Een pannetje kookte over Rubber werd de dood Het gaat nog niet vlot met de aanbiedingen van mosselen Wedstrijden om Nederlandse titel in Smit Bolnes-kantine DE TERUGKEER VAN ARAM Schaakinatadoren aangetreden Het „eigenaardige schelpdier" zierikzee-bruinisse. 2-7. Het Prcduktschap voor Vis en Vispro- dukten, afdeling kantoor mosselza ken te Bergen cp Zoom zou graag beginnen met de export van mosse len, maar de aanbiedingen van de kwekers blijven uit, or als ze al wor den gedaan blijkt de aangeboden partij (het monster) niet te voldoen aan de daarvoor in het leven geroe pen voorwaarden. Reeds twee keer werd daarom het begin van het seizoen naar een Ja- tere datum verschoven. Men heeft nu weer 10 juli als openingsdatum en 17 juli als begindatum van de ex port gesteld, maar insiders menen dat nog wel een week uitstel zal vol gen. De kwekers hebben het vorige seizoen hun voorraden zo grondig opgeruimd, dat geen mosselen meer gereed staan, zoals in sommige an dere jaren. De te leveren mosselen moeten dus komen van het „jonge goed". Nu is echter gemeld, dut dit voorjaar an nex de nu reeds begonnen zomer weinig groei is geconstateerd. Noch in de Waddenzee, noch op de Zeeuw se Stromen is sprake van goede groei van de halfwas mosselen. De laatste week echter beginnen betere berichten door te komen. Het kilo gewicht neemt op de Grevelingen snel toe en sporen van groei begin nen te komen. Nu is een mossel, een zeer eigenaardig schelpdier, als groei en toeneming van de'kwaliteit een maal goed doorzetten, dan kan het bijzonder hard gaan. Toegenomen wereldgraanproduktie in 1966-1967 ROME, 3-7. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie (F.A.O.) van de Verenigde Naties is de wereldpro- duktic van tarwe en andere granen van de oogst 1966-'67 belangrijk toe genomen maar betrof dit vrijwel uit sluitend de cntwikkelde landen. De deskundigen van de organisatie ver wachten niet dat de oogst 1967-'68 grote veranderingen te zien zal ge ven, hoewel de vooruitzichten voor de ontwikkelingslanden beter schij nen te worden DRONTEN. De bevolking van Oos telijk Flevoland herdenkt deze week het feit, dat de polder tien jaar ge leden droog viel. In de dorpen Dren ten, Biddinghuizen en Swifterlant wordt deze hele week op^bescheiden schaal feest gevierd. Een en ander werd zaterdag in Ro me ip een bijeenkomst van de uit ne genentwintig landen bestaande graa'nstudiegroep van de F.A.O. be kendgemaakt door de adjunct direc- teuif-generaal voor economische en sociale zaken van de organisatie, Mekki Abbas. Hij zei dat de toene ming van de produktie zich in de hoofdzaak heeft voorgedaan in enige graanexportlanden, vooral in de Sowjet-Unie. In grote gebieden van Azië en Afrika is de produktie voor het tweede achtereenvolgende jaar verminderd, voornamelijk tengevolge van de ongustige weersomstandighe den. De recente crisis in het Midden- Oosten heeft volgens Abbas een na delige invloed gehad op de wereld- graansituatie. De besprekingen van de graanstudiegroep zullen ongeveer een week in beslag nemen. Als voor zitter van de groep fungeert S. Clau de Hudson van het Canadese minis terie van landbouw. Een eenvoudig pannetje stond er op de potkachel van Charles Good year, een Amerikaan, die voor zich zelf wat experimenteerde met het vreemde goedje dat Braziliaanse in boorlingen uit bomen tapten. Hij had wat zwavelpoeder in het latexsap ge daan, maar hij vergat het