Bruinisse presenteerde weer een sprankelend mossel-feest STREEKNIEUWS ,Migs onder het mes' Dertig jaar Snip en Snap Vier gevangenen uit Den Haag ontvlucht „Belangrijke en moeilijke periode voor vissersplaats" Burgemeester v. cl. Linde: „Geen voldoende openheid en geen duidelijke lijn" BRUINISSE, 17-7. „Bruinis»e presenteert". De vissersplaats heeft dat zaterdag waar gemaakt en aan de duizenden bezoekers een spran kelend feest aangeboden: het Mossel- feest. het jaarlijks terugkerende eve nement waarmee een nieuw mossel- seizoen wordt geopend. Bru is weer uitstekend voor de dag gekomen: een charmante mcsselkoningin, een fees telijke vaartocht van de vlcot en e-n gevarieerd feestprogramma. Tradi tiegetrouw werkte cok het weer mee en was aanvankelijk de lucht in de ochtenduren nog wat betrokken, het middagprogramma verliep onder ide ale weersomstandigheden. Mevrouw Lora Haeck-de Feijter was Mosselkoningin 1967. Geheel onverwacht kan men zeggen want zij nam op het laatste ogenblik de plaats in van de eerder gekozen ko ningin, mej. Sjanie Jumelet, die haar taak als zodanig niet kon uit voeren omdat zij ziek was gewor den. „Onze gemeenschap bevindt zien momenteel in één van haar belang rijkste en moeilijkste perioden van haar bestaan", aldus burgemeester C. H. van de Linde in zijn toespraak tijdens de officiële ontvangst van de genodigden door het gemeentebe stuur. welke plaats vond in de chris telijke nijverheidsschool voor meis jes. „Enerzijds neemt ons dorp een belangrijke plaats in als één van de centra van de mosselcultures, an derzijds vormt zij meer en meer een centrum van de watersport". Het gemeentebestuur van Brui nisse werkt hard om de plannen voor het maken van jachthavens en dergelijke van de grond te krijgen. Een deel van de werkhaven wordt tot jachthaven. De 45 stenen nood woningen worden tot zomerwonin gen verbouwd en de gemeenteraad heeft opdracht .gegeven tot het ma ken van een structuurplan voor de zuidkant van de Grevelingen, dus buitendijks. Vergeleken met het vo rig jaar >ïs de toeloop van het aap- tal sportvissers enorm toegenomen. Ongeveer 1000 personen per week genieten van 'het viswater „De Gre velingen". De burgemeester was van mening dat Bruinisse zich thans op een tweesprong van twee wegen bevindt. De weg van de recreatie en indus trialisatie en die van het voortbe staan van de schelpdierencultuur. Deze laatste weg is „moeizaam, on duidelijk en onzeker, doch van emi nente betekenis voor de leefbaarheid van onze gemeenschap". Sluiting Grevelingen Bij de sluiting van de Grevelin gen in 1971 wordt het een kwestie van belang waar de definitieve kunstmatige verwaterplaatsen zul len komen. Deze aangelegenheid gaat niet pas in 1971 spelen doch reeds in 1968, omdat mossels om van zaai- tot consumptiemossels te groeien plm. 'drie jaar nodig hebben. Het ministerie van financiën is van mening dat van tijdelijke compen satie in het Oosterscheldebekken geen sprake kan zijn omdat het van mening is dat in verband met de voedselconeurrentie slibafzetting en eventuele zaadval nadelig zou zijn voor de oesterteelt. Gevoeglijk kan gesteld worden dat compensatie in grond praktisch tot de onmogelijkheden behoort nu het ministerie van financiën mede deelt dat in Zeeland geen geschikte mosselgrond te vinden is", aldus de burgemeester over deze kwestie. Hij ging verder: „Mijn bezwaar tegen de hele gang van zaken is dat er niet voldoende openheid is ten aanzien van deze gehele problematiek, dat er geen duidelijke lijn is, hoe de re gering van plan is deze problemen aan te pakken. Waarom kweekt de overheid niet wat meer goodwill onder de mos selkwekers door het aangeven van bepaalde richtlijnen en door bv. de provinciale overheid en het bedrijfs leven bij de