KIJKJE IN KERNREACTOR Verrassende proef met smeermiddelen en van Württemberg's T.H. in Ulm Evenementenlijst Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1» juii ist,7 Nr. is>«js (Van een speciale verslaggever) „Vijfendertig miljoen mark kostte de bouw", vertelt Oberbaurat Dpi. Ing. D. Franke tijdens een rondgang door het gigantische complex van de Staatliche Ingenieurschule", de nieuwe technische hogeschool te Dim aan de Donau. Geprefabriceerde betonblokken, die aan de binnenzijde onbedekte grijze wanden tonen, vormen een impone rend studiecentrum met ruime hal len, grote collegezalen, indrukwek kende trappenhuizen en ruimten, waarin voor enorme bedragen aan machinerieën en beproevingsappara- tuur staat. Het wordt ens duidelijk dat in de tegenweordige tijd de tech nische opleiding van de jeugd enor me Investeringen vraagt, wil men „bij" kunnen blijven. Dat „bij blijven in deze moderne technische hogeschool, betekent dat ruim 800 studenten, waaronder ook vrouwelijke, de collegebanken be volken en dat 40 a 50 docenten da gelijks vóór die banken staan. Wa ren vroeger de „vakken" op een dergelijke technische school be perkt, de huidige technische ont wikkelingen vragen van de toekom stige ingenieur een verregaande specialisatie, zodat er nu o.a. afde lingen zijn voor grote en kleine ma chinebouw, elektronische techniek, verbindingstechniek, optiek, hoog- frekiventtechniek, verbrandingsmo toren, smeertechniek etc. Maximum vermogen 0,1 Wati Maar de Oberbaurat kan ons meer laten zien van ivat een moderne technische school vraagt. De kern- splitsing is niet langer alleen het terrein van geheimzinnige onder zoekingen. De toepassingen van kernsplitsing wordt steeds groter en dus moet ook de „ingenieur van morgen" er meer van weten. „Ten dienste van het stralingson- derzoek, het onderzoek van metalen en van kernsplitsing zelf, hebben wij bij de bouio ook besloten een ei&en kernreactor te installeren", vertelt ir. Franke. En inderdaad, tot onze verbazing blijkt deze school in een bijgebouw zijn eigen kernreactor te bezitten. Het is weliswaar maar een kernreactor met een vermogen van 0,1 Watt, wat nog minder is dan een lampje in een zaklantaarn ver bruikt, maar hij is echt! Zo echt, dat we ook een uitgebreide verklaring moeten ondertekenen bij het bezoek en voorzien worden van een dosis meter voor de registratie van de straling die we ondergaan. Zou deze te veel oplopen tijdens ons bezoek, dan zouden we uit de circulatie moeten voor een onderzoek. Via veiligheidsbuizen en zware betonnen wanden, komen we aan de voet van de grote stalen cilinder, ivaarin de reactor huist en waarin de atoomdeeltjes worden gebombar deerd. Grote panelen met tientallen knoppen en meters staan om de ci linder. Daarin vindt registratie plaats van alles wat zich in de rer actor afspeeltOok van de hoeveel heid alpha, bèta en gammastralen, die op kunnen treden. Maar nu staan alle meters op nul. De reactor werkt niet. Slechts een onheilspel lend tikkende geigerteller is actief en vertelt ons dat er toch nog stra ling in de ruimte is. Maar de ge vaarlijke straling in de reactor is gelukkig van ons gescheiden door een dikke wand van lood en veel water. 