mengseltje. Toen zijn brouwsel overkookte en in aanraking kwam met de gloeiende kachel, ontdekte de chemicus plotse ling hoe uit die onhandelbare kleve rige massa een bruikbaar produkt gefabriceerd ken worden. Goodyear werd de uitvinder van de gevulcani- seerde rubber. Zijn naam is onver brekelijk verbonden aan de auto band. Maar Goodyear heeft niet veel ple zier van zijn uitvinding beleefd. En duizenden stierven er cm die rubber. Handelaars zaaiden dood en verderf De tam-tam. klonk in die dagen in de dichte oerwouden van midden- Afrika. De inboorlingen roerden hun trommels met stokken van geheim zinnige samenstellingBelgen, die voor hun maatschappijen in de Con go kwamen, kochten dat materiaal van die stokken op in ruil voor gla zen kralen en oude koperen munten. De negers tapten deze stof uit de bomen, de blanken waren er blij mee en vroegen steeds meer. Maar gebruiken kon men het goedje eigenlijk niet Columbus bracht destijds van zijn ontdekkingsreizen al veerkrachtige ballen mee uit Amerika, dat hij toen nog voor India aanzag. Hij schonk enkele van die „toverballen" aan koningin Isabella, die ze als curiosi teit beschouwde. Meer niet In 1770 ontdekte Joseph Priestly, een Engelse dominee die meer voor scheikunde voelde, dat deze stof potloodstrepen kon wegvegen. Hij noemde het „India-rubber" „In dische wrijver". Sindsdien spreekt de gehele wereld van „rubber". Maar gebruiken deed men het toen nog niet. Van regenjas tot autoband U vindt het misschien heel ge woon, dat tegenwoordig algemeen rubber gebruikt wordt voor regen kleding. In vroeger jaren bleek het materiaal vrijwel onbruikbaar voor dat doelMac Intosh, een Schot, probeerde om in terpentijn opgeloste rubber te gebruiken als drenkings- middel voor allerlei weefsels. De Engelsen kennen nu nog het woord Macintoshvoor regenjas, maar de eerste mantels volgens dat procédé werden kleverig in de zomer en hard als hout in de winter. Nee, praktisch gebruiken kon men de rubber niet.Nóg niet. Allerlei uitvinders probeerden hun geluk met dat vreemde goedje. Zij mengden het. kneedden het, kookten hetNiets lukte. Tot Good year per ongeluk zijn pannetje op de kachel liet staan en het vergat. De overgekookte latexmelk met zwavel vulcaniseerde op de gloeien de plaat. Als in een vulkaan ge mengd met zwavel en blootgesteld aan vuur. De onhandelbare stof kreeg andere eigenschappen. De ca outchouc van toen werd échte rub ber. Elastisch onder alle omstandig heden. Taai en hard. Men kon er autobanden van maken. Bruikbare regenkleding, die niet kleefde en niet stijf werd. Luchtballonnen. Iso latie-materiaal in allerlei vormen. Brandslangen en st oomleiding en. Koppelingen voor machines en trei nen. Sluitringen op plaatsen, die luchtdicht moeten worden afgeslo ten. Gummi-artikelen. Zonder de uitvinding van Good year zou de auto een onbruikbaar monster gebleven zijn. Zonder de machtige rubberbanden zou geen behoorlijk vliegtuig meer kunnen landen. Zonder gummi-isolatie had de elektrotechniek niet zo'n enorme vlucht kunnen nemen. Zonder rub ber waren bvm de luchtdrukrem, de stoommachine, de stratosfeerballon en de lopende band onbekend ge bleven. Als alle uitvinders In 1S44 nam Goodyear patent op zijn uitvinding. Helaas bleek hij zelf niet meer in staat zijn kans te grij pen. Hij had reeds te veel besteed aan zijn experimenten. Hij raakte in de schulden, werd gegijzeld en week uit naar Europa. Daar ging hij