DE ZIERIKZEESCHE COURANT TEL AVIV MELDT SCHENDING BESTAND DOOR SYRIË Rampenfonds helpt slachtoffers van windhoos Ethiopië en Soedan KAMERBREED j „DE MAGNEET" Onderscheidingen op vergadering Rode Kruis-kolonne Zierikzee -,•> J De Algemene Vergadering en het Midden-Oosten Ongeluk op vliegveld van Corfoe S.O.S. van piratenschip WAT UQT DE BIL T Een „blanke" stad Roerige jeugd in Lake Geneva (V.S.) GILIJAMSE RENESSE zierikzeesche nieuwsbode! Dinsdag 4 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19821 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee twaalf dagen schaakstad Geschenk voor prinselijk paar Dit nummer beslaat uit 8 pagina's TEL AVIV, 4-7. In Tel Aviv is meegedeeld dat Syrische eenheden maandagmorgen ten noorden van Kieneitra het vuur hebben geopend op Israëlische stellingen. De Israëliërs beantwoordden het vuur en gedurende enkele minuten had het schieten aangehouden. Er vielen aan Israëlische zijde geen slachtoffers. Een woordvoerder deel de mee dat de Verenigde Naties zijn ingelicht. Volgens de Israëlische mededeling was het de tweede Syrische be standsschending. Zondag had een De Palestijnse vluchtelingen BEIROET, 3-7. De V.N.-commis- saris-generaal voor de Palestijnse vluchtelingen, Laurence Michelmore heeft op „alle betrokkenen" aange drongen de vluchtelingen die hun woningen op de westelijke oever van de Jordaan hebben verlaten, aan te moedigen naar huis terug te ke ren. In een verklaring die in de Liba nese hoofdstad Beiroet werd uitge geven deed Michemore ook een be roep op de nog op de westelijke oever van de Jordaan verblijvende Palestijnen, thuis te blijven, omdat de vluchtelingenorganisatie dan haar werk beter 'kan verrichten. Dit had hij ook aan de Israëlische rege ring meegedeeld. DEN HAAG, 3-7. Het Nationaal Rampenfonds helpt de slachtoffers van de windhoos, die op zondag 25 juni een spoor van vernieling over een stuk Nederland trok. De richtlijnen zijn opgesteld. Ze komen er op neer, aldus de voor zitter van het Rampenfond, Z.K.H. de Prins, dat de schade aan roeren de goederen, als huisraad, volledig wordt vergoed voorzover deze scha de niet door een verzekering ge dekt wordt. Van de schade aan on roerende goederen zal de eerste f 2.000 integraal worden vergoed, terwijl van het meerdere 75 pet. wordt vergoed. De enquêteformulieren zijn inmid dels gezonden naar de gemeenten waar schademeldingen zijn binnen gekomen: de gemeenten Deil, Haaf- ter., Waardenburg, Buurmalsen (waarin ook het plaatsje Tricht ligt), Kerkwijk, Chaam en Baarle Nassau (waar grote schade werd aangericht in het dorpje Ulicoten). ClIARTOEM, 3-7. Een Ethiopische strijdmacht van 6.000 man is 50 km ver in Soedan doorgedrongen. De Soedanese regering heeft b(j de re gering van Ethiopië geprotesteerd tegen deze „inval" en terugtrekking van deze troepen op korte termijn geëist. Het gaat hier om een gebied waar op zcwel Ethiopië als Soedan aan spraak maken. Ethiopische troepen, gelegerd bij dit gebied dat aan de grens tussen Ethiopië en oost-Soedan ligt, zouden twee Soedanese boeren rret geweld belet hebben hun land in deze streek te bewerken. Hierop kwam de Soedanese grenspolitie tus senbeide, wat echter niets uithaalde. Een Ethiopische officier had de Soe danese politie laten weten dat hij op dracht had de Soedanese boeren te beletten hun land te bewerken, daar dit land Ethiopisch grondgebied was. Na dit incident zou de 6000 man sterke Ethiopische strijdmacht het omstreden gebied bezet hebben. Britse troepen hebben maandag avond de Arabische wjjk Crater in Aden, die door opstandelingen was bezet, na hevige strijd, ingenomen. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke i kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT j Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 groep Syrische soldaten de bestands lijn bij Boetmjieh geschonden en op Israëlische eenheden geschoten. Na twintig minuten hadden de Syriërs zich teruggetrokken. De incidenten aan het Syrische front vallen samen met hernieuwde militaire activiteit aan het Suez-ka- rïaal waar - zoals gemeld - in het weekeinde ook schermutselingen voorkwamen. Na twee schietpartijen maandagochtend bleef het echter aan het Suez-kanaal rustig. „Nationaal Jeugdorkest" naar Polen AMSTERDAM, 3-7. Met regerings steun en in het kader van het cul tureel akkoord tussen Nederland en Polen zal het Nationaal Jeugd Or kest van de Vereniging Jeugd en Muziek/Nederland een concerttour- nee maken door Polen, daartoe uit genodigd door de Poolse Vereniging Jeugd en Muziek. Het N.J.O. telt ruim negentig deelnemers; aan het hoofd staat de dirigent Nico Her mans. Met de begeleidende staf mee, zal het gezelschap dat de reis van 5 tot 17 juli onderneemt méér dan honderd personen tellen. NULAND. Maandagavond om streeks kwart over vijf deed zich op rijksweg 55, de weg 's-Hertogen- bosch-Nijmegen onder de gemeente Nuland, een verkeersongeval voor waarbij de 72-jarige ongehuwde landbouwer W. van Oort uit Heesch om het leven is gekomen. Prinselijk paar aanvaardt huwelijksgeschenk DEN HAAG, 3-7. Prinses Bea- trix en prins Claus hébben tijdens een bezoek aan het miniatuurstadje Madurodam, waarvan deprinses burgemeester is, hun huwelijksge schenk aanvaard en in gebruik ge steld. Dit geschenk «is een maquette van de Westerkerk in Amsterdam waarin het prinselijk paar getrouwd is. Op verzoek van loco-burgemeester U-lbe Spaans plaatste prinses Beatrix een poppetje, voorstellende een brui degom, bij de kerk. Gemeentesecre taresse Josie Diephuis bood de prins een poppetje aan dat een bruid voorstelt. Prins Claus en prinses Beatrix plaatsten daarna hun pop petjes bij de ingang van de Wester kerk, als teken van de aanvaarding van het geschenk van Madurodam. Zilver voor koloimecominandant arts C. M. van Hoorn ZIERIKZEE, 30-6. In het Netl. Hcrv. Verenigingsgebouw had de le denvergadering plaats van het Rode Kruis korps onder leiding van de heer D. v. d. Doel. In zijn openings woord heette hij allen hartelijk wel kom, inzonderheid de gewestelijke secretaris de heer A. D. Constandse, de afdelingssecretaris de heer H. Uyl en het bestuurslid de heer L. J Kor- stanje. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, volgde bestuursver kiezing waarbij de aftredende be stuursleden, mevrouw P. W. J. Alof- sen-Hillebrand en de heer J. J. van Nieuwenhuijze met algemene stem men werden herkozen. De inmiddels aangekomen Kolon- nekommandant de heer C. M. van Hoorn reikte allereerst aan 14 da mes en heren het E.H.B.O.-diploma uit met insigne en daarna de acht zakboekjes aan de dames die ge slaagd zijn voor helpster 3e klasse. Vier dames kregen een bewijs voor geoefendheid in É.H.B.O. maar moe ten neg wachten tot zij de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Daarna zal ook hun het E.H.B.O.-diploma en insigne worden versterkt. Eén dame ontving alleen het rap portenboekje (helpster 3c klas). Presentjes De voorzitter dankte in hartelijke woorden de cursusleiders voor al de moeite en tijd belangeloos besteed. Zij kregen enkele precentjes aange beden. De heer Van Hoorn mocht een platenbon in ontvangst nemen. Mevr. v. Hoorn was een bloemstuk bezorgd. Mevr. v. d. Sluis-B. d. Vaate kreeg een theebeurs en fotobon en van de kursisten een boekenbon aangebo den. Hierna was het woord aan de ge westelijke secretaris de heer A. D. Corstandse. die allereerst het een en an.der vertelde over de aktiviteiten ter gelegenheid van hel 100-jarig be slaan van het Rode Kruis. Plaatse lijk, gewestelijk en landelijk vinden er aktiviteiten plaats. 19 juli. de juis te datum zullen degenen worden herdacht die zich in het verleden zeer verdienstelijk hebben gemaakt bij het Rode Kruis, zoals o.a. Henri Du- nant wiens standbeeld men aantreft op Woudschoten (Henri Dunanthuis). Hier zal een krans worden gelegd. Verder is er de grote bijeenkomst op 1 september in het RAi-gebouw in Amsterdam waar van elk gewest ook twee kolonneleden vertegenwoordigt zullen zijn. Van de twee die Zeeland zullen vertegenwoordigen is bij lo ting ook de heer D. v. d. Doel uit de bus gekomen, uit de Zierikzeese kolonne. Met nadruk werd vermeld dat het Rode Kruis geen enkele oent mag uitgeven aan recepties. Aides wat in Amsterdam gebeurt wordt aangebo den door grote bedrijven. Uitreiking gespen Daarna ging de heer