18 miljoen jaar Nadat de formaliteiten ons bezoek aan de reactor hebben besloten, wandelen we verder door deze ultra moderne hogeschool. „U hebt zeker maar weinig urani um in voorraad", vragen we onze gastheer. „Dat huren we", is het verrassen de antwoord. „We huren het van de Amerikanen voor 2.000 mark per jaar en dan krijgen we een voorraad die voldoende is om onze kernreac tor 18.000.000 jaar te laten werken". Ir. Franke laat ons in een college zaal, waar proeven genomen worden met smeermiddelen en toevoegingen van olieën voor o.a. moderne auto mobielen. Men is juist bezig met molybdeensulfide, een zg. vast- smeermiddel, dat in de belangstel ling staat als toevoeging aan de smeerolie van auto'sIn een beproe vingsmachine wordt een staaf ge plaatst, die sterk tussen twee meta len houders geklemd ivordt en ver volgens rond gaat draaien. De staaf wordt gesmeerd met verschillende stoffen. Tijdstip van breken als ge volg van het ontbreken van smering en wrijvingskracht wordt gemeten. Molybdeen-disulfide blijkt inder daad een bijzonder goede toevoe ging voor smeerolieén. Niet alleen loopt het staafje bij het gebruik van dit produkt niet vast, maar de aan- dr ij f kracht kan vijf maal zo hoog worden opgevoerd. Dank zij de sme rende eigenschappen blijkt de wrij vingscoëfficiënt in vergelijking met normale motorolie, na een bereke ning op het bord door ir. Franke, te zijn gedaald van 0,206 tot 0.062. Praktijkproeven Overigens blijkt ook bij deze proe ven hoe modern van opzet deze school is. De docent kan door een simpele druk op de knop van een schakelpaneel, het bord weg laten zakken, de projecüe-apparatuur in werking stellen, lichten doven en films of dia's gaan vertonen. „We blijven nog even bij de smeermid delen", zegt ir. Franke, ,want ik wil u laten zien dat de proeven die we nemen niet alleen beperkt blijven tot de min of meer theoretische in de school. De Staatliche Ingenieur schule werkt ook gaarne mede bij praktijkproeven". Hij toont ons en de studenten de kleurendia's, die werden genomen by een proef met molybdeen-disul fide in de praktijk, waarbij de school medewerkte. Men kocht toen vier nieuwe volkswagens en de fabrikant van het L M molybdeen-disulfide, verzocht de school de praktijk-proe ven te willen controleren, waarbij twee van de volksivagens met mo lybdeen-disulfide in de olie en twee met gewone smeerolie ruim 20.000 km. reden. Het verrassende xuas toen, dat L M in de praktijk het inrijden van motoren aanzienlijk bleek te verbeteren, terwijl men altijd ge meend had dat molybdeen-disulfide niet gebruikt moest worden bij het inrijden van motoren. Ook bleken de motoren beter te starten, minder olie en zelfs minder brandstof te verbruiken, als L M aan de olie was toegevoegd. Als de dia's en de proef vertoond zijn, blijkt men echter toch weer echt op school te zijn. Want onmid dellijk worden de praktijkresultaten theoretisch uitgewerkt voor de stu denten. Een druk op de knop, het bord rijst en is al spoedig bedekt met formules die een verklaring ge ven voor de bijzondere smeereigen- schappen van molybdeen-disulfide. Ook eten Wij gaan inmiddels verder. Ko men op onze wandeling door wat waarschijnlijk een van de modernste technische scholen ter wereld is, ook in de mensa. Wie werkt zal ook eten maar wie werkt zonder nog geld te verdienen, moet goedkoop kunnen eten. Groepsgewijs kunnen de stu denten op een groot blad aan een soort balie het standaardmenu voor die dag in ontvangst nemen. We eten mee. Vandaag blijkt de student voor slechts DM 1,20 soep, aardappelen, savoyekool, kalfsvlees en fruitsalade te ontvangen. Er wordt gegeten aan vierpersoonstafeitjes en de discussie is levendig. Jongens en meisjes bespreken de colleges en de docenten en de ko mende uitvoeringen van het eigen orkest. En zoals overal waar jeugd bijeen is, wordt er gelachen. Gela chen bijvoorbeeld over de Beierse grenspalen die in de Donau zijn ge plompt. Want dwars door de stad loopt de grens tussen