een stuk kaas uit het vuistje Zelfs aan het strand was het te warm BEELDBUIS? ff SS s s s 5 ONZE PUZZELRUBRIEK Garantiekredietregelingen voor het Midden- en Kleinbedrijf Strandpastoraat verricht nuttig werk in Westenschouwen WESTENSCHOUWEN, 13-7. De Westhoek ligt In de greep van een zon die op uitbundige wijze met ul les wat er zich in bevindt flirt. Niet minder dan 30 graden Celcius wees de thermometer en op het strand was de temperatuur nog hoger. Zij die naar het strand kwamen om af koeling te vinden kwamen tever geefs, want de zandvlakte was één gloeiend hete plaat geworden. Vele bezoekers die hun schoentjes of strandmuiltjes uittrokken werden het gewaar aan hun voetzolen en de den ze snel weer aan. Geen wonder ook dat het er wat minder druk was. De meesten zochten hun heil in het heerlijk Noordzeewater, deze middag vrij van kwallen. Inmiddels is het strand een grote verzamelplaats van weggeworpen plastics van drinks en ijsjes gewor den, hetgeen de aanblik niet aan trekkelijk maakt. Een flink tij hoog water zou eens opruiming kunnen houden. Op deze hete donderdagmid dag wemelde het dan ook van ijsjes- en drinkdragers, die hun last naar dorstige kelen torsten. Er is zelfs al een mini-ijskastje op het strand ver schenen. dat gevoed wordt door bat terijen. De confrontatie van het kast je met het strand is heel vervelend geweest, want de dragende eigenaar liet het bijna onderaan de trap uit zijn harvden vallen, waardoor het deurtje opensprong en alle diepge- koelde drink- en etenswaren in het gloeiend hete zand terecht kwamen. Het is wel opgevallen dat het war me strand voor velen een te grote opgave was. De mensen bleven thuis en zochten de schaduw van tent, car avan cf bossen op. Het bouwvakbe- drijf, wier werknemers in de West hoek vertoefden, kan tevreden zijn. Zij hadden een vacantie om nooit te vergeten. Slechts 7 mm water moes ten ze doorstaan en die is met al deze hitte al lang vergeten. Wat biedt de ZONDAG 16 JULI NED. 1: Weinig sport op deze zon dag. Daarom aansluitend aan de finishreportage van de Tour de ADVERTENTIE S H tc «3 es 5 M M n VOEDZAAM MAKfy <6 M K tt tn 99 M O M 3 w M ej W ff ^HVW wmaaoA uw France een opname van de show „Royal Tournament", waarin de En gelse marine, landmacht en artille rie eens per jaar hun sterkste staalt jes laten zien en horen. Het religi- euze programma van de vooravond, komt uit Amerika. Het is een ge dramatiseerde documentaire over het leven vanMaria Magdalena. Na „Woord voor Woord" volgen de nieuwste heldendaden van Thierry la Fronde. „Het geheim van de Hof- kok" heet deze aflevering, xoaarin Thierry de kok van de kroonprinses te hulp snelt. De sport neemt vervol gens veertig minuten in beslag, waarna de VARA de dienst over neemt. „De laatste vijf minuten'' is de hoofdschotel van het programma. „Uitzicht op de tuin" is de onder titel. In die tuin worden opnamen gemaakt door een fotograaf van een fototijdschrift terwijl de uitgever van het blad intussen in zijn werk kamer is vermoord. Tot slot van de avond een heel rustig programma. Henk de By ging naar Valkenisse, waar de schrijfster A. H. Nijhofj haar zeventigste verjaardag vierde. NED. II: Het eerste uur van het NTS-programma is geheel gewijd aan het Holland Festival. Het twee de deel van het openingsconcert in het circustheater te Scheveningen komt aan de beurt. Het Residentie Orkest, het Nederlands Kamerkoor en als soliste de sopraan Ilse Holle- weg voerden uit de Canlatadella Fi- aba Estrema van de 41-jarige Duits- Italiaanse componist Hans Werner Henze, een