SIMCA 1000 weekend-systeem 5395,- GILIJAMSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frankrijk meer dan ooit tegen Britse toetreding tot de E.E.G. Verdwijning van een ruimtevoertuig Voedselgebrek op midden-Ja va Nog steeds bloedvergieten in Nigeria KAMERBREED „DE MAGNEET" Koninklijk bezoek aan Vlieland s Staakt liet vuren in Kisangani (Kongo) Europese actie ten behoeve van Amerikaanse landarbeiders? R E N E S S E bilt Indonesië wil regionale samenwerking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19825 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Geschat aantal toeristen ran 50.000 in Westhoek BRUSSEL, 10-7. De Franse mi- nister van buitenlandse zaken, Couve de Murvilte, heeft zich maandag in de Europese ministerraad in Brus sel scherper en veel meer afwijzend dan ooit tevoren opgesteld tegenover de Britse aanvraag voor toetreding tot de Europese Gemeenschap van de zes. Minister Luns verklaarde na de bijeenkomst, dat het betoog van zijn Franse collega over de problemen i-ondom een eventuele Britse toetre ding geen prettig verhaal was ge weest. Couve de Murville wierp al leen maar moeilijkheden en bezwa ren op en het is nu wel duidelijk dat Frankrijk niets voor de Britse toetre ding voelt, aldus de Nederlandse be windsman. De ministerraad heeft maandag niet meer gesproken over de vraag, of er een officiële „hearing" van de Britten in de Europese ministerraad moet worden georganiseerd voor de zomervakantie. Dit horen van een Britse toelichting op het toetredings- verzoek is vorige week in feite ge schied in de W.E.U.-ministerraad in Den Haag. De verklaring van de Britse minister van buitenlandse za ken, Brown, op die vergadering is maandag door het secretariaat van de Europese ministerraad in Brus sel als officieel document rondge stuurd. Opvallend was, dat Couve de Murville in zijn verklaring hier geen bezwaren tegen heeft gemaakt. Drie bezwaren Het betoog van de Franse minis ter was opgebouwd rondom de drie •eeds bekende Franse bezwaren tegen Britse toetreding: Vrees voor ondermijning van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek zoals die door de zes is ontwikkeld. Een politiek die volgens Couve zo veel van de Britse opvattingen af wijkt dat er een ware revolutie no- Drie baby's in liedjes gestikt DEN HAAG, 9-7. In het afgelopen weekeinde zijn in Den Haag drie ge vallen voorgekomen van baby's die in hun bedje door verstikking om het leven zijn gekomen. Zaterdag werd de twee-en-halve maand oude baby van de familie Sandifirt dood in bed aangetroffen, evenals de 16 maanden oude Ilonka Berhuizen, die beklemd was geraakt tussen muur en bed. Zondag is de acht maanden oude baby van de familie Coret overle den. Het kind had voorover op het kussen gelegen. Glaasje op niet zwemmen DEN HAAG. 10-7. Het 25-jarige kindermeisje E. M. S. uit Wasse naar is 'smorgens vroeg voor haar eigen veiligheid aangehouden door de Haagse politie, toen zij ter hoog te van de Scheveningse promenade in zee wilde gaan zwemmen. Het meisje verkeerde namelijk onder in vloed. als gevolg van een feestje dat nogal uit de hand gelopen was. De politie zag haar toen zij omstreeks half vijf het water in wilde gaan. Zij werd aangehouden en ter ont nuchtering ingesloten. Villier en zoon flood aangetroffen in bootje GRONINGEN. 