Württemberg en Beieren en de Beierse landsrege ring is bijzonder gehecht aan het nadrukkelijk vaststellen van haar grenzen. En overigens gaat ook hier het ge sprek over de studentenkamers. Het blijkt in Ulm een minder groot pro bleem te zijn dan in de meeste Ne derlandse studentensteden, ook al is de stad in de oorlog door bommen getroffen. Het blijkt dat Ulm nogal in trek is als studentenstad, vanwe ge zijn uiterst moderne school en de rustige en fraaie omgeving aan de Donau, hoewel die ook hier niet blauiv, maar erg grauw is. LANDBOUW EN VEETEELT Prijzen vette kalveren nog niet bevredigend BARNEVELD, 17-7. Op de vet- te kalvermarkt van Bameveld - de grootste van ons land was de stem ming maandagmorgen nog niet erg optimistisch. Nu de Italiaanse grens voor kalfsvlees uit Nederland weer open is, was de verwachting onder de handelaren dat de prijzen zouden gaan stijgen. Maandagmorgen was van een belangrijke stijging nog geen sprake. Wel stegen in vergelijking met de laatste weken de prijzen, maar het grootste deel van de dieren moest onder de drie gulden per ki logram levend gewicht van de hand worden gedaan. De officiële notering liep van f 2,50 (beginprijs derde kwa liteit) tot f 3,10 (eindprijs eerste kwa liteit) per kilogram levend gewicht. Over de oorzaak van het laagblij- ven van de prijzen waren de menin gen onder de betrokkenen verdeeld. Een koper vertelde „dat er geen ho gere prijs tot stand kan komen, door dat er niet meer voor gemaakt kan worden in het buitenland, met name in Italië". ENGELS REKORD OVER HET KANAAL DOVER, 17-7. De 21-jarige p Britse studente Laine Grey heeft maandag een geslaagde poging gedaan om het Kanaal I over te zwemmenZe zorgde voor een niexiio record voor ,l' dames in de richting Frank- P rijk-Engeland door na 10 uur (J 24 min. voet op Engelse bodem p te zetten. Het oude record II stond sedert 1958 op de Ame- l' rikaanse van Deense afkomst Greta Andersen met 11 uur 1 I1 minuut. Vreemd voorwerp gezien voor Nederlandse kust DEN HAAG, 18-7. Het Britse schip „Yewdale" heeft vannacht, 10 mijl ten westen van het lichtschip „Goeree" een lichtend voorwerp in de lucht waargenomen, dat zich naar mededelingen van het schip in de richting van de Nederlandse kust voortbewoog. Aanvankelijk werd rekening ge houden dat het voorwerp een bran dend vliegtuig betrofmaar op liet moment van de melding 0.120 uur werden geen vliegtuigen uit Lon den, Brussel, Amsterdam of Rotter dam vermist. Later werd door de kustwacht van Dover meegedeeld dat het voorwerp hoogstwaarschijnlijk een satelliet was die terugkeerde in de damp kring en ter hoogte van kaap Gris Nez (tussen Calais en Boulogne) ver brandde. U kimt niet alles weten IJSVLEKKEN IN TAFZIJDE. Neem de vlek voorzichtig af met wat heet waterals er daarna nog een vlek overblijft, bet deze dan zacht met wat alcohol. IJSVLEKKEN IN WOL worden uit gewassen in een koud sopje. IJSVLEKKEN IN GEWONE ZIJDE ivordeu eerst gebet met lauiv xoa- ter; daarna wordt eventuele kleurstof nog met wat alcohol of tetra bewerkt. WESPEN IN HUIS VERJAAGT MEN spoedig, wanneer een scho teltje wordt neergezet, waarin wat ammoniak. GRASVLEKKEN WORDEN WEG GEMAAKT met water en zeep, daarna met verdunde ammoniak en eventueel met wal alcohol na- gewreven om de kleurstof weg ie krijgen. ONKRUID is gauw vernietigd, wan neer u wat carboliveum op de planten druppelt. TOMATEN ONTVELLEN BIJNA VANZELF wanneer u ze even bo ven de gasvlam houdt. Het vel springt dan en is heel gemakke lijk te verwijderen. PALMEN WORDEN ELKE WEEK MET SPONS EN ZEEM AFGE NOMEN en verder zet u ze één morgen per week in een emmer lauiv water. ZIERIKZEE, 17-7. Ook deze zo mer zoeken weer vele jachten hun ligplaats in de haven van Zierikzee. 