Constandse over tot het uitreiken van een viertal gespen voor 30 jaar trouwe dienst aan de heren. Allereerst kreeg de ko- lonnesecretaris de heer B. C. v. d. Kloot deze gesp aangeboden, vervol gens de heren L. A. Schouls, A. A Berrevoets en Th. Sies. De heer Constandse stond stil bij het feit dat. 30 jaar bij het Rode Kruis verbonden zijn zeldzaam is; 10 jaar komt veel voor en 20 jaar min der vaak. De heren B. C. v. d. Kloot en L. A. Schouls zijn bij de kolonne intussen onmisbare krachten geworden. De eerste wat de opleiding E.H.B.O., en de heer Schouls wat de verzorging van de lectuur en het lectuurhuisje betreft. Als laatste verrassing van deze avond mocht de heer Constandse namens het hoofdbestuur aan de ko- lonnekommandant de heer C. M. van Hoorn de zilveren medaille uitrei ken voor degenen die zich Ln de loop der jaren met het Rode Kruis-werk intensief hebben beziggehouden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest stelt het hoofdbestuur deze ter beschik king. Nadat de medaille door de heer Constandse op de borst was gespeld, zei de heer v. Hoorn zeer onder de De miniatuurstad „Madurodam" heeft aan prinses Beatrix en prins Claus een model aangeboden van de Westerkerk in Amsterdam, waar in maart vorig jaar hun huwelijk werd voltrokken. Als teken van aanvaarding van het geschenk plaatste de prinses een poppetje, dat een bruidegom voorstelt bij de kerk. Prins Claus plaatste daarbij een bruidspoppetje. indruk te zijn van dit gebeuren. Hij betrok ook zijn staf en leden in zijn dankwoord want zonder hen was dit alles nooit tot stand gekomen. Ook werd deze avond besloten me dewerking te verlenen bij de ver koop van de postzegels, die ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan worden uitgegeven. In augustus zal hiermede worden begonnen. Een gedeelte van de opbrengst komt ook de eigen afdeling ten goe de. Wat de kursussen aangaat het ligt ook weer in de bedoeling een E.H. B.O.-kursus te geven voor nieuwe Leden, met de aanvang van het sei zoen in september. De geslaagden Hier volgen de geslaagden die het E.H.B.O.-diploma en insigne ontvin gen: mevrouw L. D. Wandel-v. Klin ken, J. M. de Vos-Boevee, A. M. Visser-v. Oeveren, M. H. Damen-de Koek, M. de Boer-de Ruyter, C. M. v d. Berg-Harpe, mej. J. F. de Ronde en de heren S. v. d. Veen, F. Schoon- akker, C. J. Kant, F Jansan, M. C. C. v. Hoorn, J M. Geleijnse, H. M. Fl/ik- weert. Het briefje voor geoefendheid ont vingen: mej. C. E. Capelle, T. J. Bol le, R. L. Warrens en M. Th. C. War rens De volgende dames ontvingen het Rode Kruis zakboekje: mevr. M. J. C. de Bruijne-de Vlieger, R. J. v. Im- merzeel-Carstens. J. G. Jongschaap- Anker, N. D. Meier-Geelhoed, T. W. Stoutjesdijk-Wilbrirïk en mej. S. M. Boogerd, J. U. Manni, N. Uijl. Alleen het rapportenboekje ontving mej. C. P. Hage die als leerlingen-helpster bij het hoofdbestuur staat geregis* treerd. Tenslotte zij nog vermeld dat deze veelbewogen en geanimeerde avond, waarin door de leidsters het 'kolonne- A.B.C. werd voorgedragen, ook door de burgemeester, de heer D. W. Kas telein voor een groot gedeelte word bijgewoond. VER. NATIES, New York, 3-7. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko heeft de al gemene vergadering der Ver. Naties opgeroepen te stemmen voor onmid dellijke terugtrekking der Israëlische troepen van Arabisch grondgebied. Dit standpunt is terug te vinden in de Russische resolutie, in iets gema tigder termen in een namens de niet- gebonden landen door Zuid-Slavië ingediende, en in nog krachtiger ter- Koninklijk bezoek aan Haagse schouwburg DEN HAAG, 3-7. Koningin Juli ana, prinses Margriet en mr, Pieter van Vollenhoven hebben een bezoek gebracht aan de koninklijke schouw burg in Den Haag, waar in het ka der van het Holland Festival het „Alvin Aily Dance Theatre" uit New York optrad. De koninklijke gasten werden vergezeld door de particulier secretaresse van H.M. de Koningin, jonkvrouwe C. E. B. Roëll. Met. het Amerikaanse meisje Sharon O'Brien kreeg Zierikzee er voor een jaar een inwoonster bij. Men zie het artikel elders in dit nummer. men in een resolutie van Albanië. Volgens Gromiko is het onmoge