DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE ALCEMENE VERCADERING EN HET MIDDEN-OOSTEN GILIJAMSE R E N E S S E 5 Twee gevangenen gegrepen Kindertragedie nabij Aalst (België) I KAMERBREED j „DE MAGNEET" Frans paar beroofd van geld en bagage Zeventienjarig Belgisch meisje gedood 8 Amerikaanse regeringsbank verstrekte geheime leningen voor wapenaankopen 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19829 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zwarte bessenoogst levert goede resultaten NEW YORK, 18-7. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft maandag besloten, de diverse groeperingen onder de lid-staten nog drie dagen de tijd te geven om de huidige buitengewone zitting van de crisis in het Midden-Oosten af te ronden met een aanbeveling, die zou kunnen bijdragen tot een regeling van het conflict als geheel. Het daartoe strekkend voorstel was afkomstig van de Pakistaanse voor zitter. Abdoel Rahman Pazhwak, die duidelijk liet uitkomen, dat het de bat in elk geval donderdagochtend zal worden afgesloten. Tegen deze opvatting wei-den geen bezwaren in gebracht. Voorzitter Pazhwak verklaarde, dat de groeperingen die proberen tot een aanvaardbare ontwerp-resolutie te komen, „enige hoop koesteren dat zij tot een resultaat kunnen komen". ADVERTENTIE Het overleg achter de schermen is al aan de gang sinds op 4 juli alle voor stellen werden afgewezen, waarin werd aangedrongen op terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten uit de op de Arabieren veroverde ge bieden. Alleen voorstellen inzake Je ruzalem en het vluchtelingenvraag stuk hebben tot dusver de vereiste meerderheid van twee derden gekre gen. De waarnemers van de V.N. CAIRO, 17-7. Egypte en functio narissen van de V.N.-bestandscom- missie zijn het in detail eens gewor den over het werk van de V.N.-waar- nemers in de zone van het Suezka- naal, zo wordt van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo meegedeeld. Egypte had het hoofd van de waarnemers, generaal Odd Bull, alle nodige faciliteiten aangeboden om zijn taak te kunnen vervullen. Volgens een woordvoerder van de V.N. zijn vier waarnemers op de westelijke oever van het kanaal al begonnen op kleine schaal ver kenningen uit te voeren. VERENIGDE NATIES, New York. De Egyptische V.N.-afgevaardigde Mohammed El Kony heeft secretaris generaal Oe Thant laten weten dat de strijdkrachten van zijn landen zich gedwongen zullen zien het vuur te openen, als de Israëliërs volharden in hun pogingen het Suezkanaal voor de scheepvaart open te stellen. In dat 20val draagt Israël de verant woording voor alle schade die sche pen van vreemde mogendheden in het kanaal en de meren van het ka naal kunnen oplopen. 5 TELEFOON (01116) 370 5 Radio 227 stopt er mee AMSTERDAM. 17-7. Het Neder landstalige radiostation „Radio 227", dat vanaf het schip de „Laissez Faire" zijn uitzending en op Neder land richt, zal deze uitzendingen met ingang van 26 juli staken, heeft de directeur van dit station, de Engels man John Withers, laten weten. Ra dio 227 zend tot 1 maart van dit jaar uit onder de naam „Radio Dolfijn". Op die datum werd dolfijn overge nomen door de „Carsitead Adverti sing" in Londen. GOUDA, 17-7. In Gouda zijn maandagmorgen twee van de uit Scheveningen ontsnapte gevangenen gegrepen. Het zijn de 19-jarige Mi chel Antonius Stuiver uit Tilburg, die voor een roofoverval in Berkei- Erschot werd veroordeeld, en de 21- jarige Willem Frederik Bruin uit Den Haag, die wegens heling was gestraft. V ietnamconferentie wellicht in oktober BANGKOK, 17-7. Een topconfe rentie van de zeven bij de oorlog in Vietnam betrokken landen, Ameri ka, Zuid-Vietnam, Zuid-Korea, de