GILIJAMSE I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regeling voor stationeren waarnemers in Suez-kanaalzone j KAMERBREED j „DE MAGNEET" j Tyfoon trof westelijk deel eiland Kioesjioe Moord op meisje te Ruurlo opgehelderd Twee doden door auto-ongeluk Auto te water R E N E S S E 5 Federale troepen vallen Biafra aan Benzine twee cent per liter duurder geworden bi n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maunriug 10 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19824 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Vier koplopers bij nat. schaakkampioenschappen Machtiging Veiligheidsraad NEW YORK, 10-7. De Veiligheids raad heeft het hoofd van de V.N.- waarnemers in het Midden-Oosten gemachtigd met Egypte en Israël een regeling te treffen voor het statione ren van waarnemers in de Suez-ka- naalzóne. Dit besluit is eenstemmig genomen. Dc bijeenkomst werd geschorst tot heden (maandag)avond 20.00 uur. Dan komt dc toestand in Kongo weer ter sprake. Voor de behande ling van de crisis in het Midden- Oosten is geen nieuwe vergadering vastgesteld. De Rus Fedorenko heeft zondag avond in de Veiligheidsraad ervoor gewaarschuwd, dat het gevaar voor steeds weer oplaaiende gevechten op grote schaal in het Midden-Oosten niet kan worden weggenomen zolang de Israëlische troepen Arabisch ge bied bezet houden. Fedorenko zei dit bij het begin van het debat over de klachten die zowel Israël als de V.A.R. bij de raad heb ben ingediend in verband met de jongste incidenten aan het Suez-ka- naal. Beide landen hadden om een spoedzitting van de Veiligheidsraad verzocht. De Rus noemde de Israëliërs „pi raten" en „bandieten", die hun ver stand hadden verloren. De Brit Caradon en de Amerikaan Goldberg steunden het voorstel van secretaris-generaal Oe Thant van de V.N., om waarnemers van de volke renorganisatie naar Sinaï en het ge bied van het Suez-kanaal te zenden, die dan verslag zouden moeten uit brengen over de al- of niet-naleving van het bestand. DOETINCHEM, 9-7. De moord op dc 19-jarige Ria Florijn uit Ruur- lo, die maandagmiddag met afgesne den hals achter een boerderij in dc kruisberg werd aangetroffen, is opge helderd. Dc moordenaar is de 19-ja- rige ter beschikking gestelde H. B., een verpleegde in het psychopaten- asiel „Dc Kruisberg''. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Op een in Doetinchem gehouden persconferentie deelde de politie mee, dat men door een buskaartje op het goede spoor is gekomen. Aanvanke lijk was men op een dwaalspoor ge bracht door z.g. „getuigen", die het meisje omstreeks een uur die mid dag zouden hebben zien lopen. In dat geval kon de moordenaar nooit een verpleegde van het gesticht zijn, om dat daar om dit tijd wordt gegeten. In de zak van Ria's mantel, die is opgestuurd naar het gerechtelijk la boratorium in Den Haag, is later een buskaartje aangetroffen. Uit de daar op vermelde vertrektijd uit Ruurlo bleek, dat zij onmogelijk om één uur in Doetnichem kon zijn aangekomen. ADVERTENTIE naar a Wij hebben breedtes voor elke j 3 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, j| 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT j Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 S Bruinissc - tel. (01113)470 GELEEN. De 34-jarige F. Stessen uit Geleen overleed in het zieken huis aan de verwondingen, die hij had opgelopen bij een verkeerson geluk in de Julianatunnel te Geleen. Hij werd fietsend naast een andere wielrijder, door een personenbusje aangereden en is toen zodanig ge wond dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Stormramp over Japan TOKIO, 9-7. Een tyfoon, komcq- de uit de Stille Oceaan, heeft zon dag over grote delen van Japan ge raasd en veel mensenlevens geëist. Volgens de laatste cijfers van de po litie zijn zeker 202 mensen omgeko men en worden er nog 136 vermist, 429 mensen hebben verwondingen opgelopen. De tropische wervelstorm trof zon dagmorgen het westelijk deel van het Japanse eiland Kioesjioe. Hij ging gepaard met zware regenval en ver oorzaakte landverschuivingen in ste den en dorpen. In de middaguren bereikte „Bil- lie". de codenaam van de tyfoon, het ZEIST. Op