Prins Claus opende het nieuwe mosselseizoen te Yerseke Russische hulp Bond van Paardenfokkers Sch.-Duiveland Strijd in het noorden kreeg karakter van infanterie-oorlog YERSEKE, 8-7. Prins Claus be zccht vrijdag Yerseke, waar hü het nieuwe mosselseizoen officieel open de, 's Morgens om half twaalf onge veer arriveerde de prins in Yerseke, het mosselcentrum bU uitstek. De opening geschiedde aan boord van het jacht „De Groene Draeck" en werd omlijst met een vlootschouw op de Oosterschelde. Overigens wa ren er geen mosselen verkrijgbaar, althans niet in grote boeveelheden. Eerst deze week zal wanneer de weersomstandigheden meewerken, de mcsselaanvoer van betekenis kunnen worden. Nadat de laaste wedstrijd tegen O. F.B. uit Ooltgensplaat was gespeeld, werd de uitslag van het nederlagen- toernooi bekend gemaakt en de prij zen uitgereikt in café Vermeer. Dit geschiedde door de voorzitter van s. v. W.I.K., de heer R. Soesman. Deze bracht allereerst dank aan de heer Ooms voor het vele werk voor deze wedstrijden. Ook de scheids rechters, die deze wedstrijden, be langeloos leidden, mochten een dankwoord in ontvangst nemen. De spelers weiden dank gebracht voor hun sportiviteit, want dit is volgens de heer Soesman, toch het doel van dergelijke wedstrijden. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot do heer J. van IJsseldijk, die donderdag avond zijn af scheidswedstrijd speel- Kamp voor gehandicapte padvinders Vandaag (maandag 10 juli), zal op het terrein van de Braam Houck- geestkazerne in Doorn, de opening plaatsvinden van het grote Natio naal Kamp voor lichamelijk gehan dicapte padvindsters en padvinders. De openstelling zal worden ver richt door mevr. A. G. J. H. de Jong- Bartels, echtgenote van de minister president, terwijl de muzikale om lijsting in handen zal zijn van de be kende Marinierskapel. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sellingen (toez.): W. J. Burghgraef te Stedum. Bedankt voor Woudenberg (2e pred. pl.) (toez.): J Bos te Lunteren. Geref. Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Zoute Spui: J. van der Wielen te Loenen a. d. Vecht Christ. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam: J. P. Geels te Haarlem-Centrum en W. Heerma te Enschedé-oost. Beroepen te Hengelo: J. de Jonge te Noordsche Schut; te Vlissingen: J. Manni, kand. te Amsterdam Examens: Tot de studie aan de Theologische Hogeschool te Apel doorn zijn toegelaten de heren J. A. Compagner te Hoogeveen, J. Bijke- lenboom te Sliedrecht, G. H. Leur- dijk te Leiden en H. van der Post te Zeist. Geref. Gemeenten Drietal te Middelharnis: N. W. Schreuder, kand. te Amersfoort, C. de Ridder, kand. te Elspeet en J van Vliet, kand. te s-Gravenhage. Beroepen te Goes en te Wagenin- gen: N. W. Schreuder, kand. te Amersfoort; te Middelharnis: C. de Ridder, kand. te Elspeet. Maria moet betalen PEREIRA (Columbia), 8-7. De rijke 86-jarige Maria Sanchez in Pereira Columbiazal haar 18-jarige echtgenoot Gildardo Antonio Arroyava anderhalf miljoen pesos (bijna 360.000 gulden) en haar twee huizen moeten geven, wil zij zijn lief de behouden. Gildardo heeft vlak na hun huwelijksinzege ning gedreigd weg te lopen als Maria de naar zijn zeggen voor het huwelijk gedane be loften niet nakomt. Maria zei met Gildardo getrouwd te zijn omdat „ze niet als oude vrij ster wil sterven en op veel kinderen hoopt'\ Ze had haar man