van de grote figuren van het na-oorlogse muziekleven. Onder leiding van Jan Venema gaan ver volgens enkele kunstrecensenten met leden van het festivalbestuur van gedachten wisselen over hetgeen Het goede weer en de vakantietij d doen weinig of geen afbreuk aan de belangstelling voor onze wekelijkse puzzel. Zo was de doos voor de op lossingen deze week weer goed ge vuld en moest er geloot worden tus sen de deelnemers die het foutloos hadden gedaan. Daarbij viel de eer ste prijs ten deel aan: mej. E. Kouwenberg, Raveslootstraat 7, Zierïkzec De tweede prijs gaat naar: de heer F. Schouten, Kloosterweg 14, Schuddebeurs De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1. plas; 4. vee; 6. nis; 8. es; 10. ia; 11. tol; 12. git; 13. port; 15. aai; 17. oma; 19. oran; 21. onder; 23. ulo; '24. edele; 26. erosie; 28. sie; 29. dun; 31. ets; 32. jan; 33. los; 35. dra; 37. neon; 38. ala; 40. maand; 41. gas; 43. krap; 45. aiko; 47. mos; 49. bef; 50. nar; 51. atm; 53. oer; 54. me loen; 56. crepe; 58. zee; 59. menie; 61. geld; 63. une; 65. lot; 66. noor; 68. ent; 69. eed; 70. er; 72. t.t,; 73. ?Jk; 74. elk; 75. emma. Verticaal: 1. pi; 2. laan; 3. stier; 4. vlo; 5. egale; 6. nto; 7. spade; 8. er; 9. stee; 14. one; 16. aden; 18. muis; 20. reine; 21. oud; 22. roer; 25. leo; 27. stamper; 28. sandaal; 30. uil; 33. eng; 34. sas; 36. lat; 38. alm,; 39. aks; 42. alt; 44. abeel; 46. krom,; 48. oir; 50. neen; 51. anno; 52. moe; 53. opera; 54. meute; 55. eelde; 56. cent; 57. ego; 60. item; 62. dek; 64. eek; 67. o.t.: 71. De nieuwe puzzel Horizontaal: 1. bierbereider; C. steppe; 11. eveneens; 12. nakomeling schap; 13. Europeaan; 14. Ned. vlieg veld; 17. voor alles; 20. vogel; 22. keukengerei; 24. lidwoord; 25. pro jectiel; 28. bouwland; 31. boom; 32. hoge berg; 33. fijn weefsel; 34. as; 37, geen uitgezonderd; 39. rekening; 40. gewapende ruiter; 41. plaats in Sibe rië; 42. tegen; 44. waarde; 46. moe rassig meertje; 48. schrede; 49. kost bare stof; 51. nobele; 54. meisjesnaam 56. afstandsmaat (afk.J; 58. jongens naam; 61. gewicht (afk.); 63. projec tiel; 65. dieptemaat; 68. ontkenning; 70. aanzien; 71. meisjesnaam; 73. mu zikant; 74. volgens de normen. Verticaal: 1. lectuur; 2. ambtshalve (Lat. afk.); 3. in orde; 4. oever; 5. lof; 6. deel van een trap; 7. aanzien; 8. aanw. voornaamw.; 9. zangnoot; 10. behoeftige; 15. nauw; 16. vallei; 18. tijdperk; 19. baardje; 21. grote bijl; 23. soort steen; 24. spoedig; 26. revolutie; 27. bijbelse naam; 29. koud, vochtig; 30. kluizenaar; 35. keuken gerei; 36. arbeidsschuw; 37. persbu reau; 38. vod; 43. dierenverblijf; 45. voorzetsel; 47. water in Utrecht; 50. vernis; 52. meisjesnaam; 53. plaats o. d. Veluwe; 54. vogel; 55. ijs (Eng.); 56. deel v. h. hoofd; 59. gast; 60. klein ogenblikje; 62. doelpunt; 63. manlijk zoogdier; 64. toiletgerei; 66. onvrucht baar; 67. meisjesnaam; 69. bijwoord; 72, voorzetsel. Nieuwe rejjelin** uitbetaling kascheques DEN HAAG, 13-7. Met ingang van 1 augustus zullen cp maandag tot en met donderdag op alle postkantoren en postagentschappen kascheques óók na 15.00 uur ter uitbetaling kunnen worden aangeboden, zoals op vrijdag reeds gebruikelijk is. Medewerker Jongeren Hulp Dienst Zierikzee naar herdenking 100 jaar Ned. Rode Kruis het Holland Festival te bieden had. De avond wordt besloten niet de derde van een reeks Canadese films waarin de dokter Steve Wojeck de hoofdrol speelt. Vanavond het pro bleem van de verdovende middelen. Een jong meisje blijkt daaraan ver slaafd te zijn. Wojeck gaat de oor zaak opsporen en probeert dan