opnieuw failliet, kwam in de gevan genis en keerde gebroken naar zijn geboorteland terug. Hij stierf in 1S60 als een arm man in een uithoek van Amerika. Toch staat op miljoenen autoban den zijn naam. De rubber was bruikbaar - dank zij hem. Maar veel rubber bestond er toen nog niet Drie drama's De tam-tam klonk nog in de oer wouden van midden-Afrika. Blanke mannen kwamen naar de Congo en vroegen naar het materiaal voor de trommelstokken. Zij gaven kralen en waardeloze dingen in ruil. En de negers tapten. Steeds meer blanke mannen kwa men naar de donkere bossen der Congo. Steeds meer tapten de ne gers. Steeds meer bomen sneden zij aan. De handelaars dreven de in boorlingen verder en verder de oer wouden in, om nog meer rubber te tappen .Zij gaven dan niet eens kra len meer in ruil. Zij namen de ne gers hun koopwaar af zonder beta- ling. Er kwam een leveringsplicht en wee de dorpeling, die het waagde zich te vertonen zonder rubber. De tam-tam klaagde door de Con go: botofé bo le iwa. De trommel verbreidde de roep door de bossen: rubber is de dood! Want vredige dorpen werden uitgemoord of ver brand. Botofé bo le iwa rubber is de dood! De roofbouw putte de bomen uit; duizenden inboorlingen vonden de dood omdat mensen van een andere kleur handelden in rubber; twintig jaren lang richtten onverantwoor delijke blanken een ravage aan on der mens en plant. Rubber is de dood! Want de rubber bleek bruikbaar! De groene hel Wat een halve eeuw geleden in Afrika gebeurde, herhaalde zich tij dens de eerste èn de tweede wereld oorlog in Brazilië. Och, de mens is zo goed. De christen predikt naas tenliefde en zendt missionairssen naar de negers. Maar als die zelfde neger in het bezit is van rubber of goud, dan vlucht de inboorling weg van de beschaving, die hem ver volgt en doodt. Britten en Amerikanen zonden tegen hoge beloningen duizenden kleurlingen naar de oerwouden van- Zuid-Amerika. Zij gingen er heen om rubber te planten en rubber te tappen. Zij kregen 25 dollar hand geld, maar wat koopt een mesties voor dollars in de „Groene Hel" van Brazilië, waar hem alleen vergiftige slangen, wilde dieren, giftige pijlen, malaria, honger, onlesbare dorst en koortsen omringen? Rubber is de dood. Rubber wérd de dood. Van duizenden en duizen den, die de Groene Hel" binnen trokken om „plantages" te stichten en door hun opdrachtgevers verge ten werden. Vergeten in 1918. Ver geten in 1945. Want. het ging niet om hen, maar om de rubber De berichten van de Waddenzee en uit de Oosterschelde zijn echter voor het grootste deel nog in mineur. De vis" zit er nog niet in maar ook hier hoopt men op een spoedige omme keer. Het zou niet de eerste keer zijn, dat wat het begin van het sei zoen betreft de Grevelingen de toon aan gaf. om dan half augustus, dooi de Oosterschelde te worden inge haald en spoedig te worden over vleugeld. KORTE BERICHTEN I TT HET BINNENLAND DEN HAAG. In verband met de komende zomer-verlof periode bij de koninklijke marine zal de viering van het 50-jarig jubileum van de marine luchtvaartdienst d.d. 18 augustus niet op deze dag. maar op 5 en 6 juli a.s. gevierd worden. ROOSTEREN. Op de provinciale weg Susteren-Maaseik (België) vond een verkeersongeval plaats, waarbij de 60-jarige Gertrudes Ramakers, afkomstig uit Roosteren om het le ven kwam. AMSTERDAM. Een of meer rui tentikkers hebben bij de juweliers zaak Richard Holland N.V. in de Kalverstraat in