaakt en de vlucht nam. Volgens Swetlana werkt Jakob thans in Ca nada en staan zij beiden met elkaar in een regelmatig contact. Jodenhater Na de slag bij Stalingrad in 1943, boden de Duitsers lste luitenant Ja kob Stalin aan in ruil voor de in Russische krijgsgevangenschap ver toevende generaal-veldmaarschalk Van Paulus. In persoonlijke op dracht van Stalin werd echter aan Geslaagd sportevenement tijdens Mosselfeest ZIERIKZEE, 21-7. De amateurs die donderdagavond in de ronde van Zierikzee voor de eerste maal aan de start kwamen hebben voor een boeiende strijd gezorgd. Het talrijk opgekomen publiek bleef tot het laatste moment in het onzekere wie uiteindelijk op de zege beslag zou gaan leggen. In gesloten gelederen passeerde voor de aanvang van de laatste ron de het uit 31 renners bestaande pe loton. De sprinters bewaakten hier bij elkaar angstvallig om, elke ver rassing te voorkomen. Ondanks deze waakzaamheid gelukte het toch de sterk rijdende v. d. Burg van de Crescentploeg in het gedeelte waar in tegen de wind in moest worden gereden met een machtige jump een bres van 20 meter tussen hem en het peloton te slaan. In het peloton aar zelde men even wie de achtervolging zou gaan inzetten. Deze aarzeling werd d© renners in het peloton noodlottig. Diep over het stuur ge bogen, geen moment verslappend, ging v. d. Burg op de finish af. Te laat besefte men in het peloton dat v. d. Burg niet meer viel bij te be nen. Juichend met beide armen in de lucht ging hij met 20 meter voor sprong op het fel spurtende peloton ais overwinnaar over de finish. Nadat burgemeester D. W. Kaste lein zijn vreugde had uitgesproken over de bijzonder grote opkomst van de zijde der renners en het start schot had gelost, gingen de renners na een loze ronde direkt in een hoog tempo er op los. Reeds in de 2e ron de slaagden Kees Rentmeester, Kees van- Dorst en Leen Poortvliet er in een 50^tal meters voorsprong op het peloton te nemen. Van Dorst viel al zeer snel terug naar het peloton, ter wijl Boerdon'k, de Vos, Luyten en Schraver het tempo niet konden vol gen en voeling met het peloton ver loren. In de 4e ronde hadden Rent meester en Poortvliet 100 m. voor sprong op hun achtervolgers, waar bij Evertse een vergeefse poging deed om zich bij de koplopers te voegen. Geleidelijk aan slaagden de beide koplopers er in om hun voor sprong op te voeren. In de 6e ronde bedroeg deze voorsprong 20 secon den. Gaby Minneboo deed in de vol gende ronde een vergeefse poging om aansluiting te kunnen krijgen. Nadat er 16 km onder de wielen waren doorgegaan werden Boerdonk, de Vos, Luyten en Schraver gedub beld, waarna zij de koers moesten verlaten. Rien v.d. Klooster kreeg hierna pech waardoor hij van fiets moest verwisselen. Ondanks de ver woede pogingen welke hij in het werk stelde om de opgelopen achter stand nog te overbruggen slaagde hij, door het hoge tempo waarin werd gereden, hiér niet m'ser in. Piet Le- gierse ging in de 11e ronde op zoek naar de beide koplopers, maar ook hij zou niet in zijn opzet slagen. De uitstekend samenwerkende koplo pers liepen steeds verder uit en bij het ingaan van de 14e ronde, toen er 28 km waren afgelegd, bedroeg hun voorsprong 50 sec. Dat de in spanning welke zij zich getroosten geen windeieren leggen moge blijken uit het feit dat zij alle beschikbaar gestelde premies op zak wisten te steken. Een poging van Legierse, van Dorst en Lembrecht om de leiders bij te benen liep evenals de vorige