Euorpa's modernste veevoederfabriek Eén man kan reinigen, wegen, malen, mengen, persen en verpakken (Twaalf Apostelen zonnebrillen verrekijkers brilmonturen BERGMANS BEELDBUIS? Meer faciliteiten voor de aankoop van woningwetwoningen door bewoners Anti-Maoïsten bezetten vliegveld Belangrijk vonnis in West-Duitsland Tsjombe in Algerië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag t juli m NT. 19821 (Van een speciale verslaggever) De modernste veevoederfabriek van Europa kan met dertig man in een uur tijd 25 ton gereed prudukt afleveren. Dit is mogelijk door verregaande automatisering van dit bedrijf, dat onlangs door de direc teur-generaal van de landbouw, ir. J. VV. Wellen, werd geopend. Alleen maar door een ponskaart, waarin het programma is gecodeerd, in een tableau te schuiven, worden aan de gehele fabrieksinstallatie op drachten gegeven. Door de toepassing van de nieuw ste inzichten op het gebied van de elektronica is het in theorie mogelijk dat slechts één man de fabricage in een fabriek die ruim elf miljoen gul den heeft gekost, kan reged'en. Bij kruitschip De/.e fabriek is van de Coöpera tieve Stichtse Olie- eri Lijnkoeken- fabriek in Utrecht. Hij staat op het nieuwe industrieterrein aan de La ge Weide. Pal bij de plaats, waar kort geleden het munitieschip explo deerde. Dat veroorzaakte wel schade, maar gelukkig geen persoonlijke on gevallen, wanter werken geen mensen! Het gebouw bestaat uit een silo van ruim vijftig meter hoog en een grote fabriekshal. De silo bevat een machinetoren en de meelfabricage vindt er plaats. De laagbouw omvat een opslag- en expeditiehal, en koe- kenperserij, het ketel- en het trans formatorhuis. De silo dient voor de losse opslag van grondstoffen die met schepen en incidenteel met auto's worden aan gevoerd. De inhoud van de silo is ongeveer 12.000 m;i, waarin circa 7- a 8.000 ton kan worden opgeslagen. Zwaartekracht In de machinetoren zijn niet alleen zoals gebruikelijk de elevatoren, weeg- en reinigingsmachines onder gebracht, maar ook de maal- en mengapparatuur. De grote hoogte van de toren is gebruikt om de zwaartekracht zoveel mogelijk te be nutten voor het doseer-, maal- en mengproces. Dit is een geheel nieuw concept. De bereiding van de koeken, korrels of het meel voor vee begint als het ware dus boven in de toren. De duur van het afwegen van de juiste hoeveelheid grondstoffen voor het voeder en het afvoeren is onge veer dertig minuten. Controlekamer Terwijl het produktieproces aan de gang is, wordt in de centrale bedie ningsruimte op het silotableau toe zicht gehouden. Een enkele schakel bordwachter kan in deze controle kamer de gewenste produktielijnen instellen en blijven controleren, want de routes van de grondstoffen in het silotransport worden op dit tableau gesignaleerd. Bij de geringste afwij king stopt de installatie. Als alle grondstoffen in de juiste hoeveelheden bij elkaar zijn gevoegd, komen ze naar keuze van het be dieningstableau in de koeken- of kor- relperserij of worden als meel in pa pieren zakken gepakt. Ook voor de andere mengvoeders worden papie ren zakken gebruikt. Het besmet tingsgevaar door middel van jute zakken wordt hierdoor uitgebannen. De fabriek kan meer dan honderd mengvoeders fabriceren. Deze voe ders worden per mengsel samenge steld uit tien tot vijftien grondstof fen. De totale hoeveelheid soorten grondstoffen en ingrediënten die bij de vervaardiging worden gebruikt loopt tegen de honderd. Opkomst De Coöperatieve Stichtse Olie- en Lijnkoekenfabriek is in 1908 opge richt als coöperatie waarin een dui zendtal Utrechtse veehouders samen werkten tot exploitatie van een lijn- b Het afgelopen weekeinde zijn in Frankrijk bij verkeersongelukken 41 mensen om het leven gekomen en 350 gewond geraakt, van wie 145 ernstig. Er reden naar schatting drie miljoen auto's op de Franse wegen. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht heeft vrijdag bekendgemaakt dat de 34-jarige ma joor Robert H. Lawrence, een neger, tot ruimtevaarder is benoemd Herenhorloges vanaf f 60.- Dameshorloges vanaf f 70.- JUWEUERSHUIS SINDS 1825 FIRMA C VAN TILBURG DEN BOER HAVENPLEIN 6 - ZIER1KZEE - TEL. 2738 KON. JULIANASTRAAT 35 - BRUINISSE koekenfabriek. Aanvankelijk werden er alleen lijnkoeken gemaakt. In 1913 werd een bescheiden begin gemaakt met de produktie van mengvoeders voor rundvee. In 1930 werden er ook mengvoeders voor varkens en pluim vee gemaakt. De mengvoeders be leefden een grote opkomst toen de boeren bemerkten veel tijd te kun nen besparen bij het voederen van hun dieren als zij met één gift elke diersoort en elke leeftijdsgroep de beste samenstelling konden bieden. De produktie in de oude fabriek, die vorig jaar door brand verwoest werd, bedroeg optimaal 40.000 ton. In de nieuwe fabriek begint men dit jaar meteen.al met 75.000 ton. De directeur van de S.O.L., de heer C. J. van Rooijen, is er van overtuigd dat deze fabriek de modernste in zijn soort is in Europa. „En misschien ook wei van de hele wereld". ADVERTENTIE 5 Belere Prima Nieuwste 5 Brillen op advies van de oogarts vakopticiën s s Havenpark 1 - Zierikzee J Telefoon (01110) 2029 5 J. KLOET - „Totem" - Burgh 5 V/////////////////////////////////i OLST. Op de weg van Deventer naar Zwolle onder Olst is een man dood langs de weg gevonden. Het slachtoffer, de 65-jarige H. J. Sege- man uit Wij he, heeft een bromfiets bereden en is waarschijnlijk aange reden door een auto die na de aan rijding is doorgereden. KERKNIEUWS Ger. Kerken Aangenomen naar Bunnik: H. A. L. van der Linden, De Bilt. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Ermelo: B. Brandsma, Sliedrecht en J. Kampman, Ede. Beroepen te Boskoop, kand. J. Manni, Amsterdam. Ger. Gemeenten Beroepen te St. Annaland, Klaas waal en te Scherpenzeel: kand. C. de Ridder, Elspeet, MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 3-7. Op de in Utrecht gehouden paardenmarkt zijn in. to taal 385 dieren aangevoerd. De prij zen waren voor: luxe paarden van f 1150 tot f 1500; werkpaarden van f 1100 tot f 1425; oude paarden van f 900 tot f 1540; driejarige paarden van f 800 tot f 1150; tweejarige paar den van f 680 tot f 875; veulens van f 300 tot f 600; hitten van f 700 tot f 900 slachtpaarden per kg geslacht gewicht van f 2,80 tot f 3,60 en jonge slachtpaarden van f 3,60 tot f 4,- per kg geslacht gewicht. De handel was kalm. Wat biedt de DONDERDAG 6 JULI. NED. I. Om te beginnen het ge bruikelijke donderdagrecept: de Verrekijker, het gew. journaal. Mensen in de sport en de toeristi sche tips. Na het journaal gaat de N.C.R.V. verder met Attentie, waar na een Belgisch-Nederlandse co- produktie op het programma staat gemaakt in Antwerpen. Het spel is getiteld Zuidstation bestaat niet meer en het thema is dat der te leurstelling. Onder regie van Jan Duiveman speelt vervolgens de vio list Thomas Magyar, alvorens Hans Baartmans zijn Close-up regisseert. Een merkwaardige aflevering waar in Rien van Nunen (Toon Stief been) van gedachten wisselt met een col lega uit het echte leven, namelijk een handelaar in lompen en metalen van het Waterlooplein. Dat kan een interessant gesprek w dor den. NED. II. Coronation Street vult de eerste vijftig minuten op het tweede netNa Achter het Nieuws een herhaling van een reeks docu mentaires die Milo Anstadt maakte over landen achter