10-7. In Koudum (Fr.) heeft men in een in het riet verscholen motorboot de lijken ge vonden van de 69-jarige heer J. E. Hoekstra uit Groningen en diens inwonende zoon, de 38-jarige A. W. Hoekstra. Beide mannen waren in zwem broek gekleed. Uit het onderzoek is gebleken dat zij vermoedelijk door koolmonoxy- devergiftiging om het leven zijn ge komen. Ze zijn op 1 juli per auto naar Drachten gegaan, waar ze ver moedelijk het motorbootje „De Ja- rowi" hadden liggen. De echtgenote van de heer Hoekstra was naar Duitsland "gereisd naar een zieke schoonzoon. Zodoende waren zij nog niet als vermist opgegeven. dig zou zijn om die in Engeland toe te passen. Vrees voor verwatering van de Europese Gemeenschap tot een soort oees door toetreding van teveel nieu we landen, aangezien behalve de toe treding vaiVEngeland, Ierland, De nemarken en Noorwegen de gemeen schap ook nog voor associatie van de andere landen van de E.V.A. en van de Gemenebestlanden in Afrika zou komen te staan. Vrees voor nadelige gevolgen voor de gemeenschap van Britse mone taire moeilijkheden. Minister Luns heeft in zijn betoog', evenals zijn Belgische, Duitse, Luxemburgse en Italiaanse collega's gewezen op de vele positieve kan ten van een Britse toetreding. De Nederlandse bewindsman wees er al lereerst op dat volgens het E.E.G.- verdrag toetreding van nieuwe leden die het verdrag en de andere ver plichtingen aanvaarden, niet alleen mo?elijk doch zelfs wenselijk is. Hij vroeg zijn Franse collega voorts, of een splitsing van Europa in E.E.G. en E.V.A. niet veel grotere economi sche problemen zou opwerpen dan een uitbreiding van de huidige ge meenschap. De economische stabili teit zou b.v. in een grotere E.E.G. veel sterker zijn dan in de huidige gemeenschap van de zes. veel van de huidige „buitenlandse handel" van de gemeenschap zou „binnenlandse handel" worden. Johnson over Kosygin V. N- postkantoor NEW YORK, 11-7. Een rijdend postkantoor van de Verenigde Na ties begint in augustus een tournee van drie maanden door west-Euro pa. Er zullen gangbare V.N.-post- zegels worden verkocht en er is een tentoonstelling van alle zegels die de internationale organisatie in de loop van de tijd heeft uitgegeven. MIAMI (Florida). 11-7. Een be langrijk ruimtevoertuig dat over de weg naar Cape Kennedy werd ver voerd. is op geheimzinnige wijze verdwenen. Er wordt in heel Florida naar gezocht. Het is per vrachtauto uit Philadelphia verzonden door de fabriek die het gemaakt heeft. DJAKARTA, 10-7. Rond 5.000 mensen in Goenoeng Kidoel. dat in het zuiden van Midden-Java ligt, worden door hongersnood bedreigd, zo is maandag in Djakarta bekend gemaakt. Door een langdurige droogte was daar gebrek aan levensmiddelen ontstaan. Men heeft voedsel en me dicijnen naar de streek gezonden. BONN, 9-7. In een vraaggesprek met de hoofdredakteur van het West- duitse blad „Der Stern" en met een correspondent van het blad „Die Zeit" heeft president Johnson op de vraag wat hij van de Russische pre mier Kosygin denkt geantwoord, dat Kosygin niet als Chroestsjov met zijn schoen op tafel zal slaan. Volgens Johnson zou Kosygin zeker ook geen raketten naar Cuba gezonden hebben en als hij dat wel gedaan zou heb ben, zou hij ze niet teruggehaald heb ben. Johnson vindt Kosygin verder koelbloedig en helder. „Twee weken na de topconferentie van Glassboro ben ik weliswaar niet optimistisch maar toch vol hoop op de toekomst". Verliezen in Vietnam SAIGON, 9-7. Bij de gevechten ten zuiden van de gedemilitariseerde zone in Zuidviotnam zijn deze week 143 Amerikaanse mariniers gesneu veld en 718 gewond, aldus een Ame rikaanse militaire woordvoerder; 918 Noordvietnamezen zouden zijn ge sneuveld. Ook werd bekendgemaakt dat in de eerste zes maanden van dit jaar 1.595 Vietnamese burgers door ter roristen zijn gedood. 