Ouwerkerk's V.V.V. organiseerde een interessante expositie Teer en nicotine in siaretten Internationaal grootmeester J. H. Donner verloor van hoofdklasser T. Krabbé Amerikaanse meisje Sharon O'Brien verblijft hier een jaar STREEKNIEUWS TOEVALLIGHEID Ploeg Kon. Zeelandia wint wisselbeker voor de derde maal V „Scheepspraat" in speelzaal kleuterschool OUWERKERK, 3-7. De V.V.V. van Ouwerkerk heeft er voor gezorgd dat het dorp nog juist voor het aanbreken van het drukke seizoen een attractie te bieden heeft die niet alleen voor de zomergasten maar ook voor velen op Schouwen-Duiveland veel aantrekkelijks heeft. Onder het motto „Scheeps- praet" heeft de V.V.V. namelijk een bijzonder aardige tentoonstelling inge richt in de speelzaal van de kleuterschool aan de Ring, een tentoonstelling rondom de scheepvaart, waarop o.a. scheepsmodellen en (oude) zeekaarten te zien zijn. „liet is niet verwonderlijk dat we als „eilandbewoners" het water als onderwerp van onze tentoonstelling hebben gekozen", meende het be stuur en dat weTd gisteren (maandag)avond onderstreept door burgemeester A. A. van Eeten van Duiveland die de tentoonstelling met het luiden van een fraaie scheepsbel en een korte toespraak officieel openstelde. De ten toonstelling blijft geopend tct en met 4 augustus en is elke dag - behalve op zondagen - te zien van half acht tot negen uur 's avonds. In de voor het inrichten van klei ne expositie's zeer geschikte speel zaal van het schoolgebouw zijn een twintigtal scheepsmodellen over zichtelijk opgesteld. Het aardige is dat deze fraaie scheepjes in de loop der jaren zijn gemaakt door twee personen op Schouwen-Duiveland die de modelbouw met veel ijver en vooral ook zeer kundig beoefenen. Dat is in de eerste plaats de vier- en-zeventig-jarige heer M. v. d. Ploeg te Oosterland, die zich speci aal toelegt op het maken van oude scheepsmodellen en o.a. een acht tiende eeuws plezierjachtje en een model van een oude Zeeuwse spoor boot toont. De moderne scheepsty- pen zijn van de heer A. Vaane te Bruinisse, o.a. een douane-recher- cheschip en een trawler. Op de ten toonstelling is ook een groot stuur rad mot telegraaf te zien, verder oude zeekaarten en iets heel bijzon ders: een Chinees kompas. In de hal van het gebouw bevindf zich een aantal oude uitgaven en brochures uit de archieven van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen; enige zijn te koop. Hier bij bevinden zich voor liefhebbers interessante boekwerkjes. Andere uitgaven zijn afkomstig uit de Prov. Bibliotheek. Bij de opening van deze „primeur" voor Schouwen-Duiveland" werd eer. aantal belangstellenden verwel komd door de voorzitter van Ouwer kerk's V.V.V. de heer M. K. Romeijn die voor de inrichting van de expo sitie dank bracht aan de heer M. P. do Bruin, archivaris te Middelburg en mevrouw van Almenkerk-van Leeuwen, medewerkster van het Zeeuws Genootschap. Dank bracht de heer Romeijn ook aan de firma v. d. Marei voor het beschikbaar stellen van de stuurinrichting en aan de „stille werkers": de heren v. d. Ploeg en Vaane, waarvan de eerst genoemde als lichtmatroos nog werkzaam is geweest op echte zeil boten. Aan de burgemeester bracht de V.V.V-voorzitter dank voor de medewerking van het gemeentebe stuur en aan het bestuur van de kleuterschool voor het beschikbaar stellen van de school. „We hopen een bescheiden maar interessante tentoonstelling te bie den", aldus de heer Romeijn, die na het luiden van de scheepsbel door burgemeester van Eeten voor de V. V.V. woorden van hulde in ont vangst mocht nemen met het feit dat de V.V.V. er ieder jaar weer in slaagt een geschikt onderwerp te vinden. „Als landrotten komen wij met de zee eigenlijk niet meer in contact dan met zwemmen of hen gelen en daarom is deze expositie