DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prinselijk paar maakte bestemming huwelijksgeschenk bekend KAMERBREED „DE MAGNEET" De toestand in Kongo Eindelijk regen in noord-India Resoluties in de Algemene vergadering haalden het niet GILIJAMSE RENESSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19822 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Centrale Fokveedag ging van start Bijeenkomst in Drakeusteyn LAGE VUURSCHE, 5-7. Tijdens een bijeenkomst in kasteel Draken- steyn hebben prinses Beatrix en prins Claus bekend gemaakt aan welke instellingen een deel van het geldbedrag, dat zij ter gelegenheid van hun huwelijk als nationaal ge schenk hebben gekregen, geschon ken zal worden. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, dat prinses Beatrix een korte toespraak zou houden, doch vanmor gen bleek dat zij dcor een verkoud heid haar stem kwijt was. Namens zijn vrouw sprak prins Claus toen de volgende redp uit: „Vorig jaar heeft u al gehoord dat wij het bedrag, dat ons ter gelegen heid van ons huwelijk als nationaal geschenk werd aangeboden, bestemd hebben voor de zorg voor het gehan dicapte kind in Nederland, in Su riname en in de Nederlandse Antil len. Ondertussen zijn adviezen in gewonnen er is er zorgvuldig over legd, hoe dit geld het beste besteed zou kunnen worden. De plannen voor de bestemming van de bedragen, die ter beschikking staan aan de rijks delen in de west, zijn helaas nog niet gereed. De problematiek van revali datie en gehandicaptenzorg ligt daar anders dan hier en vraagt een geheel eigen aanpak. We hopen echte»- dat ook in de west spoedig definitieve beslissingen genomen kunnen wor den. Wjj verheugen ons dat we hier wel een deel van het nationaal geschenk kunnen overhandigen aan enkele in stellingen in Nederland. Wij hebben onze aandacht gericht op vakantie-mogelijkheden voor ge handicapte jongeren en op hun ont moeting mei niet gehandicapte leef tijdgenoten. Daarbij is gedacht aan een aanpassing van het hospitaal schip ven het Rede Kruis, de „Henri Dunant", aan reizen met kinderen en aan de bouw van een slaappaviljoen op de „Hunnenschans" van de Zil veren Jeugdcentra. Daarnaast heb ben wij gezocht naar een bestemming die direct ten goede zou komen aan de gehandicapten zelf, zowel als aan hun ouders, die zware ilasten dra gen, vooral wanneer zij hun kinderen thuis verzorgen. ZIEKEN REDDEN MET SATELLIETEN NEW YORK, 6-7. Voor de eer- ste maal in de geschiedenis zijn woensdag elektrocardio grammen via een communica tiesatelliet de Atlantische oce aan over geseind. Franse ge leerden stuurden ze op deze wijze vanuit Tours naar het instituut voor volksgezondheid in Washington, waar ze door een computer werden geana lyseerd. Het resultaat werd vervolgens per telex aan Tours meegedeeld. De hele operatie nam twee minuten in beslag. De Amerikanen ge bruiken al enkele jaren com puters voor de ontcijfering van elektrocardiogrammen. In Frankrijk verkeert men op dat terrein nog maar in het be ginstadium. De geslaagde proef van woensdag geeft aan dat zieken voortaan met hulp van satellieten gered zullen kunnen worden. Advies gevraagd Wij hebben de vier landelijk geor ganiseerde verenigingen van ouders van gehandicapte kinderen gevraagd ons mede te adviseren hoe wij dit deel zo goed mogelijk zouden kunnen verwezenlijken. Daarbij kwam de gedachte naar voren, dat een verbe tering of uitbreiding van vakantie- aecomodatie voor de kinderen een vreugde en voor de ouders een ver lichting zou kunnen betekenen. Zo zouden wij dan graag een gedeelte ADVERTENTIE naar Wij hebben bi-eedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. ELIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinissc - tel. (01113)470 Raadselachtige vergiftiging ENSCHEDE, 5-7. Drie leden van het gezin H. uit Enschede zijn be wusteloos geraakt in een zomerhuis je in Buurse (gem. Haaksbergen), waar de familie haar vakantie door brengt. De heer H. ontdekte van nacht, dat zijn vrouw, oudste zoon en oudste dochter niet meer bij ken nis waren. Na behandeling door een arts knapten zij snel weer op. Hoewel de familie als oorzaak het