DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEST-DUTSE KABINET EENS OVER BEZUINIGINGEN Olieblokkade van Biafra treft Engeland KAMERBREED I „DE MAGNEET" Inkrimping van het Westduitse leger Ernstig spoorwegongeluk Oost-Duitsland Giften voor het rampenfonds teken van veiligheid GILUAMSE R E N E S S E WAT UQT Dl bilt Rusk over Vietnam Hulp wijkzusters aan vakantie-gangers ZIERIKZEESCHE» NIEOWSBODEi Vrijdag 7 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19823 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Interessante V.V.V.-evenementen te Bromvershaven BONN, 7-7. De Westduitse rege ring heeft donderdagavond laat haar driedaagse marathonzitting over in- grtjende bezuinigingsmaatregelen be ëindigd en ever alle kwesties volle dige overeenstemming bereikt. Cm het begrotingsevenwicht te handhaven zijn voor de komende vier jaar bezuinigingen van in totaal zeven miljard mark vastgesteld. Een regeringswoordvoerder deelde na afloop van de bijeenkomst mee dat o.a. de meerwaardebelasting voor 1968 op 10,5 procent en voor 1969 op 11,5 procent is bepaald, terwijl deze belasting - die op l januari a.s. ie de plaats komt van de oude omzetbe lasting - oorspronkelijk 10 procent zou bedragen. Verder is besloten tot een verhoging van inkomsten- en winstbelasting. Naar donderdag uit betrouwbare bron vernomen werd zullen de de- Elf miljoen Mark verduisterd? HAMBURG, 5-7. In West-Duitsland is gearresteerd de 40-jarige bouw ondernemer Hans Dietrich Kessler uit Hittfeld bij Hamburg, die ver dacht wordt van verduistering voor een bedrag van elf miljoen mark. Hij zou meer dan honderd echtpa ren van hun spaarduiten afgehol pen hebben, die zij als huurvoorschot voor een zogenaamd in aanbouw zijn de woning aan de onderneming van Kessler hadden overgemaakt. Voor zijn arrestatie had de in heel Westduitsland gezochte zakenman een nieuw schuttersuniform gekocht om daarmee in het weekeinde in het Hamburgse voorstadje Lauenburg aan het schuttersfeest te kunnen deelnemen. Een oud-Veluwse markt BARNEVELD, 6-7. De eerste oud-Veluwse markt te Barneveld is donderdagmorgen van start gegaan. Duizenden vakantiegangers en ook veel belangstellenden uit de omlig gende dorpen maakten van Barne veld. dat op donderdag vanwege de eiermarkt en de veilingen al bijzon der druk is, een stampvol dorp. De gemeentepolitie had reeds vroeg in de morgen haar maatregelen ge nomen en het hele dorp voor alle verkeer gesloten en dat was beslist geen overbodige luxe. De optocht van oude boerenwagens, beladen met traditionele marktwaren en bestuurd door inwoners in kle derdracht, oogstte enorm veel succes. Beatniks in Londens museum LONDEN. 6-7. Engelands „Natio nal Gallery", het museum op Tra falgar Square in het hartje van Lon den waar zoveel wereldberoemde schilderijen hangen, is een plaats geworden waar beatniks, mensen die verdovende middelen gebruiken en oplichters graag samenkomen. Van de zijde van het museum is donderdag meegedeeld dat dit voor ernstige moeilijkheden is geplaatst, „veroorzaakt door een kleine groep bezoekers die aanstoot geeft aan de rest". Er kwamen steeds meer klachten binnen van bezoekers die zijn lastiggevallen door beatniks, oplichters en andere mensen van de zelfkant der maatschappij voor wie het museum, gezien zijn centrale lig ging, een geschikte plaats voor sa menkomst is. fensie-uitgaven besnoeid worden door de sterkte van de strijdkrachten van 460.000 op circa 400.000 man te brengen, waarbij voor de land macht een veer zal moeten laten, en door het aantal draagraketten voor kern wapens in te krimpen. Door dit be sluit is het oorspronkelijk NAVO- plan „Bravo" niet meer te verwezen lijken. Dit voorzag in de opbouw vanaf 1968 over vijf jaar van een „Bundeswehr" van 508.000 man waarvoor 124 miljard mark moest worden uitgetrokken. Vertraging De beraadslagingen over de belas tingverhogingen waren naar verluidt door meningsverschillen binnen het kabinet vertraagd. oBndskanselier Kiesinger, die in verband met deze zitting een bezoek aan de Verenig de Staten had uitgesteld, zal van daag (vrijdag) eerst de fractiebestu ren in het parlement en daarna waarschijnlijk het publiek van het resultaat in kennis stellen. Laatste woord heeft de bondsdag. LONDEN-LAGOS, 7-7. De Britse minister van staat voor gemenebest