2815 gewond en 2.018 ontvoerd. TEL AVIV. Bij het artillerieduel bij het Suezkanaal zijn vijf Israë lische soldaten gesneuveld en 31 ge wond, heeft een Israëlische militaire woordvoerder meegedeeld. LAGOS, 10-7. In de door een burgerkrijg geteisterde west-Afri kaanse staat Nigeria is een einde van het bloedvergieten nog niet in het zicht. Ook maandag zetten de gevechten zich voort tussen de troepen van de centrale regering en van het ooste lijke deel van het 'land. dat zich on der de naam Bi af ra onafhankelijk heeft verklaard. Over het verloop van de strijd heerst onzekerheid. Aan beide zijden spreekt men van overwinningen en aan de tegenstan der toegebrachte nederlagen. Een woordvoerder van de regering in Lagos zei maandag, dat de actie van de regeringstroepen tegen het af vallige oosten volgens plan verloopt. Zij hielden nog steeds de universi teitsstad Nsoekka, een strategisch ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66. 3.75.3.80.3.90, 4.00, 4.57. 5.50 meter. A. S. FUKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 TERSCHELLING. 10-7. Koningin Juliana cn prins Bcrnhard hebben maandag een bezcek gebracht aan het kampeerterrein „De Stortemclk". op Vlieland. Het was „topdag" op de Stortemclk, waar vandaag het grootste aantal bezoekers tot dusver geteld werd. bijeen was. te weten 3000 kampeerders. Het koninklijk paar liet zich uit voerig informeren over dit bijna grootste kampeercentrum in ons 'and. waar de kampeerders letterlijk „met scheepsladingen vol" arriveren. Tijdens deze informele bijeenkomst werd meegedeeld dat het bordje „vol" op de Friese Waddeneilanden niet te vermijden zal zijn, althans wanneer de ontwikkeling van de laatste tien jaren na neg eens tien jaren zich rechtlijnig zou voortzetten. Er is evenwel nog de mogelijkheid van een reservering voor toekomsti ge recreatievoorzieningen, die een uitbreiding van de logiescapaciteiten tot 70 procent mogelijk maakt. Na een korte rondgang door het gebouw maakten de koninklijke gasten een rondrit over hot eiland. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's^ COC05COOOÖOOCCOOOOCCGCOOO §Er is geen werkman, wat hij ook zij O Die haastig kan iverken O oil nnorl H, 1MAR1; Japan: Mensen zijn op de daken van hun ondergelopen huizen ge klommen om de aandacht te trekken van reddingsploegen. De taifoen Billie welke gepaard ging met hevige slagregens, heeft een enorme verwoesting aangericht. Meer dan 200 mensen zijn om het leven gekomen of worden vermist. KINSJASA, 10-7. Generaal Mo- boetoe, president van Kongo, heeft maandag bevolen in Kisangani het vuren te staken om de evacuatie van burgers die daar door huurlingen worden vastgehouden mogelijk te maken. Hij heeft per radio de huurlingen opgeroepen deze evacuatie te aan vaarden. Dinsdagochtend zeven uur ADVERTENTIE Hedenavond IJNFEEST ïlLonclrc gon zou getracht worden met een vlieg tuig dat waarschijnlijk met het op schrift „United States Air Force" zal zijn voorzien, op het vliegveld van Kisangani te landen. Dit. is met het ziekenhuis van de, stad nog in han- 'den van de huurlingen. Wanneer zij hun toestemming geven zullen de betrokken gijzelaars met dit vlieg tuig naar Kinsjasa worden overge bracht. Generaal Moboetoe heeft verzocht om radiocontact met het vliegtuig op te nemen. Kan dit niet. dan zullen de huurlingen met een witte of zwar te deken aan het vliegtuig kenbaar moeten maken of zij al of niet met het verzoek akkoord gaan. WENEN. De voormalige S.S.