ZWART HERINNERING AAN LEVEN OP BUITENPUATS De rassenonlusten in de V.S. VREEMDE PREMIE Gesneria en Sansevieria Twee populaire planten wachten op verzorging BLIK DOOR HET WERELD De lange hete zomer begonnen VENSTER Oude stad ontdekt De Russisch-Arabische besprekingen Twee-honderdjarige kostbaarheid ZIER1KZEE, 19-7. Op Schouwen-Duiveland is weer een vondst gedaan die herinnert aan het leven in vroeger eeuwen. Het is maar een „kleine" vondst maar niettemin spreken de twee stenen bierkruiken die tevoorschijn zijn gekomen uit een keldertje op de boerderij Buitenlustduidelijk een eigen taal. Een taal uit de tijd van de buitenplaatsen en voorname families, toen het bier nog „thuis" gebrouwen werd. De kruikjes kwamen tevoorschijn bij de afbraak van de oude boerenwoning die moest verdwijnen om plaats te maken voor een moderne bungalow. Het oude woonhuis was praktisch niet meer bewoonbaar en de familie J. den Boer zag zich voor een moeilijke keus gesteld; het werd afbraak en nieuwbouw. De woning aan het eind van de dreef in de bocht aan de Blooisedijk tussen Zonnemaire en Brou wershaven is thans verdwenen. In de nieuwe bungalow zullen de twee bierkruiken uiteraard een ereplaatsje krijgen. „Buitenlust" was in vroeger eeuwen een bekende en fraaie buitenplaats, zeer waarschijnlijk gesticht in de Gouden Eeuw en tot omstreeks 1850 bewoond door de heren Moens: de twee broers mr. Adriaan Moens van Bloois en Jan Isebree Moens (1793- 1865). Mr. Adriaan was te Zierikzee een bekende persoonlijkheid als lid van de arrondissementsrechtbank en wethouder (1847). Hij deed zeer veel voor de handwerkslieden in die tijd en was een vooraanstaand lid van de loge. Na de „rijke" tijd werd „Buitenlust" als vele andere buitenplaatsen bestemd als boerderij en bewoond door de familie Den BoerVan de drie zoons toont de jongste zittend tussen de puinresten van de oude woning de twee kruikjes die vrijwel ongeschonden tevoorschijn kwamen uit een klein kel dertje, dat verder geheel gevuld was met scherpen van kruiken en flessen. Al is het niet veel: op het nieuwe „Buitenlust" herinneren de kruikjes aan de vroegere buitenplaats met z'n fraaie tuin, oprijlaan en vijver WASHINGTON, 19-7. President Johnson heeft op een personferentie verklaard dat de oorzaken van ras senonlusten als die van de afgelo pen week in Newark niet van de ene op de andere dag kunnen wor- weggenomen, „maar wij doen wat wij kunnen". Een versnelde uitvoe ring van de sociale programma's was noodzakelijk, speciaal wat het onderwijs, de huisvesting, de werk gelegenheid en de strijd tegen de armoede betreft. Voor 50 jaar.... BRUINISSE. Aan de weg die van de Gedempte Dee naar de Nieuw- straat leidt, wordt een grote loods gebouwd, die zal worden ingericht voor het koken van mosselen. ZIERIKZEE. (Adv.). 30 liter ben zine te koop aangeboden voor de meest biedende. SCHOUWEN. Door de langdxirige droogte zijn tal van regenbakken reeds geruime tijd leeg, anderen be vatten weinig of slecht water. ZONNEMAIRE. De Bewaarschool heeft een legaat van f 1000 uitge keerd gekregen, vrij van successie rechten. DU1VEND1JKE. De komende we ken zullen alle gezinnen in de ge meente weer steenkolen kunnen ont vangen en wel tot een gewicht van 68 kg. DUIVENDIJKE. Het telefoonkan toor voor de publieke dienst is in gebruik genomen. ZIERIKZEE. Teneinde enigszins te voorzien in het heersend gebrek aan water is op last van het ge meentebestuur een wagon duinwater aangevoerd. Het water ging voor 1 cent per emmer grif van de hand. KERKWERVE. Door de afdeling Kerkwerve van het „Groene Kruis" is de koninklijke goedkeuring op haar statuten verkregen. BROUWERSHAVEN. Voor ver lichting worden vanwege het distri butiebedrijf kaarsen en waxinelich- ten gedistribueerd, van welke gele genheid ieder gezin profiteert. RENESSE. In een weide onder deze gemeente is een Duitse proef ballon neergekomen. Op de ballon stond: Kan vernietigd worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG. Bü K.B. z«n met ingang van 1 september 1967 be noemd tot lid van de Raad van State de heren J. Smallenbroek te 's-Gra- venhage en prof. mr. J. H. Beekhuis