zaken, George Thomas, vliegt van daag (vrydag) naar de Nigeriaanse hoofdstad Lagos om te proberen een olieblokkade ongedaan te maken die Engeland tot rantsoenering van de benzine zou kunnen nopen. ADVERTENTIE 3 naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nicuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113) 470 Twee vliegongevallen SAIGON, 7-7. Twee zware Ame rikaanse bommenwerpers van het type B-52 zijn vrijdag boven de Zuid Chinese zee in botsing gekomen en neergestort, zo heeft een militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. De toestellen, die vermoedelijk wa ren opgestegen van een basis in Thailand, zouden doelen in Zuid- Vietnam aanvallen. Een B-52 heeft normaal een bemanning van zes koppen. In Saigon werd later meegedeeld dat zes bemanningsleden uit zee wa ren gered. De Amerikanen gebruikten voor de eerste maal hun achtmotorige luchtreuzen op 18 juni 1965. Op die dag kwamen ook twee van deze toe stellen, diie 28 miljoen gulden per stuk kosten, met elkaar in botsing. MANILLA, 7-7. Een Philippijns vliegtuig, een Fokker „Friendship", met 21 personen aan boord is vrijdag op een berg in het centrum van het land te pletter geslagen. Niemand heeft de ramp overleefd, zo is in Manilla vernomen. Het on geluk gebeurde 25 km. ten oosten van de stad Bacolod. WADDINXVEEN. De bijna vier jarige Pieter van Beek uit Wad- dinxveen is in de Gouwe verdron ken. In de sloppenwijk van Madras zijn de afgelopen week meer dan 10.000 mensen dakloos geworden bij 44 branden waarvan 14 van grote omvang. De politie spreekt van brandstichting. De fokveedag te Zierikzee is weer achter de rug. Eén der deelnemende eigenaars toont zijn dier voor de scherp toeziende jury. (Folo: Zierikzeesche Nieuwsbode). Nadat de Arabische landen als ge- vogl van de oorlog met Israël de olieleveranties aan Engeland hadden gestaakt hebben na de federale au toriteiten in Lagos een belangrijke oliebron afgesloten door de blokkade van Oost-Nigeria, dat zich onlangs als de republiek Biafra heeft afge scheiden. Tien procent van de door Engeland ingevoerde olie komt daar vandaan. De regering in Lagos had vorige week al gedreigd de blokkade te zul len afkondigen als de gezamenlijke ontwikkelingsmaatschappij van Shell en BP en de Franse onderneming Sa- frap aan de regering van Biafra 70 miljoen gulden aan royalties zouden betalen, waarop de federale autori teiten aanspraak maken. De ooste lijke leider, luitenant-kolonel Ojoe- kwoe, die deze royalties heeft opge ëist, zou volgens welingelichte krin gen een bedrag van 2,5 miljoen gul den aangeboden hebben gekregen, maar het is niet bekend of hij daar mee akkoord is gegaan of dat het geld al is overhandigd. Shell-BP heeft al laten weten dat het zijn produktie in het gebied heeft beperkt, aangezien er onvoldoende opslagruimte is. BONN. 6-7. De Westduitse „Bun deswehr" zal waarschijnlijk als ge volg van de bezuinigingen waartoe het Westduitse kabinet heeft beslo ten ingekrompen moeten worden, aldus is uit betrouwbare bron ver nomen. Het Westduitse ministerie van de fensie zal, naar inlichtingen uit wel ingelichte kringen, de sterkte van de Bundeswehr van 460.000 op onge veer 400.000 man moeten brengen. Daardoor zou een vergaande struc turele hervorming van de Westduit se strijdmacht noodzakelijk kunnen zijn. Koningin in Den Haag DEN HAlAG, 6-7. Koningin Juli ana heeft donderdagavond met haar particulier secretaresse jonkvrouwe C. Röell een bezoek gebracht aan de koninklijke schouwburg te Den Haag, waar het Franse „Theatre de Poche Montpamasse" in het kader van het Holland Festival een opvoe ring 'gaf van het toneelstuk „1' Ete". Motorrijder verongelukt BRUNSSUM, 6-7. De 22-jarige F. Klippelaair uit Nieuwenhagen is op de Nieuwenhagerweg in Brunssum bij een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Hij reed met zijn mo tor in de richting Brunssum, toen een voor hem rijdende vrachtwagen, bestuurd door H. P. uit Susteren, plotseling linksaf sloeg. De motor rijder kon de vrachtwagen niet meer ontwijken en reed in volle snelheid tegen de laadbak op. Week begraven baby leeft nog BELGRADO, 7-7. In Macedonië is een door de moeder begraven pas geboren baby een week later1 le vend boven aarde gebracht, zo meldt het Zuidslavische blad Politika. Het kind woog