vele facetten van deze dringende kwestie in te schakelen". Volgens de heer Van de Linde kan alleen een tijdige rigoureuze aanpak eer. volledige oplossing bieden. Vol gens de burgemeester dient men na te gaan welke gedupeerde mossei- kwekers hun bedrijven na sluiting van de Delta wensen voort te zetten, welke kwekers tot sanering wensen over te gaan en welke tot stopzet ting hebben besloten. De eerste ca tegorie zal dan compensatie in per celen moeten ontvangen, terwijl de andere twee categorieën een com pensatie in geld dienen te krijgen. De burgemeester sprak de mening uit dat deze gemeenschap gecom penseerd zal moeten worden en dacht daarbij in de eerste plaats aan subsidies in de recreatieve sector. Bij de afsluiting van de Grevelin gen zal een terrein van 200 hectare dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de recreatie. Bij de aanvang van de officiële bijeenkomst had hij aller, bijzonder welkom geheten. In het bijzonder de leden van Gedeputeerde Staten J. van den Bos en A. L. van Geesber- gen, de voorzitter van het Visserij schap, dr. H. H. Boelmans Kranen burg, de territoriaal commandant Zeeland, luitenant H. C. Vel, het Twaele Kamerlid de heer J. van Dongen en de commandant van de mijnenveger Mr. Ms. „Hoogezand", de heer J. C. Gmelich Meijling. Aankomst mosselprinses Na de entvangst begaf het gezel schap zich naar de Bruse haven, be geleid onder muzikale klanken van de teenagerband „Prins Bernhard" uit Tilburg en „Nu met Hope" uit Bruinisse. Daar werd de komst van de mosselkoningin afgewacht, die weldra verscheen en met haar char mante persoonlijkheid de verdere feestelijkheden van de dag bijwoon de. Zij werd welkom geheten dooi de voorzitter van het organiserend feestcomité, de heer S. J. P. Jumelet. Bij alle feestelijkheden kon de heer Jumelet niet voorbijgaan aan de pro blematiek die deze gemeente thans beheerst en hij sprak van een „be dreigde gemeenschap". Van dezelfde strekking was de re de ven de koningin. Zij noemde het een „droef verhaal". Zij drukte de Bruse vissers echter op het hart de nie-uwe mogelijkheden om Bruinisse tot een bloeiende gemeenschap te maken met beide handen aan te pakken. „Neem bezit van het grootste ontstane meer in Nederland" en „zorg ervoor de baas te blijven over de sleutel die toegang geeft tot de mogelijkheden die dit meer zal bie den" waren uitspraken van haar aan de Bruse gemeenschap gericht. Daar na werden de eerste mosselen aange boden door de koningin aan de hoge gasten. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het Verenigingsgebouw waar de mosselkcningin, feestcomi té. besturen en genodigden een lunch werd aangeboden door de visserijver eniging „Algemeen Vissersbelang". In een korte toespraak dankte burgemeester Van der Linde de com mandant van Hr. Ms. mijnenveger „Hoogezand", de heer J. C. Gmelich Meijling voorde aanwezigheid van de mijnenveger op dit feest. Andere jaren was het de mijnenveger „Brui nisse" die het feest kwam opluiste ren, dit jaar was het echter onmo gelijk dat dit schip aanwezig ken zijn. De commandant kreeg voor de bemanning bierglazen aangeboden, waarop het wapen van Bruinisse. Verder maakte de burgemeester be kend dat aan de „eerste mosselko ningin" een bos rozen gestuurd was. Na de middag namen de duizenden fcezcekers, die Bruinisse deze dag gastvrijheid verleende, bezit van de vissersschepen om de traditionele vaartocht mee te maken. Ook de mcsselkoningin nam een plaatsje in en wel op de Bru 8 van de Gebr. J. en M. Padmos. Voor het middagprogramma zorg de een groep pony-ruiters uit Wouw. Halsteren en Kruisland die op het terrein van de ijsbaan een vrolijke demonstratie van dressuur wegga ven. Op het havenplateau waren di verse tentjes ingericht voor de ver