Russen en Mohammedanen FRUITTIJD een *9TLoclinette verdwijnt BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Enige waarschuwingen Natuurlijke rijkdom Wadden-eilanden hangt af van status ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1U juli 19C7 Nr. 19824 NIEUWE AUTOWEG In het zuidwesten van de Duitse Bondsrepubliek is de zg. „Idyllische Strasse" geopend, een autoweg van 130 km., die door het mooiste deel leidt van een bebost berglandschap, niet ver van Stuttgart, van het Zwabische bos. De streek is toeristisch gezien nog vrijwel geheel ongerept. De route leidt langs donkere bossen, bongerds, paardenweiden, sloten en eenzame kapellen, stadjes en dorpjes. Een kleine vogel op een groen bord wijst de weg aan toeristen, die de „Idyillische Strasse" willen rijden. Ook de assemblee der Ver. Naties heeft geen kans gezien iets zinnigs te zeggen over de toestand in het nabije oosten, zoals die na de Ara bisch-Israëlische oorlog is geworden. Dat i» oooral voor de Russen zeer teleurstellend, omdat zij toch met groot vertoon de bijeenkomst van de algemene vergadering hadden wil len opwerken tot een groots diplo matiek tegenoffensief dat voor Nas ser en zijn verslagen bondgenoten dan enige compensatie moest bete kenen voor de verloren veldslagen. Maar zelfs het flauwste „Israël is agressor en moet ogenblikkelijk zijn legers terugtrekken!" kreeg geen tweederde meerderheid. Iets positiefs heeft de assemblee dus evenmin als de veiligheidsraad kunnen bijdragen. De enige genoeg doening die de Russen hun protégé in Cairo hebben kunnen verschaf fen is dat Israël dan eens duchtig de mantel is uitgeveegd door een stel redenaars, die hun publiek ken nelijk niet hebben weten te overtui gen. Dat is dan niet veel. Daardoor ligt de zaak er nog net zo bU als na de zesdaagse oorlog. En is men geen stap verder met een op lossing die kan voorkomen dat over enige jaren en dan wellicht nog feller weer gestreden wordt in de ze streken. De Russen zijn dan wel verliezers in deze diplomatieke ron de, maar de grootste schade leed toch wel het aanzien van de Ver. Naties, die weer eens niet in staat bleken hu.n taak uit te voeren. AlgerUe De ontvoering van Tsjombe ves tigt nog eens de aandacht op de ont wikkeling in Algerije, De Sowjet- Unie heeft nog steeds grote belang stelling voor Algerije, hetgeen al tot uiting kwam bij de benoeming van de Russische gezant voor dat ge bied, de heer Pegow, die naast zijn diplomatieke status een hoge functie in. de partij bekleedt en tevens kan didaatlid is van het centraal comité der communistische partij in de Sowjet-Unie. De deelneming van Algerije aan de strijd tegen Israël was waarschijnlijk hoofdzakelijk zijn werk. Na het officiële bezoek van de Al gerijnse president, overste Boume- dienne, aan Moskou, sloot de Alge rijnse minister voor industrie Ab- dersalem, een aantal belangrijke economische overeenkomsten met de LEEUWARDEN, 7-7. Wanneer ko ningin Juliana en prins Bernhard morgen (dinsdag) een bezoek bren gen aan de vier Friese waddeneilan- ien (Vlieland, Terschelling, Ame land en Schiermonnikoog) zullen zij ook „De Boschplaat" op Terschel ling bezoeken. „De Boschplaat" het grootste natuurmonument in ons land en een welhaast onovertroffen vogelreservaat. Een koninklijk be zoek aan een majesteitelijke ruimte dus, een ruimte die „uiterst waarde vol" is voor de Nederlandse samen leving. „Uiterst waardevol en uniek" zo luidt de korte karakteristiek van ,.De Boschplaat" en elders wordt van dit bijzonder bekoorlijk stukje Neder land gesteld, dat men „zo getroffen wordt door de ontzaglijke ruimte van het gebied, dat ternauwernood be- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Aagtekerke H. Om- mering, kand. te Schiedam - te Birdaard-Reitsum (toez.) C. Vroeg- indewey, kand. te Bergambacht - te Durgerdam P. Feenstra, vic. te Krommenie. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Oude Pekela D. Stolk, voorheen evangelist aldaar - de ben. der gen. synode tot pred. voor b.w. (voor de Hezenberg te Hat- tem) H. J. Teutscher te Goes. Bedankt voor Gieterveen (Dr.) H. W. Doornink te Groede. Geref. Kerken Beroepen te Beverwijk (vac. John. Knol) B. Wentsel te de Lier. Bedankt voor Elburg en voor Lem mer A. Groenewegen te Ulrum - voor Delfzijl (als koopvaardij pred.) met als standplaats Liverpool) J. W. Bats te Marknesse. Examens Aan de V.U. slaagden voor het prop. ex. de heren H. E. Bijleveld te Rijnsburg, C. Kalkman te Bodegraven, H. B. v. d. Laan te Bodegraven, M. Los te Rotterdam, J. G. A. Nobel te Vlaardingen en Mej. G. J. van 't Slot en M. J. Wat- tel, beiden te Amsterdam. Geref, Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Ablasserdam- Nieuw-Lekkerland G. Blijdorp te Dokkum-Wierum. Examens Aan de Theologische Ho geschool te Kampen slaagde voor het kand. ex. de heer H. Kiezebrink te Wapenveld. Voor het prop. ex. slaag den de heren H Klein te Rijswijk en A. Schulder te Kampen. Christ Geref Kerken Beroepen te 's-Grave*zande I. de Bruyne te Rotterdam-Centrum. Geref. Gemeenten Beroepen te Axel en te Rhenen N. W. Schreuder, kand. te Amers foort - te Hoogvliet J. van Vliet te 's-Gravenhage. Russische machthebbers, terwijl hij tevens aan het Russische planbureau verzocht om een vijfjarenplan te ontwerpen. In die richting duidde het bezoek van de voorzitter van het Russische planbureau Mismtcfc aan Algiers. Tussen Algiers en Moskou werd intussen een hechte vriendschaps band gelegd en vierduizend daar voor iri aanmerking komende Alge rijnen, zullen door Russische tech nici waarvan er inmiddels achttien in Algerije zijn aangekomen een technische scholing ontvangen in veertien daarvoor in te richten tech nische onderwijsinrichtingen. In totaal zullen ongeveer driedui zend Russische technici in Algerije worden tewerk gesteld, doch daar naast leverde de Sowjet-Unie oor logsmateriaal van het modernste type aan dat land, zoals tanks, ge schut, raketten, vuurwapens, muni tie en de Mig 21-straaljager, een en ander ter waarde van rond 550 mil joen gulden. Vijfhonderd Russische militaire adiviseurs en instructeurs maken de Algerijnen bekend met het moderne oorlogstuig. Vooral de militair-tech nische vooruitgang van het Alge rijnse leger trok de bijzondere aan dacht van de aangrenzende landen en van Israël, Een aantal der Russische deskun digen zijn landbouwdeskundigenZtj kregen in het westelijk deel van het land grote gebieden toegewezen, on der meer voor de aanleg van proef velden. Daarnaast leverde Rusland reeds vijftienhonderd landbouwtrac- toren. Ook werd een aanvang ge maakt met de bouw van een staal- en walsfabriek in de omgeving van Annaba, waarmee een bedrag van vierhonderd en vijftig miljoen gul den is gemoeid. Het is de bedoeling, dat dit bedrijf over de aanloop-pe riode van drie jaar 350.000 ton staal zal produceren. De produktie kan worden opgevoerd tot een miljoen ton. Onder Russische leiding werd in het land ook een begin gemaakt met de aanleg van een elektrische cen trale, van een bedrijf voor de