nog maar drie pond maar zal er volgens de artsen bovenop ko men. De moeder, een boerin, was op aanstichting van haar man met de baby uit een kraamkliniek weggelo pen en had het kind in een veld be graven. Wantrouwige buren waar schuwden na een week de politie, waarna de vrouw tijdens een verhoor vertelde wat zij gedaan had. Het Kind werd onmiddellijk opgegraven en gaf, nadat het eerst dood scheen, al spoedig weer levenstekenen. KHAN YUNIS. Israel's minister van defensie, Mosje Day an, heeft in Khan Yunis in de Gaza-strook een hospitaal bezocht, waar hij sprak met gewonde Egyptische en Palestijnse militairen. De minister bezocht de Gaza-strook, om te onderzoeken hoe de levensomstandigheden van de plaatselijke be volking verbeterd konden worden. BERLIJN, 6-7. Bü een botsing tussen een passagierstrcin en een tankauto bij de Oostduitse stad Maagdenburg zijn donderdag 79 men sen om het leven gekomen. Volgens het Oostduitse persbureau ADN zijn er een vijftigtal gewonden, onder wie een aantal kinderen. Kleuter dood ua val iu olietank ROTTERDAM. 6-7. Aan boord van de in de tweede petroleumhaven te Rotterdam liggende binnentanker „Pam 22" heeft zich donderdag een ongeluk voorgedaan dat hel leven heeft'/gekost aan de kleinzoon van de schipper, de 3-jarige Johan Stremme. Tijdens het laden van het schip viel het jongetje door een mangat in een van de scheepstan- lcen, waarin op dat moment ander halve meter stookolie van 71 graden Celsius stond. Toen men erin was geslaagd het jongetje uit de tank te halen, bleek hij te zijn overleden. Man onder roet bedolven ROTTERDAM, 6-7. Donderdagmor gen omstreeks elf uur is de 24-jarige classificeerder J. Vlasboom uit Rot terdam in een silo aan de Welplaat- weg in Rotterdam onder roet bedol ven en gestikt. Zijn broer, de 20-jarige H. C. Vlas boom, die het slachtoffer uit zijn be narde positie wilde redden, raakte daarbij zelf in moeilijkheden. Hij werd gered door de Rotterdamse brandweer, maar liep ernstige ver wondingen op. Hij is overgebracht naar het Dijkzichtziekenhuis in Rot terdam. Het slachtoffer zou vanmorgen de met roet bedekte wanden van de le ge silo schoonmaken. Als de silo leeg is, blijkt er nog circa tien ton roet aan de wanden te zitten. Plotseling kwam de roetaanslag naar beneden en bedolf het slachtoffer. Noord-Vietnamees offensief op komst? SAIGON, 5-7. Amerikaanse mili taire kringen houden rekening met de mogelijkheid dat aan de gedemi litariseerde zone tussen noord- en Zuid-Vietnam een groot Noord Viet namees offensief wordt voorbereid. Zij maken dit op uit de grote acti viteit die de Noordvietnamezen de afgelopen dagen aan het noordelijke front aan de dag leggen. Sedert zon dag zijn bij voortdurende beschie tingen van amerikaanse stellingen langs de gehele zonegrens, voor al in de omgeving van de mariniers basis Con Thien, 93 Amerikanen ge sneuveld en meer dan 220 gewond. Voor zover bekend sneuvelden 148 Noordvietnamezen. Reedis enkele ma len is het tot een treffen gekomen met geregelde noordvietnamese een heden. DEN HAAG, 6-7. Op gironummer 9575 van het Nationaal Rampen fonds zijn vandaag 1253 nieuwe gif ten binnengekomen voor hulpverle ning aan de slachtoffers van de windhoos van zondag 25 juni. Het totaal aan binnengekomen giften be draagt thans f 135.190,24. Zowel H.M. de Koningin als Z.K. H. de Prins der Nederlanden hebben aan het Nationaal Rampenfonds een bedrag geschonken ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp van 25 juni jl. De tankauto, die ontplofte, zette vier rijtuigen en een stationsgebouw in brand. Volgens ADN worden nog steeds lichamen uit de wrakstukken gehaald. In het eerste rijtuig van de trein, die op een spoorwegovergang tegen een tankauto reed, zaten kinderen die op een vakantiereisje naar de Harz waren. De ramp is een der zwaarste spoor wegongelukken die zich de afgelo pen 30 jaar op Duitse bodem hebben voorgedaan. De Oostduitse radio meldde dat de baanwachter op de plaats van de ramp is aangehouden. Volgens ADN had. de tankauto de spoorwegover- sang gepasseerd toen de bomen open -storiden.. Uit de voorlopige inlichtingen blijkt dat de tankauto, die 15.000 li ter benzine vervoerde, tegen een passagiersrijtuig was gebotst en dat drie andere rijtuigen, het station en het perron met brandende benzine