Amsterdam twee ruiten ingegooid en voor ca. f 43.000 aan gouden sieraden uit de etalages geroofd. Een deel daarvan, ter waar de van f 15.000 werd op straat te ruggevonden, zodat uiteindelijk voor f 28.000 aan horloges, armbanden, broches en ringen wordt vermist. DOORN. Op de splitsing rijksweg 25-Beukenlaan in Doorn is de acht jarige Wilhelmina Weerman uit Doorn op haar fiets aangereden door een personenauto. Het meisje dat plotseling de weg overstak, werd op slag gedood. DRIEBERGEN. In de vorige nacht is er ingebroken in het garagebe drijf „Sanato" aan de hoofdstraat in Driebergen. Men wist zich toegang tot de garage te verschaffer, via een tuimelraam. De buis was f 10.000. HORST. De 17-jarige J. G. H. Wil- mer uit Grubbenvorst is overleden in het ziekenhuis te Horst, waarin hij vrijdagavond was opgenomen, nadat hij met zijn bromfiets te Horst in botsing was gekomen met een personenauto. AMSTERDAM. De Amsterdamse binnenstad heeft een hausse in zak kenrollerij beleefd. In totaal deden 21 vrouwen bij de politie aangifte dat zij tijdens het winkelen bij de Bijenkorf, de Hema en C. en A. be dragen variërend van f 4 tot f 280 door de activiteiten van een of meer oneerlijke medeburgers waren kwijt geraakt. TIEL. Op de grens van de ge meenten Echteld en Tiel heeft maandagmorgen een verkeersonge luk plaats gehad waarbij de 19-jari- ge J. D. van Ommeren uit Wadden- oijen om het leven kwam. Hij kwam met zijn bromfiets in botsing met een personenauto. DE MEERN. Op de Zandweg in De Meern is de 61-jarige heer C. Coenders uit Utrecht met zijn brom fiets frontaal tegen een vrachtauto gebotst. Hij overleed tijdens het ver voer naar een ziekenhuis. OUDER-AMSTEL. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht onder Ouder- Amstel is een personenauto geslipt en over de kop geslagen. Een van de inzittenden, de 62-jarige heer G. E. G. C. Strum uit Westzaan, is hierbij om het leven gekomen. DEN HAAG. Het tweede interna tionaal koorfestival, dat deze week - in het kader van het Holland-Fes tival - in Scheveningen werd ge houden, is gewonnen door een jeugdkoor uit het Amerikaanse plaatsje Battle Creek. HILVERSUM. Een ernstige val partij in de op de banen te Hilver sum gehouden draverij om de gou den zweep heeft de dood ten gevolge gehad van de draver Alice van Ha- gheweyde, terwijl drie pikeurs: M. Bouhuis, C. Gerwig en J. Ham, van wie laatstgenoemde met een hersen schudding, naar het ziekenhuis ver voerd moesten worden om hun ver wondingen te laten behandelen. DRACHTEN. De 20-jarige onge huwde bouwvakarbeider D. Wester hof uit De Tike, bij Drachten, is in het Drachtster ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een auto-onge luk. W. liep schedelletsel op, toen hij met zijn auto onder Oostermeer uit een bocht vloog, waarbij de wa gen enkele malen over de kop sloeg. ZIERIKZEE, 3-7. Met een eerste zet op het bord van internationaal grootmeester J. II. Donner (d2-d4), heeft loco-burgemeester mr, K. A. Keu- ning maandagmiddag het schaaktoernooi om het kampioenschap van Ne derland 1967 officieel geopend. Gedurende twaalf dagen zullen in de kantine van Smit Bolnes N.V. twaalf schaakmatadoren tegen elkaar in het strijdperk treden. Het zijn de internationale grootmeester J. H. Donner, de in ternationale meesters H. Bouwmeester, F. Kuijpers, K. Langeweg, T. D. van Scheltinga en C. Zuidema en de hoofdklassers: P. G. Bakker, J. Boomgaardt, T. Krabbé, H. Ree, M. Rosenthal