's Morgens, vaak al heel vroeg, ver trekken ze om op de wijde Zeeuwse wateren te zeilen en te spelevaren en overdag geeft de haven dan ook een enigszins verlaten indruk. Tegen de avond arriveren ze dan weer en dat brengt een gezellige drukte met een bijzondere sfeer rond het Luitje. Dit seizoen is het voor het eerst dat zeilers en andere watersportrecrea- lanten gebruik kunnen maken van de toiletten en douches die zij nu aan de haven kunnen vinden. Het ge- HAAMSTEDE-BURGH Woensdag 19 juli - 20.00 uur: Docu mentaire kleurenfilm „Schouwens Westhoek" in hotel Bom. Kassa open: 19.15 uur. Alle leeftijden. 10.00 uur: Wandeling door de bos- en duinbezittingen van het Slot „Haam stede". Start bij de ingang van het Slot. 13.30 uur Excursie per autobus naar diverse landbouwbedrijven. Oogstmachines in werking. Vertrek vanaf hotel Bom (te Haamstede. Kaarten en inlichtingen bij de V.V. V.-kantoren. Kosten f 3,-. kinderen f 2,-. Wandeltocht, georganiseerd door S.V. „DFS" en V.V.V. start gemeen tehuis Haamstede, Vertrek 19.00 uur. Kosten f 1,50. Na afloop uitreiking herinneringsmedaaHë. Donderdag 20 juli - 9.00 uur: Mor genwandeling door de dennenbossen van het Domein, vanaf de Adr. v. d. Weijdeweg (60 meter westelijk van het pompstation). Duur plm. 2 uren. 20.00 uur: Documentaire kleurenfilm „De bewoners van de inlagen". Kas sa open: 19.15 uur. Alle leeftijden. RENESSE In het komende zomerseizoen zullen in het Dorpshuis te Renesse elke maandag- en woensdagavond ver schillende grote en mooie films ver toond worden. Woensdag 19 juli - 19.00 en 21.15 uur Dorpshuis: James Bond 007 in „Veel liefs uit Moskou". Woensdagavond 19 juli: - N.H.-kerk 8.30 uur: filmavond' met als hoofd film de prachtige religieuze film „Grazige weiden". Iedere dag dancing in „Paradiso", Stoofweg. ZIERIKZEE Dinsdag 18 juli 's avonds van 9.00- 2.00 uur wijnfeest en verkiezing Miss Toerist 1967 in restaurant „Mondra- gon". Elke donderdag 20.00 uur diareporta ge „Zierikzee in kleur". Restaurant „Mondragon", Oude Haven. Elke donderdag 15.00 uur: Wandeling door cud-Zierikzee, onder deskun dige leiding (vanaf het V.V.V.-kan- toor op het Havenplein). Iedere vrijdagmiddag orgelbespeling in de Gasthuiskerk, van 12.15-13.00 uur. 's Avonds van 20.00-21.00 uur in de Grote kerk. Organist: Dirk Jansz. Zwart uit Rotterdam. OUWERKERK Tot en met 4 augustus „Scheeps praat", tentoonstelling over scheep- vaart, scheepsmodellen, zeekaarten e.d. in h'cit speellokaal van de kleu terschool te Ouwerkerk. Geopend ie dere avond - behalve 's zondags - van 7.30 tot S uur. Iedere woensdagmiddag organiseert Staatsbosbeheer een rondleiding on der deskundige leiding door hel vo- gelgebicd. Deze rondleidingen zijn gratis en worden gehouden tot en met 13 septcmbnr a.s. Vertrektijden: Kanselier Kiesinger van W:. L- Duitsland heeft in beginsel een uit nodiging tot een bezoek aan Londen aanvaard, zo is in het Lagerhuis meegedeeld. De datum moet nog worden vastgesteld. bouwtje, waarin ook het kantoortje van de havenmeester, is sinds enke le weken in bedrijf en bevat een da mes- en een herenafdeling, ieder met een douche en 2 toiletten. Van de ge boden mogelijkheden wordt een druk gebruik gemaakt zodat hierin in een grote behoefte voorzien blijkt te zijn. Inmiddels schijnen niet alleen de watersportliefhebbers maar ook vele andere toeristen die de stad bezoe ken gebruik te maken van de dou ches en toiletten, zodat het misschien geen overbodige luxe zou zijn als Zierikzee zijn gasten meer van der gelijke gelegenheden kon bieden. 