pro duktie van zogenaamde industrie alcohol xvaar de Algerijnse wijn overschotten zullen worden ver werkt, en van 28 stuwdammen voor de bevloeiing van bepaalde delen van Algerije, Eveneens werd de winning van aardgas ter hand geno men. seft, dat dit zich hier nog kilometers verder oostwaarts uitstrekt". Het na tuurreservaat „De Boschplaat het grootste staatsnatuurreservaat in ons land, beslaat de onbewoonde helft van Terschelling en is ongeveer tien kilometer lang en vier kilometer breed. De oppervlakte wordt bere kend op 4400 hectaren gemeten al thans volgens de laagwaterilijn. Tij dens gemiddeld hoog water vermin dert de oppervlakte tot ongeveer 2950 hectaren en tijdens zeer hoge tijden (bij noorderstorm) verdwijnt onge veer 85 percent van de 4400 hectaren onder het zeewater. Tot 1929 vormde de eigenlijke „Boschplaat" een aan alle zijden voor de zee toegankelijke zandplaat, die geheel onbegroeid was met uit zondering van een vijftal min of meer ronde duincomplexen. Oorspronkelijk was de plaat, een zelfstandig eiland, gescheiden door een slenk, welke evenwel in de loop van de negentiende eeuw verzandde tot de zogenoemde „Koggegronden". In 1924 werd „De Boschplaat" door het Staatsbosbeheer als natuurmonu ment aangewezen en tien jaar later volgde de bekrachtiging van dit be sluit bij ministeriële beschikking. De verklaring tot natuurmonument bracht nogal enige veranderingen met zich mee: niet alleen zijn de meeuwen op de plaat daarom gedu rende de broedtijd bewaakt, maar ook de jacht werd sindsdien niet meer uitgeoefend, waarvan speciaal de ganzen profiteren. De vogelbevolkingen Hier enige cijfers over de vogel bevolkingen. De broedvogelpopula tie, zo kenmerkend voor de Wadden eilanden, omvat bijna 10.000 paren zilvermeeuwen, tientallen kleine mantelmeeuwen, honderden storm- meeuwen en duizenden kokmeeuwen. Niet lang geleden, aldus prof. dr. Morzer Bruyns, broedden op de Waddeneilanden nog tienduizenden grote sterns en duizenden visdieven en Noordse sterns en tientallen dwergstems. Het aantal broedparen van de eidereend bedraagt meer dan 5000. Het aantal broedparen van de bergeend en van de wilde eend loopt in de duizenden. Tot de kenmerken de broedvogels worden voorts gere kend wfulp, tureluur, kluut, bont- bekplevier en strandplevier, waar van er honderden paren zijn. De ei landen zijn rijk aan op de grond broedende roofvogels en gelden als domein voor o.m. blauwe, bruine en grauwe kiekendief. In de trektijden zijn de Wadden eilanden concentratiepunten voor on telbare doortrekkers (vooral ook eendachtigen en steltlopers). Al met al spectaculaire vogelscha- ren, waarbij het gaat om vele soorten en enorme aantallen. Het gehele jaar door zijn er honderdduizenden, irf sommige perioden, wel meer dan een miljoen vogels. Duizenden rotgan zen en de bijna 20.000 brandganzen mogen worden genoemd, tienduizen den eidereenden en bergeenden ver blijven er, honderdduizenden strand- lopers, tienduizenden rosse grutto's* MARKTBERICHTEN De eLerveUingen BARNEVELD. 6-7. Coöperatieve Veluwse eierveiling Ede. Aanvoer 696.654 stuks, handel rustig. Prijzen per 100 stuks: 49-56 gram f 8,25-9,76; 56-59 gram t 9,90-10.38; 59-63 gram f 11,05-11,76; 67-71 gram f 11,88-12,38. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 641.119 stuks. Handel flauw. Prijzen per 100 stuks: 37-48 gram 1' 5,12-7,52; 52-58 gram f 8,86-10,31; 62-67 gram f 11,04-11,91; 71-72 gram f 12,48-12,75. Kruishoutum: aanvoer 208.440, handel fLauw. Prijzen per 100 stuks: 42-48 gram f 6,05-7,37; 52-58 gram f 8,50-9,90; 62-67 gram f 10,74-11,56. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 1.950.000 stuks, handel traag. Prijzen per 100 stuks: 45-50 gram f 6,75-8,15, kg. prijs f 1,50-1,63; 51- 58 gram f 8,50-10,30, kg. prijs f 1,67- 1,78; 59-65 gram f 10,50-11.70, kg. prijs f 1,78-1,80. Man in Vancouver schoot op mensen VANCOUVER, 8-7. Een man die zich had voorzien van tien geweren, twee lichte machinegeweren en een automatisch geweer heeft in Van couver (Columbia) twintig minuten lang dood en verderf gezaaid. Hij begon vanuit de bovenste ver dieping van zijn huis in een rustige woonwijk op voorbijgangers te schieten. Nadat de politie het huis had omsingeld gaf hij zich zonder verzet over. Toen waren echter een professor en diens vrouw, het echt paar D. D. A. Webster, in hun tuin doodgeschoten. Hun vier kinderen tussen zes en tien jaar oud waren in de kelder gevlucht. De 30-jarige schutter wilde niet zeggen waarom hij dat gedaan had. De politie wilde zijn naam niet op geven, wel werd gezegd dat hij eens geestelijk gestoord is geweest. De man loste eerst twee schoten op het huis aan de ovenkant van de straat, waar een huisvrouw op een haar na werd gemist. Daarna schoot hij e enserie kogels af in het huis daarnaast, waar een 56-jarige vrouw in het beer. werd getroffen. Ook de 19-jarige mevrouw Patti Barriss, die met haar man in de straat liep te wandelen, werd in een been getrof fen. Daarna doodde hij het echtpaar. tienduizenden scholeksters, duizen den wulpen en kluten en duizenden plevieren. Deze vogelsoharen kornet overal voor, van de kwelders en sliik- platen van de Eems en de Dollart tot het Bagband bij Wiertngen. Om het behoud Het natuurbehoud om de Wadden eilanden staat mede centraal bij het komend koninklijk bezoek aan de parels van de Noordzee". Inpoldering of afsluiting zelfs van gedeelten zou dit geheel, naar de mening van prof. dr. Morzer Bruyns wezenlijk aantas ten. Naar zijn mening staat en valt de natuurlijke rijkdom met het ei- i'ahdkarakter van de Waddeneilan den. „Gaat dit verloren, dan zou dit onherroepelijk het einde betekenen van de unieke natuur, die daar te vinden is". GEMEENTE ZIERIKZEE De burgemeester van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat de raad dier gemeente in zijn op 27 ju ni 1967 gehouden vergadering heeft besloten te bepalen, dat een bestem mingsplan wordt voorbereid voor het gebied igelegen tussen Boerenweg, Laan van St Hilaire, West Haven- dijk, Levenstrijddijk, zoals dit is aangegeven op de bij dit besluit be horende tekening Bovengenoemd besluit met bijbe horende tekening ligt vanaf 11 juli 1967 voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie. Zierikzee, 10 juli 1967 De loco-burgemeester van Zierikzee, Mr. K. A. KEUNING De bedoelingen van Israël TEL AVIV, 8-7. Premier Esjkol van Israël heeft in een gesprek met het Israëlische blad Yediot Aharom- not gezegd dat Israël bereid is een zeker toezicht op de niet Joodse heilige plaatsen in Jeruzalem te aan vaarden. Wij zijn helemaal niet van plan de baas te spelen over heiligdommen die niet van ons zijn, en willen tege moetkomen aan de wensen van an dere religieuze gemeenschappen, al dus de premier. Esjkol zei het te be treuren dat Frankrijk geen militair materieel meer aan Israël levert. Als dat zo blijft, zei hij, zal Israël naar andere leveranciers moeten uitzien, vooral als de Sovjet-Unie grote hoe veelheden wapens bleef sturen naar Egypte, Algerië en Syrië In