Gerben wil ie een stuk kaas uit het vuistje Honderdjarige arriveerde op Schiphol a *hvw wvvzaaoA uv sparen bij de Raiffeisenbanb... RAI FFEISENB AW K OP SCHOUWEN-DUIVENLAND BLIK DOOR HET WERELD Onrust over de Gaulle De Kongolese regering kondigt algemene mobilisatie af een ^Wloclinette verdwijnt ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 7 juli 1967 Nr. 19823 Verlies N.S. SCHIPHOL, 6-7. „Een 100-jarige die per vliegtuig op Schiphol aan komt, dat is iets bijzonders, het ia in jaren niet voorgekomen", kon men op de luchthaven Schiphol van alle kanten horen. De 100-jarige zelf de Engelse mevrouw Minnie Schle- ainger-Woolf, dacht &r anders over. Zij is gistermiddag met het K.L.M.- vliegtuig uit Londen op Schiphol aangekomen voor een bezoek aan dochter, kleindochter en achter kleindochter in Nederland en pleegt dit sinds de oorlog elk jaar te doen. Op de luchthaven stonden ze toch allen in spanning te wachten: de dochter mevrouw 1. G. Kerp-Schle- singer (66) en haar man (71) uit Bus- semde kleindochter Eva van Dix- hoorn-Kerp met haar man uit En schedé en het 5 jaar oude achter kleindochtertje Mirriam. En de vol- LIESHOUT. De 3-jarige jongen W. F. Biemans uit Lieshout is om het leven gekomen. Hij stak de weg Lies- hout-Breugel van achter een land- bouwtractor over en werd gegrepen door een personenauto. GRONINGEN. Op de Europaweg te Groningen raakte een 55-jarige L. van Hoorn uit Groningen, toen h'ij per flets de verkeersweg kruiste, on der een auto. Hij was vrijwel op slag dood. ADVERTENTIE VOEDZAAM MAKJfy Ae "r* H o at H SU SU 3 n E M 99 O cn O ba ft» 3 ft» 99 99 n e« S 99 M AMMAN. Jordanië heeft bij het Internationale Rode Kruis geprotes teerd tegen mishandeling van Ara bische krijgsgevangenen door Israël, waarmee de Conventie van Genève inzake krijgsgevangenen „duidelijk is geschonden". DJAKARTA. De Verenigde Staten hebben besloten Indonesië een nieuwe lening te verstrekken en wel een van vijf miljoen dollar. FINANCIËN EN ECONOMIE W er eldgoudreserves verminderd WASHINGTON, 5-7. Het Inter nationale Monetaire Fonds (I.M.F.) heeft woensdag bekendgemaakt dat de wereldgoudreserves in het eerste kwartaal van dit jaar met 485 mil joen tot 40.420 miljoen dollar zijn verminderd. In geheel 1966 bedroeg de vermindering 945 miljoen dollar. In zijn maandelijkse publikatie van internationale financiële statistieken zegt het I.M.F. dat de wereldgcud- prcduktie in het eerste kwartaal van dit jaar 355 miljoen dollar heeft be dragen tegen in het vierde kwartaal van het vorige jaar 360 miljoen dol lar. De monetaire reserves van de hon derd zes leden van het I.M.F. daalden in het eerste kwartaal met 1.250 mil joen tot 70.245 miljoen dollar. De de viezenreserves verminderden met 685 miljoen tot 23.575 miljoen dollar. wassenen waren allen even opge lucht toen zij „granny", als laatste passagier in haar rolstoel, uit de avio-brug zagen komen: overgroot- mamma Woolf had namelijk verge ten haar paspoort mee te nemen, een kniesoor die daar bij een 100-jarige op durft te letten. Alleen Mirriam had liever niet meegegaan om haar overgrootmoe der van het vliegtuig af te halen en stond bij de aankomst ook wat wan trouwend naar „granny" te kijken. De reden: „Ik vind haar eigenlijk niet meer zo mooi Flitsen uit het buitenland ADDIS ABEBA. De Kongolese ambassadeur in Ethiopië heeft op een persconferentie gezegd dat de toestand in Kongo ernstig is, Kisan gani