een jaar geleden leren kennen en sedert die tijd „niet meer kunnen slapen". SPECTACULAIRE TEWATERLATING ROTTERDAM, 8-7. Op de werf van de Rotlerdamsche Droogdok Maatschappij heeft een spectaculai re tewaterlating plaatsgevonden. Voor het eerst in Nederland name lijk gleed een booreiland van grote afmetingen van een scheepshelling te water. Het booreiland, dat bij deze vader landse primeur was betrokken, xvas de „Sedneth I". een gevaarte dat voor de Nederlandse Zeeboormaat- schappij N.V. bij de R.D.M. in aan bouw is. De vrees die bij sommigen bestond voor wat betreft de goede af loop van de tewaterlating bleek on gegrond. De „Sedneth I" gleed pro bleemloos van de R.D.M.-helling. De „Sedneth I" is een kolos, die 73 meter lange torpedovormige drijvers heeft, waarop in totaal twintig poten staan, die het 33 meter hoog gelegen dek dragen. Nog deze herfst, nauwe lijks een jaar na het begin van de bouw, zal de „Sedneth I" vertrek ken naar haar locatie voor de Spaan se kust, waar hel booreiland in op dracht van de koninklijke Shellgroep gaat boren. Desondanks werd er druk gefeest in Yerseke, dat een fleurig versierd aanzien bood. Iedereen aldus burge meester C. Pijl Hogeweg, heeft mee gewerkt aan het „kronen", wat het Zeeuwse woord is voor versieren. De festiviteiten in Yerseke werden geor ganiseerd door het comité „Zeeland presenteert" dat zich ondanks de feestelijkheden zorgen maakt; zor gen in het bijzonder over de toe komst van de mosselcultuur. Burgemeester Pijl Hogeweg heeft op een persbijeenkomst de hoop uit- de. Hierna werden de prijzen uitge reikt. De uitslag luidt als volgt; Poule WIK I-DFS I le prijs (3-2); MEVO I 2 de prijs (3-3); Zierikzee II 3e prijs (2-2); OFB I 4e prijs (1-1); Renesse I 5e prijs (2-3). Poule WrK II-Renesse II le prijs (12-1); ZSC I 2e prijs (13-2; Zierikzee III 3e prijs (11-2); Zonnemaire I 4e prijs (5-0); Dreischor II 5e prijs (5-1). Nederlandse toerist verdwenen STUTTGART, 8-7. Een Neder- Lands reisgezelschap van 40 personen is per bus vrijdag uit Feldrennach (Baden-Wuerttemberg) naar huis vertrokken met een lege plaats: de 53-jarige Cornelis Maria van Beeck uit Moergestel. Hij is sinds woensdag spoorloos verdwenen. De politie heeft hem nog niet kunnen vinden. Een andere reiziger, de 65-jarige Theodor Heynen uit Geldrop, die sinds dinsdag werd vermist, werd donderdag in Groetzingen bij een benzinepomp ontdekt. Hij was ver dwaald Kind verdronken HEVEADORP, 8-7. De zeven-jari ge Ilonca Pettinga uit Rotterdam is bij het baden in de Rijn verdronken. Ze was met een broertje en twee zusjes aan het baden tussen de krib ben en kwam in een twee meter diepe sleuf terecht. Het kind was met vakante in Heveadorp. Op kor te afstand zag de moeder het onge luk gebeuren. Enkele uren later is het lijkje gevonden. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG 10 JULI NED.: Na de Minimolen volgt de rubriek van de kerkèn Kenmerk en de (7e) aflevering van de brieven over de apostel Paulus. Na het jour naal een Duitse serie met de Neder landse acteur Jack Gimberg in de hoofdrol van detective Mark Lissen. Daarna een Franse serie: „Nu en dan"?, dat het probleem van de echtscheiding behandelt. Verder vraagt het Knokke-festival de aan dacht. NED. II.: Het Vara-aandeel be staat uit een aflevering van Coro- nationstreet. De rest van de avond is in handen van de Tros, die d,e serie 87th Precinct