en E. C. Scholl. De titel is in handen van de schaker Lcdewijk Prins, die eohter niet present is, zodat in een open, vrije wedstrijd om de beschikbare kampioenstitel wordt gestreden. De opening ging gepaard met de nodige toespraken en handelingen, waarvan de voornaamste was de lo ting, handig en smakelijk gepous seerd door toernooidirecteur de heer M. Enzlin, die een mand met ver pakte palingbroodjes bet aanrukken, in elk waarvan het nummer zat ver pakt. Een zeldzaam staal van gastro nomische keuzebepaling. In zijn tevoren gehouden toespraak bracht de loco-burgemeester de Kon. Ned. Schaakbond dank voor het in de schaakvereniging Zierikzee ge stelde vertrouwen, in wiens handen de organisatie van het toernooi werd gelegd. Blijkens een artikel in de (Zutphense) krant was de schaak- top „er stil van" te vernemen, dat de wedstrijden om het kampioen schap te Zierikzee zouden worden gehouden. Mr. Keuning herinnerde er aan dat belangrijke schakers uit deze streek stammen, o.w. dit J. Ba- rendrecht en de heer J. J. v. d. Ende. Het gemeentebestuur van Zierik zee gaf met groot enthousiasme ge volg aan het verzoek het toernooi hier te ondersteunen en heeft met veel genoegen daar geld voor gefoer- neerd, wel wetend dat deze wedstrij den voor Zierikzee niet onbelangrijk zijn. „U zult hier w,at rust vinden en oude schoonheid en het is de wens van het gemeentebestuur, dat u zich niet alleen de wedstrijden straks zult herinneren, maar ook nog eens zult terugdenken aan deze stad", zo voeg de de loco-burgemeester de spelers toe, die nadien nog een uurtje ge duld moesten hebben, voordat de strijd op de borden losbrandde. „Tot slot wens ik al'len het kampioenschap van Nederland toe", aldus mr. Keu ning. Overdracht kantine Tevoren was nog het woord ge voerd door de toernooidirecteur de heer Enzlin, die een hartelijk dank woord sprak tot allen, die bijdroe gen om de kampioensstrijd hier mo gelijk te maken, Inzonderheid de spe lers, want zonder hen valt niets te bereiken. Hij wenste hun een goede tijd in Zierikzee. Namens de directie van Smit Bolnes N.V. sprak de heer G. van Weelden ing„ die vertel de dat „alle dingen gereed zijn" voor de wedstrijden in de kantine. Hij hoopte dat de spelers hier de nodige rust zullen kunnen vinden. Hij riep ieder een welkom toe en droeg daar na de kantine symbolisch - voor de tijd van het toernooi - over aan de heer Enzlin. Zilveren kemphaan De vice-voorzitter van de K.N.S.B.. ir. H. J. van Donk te Dordrecht, vond het een goede gedachte de wedstrij den dit jaar eens te spelen in een wat minder grote stad. Voorheen waren de kampioenschappen altijd in Amsterdam of Den Haag, krach- Mr. Keuning zette d2 - d4 op ver zoek van Donner. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). tig gesteund door de Caltex, die des tijds de zilveren kemphaan ter be schikking stelde, ook nu weer be schikbaar voor de winnaar. De kantine van het Caltexbedrijf was altijd beschikbaar voor deze wedstrijden, maar de maatschappij was graag bereid die gelegenheid te laten schieten voor Zierikzee. Op het punt van de schaakpropaganda in tussen is het niet ongunstig dat deze plaats in de belangstelling komt. Ir. Van Donk was dankbaar met deze kantine Hij dankte de Smit Bolnes-direktie, de schaakvereniging Zierikzee, de Zeeuwse Schaakbond, de gemeente (tegenwoordig met beide wethouders en de secretaris) en de provincie. In het