initiatief van de lande lijke stichting tot behartiging van de belangen van werkende en be jaarde blinder., gevestigd achter Sint Pie ter te Uitrecht, is aan de boule vard in Zeist een centrum voor blin de bejaarden gebouwd, dat officieel werd geopend door de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg zuidelijke deel van het eiland Hon- sjioe. In Hirosjima en omgeving wer den de houten huizen weggespoeld. Alleen in dit gebied vielen al 81 do den. In de havenstad Kobe staan naai> schatting 30.000 huizen onder water. Volgens de laatste cijfers zijn daar 31 mensen omgekomen en werden er 22 vermist. Antiquarische boeken verduisterd AMSTERDAM, 9-7. De Amster- damse politie heeft de 46-jarige em ploye van de Amsterdamse Univer siteitsbibliotheek van der S. aange houden onder verdenking van ver duistering van een aantal kostbare antiquarische boeken uit de biblio theek, waarvan de waarde op circa twintig mille wordt geschat. Toen dc man een boek aan een antiquair in de hoofdsad aanbood, kreeg deze direct argwaan, omdat het een mid deleeuws boek was, waarvan er maar één exemplaar bestaat. Lord Caradon zei dat een scheld partij als die van Fedorenko de moei lijkheden niet nader tot een oplos sing brengt. Goldberg gaf als zijn mening te kennen dat de „provocerende uitla tingen" van de Russische afgevaar digde ten doel hebben de Veiligheids raad af te houden van een construc tieve benadering van de crisis in het Midden-Oosten. De Russische afgevaardigde Fedo renko verliet de vergadering toen Gideon Rafaël van Israël kritiek le verde op de Russische politiek in het Midden-Oosten. ADVERTENTIE Dit moest twee uur zijn. Hierna gin gen de gedachten weer uit naar het psychopatenasiel, dat helemaal' is uit gekamd. Men kwam op B, terecht, die toen hij aan de tand werd ge voeld, onmiddellijk dooi* de mand is gevallen. Hij gaf toe het meisje „zo maar" te hebben vermoord, want hij had „zin om iemand te vermoorden". Midden op de weg heeft hij het meis je vastgegrepen, de keel dichtge- drukt, achter de boerderij gesleept en daar vermoord. OIRSCHOT, 9-7. Dinsdagmiddag heeft zich op rijksweg 63 (Eindhoven- Tilburg) in de gemeente Oirschot een verkeersongeluk voorgedaan, waar bij twee mensen het leven verloren. Een personenauto, waarvan de be stuurder na een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur verloor, sloeg over de kop. Van de vijf inzitten den - twee echtparen en een doch ter - werd een echtpaar op slag ge dood; hun dochter werd licht en het andere echtpaar zwaar gewond. De gewonden zijn opgenomen in het St. Josephziekenhuis te Eindhoven, De personalia van het verongelukte echtpaar zijn: J. Achten (50) en A. Achten-van Turnhout (51) uit Eind hoven. De heer A. J. van Vlokhoven (51) uit Maastricht brak beide be nen en zijn echtgenote, mevr. P. van Vlokhoven-Turnhout (50), een zuster van mevr. Achten - liep een sche- delbasisfractuur op. Drie personen verdronken GRONINGEN, 9-7. Twee Neder landse jongens en een Duitser zijn zondagavond om het leven gökomen toen zij met hun auto het Borger- compagniester kanaal inreden. Het ongeluk gebeurde om ongeveer half elf. Het gezelschap was op weg van Hoogezand-Sappemeer naar Borger- compagnie. De slachtoffers zijn de 18-jarige E. Engels uit Muntendam, de 19-ja- rige H. de Jonge uit Borgercompag- nie en de 27-jarige Duitser W. Twellmeyer. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 TELEFOON (01116) 370 V/////////////////////////////////. Piper cup neergestort DEN HAAG, 8-7. Een piper „Su per Cup" van de Koninklijke Lucht macht is in de Biesbosch verongelukt tijdens een oefenvlucht. Tijdens deze vlucht moet het vliegtuig tegen een hoogspanningskabel zijn gevlogen. Tengevolge daarvan viel het ter aar de en vloog het in brand. Bij het ongeluk is om het leven gekomen de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige sergeant-titulair M. van Eijk uit Rotterdam. Dotle door ruzie in woonwagenkamp GOUDA, 9-7. Zondagmorgen vroeg is de 26-jarige Haagse woonwagen bewoner Haring Bos met een auto matisch pistool doodgeschoten door de 29-jarige J. de W. Tijdens een drinkgelag in de nacht van zaterdag op zondag