koffie bowls extra voordeel 59 voordeel I aanbieding kokos «macaroontjes* JAMIH Lanbouvvprodukten in Schouwse Westhoek staan er goed voor Nederland zorgt voor topomzet van ijs Gedood tijdens medische test De „Nieuw Amsterdam" annuleert reizen Jeugd hoorde lievelingsmuziek in aardappel-bewaarplaats Er komt weer bank van Zeeuwse oesters x« x« 250 gram SS DE TERUGKEER VAN ARAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 juli 1967 Nr. 19830 Oogstbegin is er WESTENSCHOUWEN, 19-7. Het landschapsbeeld in de Westhoek gaat langzaam maar zeker een andere kleur aannemen en het diepe groen moet op veel percelen plaats ruimen voor een naar geel nijgende tint. Eea teken dus dat de granen gaan rijpen en binnen enige weken hun droge korrels zullen zien verdwijnen in de muilen van de combines. Het is de gerst die op het ogenblik het verst is en do halmen, dit jaar voorzien van een goede grove korrel, hebben hun kop al gebogen en wachten ge laten op de naderende oogstwork- zaamheden. De gerst is goed te noe men en op sommige percelen wat zwaar, waardoor de twee slagregens- buien het gewas wat omlaag sloegen. De warme zomer zal er aan mee werken dat de rüpingstjjd wat ver snelt, waardoor de combines dit jaar vroeger hun werk zullen gaan doen. Dit is trouwens ook zo met de an dere granen, waarbij de wintertar we, en er is een flinke oppervlakte gezaaid afgelopen najaar, snel naar het einde gaat rijpen. Het al flink geel gekleurde gewas staat er over al prima bij en vooral het stro is van een bijzondere lengte. Wat nieuwe rassen deden ook in de Westhoek hun intrede met goed succes overi gens. De zomertarwe is nog prei groen en heeft nog wat tijd nodig om uit te rijpen. Inmiddels zijn er al wat percelen erwten gemaaid en verschenen de eerste „ruiters" op de velden. Hoe de kwaliteit zal zijn is nog niet te zeggen, doch er is goede hoop op een flinke oogst want de peulen tel len veel korrels en dat wil heel wat zeggen. De erwten zijn goed bijge houden met de spuit om het venijn uit het gewas te houden, zodat ver wacht mag worden dat de teelt voor de landbouwer lonend zal zijn. Vlas is er bijna niet meer te vinden in de Westhoek behalve enkele vaste vlaskaai-klanten die er elk jaar veel heil in zien en het-tevens zaaien voor een goede vruchtwisseling. De bieten hebben de luizenslay gewonnen. De zwarte bonenluis kwam dit jaar in grote getale opzet ten en wierp zich met dubbele zuig kracht op de bieten. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT, 19-7. Al zijn de Ne derlandse stranden de afgelopen drie weken als gevolg van het zomerse weer druk bevolkt met vakantiegan gers, er zijn er ook die enorm hard moeten werken. Dat zijn vooral de ijs- en frisdrankenfabrieken, die in deze periode vrijwel dag en nacht doordraaien. De commercieel directeur van de Campina ijsfabriek in Eindhoven, drs. S. W. Meihuizen, vertelt, dat op topdagen de Nederlandse consument voor één miljoen gulden uitgeeft aan ijs, hetgeen betekent acht cent per hoofd der bevolking. In een topweek wordt ruim zes miljoen gulden aan ijs geconsumeerd. Dagelijks rijden honderden zware trailers 'kris-kras door ons land om In Cape Kennedy is woensdag een maanverkenner van ruim 100 kg. gelanceerd. Het is de bedoeling dat het toestel over drie dagen in een baan om de maan komt. Twee a drie jaar lang wil men via de „IMP" (Interplanetary Monitoring Plat form) allerlei waarnemingen ver richten. de duizenden ijs-verkooppunten te bevoorraden. De drie grootste ijs- concerns in Nederland spreken alle over een omzet, die dubbel zo groot is als normaal. In sommige bad plaatsen is de aanvoer van ijs zelfs niet meer bij te benen. De gehele Nederlandse ijsindus- trie fabriceert jaarlijks gemiddeld 65 miljoen liter ijs. Daarvan is 40 miljoen industrie-ijs, 20 miljoen