I „DE MAGNEET" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Debat over het Midden-Oosten voortgezet in Alg. Vergadering KAMERBREED pc"- Nederlandse bijdrage aan V.N.-plan voor de ontwikkeling van West-Irian .Dieveggen verzetten zich tegen de politie De aangekondigde diensttijdverkorting MacNamara: Meer troepen naar Vietnam Tuinman Zoon Twee in verdrinkingsgevaar verkerende kinderen op liet nippertje gered Het nijpend voedseltekort in de wereld GILIJAMSE R E N E S S E ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag IS juli 1067 128ste jaargang Nr. 19826 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus t, tel. (OtllO) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi) de Vaaie, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. in dit nummer: Geslaagde miss-verkiezing te Zierikzee NEW YORK, 12-7. Na een ver- daging van een week heeft de alge mene vergadering der Verenigde Na ties woensdag het debat over het Midden-Oosten voortgezet. De afgevaardigde van. Pakistan, Sjahi, legde de bijeenkomst een ont- werp-resclutie voor, waarin wordt voorgesteld da.t de Veiligheidsraad' handelend optreedt teneinde de oude stad Jeruzalem vrij te maken van Is raëlisch bestuur. Pakistan wenst voorts, dat de al gemene vergadering Israël berispt omdat dit land geen aandacht heeft geschonken aan haar resolutie van 4 juli over de Israëlische bezetting van Jeruzalem. De Pakistaanse resolutie wil dat de algemene vergadering: 1. betreurt, dat Israël geen gevolg heeft gegeven aan haar vorige aan bevelingen inzake Jeruzalem: 2. haar oproep tot Israël herhaalt om alle maatregelen die inmiddels zijn genomen ongedaan te maken en zich te onthouden van elke daad, die de status van Jeruzalem wijzigt; 3. secretaris-generaal Oe Thant verzoekt de Veiligheidsraad en de al gemene vergadering verslag uit te brengen over de situatie en de uit voering van de resolutie; 4. de Veiligheidsraad verzoekt „de noodzakelijke maatregelen te treffen om tenuitvoerlegging van deze re solutie te verzekeren". De Pakistaanse afgevaardigde ADVERTENTIE S naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00. 4.57, 5.50 meter. j A. S. FLIKWEERT Nieuvverkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 vroeg om een „gewetensstemming, niet een politieke", hetgeen de ver gadering met applaus honoreerde. Hij zei, dat de heilige plaatsen in Jeruzalem voor zevenhonderd mil joen mohammedanen zijn afgesloten. We worden verscheurd door de vrees dat de heilige plaatsen in handen vein Israël blijven, zei hij. Fedorenko: Sancties De Russische afgevaardigde Fedo- renko eiste sancties tegen Israël. Hij zei, dat de Sowjet-Unie bereid is aan Strafmaatregelen tegen Israël deel te nemen. Hierbij deed Fedorenko opnieuw scherpe aanvallen op Israël. Hij beschuldigde de regering van dit land van expansionistische plannen. De maatregelen, die de Israëlische regering nu als positief voorstaat, zijn volgens Fedorenko gelijk aan de lofzangen van Hitler over een nieuwe Europese orde. Hij noemde het merkwaardig, dat een volk, dat door Hitler zoveel heeft geleden, nu diens ideeën kopieert. Ehan: In vrede leven De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Eban, noemde het een hoofdbestanddeel van de Israë lische politiek inzake Jeruzalem, dat de burgers van deze stad. Arabieren en joden, samen en in vrede leven iri plaats van in vijandschap en door prikkeldraad gescheiden, niemand, aldus Eban, protesteerde, toen Jor danië in 1948 een V.N.