besproeid waren. Het stationsgebouw zeu geheel zijn uitgebrand. ADVERTENTIE MERCEDES-BENZ TELEFOON (01116) 370 Verdovende middelen PARIJS, 6-7. In Parijs is 33 kilo heroïne ter waarde van ongeveer driekwart miljoen gulden in beslag genomen, zo is donderdag door de politie meegedeeld. De heroïne was blijkbaar bestemd voor de Ameri- kaanst markt. Drie mannen, onder wie twee Corsicanen, werden bij een overval op een woning in Parijs ge arresteerd, de twee koffers met de heroïne werden in beslag genomen. De politie ihad de Corsicaanse eige naar van de woning geschaduwd sinds hij in mei van een reis naar Mexico was teruggekeerd. Dit nummer beslaat viit 10 pagina's «CCOOOOOCCCOÖOMCCCOOCOCO X Het meest geschikte ogen- O blik om te gaan scheiden valt 0 in de verlovingstijd. Plaatselijk regen Verwachting tot zaterdagavond: in de avond en nacht hier en daar mist en voornamelijk in het oosten van het land nog enkele regen- of onweersbuien; morgen vanuit het zuidwesten meer bewolking met plaatselijk regen; zwakke tot matige wind, morgen in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest; later daling van temperatuur 8 juli. Zon op 4.29. onder 21.00 Maan op 4.34, onder 22.17 9 juli. Zon op 4.30, onder 20.59 Maan op 5.53, onder 22.44 10 juli. Zon op 4.31. onder 20.58 Maan op 7.19, onder 23.04 Eerste kwartier: 14 juli te 16.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 juli 3.43 v.m. 16.02 n.m. 9 juli 4.29 v.m. 16.46 n.m. 10 juli 5.15 v.m. 17.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 juli 3.20 v.m. 15.48 n.m. 9 juli-' .4.05 v.m. 16.32 n.m. 10 juli 4.46 v.m. 17.13 n.m. Doodtij 10 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-7. Het K.N.M.I, deelt mede: Een hogedrukgebied trok van noord-Duitsland verder naar het noordoosten, terwijl een onweers storing vanuit zuid-Frankrijk naar onze streken koerste. Voor het weersverloop in het komende et maal is een oceaanstoring van be lang, die over de oceaan naar zuid- Ierland is getrokken en vandaar naar het zuiden van de Noordzee opdringt. Er zal bij ons plaatselijk wat regen vallen, het wordt iets •koeler waarbij de wind in hoofdzaak zuidwestelijk wordt. CHICAGO, 6-7. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft in Chicago voorge steld de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken als Noord-Vietnam hetzelfde doet met zijn geregelde treepen en guerilla- cenheden. in het zuiden. Rusk, die zei met zijn rede tot een congres van Lions International een deel van het wanbegrip over de Vietnamese oorlog te willen wegne men. ontkende dat Amerika zich schuldig maakt aan uitbreiding van de oorlog en verzekerde dat de re gering bereid is tot vredesbespre kingen. Mexicaanse scheepsbouw- order voor Nederland SCHIPHOL, 6-7. De Mexicaanse minister dr. J. R. Hereles, directeur- generaal van de Mexicaanse Natia- nale Petroleummaatschappij Pemex, is met een delegatie op Schiphol aan gekomen. Het hoofddoel van zijn be zoek is de ondertekening van een contract voor de bouw van drie zee- si cepboten, elk van 4000 pk. De schepen zullen worden gebouwd door de N.V. scheepswerf „De Hoop" in Lobith en zullen in augustus 1968 worden afgeleverd. Met de bouw van de drie zeeslepers is een bedrag ge moeid van ongeveer 15 miljoen gul den. Het is de eerste grote na-oor- logse Mexicaanse scheepsbouworder voor een Nederlandse werf. UTRECHT, 7-7. Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleeg ster van een kruisvereniging, kun nen deze verpleeghulp - in overleg en in overeenstemming met plaatse lijke regelingen - ook verkrijgen op het vakantie-adres, zo wordt van het Groene Kruis vernomen. Dit kun bijvoorbeeld hel geval zijn wanneer het het geven van injec» lies betreft. De eigen huisarts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven voor zijn collega in dc vakantieplaats. Ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de pa tiëntie) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is. ziek wordt en er een arts bijroept. kan daarna ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog geen lid is van een kruisvereniging, zal een noodlidmaatschap moeten worden aangegaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens huLp van een wijk verpleegster verkrijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1