en Boekavoe zijn volgens hem bijna geheel in handen van de huur lingen. PARIJS. Tachtig procent van de 14.000 Parijse taxi-chauffeurs zijn donderdag voor 24 uur in staking gegaan als protest tegen de plannen van het gemeentebestuur wat te doen aan de schaarste aan taxi's tij dens de spitsuren. OETATA. In Transkei, de eerste „Bantoestan" in Zuid-Afrika, die ge deeltelijk zelfbesturend is, heeft de politie arrestaties verricht in ver scheidene districten na bloedige bot singen tussen stammen, aldus een mededeling van de politie. CHARTOEM. De Soedanese rege ring heeft bekendgemaakt, dat zeker veertien mensen zijn gedood bij ge vechten tussen stammen in twee provincies van zuid-west-Soedan. De politie heeft van de vuurwape nen gebruik gemaakt en troepen zijn ontboden. BONN. Een woordvoeder van de Zuidkoreaanse ambassade in Bonn heeft verklaard dat zestien Zuidko- reanen, die uit Westduitsland zijn verdwenen, vrijwillig naar hun va derland zijn teruggekeerd. Onder hen bevindt zich een kind. MOSKOU. De secretaris-generaal van de Sowj et-Russische communis tische partij, Leonid Brezjnev, heeft woensdag de „Israëlische agressie" scherp veroordeeld en daarbij ge zegd dat de Sowj et-Unie tijdens de vijandelijkheden in het Midden- Oosten „correct heeft gehandeld". PARIJS. Frankrijk ziet af van het Brits-Franse project voor de bouw van een vliegtuig met verstelbare ■vleugels, zo is woensdag officiëel in Parijs meegedeeld. Dit betekent echter niet dat de andere gezamen lijke vliegtuigbouwprojecten van beide landen worden afgelast, zo werd gezegd. MÜNCHEN. Duikers hebben het stoffelijk overschot geborgen van de 43-jarige heer H A. Maathuis, leraar te Deventer, die maandag verdween bij het zwemmen in een klein meer bij Hcechstadt in zuid-Duitsland. De heer Maathuis was met vrouw en kinderen op vakantie. Uit de sectie bleek, dat hij tijdens het zwemmen een hartverlamming heeft gekregen. CHARTOEM. Meer dan honderd mensen zijn in de provincie Kordo- fan in het zuidwesten van Soedan gesneuveld bij een geveent tussen twee stammen over een stuk grond. De strijd heeft een dag en een nacht geduurd. SINGAPORE. Een Brits fregat en een Duits schip hebben de beman ning opgepikt van het 7261 ton gro te Liberiaanse schip Conchita, dat 300 mijl ten zuidwesten van de Sey chellen in zinkende toestand ver keert. AMMAN. Premier Joema van Jordanië heeft de lijst van Jordaanse verliezen tijdens de oorlog met Is raël gepubliceerd. Deze ziet er als volgt uit: 6094 doden en vermisten, 722 gewonden en 463 krijgsgevange nen. TEL AVIV. Twee hoge officieren van wie een luitenant-kolonel, zijn in de Sinaï bij de uitoefening van hun plicht gedood, schrijven de bla den in Tel Aviv. dit jaar iiog groter ADVERTENTIE dat doen al meer dun 2 miljoen mensen! bewijs van tevreden heid. bewijs van vertrouwen ook. uw spaar- en bankzaken worden bij onze bank verzorgd in een prettige en persoonlijke sfeer. spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire DEN HAAG, 5-7. Minister Bakker (verkeer en waterstaat) heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat het verlies van de N.V. Ned. Spoorwe gen dit jaar boven de 100 miljoen gulden komt en hoogstwaarschijn lijk 130 a 140 miljoen gulden zal be dragen. Het verlies over 1966 be draagt, zoals bekend f 79 miljoen. Met „heel veel voortvarendheid en met grote kracht" zal naar verbe tering van de moeilijke financiële positie "an de