uitzendt. Joe Czepreghi is de belangrijkste getui ge in de zaak tegen twee moorde naars. Ex-Veronica-disc-jockey pre senteert tenslotte nog de actuali teitenrubriek van de Tros. DINSDAG 11 JULI NED. I.: De V.P.R.O. brengt een concert voor jonge mensen, een ou de serie waarvan in lange tijd geen aflevering was te zien. Het jeugdige publiek krijgt de vraag te beant woorden: Wat maakt muziek tot een symfonie?". Aan de orde komen Beethovens vijfde, Brahms tweede en Tsjaikofsky's vierde. Na het journaal Simon van Collem met de oude draaidoos, waarin ditmaal pre sent is zijn collega-presentator uit Wenen, Theo Lingen. Nadien een korte film naar een boeiend verhaal van Guy de Maupassant: „De ter dood veroordeelde"Een filmpje: „De overkant" van de Belgische ci neast Herman Wuyts vormt een overbrugging naar Knokke. Daar zal de Nederlandse ploeg het moeten opnemen tegen de Engelsen. NED. II.: Het N.T.S.-filmprogram- ma begint met de rubriek van Char les Boost. Nieuwe films worden be sproken, w.o_ de tekenfilm „Winnie the Pooh" De hoofdfilm is: The uncle" van Desmond Davis. Hoofd persoon is een 7-jarige jongen, die eigenlijk maar één goede vriend in zijn leven heeft, n.l. de winkelier Neame. De jongen is het type van het zich verlaten voelend kind, dat in de film onder de titel: „De oom" knap is uitgebeeld. MAANDAG 10 juli NED. I: 15.00 Tour de France; 18.30 Tour de France; 18.45 De Mi nimolen; 18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 Kenmerk; 19.30 Paulus van Tarsus; 19.56 Ster: 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Van nul uur één tot middernacht; 20.45 Nu! en dan?; 21.40 Songfestival vq.ii Knokke; 22.40 Journaal. NED. 11:20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Coronation Street; 20.56 87the Precinct; 21.46 Tros kompas; 21.56 Ster; 22.00 Journaal. DINSDAG 11 JULI NED. I: 16.15 Tour de France; 18.30 Tour de France18.45 De Minimo len; 18.50 Journaal; 18,56 Ster; 19.00 Concert voor jonge mensen; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Sier- 20,20 De oude dramdoos; 20.55 Verhalen van Guy de Maupassant; 21.20 Dc overkant; 21.30 Songfestival in Knokke; 22.30 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws20.01 Ster: 20.05 Premiere; 20.30 De oom; 21.56 Ster; 22.00 Journaal. gesproken dat de Oosterschelde ook na de tot standkoming van de Delta werken bereikbaer zal blijven. Hij uitte de wens dat de havens van de mcsselgemeenten Bruinisse, Zierikzee, Tholen en Yerseke toegan kelijk zullen blüven. Naar de mening van burgemees ter Pijl Hogeweg zal bij de verdere uitvoering van de Deltawerken niet alleen de nadruk moeten worden ge legd op de waterstaatstechnische as pecten daarvan, maar moet zijn in ziens ook aandacht worden geschon ken aan de biologische en visserij belangen. Prins Claus heeft twee ha vens in Yerseke officieel geopend, te weten de nieuwe vissershaven, waaraan de naam van prinses Bea trix werd gegeven en de jachthaven die voortaan „Prins Willem Alexan- der'-haven heet. De prins keerde niet* met lege handen huiswaarts uit Yerseke. Namens de bevolking werd hem namelijk een op schaal uitge voerde maquette van de beide ha vens aangeboden, een stukje speel goed dat bestemd is voor zijn zoon. Het Staatbosbeheer DEN HAAG, 8-7. Men schrijft ors van de zijde van Staatsbosbe heer: ,,Op 12 juni j.l. koos de Provincia le Directie van het Staatsbosbeheer