in het woon wagenkamp aan de Moordrechtse tiende weg te Gouda was er ruzie ontstaan. Tegen vier uur 's morgens kwamen de gemoederen enigszins tot rust. doordat J. van W. verdwenen bleek te zijn. Haring Bos vertrok hierna, vergezeld van twee anderen, per auto. Even buiten het kamp za gen zij J. van W. lopen. Een poging om hem van dé weg af te rijden mis lukte. Men stapte toen uit om „defi nitief af te rekenen". In het hierop volgende gevecht werd Haring Bos door het hart ge schoten. ADVERTENTIE V///////////////////////////////// Burgerkrijg in Nigeria LAGOS, 8-7. In Nigeria is een burgeroorlog uitgebroken. Het fede rale leger is een algemeen offensief begonnen tegen oost-Nigeria, dat zich op 30 mei van de federatie af scheidde en de onafhankelijke re publiek Biafra uitriep. Het militaire staatshoofd van Nigeria, generaal Gowon, heeft zjjn troepen bevel ge geven het gebied binnen te rukken en de leider daar, luitenant-kolonel Ojoekwoe, „en zjjn opstandelingen- bende" gevangen te nemen. De officiële Nigeriaanse i*adio on derbrak zijn programma om het nieuws van het offensief mee te de len. Het federale leger zou de ste den Oboedoe en Obolo al veroverd hebben en de tegenstander zware verliezen hebben toegebracht. Vol gens de bekendmaking over de radio hadden oostelijke troepen donderdag- Onlusten in Hongkong HONGKONG, 9-7. Bij onlusten in Hongkong en omgeving zijn het af gelopen weekeinde negen mensen om het leven gekomen. Vijf politie mannen uit Hongkong werden za terdag doodgeschoten door een sluipschutter die vuurde van Chi nees grondgebied bij het grensdorp Sja Taoe Kok en in de stad Hong kong zelf ikwamen zondag een poli tieman en twee Chinese burgers om het 'leven bij een vechtpartij tussen de politie en een groep van 150 Chi nezen, die pamfletten uitdeelden. De hulp aan Noord-Vietnam WASHINGTON, 8-7. Volgens persberichten in de Amerikaanse hoofdstad heeft Noord-Vietnam in de periode van 1955 tot 1966 mili taire hulp van de Sowjet-Unie ont vangen voor een waarde van ruim 5 miljard gulden en van China van ongeveer 7 miljard. De economische hulp aan Noord-Vietnam van alle communistische landen zou over de zelfde periode in totaal een waarde gehad hebben van 15 miljard gul den. Ongeveer 50 procent van deze hulp was afkomstig van de Sowjet- Unie, 40 procent van China en 10 procent van oost-Europa. Zeezeiler Chichester ridder LONDEN, 8-7. De 65-jarige zee zeiler Francis Chichester is door ko ningin Elizabeth van Engeland ge ridderd. Hij heeft onlangs alleen een zeiltocht om de wereld volbracht. ochtend vroeg aan de grens het vuur geopend op posten van het federa le leger, die onmiddellijk waren gaan terugschieten. De radio deelde nog mee dat leger en politie opdracht hebben gekregen de burgerbevolking in het oosten te beschermen. Radio-Biafra had eerder op de avond omgeroepen dat een aanval van Nigeriaanse troepen was afge slagen. Negen Nigeriaanse soldaten waren daarbij gesneuveld. Een com pagnie van het federale leger was buiten gevecht gesteld. Onder de troepen van Biafra waren slechts en kele gewonden gevallen. Nadat zij de aanval hadden afgeslagen waren ze opgerukt op Nigeriaans gebied en hadden de plaats Okpo op acht kilo meter van de grens bezet. Olieleiding van Rotterdam naar Antwerpen? BRUSSEL, 8-7. Drie oliemaat schappijen hebben de Nederlandse en de Belgische regering vergunning gevraagd voor de aanleg van een olieleiding van Rotterdam naar Ant werpen, zo meldt het Brusselse blad „Het laatste nieuws". Het bericht, afkomstig uit olie kringen, noemt als deelnemende maatschappijen: Esso, BP en Petro- fina. De Esso bezit te Antwerpen een raffinaderij met een capaciteit van vijf miljoen ton, de raffinaderij van BP en Petrofina te Antwerpen zal in 1968 een capaciteit hebben van 14 miljoen ton. De drie maatschappijen zouden de pijpleiding wensen omdat bevoorra ding van hun raffinaderijen door middel van supertankers via de ha ven van Antwerpen niet mogelijk zal zijn wegens de beperkte diepgang die de Schelde toelaat. Ontslag radio-orkest-niusici UTRECHT. 