-resolutie ne geerde, een deel van Jeruzalem be zette en na het sluiten van een be stand een deel van deze stad an nexeerde. Het is ironisch, dat de Sowjet-Unie welks ideologie alle religies veracht, nu haar bezorgdheid over de heilige plaatsen in Jeruzalem demonstreer'.. Israël zal zijn vreedzame en gedul dige dialoog met alle religieuze ge meenschappen voortzetten, aldus Eban. De vergadering komt heden don derdagmiddag weer bijeen om haar beraadslagingen over de Pakistaanse resolutie voort te zetten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De grootste dienst, die wij iemand kunnen bewijzen, is hem te leren zich zelf te hel- socccooocoooccososcoscccoc DEN HAAG, 12-7. Aan het plan van de Verenigde Naties tot ontwik keling van West-Irian, waarover minister Udink mededelingen in de Eerste Kamer heeft gedaan, zal Ne derland een bijdrage leveren van 30 miljoen dollar (ca. 108 miljoen gul den). Op 14 mei j.l. meldde de ANP-rcr- respondent uit Djakarta dat een Dreiging van bankrovers C o TURIJN, 12-7. De bewaking van bankgebouwen in Italië is verscherpt naar aanleiding van een aan diver se kranten gezonden brief, waarin een bende bankrovers dreigt de ban ken met al het daarin aanwezige personeel en de cliënten op te zullen blazen wanneer ze niet het bedrag betalen dat de bende voor ze heeft vastgesteld, naar gelang van hun grootte variërend van 30.000 tot 120.000 gulden. ploeg van de Verenigde Naties een bezoek had gebracht aan West-Irian cm de Indonesische autoriteiten van advies te dienen inzake de besteding van het bedrag van 30 miljoen dol lar dat de Nederlandse regering aan het V.N.-fonds voor de ontwikkeling van West-Irian heeft verstrekt. Het bedrag der lening is blijkens een mededeling van het Indonesische persbureau Antara bestemd voor de aanleg van wegen, de ontwikkeling van de industrie in West-Irian, do- ontwikkeling van het onderwijs en de gezondheidszorg en voor de uit breiding der scheepvaartfaciliteiten. De V.N.-groep zou zich beraden over de mogelijkheid van een bijzondere hulpverlening op lange termijn aan West-Irian, nadat zij zelf ter plaatse de mogelijkheden had nagegaan voor de uitvoering van genoemde projec ten. TERSCHELLING: Koningin Juliana en prins Bernhard hebben vandaag hun bezoek aan de Friese waddeneilanden voortgezet met een bezoek aan Ter schelling. Bij een bezoek aan de Boschplaat maakte het koninklijk paar gebruik van hei meest ge-eigende transportmiddel, de fiets, waarvan hier een beeld. AMSTERDAM, 12-7. Twee vrou wen en een jongen hebben zich woensdagmiddag voor het filiaal van de Hema in de Amsterdamse Kalver- straat al schoppend en slaand verzet tegen hun arrestatie door twee re chercheurs. De politiemannen waren door per soneel van de Hema gewaarschuwd. DEN HAAG, 12-7. De aangekon digde dienstplichtverkorting zal gel den voor alle dienstplichtigen die, te beginnen met de lichtingsploeg 1967-5 (opkomstdatum 11 tot en met 13 september a.s.) bij de koninklijke landmacht onder de wapenen zul len komen, ongeacht het onderdeel waartoe zij komen te behoren. Wanneer deze regeling geheel zal zijn geëffectueerd zal uiteindelijk de ADVERTENTIE TOKIO: In de Japanse hoofdstad met zijn 11 miljoen inwoners worden heel wat versleten autobanden weggegooid. De politie maakt dankbaar gebruik van de afdankertjes. Beschilderd met lichtgevende verf doen de oude ban den dienst om het krankzinnig drukke verkeer in goede banen te leiden. WASHINGTON, 12-7. De Ameri kaanse minister van defensie, McNa- mara, heeft woensdag op een pers conferentie meegedeeld dat de Ame rikaanse troepensterkte in Vietnam met 20- a 30.000 man in de komende drie maanden zal worden uitgebreid. Er zijn nu ongeveer 460.000 