SUCCESJES BLIK DOOR HET WERELD Toestanden in Afrika VENSTER x/e eze/? oh/7 oeiyyfit 66 snaar* /s o-cAt waar* Stoffen Voos i/ee/ j J /n/r)<fer dan de Via //e/^yS Oo s u/i/eA i/esAocfisysteem fnaaAtdit mcye/yA* AoMt tl sust h AyVten, utont dyons /s Aoy>en ooo '/t g-73 <yOê<» i 1 ho ven dien a. Hydyra t /s Vnt/»/>a tnwi V.N.- waarnemers naar Suezkanaal UW BABY MET VAKANTIE Lakenman Ochtman voor al uw drukwerk! Luxe TOERWAGENREIZEN Gebr. Van Fraassen Zonen Geslaagde ballonoptocht te Haamstede /btfaTmAtd# U faty! jan janssen Lonen en prijzen in Engeland Kerken in Albanië gesloten T omaten op vuilnisbelt Filter Met grote blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje PETRA P. VERWEST T. VERWEST- KOUWENBERG Zierikzee, 12 juli 1967 Kinderstraat 9 Een kleine radio. Tegen ge maakte onkosten af te halen bij O. van den Hoek, Renesse. AFWEZIG van maandag 17 juli tot 21 juli Boodschappen sproeien, bij MOL, Schuddebeurs C. W. DEN BOER CORNELIS DEN BOER MARIA HELJENS geven, mede namens weder zijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats vinden vrijdag 4 augustus a.s. 's namiddags 1.30 uur, ten stadhuize te Zierikzee. Kerkelijke huwelijksinzege ning heeft plaats om 2.00 uur in de St. Willibrorduskerk. Zierikzee, juli 1967 Weststraat 42 Receptie van 4.00-5.30 uur in het Parochiecentrum, Mos selstraat. Toekomstig adres: De Brauwstraat 30, Zierikzee. _illllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj||||||||||||||j||||j|jlj|j|||jj||jjllllll|j|jf Afrika levert weer een massa nieuws de laatste tijd. Nederlanders hebben onaangenaamheden met Gui nee, omdat de Guinese delegatie naar de VerNaties in Ivoorkust uit een Nederlands vliegtuig is gehaald. Dat feit acht Guinee een onwettige daad en nu moet Nederland maar onder pressie gezet worden om Ivoorkust te dwingen zijn vergrijp weer goed te maken. Wanneer dan bovendien een toch niet te betalen schuld aan Nederland door Guinee afgerekend kan worden door inbeslagneming enzovoort, dan is dat trouwens met een mooi meegenomen. Het merkivaardigste in dit geval is dat hier in het internationaal di plomatiek en rechtsverkeer een me thode wordt toegepast die recht streeks ontleend schijnt aan de stamoorlogen van voorbije tijden. Behalve een mate van onechte slim heid immers de eigen kredietwaar digheid wordt te grabbel gegooid als er inderdaad inbeslagnemingen vol gen, waardoor dan verdere zeer noodzakelijke buitenlandse hulp kan wegblijven speelt waarschijnlijk in deze hele affaire mee dat de Afri kanen een andere taal spreken, an dere begrippen hanteren, anders voelen dan de rest van de wereld die inderdaad normen aanhoudt die zuiver westers van oorsprong zijn. Hun onwennigheid hiermee kan men misschien niet eens helemaal kiva- lijk nemen. Tsjombe Het zelfde geldt voor het geval Tsjombe in Kongo. Diens kidnap ping uit een Brits vliegtuig boven Spaans gebied heeft in Madrid en Londen en verder in de wereld de wenkbrauwen omhoog doen gaan. Maar in Afrikaanse ogen is het waarschijnlijk weinig ter zake doend hoe men iemand aan de galg krijgt. En dan kan men het hen eigenlijk niet eens helemaal kwalijk nemen, want de Fransen hebben indertijd op e endergelijke manier toch ook Ben Bella in handen gekregen. Een apart geval is het gevecht in Nigeria. President Gowon is nu eindelijk de strijd begonnen tegen het afvallige oosten, dat zich als staat Biafra heeft afgescheiden on der Ojoekivoe. Behalve van strijd op het land en in de lucht is hier ook sprake van een oliestrijd. Het oosten levert vrij wat olie, vooral aan de Britten die door de Arabische boy cot en de sluiting van het Suezka- naal niet graag deze leverancier missen. Intern? Maar zowel Ojoekwoe als Gowon eisen de royalties op. Dat kan de Britten in een onaangename positie brengen, die hen dwingt Gowon een handje te gaan helpen als de offi ciële regering van de voormalige Britse kolonie om de opstandelin gen te verslaan. Londen beschouivt de zaak liever als een strikt interne aangelegenheid van Nigeria, ook al waarschijnlijk omdat men best begrip kan opbren gen voor