eten van een op de markt (gekochte partij aardbeien aangeeft, betwijfelt de Keuringsdienst van Waren dit, om dat van elders geen klachten zijn ontvangen. De heer H. en zijn jongste doch ter, die beiden geen vergiftigings verschijnselen vertoonden, hebben echter niet van de aardbeien gege ten. Menamara naar Saigon WASHINGTON, 6-7. De Ameri kaanse minister van defensie McNa- mara, is woensdagavond in gezel schap van o.a. de chef van de Ame rikaanse generale staf, generaal Wheeler, en onderminister van bui tenlandse zaken Katzenbach per vliegtuig naar Saigon vertrokken. Daar zullen zij naast de opperbevel hebber van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam, generaal West- moreland, ook de commandanten van de strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, onder wie admiraal Sharp, ontmoeten. Kinderboekenweek 1967 AMSTERDAM. 5-7. „Kinderen in andere landen" is dit jaar 'het ithema van de 'kinderboekenweek, die van 25 oktober t.m. 4 november wordt gehouden. Voor de 'dertiende keer zullen de prijzen voor het 'kinder boek van het jaar (tot en vanaf 10 jaar en ouder) worden toegekend. van ons cadeau willen geven aan de ze zes instellingen, in de overtuiging dat het goed besteed is. Wij willen allen die dit geschenk bijeen gebracht hebben onze hartelij ke dank betuigen, dat u ons in staat heeft gesteld mensen en instellingen, 'ie zich inzetten voor gehandicapten, (e steunen en op deze wijze een hel pende hand te bieden op een teri^in, waar nog zo veel nood te lenigen valt". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ysco KINSJASA, 5-7. In verband met de landing van buitenlandse para chutisten in Kisangani en Boekavoe heeft de Kongolese regering alle grenzen laten sluiten. Buitenlanders mogen Kongo niet verlaten en zich tussen 6 uur 's avonds en 6 uur 's morgens niet op straat bevinden. Ook moeten zij hun wapens inleve ren. President Moboeloe heeft tegen een verslaggever van het AFP gezegd dat „een bende die Kongo is binnenge vallen, uit Belgen, Spanjaarden, Fransen en Britten bestaat die geld willen verdienen". Daarom kon de Kongolese regering leen enkele buitenlandse mogendheid in het bijzonder voor de inval ver antwoordelijk stellen. Als de mensen die achter de inval slaan, aldus Mcbeetoe, menen dat zij cp deze manier de uitwijzing van Tsjombe kunnen verhinderen, vergis sen zij zich. want hun actie kan slechts leiden tot versterking van de Afrikaanse solidariteit en daarmee de uitwijzing bespoedigen. President Moboetoe heeft zich tot de Veiligheidsraad gericht met het dringende verzoek „de westerse lan den tot de orde te roepen wier huur lingen naar Kongo zijn gezonden om onlusten uit te lokken". Hij heeft echter- niet met zoveel woorden cm een bijeenkomst van de Veiligheids raad verzocht. NIEUW DELHI, 5-7. Uit louter jolijt, cmdat eindelijk de lang ver wachte moessonregen neergutste, dansten woensdag honderden naakte kinderen in de modderige straten van de stadjes en dorpjes van Noord-In dia. Twee jaar was daar geen druppel gevallen. Overal in de staten Pendsjaab, Radsjastan, Delhi en de len van Oettar Pradesj en Bihar zijn de boeren nu ijverig begonnen met het bewerken van hun land. In som mige streken heeft het twaalf uur aan een stuk geregend. In Oettar Pradesj was overigens de moesson al tien dagen geleden begonnen. Om het gevaar voor hongersnood in Indië op te heffen moet het ech ter minstens twee maanden lang re genen. De Indische minister van voedselvoorziening, Van Ram, ver klaarde woensdag in het parlement dat de rijstvoorziening in juli moei lijker zal zijn dan ooit. In afwachting van de gebeurtenissen op de fokveedag, aten vanmorgen de paarden op het Zuidhoek-terrein al vast de buik vol. Men zie voor de opening van de Centrale Fokveedag elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesché Nieuwsbode). VER. NATIES, New York, 5-7. De algemene vergadering der Verenig de Naties is vastgelopen op de kwes tie van de terugtrekking der Israë lische troepen uit de beeette Arabi sche gebieden. Alle voorstellen inza ke een Israëlische tcrugmairs, ook waar die gepaard moest gaan met Weduwe van held