het ijzeren gor dijn. Een echte herhaling is het ove rigens niet want de eerder uitge zonden programma's zijn opnieuw bekeken en gemonteerd. Tot slot van de avond nog een kerkelijke uitzen ding en wel Meer stemmen in de kerk. In dit programma worden voorbeelden getoond van de ver nieuwing van de zang waaraan in de katholieke kerk hard wordt gewerkt Verschillende koren verlenen hun medewerking. DONDERDAG 6 JULI. NED. I: 16.15 Tour de France; 18.45 De minimolen18.50 Journaal18.56 Ster19.00 De verrekijker; 19.10 van gewest tot gewest; 19.30 Mensen in de sport; 19.53 Toeristische tips; 19.56 Ster; 20.00 Journaal20.16 Ster 20.20 Attentie; 20.50 Geen tram meer naar het Zuidstation; 22.00 Caprices 22.25 Close-up; 22.45 Journaal. NED. II: 20.00 Journaal; 20.01 Ster 20.05 Coronation street; 20.55 Nader tot elkaar. 21.45 Achter het nieuws; 22.10 Ster; 22.15 Journaal; 22.30 Meer stemmen in de kerk. JUTFAAS. Het driejarig zoontje van de familie van Hulst uit Bilt- hoven is verdronken in het zoge naamde Noodkanaal in Jutfaas. DEN HAAG, 3-7. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, ir. W. F. Schut, heeft enige wij zigingen aangebracht in de regeling die voor bewoners van woningwet woningen de mogelijkheid opent om hun woning aan te kopen. Door deze wijzigingen kunnen thans in begin sel bewoners met een inkomen tot f 20.000,- per jaar de eigendom van hun woning verwerven. Tot nu toe was de zogenaamde weistandsgrens miet. Verder speelt de leeftijd van voor de sociale verzekeringen de li- de bewoner geen rol meer; de leef tijdsgrens van 55 jaar is vervallen. ,soos Nieuwerkerkse „0 sloot seizoen op fantastische wijze NIEUWERKERK, 30-6. In de af gelopen week werd alhier in „Ons Dorpshuis" de laatste middag voor de bejaarden in dit seizoen gehouden. Door [omstandigheden was deze on geveer een maand verlaat. Als pre sidente van het damescomité, dat de bejaardenmiddagen verzorgt, opende mevrouw Van Eeten-dc Vries de bij eenkomst, die een enigszins feestelijk karakter droeg. Na het zingen van Psalm 68 vers 10 werden de gebeurtenissen in het afgelopen seizoen gememoreerd waarin o.a. een van de trouwe leden door een noodlottig ongeval om het leven kwam. Met een ogenblik stilte werd hij herdacht. Een uurtje wer den nog allerlei spelletjes gedaan, doch toen moesten sjoelbak, biljart en kaartjes het veld ruimen. Na een kopje thee en later koffie met stok- beschuit kwamen de tongen los. De heer Joh. van Dijke las een gedicht over het afgelopen seizoen. Mevr. Eerland bleak voordrachtgaven te bezitten. De heer J. L. v. d. Have gaf een paar eigen gemaakte schtsjes in dialect over smokkelen in bezettings tijd en de belevenissen in 1954, het jaar waarin de wederopbouw begon. Mej. v. d. Wielen en het echtpaar Heijboer zongen meerstemmig een paar mooie liederen, maar ook me vrouw v. d. Weele wou miet achter blijven en zong een solo. Alle ver richtingen oogstten een. enorm suc ces. Hierna werd een lamge rij ta fels gedekt en begon de broodmaal tijd, vooraf gegaan door een bord soep. Gezellig' was de maaltijd, waar aan vooraf gegaan was een tractatie vam twee consumpties. De namiddag en vooravond was spoedig om.. Ds. Westerhof sprak een sluitingswoord waarin voorkwam dat men onwille keurig geneigd is te spreken van „dan en dan doen we dit en dat". Een woord dat zeer op zijn plaats was. Woorden van dank schieten te kort aan het adres van het comité en haar helpsters. Zij hebben deze mid dag tot een onvergetelijke gemaakt. Dit werd later nogeens bij het af scheid naar voren gebracht door de heer Joh. van Dijke, die mede na mens de bejaarden vol lef was voor deze mooie gezellige middag. Mevr. Van