pogingen schipbreuk. Spijtig voor de jarige Poortvliet kreeg hij in de 19e rond'e met pech af te rekenen toen zijn tube sissend leeg liep. Wel slaagde hij er in om nog bij het pe loton aansluiting te vinden, maar Rentmeester moest zijn tocht aan de leiding nu eenzaam alleen voortzet ten. Al spoedig werd het duidelijk dat hij voor de macht van de ach tervolgers zou moeten zwichten. Iedere ronde moest hij, iets van zijn voorsprong prijsgeven en na 48 kin aan de kop te hebben gereden, streek het peloton op hem neer. Bob Kroonen ging het hierna probe ren, maar verder dan 100 m voor sprong wist hij het niet te brengen, daar het peloton nu waakzaam1 bleef. Intussen hadden heel wat renners het strijdperk, deels door pech, deels door overmacht, moeten verlaten. Na 70 km wedstrijd waren er nog 32 coureurs dn dte strijd. In de reste rende 20 km werden er nog tal van uitlooppogingen ondernomen. Ook Evertse probeerde herhaalde malen met de goede ontsnapping mee te gaan, maar alle moeite bleef tevergeefs daar alles steeds weer sa men liep. Met Tony Barten aan de leiding begon men zo aan de laat ste ronde met het in de aanhef ver melde resultaat. Uitslagen De volledige uitslag is als volgt: 1. J. v. d. Burg, Berkel; 2. C. v. d. Horst, Roosendaal; 3. Bart Solaro, Den Bosch; 4. Tony Barten, Klun- dert; 5. H. van Leeuwen, Den Haag; 6. Ger Velthuizen, Miaasdam; 7. A. Versluys, Lexmond; 8. W. Deelen, Nieuw Lekkerland; 9. Cees Rent meester. Ovezande; 10. P. Baren- drecht, Alblasserdam; 11. Jac. de Vrieze, Souburg; 12. Siep van Don gen, Middelharniis; 13. J. Frissen, Maastricht; 14. L. Embrechts, Stam persgat; 15. F. Bosmans, Rotterdam; het Duitse opperbevel medegedeeld: dat een Stalin nooit in Duitse ge vangenschap kon en mocht geraken. Het verzoek van de Duitse legerlei ding, is dan ook een truc en een wel zeer smerige zaak". Stalin haatte zijn zoon Ja/cob omdat deze met een Joodse vrouw ivas gehuwd. Hij haatte de Joden. In 1944 trad de toen 19 jaar oude Swetlana in het huwelijk met de student Gregorij Morosov, deze was eveneens van Joodse bloede en Sta lin heeft zijn schoonzoon daarom nimmer willen zien. Het 'tweetal had ellcaar aan de universiteit te Mós kou leren kennen, waar Gregorij medicijnen studeerde en Swetlana Engelse literatuur studeerde. Uit dit huwelijk dat in 1947 weer werd ont bonden, werd één kind geboren. In 1949 trouwde Swetlana voor de tweede keer met Jurij Schdanow en ook dit huwelijk was van korte duur, het hield stand tot 1951 waarna het eveneens werd ontbönden en ook hier was een kind: Jekatrina ge naamd. De ommekeer In maart 1953 overleed Josef Sta lin en waar de dictator altijd voor gevreesd had, werd nu werkelijk heid: Alle macht in het land, over dood en leven van zijn medê-men- Een drukke haven donderdag te Zierikzee, als gevolg van het mos selfeest. Interessant is het een plaat je uit 1907 te zien ter vergelijking. Een zeer stille „kaai", mi zestig jaar geleden. En dat ventje in zijn roei boot. Wat is er van hem geworden? sen ontgleed aan zijn klamme, krachteloze vingers. In 1962 overleed de jongere broer van Swetlana; Wassilij Stalin, gene- raal-vlieger bij de Russische lucht macht, die overmatig aan de wodka verslaafd was. In 1964 kwam Swet lana in contact met de Indiase com munistische prins Brijest Singh, 57 jaar, die voor studiedoeleinden in Moskou vertoefde. Het Kremlin ver bood echter een huivelijk. Singh overleed in 1966 te Moskou, zijn lichaam werd aldaar gecre