een gesprek met de Frankfur ter Allgemeine Zeitung heeft de Is raëlische minister van defensie Mos je Dayan gezegd dat hij niet zou aarzelen zijn regering te adviseren te vechten als de Sowjet-Unie ooit troepen tegen Israël zou inzetten. De Viotcong had laten zien hoe een gro te mogendheid in toom kan worden gehouden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NOORDWIJK. Bij een verkeers ongeluk dat plaats vond op het kruispunt Herenweg-Zwarteweg in Noordwijk, is de 43-jarige F. E. uit Mulheim (Duitsland) om het leven gekomen. ROTTERDAM. De 29-jarige Duit se matroos G. Heuer uit Bremen is in Rotterdam verongelukt toen hij zich via een loopbrug aan boord van zijn schip het m.s. „Heluan" be geven wilde. Men vermoedt dat hij door de duisternis misstapte en van een hoogte van 11 meter op een sta len dokvloer viel. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek de man te zijn overleden. DEN HAAG. De Raad van werk geversverbonden, waarin thans nog de vier centrale organisaties van werkgevers samenwerken, zoeken naar een vorm van ontwikkelings hulp die ide meeste kans op succes biedt en waarbij het wel zal gaan om bilaterale hulpverlening'. AMSTERDAM. De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft in hoger beroep het vonnis van de Amsterdamse kantonrechter be vestigd waarbij de Stichting Vacan- tiefonds voor de Bouwnijverheid verplicht werd aan een ongeorgani seerde Amsterdamse bouwvakarbei der bij inlevering van zijn vakantie bonnen de volle waarde, zonder af trek van 2 pot. administratiekosten, uit te betalen. VALKENSWAAR-D. De 54-jarige heer L. Rijnders uit Valkenswaard is op de Maastrichter weg om het leven gekomen. Het slachtoffer reed per fiets in de richting Valkens waard en wend door een auto gegre pen. De politie verzoekt getuigen zich te melden. DELFT. In verband met een be gin van brand in het tehuis voor werkende jongens aan de Oude Delft, heeft de politie gearresteerd de 15-jarige T. uit Rotterdam, die in het tehuis was opgenomen. De jongen heeft verklaard dat hij het huis met opzet wilde benadelen. STEEN WIJ KER W OLDIn de di recte omgeving van Steenwijker- wold bij het dorp Scheerwolde in een stuk woest natuurgebied, eigen dom van Staatsdomeinen, heeft een veenbrand gewoed, waardoor ca. zes ha. natuurgebied is verbrand. Het werd ja en 'binnen twee maan den trouwden Flip en Ada. Op hu welijksvoorwaarden, want dat wil de de vrouw. „Als het mis gaat tus sen ons, heb ik tenminste altijd nog m'n zaa'k." Doch dat interesseerde Flip niet. Hem lokte alleen maar zijn nieuwe baan. Wat zijn vrouw met haar handwerk win keitje deed, ging hem niet aan. Hun huwelijk begon stormachtig. Ada Spekicing, die jarenlang van een huwelijk had gedroomd, maar even nuchter zich realiseerde, dat ze voor een man maar weinig aantrekke lijkheden bezat, had er zich al mee verzoend de rest van haar leven al leen te blijven. Met af en toe een prettig intermezzo met Flip. Nu ze zijn vrouw was geworden, gaf ze zich geheel, 'doch al gauw was haar tem po te hoog naar de zin van Flip van Viersen. Binnen een half jaar had hij ge noeg van haar. Er kwamen ruzies, doch die kwamen in elk huwelijk voor, vond hij. Een enkele keer liet hij zich gaan, aangestoken door haar enthousiasme. Maar die enkele ople vingen van wederzijdse genegenheid waren niet voldoende om een basis te leggen voor een duurzame, ver diepende liefde. Temeer, omdat het land vol aardige meisjes zat waar er voldoende bij waren, die wel oren hadden voor een