het Italiaanse schep-ijs en vijf miljoen het zogenaamde soft-ijs uit de automaten. Dat betekent per jaar een ijsverbruik van vijf liter per hoofd der bevolking. Natuurlijke bestrijders bleven nog achterwege zodat de boer opnieuw in de beurs moest tasten om bestrij dingsmiddelen te gaan kopen en de spuitmachine rond te laten rijden over zijn perceel. Het vliegtuig be streed ook dit jaar weer met groot succes vele insecten en menig bie tenveld werd door het toestel in vele lange rushes overvlogen waar bij het verdelgingsmiddel juist bo ven de bieten werd gespoten. De luchtwerveling deed dan zowel de bovenkant der bladeren als de on derkant bevochtigen .De strijd was voor de luis gedaan en ze stierven en masse, na het gebruik der bestrij dingsmiddelen. Er blijven in elk ge vecht soldaten over en zo ook bij de luizen. De droogte en warmte deed de overgebleven zuigers weer opve ren en ze vermeerderden zich met enorme snelheid. Er zijn landbou wers die tot driemaal toe hun bieten moesten spuiten. Goede en mindere In de Westhoek zijn beste blokken bieten te vinden doch het is hier en daar met het blote oog te zien dat er mindere zijn. Dat zijn de vroeg gezaaide percelen die een zeer natte opkomst hebben gehad en zelfs on der water hebben gestaan waardoor veel kiempjes verdronken. Sommige percelen moesten zelfs overgezaaid worden. Hoe de ontwikkeling van •het precisiezaad en het zg. pillen- zaad dit jaar zal gaan is nog niet te zeggen. In ieder geval is het op één zetten bij aanwending van het zaad zeer vereenvoudigd en bij een nog geraffineerder zaaimethode zal man kracht er niet meer aan te pas be hoeven te komen. Ondanks de droog te zijn de bieten momenteel nog kort maar wel dik. De verwachting was dat ze met hun puntwortel diep in de grond waren getrokken, doch het is net andersom. Diverse percelen graszaad zijn van hun zaad en hooi ontdaan en dat zijn dan de eerste velden die hun stoppel al te kijk geven. Een groenbemester zal hier nog inge zaaid kunnen worden .Dan werden er al veel percelen vroege aardappe len gerooid om de zomergasten te voeden en men zou versteld staan als men wist hoeveel kilogrammen Doré's en Eerstelingen des avonds opgediend worden in de Westhoek. De opbrengst is goed dus de gasten kunnen dooreten. Zo te zien gaat de Westhoek een goede oogst tegemoet. ROME, 19-7. De 28-jarige Itali aanse voetballer Italo Alaimo, die onlangs door de tweede-divisieclub Novara voor ongeveer 180.000 gul den van Reggio Emilia was gekocht, is het slachtoffer geworden van een niet alledaags ongeval. Alaimo zat, zoals woensdag bekend werd ge maakt, tijdens een medische test op de fietsergometer, toen hij door elektriciteit werd getroffen .Hij viel van het testapparaat af en de po gingen zijnleven te redden bleven zonder succes. De politie heeft een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk ingesteld. Twee doden bij autobotsing TILBURG, 19-7. Ten gevolge van het niet verlenen van voorrang is woensdagmorgen een over de lage Witsiebaan in Tilburg rijdende per sonenauto bestuurd door S. uit Ois- terwijl ingereden op een andere per sonenauto die vanuit de Posiele Hoeflaan naderde, de bestuurder van deze auto, de 34-jarige W. Karsema- kers uit die gemeente werd op slag gedood, zijn 31-jarige echtgenote H. Karsemaker-van Leeuwen is later in het ziekenhuis overleden. S., die verwendingen van lichtere aard opliep, werd in een ziekenhuis opgenomen. Jeruzalem is Joods UTRECHT, 19-7. Het moderamen van het Interkerkelyk-Contaet-Israël heeft zich met een schrijven tot de raad van ministers gewend. Ener zijds wordt daarin de door de rege ring betoonde hcuding bü de jongste strijd van Israël dankbaar erkend, anderzijds de Nederlandse stem in de V.N. vóór de resolutie inzake Je ruzalem betreurd. Het moderamen