Eeten-de Vries sloot daarna de bijeenkomst, dankte allen die heb ben medegewerkt om deze middag te doen slagen en sprak de wens uit dat het allen die hier tegenwoordig zijn, gegeven mag zijn om in september a.s. bij het begin van het nieuwe sei zoen, weer aanwezig te zijn. Wat de financiële faciliteiten bij de aankoop betreft, is de regeling aan gepast aan die, welke van kracht is voor het verwerven van nieuwe ei gen woningen. De koper zal voortaan kunnen kiezen tussen een bijdrage ineens en een aflopende bijdrage ge durende tien jaar. Vooral door deze laatste vorm van steun' zal hij een eventuele lastenstijging ten opzichte van de betaalde huur kunnen over bruggen. Voorts zal het rijk in het vervolg voor de helft kunnen deel nemen in eventuele verliezen van de gemeente, als deze aan de koper een garantie heeft verleend voor de ren te en de hoofdsom van de lening die de koper heeft aangegaan. De minister heeft de gemeentebe sturen verzocht aan de nieuwe rege ling zoveel mogelijk bekendheid te geven onder de bewoners van w< - ningwetwoningen. Ook heeft de mi nister de gemeentebesturen gevraagd er toe mede te -werken, dat de be woners die zulks wensen hun woning in eigendom verkrijgen en tevens te bevorderen, dat woningbouwcorpora ties hieraan hun medewerking verle nen, wanneer het om woningen gaat waarvan zij eigenaar zijn. TAIPEH (Formosa), 3-7. Tiendui zend ainti-Maoïsten hebben zaterdag het vliegveld van Kantsjau, in de provincie Kiangsi, bezet, meldt het officiële persbureau van Formosa. De communistische bewaking van het vliegveld en de arbeiders die er werkten zijn zonder verzet te bieden weggegaan. Sinds zaterdag is het vliegveld gesloten en is elk contact ermee verbroken. Op 24 juni zijn volgens het pers bureau voor- en tegenstanders van Mao in de provinciehoofdstad Nant- Sjang slaags geraakt. ADVERTENTIE Uskfó/yt jan janssen Een heel antiek Kraanpleinplaatje, met een groep die er wel echt is voor gaan staan. Men lette op de kleding van de jeugd. Over-de-knie- broeken voor de jongens en hoedjes voor de meisjes. Heel mooi op de grens van het Havenpark is de gas lantaarn. WEST-BERLIJN, 3-7. De 64-ja- rige voormalige nazi-rechter Hans- Joachim Rehse is in West-Berlijn tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het uitspreken van doodvon nissen voor de beruchte volksrecht bank in de tweede wereldoorlog. Dit vonnis is van bijzondere be tekenis omdat het een proefgeval was uit te maken of een rechter, moord ten laste kan worden gelegd wegens het uitspreken van een dood vonnis. Nu Rehse veroodeeld is, kun nen ook de zaken aanhangig worden gemaakt van dertig a veertig andere voormalige rechters van de volks rechtbank. Tijdens het proces tegen Rehse is gebleken dat de volksrechtbank vaak tegenstanders van de nazi's ter dood veroordeelde om kleinigheden als het vertellen van een politieke grap. DEN HAAG. Een groepje balda dige jongelui heeft op het Gevers Deynootplein te Scheveningen een Amerikaanse vlag vernield. ALGIERS, 3-7. Radio-Algiers heeft meegedeeld dat de voormalige Kongolese premier Moise Tsjombe zich in Algerië bevindt. Algerijnse functionarissen hadden eerder berichten dat Tsjombe naar Algerië was ontvoerd als „fantasie" bestempeld. De Algerijnse radio meldde ver der dat een vliegtuig met de voor malige premier en personen van Belgische nationaliteit, die hem ver gezelden, op een Algerijns vliegveld was geland. De passagiers en be manningsleden waren gewapend. De veiligheidsdienst heeft alle inzitten den van het toestel aan een onder vraging onderworpen, aldus radio- Algiers. BRUINISSE Gemeentebestuur en -personeel bezochten België 6611 ïrlodinette