niet alleen het meisje in kwestie te red den, maar ook vele potentiële slacht offers. MAANDAG 17 JULI NED. I: Na de dagelijkse herha ling van de Tourreportage, de Mini- molen, het journaal en de reclame eerst de wekelijkse actualiteitenru briek „Kenmerk.'' en daarna in het KRO-programma „Hardy's Log boek". Na het journaal eerst het TROS-uurtje. Het wordt gevuld met tien minuten actualiteiten in het TROS-Kompasen met een afleve ring van Voyage so the bottom of the sea". Een zeer vreemd verhaal deze keer, dat als titel kreeg „De Indringers". Dat zijn dan vreemde wezens, afkomstig uit de diepten van de zee. De KRO gaat verder met ook alweer een buitenlandse serie nl. „All meine Tiere". Het Fuifje" is de titel van dit verhaal, waarin de Hofers plannen hebben gemaakt om een groot tuinfeest te organiseren. Maar helaas komt er weer een kink in de kabel omdat de vader des hui zes, die dierenarts is, wordt wegge roepen. In „Silhouet" gaat Henk Neuman vervolgens een gesprek voeren met de bekende schrijver en ex-vlieger A. Viruly, bewogen ob servator van de wereld en vurig pacifist. Een half uur duurt dat ge sprek dan sluit het Humanistisch Verbond de avond af met een ge sprek tussen de tweede voorzitter van het Verbond, de heer M. G. Rood en de directeur van de Ame rican Humanist Association, Tolbert McCarroll. NED. II: Het AVRO-programma bestaat uit een hoofdfilm met als voorgerecht een aflevering van de serie documentaires, die onder de titel „De Onbekende Wereld" al heel veel wetenswaardigs op de Neder landse schermen hebben gebracht. Deze keer brengt de filmploeg ons naar het eeuwenoude Thailand. De hoofdfilm is Johny Guitar met in de hoofdrollen Joan Crawford, Ster ling Hayden en Ernest Borgnine. Johny Guitar is een vermaard re volverheid uit het verre Westen. In deze film komen mannen en vrou wen fel tegenover ellcaar te staan en zoals een goede western betaamt, de revolvers brengen tenslotte de oplossing. De film is zo'n kleine vijf tien jaar oud, maar in dit genre is dit niet storend. ZONDAG 16 JULI NED. 1: 15.30 Tour de France; 16.00 Royal tournament18.40 Maria Magdalena; 19.05 Woord voor Woord; 19.10 Thierry la fronde; 19.35 NTS- sport; 20.25 Journaal; 20.30 De laat ste vijf minuten; 22.15 Het huis te Valkenisse; 22.35 Journaal. NED. II: 20.00 Journaal; 20.05 Holland Festival. 20.35 Kritische be schouwing; 21.10 Wojeck; 22.00 Journaal. MAANDAG 17 JULI NED. I: 15.30 Tour de France; 18.30 Tour de France. 18.45 De Mi- nimolen;1S.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 Kenmerk19.30 Hardy's log boek; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Reis naar de bodem, van de zee; 21.10 Kompas: 21.20 Lekkere diertjes; 22.10 Silhouet: 22.40 Huma nistisch Verbond; 22.55 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 De onbekende wereld; 20.25 Johnny Guitar; 22.10 Ster; 22.15 Journaal. DODELIJKE ONGELUKKEN MADE. In een ziekenhuis in Bre da is overleden de 17-ja.rige M. W. A. Pais uit. Hoge Zwaluwe, die in het ziekenhuis was opgenomen wegens zijn verwondingen, opgelopen bij een ongeluk. Het slachtoffer was betrok ken bij een autobotsimg op de krui sing van de weg van Made naar Wagenberg. VENRAY. In hel ziekenhuis te Venray overleed de 34-jarige P. H. Berkens uit Helmond, die enkele da gen geleden met zijn bromfiets fron taal tegen een 10-jarige fietser op reed op het rijwielpad aan de Hor- sterweg te Venray en in levensge vaarlijke toestand naar het zieken huis moest worden overgebracht. Flitsen uit het buitenland TEHERAN. Bij militaire oefenin gen