een goede gedachte geweest", aldus burgemeester van Eeten. ADVERTENTIE VAKANTIE- GESCHENKEN ZEEUWSE BROCHES ZEEUWSE ARMBANDEN ZEEUWSE MANCHETKNOPEN ZEEUWSE RINGEN IN GOUD OF ZILVER Het wonen en werken in de Biesbosch DEN HAAG, 3-7. De hedendaagse situatie in de Biesbosch is in begin sel geen andere dan dit in het ver leden. Zij. die zich destijds in dit ge bied vestigden, aanvaardden daar mee welbewust het risico, dat elkeen loopt die een bedrijf uitoefent in een buitendijks gebied. De regering is echter bereid, aldus het antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid P. Voogd, voor de getroffenen in de Biesbosch een bedrag ter beschikking te stellen voor het verlenen van tegemoetko mingen in de landbouwschade, welke In 1966 is opgetreden tengevolge van de overstromingen van de polders in de Biesbosch tijdens de stormvloed van eind 1965, alsmede voor het ver lenen van bijdragen in de kosten van het herstel van schade aan kaden, ontstaan tijdens de stormvloeden van november 1966. Ook de provincie Noord-Brabant heeft zich bereid ver klaard hiervoor een bedrag te vo teren. Het Rode Kruis in de bezette gebieden GENEVE, 4-7. Afgevaardigden van het Internationale Rode Kruis heb ben van nu af vrije toegang tot de door Israël bezette Arabische gebie den, waar ze alle nodige faciliteiten zullen genieten voor de vervulling van hun humanitaire taak, zo is maandag in Genève bekendgemaakt. Tot dusver ihad het Rode Kruis- personeel voor een bezoek aan de bewuste streken toestemming nodig van de Israëlische autoriteiten. Een gesprek van Rode Kruis-gedelegeer- iden met minister van defensie Mosje Dayan heeft daar verandering in ge bracht. Het Internationale Rode Kruis heeft nu toesloten zo vlug mogelijk posten te vestigen in Jeruzalem, Koeneitra, Gaza en Nabloes. Internationale cursus landbouwvoorlichting WAGENINGEN, 3-7. In de aula van de landbouwhogeschool te Wa- geningen heeft de voorzitter van het bestuur van de landbouwhogeschool, ir. A. P. Minderhoud, de vijftiende internationale cursus landbouw voorlichting geopend. Het was de eerste officiële bijeenkomst in de herbouwde aula. De heer Minderhoud deelde mede dat in de afgelopen jaren 1469 per sonen uit 96 landen aan de cursussen hebben deelgenomen. Hiervan kwam 40 procent uit de ontwikkelingslan den, 20 procent had een. achter- grond van landbouwhuishoudkunde. Aan de cursus van dit jaar nemen 90 personen uit 35 landen deel. De heer Minderhoud overhandig de mevrouw Sackiko Lenk uit Kai- luakona uit Hawaii bloemen en een boekwerk over Nederland. Deze ver tegenwoordigster van de Ver. Sta ten was als 1500e deelnemer inge schreven. UTRECHT. De 35-jarige trans porttoediende van het academisch ziekenhuis in Utrecht de heer J. Timman uit Bilthoven is bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. AMSTERDAM. De 65-jarige auto mobilist P. Weydema is in de Van Leyenberglaan in het Amsterdamse Buitenveldert dodelijk verongelukt, toen zijn auto in botsing kwam met een autobus, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. SPORT Al sensatie op eerste dag Woningbouw in de Bijlmermeer AMSTERDAM, 3-7. De achttien in de federatie van Amsterdamse wo ningbouwverenigingen samenwer kende corporaties hebben overeen stemming bereikt over de onderlin ge verdeling van de 11.138 woningen die in de 'komende jaren in het ka der van het laatste grote bouwplan voor woningwetwoningen op het ge bied van de gemeente Amsterdam zullen verrijzen. Het betreft hier zes projecten, nl. Bijlmer A t.m. E, waar 9.878 woningen worden ge bouwd en Oostzanerwerf (het zg. Molenwiekenplan), waar de reste rende 1260 woningen komen. DEN HAAG, 3-7 Staatssecretaris Kruisinga zal de vraag of het gebo den is op de verpakking van sigaret ten het teer- en