te Groningen. VOOR DE VROUW De gesneria bloeit weer. Nu die nen We haar de behandeling te ge ven, die dit aardige plantje ver dient. Een behoorlijke Nederlandse naam is er eigenlijk niet voor dit kamerplantje, hoewel ze ook wel eens „het lucifersplantje" wordt ge noemd. Deze benaming heeft zij te danken aan de lange, rode, pijpvor- mige bloemen. De plant heeft een knolvormige wortelstok en is daardoor gemakke lijk over te houdenDe bloeitijd valt in de zomermaanden. We hebben haar natuurlijk in deze maanden een lichte standplaats gegeven en niet te warm geplaatst, dus njet te veel in de zon. Veel water had zij nodig en nog eens per 14 dagen kunstmest. Als de bloei in augustus ten einde loopt, geen mest meer, zo dat het loof spoedig afsterft. En verder? De knol laten we in de pot zitten en droog overwinteren op een niet te koude plaats, bijvoorbeeld in een kast; de temperatuur moet zo onge veer om de 45 graden F. schomme len. In februari kan de plant weer te voorschijn worden gehaaldmaar dient dan verpot te worden in luch tige voedzame grond met vooral veel bladaarde .De oude aarde moet geheel verwijderd worden, waarna de knol ondiep geplant moet worden en slechts met weinig aarde bedekt worden. Voorlopig laten we haar op een warme plaats staan, bv. op de schoorsteen of boven de verwarming Slechts weinig water in de eerste tijd. Komen de spruitjes boven de aarde uit, dan in het volle licht over plaatsen en meer water geven. Zodra men de groei ten volle bespeurt, dan geven we ook weer om de 14 dagen kunstmest. De sansevieria Ook de bloei van de sensevieira kan ons veel genoegen verschaffen.. Er dient daarom voor de juiste be handeling te worden gezorgd. Eei\ sansevieira is een merkwaardige plant met lange, puntige bladeren, Het is niet de bedoeling hier in eens heel boze dingen te gaan roe pen, maar gaande over Schouwen- Duiveland, valt het wel op dat de verbrande sloottaluds en dito ber men, steeds veel vu ld i ger voorko men. Het droge weer heeft dit wel licht in de hand gewerkt, maar er moet gelijk wel bij vertpJf), dat het geen vuurongelukjes zijn. De talud- en de bermbegroeiingen worden aangestoken en de eigenaars ko men op deze wijze gemakkelijk af van gras en vuil, dat doorgaans toch niet veel waarde heeft. Tot zover zou alles nog wel „gewoon zijn - al vinden wij knetterende vuurtjes in een landschap nooit gewoon - maar de resultaten uit een oogpunt van landschapsschoon zijn erbarmelijk. Overal stuit men op taluds en bennen, die er zwart geblakerd bij liggen. Alle leven is in die stroken dood en het geheel levert een afschuwelijk gezicht op. Zo zagen wij .een zeer fraai fruit- bedrijf, keurig verzorgd en prach tig in het groen, maar de .omwal ling" vormde één zwarte brand- ring. De methode zal wel tijd- en moeitebesparend zijn, maar als zo iets op grote schaal gaat voorko men, dan lijkt de tijd gekomen, dat de landschapsdeskundigen en de behoeders van het natuurschoon in het geweer komen en er iets van gaan zeggen c.q. aan doen. Is er - zo kan men zich in gemoede af vragen - geen andere methode om hetzelfde doel te bereiken of is hier slechts sprake van een tijde lijk „profiteren" van de fraaie zo merse weersomstandigheden van de laatste weken? Scheepvaartberichten Philippia, 18-7 van La Spezia naar Essider Libye. Esso Amsterdam, 18-7 te Mombasa. Gaasterland, 17-7 van Hamburg naar Amsterdam. Skadi, 18-7 te Cristobal. NIEUW DELHI, 19-7. De In- dische minister voor geboor- 1 teryregeling, Tsjandarsechar, heeft goedkeuring van de re- 1 gering gevraagd voor een plan 1 om elke Indiër die zich laat 1 steriliseren als beloning een transistorradio te schenken. Hij kwam met dit voorstel terwijl in Nieuw Delhi een conferentie werd gehouden om de hindoese en moham- medaanse artsen te winnen voor de geboorteregelingspro- j 't gramma's van de regering. Vi- ce-premier Desai zei op die conferentie dat de beste me- dj thode nog altijd zelfbeheer- dj sing was. f, die als grote scherpe zwaarden uit de grond tevoorschijn komen en een lengte kunnen bereiken van onge veer 70 cm. Ze doet het goed in een plantenbak tussen enkele lagere