koop van gekookte mosselen en tegen net eind van de middag waren deze uitverkocht: een bewijs dat de Bruse mossels zich gced Lieten smaken. Hei ave ndpregramma begen met een mu zikale show van de teenager drum band „Prins Bernhard" uit Tilburg. Voorafgegaan door de aanwezige muziekkorpsen begaf men zich toen naar het sportveld voor de grote tap te door de drumband „Prins Bern hard". Het feest werd afgesloten met een groots vuurwerk. „De kosten clie een dergelijke dag met zich meebrengen moeten niet al leen uit de pot van de visserij vere niging betaald worden", aldus de voorzitter van het feestcomité, de nc:r S. J. P. Jumelet. 's morgens in zijn toespraak tot mosselkoningin en aanwezigen. Er waren klachten bin nen gekomen betreffende het heffen van de entreegelden. „U moet deze heffing echter niet bvchouwen als een en;ree. maar als een kleine ver- gc- 'iin in de onkosten voor dit feest °r.maakt", aldus de heer Jumelet. Het comité kan overigens terug zien cp een uitstekend geslaagd feeest, waar het gémentebestuur, de plaatselijke V.V.V. en de visserjjver- eniging „Algemeen Vissersbelang" aan hebben meegewerkt om te laten zien wat Bruinisse te presenteren heeft. Prijzen versierde schepen Vloot- schouw Bruinisse van het mossel- feest op 15 juli. Ie prijs Bru 8, Fa Gebrs. J. en M. Padmos, 140 p.; 2e prijs Bru 19, Fa. Gebrs. Be Keizer, 137 p.; 3e prijs TH. 7, Fa. J, Baay, Tholen, 122 p.; 4e prijs Bru 40, Fa. J. van den Berg- DEN HAAG, 16-7. Zondagavond om zeven uur zijn vier gevangenen ontsnapt uit de gevangenis aan de Pcmpstationweg in Den Haag. De mannen hebben kans gezien over de muur te klimmen, die rond de ge vangenis staat. De Haagse politie, die direct is ge alarmeerd, heeft een grote opspo ringsactie ingezet. De vier ontvluchte gevangenen zijn de 19-jarige M. A. S. uit Til burg,' de 21-jarige W. B. uit Den Haag, 'de 22-jarige H. H. uit Arn hem en de 26-jarige J. K. uit Budel. Gebleken is dat zij tijdens het re- C2-eafcie-uur zijn ontvlucht. Via een raampje in de toiletruimte zijn zij naar buiten gegaan. Toen restte al leen nog de ongeveer vier meter hoge 'gevangenismuur, die eveneens „genomen" werd. ZIERIKZEE T.v.-uitzending „Kor en Bot" Zaterdagmorgen vertrek de Zierik- zcese mosselkotter ZZ 8 van de heer B. W. Schot met aan boord een ge zelschap van 24 personen voor de jaarlijkse tocht „Kor en Bot", om te vissen naar geologische en andere belangwekkende vondsten. Gevist werd in een diepte voor Domburg, maar de „vangst" met de kor bleef beperkt tot wat walvisbcendcren en een (nog) niet geïdentificeerde sche del van een vis. Het vissen werd voornamelijk bemoeilijkt door de vrij sterke wind van zaterdag. Tij dens de terugtocht werd ook nog ge vist in de putten voor de Schouwsc kust maar ook daar was dc vangst niet bijzonder belangwekkend. Aan boord van de ZZ 8 bevond zich een cameraploeg van dc N.T.S. Er werden opnamen gemaakt voor het programma „Van Gewest tot Ge west". Wanneer de uitzending zal plaatsvinden is thans nog niet be kend. BURGI1 Noodweer Omstreeks 1.45 uur in de macht van dopderdag op vrijdag ontjaadde Jumelet, 118 p.; 5e prijs Bru 4, Fa. C. en M. Verspoor, 116 p.; 6e prijs Bru 45, Fa. C. en Joh. De Koning, 115 p.; 7e prijs Bru 90, Fa. Gebrs. De Waal Stz., 114 p.; 8e prijs Bru zich boven de Westhoek een on weersbui van ongekende hevigheid. We moeten ver in de laatste 20 jaar terug om een dergelijke bui te vin den. Opkomende uit het zuidwesten werd het eerste gerommel om 1.30 uur hoorbaar, terwijl het. toen al een uur lang in die richting weerlichtte. De bui ging, zoals dit normaal wel gebeurt, op de kop van Schouwen niet in twee .gedeelten, doch trok in noordelijke richting, over de West hoek, waar ide omgeving vliegveld het dieptepunt