2.00 uur n.m; Vertrekpunt: 19 en 26 juli, 2, 16 en 30 augustus en 13 sep tember vanaf de camping; 12 en 26 julii, 9 en 23 augustus en 6 september vanaf de foods in het bos bij de Stel- weg. SCHARENDIJKE Elke donderdagavond serie kleuren dia's (17 augustus laatste maal), Ar beid en rust langs Schouwse kust, 20.00 uur in het Herv. Verenigings gebouw. De laatste voorstellingen worden gegeven in de week van 14 tot en met 19 augustus. Filmvoorstellingen': 18 juli 18.30 uur kindervoorstelling, 20.00 uur „Whis key als water". 25 juli 18.30 uur kindervoorstelling, 20.00 uur „Grazige weiden". 1 augus tus 18.30 uur kindervoorstelling, 20.00 uur „Geen plaats voor wilde dieren". Het is weer hengeltijd. Hele legi oenen huisvaders halen opgelucht adem nu zij hun hobby weer kun nen uitleven. Voor dag en dauw er op op uit, de vrije natuur in met werphengel en aas. Voor vele men sen een methode om aan hun portie frisse lucht te komen, frisse lucht die in onze volle steden steeds schaarser wordt. Een andere schaar ste die momentcol steeds meer aan do dag treedt is het gebrek aan zui ver water. Dit heeft zijn weerslag op de visstand. Moderne hengelaars nemen hun vangst dan ook niet meer mee naar huis. Dc tijd dat een „maaltje vis" nog welkom was, is sinds lang voorbij. Het gaat nu om de sport. Het avontuur van het van- Man verdronken GIETHOORN, 17-7, De 33-jarige Arend Nagelhout uit Ommen is maandagmiddag omstreeks twee uur in Giethoorn bij het zwemmen ver dronken. Het slachtoffer was de zwemkunst niet meester en sprong in een diep gedeelte van het Molen gat uit een bootje in de veronder stelling dat hij in ondiep water was. De heer Nagelhout laat vrouw en drie kinderen achter. „Een vreemde man in mijn slaapkamer" DEN HAAG, 17-7. Maandagmor gen in alle vroegte werd de Haagse politie opgeschrikt. Een 75-jarige vrouw uit de Regentessebuurt belde om half vijf in paniek, dat zij een vreemde man in haar slaapkamer had aangetroffen. De politie slaagde er in de man in de kraag te grijpen. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw zondagavond in een buurt café een paar borreltjes had gedron ken. Ze had er kennissen op gedaan, die met haar mee naar huis gingen om na sluitingstijd nog een paar borreltjes te drinken. Bij hen was ook een 56-jarige betonwerker uit Den Haag, die aan het slot van het feestje bleef logeren. Ontwaakt uit haar korte, maar diepe slaap heeft de vrouw zich niets meer van de voorgaande avond herinnerd. Zij herkende de beton werker niet als een van de mensen, die daadwerkelijk had bijgedragen het feestavondje te doen slagen. gen is voldoende. Men heeft een be tere manier gevonden om aan het hengcllatijn kiacht bij te zetten. Men neemt de camera mee en fotogra feert dc vangst .Wie dan listig wil zijn, kan de vangst groter doen lij ken dan ze is. Laat uw kiekje aan de gestrekte arm voor u uithangen naar de camera toe. Het zal op de foto een kanjer lijken. Dat maakt meer indruk dan het bekende ge baar van de uitgestrekte armen. Denkt u er •""1 om. de vis onmidd' lijk na de foto terug in het water, we moeien zumig zijn op onze vis. Veel sukses met uw vangst en mocht het weer eens niet gelukken, kijk dan om u heen, ook het landschap is een foto waardi Discussie in een hoekje van de mensa der Staatliche Ingenieurschule. In een beproevingsmachine wordt het verschil in xorijxnngscoëfticiënt tussen olie en zonder olie met L M molybdeen-disulfide aangetoond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3