spoorwegen dienen te worden gestreefd, aldus de bewinds man. Prinses Beatrix niet naar Yerseke DEN HAAG, 6-7. Prinses Beatrix zal wegens een verkoudheid de feestelijkheden, die ter gelegenheid van de opning van het mosselsei zoen op vrijdag 7 juli te Ierseke door het comité „Zeeland presenteert" zijn georganiseerd, niet kunnen bij wonen. Prins Claus zal hierbij wel aan wezig zijn. V issersv aartuig gezonken PETTEN, 6-7. Het Katwijkse'vis- sersvaartuig, „Helena", dat sinds maandagmiddag vast zat op een strekdam ter hoogte van Petten is gezonken, de sleepboot Titan van Wijsmuller was bezig het schip vlot te trekken. Van de zes bemannings leden van de Helena sprong er een overboord. De andere vijf wisten met eén vlot de wal te bereiken. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Politie verdiende geld voor Trieht UTRECHT. 6-7. Mevrouw J. S. t'on Bemmel-Schoenmaker uit de Frede- rik Hendrikstraat in Utrecht was de politie zo dankbaar voor het openen van de deur van haar woning, waar in zij de huissleutels had laten lig gen, dat zy beide agenten met een bankbiljet van f 25 wilde belonen. De agenten waren via het balkon en het bovenlicht in de keuken de wo ning binnengedrongen en hadden de toegangsdeur weer voor de hevig ge schrokken vrouw geopend. De agen ten weigerden uiteraard het geld, maar de vrouw bleef enorm aan dringen. „U kunt het beter voor een goed doel bestemmen", suggereerden de agenten. Mevrouw van Bemmel vond dat een goed idee .Het bank biljet is nu bestemd voor de slacht offers van de windhoos in Trieht. Israël geeft kwartier bestandcommissie terug VER. NATIES. NEW YORK, 6-7. Israël gaat er mee akkoord „Go vernment House" in Jeruzalem als hoofdkwartier terug te geven aan de bestandscommissie van de Ver enigde Naties. Dit heeft secretaris generaal Oe Thant de veiligheids raad meegedeeld. De Israëli's bezetten het gebouw op 5 juni. Volgens Thant is de huidige taak van de bestandscommissie alles bij te dragen tot handhaving van dc rust en voorkoming van hervatting der vijandelijkheden in het gebied. MANILLA. Opnieuw zijn op de Philippijnen vijf mijnwerkers gered die behoorden tot de groep die ruim een week geleden na een instorting op 1200 meter diepte ingesloten raakten. ADVERTENTIE iVS Er gaat menige maand voorbij dat het Parijse blad Le Figaro geen ge beurtenis belangrijk genoeg acht om er een hoofdartikel aan te wijden. Daarombetekent het wel iets als dit aanzienlijkste Franse dagblad zich tot het publiek wendt met een zeer verontrustende vraag, die neerkomt op: wat bezielt president de Gaulle nu eigenlijk? Kennelijk zijn hij en zijn ministers druk aan het proberen goede maat jes te worden met de Sowjet-Unie en het verdere communistische oost EuropaTot op grote hoogte lukt dat ook wel aardig. Geen Franse politi cus is sinds lang zo vriendelijk op het Kremlin ontvangen als nu pre mier Pompidou en als de Gaulle binnenkort zijn om de crisis in het nabije oosten uitgestelde reis naar Polen maakt, zal hij zeker geestdrif tig ontvangen worden. Ook in Roemenië trouwens waar hij dit najaar heenreist, waar dan de merkwaardige situatie ontstaat dat in vele opzichten Parijs volgzamer is jegens de Russische ideeën dan Boekarest. Dat vertikt het bijvoor beeld om de diplomatieke betrek kingen met Israël te verbreken, het meent dat de Joodse staat en zijn buren hun geschil zelf maar moeten uitpraten en dat terwijl Frankrijk in de