nicotinegehalte daar van te doen vermelden, nader in overweging nemen. Een dergelijke vermelding zou verplicht kunnen worden gesteld ingevolge de Waren wet bij algemene maatregel van be stuur. De bewindsman deelt dit. mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Lamberts (P.v. d.A.). Hij voegt aan zijn antwoord toe, dat hij voornemens is deze aan gelegenheid bovendien in het Bene lux Gezondheidscomité en de Bene lux Volksgezondheidscommissie aan de orde te stellen. Bij de te nemen beslissing ter zake zal mede moeten werden overwogen of het vanuit een oogpunt van voorlichting gewenst is tot de bedoelde verplichting van de vermelding van teer- en nicotinege halte over te gaan. ?AC.M0l)R|§: ZIERIKZEE. 3-7. De eerste dag van de schaak wedstrijden cm het na tionaal kampioenschap heeft al da delijk een sensatie opgeleverd, omdat de internationale grootmeester J. H. Donner, spelend met wit, verloor van de hoofdklasser T. Krabbé. Een sensatie van wat mindere or de - maar toch nog altijd opvallend genoeg - was een snelle nederlaag van Hans Ree tegen C. Zuidema. Eddy Seholl won van J. Boomgaard. K. Langeweg speelde remise tegen F. Kuijpers en ook de spelers M. Rosenthal en P. Bakker deelden de puntjes. Een zeer zware partij speelden H. Bouwmeester en T. D. van Scheltin- ga, die de volle tijd nodig hadden om tot het inzicht te komen dat voortzetting van de partij nog zeer LEKKERKERK. In Lekkerkerk is in het Zwembad „Schuagt" de 7-ja rige Lex Siegers bij het zwemmen verdronken. Enkele jaren geleden was reeds een andere zoon van de familie Siegers tijdens het kanoën op de rivier de Lek, door verdrin king om het leven gekomen. veel tijd zou vergen. Ook zij beslo ten tot remise. Vandaag (dinsdag) worden de vol gende partijen gespeeld: Ree-Don- ner; Kuijpers-Bakker; Krabbé-Ro- senthal; Van Scheltinga-Scholl; Lan- geweg-Bouwmeester en Boomgaardt -Zuidema. Soldaten lieten de maaltijd staan VENLO. 3-7. 750 ballen gehakl bleven maandagavond onaangeroerd staan op de tafels in de Frederik Hendrikkazerne in Venlo, waar on geveer 800 manschappen van het tweede depot infanterie gelegerd zijn. Slechts 50 van hen verschenen aan tafel. De overigen gingen rond etens tijd de kazernepoort uit om ergens in Venlo de maaltijd tot zich te nemen. De depotcommandant heeft ver klaard, dat er de laatste tijd bij hem geen klachten over het eten zijn bin nengekomen en dat hij ook niet be grijpt, waarom de soldaten voor de in kazerne aangeboden maaltijd heb ben bedankt. Vandaag zal hij een onderzoek laten instellen. Zierikzee inwoonster rijker Juwelier naast 's-Gravensteen Zierikzee Telefoon (01U0)-24 43 Bonderdagsavonds tot 9.00 uur geopend UTRECHT. De 14-jarige Elizabeth Boere uit Hoenkoop is voor de ouderlijke woning aan de Buurtweg door een personenauto aangereden er. in de loop van de nacht in een ziekenhuis aan de opgelopen ver wondingen overleden. ZIERIKZEE Kennismakingsbezoek adjudant H. de Jager Maandagmiddag vond op het groepsbureau der rijkspolitie te Zie rikzee de introductie plaats van de nieuwe groepscommandant, de adju dant H. de Jager uit Giessendam- Hardinxveld. Zoals reeds eerder ge meld werd de heer de Jager pei* 1 juli alhier benoemd als groepscom mandant. Namens de districtscommandant werd o.a. het woord gevoerd door de heer A. Pipping, distr. adjudant van de staf te Middelburg. Het verza melde personeel van de groep kon in een ongedwongen sfeer kennis maken met hun nieuwe chef .Het was een korte plechtigheid maar de wijze waarop een en ander plaats vond, hief de onbekendheid aan el kaar al spoedig op. Zodra de woning van de betrok kene klaar is, zal hij zich met zijn gezin te Zierikzee vestigen. ZIERIKZEE, 3-7. Voor de tijd van een jaar is Zierikzëe een inwoonster rijker. Het is