ten noordoosten van Teheran zijn 13 Perzische parachutisten ver ongelukt, zo is in een militair com muniqué meegedeeld. BOSTON. Twee functionarissen van de N.A.C.P. de bond die de be langen van de Amerikaanse negers behartigt, hebben in Boston na een reis van 2700 km door Mississippi, verklaard dat de overheid van die staat er kennelijk op uit is de neger bevolking door verhongering te doen verdwijnen. JERUZALEM. De Israëlische re geling en de Zionistische wereld organisatie hebben de joodse gezin- ren over de gehele wereld verzocht pioniers naar Iesraël te zenden, om het land mee te helpen opbouwen. HELSINKI. Twee jongelui uit Ne derland zijn door de officier van ju stitie te Tempere (midden-Finland) in staat van beschuldiging gesteld wegens smokkel, bezit en verkoop van verdovende middelen. Ze moe ten over twee weken voorkomen. PRAAG. Communistische partij en regeringsleiders uit Oosteuropese landen zijn in Boedapest bijeen ge weest om de toestand in het Midden- Oosten te bespreken, zo is uit offi ciële bron in Praag vernomen. Onze stadgenoot Kenneth Vieira zal op vrijdag 1 september a.s. deel nemen aan het programma ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis. Onder het motto „Herdenking en Congres" zullen op genoemde datum in de R.A.I. te Amsterdam diverse manifestaties plaats vinden, die het Rode Kruis zijn aangeboden door grote Nederlandse bedrijven. HoikI verjoeg indringer uit slaapkamer s AMSTERDAM, 13-7. In de nacht van woensdag op donderdag werd de I9-jarige mej. M. W. Gaemers in haar slaapkamer in haar ouderlijk huis, een benedenwoning aan de Wilt- zarghlaan in dé Amsterdamse tuin stad Slotermeer, wakker doordat zij Iemand in de kamer hoorde lopen. Teen zij om hulp wilde roepen nam de indringer haar in een wurggreep. Het blaffen van de hond van de fa milie betekende echter de redding voer het meisje. De indringer liet haar los en sprong het raam uit. De vader van het meisje, die direct een achtervolging inzette, verloor hem echter uit het oog. Wel werd een on gesloten bromfiets bij het huis aan getroffen. De recherche onderzoekt nu wie daarvan de eigenaar is. Naast vertegenwoordigingen uil alle afdelingen zullen ook leden van het Koninklijk Huis en van de re gering aanwezig zijn. In het slotprogramma wil men de diverse taken van het Rode Kruis huldigen middels de voorstelling van deputaties van onderscheidene ta ken. Hiertoe behoort ook de Jon geren Hulp Dienst die bij het hoofd bestuur is ondergebracht bij het Jeugd- en Jongerenprogramma, kort weg Jeugd Rode Kruis geheten. Deze groep zal uit vier personen bestaan. Eén hiervan is de J.H.D. medewerker Kenneth Vieira, die met drie andera jongeren gekozen is - in februari van dit jaar reeds - om zich' namens enkele honderden jongeren, werkzaam in deze taak aan de geno digden te presenteren. In de morgen uren zal er in de R.A.I. een generale repetitie worden gehouden voor hun optreden in het middagprogramma. Kenneth Vieira is werkzaam in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. „Niet alleen Engeland en de V.S. maar ook Nederland en Italië en al le lenden die Israël gesteund hebben moeten geboycot worden", aldus schrijft de Iraakse pers, die door ra- dic-Bagdad wordt aangehaald. AERDENHOUT. Voor ongeveer 55.000 gulden aan sieraden wordt vermist dcor de bewoners van een villa aan de Zandvoorterweg in Aer- denhout, waar woensdagavond tussen half negen en half elf, toen er nie mand thuis was, is ingebroken. ADVERTENTIE ito$4 4000 - jan] III Ilypothecair-krediet Voorheen kon zo'n krediet