DJAKARTA, 5-7. Mevrouw Salamah Soepratman, de be jaarde weduwe van de 35 jaar geleden gestorven nationale held en componist van het In donesische volkslied „Indone sia Raya", woont de laatste negen jaar in een lekkende garage op een pensioen van 200 roepiah (bijna vijf en een halve gulden) plus acht kilo rijst per maand. In al die tijd heeft zij, naar zij aan een ver slaggever van Antara vertel denooit bezoek van een rege ringsvertegenwoordiger gehad Om wal bij te verdienen, ver koopt zij het nationale gerecht Gado Gado. Tot voor kort deelde zij haar garage met de weduwe van een andere na tionalist, maar die is nu in een ziekenhuis opgenomen. P.C. Hooftprijs voor Antou van Duinkerken MUIDEN, 5-7. In 'de Ridderzaal van het Muiderslot heeft de minis ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mej. dr. Marga A. M. Klompé, de staatsprijs voor let terkunde 1966, de P. C. Hooftprijs, uitgereikt aan prof. dr. Wilhelmus "J. M. A. Asselbergs (64) uit Nijme gen, die schrijft onder het pseudo niem Anton van Duinkerken. De prijs was 'ditmaal bestemd voor een auteur van beschouwend proza. De auteur, die hoogleraar in de Neder landse en algemene letterkunde aan de katholieke universiteit is in Nij megen, ontving de prijs (f 8000) voor zijn gehele letterkundige oeuvre. De bekroning .geldt, zowel het werk dat 'hij onder eigen naam, als het werk dat hij onder zijn pseudoniem heeft gepubliceerd. Gevaarlijke boerenopstand in India NIEUW DELHI, 6-7. De Indische regering is ernstig bezorgd over de toestand in het district Naxalbari, ongeveer 4j50 km ten noorden van Calcutta, waar boeren in opstand zijn gekomen en pro-Chinese com munisten nu de bevolking opwekken, zich daarbij aan te sluiten. Naxalba ri is een smalle, tussen Nepal en oost-Pakistan ingeklemde strook en van strategische belang. Volgens de laatste berichten versterken de re bellen zich. Ze hebben wegen ver sperd, rijstopslagplaatscn geplun derd en wapens vergaard. De be zorgdheid van dc regering in Nieuw Delhi wordt nog vergroot door op roepen van Radio-Peking tot de be volking van het district, tegen het centrale bewind op te staan. India heeft woensdag in een nota bij Chi na tegen deze campagne geprotes teerd. De school kan u slechts tol A de deur brengen, gij moet zelf v verder gaan. A ooccccososccocccocooocococ WAT UQT VI BI LT LAGE VUURSCHE. Tijdens een bijeenkomst in kasteel Drakensteyn hebben prinses Beatrix en prins Claus bekend gemaakt aan welke instellingen een deel van het geldbedrag, dat zij ter gelegenheid van hun huwelijk als na tionaal geschenk hebben gekregen, geschonken zal worden. Hier een beeld na de overhandiging van de cheques met v.l.n.r. dr. H. Thoolen, voorzitter vereniging Philadelphia; dr. K. van Dijk, voorzitter Helpt Elkander; J. M. J. van Gol, voorzitter Zorgenkind; prinses Beatrix, prins Claus, mej. drs. N. H. Voltalen van de stichting Zilveren JeugdcentraG. C. v. d. Willingen, voor zitter van de Bond van Spastische Kinderen en Jhr. G. Krayenhoff, voor zitter van het Rode Kruis. beëindiging door de Arabische landen van hun staat van oorlog met Israël, werden verworpen. Daartoe behoorde de persoonlijk door Sow jet-premier Kosygin op ta fel gebrachte ontwerp-resolutie, die tevens een felle veroordeling uit sprak over de Israëlische „agressie". De Amerikanen trokken hun motie, die directe Israëlische-Arabische on derhandelingen bepleitte met zonodig hulp van een derde partij, in omdat deze naar hun mening toch niet de vereiste twee-derde meerderheid zou krijgen. Echec voor Russen V.N.