-of- ficier Herbert Meier-Andorfer. van Oostenrijkse nationaliteit, die de dood van drieduizend Zuidslaviërs op zijn geweten zou hebben, is door West-Duitsland aan Oostenrijk uit geleverd. belangrijk punt in Biafra, omsin geld. Volgens de woordvoerder was de val van deze sleutelpositie spoe dig te verwachten. Hij zei dat de te genstander zware verliezen had gele den. Twee kinderen omgekomen ETTEN-LEUR, 10.7. Gp het Kluis- punt van de wegen Hasselt-Maas tricht en Tongeren-Maaseik in het Belgische plaatsje Veldwezelt botste een uit de richting Hassel't komende stationcar, bestuurd door J. Chris tin, enen uit Etten-Leur. tegen een Belgische personenauto. De Nederlandse auto. met zes in zittenden, kwam in de etalage van een bij het kruispunt gelegen bank terecht. Twee kinderen van de fami lie Christiaenen, van elf en twaalf jaar, werden uit de auto geslingerd en waren vrijwel op slag dood. Organisator zeezwemrace omgekomen TERHEIJDE, 9-7. Tijdens de ge- houden zeezwemrace van Hoek van Holland naar Terheijde is de organi sator van dit evenement, de 54-jari- ge heer Arie Zeeman uit Terheijde, om het leven gekomen. Hij bevond zich in één van de drie volgboten die door hel plotseling opgestoken zwa re weer tijdens de wedstrijd zijn om geslagen. Aan deze voor de vijfde maal door de heer Zeeman georganiseerde race werd door 12 zwemmers deelgeno men. Slecht zes van hen zwommen de wedstrijd uit. Snellere stijging waterverbruik RIJSWIJK. 8-7. Volgens een voor lopige schatting van de Vereniging van Exploitanten van Waterleiding bedrijven in Nederland (Vewin) heeft cle watorafgifte door de waterleiding bedrijven in 1966 de 700 miljoen nv overschreden. Dit betekent een toe neming van de gedistribueerde hoe veelheid van rond 35 miljoen m:l ten opzichte van 1965, of circa 5Vè °/-i. Zowel in absolute zin als procentu eel zal, indien de schatting juist blijkt te zijn, de stijging van het ver bruik in 1966 hoger zijn dan in 1965 het geval was, toen deze 13 miljoen m:! of 2 °/o bedroeg. BRUSSEL, 10-7. Ir. H. Vredeling. lid van de Tweede Kamer en het Eu ropese parlement, heeft in een parle mentaire vraag aan de Europese Commissie gewezen op de mogelijk heid van een solidariteitsactie der Europese vakbeweging ten behoeve van Amerikaanse landarbeiders. De Amerikaanse fruitexport naar Europa is grotendeels afkomstig van grote landbouwbedrijven, waar de loonarbeiders moeten werken onder sociale voorwaarden die dikwijls er barmelijk slecht zijn. Vooral in Cali- fornië en Texas weigeren de werk gevers van deze grote bedrijven dik wijls de Amerikaanse vakbeweging (AFL-CIO) te erkennen en collectie- ve arbeidsovereenkomsten af te slui ten, aldus ir. Vredeling. Hij vraagt nu, of de Europese Com missie zich bewust is van de moge lijkheid. dat de georganiseerde arbei dersbeweging in Europa door een so lidariteitsactie zou kunnen weigeren mede te werken aan het in distribu tie brengen van produkten, afkomstig van landbouwbedrijven in de Vere nigde Staten die weigeren de demo cratische vakbeweging van landar beiders te eTkennen. Voorts vraagt ir. Vredeling, of de Europese Commissie bereid is in het kader van de economische en com merciële samenwerking met de Vere nigde Staten de regerihg en de des betreffende organisaties van dal land van haar bezorgdheid te doen blijken over' de sociale situatie, waarin een groot deel van de landarbeiders in de Verenigde Staten zich bevinden. De Europese Commissie zou vol gens hem daarbij van haar kant met relatieve gepaste trots kunnen wij zen op het gemeenschappelijk land bouwbeleid van de E.E.G.. waarvan ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten de sociale politiek - ook voor de landarbeiders - een integrerend on derdeel uitmaakt. ADVERTENTIE Tel. (01116) 370 en goed daarbij. WAT 1SQT Dl N../ WARM Verwachting tot woensdagavond: Zonnig en warm, met later op de dag kans op een lokale onweersbui; zwakke, veranderlijke wind, maar in de kustgebieden tijdelijk zeewind. 