verdwijnt Het Bruinisser gemeentepersoneel annex het gemeentebestuur zijn jaar lijks gewend een reisje te gaan ma ken per toeringcar. Het doel was vrijdag Dinant en Namen, twee reeds van ouds bekende toeristenplaatsen. Een bezoek in één dag zo diep in de Ardennen betekent vroeg op en de eerste uren werd door steden en dor pen gereden, waar de vensters en 0e slaapkamerramen nog gesloten wa ren. Bij het atomium, overblijfsel van Expo 1959 werd de koffie ge bruikt. Hierna ging het op Brussel aan, met het uitzicht van de bovenstad bij het paleis van justitie over de bene denstad speciaal over de Marollen- wijk, het graf van de onbekende sol daat, de paleizen te Laeken en te Brussel zelf waar de koninklijke stoet juist vertrok toen het gezel schap er aan kwam en niet te verge ten de Grote Markt, met stadhuis en Gildehuizen. Ook Namen biedt van de citadel af een prachtig vergezicht over de om liggende valleien, maar dan moet het vooral niet mistig zijn. Ieder kent zo langzamerhand wel het Maasdal, dat altijd mooi is en blijft en tenslotte is Dinant een stad met een citadel die men kan bezoeken, waar men rond geleid wordt en waar men prettig kan winkelen, al blijkt alles (uitge zonderd sigaretten) duurder te zijn dan in Nederland. Weer via Namen naar Leuven een glooiend landschap, een oude stad, evenals Mecheten. Wie het adres weet kan in Antwerpen voor een niet aJ te dure prijs, goed dineren en chivuffeut" Tuinman wist wel zo'n adres. Maar eerst werd in de omge ving van Mechclcn nog thee gedron ken bij een bekend Belgisch radio zanger. De sfeer in de bus, was weer hon derd procent en iedere deelnemer ziet weer verlangend uit, naar het volgende reisje. Feuilleton door Frank van Falckenoort Vreemde kerkbezoeker PARIJS, 3-7. Met wapperende soutane, een misboek en koe voet achterlatend, ging een priester er zondag te Fonte- nay-sous-Bois, bij Parijs, in een rode sportauto vandoor, nagestaard door een verbijs terde koster die hem even te voren in de St. Germain-kerk had betrapt op het openbre ken van een offerblok. De dief ,die later op de dag ge grepen werd, bleek in het ge heel geen priester te zijn maar ontpopte zich wel als een groot liefhebber van gewijde kunst. Bij hem thuis troffen rechercheurs een schat aan religieuze voorwerpen als bid- stoelen, schilderyen en wand tapijten met godsdienstige afbeeldingen en relikwiekast jes aan. De 25-jarige dader bekende dit alles uit kerken te hebben ontvreemd. Van lijd tot tijd had hij ook offerblok ken gelicht „om aan zakgeld te Icomen'' .De pseudo-priester mediteert nu in een wat min der inspirerende omgeving, een cel. Na zijn diensttijd verder zonder straf >te hebben uitgezeten, trok zij zijn tuniek uit en dacht drie dagen na over zijn plannen. Toen reed hij naar Amsterdam, sprak daar met de hoofddealer van een bekend au tomerk en werd vrijwel meteen aan genomen als vertegenwoordiger, re- presentator van de zaak. Tegen een behoorlijk salaris. Dank zij zijn gron dige kennis van auto's, motoren en alles, wat daarmee te maken had. Dit deed hij drie jaren, tot tevre denheid van zijn werkgever, die goed aan hem verdiende, want Flip was een geboren verkoper. Terwijl hij en passant diverse snabbeltjes had door voor eigen risico te handelen in goede tweedehands wagens. Die han del leek hem zo goed, dat hij be sloot zijn baan er aan te geven en zich geheel aan die business te gaan wijden. Maar de firma wilde de heer Van Viersen niet kwijt. Of het hem niet beviel? Wilde hij meer salaris? Wat was de oorzaak, dat hij opeens weg wilde? O, wilde meneer voor zichzelf beginnenweet u wel, dat dit een riskante onderneming is? Wacht u veertien dagen, dan