Ojoekwoe, wiens lbo-stam tot de energiekste werkers en de hoogst ontwikkelden van Afrika be horen. Maar via de oliekraan kun nen de Britten wellicht nog gedwon gen worden verlaat hier een koloni aal oorlogje te gaan voeren voor an deren. Een onaangenaam vooruitzicht. Strijd in Vietnam SAIGON, 21-7. Vijfendertig Ame rikaanse infanteristen zijn woensdag bij een gevecht van zes uur met een sterke guerrillaeenheid in het oer woud bij de Cambodjaanse grens ge sneuveld. Zesentwintig werden er gewond. De verliezen aan de andere kant zijn onbekend. Ook weet men niet of men met Vietcongstrijders of Noordvietnamezen te maken had. Jannewekken 11 Zierikzee 0 Telefoon 01110-2255 Maandag 24 juli; 7 en 21 augustus; 4 september: 10 dagen Oostenrijkse Alpen, Wörgl-Tirol, Wilde Kaiser 295.— 10 dagen Dolomieten, Merano, Venetië f 325, Maandag 17 en 31 juli; 14 en 28 augustus; 11 sept.: 13 dagen Stiermarken, Graz, Wenen 395,— 10 dagen Berner Oberland, Giswil, Inter laken 310,— Iedere maandag in juli en augustus: 6 dagen Oostenrijk-Tirol 187,50 6 dagen Zwitserland-Vogezen 187,50 5 dagen Westerwald-Rijn 152,50 4 dagen Luxemburg, Duitsland 129,50 6 dagen Ober-Bayern, Salzburg 187,50 5 dagen Taunus-Westerwald v152,50 4 dagen Köningswinter, Rijn 129,50 Iedere woensdag: 4 dagen door Nederland 129,50 Iedere donderdag: 8 dagen ZEVENLANDENTOER, o.a.: Oos tenrijk, Italië, Zwitserland 245, 3 dagen Königswinter-Rün 95, Iedere vrydag: 2 dagen door Nederland f 62,50 Alle prijzen met inbegrip van volledige verzorging, vanaf de lunch op de middag van vertrek tot en met afscheidsdiner op de dag van thuiskomst. Geen bij komende kosten. GRATIS REISGIDS OP ALLE BOEKINGS KANTOREN VERKRIJGBAAR Tijdens de tochten voorlichting over route en be zienswaardigheden. Reizen per toerwagen biedt méér dan U verwacht.' Wendt u tot één van onderstaande adressen: ZIERIKZEE: Sigarenmagazijn N. van den Bout, Appelmarkt 3, telefoon 2479. Reisbureau-Toer wagenbedr ij f Paul Krugerstraat 21 - Vlissingen - tel. 01184-4698 NEW YORK, 12-7. Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft woensdag de Veiligheidsraad meegedeeld bevel gegeven te hebben onverwijld zo veel mogelijk waarnemers naar het Suezkanaal te zenden. Hoeveel er gaan zei hij niet, vermoed wordt dat het er meer dan 25 zullen zijn. De zeeslag ten noorden van Port Said heeft aan de uitvoering van de reso lutie van zaterdag een nieuwe stoot gegeven. Israël laat V.N.-waarne- mers toe ,,'als gasten van het Israë lische leger", Egypte eist dat de maatregel slechts tijdelijk zal zijn. Boot omgeslagen - Adviezen Stichting landelijke Kruisverenigingen vijftig doden KARATSJI, 12-7. Nabij Lyallpoer (west-Pakistan) is woensdag een boot op de rivier de Ravi omgeslagen. Ge vreesd wordt dat ongeveer 50 men sen zijn verdronken, aldus het Paki- staans persbureau. In de vakantiemaanden blijven veel gezinnen niet in hun eigen huis. Als het jongste gezinslid dan nog baby is, rijst de vraag: meenemen of elders onderdak brengen? In beide gevallen komt de baby in een vreemd bedje te slapen. Uw kruisverenigingen wijzen er op, dat het dan van belang is extra aandacht aan de slaapgelegenheid van de baby te schenken. Aan de volgende aanwijzingen hebt u wel licht houvast: Als het bedje spijlen heeft, moe ten deze zo dicht bij elkaar staan dat het hoofdje er niet tussendoor kan. Laat de baby zonder kussentje slapen. Gebruik liever geen tuigje om de baby in bed vast te binden. Als u wellicht meent dat het tóch no dig is, zorg dan dat het kindje zich vrij kan bewegen. Het bovenstukje moet goed aansluiten en mag niet knellen. Riempjes moeten niet aan de spijlen van het bedje worden bevestigd, maar de bandjes van tuigje of trappeldekentje e.d. moe ten onder de matras doorlopen. Ook in trappelzak en trappelde kentje moet het kind zich kunnen omdraaien. Maak dekenklemmen niet te hoog vast, want sommige kinderen woelen zich eronder en kunnen dan niet meer terug. Zorg ervoor dat de baby zich niet in de dekentjes en lakens kan vastwoelen. Stop deze dus zo ver mogelijk in. Als u nog twijfelt of vragen hebt, wil