12 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 10.11, onder 23.33. 13 juli. Zon op 4.35. onder 20.56. Maan op 11.36, onder 23.45. Eerste kwartier: 14 juli te 16.53. HOOG WATERSTANDEN ZIERIKZFE 12 juli 6.27 v.m. 18.39 n.m. 13 juli 7.11 v.m. 19.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 juli 6.09 v.m. 18.37 n.m. 13 juli 6.56 v.m. 19.23 n.m. Doodtij: 16 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 11-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgordel, die zich van de Azoren tot in Duitsland uit strekte ibepaalde in» de afelopen da gen het weerbeeld in een groot deel van Europa. Hierbij stegen in ons land de temperaturen plaatselijk tot 24 graden. Tegelijkertijd verplaat ste een depressie tussen IJsland en Schotland zich naar het noordoosten. Het bijbehorende koufront, dat ove rigens weinig aktiviteit vertoont ligt over Ierland via Engeland naar de Duitse Bocht. Het verplaatst zich niet verder naar het zuiden. We mo gen dan ook in het komende etmaal opnieuw goed zomerweer verwach ten, waarbij de kans op vorming van een lokale onweersbui iets toe neemt. Rijexamens duurder DEN HAAG, 10-7. Met ingang van vandaag zijn de inschrijfgelden voor auto- en motor rij examens over de gehele linie met twee gulden ver hoogd, zo deelt het centraal bureau voor de afgifte van rij vaardigheids- oewijzen mede. Het inschrijfgeld voor het rijexamen voor personenauto's, de BE-categorie, bedraagt vanaf vandaag f 16,50. Het inschrijfgeld voor de rijexamens in de overige categoriën f 14.00. Bovendien is de prijs voor een for mulier „eigen verklaring" noodza kelijk voor het verkrijgen van de geneeskundige verklaring, gebracht van f 1.25 op f 1,75. Een en ander werd vastgesteld door de minister van verkeer en waterstaai bij besluit van 7 juli. Vivien Leigh overleden LONDEN. 8-7. De actrice Vivien Leigh is zaterdag dood in haar flat in Londen aangetroffen. Mevrouw Leigh, die 53 jaar is geworden was al enige tijd bedlegerig. Zij leed aan tuberculose. Vivien Leigh was de vroegere echtgenote van Sir Lau rence Olivier. Zij speelde o.m. een hoofdrol in de Amerikaanse film ..Gone with the wind". Het Indonesische persbureau An- tara meldt, dat industriëlen en za kenlieden uit Australië. Japan, de Philippijnen, Maleisië en Singapore naar verwachting zullen deelnemen aan een bijeenkomst die volgende maand in Djakarta gehouden wordt en waarop do investering van bui tenlands kapitaal in Indonesië be sproken wordt. DJAKARTA. 9-7. De ministers van buitenlandse zaken van Indone sië. Maleisië, de Philippijnen, Singa pore cn Thailand zullen volgende maand in Bangkok bijeenkomen om te spreken over de oprichting van een nieuwe organisatie voor regio nale samenwerking. Dc Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Adam Malik heeft gezegd, dat Indonesië de eisen van de Arabische landen in hun strijd te gen Israël steunt. Volgens Malik wordt de behoefte van Indonesië aan grotere leningen «n 1968 door de behoorlijk ontwikkel de landen wel begrepen. Indonesië zal, naar de minister verklaarde, vol gend jaar meer economische bijstand nodig hebben. OUDENBOSCH. In het ziekenhuis in Oudenbosch is maandagavond de 20-jarige N. Brood overleden. De man werd zondagavond ernstig ge wond toen hij met zijn auto op dc weg tussen Hoeven en Oudenbosch tegen een boom reed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1