planten .Ze moet veel ruimte heb ben, voor de vele nieuwe scheuten. De sansevieira zeylanica is over de gehele breedte zebra-achtig room wit gestreept terwijl bij de variëteit sansevieira laurentii de bladeren bovendien omgeven zijn door een gele rand. Een aardig verschijnsel is, dat hoe lichter men deze plant plaatst, hoe fraaier de kletiren zich zullen aftekenen .Een niet te koele standplaats is ook voor deze plant gunstig. Nadat we gedurende de zomer maanden vrij veel water hebben ge geven, moeten we na de bloei zeer voorzichtig zijn met gieten, terwijl we in beide gevallen er voor dienen te zorgen, dat er geen water in het hart van de plant terecht komt om rotten te voorkomen. Aangezien de bloei in augustus teneinde loopt, vestigen we hierop nog eens sterk de aandacht. Deling en stekken In het voorjaar, zo omstreeks de maand maart, kan men stekken door deling en door bladstekken. Om te delen nemen we de plant uit de pot, schudden de oude aarde er af en snijden de wortel door, waarna wij de stukken afzonderlijk oppotten in een mengsel van 2 delen kleizoden- grond en 1 deel bladgrond. Het stekkeyi kan eveneens in deze tijd geschieden. Hiertoe verdelen we een volgroeid blad in stukken van ongeveer 5 cm., die we eerst laten opdrogen en vervolgens in bovenge noemd grondmèngsel oppotten. Zij wortelen zeer spoedig en kunnen na een maand reeds worteltjes aan de snijvlakken vertonen. De variëteit laurentii zal uit stek gewone groene planten vertonen. We zullen om de fraaie tekening te behouden, dus deling moeten toe passen. Een aardig werk, waarvan u veel plezier zult hebben. Meer dan twintig doden zijn al ge vallen bij de onlusten in de Ameri kaanse stad Newark aan de over kant van de rivier een goede tien kilometer van het gebouw der \jer. Naties in Manhaltan. De lang voor spelde „hete zomer" is begonnen met een uitbarsting, die alleen ver gelijkbaar is met die van Watts twee zomers geleden. En inderdaad heeft het vochtig hete weer meegewerkt, maar dc oorzaak kan men het niet noemen. Formeel was het begin de arres tatie van een taxichauffeur voor en kele verkeersovertredingen. De twee jonge agenten die hem opbrachten, konden daar nog proces-verbaal aan toevoegen voor weerspannigheid. Als een lopend vuurtje ging door de negerwijken het gerucht dat de chauffeur door de politie mishandeld was. Er kwam een oploop bij het politiebureau van wijk vier en de man werd losgelaten, waarbij hij een fors aantal gekneusde ribben bleek te hebben. Zo sloeg de vlam in de pan. Een demonstratie bij het politie bureau ontaardde in een stag toen stenen door de ramen gingen en de politie met de knuppel de menigte te lijf ging. Even later was het op roer compleet en begon de plunde ring van winkels en brandstichting. Rassenelement Het enige antwoord was de Na tionale Garde te hulp roepen en de massale intocht van militairen maakte het burgeroorlogsbeeld com pleet. Het is nu eenmaal een Ame rikaanse traditie dat ieder vuur wapens mag bezitten en al spoedig begonnen de sluipschutters te vuren. Op agenten, op brandweermannen die de gestichte branden bestreden. Het begon dus met een politie optreden, zoals zo raak. De manier waarop de politie bij honderden ar restanten ophaalde, was begrijpelijk niet zachtzinnig en menige nadien aangehouden neger is er heel wat akeliger aan toe dan de taxichauf feur waarmee het begon. In de ne gerwijken moest zo ook wel een sfeer ontstaan of de politie regel recht bezig was met een negerver volging. Het rassenelement in cle onlusten was ditmaal trouwens nog scherper dan doorgaans: bij het plunderen van winkels waren vooral die mid denstanders de clupe wier enige mis daad was dat ze een blanke huid hadden. Dat element de blanke politie tegen de zwarte bevolking, de negers tegen alles ivat blank is - vertoonde zich ditmaal scherper dan ooit tevoren. En de geschiedenis van rassenrellen is lang. En verder? Reeds lang voor de eerste wereld oorlog bijvoorbeeld vloeide er bloed in de hoofdstad Washington bij on lusten in cle zeer grote en nog steeds zeer desolate negerwijken. De diep ste oorzaak is in al die jaren dezelf de