alleen worden verleend voor de bouw of de aankoop van een nieuw pand (niet ouder dan drie jaai'). Men kan nu echter ook dit krediet verkrijgen vcor de vestiging in een pand van oudere datum. Nieuw is ook de mo gelijkheid, dat de bij een bedrijfs- ruimte behorende woning onder de hypothecaire garantie mag worden begrepen. De staat is nl. bereid onder be paalde voorwaarden een garantie te stellen voor een hypothecaire lening van ten hoogste 85 procent van de stichtingskosten of de koopsom van KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Vollenhove-stad: P. Blokland, kand., Goudriaan. Geref. Kerken vrijgemaakt Beroepen te' Kommerzijl-Niezijl: W. J. van der Linde, kand., Zwolle. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Thesinge: J. L. C. Boertjens, kand., Dieren, die be dankte voor Meppel. Geref. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenpolder: N. W. Séhreuder, kand., Amersfoort. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rijssen: J. Pannekoek, Terneuzen. Evangelisch Lutherse Kerk Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te 's-Graven- hage: mej. K. G. Hage, proponente, Rotterdam. het bedrijfspand, respektievelijk van het bedrijfsgedeelte van het pand in clusief de waarde van de grond en de daarbij behorende woning tot een maximum van f 150.000, Dit bedrag kan alleen overschre den worden na verkregen goedkeu ring van de minister van economi sche zaken. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, afdeling kredietverlening, waar de aanvragen moeten worden ingediend, kan de aanvrager behulpzaam zijn bij hel zoeken van een geldgever. Bij het indienen van een aanvrage voor een inrichtingskrediet, een hy pothecair krediet of een inrichtings krediet gecombineerd met een hypo thecair krediet, is een bedrag van 25,verschuldigd. Dit bedrag wordt, ook wanneer de aanvrage wordt afgewezen, niet terugbetaald. Bij inwilliging van de aanvrage wordt door het bovengenoemd Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een bijdrage in de kos ten van behandeling gevorderd van 1,5 procent van het bedrag van het toegewezen krediet, met een mini mum van 250,en een maximum van 1800, Deze kredietvorm kan ook worden aangevraagd voor het stichten van een eerste of tweede filiaal. Borstcllingsfondskrcdiet Borgstellingsfondsen kunnen kre dieten verstrekken tot een maximum van 10.000,r—Kleinere onderne mingen kunnen derhalve, ter bestrij ding van financiële moeilijkheden een beroep doen op deze kredietmo gelijkheid. Aanvragen in te dienen bij de be treffende borgstellingsfondsen. Natuurlijk moet ook bij deze klei nere kredieten de aanvrager aan be paalde voorwaarden voldoen. Ook aanvragen voor het bijzonder be- drijfskrediet dienen tot een bedrag van 5.000,bij de borgstellings fondsen te worden ingediend en voor 5.000,— tol 10.000— óf bij de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Voor de oplossing van de finan cieringsproblemen van vele onder nemers in het Midden- en Kleinbe drijf bieden naar wordt aangenomen de hiervoor beschreven garantie-kre dieten vele mogelijkheden. Wie nog nader wil worden geïnfor meerd, kan zich wenden tot zijn or ganisatie, tot de krediet-verlenende instellingen of tot de Rijksconsulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme in zijn provincie. In twee dagen drie verdri nkiiigsgeva 11 en ITTEREN, 13-7. In de Maas te zuid-Limburg hebben zich in twee dagen tijd drie verdrinkingsgevallen voorgedaan. Woensdagnamiddag verdronk in de buurt van Elslo de 8-jarige jon gen J. Kleuskens