stelt dat Jeruza lem vóór alles een joodse stad moet neten: reeds eeuwen Voor er sprake was van het christendom laat staan van de Islam, neemt deze stad de plaats in in het hart van iedere jood, waar deze zich ook ter wereld be vindt, en daarmede tevens de plaats in zijn heilige geschriften, zijn riten en symbolen. En zo is het gebleven tot op de huidige dag. Het zal ook nimmer anders zijn. In dit verband verwijst het mode- ramen dan naar de intense blijd schap van het joodse volk toen het, na 19 jaren waarin belet te zijn dooi de Jordaniërs, eindelijk weer toe gang kreeg tot de plek - de oude tempelmuur - welke zulk een cen trale plaats inneemt in het leven van zijn volk en zijn godsdienst. Jeruzalem aan de joden ontnemen, aldus het schrijven, moet derhalve onmenselijk heten. DODELIJKE ONGELUKKEN HOOGEVEEN. Woensdag is de 26- jarige H. G. J. Dijkman uit Castri- cum ter hoogte van het buurtschap Nijstad bij Hoogeveen verdronken in de Hoogeveensevaart. TIEL. De 18-jarige Tielenaar D. H. M. de Keizer, die als vakantie- hulp bij een fabriek in Tiel werk zaam was, is op het fabrieksterrein onder de wielen van een aanhang wagen terecht gekomen. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis gebracht, waar hij aan de opgelopen verwondingen is overleden ROTTERDAM. Een lek in de hoofdgasieiding onder haar huis in ds Eerste Schansstraat in Rotterdam heeft het leven gekost aan.de 76-ja rige weduwe G. van Vliet. De politie vond de bejaarde vrouw" in haar huis dood op bed liggen. DEN HAAG. Het lichaam van de 20-jarige Engelbert Schoonderbeek uit Veenendaal is door de Haagse po litie geborgen. Het werd aangetrof fen in de Noordzee, ongeveer vijftig meter uit de kust. Slechter dan gedacht Beat-festijn te Zierikzee ZIERIKZEE, 20-7. Het grote „Beat- bal", een onderdeel van het Mossel feestprogramma, heeft honderden j'ongelui woensdagavond naar de aardappelloods van Meier aan de Ju- lianastraat doen gaan. Het was er druk, overstelpend druk zelfs in de grote ruimte waar anders aardappe len worden opgeslagen. Men gaat het nog eens proberen YERSEKE, 19-7. In Yerseke hoopt men weer een oesterbank van Zeeuwse oesters te kunnen opbou wen. De voorbereidingen zijn in vol le gang. Na de rampzalige vorst in de win ter van 1962-'63, toen 99 procent van de oesters doedvroor, besloten slechts twaalf oesterkwekers-experteurs door te gaan met de cultuur en de handel. Zij bleven de oesterpercelen, die ze al in huur hadden, van het r|jk huren en zetten daar in Frank rijk gekochte zaaioesters in uit. Die werkwijze leverde hun succes op. De andere oesterkwekers werden in de gelegenheid gesteld, de huur op te zeggen. De meesten maakten ge bruik van die gelegenheid, hetzij voor al hun percelen, hetzij voor een gedeelte daarvan. Het gevolg daar- DUUR SLAAPJE LIMA, 19-7. Enrique Cabrera Ouinones vilei in een autobus in Lima in slaap. Toen hij wakker werd miste hij niet alleen zijn portefeuille, maar ook zijn bril en zijn valse ge bit. Tegenover de politie ver klaarde hij, altijd met open mond te slapen. Hierdoor had de dief kennelijk opgemerkt dat zijn kunsttanden in goud waren gezet van was, dat de niet meer gebruik te percelen vervuilden, waardoor de nog in cultuur zijnde percelen ge vaar liepen in kwaliteit achteruit te gaan. De vereniging „vervoer" Voor de nog actieve oesterkwekers verenigd in de vereniging „Vervoer" was dat aanleiding de minister van financiën te verzoeken, de hele Y-er- sekese oesterbank aan de leden van deze vereniging te verhuren. De Yer- sekese oesterbank omvat ongeveer 170 percelen met een totale jaarlijk se huurprijs van ruim honderddui zend gulden. De minister reageerde eerst negatief op het verzoek, maar na een tweede verzoek gaf hij zijn fiat, met dien verstande, dat ook ac tieve oesterkwekers. die