avontuurtje met de knappe Flip. Na een huwelijk van een jaar was Ada van zijn praktijken op de hoog te. Na een paar hevige woordenwis selingen deed ze, wat onder de gege ven omstandigheden misschien het beste was: ze berustte en ging haar Wat in de tuin is gekweekt, kan vaak niet direct worden opgegeten en het is altijd prettig om voor on verwacht bezoek en voor andere feestelijke gelegenheden, vooral in de winter of in het voorjaar, glazen met ingemaakte vruchten in de provisie kast te hebben. Wie fruit in de tuin heeft of tegen lage prijs goed fruit weet te bemach tigen, zal graag de moeite van het schcomnaken en verwerken nemen. Meestal is een pot met zelfingeinaak- te vruchten goedkoper dan een ge kochte en wordt in elk geval vaak meer op prijs gesteld door de huis genoten. Voordat men aan de inmaak be gint, geven wij u enkele waarschu wingen, die voor het welslagen in aanmerking dienen te komen. De omgeving waarin gewerkt wordt en het materiaal dat men gebruikt, moet goed schoon zijn. Er mogen geen afval en oude etensresten in de buurt zijn De potten en/of flessen, ringen en deksels moeten geheel gaaf zijn. De vruchten moeten fris zijn, niet over rijp, aangestoken of beschimmeld. Ze moeten vlug na de oogst of in koop verwerkt worden en daarbij moet zeer zorgvuldig te werk wor den gegaan. Men moet de inmaak op de juiste wijze afsluiten en op een koele, liefst droge en donkere plaats bewaren. De inmaak moet geregeld worden gecontroleerd. Wanneer een fout bij de behandeling is begaan, kan snel bederf optreden. De kans, dat vruch- teninmaak zodanig bederft, dat deze 'onbruikbaar wordt, is echter gering. Gooi niets te vlug weg. Vruchten die nipt goed meer lijken, zijn dik wijls nog wel te gebruiken. Het is echter wel gewenst om deze potten of flessen apart te zetten en deze het eerst te gebruiken. Open flessen Zijn de flessen na enkele dagen eigen leven leiden. Tenslotte had ze 'haar eigen zaak, waar ze weer vaker kwam. De showroom, die met veel reclame en 'drukte was geopend, vol deed na een paar jaar niet aan de verwachtingen van de eigenaar. Dit werd, nadat de tweede balans was uitgekomen, duidelijk aan de heer Van Viersen medegedeeld. Maar men herinnerde zich, dat Van Viersen als vertegenwoordiger zijn geld wel waard was, dus werd hem zijn oude baan weer aangeboden. Hetgeen hij weigerde. Om de eer aan zichzelf te houden, nam hij ontslag, temeer ook, omdat hij een aardige cent had ge spaard en goed belegd. Enschede trok hem niet, meer. Hij kocht een huisje in Dorringen, gaf zijn vrouw een autootje, zodat ze dagelijks op en neer kon reizen, als ze wilde en ging zelf weer handelen in tweede hands wagens waarmee hij ruim vol doende verdiende, om gemakkelijk te kunnen leven. Na drie jaren in Dorringen te zijn, leefde het echtpaar Van Viersen ge heel los van elkaar. Ada had haar zaak, waarin ze 'geheel opging, om- dal die uitstekend draaide. En Flip scharrelde automarkten en garages af, ploos advertenties na, reisde in zijn Mercedes het halve land door, kocht en verkocht wagens, had kor te of langere avontuurtjes mot aar dige vrouwtjes en beoefende in het seizoen hartstochtelijk zijn hobby: de hengelsport. De enkele keren.dat Ada en Flip nog eens ouderwets met elkaar omgingen waren per jaar te tellen op de vingers van écn hand. Want. Flip was nu zes en dertig jjar en zijn vrouw vier en veertig. Ada open, dan kan dit veroorzaakt zijn door bijvoorbeeld gebruik van te rijp fruit, beschadigde ringen, fles sen of