meerd en de as door z'n geliefde Swetlana op de wateren van de In diase Ganges verstrooid. Van 25 de cember 1966 lol 6 maart 1967 ver bleef Swetlana in IndiaIn de vroe ge morgenuren van de 6de maart van dit jaar vervoegde zij zich bij de Amerikaanse legatie waar zij om asyl verzocht, dat op last van pre sident Johnson onmiddellijk werd verleend. Bewaakt door geheime agenten van de C.I.A. vertrok zij via, Zürich naar de Ver. Staten, de vrij heid tegemoet. „Tot ziens in 1968" 22. J. de Zwart, Rotterdam; 23. R. van Brussel, Melissant; 24. M. Smal- legange, Ellewoutsdijk. 16. C. Kuys, Hilvarenbeek; 17. A. Vingerling, Simowshaven; 18. Wim Evertse, Zierikzee; 19. B. Franse, 's-Heerenhoek; 20. M. Kerremans, Rotterddam; 21. L. v. d. Wiel, Breda; Wethouder K. A. Keuning over handigde de winnaar namens het gemeentebestuur een fraaie beker en bloemen. Weth. Keuning zei hierbij, dat het in grote getale aanwezige pu bliek ongetwijfeld aan deze bijzon der levendige en spannende wed strijd veel plezier heeft beleefd. De overwinnaar mocht hierna nog van de mosselprinses en haar gevolg ais beloning voor zijn prestatie de tra ditionele overwinningszeen in ont vangst nemen. Kees Rentmeester werd uitgeroepen tot de strijdlus- tiigste renner, terwijl Leen Poortvliet met 1 punt voorsprong op Rentmees ter winnaar werd van de klasse mentspremie. Al met al mag het ronde-comité van Zierikzee met vesl voldoening een terugblik werpen op de voor de 5e maal georganiseerde ronde die naar het ons voorkomt een vaste plaats gaan innemen op de lijst van sportieve evenementen op Schouwen -Duiveland. Voorafgegaan door een motorrijder die zorgde dat de baan „schoonge veegd.. 'werd stormt het gesloten peleton renners de bocht door naar het Groeneweegje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 20-7. Donderdagavond had in ieder geval „Zierikzee het helemaal". Over het Havenplein doofde zacht de zoveelste mooie zo merdag uit en de gasflambouwen flakkerden steeds duidelijker op te gen de langzaam donker wordende avondhemel. Ook het schijnwerper- licht ging met zijn effekten toveren en in die fraaie entourage trad het muziekgezelschap „Excelsior" met show-drumband en majorettes uiv Boskoop op, in tegenwoordigheid van de mosselprinses met gevolg, ver schillende gemeenlijke autoriteiten en een „zee van mensen". Het lopende deel van de muzikale show werd verzorgd door de drum band, die voor strakke ritmen zorg de en de majorettes, die met eigen zeer lenig er. sierlijk gehanteerde jun'iores-stokken, op aanwijzingen van de tamboer-maitre-stok, rea geerden. „Excelsior" bracht een program ma van marsen en gevarieerde wer ken en besloot met enkele koralen, waarvan de duizenden, door afsluit hekken correct langs het plein ge houden, hebben genoten. Het met het Wilhelmus besloten concert, vormde inleiding op het slot van de dag, een fraai vuurwerk aan de Nieuwe Haven. Vooral het bij-de- grond-werk was vertegenwoordigd met enkele fraaie stukken, die goed waren voor talrijke „oh's" en „ah's". Vuurwerk Een vurig „Tot ziens in 1968" vormde een lichtgevende hartelijk heid, die dit fraai geslaagde mossel feest besloot en tevens het einde betekende van een topdag voor Zie rikzee, dat zelden zo veel mensen binnen de wallen heeft gezien. Ver melden wij tot slot nog, dat de mos selprinses met gevolg tussen de pro gramma-onderdelen dóór nog tijd vond een bezoek te brengen aan de ziekenhuizen ,waar baaltjes mosse len werden afgeleverd. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 22 en zondag 23 juli Dokter VV. Bontkes. Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. In de Westhoek hebben dienst de art sen: G. A. M. Slengei-, Haamstede, tel. (01115) 280; H. J. Simons, Renes- se, tel. (01116) 280 en W. J. Terpstra, Brouwershaven, tel. (01119) 280. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, lel. (01113)-280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter 'v. d. Zande. Zuster W. Steutel, Haamstede, tel. (01115) 226, neemt waar voor de zusters Van Beveren en Werkman. Mevr. v. d. Berg-Oranjc, Bruinisse, tel. (01113) 418, neemt waar voor de zusters Compagne en Castel. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Rc- nessc, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. Hoe heet het wel is geweest, valt te illustreren aan het meisje, dat het waagde blootvoets naar het strand te gaanZe kwam met blaren op de voeten eindelijk bij het water en durfde later op de middag niet schoenloos naar huis. Er is toen een zeer bij-de-handse vrouw opgedo ken, die door welke driften wordt een mens toch bewogen! op dat van hitte zinderende zand een huis- houdschaar bij zich had. Er was ook een kartonnen doos in de buurt. Die werd aan flarden getrokken en van de restanten werden zooltjes geknipt die op de bodems van twee paslxc zakken werden gelegd. Toen had het lieve kind „schoenen", die alleen nog maar van boven behoefden te worden dichtgebonden, om te strek ken tot schoeisel voor één trip land inwaarts. Uw cursivist heeft enkele warme daagjes vrij-af meegepikt om zich daarna roekeloos in het mosselfeest- avontxiur te storten. Dat was een hele overgangHij ontdekte ixxtussexi dat er heel wat passanten (dat zal wel op weg naar de Westhoek zijn) een nacht blijven „hangen" en dan hun tenten zo maar willekexirig neerzet ten .Aan de Laan van St. Hilaire bijvoorbeeld en midden in een Staatsbosbeheer-bos te Schudde- bexirs. Een vroegere wiskxinde-le- raar schreef vaak bij onze zelfver- zonnen oplossingen van sommen het rhetorische „mag dat?", waarna al tijd bleek dat het niet mocht. Mis schien geldt het voor de tentexx ook. Maar het kan anders zijn, want vrijheid, blijheid hoort in de vakan- tietijdDat blijkt ook wel uit de ma nier, ivaarop een deel der tieners aan elkaar geplakt of oxxontxvarbaar verstrengeld, door de straten drij ven. Het is om mooi oxipasselijk van te worden, xnaar we leven in de tijd, die een woede-lxysterie aansteekt by de woorden correcten „keurig" en het gaat er dxts bij horen. De klos- sieke dansleraren, die het begrip elegantie nog hanteren vergrijzen bij de dag of verstillen van ontzet ting. Op het joxxgste beat-bal met Tee-Sel (drie en een halve gxilden hoor, maar de jexigd was er) gingen vele tientallen er gexooon bij liggen, op de vloer waar eens de Bintjes waren xxitgestort. Is dat dan zo erg? Nee, niet erg, maar een mens mag toch wel eens wat denken? „Die Gedanken sixid frei", wil een oxid padvindersliedje. Het heeft nog een aardig, dantesk melodietje ook en toen ons dat gisteren toevallig te binnen schoot, was er opeens een vlexigje heimwee naar een andere tijd, die toegegeven zijn eigen kwalen had, maar vaak toch net een ietsje meer stijl. Maar dat zal vast te netjes en te keurig zijn geweest Hopeloos oxiderxvcts in ieder gexwl. om niet te zeggen xvaardeloos, want nu zijn loe „liip". SCH1EREILANDMAN. i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2