V.N. bijna net zo actief was als de Sowjet-Unie om stemmen bij een te krijgen voor de Joegoslavi sche resolutie die onmiddellijke te rugtrekking van Israels legers eist. Niet neutraal Dat is allemaal desnoods iwg te verklaren omdat bekend is dat de Gaulle nooit de politiek en de mo raal door elkaar haalt. Sympathie voor Israël dat de Fransen trou wens zo uitgebreid van wapens voorzagen is mooi ,maar als het politiek belang van Frankrijk anders vergt, dan dubt de Gaulle niet lang. Maar wat koopt hij er voor? Kosygin komt lo.ngs in het Elysée op de heenen op de terugreis van zijn Amerikanase bezoek, maar ver klaart daarbij uitdrukkelijk dat hij niet eens gesproken heeft over het Franse idee van een viermogendhe- den-conferentie over het nabije oos ten. Zo'n conferentie zou een her- nieuwe erkenning inhouden van Fr ankrijks status als grote mogend heid. Maar nee, daarvoor voelt Ko sygin niets zaken bespreekt hij met de andere echte grote: president Johnson. Wat zegt Le Figaro? Werkelijke neutraliteit zou nog een zekere ver dienste kunnen hebben, maar de ba lans slaat nu wel ver door naar het pro-Russische en anti-Amerikaanse. De onafhankelijkheid jegens de V.S. die de Gaulle beoogde, gaat nu zo'n beetje over in een afhankelijkheid van Moskou. Het blad vindt het een vreemd avontuur met gevaarlijke aspecten, waardoor Frankrijk Euro pa verzwakt en dit werelddeel dreigt te vervreemden van de eigenlijke en natuurlijke vrienden: Amerika en Engeland. ADVERTENTIE Euro-politiek Het laatste blijkt ook uit het merkwaardig feit dat alleen de Franse delegatie naar de bijeen komst van de Westeuropese Unie W.E.U. in Den Haag geleid wordt door een staatssecretaris, de ande ren stuurden ministers naar dit col lege dat uit de E.E.G.-leden plus En geland bestaat. Waarom? Omdat hier de Brit Brown zijn grote pleidooi voor Brit se toetreding tot de E.E.G. zal hou den, dat de Fransen hem belet heb ben af te steken in Brussel, het hoofdkwartier van de E.E.G. D&t *s dan niet alleen minachting van de Britten, maar ook van de E.E.G.- partners, die uit dit gebaar spreekt. Op zichzelf hoeft de merkwaardi ge politiek van de Gaulle waaraan meer Fransen zich langzamerhand ergeren dan spreekt uit de stemmen verhouding in het ontkrachte Franse parlement - niet veel onrust te wek ken, maar wel een bij-effekt. Voor vele Amerikanen zijn de, vreemde Franse sprongen een soort bewijs dat Europa zich van de V.S. niets meer wenst aan te trekken: een idee dat t°Ph al sterk leeft doordat geen Europees land erg veel steun geeft aan de Amerikaanse strijd in Viet nam. En een grotere bedreiging voor de westerse eenheid en dus ook de kracht van de landen om de Atlan tische oceaan is een herleving van het Amerikaanse isolationisme dat hieruit kan ontstaan. De Gaulle mag er anders over denken, maar Europa is zonder de V.S. helemaal niets: het heeft geen kracht, het heeft geen invloed, het heeft geen bescherming. Het heeft zelfs geen samenhang die althans uit de eenheid nog wat kracht kan puttenDat is het verontrustende in de Gaulles onbegrijpelijke streven. karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. KINSJASA, 6-7. De Kongolese regering heeft donderdag de algeme ne mobilisatie uitgeroepen. Alle man nen en vrouwen van 18 tot 25 jaar moeten zich melden. De radio drong er bij de bevolking op aan „verdach ten en verraders" aan te brengen en niet alleen met geweren maar ook met