militai ren. Dit getal wordt op 480.000 man gebracht. De minister zei dit na een onder houd met president Johnson. De ver sterking was al eerder voorgenomen. Het is niet nodig er reservisten voor op te roepen, zei hij. De kwestie van troepenversterkin gen zal ook met de bondgenoten, de Philippijnen. Australië, Zuid-Korea, Nieuw-Zeeland, Thailand en Zuid- Vietnam worden besproken. De mi nister zei niet of aan deze landen ook zal worden gevraagd meer troe pen te zenden. uaar u ank uoant elke woning kunnen wij eomfon+abef Innickten Vlug, voordelig en vakkundig bij Woninginrichters Mol 19 - Tel. 2887 - Zierikzee gehele bij de koninklijke landmacht ■aanwezige sterkte aan dienstplichti gen daaronder vallen. Deze sterkte kan glcbaal cp 50.000 man worden §c"'.eld Dit zegt de minister van defensie de heer Den Tcom, in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Van Wijk (PSP1. Voor de koninklijke marine en de koninklijke luchtmacht geldt geen diensttijdverkorting. Zolang de duin- van de diensttijd bij de marine en de luchtmacht nog 21 tot 24 maanden bedraagt, is er naar de mening van de bewindsman geen aanleiding' ge bruik te maken van de bevoegdheid van de wet gewetensbezwaren mili tair? dienst. De treinramp in Oost-Diiitsland. BERLIJN, 12-7 In de Oostduilse stad Maagdenburg is een rouwplech- tigheid gehouden voor de., slachtof fers van de treinramp van vorige week donderdag. Het dodental steeg de afgelopen nacht tot 83 door het overlijden van twee gewonden. Ook van de openbare gebouwen in de Bondsrepubliek hingen de vlaggen halfstok. De ramp gebeurde toen or het station Langenweddingen een per sonentrein op een met benzine ge vulde tankauto inreed. In de vlam menzee. die ook het stationsgebouw omhulde, kwamen alleen al 44 kin deren - die op vakantiereis waren - om het leven. nadat het drietal op heterdaad was oetrapt cp diefstal van horloges. Pas nadat -de rechercheurs hulp van vier agenten kregen slaagden zij erin da 31-jarig? M. H. P.. haar 12-jarig z? entje en een 21-jarige nicht naar het bureau over te brengen. Zij wa ren in het bezit van drie tassen, die volgens de politie tot de rand waren gevuld met in diverse winkels gestó len goederen, waaronder sandalen, leisnecessaires, sjaals en ondergoed. Een derde vrouw, die ook deel van het gezelschap zou hebben uitge maakt, wist voor de komst van de politie met een volle tas te ontvluch ten. Bij het gevecht trachtte de jongen een van de rechercheurs met een brii'fcnener te steken, daartoe aan gezet dooi zijn moeder. Zeer warm Verwachting tol vrijdagavond: Warm tot zeer warm rn.et morgen middag of -avond van het zuiden uil enkele onweersbuien; Gverwegend matige wind, aanvankelijk uit oost lot zuidoost, later veranderlijk. 14 juli. Zon op 4.36. onder 20.55. Maan op 13.01, onder 23.59. Eerste kwartier: 14 juli te 16.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 juli 7.56 v.m. 20.12 n.m. BROUWERSHAVEN 14 juli 7.45 v.m. 20.13 n.m. Doodtij: 16 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weerbeeld werd in de ai- gelopen 24 uur bepaald door een zo ne mol hoge barometerstanden, die zich uitstrekte van oost-Groenland tot in noord-Duitsland en onweers- achtige storingen boven zuidwest- Europa. Verder scheidde een lijn die van Schotland via het noorden van ons land naar Polen loopt, warme tot zeer warme lucht van minder warme tot koele lucht boven Scandinavië. Hierdoor waren er gisteren flinke lemperatuurlegenstellingen in oris land. n.l. van 29 graden plaatselijk in het zuiden tot 21 graden in het noor den. In het komende etmaal verplaatst geroemde