het Amerikaanse meis je Sharon O'Brien uit Vicksburg, in de Amerikaanse staat Mississippi. In het kader van een uitzending door de American Field Service, logeert zij een jaar lang bij de familie Van Hoofstadt in de Caustraat (38). Sha- ren, een lief „Vicksburgerinnelje", snel bereid tot genoeglijk knikken en innemend glimlachen, heeft in haar stad de „highschool" achter de rug en uit vele kandidaten (maar er ging wat aan vooraf) werd zij uitge kozen voor een jaar Europa. Op de boot het m.s. „Rijndam" van de H. A.L. vernam zij eerst dat het Neder land zou worden. Onder het motto „walk together, talk together" (trek samen op en praat samen) beijvert de American Field Service zich, gelijk bekend, om een brug te slaan tussen de Ameri kaanse jeugd en die van andere we relddelen. Er is een z.g.n. zomerpro- gramma, dat voorziet in de over komst van Amerikaanse jongelui gedurende enkele maanden in het seizoen, maar Sharon, valt onder het z.g.n, schoolprogramma, dat straks - na de vakanties - bezoek aan een Zierikzeese school (prof. Zeeman lyceum) impliceert. Zij komt in de 4e klas, maar, voor al gelet op de taalmoeilijkheden, zal ze ook wel lessen in enkele andere klassen volgen. Sharon is een zeer geïnteresseerd meisje, zoals blijkt uit de uitvoerige personalia, die de gastfami'l'ie van de A.F.S. ontving. Ze gaat straks met de familie mee op vakantie, om al vast wat aan de mensen te wennen en bezoekt dan. met twintig andere jongelui van het schoolprogramma - een cursus in het Drenthse plaatsje Spier, o meen flinke duw tegen het Nederlands te geven. Vokale oefeningen Op de boot trouwens heeft men daar al wat aan gedaan. Vooral de Sharon (midden) opgenomen in de gastfamilie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). „vdkale oefeningen" waren in dit op zicht interessant, wtanit „Piet Hein" draafde op, evenals de „Toffe jon gens" en zelfs het „Glaasje op", werd als specimen van. Nederlands lied kunst gepousseerd. Sharon zal zelf wel ontdekken dat het maar onofficieel „randwerk" is van onze samenleving. Niet helemaal zonder droefheid overigens is zij hier gekomen, want kort voor haar ver trek kwam uit Vietnam het bericht dat haar enige broer gesneuveld is. Zij het niet zonder pijn en verdriet besloten haar ouders hun dochter - die nu de enige geworden is thuis - toch naar Europa te laten gaan. Zij had er immers al zo lang op -gevlast en wat verandert men aan een der gelijke trieste situatie door te blij ven? Zij zelf is intussen besloten er hier het beste van te maken. De gastfami lie, die er voor een jaar een dochter bijkreag, zal zich zonder twijfel in spannen het voor haar hier prettig te maken. „Ze trekken samen op en ze praten samen". Dat is heel belangrijk in deze wereld, die van tegenstellingen aan elkaar schijnt te hangen. ZIERIKZEE, 4-7. Heden (dinsdag)morgen vond tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Provinciale Waterstaat aan het Havenpark alhier de uitreiking plaats van een koninklijke onderscheiding. Het was de heer J. Dekker, technisch hoofdambtenaar te Haamstede, die in verband met zijn veertigjarig ambtsjubileum, de ere-medaille in goud van de Orde van Oranje Nassau kreeg opgespeld, door het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Van Dongen, burgemeester van Aardenburg. Op deze plechtigheid komen wij uitvoeriger terug in het volgende nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 1 Op deze plaats heb ik eens een stukje geschreven onder het hoofd: ,iLievenheersbeestje". De mysteri euze toevalligheid deed zich toen voor, dat een lievenheersbeestje „life'' zo heet dat tegeruooordig - op het juist op het papier getypte woord ging zitten. Men sla gerust de handen van verbazing in elkaar, maar houde ze even zo, want hier