speren, messen, pijl en boog te vechten voor de onafhankelijkheid van het land. President Moboetoe maakte woens dag bekend dat buitenlandse huur lingen in Kisangani waren geland en dat blanken de regeringstroepen in Boekavoe aanvielen. In de eerste bulletins van donderdag zei radio Kinsjasa niets over de toestand in Kisangani, ook werden geen bijzon dorheden gegeven over gevechten in Boekavoe, de hoofdstad van de oos telijke provincie Kivoe. Het bericht van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken van woensdag, volgens welk Boeka voe door huurlingen zou zijn bezet, is donderdag niet officieel bevestigd in Kansjasa. De Kongolese pers publiceerde donderdag de bewering van gene raal Momoetoe dat het land het slachtoffer was van „buitenlandse agressie". Alle buitenlanders in Kinsjasa bleven woensdagavond thuis wegens het uitgaansverbod, maar in de Afrikaanse wijken ble ven danstenten en café's open tot het gebruikelijke uur door de straten van de stad wordt door gewapende politie gepatrouilleerd. Woensdagavond werden de telex- cerbindingen met het buitenland ver broken, de enige verbinding die nog open was werd gevormd door de te lefoonlijnen met Brazzaville aan de andere kant van de rivier. Ruime aanvoeren van vroege aardappelen DEN HAAG, 6-7. De oogst van vroege aardappelen is op het ogen blik in ons land in volle gang. Noord- Holland is het belangrijkste teelt centrum van dit produkt en bij de veilingen in deze streek zijn er dage lijks grote hoeveelheden te koop. Dc weersomstandigheden zijn gunstig voor de rooiwerkzaamheden en over het algemeen wordt een goede kwa liteit aardappelen geoogst. Onder invloed van de toename van het aanbod zijn de prijzen wat te ruggelopen. Toch hebben zich nog nergens afzetmoeilijkheden voor dit produkt voorgedaan. De klasse T middelmaat werd woensdag op de Noordhollandse veilingen verkocht tegen prijzen van 20 tot 25 cent per kg. De ophoudprijs van vroege aard appelen is deze week voor alle kwali teiten boven '28 mm. 14 cent per kg. Bi.i doordraai krijgt do teler voor klas-e I een vergoeding van 11 cent oer kg en voor klasse 2 bedraagt de doordraai vergoeding 5 cent per kg. Feuilleton door Frank van Falckenoort mto muil H—Ml JJotO l"""l ttow ar, tn8tutcnv 6U»on- MFIANO /fïlSH WHISW door velen ontdekt in hen Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS W0R0EMANH N.V., A'OAM Dus werd het inderdaad een ge slaagde avond. Geheel overrompeld, liet ze hem om twaalf uur nog even binnen, maakte 'koffie en liet zich opnieuw liefkozen en kussen. Doch de volgende dag schreef ze hem af. Tijdens de gesprekken was ze zijn garnizoensadres te weten gekomen. Opnieuw voerde ze als reden het leeftijdsverschil aan. Daarna was hij, trots haar weer stand, nog enkele malen een avond met haar uit geweest. Nu wist hij, wat hem te doen stond. Ik stel haar gewoon voor een voldongen feit: Ik heb geld, een goeie baan staat me te wachten, ik kan haar alles aan bieden, wat een 'vrouw zich maar kan wensen. Ik ben nu achtentwin tig en Ada zes en dertig. We kun nen een goed huwelijk hebben. Binnen anderhalf uur zat hij in Almelo, waar Ada's zaak juist ver bouwd en uitgebreid was en waar ze nu twee meisjes had, die haar in de winkel assisteerden. Ze fronste haar wenkbrauwen, toen ze hem zag binnenkomen. Want half drie was toch geen tijd, vond ze. Zijn gezicht stond echter ernstig. Op zachte toon zei hij: „Ik heb iets heel