voor Zuid-Holland en Zeeland do micilie in het pand aan de Louise de Colignystraat 120 (telefoon (070) 830303). Hiermede heeft de beheerder van enige kostbare en vorstelijke Staats- bezittingen na eeuwen weer Hollands Gravenstad als woonplaats opge zocht. Met name de eigendommen van het oude Hollandse Gravenhuis in Koekamp, Malieveld en Haagse Bos, alsmede de Stadhouderlijke Plaats Ter Nieuwburgh (het huidige Rijswijkse Bos) vragen voortdurend het oog van de meester. Behalve over de Haagse bezittin gen, heeft het Staatsbosbeheer ook de zorg over uitgestrekte duinge bieden bij Wassenaar en Noordwij k, alsmede over een snel groeiend aan tal natuurreservaten van het minis- terib van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk in beide provincies. Hierdoor neemt deze dienst reeds een vaste plaats in bij de onmisbare groenvoorziening van de zuidelijke randstad. Ook de technische hulpverlening bü de opstelling en uitvoering van landschapsplannen voor de gesubsi dieerde cultuurtechnische werken en bij de grote openbare werken in de Delta behoort tot de taak van het Staatsbosbeheer. Tevens tracht deze dienst de aan leg van landschappelijke beplantin gen door derden met het verlenen van subsidie te stimuleren. Het Staatsbosbeheer staat als dienst met de meeste ervaring op het gebied van beplantingen langs ver keerswegen, gaarne klaar met advie zen bij planning, uityoering en on derhoud. Het Staatsbosbeheer hoopt alle hem toevertrouwde 'en veelzijdige taken vanuit het nieuwe kantoor met enthousiasme, vaardigheid en criti- sche zin in goede samenwerking tot ontwikkeling te brengen. Hiermede worden landsbelangen gediend, hiermede wordt in het bij zonder getracht voor de beide pro vincies een reële steun te zijn. Het Consulentschap voor Zeeland geves tigd in het Landbouwcentrum, West singel 58, Goes (telefoon (01100) 6440). Flitsen uit het buitenland KARLSRUHE. De Westduitse jus titie heeft bekendgemaakt dat de 31- jarige Zuidkoreaanse sportleraar Kwang II Kim uit Seoel in zijn wo ning in Stuttgart is gearresteerd on der verdenking van medeplichtigheid aan ontvoering van zestien Zuidko reaanse studenten uit West-Duits- land. HONGKONG. De Chinese com munistische parij heeft bij monde van haar orgaan „Róde Vlag" het In donesische volk opgeroepen het „ra cistische regiem" van generaal Soe- harto omver te werpen. NEW YORK. De Kongolese af gevaardigde Theodore Idzimboeir heeft de Veiligheidsraad verzocht, België, Spanje en Portugal te ver oordelen omdat zij betrokken zouden zijn bij een samenzwering om presi dent J. Moboetoe af te zetten en ex- premier Tsjombe in Kingsjasa te in stalleren. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft zich gekant tegen een inkrimping van de Westduitse strijd krachten zonder dat daarover over eenstemming met de N.A.V.O.-part- ners is bereikt. STOCKHOLM. Zweden zal om onderhandelingen verzoeken over het lidmaatschap van de E.E.G. Hier toe heeft het kabinet besloten. MUNCHEN. In het dorp Gros- saitingen bij Schwabmünchen in Bei eren is een persoon aan paratyfus ge storven en lijden nog 65 mensen aan deze ziekte. Er zijn quarantaine maatregelen getroffen om de epide mie de kop in te drukken. MANAGUA. Een kinderverlam mingsepidemie heeft tot dusver in Nicaragua aan 36 mensen het leven gekost. Er zijn nu 306 gevallen be kend en er komen er dagelijks 12 bij. De regering