is er nog één. Kersvers. Gistermiddag hokten de schaak matador en bij elkaar in de Smit Bolnes-kantine. De spanning rond de komende wedstrijden was al dui delijk voelbaar. Alles stond in het teken. van. het schaken en de ge meentelijke en bonds-persoonlijkhe- den kwamen opdraven om hun zegje te doen. Midden in een schaakspeech verstoutte ik mij een dorpje te ne men. U mag daar van denken wat U wilt, maar het is geschied, Nu is er een soort drop, verpakt in wik kels, waarop minuscule brokjes we tenswaardigheden staan afgedrukt. Het wikkel waarin bedoeld dropje zat verpakt, handelde overde fameuze schaakstrijd van Euwe te gen Aljechin in 1935. Natuurlijk zijn dit. heerlijke din gen en men moet Einsteins waar schijnlijkheidstheorie er bij halen of doorgedrongen zijn in de geheimen van metaphysica om te begrijpen „dat dat zo maar kan'\ Een heel andere impressie gisteren was een gesprek met het Ameri kaanse meisje Sharon O'Brien, zo vol verwachting naar Europa geko men en nu voor een jaar inwoonster van Zierikzee. Heel blij was Sharon maar ook heel bedroefd, want kort voor haar vertrek (per boot) vernam haar familie de dood van de enige zoon. Er zijn veel mooie dingen op aar de, maar ook zeeën van tranen. Men denkt er niet altijd aan. Het zou wel moeten, maar het kan niet. SCHIEREILANDMA N. De zomeravoiulvoetbalcompetitie (Van een medewerker) Vrijdag werd het slot van dc zo meravondvoetbalcompetitie 1967 af gewerkt. Uit de laatste twee nog te spelen wedstrijden moest de kam pioen naar voren komen. Beide kan didaten voor de bovenste plaats resp. Kon. Zeelandia en V.A.B. had den evenveel verliespunten waarbij de doelcijfers n.l. 18-4 voor Kon. Zeelandia tegenover 14-5 van V.A.B. voor Kon. Zeelandia aanmerkelijk gunstiger was. De Kon. Zeelandia wen het feest en werd kampioen. tie terugtrekken wegens spelersge brek. Hopelijk zal volgend seizoen het spelersaantal van „v. d. Wek ken" kunnen worden aangevuld. Onvoldoende bekendheid met de bepalingen waaronder zomeravond voetbal in Zeeland wordt gespeeld had tot gevolg dat aan Velocitas re glementair een aantal verliespunten moest worden, berekend. Minder prettig voor de Seroosker- kenaren die daardoor hun goede start in deze competitie zonder re sultaat zagen en hoewel door deze extra verliespunten gedupeerd heb ben zij toch sportief de competitie beëindigd. De eindstand Kon. Zeelandia 8 6 2 0 14 22- 5 V.A.B. 8 6 2 0 14 17- 6 P.Z.E.M. 8 4 2 2 10 16-11 R.W.S. 8 4 0 4 8 17-16 Stella Boys 8 3 1 4 7 12-17 Neptunus 8 2 1 5 5 15-25 Smit Bolnes 8 2 0 6 4 12-21 P.T.T. 8 2 0 6 4 11-22 Velocitas 8 3 0 5 16-15 Velocitas heeft nog 4 verliespunten De resp. tegenstanders Smit Bolnes en Velocitas hebben op zeer sportieve wijze gespeeld. Spanning tot de rust volop, nl. Velocitas-V.A. B. 0-1 en Kon. Zeelandia-Smit Bolnes eveneens 1-0. Nog twee keer een half uur span ning dus voor beide kampioenspre tendenten. Telefonisch kontakt tussen Ser- rocskerke en sportpark „Bannink" bracht na afloop de uitslag. Kon. Zeelandia had zich duidelijk de sterkste getoond met een 4-1 overwinning. V.A.B. heeft tot het einde toe de race volgehouden en eindigde met een gelijk aantal winstpunten als Ken. Zeelandia op de ook zeer eer volle tweede plaats. De toetere cijfers waren voor deze competitie doorslaggevend. Een unieke prestatie van de Kon. Zeelandia om drie jaren achtereen kampioen te worden, waardoor de wisselbeker thans definitief de prij- zenkast kan blijven sieren. Vlot is dit jaar de competitie ver lopen, geen enkele afgelasting en afgewerkt volgens het gestelde sche ma: „voor de bouwvakvakantie moeten we klaar zijn". Helaas moest ook dit jaar weer een vereniging zich uit de competi- (Foto: Co Berrevoets).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2