werd. De blauwe bliksemstralen waren niet van de lucht en de ene slag volgde op de andere. De bui ging niet gepaard met hagel of wind doch wel een zware regenval. In Westenschouwen viel 24 'mm. in drie kwartier, even als in Burgh. Té Bux'ghsluis 17 mm. en op het vliegveld 36 mm., terwijl in Serooskenke slechts 8 mm. geme ten. Iedereen had zowel in de dor pen als op de landbouwbedrijven en de itentbewoners op de campings het bed verlaten. Gelukkig bleef het bij wat overlast van regenwater en de bliksem kloofde alleen een oude knotwilg in de buurt van de Lage- zoom. Wandelverdriet cn vreugde In een vakantieverblijf hadden de jeugdige, in leeftijd variërend van 9-12 jaar, bewoners besloten om deel te nemen aan de vorige week ge houden wandeltocht. Een jongetje van 10 jaar zou tezamen met een even oud meisje, waarvoor hij diepe bewondering koesterde, eveneens deelnemen. Hij had twee deelne merskaartjes gehaald, doch een uur voor 'de start gebeurde er iets vre selijks. Het meisje viel en verzwikte haar enkel. Huilen tot en met om dat zc niet mee kon, doch de hoofd zaak was het missen van het her inneringskruisje, waarvan ze al een hale verzameling bijeen had gewan deld. Toen het jongetje zijn mars had uitgelopen en zijn kaart had ingele verd waarvoor hij zijn kruisje 'kreeg verdween hij even achter dc slot- muur dn Haamstede. Hij trok daar een swaetertje aan, zette een bril letje op en liep de laatste honderd meter met nette meisjespasjes uit. Bij de finish leverde hij de kaart 50, F. L. De Waal-Padmos, 113 p.; 9e prijs Bru 26, Fa. Gebrs. De Ronde, 112 p.; 10e prijs Bru 34, A. L. van Kooten, 111 p.; lie prijs Bru 10, Fa. A. M. Jumelet, 110 p.; 12e prijs Bru 68, Fa. Gebrs. Okkerse, 109 p.; 13e prijs Bru 24, Fa. Hoogerheide-Elen- baas, 108p.; 14e prijs Z.Z. 10, Fa. Gebrs. W. K. Schot, Zierikzee, 108 p.; 15e prijs, Bru 14, C. Otte en Zo nen, 107 p.; 16e prijs Bru 6, Fa. D. an den Berg en Zoon, 106 p.; 17e px'ijs Bru 3, Fa. Jumelet-Vijverberg, 105 p.; 18e prijs Bru 5, Fa. J. de Waal-Jumelet, 104 p.; 19e prijs Bru 27, Fa. Gebrs. de Ronde Dz., 103 p.; 20e prijs Wr. 103, Fa. Gebrs. Kik Gz., 102 p.; 21e prijs Bru 38, Fa. St. en Jac. Kik, 101 p.; 22e prijs Bru 39, Fa. C. H. J. Jumelet, 100 p.; 23 prijs Bru 1, Fa. Gtte en Olree, 96 p.; 24e prijs Bru 43, Fa. A. Jumelet Stz., 93 p.; 25e prijs Bru 11, Fa. J. en D. de Koning, 91 p.; 26e prijs Bru 25, Fa. De Waal-Otte, 86 p.; 27e prijs Bru 62, Fa. D. en J. de Koning, 85 p.; 28e prijs Bru 20, Fa. Gebrs. Mullei', 84 p. Prijzen werden beschikbaar ge steld door motorenfabriek Deutz, metorenfabriek DAF, Amro Bank, Hctel Storm, Machinefabriek Maas kant, Scheepswerf Van Duivendijk, Machir.efariek L. Padmos, Scheeps- timrrerbedrijf C. Bal, Fa. J. Huibers en Zoon, Hotel Café Centrum, Coöp. Raiffeisenbank, Schildersbedrijf M. C. van den Ber, J. W. Gudde, optiek, Fa. C. en H. J. Jumelet, 100 p.; 23 pr. doornse Nettenfabriek, Beverol, Ca fé Restaurant Het Veerhuis, Smede rij A. Krijger en Scheepsschroeven- fabriek VOSTA. van het verzwikte voet-meisje in, kreeg zijn of haar kruisje en ver dween van het wandeltocht toneel. In het vakantieverblijf wachtte een verdrietig meisje, doch weende la ter vreugdetranen toen haar vriend je haar het kruisje overhandigde. WESTHOEK Bouwvakkers vertrokken Vandaag staan de metselaars, op perlieden en stenensjouwers weer op hun bouwsels en ikunnen met voldoening terugzien op een heer lijke rustttijd. De Westhoek was in grote getale voorzien van hen en zaterdagmiddag, sommige ook op zondag, verlieten zij voor de laatste' maal in hun vakantie de diverse duinovergangen en de stranden. In de loop van zaterdag en zondag waren het hun hoog met bagage op getaste auto's 'die de Westhoek ver lieten. Hun plaatsen