beeft maatregelen ge nomen voor inervling op grote schaal. HONGKONG. Drie politieman nen uit dc Britse kroonkolonie Hong kong zijn zaterdagochtend naar ver luidt in 'hel. grensplaatsje Sja Taoe Kok door Chinese betogers doodge schoten, zo heeft de regering van Hongkong bekendgemaakt. Om streeks hel middaguur is de hulppo litic gemobiliseerd. aan Arabieren MOSKOU, 7-7. Met een artikel in het weekblad Za Roebezjom (in het buitenland) heeft de Sowjet-Unie openlijk toegegeven dat zij wapens zendt aan de Arabische landen, na de oorlog in het Midden-Oosten. „Dank zij de Sowjet-Unie hebben zij in een zeer korte periode hun ver liezen in aanmerkelijke mate kun nen goedmaken", aldus het blad. „In de Arabische hoofdsteden wordt energiek gewerkt aan de versterking van de militaire capaciteit, en de Arabieren zullen zich nooit meer on verwachts laten vangen", staat in het artikel. België en Kongo BRUSSEL. 8-7. De Belgische minister-president Vandenboeynants heeft in Brussel verklaard, dat Bel gië direct noch indirect bij de hui dige gebeurtenissen in Kongo is be trokken en dat de regering geen en kele beschuldiging of toespeling in die zin aanvaardt. Vandenboeynants zei dit na de ka binetsvergadering van vrijdag, waar op de ontwikkeling in Kongo is be spreken. België houdt volledig vast aan zijn politiek van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo, zo voegde hij hieraan toe. Saoedi-Arabië wil olieleveranties hervatten CAIRO, 8-7. Saoedi-Arabië is van plan het Arabische olie-embar go te breken en de leveranties aan Engeland en Amerika te hervatten, zo meldt het seml-officiële Egypti sche blad Al Achram in een artikel onder de kop „ernstige houding van koning Feisal". De vorst voert volgens het blad als argumenten aan dat niet is ge bleken dat Engeland en Amerika Is- raëls „agressie" hebben gesteund en dat hervatting van de leveranties „de wens van het volk" is. Al Achram herinnert aan een re cente uitlating van de Saoedi-Arabi- sche minister voor oliezaken volgens welke het olie-embargo grote scha de zou berokkenen aan de economie van de Arabische wereld. Schapekoppen- monument DORDRECHT, 8-7. In de buurt van de Merwedebrug tussen Dordt en Papendrecht, die in september in gebruik zal worden genomen, zal een kunstwerk worden geplaatst dat degenen die over de brug Dordrecht binnenkomen zal herinneren aan de bijnaam van de DordtenarenHet mo nument wordt naar een ont werp van de kunstenaar Piet Kraus en Cor van Gulik uit gevoerd in ijzer. Het omvat drie figuren, waarin te her kennen zijn de twee legenda rische Dordtenaren, die een schaap kleren hadden aange trokken om het zo de stad binnen te smokkelen en de door het stadsbestuur op de invoer van vlees geheven cijns te ontduiken. Zij hadden het schaap tussen zich ingenomen en lopend op zijn achterpoten leek het op een oude vrouw. Net toen de smokkelaars de poort waren gepasseerd zei het het schaap „Beee". Sindsdien heteh de Dordtenaren schape koppen. Het kunstwerk wordt in Dordt het schapekoppen- monument genoemd. DANANG, 8-7. Amerikaanse ma riniers hebben gemeld bij Con Thien, waar de afgelopen week herhaalde lijk fel is gevochten, 150 Noord Viet namese militairen te hebben gedood zonder zelf een man te verliezen. Een' verkenningsafdeling ontdekte een compagnie Noordvietnamezen van 200 man op een spoor vlak btf de ge demilitariseerde zone tussen Noord