geen lid zijn van ,.Vervoer"-perceien moeten kun nen huren. Alle risico komt voor re kening van de huurder. De gegadigden voor deze percelen hebben nu overeenstemming bereikt over de verdeling en men is nu vol op bezig percelen schoon te maken en weer te bezaaien met collecteurs (mosselschepen), waarmee men, nu de weersomstandigheden uitermate gunstig zijn, oesterbroed wil trach ten te vangen. Als dat lukt kan er weer een oestérbank van Zeeuwse oesters komen. Inmiddels heeft een firma in Yer seke een „gesloten circuit" gebouwd met voldoende bacteriologisch zuiver zeewater van constante temperatuur en zoutgehalte, waar 375.000 geïm porteerde oesters kunnen worden opgeslagen om vandaar verzenden te worden. Twee beatbandjes waren aanwezig om de grote ruimte met de lieve lingsmuziek van de jeugd van van daag te vullen. Daar was in de eer ste plaats de van radio en t.v. be kende „Tee-Set" uit Delft en de plaatselijk bekende „Full of Soul", fcestaande uit Zierikzeese jongens. „Full of Soul" speelde het begin van de avond vol en wist de stemming er goed in te brengen. De band heeft met dit optreden goed succes ge boekt. „Tee-Set" trad de rest van de avond in het beatfestijn op. Er werd veel gedanst, anderen stonden adem loos naar de opwindende muziek te luisteren. De organisatoren van dit bal had den wel de nodige voorzorgsmaat- ADVERTENTIE /hiZu)Qv'td£ U faü/jL? ian janssen ROTTERDAM19-7. Het voorlopig onderzoek dat in de afgelopen dagen is ingesteld naar de toestand van de ketels van het s.s. „Nieuw Amster dam", het 36.982 ton metende pas sagiersschip van de Holland Ameri ka Lijn, heeft aan het licht gebracht ADVERTENTIE van 20 t/m 26 juli »I ivUirkirirMrix-kirtrk X* 4 ►X 4 4 •X 4 41 4 •X 4 •X ■X •I •X 4 4 •X •X •X •X •X •X *1 #1 •X •X •X 4 ■X •X bij besteding van tenminste f 3.00 X« b b regelen getroffen. Er was een speci ale „Ordedienst" aanwezig. Deze be stond uit grote, ontzag inboezemende mannen, die eventuele orderver stoorders de loods uit moesten zet ten. Zover behoefde het echter geen enkele maal te komen. De jongens en meisjes hadden genoeg aan hun muziek en hebben daar erg van ge noten. Het Europees parlement heelt zich woensdag op een speciale ver gadering te Luxemburg uitgesproken voor een grotere verhoging van de Europese graanprijzen dan de Euro pese commissie, en met name dr. Mansholt, verantwoord acht. X» X» X« X» X» X» X» x» x« x« b b b X» b deze aanbieding geldt alleen voor onze winkels in Zeeland. en... als toetje" na mm de maaltijd ■IS van niet duur wet heerlijk dat de staat waarin deze ketels ver keren, ongunstiger is dan mocht worden verwacht. Hoe lang een uit gebreider onderzoek nog zal duren valt op korte termijn niet te bezien. In verband hiermee is besloten om de transatlantische rondreizen van de „Nieuw Amsterdam" die plaats zouden vinden op 8 en 29 augustus a.s.. te annuleren. Ook de 22-daagse tropisch Afrika-cruise waaraan de „Nieuw Amsterdam" op 18 september zou beginnen gaat niet door. Passagiers die geboekt hadden voor de twee bovengenoemde trans atlantische rondreizen zullen wor den overgeboekt naar dichtbij gele gen afvaarten van de Holland Ame rika Lijn of op afvaarten van an dere vervoersmaatschappijen. Voor de tropisch Afrika-cruise werd een vervanging gevonden door het rrangeren van een speciale „cruise d' Azur" in de Adriatische zee en het westelijk deel van de Middellandse zee. Voor deze cruise zal het passagiersschip „Stella Ma- ris 11" van de Sun Line worden ge bruikt, waarmee de Holland Ameri ka Lijn is gelieerd. Jongetje verdronk in zwembad 's-HERTOGENBOSC, 19-7. In hel zwembad „De IJzeren Man" te Vught is het stoffelijk overschot ge borgen van het tienjarige jongetje J. Strik uit Elshout .gemeente Dru- nen). Het werd door andere zwem mers in het diepe bassin