Philippijnen, Australië, Nieuw-Zee- land en Thailand, zal in beginsel in oktober in Bangkok worden gehou den. Dit heeft de premier van Thai land maandag bekendgemaakt. De juiste datum zullen ministers van de ze landen op een bijeenkomst in Sai gon vaststellen. De laatste conferen tie van de zeven vend vorig jaar ok tober in Manilla plaats. ADVERTENTIE BRUSSEL, 17-7. Twee broers van resp. 17 en 14 jaar zijn dit weekein de te Lebbeke nabij Aalst (België) aangehouden. Tijdens een onderzoek naar de dood van hun 14-jarig vriendje. Het slachtoffer werd sedert vori ge week maandag vermist. Zijn lijk is zaterdagmiddag aangetroffen in een waterput van een in aanbouw zijnd huis te Lebbeke - met een strop om de hals en een prop in de mond. Volgens Belgische krantenberich ten zouden de twee broers die vori ge week maandag het laatste met het slachtoffer hadden gespeeld, on der de verdenking staan dat zij hem - al dan niet opzettelijk - tijdens het spel om het leven hebben gebracht. Zij zouden het lijk enige dagen ver borgen hebben gehouden en daarna in de waterput hebben gegooid waar het bij toeval werd ontdekt. Zomeraanbieding! MARIJNEN KOELKAST 135 liter, breed vriesvak, van f 299,- voor f 224,90 Met volledige garantie en service. Zolang de voorraad strekt bij: Telefoon 227 - Bruinisse Zeventien militairen gewond Weggelopen kinderen in Den Haag aangehouden Rook van vuilnisbelt hinderde verkeer DEN HAAG, 17-7. De Haagse po litie heeft het weekeinde tal' van weggelopen kinderen aangehouden. Daarbij waren, het negentienjarige meisje P. A. C„ dat een tehuis in Nijmegen Was ontvlucht: de 19-jari- ge jongen N. M. van B. uit de resi dentie, die sedert half juni niet meer in de ouderlijke woning was terugge keerd; een 17-jarige vrouwelijke' kantoorbediende uit Den Haag, die veertien dagen de hort op was; de 19-jarige hulp in de huishouding P. H. uit Den Haag, die vorige week vrijdag weg liep; een 17-jarige ma chinebankwerker uit de hoofdstad, die zich een week geleden aan het over hem gestelde toezicht onttrok en een 13-jarige scholiere uit Voorburg, die drie weken geleden van huis wegliep na onenigheid met haar ou ders over de vakantiebesteding. ASSEN, 17-7. Bij een botsing tus sen twee YP 408 pantserwielperso- neelsvoertuigen van de 42e pantser- infanteriebrigade uit Assen zijn maandagmorgen 17 militairen ge wend geraakt. Eén van hen liep een nekwervelfractuur op. Hij is opgeno men in het academisch ziekenhuis in Groningen. De 22-jarige sergeant F. C, Goe- koop uit Goedereede werd met een gebroken bovenbeen opgenomen in het Wiilhelmlïnaziekenhuis in Assen. In dit ziekenhuis liggen nog zeven militairen, die bij de botsing lichte verwondingen opliepen. Acht eveneens licht gewonde mi litairen bevinden zich in het zieken- verblijf van de Johan Willem Friso- kazeme in Assen. Het ongeluk gebeurde, toen de chauffeur van het voorste van drie pantservoertuigen op rijksweg 31 (Assen-Meppel), lopende langs de Smildervaart, op ongeveer drie kilo meter van Assen, door een rookgor dijn reed en sterk afremde. Het ach ter hem rijdende voertuig botste toen op de eerste YP 408. De derde wa gen kon tijdig tot stilstand worden gebracht. De rook-was afkomstig van een brand op de gemeentelijke vuil nisstortplaats van Assen. Ook al tengevolge van de rook merkte een bestuurder van een zwa re met bier geladen vrachtauto uit Harmeien te laat de remlichten op van een voor hem rijdende personen auto. De vrachtwagen kwam na een uitwijkmanoeuvre in het kanaal langs de weg terecht. De bestuurder kon zich in veiligheid stellen. Militai ren zijn geruime tijd bezig geweest om ed kratten bier van de in het water liggende auto te lossen. Enke- honderden meters verder botsten enige tijd nadien nog een Duitse per sonenauto tegen een Nederlands per sonenauto. Hierbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor maai de materiële schade was aanzienlijk. ADVERTENTIE YPENBURG. Premier de Jong en minister Luns begroetten de Roemeense eerste minister Maurerdie maandag voor een vijfdaags bezoek in ons land arriveerde. 