en ZuidVictnam. De mariniers vielen met mitrailleurs en handwapens aan, waarna de artillerie een granaten- tapijt op de gevechtszone legde. Een Britse verslaggever meldt uit Danang dat de oorlog aan de noord grens van Zuid-Vietnam de afgelo pen maanden is veranderd van een guerilla in een rechtstreekse oorlog tussen de Amerikaanse en Noordviet- namese strijdkrachten. Sedert het „TET"-bestand in fe bruari zijn de gevechten in de noor delijke provincies dermate toegeno men dat da^r van een geregelde oor log met zware verliezen aan beide zijden kan worden gesproken. De zwaarste verliezen werden geleden door de Amerikaanse mariniers en de Noord Vietnamese geregelde een heden. De mariniers beweren sedert februari 8000 Noordvietnamezen en leden van de Vielcong te hebben ge dood. Zij erkennen zelf meer dan 1100 man aan doden en 9000 aan ge wonden te hebben verloren. De belangrijkste factor in de oor logvoering aan de noordgrens is de artillerie geworden. Op 21 maart le verden de Amerikanen en Noordviet namezen hun eerste artillerie duel over de bufferzone heen en sedert die dag zijn dergelijke gevechten een dagelijks geberuren. De Noordvietnamezen hebben naast hun arsenaal mortieren, zware ZIERIKZEE. 8-7. Tijdens de don derdag gehouden centrale fokveedag vond tevens de keuring plaats van de Bond van Paardenfokkers. Schou- wen-Duiveland. In de jury hadden zitting de heer J. Maris te Heinin gen en J. van Overbeeke te Kapelle. De uitslagen zijn als volgt: Merrieveulens 1 Zaza van Steenzwaan, A. N. Steendijk. Nieuwerkerk; la Hannij van de Bosweg, St. v. d. Velde, Zon- remaire; 2 Wilma van Ceres, G. A. Kloet en Zn, Zierikzee; 2a Bertha, Fr. v. d. Have, Oosterland. Hengstveulens 1 Cupido van de Sehelpweg, H, A. Geluk, Ellemeet; la Zephir van Steenzwaan, A. N. Steendijk, Nieu werkerk; 2 Alexander van Ceres, G. A. Kloet en Zn., Zierikzee. Jarige merries 1 Ylonka van Steenzwaan 235540, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; 2 An- ja van Linquenda, 236607, C. v. d. Houten, Kerkwerve; 2a Ylia van Steenzwaan, 23352, A. N. Steendijk. Nieuwerkerk. Jarige hengst 1. Dirk v. d. Schelphoek, 235984, B. J. Kloosterman, Noordwelle. Hengst met afstammeling 1. Carlo van t Broek, K 2626, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Merries met afstammeling Thea van Steenzwaan, K 62241, A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; 2. Carlo van Litjenshof, G. A. Kloet en Zn., Zierikzee. Fokgroepen la Handria van Steenzwaan, 233723; Yenia van Steenzwaan, 233512, Ylia van Steenzwaan, 235202; De bevolking van de Antillen WILLEMSTAD, 8-7. BU de bc- handeling van de begroting van het dienstjaar 1967 van de Nederlandse Antillen heeft minister C. D. Kroon van sociale en economische zaken in een beschouwing o.m. gezegd dat een van de belangrijkste factoren die de groei van onze economie beïnvloe den, de bevolkingsgrootte is. Vooruitlopend op een gereedgeko men bevolkingsprognose van het Bu reau voor de Statistiek voor het jaar 1975 gaf de minister de belangrijk ste punten daarvan weer. Het ge boortecijfer is de laatste jaren sterk gedaald. In 1960 werden ruim 34 kin deren per 1.000 inwoners geboren. In 1965 was dit gedaald tot 27 en in 1966 tot 24. Het sterftecijfer is bij zonder laag als gevolg van de goede gezondheidstoestand, maar boven dien moet als oorzaak worden ge noemd de samenstelling van de be volking. Het resultaat van een en ander zal naar verwachting zijn dat de natuurlijke bevolkingsaanwas, die van ruim 3 procent per jaar in 1961 reeds terugliep tot 2 procent, verder zal dalen en in 1975 het ni veau is van de Westeuropese landen. Nederland levert brandstoffen aan V.S.