vertrouwen dat de spelers goede gasten zullen zijn van Zierikzee, wenste hij hun prettige wedstrijden en een dito tijd te Zie rikzee toe. Om drie uur gingen daarop de wedstrijden van start in de volgende ir delingDonner (wit)-Kra bbé; Kuij- pers-Langeweg (wit)Bouwmeester (wit)-Van Scheltinga; Scholl (wit)- Boomgaardt; Zuidema (wit)-Ree; Ro senthal (wit)-Bakker. M.C. „Sparta" had weer geslaagde oriënteringsrit ZIERIKZEE, 2-7. De M.C. „Spar ta" heeft weer een geslaagde oriën teringsrit achter de rug. Aan de start, die plaats vond bij de spuite- rij Kort, verschenen dertig deelne mers. De rit was uitgezet door de heer L. Dorst en diens echtgenote te Sirjansland. De rit leidde over wegen in de gemeenten Zierikzee, Brouwershaven en Nieuwerkerk en had een lengte van plm. 60 km. De finish was bij hotel „De Drie Scha pen" te Dreischor, waar bijna alle deelnemers weer verschenen. De volgende prijswinnaars kwa men uit de bus: 1. J. L. Stoel te Zonnemaire met 151 strafpunten; 2. L. M. Moermond te Dreischor met 198 strfp.; 3. M. van Langeraad te Duivendijke met 202 strfp.; 4. C. H. Kuijper te Zonnemaire met 207 strfp.; 5. K. Goedhart te Maassluis met 208 strfp.; 6. W. A. de Jonge te Eindhoven met 279 strfp.; 7. L. M. J. van Oeveren te Ouwerkerk met 284 strfp.; 8. J. L. Schoof te Oosterland met 287 strfp.; 9. J. J. v. d. Linde te Dreischor met 291 strfp.; 10. M. J. Zeijler te Oosterland met 292 strfp. Als poedelwinnaar de heer L. v. d. Linde te Goes met 393 strfp. De volgende rit zal plaats hebben op zondag 6 augustus a.s. Start bij spuiterij Kort te Zierikzee, om 14 Indonesisch schip met man en muis vergaan DJAKARTA, 3-7. Een Indone- sisch schip met 45 opvarenden is vo rige maand bij Celebes met man en muis vergaan, zo heeft het Indonesi sche persbureau Antara maandag meegedeeld. Vorig jaar zonk op de zelfde plaats, de Golf van Tomini, een schip met 61 passagiers, van wie eveneens geen enkele de schipbreuk overleefde. De bevolking meent dat de schepen werden aangevallen dooi de „geest" van de Golf van Tomini. 10. Aram was maar blij dat hij een reis gezel had. De eenzaamheid begon hem reeds te drukken. Maar Jaspo, zo had het boertje zichzelf voorgesteld, was een druk prater en hoewel al zijn verhalen over de Barbadoren gingen en over de wreedheden die zij hadden bedreven, gaf het de jonge krijger toch enige afleiding. Jaspo had niet willen scheiden van zijn dorsvlegel. „Je kunt nooit weten, hoe je zo'n dingetje nog eens nodig kunt hebben", verkondigde hij. Nu Aram zijn baard kwijt was, waardoor zijn uiterlijk minder schrikaanjagend was geworden, viel het hen gemakkelijker hiel en daar berichten over de woeste horden der Barbadoren te weten te komen. Zij schenen zich rovend en plunderend naar het oosten terug te trekken. Aram zette Jaspo voortdurend tot grotere spoed aan Met iedere dag groeide zijn angst. Reeds twemaal waren zij langs de overblijfselen van vroegere burchten gekomen en het ge zicht van dezo troosteloze ruïnes had een verlammende uitwerking op de jonge krij ger. Steeds bekender werd de omgeving. Af en toe kwamen zij groepen vluchtelin gen tegen en gretig ondervroeg Aram hen naar nieuws over zijn burcht. Doch do arme mensen schudden vertwijfeld het hoofd. Zij kwamen uit het oosten en waren dikwijls te versuft en te bang om te spre ken. Vervuld van de somberste gedachten ging Aram verder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4