scheidingslijn zich wat o ar het noorden. Het zal dan ook bij een oostelijk-* wind opnieuw warm worden. Met zuidelijke bovenwinden kun nen onweers'-toringen later op de dag ook ons land bereiken. Ouders hadden ze achtergelaten LAREN, 12-7. Twee kinderen uit Laren, de 9-jarige Ingrid Bus en de even cude Ronnie Snel, hebben hun leven te danken gehad aan twee doortastende jongemannen. Beide kinderen waren aan het zwemmen in het IJssclmeer bij fort „Ronduit" in Naarden en raakten op een gegeven moment in ernstig verdrinkingsge vaar. Ingrid verdween onder water en meest van de bodem van het meer worden weggehaald, terwijl ook Ron nie dreigde kopje onder te gaan. Dat het allemaal gelukkig nog goed afliep, was te danken aan Fok- ke Grasman uit Naarden en Martin Rijke uit Hilversum, die beiden werkzaam zijn op het industrieter rein in Naarden en in hun schafttijd verfrissing zochten in het vlakbij zijnde IJsselmeer. De jongens waren een baantje aan F.A.O. vraagt steun ADVERTENTIE GENEVE, 12-7. Naar aanleiding van dc nijpende voedselsituatie in de wereld heeft de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworgani satie (FAO) van de Verenigde Naties, B. It. Sen, de economische en socia le raad in Geneve nieuwe maatrege len voorgesteld, die ten doel hebben meer te investeren in dc landbouw teneinde de vocdselproduktie in een groot deel van dc wereld te versnel len. Hij hoeft de regering verzocht overheidsfondsen beschikbaar te stellen ter compensatie van het ver schil tussen dc lagerenletarieven. clie de landbouwer kan betalen en de hogere tarieven, die in de parti culiere sector gelden. Wat de voedselsituatie in de wereld betreft wees de heer Sen erop dat ondanks de in 1966 geconstateerde verbeteringen, de vocdselproduktie in dc noodlijdende landen niet is uit gekomen boven het peil van 1964 en d;-t deze in Afrika en lalijns-Ame- rika zelfs is teruggelopen. In India lijden 50 miljoen mensen honger, ter wijl Pakistan en verschillende an dere landen zich eveneens in een moeilijke situatie bevinden, zo merk te de directeur-generaal op. er aan t -evc gend dat er voor nog miljoe nen andere mensen elders in de we reld feitelijk geen enkele waarborg bcsinat voor voldoende voedsel. „Het is tragisch", zo benadrukte Sen. „dat na 20 jaar van economische inspanningen honger n.-.g steeds een wereldprobleem is dal steeds ernsti ger wordt". het trekken toen zij hulpgeroep hoorden. Zij zwommen snel cp het geschreeuw af en merkten toen dat vier kinderen in moeilijkheden ver keerden. Een meisje was al onder water verdwenen. Fokkc Grasman dook en wist na enig zoeken het kind te vin den. Hij bracht het snel op de kant en wist door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levens geesten op le wekken. Martin Rijke had intussen de jon ge Ronnie, die ook onder water dreigde te verdwijnen, beetgegrepen en naar de oever gebracht. De bei de andere kinderen (jongens van 11 jaar. de één een broertje van Ingrid, de ander een broetje van Ronnie) konden gelukkig op eigen kracht op het droge komen. Na doktersbehandeling werden de vier kinderen door de politie naar huis gebracht. Hel bleek toen, dai de uders. die een dagje naar Amsler- dam waren, de kinderen bij het IJs selmeer hadden achtergelaten. Hot deel te van het meer bij fort „Rond uit" staat bekend om zijn gevaarlijk heid voor zwemmers, omdat zich diepe kuilen in de grond bevinden, die door het ogenschijnlijk ondiepe water aan het oog zijn onttrokken ADVERTENTIE DAFFODIL DAF 44 f 4995,- f 6250,- TELEFOON (01116) 370 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1