-troepen in Duitsland ROTTERDAM, 8-7. Het contract voor de leverantie van anthraciet en bitumineuze kolen over de periode eind juli 1967-eind 1968 ten behoeve van het Amerikaanse bezettingsleger in zuid-Duitsland, is door de inkoop centrale van de Amerikaanse strijd krachten in Frankfurt gegund aan de Scheepvaart- en Steenkolenmaat- schappij N.V. te Rotterdam. Het con tract betreft de leverantie van 930.000 ton anthraciet en 270.000 ton bitumineuze kolen voor een totale waarde van 90 miljoen gulden. Deze brandstoffen zijn bestemd voor ver warming van bureaus, woningen en kampementen. raketten en houwitzers in de strijd geworpen, waarmee dagelijks mari nebases als Con Thien Gio Linh, min der dan 3 km ten zuiden van de zone, onder vuur worden genomen. Het beheersen van terrein is, vol gens waarnemers, niet langer van doorslaggevende betekenis in dit deel van het land, hoewel de Ame rikanen de Noordvietnamezen niet kunnen toestaan de hoge punten be zet te houden. Dit heeft ondermeer geleid tot hevige gevechten om de strategische heuvels 861, 881 noord en 881 zuid vanwaar de basis Khc Sanh kan worden bestreken. Deze gevechten, die twee weken duurden, hebben aan 160 Amerikanen het le ven gekost. De Amerikanen menen dat hiermee werd voorkomen dat de basis door de Noordvietnamezen on der de voet werd gelopen. Deze conventionele infanterie-oor- log wordt de laatste tijd herhaalde lijk gevoerd, waarbij de mariniers alles moeten inzetten om hun vij and uit de zwaar versterkte stellin gen te verdrijven. De tegenstander heeft zijn bunkers zo hecht gemaakt dat slechts een voltreffer van een bom of een naar binnen geworpen handgranaat hem kan verdrijven. Dc bufferzone Dc verheviging van de oorlog leid de in mei tot het binnen trekken van dc bufferzone door de Amerika nen. De actie, waaraan 10.000 man Amerikanen en Zuidvietnamcsc re geringsmilitairen deelnemen, leidde tot grote verliezen aan beide zijden. Een grote hoeveelheid Noord Vietna mese voorraden werd vernietigd, maar in Amerikaanse militaire krin- Ylonka van Steenzwaan, Jaoato, s\. N. Steendijk, Nieuwerkerk. 1b: Thea van Steenzwaan, K 62241, Tosca van Steenzwaan, K 62240, Wilma van Steenzwaan, K 63282, A. N. Steen dijk, Nieuwerkerk. Stalgroepen 1Gerrie van Ossenbroek, K 60694. Tanja v. d. Hoek, K 62919. Ursula van Ulkenssluis, K 57227, C. v. d. Houten, Kerkwerve. 2a: Suzv van Rozenberg, K 61906, Nora v. d. Polder, K 61198, Mady v. d. Clarapolder, 233222, St. v d Velde, Zonnemaire. 2b: Carla van Litjenshof, K 62243, Roza van Ceres, 23312, Wilma van Ceres G. A. Kloet en Zn., Zie rikzee. Vierspannen van één eigenaar 1: A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Vierspannen van meerdere eigenaars 1C. v. d. Houten, Kerkwerve en S. Hart, Noordwelle. Kampioen merrie: Astrid, K 60879. H. A. Geluk, El lemeet. Ere-kampioen-merrie: Gerrie van Ossenbroek, K 60694, C. v. d. Houten, Kerkwerve. DODELIJKE ONGELUKKEN DODEWAARD. De 14-jarige Elly de Vries uit Dodewaard is bij het zwemmen in het water langs de Waalbandijk in haar woonplaats verdronken. VENRAY. In het ziekenhuis te Venray is 