gebleven: de misère. Newark met zijn vierhonderdduizend inwoners heeft een vrij groot aantal werklo zen, de meeste in de negerwijken. En alle wetten ten spijt is er hier achterstand in allerlei opzichten: in de huisvesting, in het onderwijs, in recreatiemogelijkheden. Het zacht gezegd weinig tactvolle optreden van agenten is dan ook al leen maar een onmiddellijke aan leiding en de situatie zal er dan ook niet wezenlijk door verbeteren, al zouden alle politiemannen van Ne wark van de ene dag op de andere zich als zachtmoedige gentlemen gaan gedragen. Voor een wegnemen van de hete-zomertraditie zou in de economische omstandigheden veel moeten worden verbeterd .Dat is een kostbare onderneming waarvoor zeker niet genoeg fondsen ter be schikking worden gesteld zolang de oorlog in Vietnam de schatkist zo zwaar belast. En dat is weer een punt van wrevel jegens hun over heid bij vele negers dat een oorlog in Azië kennelijk belangrijker is dan de oorlog tegen de grootste binnen landse vijand, de verdeeldheid der rassen. Het is een argument dat zeker ter sprake zal komen bij de nationale conventie van militante negerorga- nisaties die deze week in Newark wordt gehouden. De keus van deze plaats was al lang tevoren bepaald de gebeurtenissen van vier dagen revolte zullen de conventie bepaald niet zachtzinnig maken. BOSTON, Massachusetts, 19-7. Twee geleerden van het oceanogra- fisch instituut te Woods Hole, dr. James Mavor en Emily Vermeule. hebben cp het Griekse eiland Thira, 80 km ten noorden van Kreta, een stad uit de oudheid blootgelegd die ender een tien tct vijftien meter dikke laag vulkanische as was be graven en waarvan de inwoners een hoge beschaving moeten hebben ge had. De gebouwen bestaan uit twee cf drie etages. Zij z«n bijna onge schonden bewaard gebleven, ook het hout. Waarschijnlijk heeft de stad 30.000 inwoners geteld, er zijn geen mensenbeenderen gevonden zodat wordt aangenomen dat de bewoners destijds tijdig z\jn gevlucht. Het on derzoek, dat nog ongeveer tien jaar zal duren, wordt op tien miljoen dol lar per jaar geschat. Het vermoeden bestaat dat men hier te doen heeft met Atlantis, waarvan Plato verhaalt. MOSKOU, 19-7. De Sowjet-Unie, Algerie en Irak zijn het er over eens, dat Israël de op de Arabieren ver overde gebieden moet ontruimen als eerste stap naar een herstel van de vrede in het midden-Oosten. Dit is dinsdagavond verklaard in een com muniqué dat te Moskou werd uit gegeven na afloop van de tweedaag se besprekingen van de Russische partijleider Brezjnev en premier Kosygin met premier Boumedienne van Algerie en president Aref van Irak. Boumedienne en Aref keerden in middels in Cairo terug, waar zij wer den begroet door president Nasser. Hun reis naar Moskou was gevolgd op een conferentie van de staatslei ders van Egypte, Algerië, Syrië, Irak en Soedan. De Franse toneelspeler Jean Gal land is in Evian op 70-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden. Flitsen uit het buitenland ALGIERS. Oud-premier Moise Tsjombe van Kongo is woensdag voor het Algerijnse hooggerechtshof gebracht, dat zal bepalen of hij al dan niet naar Kongo moet worden overgebracht, waar hem dan terecht stelling wacht. Tsjombe is sinds zijn ontvoering 18 dagen geleden in af zondering gehouden. Hij werd lang durig verhoord. REFICE. Maarschalk Humberto Castello Branco, oud-president van Brazilië, is bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. PARIJS. Denemarkens aanvraag om het lidmaatschap van de E.E.G. bevestigt de Franse veronderstel ling dat een toetreding van Enge land tot een stroom nieuwe leden zal leiden, waardoor aar en struc tuur van de gemeenschap worden veranderd, zo wordt van Franse re geringszijde vernomen. BRUSSEL. De Oostenrijkse vice- kanselier, Fritz Bock, heeft in Brus sel besprekingen gevoerd met Jean Rey, de voorzitter van de nieuwe Europese commissie. TEHERAN. Premier Hoveida van Perzië vloog woensdag naar Mos kou voor besprekingen over econo mische samenwerking. Verwacht wordt, dat hij ook zal spreken over de crisis in het nabije oosten. WASHINGTON. President John son heeft dinsdag verklaard te