3 Wij hebben breedtes voor elke S kamer: 3.00, 3.66. 3.75, 3.80, 3.90, 1 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT 3 Nieuwerkerk - tel. (01114)265 l Bruinisse - tel. (01113)470 rond 600 jaar werkt de centrale watervoorzieningsinstallatie varuhet dorp Faistenoy in het Allgau in het zuidwesten van de Duitse Bondsrepu bliek zonder enige storing. Destijds werd op initiatief van de onderwijzer een onderaards houten buizensysteem gebouwd, dat tot op heden funktio- neert. De natuurlijke waterdruk levert een nabijgelegen bergbron, die tot nu toe ook in droge jaren nooit uitgeput raakte. Zelfs bij zeer strenge vorst stroomt het water overal in het dorp uit de ongeveer drie meter hoge hoofd buizen in kleine verdeelkuipen en van daar uit met gelijkmatige druk in de leidingen van de omliggende huizen. Reeds verschillende keren kwamen er waterleidingexperts naar Faistenoy, om het wonderwerk van middeleeuwse techniek te bestuderen. UTRECHT, 17-7. De 21-jarige Daniël Markou uit Belfort en zijn eveneens 21-jarige verloofde Chris- tiane Duriez uit Marseille hebben zondagnacht gelogeerd in het politie bureau in Maarssen. Niet omdat zij waren gearresteerd, maar omdat zij zondagmiddag zijn beroofd van al hun bezittingen. Het paar, dat een trektocht door de Benelux maakt, liftte zondag van Amsterdam .naar Utrecht. Het stel stapte in Maarssen uiit om in een slootje onder langs de weg even de voeten af te spoelen. De wasbeurt nam maar vijf minuten in beslag, maar toen Daniël en Ohristiane hun weg wilden vervolgen, bleek al hun bagage, die zij in de berm hadden achtergelaten, verdwenen te zijneen hruine leren tas met de paspoorten en kleren van het stel, een bedrag van 200 Franse francs, alle toilet artikelen en zelfs de schoenen die naast de bagage stonden. In arren moede is het paar blootsvoets naar het politiebureau in Maarssen gelift. Geschenk op het Loo symbolisch overhandigd HET LOO, 17-7. Op paleis Het Loo heeft een delegatie Surinamers, in aanwezigheid van ir. C. Staf en mr. dr. Houben, symbolisch het Su rinaamse huwelijksgeschenk, een oud-Hollandse staande klok, aan prinses Margriet en haar echtgenoot aangeboden. Het was aanvankelijk de bedoeling de klok metterdaad te overhandigen, doch door een „ver- vo'ersmisverstand", waardoor men de klok niet tijdig ter beschikking had, moest de aanbieding symbolisch blij ven. Dader pleegt zelfmoord EPEN, 18-7, Maandagavond om streeks acht uur hebben douane ambtenaren in het bovenste bos te Epen (Limburg), vlakbij de Belgische grens, de lijken aangetroffen van een 17-jarig Belgisch meisje, afkomstig uit Henegouwen, en een 23-jarige Belg uit Gemmenich. Het pistool waarmee vermoedelijk de jongeman eerst het meisje en daarna zichzelf heeft gedood, lag tussen hen in. De politie was gaan zoeken na een waarschuwing van een vriendinnetje van het vermoorde meisje. Zij had tijdens een autoritje dat zij gedrieën "s middags maakten, arg waan opgevat en was uitgestapt. Hvt drama moet zich tussen 17 en 20 uur hebben voltrokken. De officier van justitie in Maas tricht mr. J. Houben. leidt het on derzoek. 