aangetrof fen. De ouders, die met nog vijf kinderen in het zwembad aanwezig waren, hadden het kind in de drukte nog niet direct gemist en konden eerst enkele uren later van het on geluk worden verwittigd. Prinses Beatrix voer niet de „Henri Dunant" DEN HAAG. 19-7. H.K.H. prin- ;es Beatrix heeft twee uren meegeva- ren met de Henri Dunant, het hospi taalschip van het Rode Kruis. Op deze tocht, die in Utrecht be gon en in Nigtevecht eindigde, heeft de prinses o.a. de verbeteringen be zichtigd, die het Rode Kruis op het schip heeft kunnen aanbrengen als resultaat van het bedrag van f 50.000 dat het prinselijk paar uit zijn huwe lijksgeschenk voor dit doel beschik baar had gesteld. Deze verbeteringen omvatten het aanbrengen van een centrale zuurstofleiding en van een persluchtinstallatie met de daarbij behorende aggregaten, waardoor be ademingspatiënten aan boord van de Henri Dunant kunnen verblijven. Colleges voor predikanten AMSTERDAM, 19-7. De faculteit der godgeleerdheid aan de Vrije Uni versiteit zal in het komende najaar beginnen met het geven van colleges voor predikanten. Evenzeer als op het terrein van de andere weten schappen doen zich ook op het ge bied van de theologie niet onbelang rijke ontwikkelingen voor, die het wellicht inzonderheid voor diegenen die hun studie reeds enige tijd gele den beëindigd hebben, gewenst doen zijn zich opnieuw op theologisch ge bied te oriënteren, aldus een mede deling van de Vrije Universiteit. Vurige kolen op het hoofd BOLOGNA, 19-7. Nadat per volks stemming een verzoek om pardon van de voormalige s.s.-majoor Wal ter Reder was afgewezen,heeft de bevolking van het stadje Mariabotto besloten een geldinzameling te hou den om de moeder van Reder in staat te stellen hem te bezoeken in de ge vangenis van Gaete. Reder liet in 1944 1830 inwoners van Marzabotto doodschieten, waar voor hij tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld. Hij had de bevolking van het plaatsje om par don verzocht als eerste stap om een verzoek tot gratie bij de Italiaanse president. Reder wilde zijn 80 jaal oude en zwaar zieke moeder in Duitsland bezoeken. Het bezoek dat kanselier Kieshi- ger van West-Duitsland op uitnodi ging van president Johnson aan de V.S. zal brengen, is vastgesteld op 15 en 16 augustus. Minister van bui tenlandse zaken Brandt zal hem ver gezellen. 19. Aram verzamelde zijn mannen om zich heen en sprak hen toe. Zij luisterden aandachtig en toen de jonge krijger was uitgesproken, ging er een donderend ge juich op. Lachend verspreidden ze zich enkele ogenblikken later heerste er een ongewone bedrijvigheid op het stukje land, dat zoëven het toneel van een wilde strijd geweest was. Ook Aram en Jaspo waren druk bezig cn alleen de vrouw van dc boer keek met grote ogen toe. Tegen dc avond zette een zonderlinge stoet zich in beweging. Een troep Barba- doren met in hun midden vier wagens met etensvoorraad sloeg de weg naar Pompli- na in. Aan hun hoofd reed een slanke rui ter, wiens jeugdige gestalte in wonderlijke tegenstelling was met de lange, rossige baard, die tot aan zijn gordel afhing. Doch de kleine man, die naast hem reed, maak te een nog zonderlinger indruk. Hij was gekleed in dc uitrusting der Barbadoren. Een enorm zwaard bengelde aan zijn zij de en hinderde hem zichtbaar bij elke be weging, doch het vreemdste was de dors vlegel, die hij over de schouder droeg. Zijn lange baard wipte op en neer bij elk woord dat hij sprak. „Gij moogt dan nog zoveel vertrouwen in uw zwaard hebben", zei hij, „maar ik laat mijn dorsvlegel niet in de steek!" Aram en Jasper, want deze waren het, keken lachend om naar de troep, die ach ter hen reed. „Van nu af aan zal ieder wel voor ons aan de haal gaan!" meende de jonge krijger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3