werden direct inge nomen door anderen, waarondereen gedeelte der metaalarbeiders en ook door Duitsers. Het parkeerterrein in Westenschouwen ondervond zondag al een drastische toename van va- kan tiegangers uit ons oostelijk na buurland. Verwacht wordt dat dit aantal volgende week nog groter zal worden. Of het aantal toeristen nu is toegenomen of minder werd is moeilijk te zeggen. De campings bleven vol evenals de pensions, dus veel verschil is er niet. Zeiler knelde vinger af Zeileer knelde vinger af Tijdens de feestdrukte van zater dagmiddag verscheen de ziekenauto op de haven. Een Belgische schip per, eigenaar van een jacht, had bij het afmeren van zijn jacht een vin ger afgekneld en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Politie sluit café te Nieuwe Tonge Op bevel van burgemeester P. Hordijk van Middelharnis is het café H. C. v. d. W. te Nieuwe Tonge gesloten in verband met overtre ding van het bordeelverbod. Aldus wordt medegedeeld in „Eilanden Nieuws", het streekblad van Goo- ree-Ovcrflakkce, waar voornamelijk - volgens Eilanden Nieuws" - jonge lui van Fla'kkec cn Schouwen-Dui- vejand 'kwamen, werd al geruime lijd verdacht en reeds in april werd Mosselkoningin 1967 van Bruinisse nam plaats op de Bru 8 om de vaar tocht mee te maken. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). de vergunning ingetrokken. De ex ploitant had 'daartegen beroep aan getekend. Vorige week zaterdag heeft de politie ingegrepen, v. d. W. werd overgebracht naar het huis van bewaring te Rotterdam. Na de ze arrestatie zijn een dertigtal jon gelui door de politie gehoord. NEW YORK, 17-7. Vier Sowjet- Russische Mig-straaljagers die door Israël op de Arabieren waren buit gemaakt zijn in Amerikaanse trans porttoestellen naar de V.S. overge bracht, waar de toestellen op vlieg- bases worden beproefd en ontleed. Belangrijke geheimen van de 'bouw komen daardoor in handen van de westelijke spionage, schrijft het tijd schrift Tfime van maandag. Mét twee van deze vliegtuigen worden vliegproeven genomen op de lucht machtbasis Edwards in Californië, de twee andere worden „ontleed en bestudeerd" door deskundigen aan de luchtmachtbasis Wright-Patter son in Ohio. Stijgende balans slachtoffers rassenonlusten Newark NEWARK (New Jersey), 15-7. De voorlopige balans van drie dagen rassenonlusten in de stad Newark in de Amerikaanse staat New Jersey is: 16 doden - 15 negers en een blanke politieagent - bijna 500 gewonden en meer dan 1000 arrestaties. Bijna alle slachtoffers zijn door schoten, ge troffen. Twintig passagiers van de snel trein Edinburgh-Leeds werden za terdagavond gewond toen zes rijtui gen bij Chevington uit de rails lie pen. Miss Amerika, de 21-jarige Syl via Hitchcock, is zaterdagavond te Miami Beach (Florida) gekozen tot Miss Universe 1967. UTRECHT. De vierjarige David Wildenburg uit Bilthoven is zondag middag bij het spelevaren op het Eemmeer ter hoogte van Eemnes- Bunschotcn verdronken. Het ventje dreef in een opblaasbaar bootje in het water rond. HILVERSUM, 16-7. Vrijdagavond votidi n Grand Theater Gooiland te Hilversum de prémière plaats van René Sleeswijks revue „Proficiat" Toy Toy Toy. Deze titel houdt ver band met het feit dat de Snip en Snap-revue 'dertig jaar. bestaat. Aan 'het einde van de voorstelling werd Aassc Rasmussen gehuldigd wegens haar 25-jarige medewerking aan dc show. Tot cn met 26 juli blijft René Sleeswijks revue in Gooiland. Daar na vindt de première voor Amster dam plaats. De stralende mosselkoningin, mevr. Ij. Haeck-de Feijter, was een waardige vertegenwoordigster van de Bruinisser mosselwereld. Enkele jeugdige pony-ruitertjes van de velen die in het middagprogramma een voorstelling gaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2