deksels, of onvoldoende ver hitting. Ruikt het fruit fris, dan kan het opnieuw ingemaakt worden. Men dient het inmaakmateriaal grondig na te kijken op barstjes, gaatjes enz. en goed schoon te wassen. Zou het fruit, bijvoorbeeld aard beien, pruimen, te zacht worden bij een herhaald steriliseren of pasteu riseren, dan kan men het tot jam of moes verwerken. Schimmelvorming op jam Schimmelvorming op jam wordt dikwijls veroorzaakt door een voch tige bewaarplaats, gepaard met een onvoldoende afsluiting. Beschimmel de jam kan enige tijd bewaard wor den, zonder dat de smaak achteruit gaat. Bij gebruik moet hel schim mellaagje voorzichtig worden ver wijderd en het onderliggende laagje eerst worden geproefd. Is dit goed van smaak, dan kan de jam genut tigd worden. Op de duur wordt be schimmelde jam echter muf. Schimmelvorming op gepasteuri seerde vruchten of vruchtenmoes in dichte glazen wordt meestal ver oorzaakt door onvoldoende verhit ting, hetzij te kort, hetzij bij te lage temperatuur. Ook hiervan bij ge bruik de schimmel verwijderen en de inhoud van de glazen gebruiken voorzover deze nog goed smaakt. Gisting Gisting wordt gewoonlijk veroor zaakt door onvoldoende verhitting of een te laag suikergehalte. Weinig gistend sap of weinig gistende jam kan direct worden gebruikt. Jam kan dan eventueel even opgekookt worden met extra suiker. Ingedroogde en versuikerde jam kan men, in tegenstelling met de andere mislukte inmaak gerust eni ge tijd bewaren. Ingedroogde jam bij het gebruik met warm water verdunnen tot de goede dikte; sterk versuikerde jam met water opzetten en zacht verhitten, totdat de sxiiker- kristallen opgelost zijn. naderde de leeftijd, waarop het haar niet veel meer interesseerde, of ze al of niet gekust en geknuffeld werd De enige interresse was haar zaak, die nog immer uitstekend liep. En op de een en dertigste mei reed Ada van Viersen 's morgens vrij vroeg het dorp uit, nadat ze aan het onbijt tot haar man had gezegd: ,.Ik blijf een paar dagen weg, want ik ga met een vierdaagse excursie mee. Naar Duitsland. Enkele winkel centra bezoeken en de zaken in mijn branche bekijken. Allicht leer ik er wat van." „Je hebt volkomen gelijk. Veel plezier en kijk niet op een paar cen ten. Als je niet genoeg hebt Ze wuifde met haar hand. „Maak je daarover maar geen zorgen. Enne veel plezier met je visserij." „Dank je." Hij zag haar door het raam na, toen haar wagen om de hoek ver dween. De rest, van de morgen en middag besteedde hij met het klaar maken van zijn vistuig. De zaken kwamen er een paar dagen niet aan te pas. Waarom zou hij zich druk maken? Hij had de laatste maanden leuk verdiend. Nu ging hij zich een poosje ontspannen. Om half zes at hij wat, waste al les om en borg het weg, waarna hij brood inpakte, thee, een paar fles sen melk, suiker, een paar pakjes tabak, pijpen, sigaren en een stran- sistortje. Want als Ada vier dagen wegbleef, kwam hij voorlopig ook niet thuis. Daar aan het Woldmeer was voldoende comfort. Nadat hij alles in de wagen had ge stouwd, ging hij naar boven, zette de wekker op half twaalf en klecdezich uit. In bed, sliep hij binnen vijf mi nuten. Tegen twaalven reed hij het. dorp uit. Bij de dorpspomp stak hij -zijn hand op tegen een politieman op de fiets, die hij passeerde. Buiten het dorp gaf hij gas en was weldra uit het. gezicht verdwenen. (Wordt vervolgd). De Boschplaat Eilandkarakter dient behouden 3 Feuilleton door Frank van Falckenoort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3