8-7 De Algemene Bond van Kunstenaars (A.B.K.) heeft van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Hilversum verno men, dat hij bereid is een ontslag vergunning te verlenen voor ruim 25 orkestmusici van de K.R.O. en de A. V.R.O. met ingang van lseptember 1968 onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat de K.R.O. en de A.V. R.O. de aangeboden schadeloosstel lingen zullen handhaven. Gevolg Midden-Oosten-crisis DEN HAAG, 8-7. Namens dc Nederlandse olieverkoop maatschap pijen in Nederland wordt het vol gende medegedeeld: De olie-maatschappijen die als ge volg van dc crisis in het Midden oosten, te maken hebben met stij gende kosten zagen zich genood zaakt met ingang van zaterdag 8 ju li a.s. de netto-verkooppryzen van hun produktcn te verhogen. De mi nister van economische zaken heeft zich met deze verhoging akkoord verklaard. Voor motor-benzine (regular en super bedraagt de thans toegestane prijsverhoging 2 cent per liter. Met inbegrip van de prijsverhoging met 1 cent per liter die per 20 juni j.l. werd toegestaan, komt daarmee de prijsstijging sinds het uitbreken van de crisis in het Midden-Oosten (excl. de verhoging met 0,3 cent per liter als gevolg van de recente ver hoging van de omzetbelasting) op 3 cent per liter. Voor de overige pro- dukten zal de prijsverhoging als ge volg van de genoemde crisis, dus met inbegrip van dc per 20 juni doorge voerde verhoging, maar exclusief de verhoging van de omzetbelasting, neerkomën op: Petroleum 3 cent per liter (waar van 1 cent per 20 juni); gasolie-huis- brandolie 1, dunne stookolie, huis brandolie 2, autogasolie: 3 cent per liter (waarvan 1 cent per 20 juni, waarbij een uitzondering werd ge maakt voor dieselolie voor het weg verkeer. Deze uitzondering komt thans te vervallen). Stookoliën f 20,- per ton (waarvan f 5,- per ton per 20 juni); smeer middelen 5 cent per liter; vloeibare gassen l cent per liter; aulogas (voor wegverkeer 1 cent per liter (waarvan V2 cent per liter per 1 juli); bitumen f 20,- per ton; vliegtuigbrandstoffen: 3 cent per liter. Tijdens zijn bezoek aan Yerseke, ter gelegenheid van de opening van het mosselseizoen, toerden prins Claus de eerste opgeviste mosselen aange boden. Hij bleek ze zelfs rauw lek ker te vinden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's SCCCOSCCOSCCOSOGCOSCCCOCCO Wat men de gevolgen noemt van de ouderdom zijn vaak de gevolgen van de jeugd. WAT ïeqt PI Vrij zonnig Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zonnig en droog met een zwakke tot matige zuidwestelijke wind; iets hogere middagtemperaturen. 11 juli. Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 8.46, onder 23.20. Eerste kwartier: 14 juli te 16.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 11 juli 5.49 v.m. 18.02 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 juli 5.27 v.m. 17.54 n.m. Doodtij: 10 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde kwam na het passeren van een re genzone. het weer geleidelijk onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich van het zeegebied ten zuidwes ten van de Britse eilanden naar het vaste land van Europa uitbreidde. Een depressie bij IJsland verander de maar weinig van plaats. In de komende 24 uur blijft het hogedrukgebied. dat in de richting van midden-Duitsland trekt, bepa lend voor het weer bij ons. Het zal dan ook vrij zonnig zijn, terwijl de temperatuur bij winden uit richtin gen tussen zuid en zuidwest op een wat hoger niveau zal komen. Amerikaanse generaal vermist OHAMHA (Nebraska), 8-7. Ge- neraal-majoor William Crumm, be velhebber van de derde divisie der Amerikaanse strategische lucht macht, behoort tot de zes vliegers die sinds vrijdag vermist worden na de botsing tussen twee bommenwerpers van het type B-52 boven de Zuidchi- nese zee. Dit is Meegedeeld door het strategisch hoofdkwartier S.A.C. in Omaha. Zeven van de dertien inzittenden van de twee verongelukte toestellen zijn gered. Britse militairen behorende tot de geharde Gocrkha-eenheden heb ben de wacht betrokken aan de grens tussen dc Britse kroonkolonie Hongkong bij het dorp Sja Taoe Kok, waar een machinegeweerschutter eerder op de dag vijf Hongkongse politiemannen doodde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1