-kringen merken op dat de Russische diplomatie de zwaarste ne derlaag heeft geleden sinds de Cu baanse crisis. Mede om het gezicht van de Russen te redden zouden ve le landen nog pogingen in het werk willen stellen om een compromis te bereiken, maar volgens anderen ziet het ernaar uit dat de hele zaak weel moet \vorden overgedragen aan de Veiligheidsi-aad. De New York Times merkte woensdagmorgen in dit ver band op dat de kwestie nooit uit handen van de raad had mogen wor den genomen. De huidige crisis kan volgens het blad maar op een ma nier worden gelikwideerd: er moet een begin worden gemaakt met vre desbesprekingen tussen de betrok ken landen, niet alleen gericht «op te rugtrekking van de Israëlische troe pen maar ook op een duurzame re geling. Het reohts-radicale Franse blad 'l'Aurore sprak van „een pijn lijk echec voor de Russen, de Ara bieren en ook voor generaal de Gaulle De herbewapening van Egypte TEL AVIV, 5-7. De Israëlische stafchef generaal Yitzhak Rabin heeft in een vraaggesprek gezegd, dat bij de Russische wapenzendin- gen naar Egypte sinds 'de oorlog in het midden-oosten ook artilleriera ketten zijn. Er waren aanwijzingen, dat deze raketten Egypte reeds be reikt hadden. Zij hadden een be trekkelijk korte actieradius. Hoewel de omvang van het Russische lucht transport indrukwekkend was zal het volgens de Israëlische generaal nog maanden of zelfs jaren duren voordat Egypte is bekomen van zijn militaire nederlaag. Israël heeft volgens de stafchef meer dan 100 Amerikaanse Patton- tanks en Britse Centurion tanks als ook 700 Russische tanks in de Ara- bisch-Israëlische oorlog buitgemaakt De ontwikkeling van de Strook van Gaza TEL AVIV, 5-7. De Israëlische minister van defensie Mosje Dayan heeft vandaag in Gaza verklaard dat projecten zullen worden uitgevoerd ter verbetering van de levensstan daard der bevolking van de strook. Zo zegde hij de heropening dei- banken toe, de uitvoering van ont wikkelingsprojecten, de verschaffing van meer werkgelegenheid en het weder toestaan van visserij overdag. Een eerder aan hem toegeschreven verklaring, dat de strook van Gaza tot Israël behoort en in dat land op genomen zal worden, werd latei- weggelaten door de nieuwsdienst van radio-Jeruzalem. Regeringsfunctio- nm ;s=en noemden het een verkeerde interpretatie van Dayans antwoord op een vraag. Iels warmer Verwachting tot vrijdagavond: vrij warm en aanvankelijk zonnig weer; later toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid-oost 7 juli. Zon op 4.28, onder 21.01 Maan op 3.26, onder 21.39 Nieuwe maan: 7 juli te 18.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 juli 2.59 v.m. 15.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 juli 2.39 v.m. 15.05 n.m. Doodtij: 10 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-7. Het K.N.M.I. deelt mode: Vandaag wordt het weer bo ven West-Europa bepaald door een hogedrukgebied. dat zich van de Azo- ren tot noord-Duitsland uitstrekt. Het is dan ook zonnig en vrij warm, waarbij de temperatuur plaatselijk zomerse waarden zal benaderen. In middels begint de druk boven de Britse eilanden te dalen op de nade ring van een vrij gecompliceerd frontensysteem op de oceaan. Dientengevolge zal de wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen gaan waaien, waarbij het morgen nog wat warmer kan worden. Het is onwaarschijnlijk, dat omveersstorin- gen boven zuid-Frankrijk morgen ons land zullen bereiken. Reuze-vliegtuig op Schiphol SCHIPHOL, 5-7. Het grootste passagiersvliegtuig dat ooit in Ne derland landde, een verlengde ver sie van de DC-8, is op de nieuwe luchthaven Schiphol aangekomen. De DC-8, van de Amerikaanse char termaatschappij Trans International Airlines, met 264 Amerikaanse toe risten, 7 stewardessen en 6 beman ningsleden aan boord, betekende voor de nieuwe luchthaven een goede oefening met het oog op de nog dit jaar door de K.L.M. in gebruik te nemen verlengde DC-8 toestellen. ADVERTENTIE DAFFODIL DAF 44 f 4995,- f 6250,- TELEFOON (01116) 370 Koninklijk bezoek aan schouwburg DEN HAAG. 5-7. Koningin Juli ana, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben een bezoek gebracht aan de koninklijke schouw burg in Den Haag, waar het Engel se toneelgezelschap „Bristol Old Vic Company" in het kader van het Holland Festival een uitvoering gaf van „Hamlet" van Shakespeare. V.N.-assemblee uiteen VER. NATIES (New York), 6-7. De voorzitter van de V.N.-assem blee heeft met het oog op „de wens van talrijke landen tot nader be raad" ondanks bezwaren van Israël de speciale bijeenkomst over het midden-oosten een week verdaagd. De algemene vergadering komt vol gende week woensdag weer bijeen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1