belangrijks met je le bepraten." Ze dacht even na. „Kom dan maar even mee naar boven, maar kijk niet naar de rommel; het is pas ver bouwd en boven is alles nog niet op z'n plaats." „Dat doet er niet toe. Jij bent als altijd, Ada, dat is voor mij genoeg." Op haar kamer gekomen, had ze niet eens tijd hem de reden van zijn komst te vragen, want hetzelfde mo ment voelde ze zijn armen al om zich heen en zijn lippen op de hare. „Jij bent het, Ada", zei hij tussen de zoenen door. „We kennen elkaar al jaren en al heb je me vele ma len weggestuurd, ik kwam telkens weer terug en telkens opnieuw hiel den we van elkaar, want al wilde jij het nooit weten, ik heb het dui zend keer in je ogen gelezen. Ik had je al eerder willen vragen m'n vrouw te worden, doch jij kwam altijd met dat leeftijdsverschil aandraven. Dus moest ik zorgen, dat je geen enkel bezwaar meer zou kunnen aanvoe ren, als ik je een keer serieus zou vragen. Wel, lieveling, nu is het zo ver." Hij ging op een stoel zitten en trok haar, hoewel ze tegenstreefde, op zijn knieën. „Luister, mijn aller liefste, ik ben benoemd tot, dealer, in Ensdhede. Binnen enkele weken wordt daar een nieuwe showroom ge opend, waar ik de leiding krijg, te gen een pracht salaris. Boven de zaak is een fantastisch, moderne woning. Alles, wat een vrouw kan verlangen, kan ik je nu bieden: voldoende geld, comfort, permanent een wagen ter beschikking en last but, not least een man, die je vereerd en lief heeft. Vandaar mijn aanzoek: Ada, wil je mijn vrouw worden?" Met stijgende verbazing had ze hem aangehoord. Hoewel ze in haar hart wist, behoorlijk verliefd te zijn, had ze nooit serieus aan 'n eventueel huwelijk met hem gedacht. Omdat volgens haar idee hun leeftijden te ver uiteen liepen. Dus zei ze zonder meer: ..Nee." Flip van Viersen was een geboren verkoper. Niemand kon zo redene ren. pleiten en overtuigen als hij, vandaar, dat hij altijd veel meer ver kocht dan zijn collega's. Zijn talen ten besteedde hij nu aan zijn car rière, want van haar toestemming hing het. af, of hij die baan al of niet zou krijgen, doch dal vertelde hij de vrouw uiteraard niet. Nu kwam eerst recht zijn woordenstroom los. En omdat hij wist, hoe hij de vrouw moest, bespelen, nam hij haar in zijn armen, streelde haar. kuste haar en fluisterde gekke dingen in haar oor. Uitgaande van de gedachte, dat het doel de middelen heiligt, ging hij die middag verder dan hij ooit ge daan had, met als gevolg, dat de vrouw volkomen willoos in zijn ar men lag en huiverde van geluk, als hij haar aanraakte en liefkoosde. Tenslotte vond hij het zelf wellet jes. „Knap je op liefste, doe je mooi ste jurk aan en stap in m'n wagen. Rijden we naar Enschede. Ik heb een sleutel. Zal ik je alles laten zien. Dan kun je geen nee meer zeggen." Ada kwam moeizaam overeind en kreeg een kleur als vuur, toen ze zichzelf in de spiegel zag. Ze had een boos woord op haar lippen, maar toen ze zijn vriendelijk-lachend ge zicht zag. smolt haar woede. Ze kwam op hem toe, nam zijn hoofd lussen haar handen en drukte een hartstochtelijke kus op zijn lippen. „Geef me tien minuten," fluisterde ze' „dan ga ik met je mee. Terwijl de vrouw zich omkleedde, stak Flip bedaard een sigaret op. Dat is voor elkaar, dacht hij. Als ik haar het huis heb laten zien, trek ik haar opnieuw in m'n armen en dan wil ik wel eens zien, of ze nog nee zegt. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7