lijk zonder een dergelijke terugtrek king over de andere problemen van het Midden-Oosten te praten. Tevo ren had de Amerikaanse afgevaar digde Arthur Goldberg het voorstel tot onvoorwaardelijke terugtrekking op de posities van voor 5 juni een formule voor nieuwe vijandelijkhe den genoemd en verklaard dat zijn land tegen zou stemmen. Wel gaf hij zijn steun aan dé resolutie van de Latijns-Amerikaanse landen, waarin ook wordt opgeroepen tot terugtrek king van de Israëlische troepen, maar zonder daar een mate van spoed aan te verbinden en als onder deel van een Israëlisch-Arabische af spraak af te zien van gebruik van geweld en een oplossing van de grootste problemen, zoals dat dei- vluchtelingen en de vrijheid van scheepvaart. CORFOE-Ionische Eilanden, 3-7. Een man is om 't leven gekomen en 35 mensen werden göwcnd toen een betonnen rand bezweek onder een juichende menigte, die maandag ko ning Konstantijn van Griekenland op het vliegveld van Corfoe verwelkom de. De koning brak zijn inspectie van en erewacht af en nam deel aan reddingswerkzaamheden teneinde ge wonden uit het puin te bevrijden. De ingestorte betonnen rand had een soort veranda gevormd rondom de verkeerstoren van het vliegveld. LONDEN, 4-7. Een radiopiraten- schip voor de Engelse zuidoostkust, dat zowel Engelse als Nederlandse programma's uitzendt, heeft maan dagavond in een SOS laten weten dat een opvarende met een mes amok maakte en de kapitein had aangeval len. Daar het sohip. de 480 ton me tende Laissez Faire, zich buiten de Britse wateren bevindt gaf de politie het geval in handen van de marine. die het op haar beurt overdroeg aan hel ministerie van defensie, dat ten- slot Ie de kustwacht verzocht even tuele nadere berichten te rapporte ren. Het komt er niet op aan op welke post wij staan, maar op x a de wijze, waarop wij onze taak o vervullen. 5O5CCO&MO5O0O5O5COSCO5GCC Droog weer Verwachting tot woensdagavond: Droeg weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; in het algemeen iets hoger middagtempera- turen. 5 juli. Zon op 4.27, onder 21.02. Maan op 1.59, onder 19.42. 6 juli. Zon op 4.27, onder 21.01. Maan op 2.35, onder 20.47. Nieuwe maan: 7 juli te 18.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 juli 1.21 v.m. 13.50 n.m. 6 juli 2.15 v.m. 14.37 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 juli 1.11 v.m. 13.39 n.m. 6 juli 1.59 v.m. 14.23 n.m. Doodtij: 10 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk heeft zich van de Golf van Biscaje via Frankrijk naar het Al pengebied uitgebreid. Langs de noordflank ervan stroomde tamelijk koele polaire lucht via de Noordzee naar ons land. Deze stroming wordt mede in stand gehouden door een depressie die van Schotland naar zuid-Scandinavië is getrokken. Het 'komende etmaal voert de westelijke stroming iets vochtigere en ook wat warmere luoht via de Britse eilanden naar west-Europa. In deze lucht komen wolkenvelden voor maar regen wordt er niet uit verwacht. STUTTERHEIM, 4-7. - De circa zesduizend Afrikanen en driehon derd kleurlingen die in het Zuidafri- kaanse stadje Stutterheim wonen, zullen hun huizen uit moeten krachtens een regeringsbesluit dat de plaats „blank" heeft verklaard, hoewel er slechts tweeduizend blan ken wonen. Deze maatregel is de jongste ir een reeks, die een schei ding van blanke en niet-blanke woongebieden beoogt. LAKE GENEVA (Wisconsin), 4-7. Te Lake Geneva, op 100 km van Chicago, traditionele ontmoetings plaats van duizenden scholieren en studenten tijdens de Amerikaanse onafhankelijkheidsfeesten, zijn maan dagavond 150 jongelui wegens van dalism e en verzet tegen de politie gearresteerd. De twee voorafgaande avonden waren al 109 arrestaties ver richt. De café's in de stad zijn gesloten en er is een avondklok ingesteld. Op de wegen naar de stad heeft de po litie versperringen opgericht. Met karabijnen gewapende leden van de nationale garde patrouilleren door de straten. Een aantal arrestanten is overgebracht naar een door prikkel draad omgeven gemeente ter rein. ADVERTENTIE DAFFODIL DAF 44 f 4995,- f 6250,- TELEFOON (01116) 370

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1