de wijkverpleegster van één van de kruisverenigingen u graag verder inlichten. ADVERTENTIE Het valt niet mede om in een paar uur een goede 600 ballonnen tè vul len, doch de heer C. Dijkman slaag de er met zijn zoon in dit toch te presteren. In hun garage was het ge-» woon in de rij staan, doch aan alle deelnemers der ballonoptocht van woensdagavond kon een gasballon verstrekt worden. Omstreeks 19.45 uur vertrok de Kon. Harmonie „Wit te van Haemstede" met drumband van Haamstede naar Burgh met ach ter zich een grote schare vrolijke mensen waarbij de meesten zomer gasten waren. De hele kleintjes mochten een uurtje langer op blijven en hadden het best naar hun zin op vaders verbrande schouders. In Burgh sloot zich weer een flink aantal achter de optocht aan en van hier ging het naar de Bernhardlaan waar. de ballonnen les gelaten wer den en weldra richting Middelburg verdwenen. De ratic-bewoners kre gen .aldus hun eerst i kennismaking met een muzikaal ev mement. De muzikale kous was nog niet af want voor het gemeentehuis in Haamstede maakte burgemeester Everwijn de prijzen bekend der lo terij van de „muziek". Hij deed dit voortreffelijk want vele der prijzen vielen tussen de aanwezigen, hetgeen wel te verwonderen is omdat er veel loten aan gasten werden verkocht zelfs gingen er naar Zuid-Frankrijk. Met enkele vrolijke wijsjes besloot de harmonie haar ingezette actie en tevens deze bijzonder goed geslaag de avond. Kind verdronken GRONINGEN. 12-7. In het Van Starkenborghkanaal te Groningen is de negenjarige Ronald! Alexander Schotanus uit Groningen verdron ken. Het kind, dat daar met vriendjes nabiji de sluis speelde, viel in. het wa ter. Een zesjarig vriendje Gerard Nienhuis sloeg alarm. Er werd naar de drenkeling gedo ken, maar het gelukte de brandweer pas na enige tijd het kind boven wa ter te halen. Kunstmatige ademha ling mocht toen niet meer baten.. LONDEN, 12-7. Het Britse Lager huis heeft mat een meerderheid van 34 stemmen (130 voor en 96 tegen) in derde lezing een wetsontwerp inza ke lonen en prijzen goedgekeurd, die de Britse regering bevoegdheden geeft om ide lonen in de hand te hou den als ide economische situatie dit mocht vereisen. De wet moet de re gering in staat stellen bij het verlo pen van de huidige wet óp de loon- en prijsbeheersing, op 11 augustus, het hoofd te kunnen bieden aan een te verwachten golf van looneisen. De geringe meerderheid van de re gering as toe te schrijven aan het feit, dat een zestigtal Labour-afge- vaardigden zich van stemming ont houden hebben omdat zij tegen het loonbeleid van de regering zijn. VATICAANSTAD, 12-7. Het vati- caan heeft dinsdag bekendgemaakt, dat in Albanië alle kerken gesloten en sommige beschadigd zijn. Volgens het Vaticaanse blad „Osservatore Romana" is de actie tegen de kerken in Albanië plotseling verhevigd. In een bepaalde plaats was een kerk in .brand gestoken, waarbij vier priesters omkwamen. In juni was alleen nog de kathedraal in Tirana open, doch nadat een anti-religieus geschrift bij de ingang was aange bracht wend ook dit gebedshuis ge sloten. Volgens het blad schijnt de actie niet meer alleen van politieke aard te zijn, maar het karakter te hebben gekregen van de activiteiten van de Rode Wachters in China. De toestand in Nigeria LAGOS, 12-7. Van de kant van Biafra, het zich onafhankelijk ver klaarde oost-Nigeria, wordt gebruik gemaakt van vliegtuigen. Volgens een woordvoerder van de federale Nigeriaanse regering heeft dit niet geleid tot verliezen bij de federale troepen. Reizigers uit 'het oostelijke gebied zeiden dat ide gevechten zich lokali seren rond Gasan, grensstad in het district ogoja. Zij noemden de toe stand in het land overigens rustig. Het zakelijke verkeer gaat normaal door. Radio-Biafra beschuldigde dins dag Engeland ervan de federale re gering „door de achterdeur" te steu nen en zei dat blanke huursoldaten, die de Nigeriaanse troepen leiden, van Britse nationaliteit zijn. Beroemd danspaar gearresteerd SAN FRANSISCO, 12-7. De twee bekendste sterren van het Britse ko ninklijke ballet, de 