heb ben wij misschien een heel aantrek kelijke functie voor u. Zeer aantrek kelijk zelfs, met een pracht van ccn salaris. Van Viersen accepteerde dit uil- stel. Of je nu een maand eerder of later begon, deed er weinig toe. En als er inderdaad iets goeds uit de bus kwam, zou hij wel gok zijn om risico te nemen, als dat niet bepaald nodig was. Binnen veertien dagen kwam het aanbod. Meneer was immers uit En schede afkomstig? Kende hij de stad goed? En de bevolking? Wel, over een week of zes openen wij 'daar een grote showroom in het hart van de stad. Voelt u er wat voor om daar de verantwoording voor te nemen? Uit ervaring weten wij, dat u kunt verkopen. Het salaris is over te pra- ren. Dat zal u niet tegenvallen. Er werd over gepraat. Men reisde naar Enschede, waar de nu bijna ge reed zijnde showroom werd bekeken, alsmede de ruime, boven de zaak gebouwde woning, die van alle mo derne comfort zou worden voorzien. En het salaris was ongetwijfeld vor stelijk. Flip was al van plan om ja te zeggen, toen de laatste voorwaar de genoemd werd: U hebt natuur lijk wel een meisje of verloofde. Een goede gelegenheid om te trouwen, meneer Van Viersen, want we wil len geen ongehuwde dealer in die woning. In bepaalde gevallen moet uw echtgenote de representatie op zich nemen. Voor de standing van de zaak is het nodig! dat di( uw echtgenote is. Met receptionistes heb ben wij in andere zaken in het ver leden al de nodige onaangename er varingen opgedaan. Nu ja.u kunt natuurlijk binnen enkele weken trouwen, nietwaar? Flip van Viersen antwoordde zon der blikken of blozen: „Ja, natuurlijk Waarna het. voor elkaar was. De ovei eenkomst kon in Amsterdam wel op gemaakt en getekend worden. Als meneer dan maar tijdig zijn onder- trouwcirculaire toezond Die avond zat Flip van Viersen, waarschijnlijk voor het eerst van zijn leven te piekeren over het pro bleem Waar haal ik in zo'n korte spanne tijds een vrouw vandaan? Natuurlijk had hij in de loop der jaren wel eens een avontuurtje ge had. Zelf menig lief kind had in zijn armen gelegen, terwijl hij haar dwa ze, lieve woordjes in het oor fluister de, maar tot nog toe was er geen enkele bij geweest, die zijn hart in vuur en vlam had gezet. En het zou de vraag zijn, of ooit iemand daar toe in staat zou zijn, want Flip hield wel van een scharrelpartijtje, maar een huwelijk was er niet bij. Hij had zijn vrijheid te veel lief. Nu werd het echter anders. Zo'n baan was idit offer beslist waard, want een dergelijke aanbieding kreeg een mens praktisch éénmaal in zijn leven. Maar waar haal ik een vrouw vandaan, die op zo'n korte termijn met me wil trouwen? In gedachten liet hij de meisjes, vrouwen en dames de revue passeren met wie hij korter of langer tijd prettige uurtjes had beleefd. Tot hij plotseling bij één bleef steken: Ada. Een der vroegere leraressen op de ULO, van wie hij zelf nooit les had gehad, om de eenvoudige redenen, dat ze „handwerkjuf" was. Hoewel jaren ouder, had hij haar in de klas soms wel eens bewonderd. Ze was in ieder geval zijn type. Op de af scheids- fuif, na het behalen van het diplo ma, had hij, de zeventienjarige, haar brutaalweg ten dans gevraagd. Tot zijn verwondering stemde ze toe, niet één keer, doch meermalen. Op zijn manier flirtte hij met Ada Spek- kink, die het zich gevleid liet aan leunen, want ze was niet bepaald een schoonheid in die dagen cn bo vendien evenmin geliefd onder de vrouwelijke leerlingen. Zelfs toen hij zich op het einde van het feest in de tuin van de school verstoutte om haar een zoen in de hals te geven, gaf zo hem alleen maar een speel se tik op zijn wang. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3