3 Vakantie Het meisje was afkomstig uit het Belgische Henegouwen. Zij was eni- ge tijd cp vakantie in Monsen de man woonde in het Belgische Gem- S mcnich en leefde gescheiden van zijn vrouw. Het tweetal had elikaar do dag tevoren leren kennen. Maandag- 3 middag maakten zij samen met een vriendinnetje een autotocht door c!e j grensstreek. De wagen waarmee de tocht werd ondernomen had de man geleend van de vrouw waarmee hij het Laatst samenwoonde. Het vrien dinnetje stapte halverwege de tocht uit omdat zij de man niet vertrouw de en waarschuwde de Belgische gendarmerie. Deze kwam in actie en vond enkele uren Later het stoffelijk overschot dat in de buurt van de au to werd gevonden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's toeeeoeoooeoooooooooeooeoo 8 Men schilderl met het hoofd a en niet met de handen. SOSOCOGC Minder zonnig Verwachting tot woensdagavond: In hel algemeen minder zonnig met plaatselijk enkele onweersbuien; De zelfde of iets minder hoge tempera- luien; overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 19 juli. Zon op 4,42, onder 20.50 Maan op 19.59, onder 1.39 20 juli. Zon op 4.43, onder 20.49 Maan op 20.53, onder 2.34 Volle maan 21 juli te 15.39. HOOGWATERSTANDEN /IKRIKZEE 19 juli. 0.44 v.m. 20 juli. 1.54 v.m, BROUWERSHAVEN: 19 juli. 20 juli. Springtij: 23 juli. 0.34 v.m. 1.38 v.m. 13.22 n.m. 14.25 n.m. 13.11 n.m. 14.11 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 18-7. De luchtdrukverde- ling in Europa wordt gekenmerkt door de aanwezigheid van een hoge- drukgebied boven Finland en een de- presie op de oceaan ten westen van Schotland. Boven midden en zuid- Europa heerst een vlakke luchtdruk verdeling. In dit gebied is zeer war me lucht aanwezig waarin tempera turen van 25 tot 35 graden worden gemeten. Wij bevinden ons aan de rand van dit warmtegebied. Aan de voorzijde van eerdergenoemde oce- aandepresie treken kleine storingen van de Golf van Biscaje via Enge land en Schotland naar het noorden. Zij gaan vergezeld van regen- en on weersbuien. Het komende etmaal breiden deze storingen hun invloed langzaam iets meer naar het West- europese vasteland uit. De kans dat ook in ons land onweersbuien tot ontwikkeling komen, wordt daarom geleidelijk iets groter. Overigens behoudt het weer een warm tot zeer warm karakter. V De Zwitserse federatieve rege ring heeft een zestien man sterke commissie in het leven geroepen die de mogelijkheid moet nagaan van nationalisatie van de particuliere spoorwegondernemingen in het land, zo is maandag bekend gemaakt. ADVERTENTIE Hedenavond WIJNFEEST in nnc/ragon WASHINGTON, 17-7. De Ameri kaanse Export-Import Bank heeft sinds 1963 met geheime leningen de aankoop in bet buitenland van Ame rikaanse wapens ter waarde van meer dan anderhalf miljard dollar gefinancierd, zo zeiden welingelich te kringen in Washington maandag. Functionarissen van de bank, een regeringsinstelling hadden het cijfer meegedeeld op een bijeenkomst ach ter gesloten deuren van do commissie v'-or het bankwezen uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden. I "nel en niet mot name genoem de Arabische landen behoorden tot do ontvangers van de zg. „lamd"-le- ninigen, die in het geheim via het ministerie van defensie werden be klonken. Volgens genoemde kringen is de laatste twee jaar op deze wij- alleen al voor meer dan een mil jard dollar aan wapenaankopen ge financierd - bijna 36 procent van het tot sic bedrag aan leningen dat de b ,k die periode verstrekte. De voorzitter van de bewuste con grescommissie, Wright Patman, vond niet dat de bank iets verkeerds had gedaan. „Het ministerie van defensie icon de zaak milet regelen met parti culiere banken, die hogere rente en waarborgsommen vroegen", ziei hij. Andere leden van de commissie ech ter waren het niet met de gang van zaken eens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1