49-jarige ballet danseres Margot Fonteyn en de 29- jarige Rudolf Noerejev, zijn in San Francisco gearresteerd bij een over val door ide politie op een woning waarin marihuanana-sigaretten wer den aangetroffen. Vijf uur later wer den zij met zestien anderen vrijge laten. Zij moesten 330 dollar per man borg storten. Reizigerslijnen in de Achterhoek DOETINCHEM, 12-7. In oostelijk Gelderland hebben 34 burgemeesters en gemeentesecretarissen hun hand tekening geplaatst onder een adres aan de minister van verkeer en wa terstaat, drs. J. A. Bakker. In dit stuk wordt bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde opheffing van het reizigersvervoer op de spoorlij nen Apeldoorn - Zutphen - Winters wijk. Het request is mede onderte kend door de besturen van de Kamer van Koophandel voor middden-Gel- derland, van de Kamer van Koop handel voor noord-oost-Gelderland, van de Stichting V.V.V. Achterhoek, het Economisch Technologisch Insti tuut voor Gelderland, de Stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland en de Belangengemeenschap Twente- Oost-Gelderland. Het adres aan de bewindsman be vat een uitvoerige argumentatie, waarin zowel de economische, maat schappelijke als recreatieve belan gen van oostelijk Gelderland in het geding worden gebracht. Jongen verdronken VENLO, 12-7. In zijn woonplaats te Blenick is het negenjarig zoontje van de familie De Kurider woens dagmiddag bij het zwemmen in de Maas verdronken. Het lijk van het jeugdige slachtoffer is kort na het ongeval uit het water opgehaald. Het blad van de Indonesische strijdkrachten meldt, dat aanhangers van Soekarno op een markt in Dja karta openlijk vlugschriften hebben verspreid waarin de voormalige In donesische president wordt geprezen. LAND- EN TUINBOUW Grote vraag naar zwarte bessen DEN HAAG, 13-7. Deze weck is in vrijwel alle teeltcentra een be gin gemaakt met de pluk van zwarte bessen. Vooral Brabant en Limburg zijn belangrijke teeltgebieden van dit produkt dat de laatste jaren goed gevraagd is voor de verwerkende in- dustriën in binnen- en buitenland. De Nederlandse zwarte bessen- produktie van dit seizoen zal ver moedelijk iets achter blijven bij die van het vorig jaar. Verwacht wordt dat deze rond 1,5 miljoen kg zal lig gen Door de grote vraag van de zij de d'er fabrieken in het binnenland en in West-Duitsland, worden thans hoge prijzen voor dit produkt be taald. Goede kwaliteiten deden mid den deze week rond en iets Doven f 4,- per kg. Voor de telers die een areaal en produktie van betekenis hebben, be tekent het dat deze teelt zeer goede resultaten oplevert dit jaar. CARPENTRAS, 12-7. Woedende fruittelers in het gebied van de zuid- Franse stad Carpentras hebben de afgelopen twee dagen meer dan 700 ton tomaten op vuilnisbelten gestort omdat ze er zelfs nog minder voor geboden kregen dan de 25 centimes (ongeveer 18 cent) per kilo die de re gering hun voor onverkochte toma- ,ten garandeert. Sommigen zetten honderden volgeladen kisten mid den op straat neer met de medede ling: „neem maar". In sommige Pa- rijse winkels kostten de tomaten woensdag echter nog een gulden vijenzeventig per kilo. Het ministe rie van landbouw heeft de zaak in onderzoek. Vissers in Port-Laa-Nouvelle aan de Middellandse Zee hebben even eens twintig ton onverkochte sardi nes doorgedraaid na grote hoeveel heden te hebben verstrekt aan zie kenhuizen in de streek. VLIJMEN. Woensdagavond is de 49-jarige bromfietser F. A. Geurts uit Vlijmen in zijn woonplaats in botsing gekomen met een personen auto en ter plaatse aan 'de opgelopen verwondingen overleden. NEW YORK, 13-7. De uni versiteit van Columbia heeft het produktierecht verkregen van een niexiwe filter voor si- garetten, dat de hoeveelheid teer en nicotine die de roker binnen krijgt met 60 procent zou verminderen exi de smaak van de sigaret niet zou ver anderen. Het filter is uitge vonden door Robert Strick land, directeur van de Allied Testing Laboratories". Het nieuivs heeft de tabaks fondsen op de New Yorkse beurs doen stijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4