be treuren dat de wapenleveranties van de grote mogendheden in het mid den-oosten nog niet onder toezicht van de Verenigde Naties zijn ge plaatst, als door Amerika voorge steld. TEL AVIV. De Egyptenaren heb ben een mortiergranaat afgeschoten op een Israëlisch legervoertuig, dat twee kilometer ten noorden van Kantara reed, zo heeft een Israëli sche legerwoordvoerder meegedeeld BELGRADO. Met instemming van de Zuidslavische communistische re gering heeft de Macedonische Or thodoxe Kerk zich onafhankelijk verklaard van de Servische Ortho doxe Kerk. CARACAS. President Raul Leoni van Venezuela heeft ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de hoofdstad, Caracas, het recht her steld tot het houden van openbare bijeenkomsten en overweegt een amnestie waarvan circa 100 politie ke gevangenen zouden profiteren. LAGOS. De luchtmacht van Nige ria is begonnen doelen te beschieten in Enoegoe, de hoofdstad van de af gescheiden republiek Biafra (Oost- Nigeria), zo is door een woordvoer der van de centrale regering in La gos meegedeeld. RIJSSEL. De uit Schiedam afkom stige vrachtwagenchauffeur L. T. is •bij de Franse plaats Halluin in aan rijding gekomen met een Belgische motorrijder. T. is door de politie van Halluin aangehouden. KAIRO. Premier Boumedienne van Algerije en het Iraakse staats hoofd Aref, die van hun overleg in Moskou terugkeerden, hebben in Kairo woensdagochtend vroeg ver gaderd met president Nasser en de minister-president van Soedan, Mahgoeb. SAIGON. Vorig jaar zijn bijna 74.000 militairen en politieke kader leden in Zuid-Vietnam geïnfiltreerd Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken woensdag in Saigon bekend gemaakt. DJAKARTA. Professor D. Simons hoogleraar te Rotterdam, is in Dja karta gearriveerd voor een verblijf van een maand, gedurende welke periode hij ihet Indonesische minis terie van financiën op grond van een samenwerkingsakkoord raadgevin gen zal verstrekken. RIJSSEL. Burgemeester Dele- becque van het Franse plaatsje Hai- nes-les-la-Basse zakte woensdag in een en overleed op de begrafenis van zijn ambtgenoot uit het nabu rige Richebourg Saint-Vaast. In de Amerikaanse staat Noord- Carolina zijn dinsdag twaalf blan ken gearresteerd. Zij zouden met ge weld de rasintegratie op de scholen hebben willen verhinderen, evenals de uitvoering van de federale plan nen voor hulpverlening aan negers. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Deventer (vac. G. D. J .Dingemans): J. van Hartingsveld, Luttelgeest (N.O.P.). Aangenomen naar Uskwerd en Rottum: kand. H. R. Mulder, Gro ningen; naar Steggerda: kand. L. A. Nell, Utrecht, die bedankte voor Nieu wend ijk. Bedankt voor Exloërmond (toez.): P. C. 't Hooft, Kollumerzwaag; voor IJsselstein (vac. E. R. Damsté) (toez.) L. Blak, Ridderkerk. Ger. Kerken Beroepen te Roermond: E. Bos wijk, Jutrijp-iHommerts. Aangenomen naar Beverwijk (vac. Joh. Knol): B. Wentsel, De Lier; naar Idskenshuizen: kand. K. W. Kakes, Kockengen, die bedankte voor Lioessens, Oostwold, Tzumma- rum en voor Zwammerdam. Met welgevallen bekijkt deze jonge Chinese zichzelf in het meesterwerk van barokke goudsmeedkunst: een meer dan tweehonderd jaar oude handspie gel-horloge. Deze zeer zeldzame kostbaarheid kwam. thans in het bezit van het Duitse klokkenmuseum in Wuppertal. Zover bekend, bestaat er nog slechts een tweede, soortgelijk waardevol exemplaar in een Zwitserse ver zamelingDc. rijk versierde handspiegel met de in de greep gevatte tijd meter ontstond rond 1750 in opdracht van het Chinese hof in Londen. Ge bruikt werd dit spie gel-horloge voor het laatst door keizerin Tsu Hai, die een gepassioneerde horlogeverzamelaarster was en meer dan 300 exclusieve exemplaren in haar slaapkamer bewaarde. Ger. Kerken (vrijgemaakt). Beroepen te Leerdam (vac. C. A. Versluis - miss. pred.): kand. R. Ke- senberg, Zwolle. Ned. Herv. Kerk OOSTERLAND. Kandidaat H. Ommering uit Schiedam, die hier ter plaatse werd beroepen als Ncd. Her vormd predikant .in de vakature ds. H. J. Groenewegen Jr., die naar Schiedam vertrok, heeft dit beroep aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4