'de 18-jarige Antoon Voer- mans uit Leunen overleden aan de gevolgen van een ongeluk. Zondag op maandag reed hij op de Deurnse- weg te Venray met zijn bromfiets tegen een boom. DELFT. In een ziekenhuis in Delft is aan zijn verwondingen overleden de bejaarde heer D. Rietdijk uit de Lier. Hij was bij de veiling Wester- lee in Delft ernstig gewond geraakt toen hij door een auto werd aange reden. STIPHOUT. Op de Geldorpseweg onder 'de gemeente Mierlo is de 15- jarige Freddie Piesjes uit Stiphout bij een 'aanrijding om het leven ge komen. De jongen stak plotseling met zijn fiets de weg over en werd geschept door eer. achteropkomende auto. VLAARDINGEN. Bij werkzaam heden op het terrein van de hout handel N.V. gebroeders van Buur en van Heijst aan de Galgkade te Vlaardingen geraaide de 16-jarige fabrieksarbeider G. van Vliet onder een stapel vallend hout. Hij over leed op weg naar het ziekenhuis. HEERLEN. In een pijler op de 506 meter verdieping van de staats mijn Wilhelmina is de 44 jarige hou wer-voorman J. Th. Peters uit Heer len verongelukt. Tijdens het aan bouwen van een luchtslang werd het slachtoffer onder vallend gesteente bedolven. De heer Peters was ge huwd en had twee kinderen. BERGUM. De bijna 6-jarige Erik Gerritsen uit Groningen is in de Oude Hamsterwaard verdronken Het lijkje werd gevonden door zijn ouders die samen met hun familie waren gaan dreggen bij de plaats waar het fietsje van de jongen op de wal werd gevonden. BERGUM. De 51-jarige ongehuw de veehouder J. T. uit Surhuister- veen is gearresteerd wegens poging tot moord op de 29-jarige gehuwde feimmerman-veehouder IJ. Borger uit die plaats. T. is ingesloten in de politiekazerne te Buitenpost. Hij zal maandag (vandaag) voor de officier van justitie te Leeuwarden worden voorgeleid. gèn meent men dat de Noordvietna mezen weer versterkingen hebben aangevoerd sedert de zóne weer werd verlaten Deze week zei men te vermoeden dat een groot Noordviet- namees offensief op komst is Amerikaanse officieren menen dat grondstrijdkrachten de rivier de Ben Hai naar het noordelijke gedeelte van de bufferzone zouden moeten oversteken als men een eind zou wil len maken aan de vijandelijke ar tillerie-barrage en de opbouw van voorraden daar. Men geloofde niet dat de beschietingen door Ameri kaanse artillerie veel effect sorteren. De meeste officieren tonen zich voorstander van het binnentrekken van de noordelijke zóne maar wij zen erop dat een dergelijk besluit door Washington genomen zou moe ten worden. Verliezen mariniers Veel waarnemers in het noorden van Zuid-Vietnam vragen zich af hoe lang de mariniers ondanks hun overwinningen het lijden van zware verliezen kunnen volhouden zonder aanzienlijke versterkingen uit de Verenigde Naties te krijgen. Er zijn thans 76.000 mariniers in het noor den, van wie de meesten de gedemi litariseerde zóne moeten bewaken. Onder hen vielen alleen in mei 4000 slachtoffers. Luitenant-generaal Le wis Walt, de vroegere bevelhebber van deze troepen, zei voor zijn ver trek uit Vietnam op 1 juni dat er be hoefte bestond aan nog 20.000 man. Een grote aanval kan men, volgens hem, opvangen, maar onder dc hui dige omstandigheden komt weinig (c- recht. van de taak tot. bescherming van de plaatselijke bevolking. Prijsuitreiking nederlaagwedstrijden S.v. W.I.K. De toestand in Vietnam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4