uit ElsJoo. Donder dagmiddag omstreeks één uur ver dronk de 10-jarige Piet Schols uit Bunde in de Maas te Itteren tijdens het pootje baden. Enkele uren later verdronk de 23-jarige Roberts uit Munstergeleen in de Maas bij Els- loo. De jongeman kon niet voldoende zwemmen; twee van zijn vrienden zagen hem in het water verdwijnen. Het stoffelijk overschot van het jon getje uit Bunde werd te Itteren tegen half zeven donderdagavond gevon den, tien meter van de plaats waar hij door een stroomversnelling werd meegesleurd. BURGH, 13-7. Eenzaam staat in de hoek van het grote parkeerterrein te WestenschoiMven, omgeven door talloze auto's, de kiosk van het Con vent van Strandpastoraten. De rui ten hangen vol met annonces voor evenementen die in Westenschouwen gaan gebeuren en met dienstregelin gen van de buslijnen, In de broeiend warme ruimte, bijna geheel omzoomd dcor hoeken en tijdschriften is een van de teamleden de gehele dag ac tief om de kampeerders te woord te staan. Het zijn vooral de kinderen die hun speciale zorg vragen; het team. heeft voor elke dag een rooster op gesteld waarop vermeld staat wat er die dag met de jongelui gedaan wordt. Zo zijn er het maken van strandfiguren, een songfestival in de achter op het parkeerterrein staande grote tent, volksdansen in de avond uren. waar ook de groteren veel be langstelling voor hebben, een lam pionoptocht je èn voorlezen. De kin deren in de leeftijd van 5—15 jaar kunnen hier terecht en enige uren onder goede leiding buiten het ouder lijk gezag zich overgeven aan sport en spel. Teamleider is momenteel Ricks Hoogenlcamp, student aan de. Gem. Universiteit in Amsterdam. Zijn vrouw, Jeltje Hoogenkamp, behoort eveneens tot de leidsters. Verder Marja Spelt uit Amsterdam, Marjan Smit uit Rotterdam, Wim Velzel uit Meppel, waarvan ook Ton Langen- dijk afkomstig is en Dorien Verheul uit Woerden. Allen zijn kweekschool leerlingen en één U.T.S.-er. De su pervisie hebben ds. Flink en ds. Roodenburg. Elke maandagavond wordt in de pastorie het rooster voor de daaropvolgende week vastgesteld. Achter de beide predikanten staat een kerkelijke commissie die even eens invloed kan laten gelden. De volwassen kampeerders hebben grote belangstelling voor het werk van het strandpastoraat en herhaal delijk worden inlichtingen gevraagd. De volleybal-competitie tussen de verschillende groepen kampeerders trekt grote toeloop en er wordt met overgave om de Wisselbeker (zelf ge maakt) gestreden. Inmiddels liggen er plannen klaar om een discussie avond voor volwassenen te beginnen over de achtergrond van het werk. Elke zondagavond wordt in de grote tent een opendeur-dienst gehouden die een flink aantal omwonenden trekt. Tot nu toe zijn 120 kinderen gere gistreerd die zich elke morgen om 10 uur komen melden voor het spel van de dag. Tot nu toe wordt alleen in het Hollands voorgelezen, -doch indien volgende week veel Duitse te.risten zullen arriveren, dan zal ook in dri taal gewerkt kunnen wor den. De kosten van dit alles wordt deer dc kerken gedragen, terwijl de teamleden hun werk praetiseh gratis deen. De bibliotheek met ongeveer 300 boeken is voor een deel eigendom en d" rest gehuurd van de Plattc- landsbibliotheek. Al vroeg in de mor gen zijn nu c- k bij de kiosk de meest g-rgbaic kranten te kocp. Tel 14 augustus zullen deze team leden hun werk verrichten waarbij ze om de 3 woken worden afgelost dcor andere krachten. Zij verdienen de waardering van een ieder en mei plezier zetten ze hun opdracht voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4