SIMCA 1000 5395,- GILIJAMSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Strijd tussen Israël en Egypte laaide op aan het Suezkanaal Dr. Vondeling gewond bij verkeersongeluk Drie cent meer voor één kilogram suiker R E N E S S E nramp op de Philippijnen Olie voor de Belgische kust Dr. S. L. Mansholt over E.E.G.-regeling KAMERBREED „DE MAGNEET" Regering stimuleert OVEREENKOMST KENNEDY-RONDE ONDERTEKEND MORRIS woningverbetering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Slaaiuhtg 3 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19820 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janrtewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Sterke toeristische drukte in de Westhoek Nieuwe gevechten in het afgelopen weekeinde TEL AVIV-t AIRO, 3-7. De stryd tussen Israël en Egypte, op 9 juni na oproepen van de Veiligheidsraad ge staakt. is dit weekeinde aan het Suez-kanaal weer even opgelaaid. Volgens Israël was een Egyptische eenheid ter sterkte van een compag nie, o.a. uitgerust met enkele pant serwagens, vrijdagnacht bü Ras El Isj. 15 km ten zuiden van Port Said, het kanaal overgestoken om op de costciyke oever een bruggehoofd te vermen. Zaterdagmiddag was ze ont dekt en enkele uren later had ze het vuur geopend op de Israëlische troe pen, daarbij gesteund door mortier vuur van de andere oever. Na vijf uur eindigde de strijd met de terugtrekking van de Egyptische militairen naar de overkant van het kanaal. Het mortiervuur was tot zwijgen gebracht, aldus een bekend making in Tel Aviv. Zondag hadden de Egyptenaren vanaf de westelijke kanaaloever opnieuw verscheidene malen met mortieren en machinege weren Israëlische eenheden bij Kan tara en Ras El Isj beschoten. De Is raëli's hadden het vuur beantwoord en ook ditmaal de vijandelijke bat terijen het zwijgen opgelegd. Egypte van zijn kant zegt dat Is raëlische troepen, die trachten door te stoten naar Port Foead, dat in het uiterste noorden op de oostelijke oe ver tegenover Port Said aan de in gang van het kanaal ligt, het eerst hebben geschoten. In Cairo is tegen gesproken dat Egyptische militairen het kanaal zouden zijn overgestoken naar de Sinaï. Zij bevonden zich voor het treffen al ten oosten van het ka naal voor de verdediging van Port Foead. Ook is ontkend dat de Egyp tische troepen gedwongen werden zich op de westelijke oever terug te trekken. Volgens een Egyptische mi litaire woordvoerder duurde het tref fen in het gebied van Ras El Isj de gehele zondag voort. De vijand had vijftien pantserwagens verloren. Om tien uur 's avonds trokken de Isra ëlische troepen zich terug naar het zuiden, aldus een bekendmaking in Cairo. (Israël heeft bekendgemaakt dat zaterdag aan zijn kant zeven ge wonden vielen en dat vijf mortieren, verscheidene zware mitrailleurs en twee kannonnen waren buitgemaakt) Prijzenbeschikking melk en inelkprodukteii DEN HAAG. 1-7. In de Prijtenbe- schikking melk en melkprodukten '67 zijn tengevolge van de stijging der omzetbelasting met ingang van 2 juli de maximumprijzen voor vanillevla in halveliterflessen en in literflessen en die voor chocoladevla in literfles sen met één cent per eenheid ver hoogd. Zij bedragen na genoemde datum: vanillevla Vz liter f 0,50, 1 liter f 0,93; chocoladevla liter f 0,52, 1 liter f 0,99. Gedurende de maanden juli en augustus mogen deze prijzen op de Waddeneilanden en in de provincie Zeeland (uitgezonderd Tholen en St. Philipsland) per halve liter één en per liter twee cent hoger worden ge steld, krachtens een eerder genomen beslissing. T.v.-spots over vakanlie-hygiëne DEN HAAG, 30-6. Op initiatief van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zijn vijf nieuwe televisie-spots vervaardigd.. Deze spots, die wederom een ver- toningsduur hebben van ongeveer een miuut, zullen gedurende de weekends tijdens de vakantiemaan den op beide netten op het scherm worden gebracht. De voorlichting is op de vakantietijd gericht. Aandacht wordt besteed aan het voedsel, de veiligheid op reis, de strandhygiëne, het reizen met kinderen en aan de door Kruisverenigingen geboden mo gelijkheden tijdens de vakantie. Protesten Zowel Israël als Egypte fleeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen schending van het door de Vei ligheidsraad opgelegde bestand door de andere partij. In Israëlische poli tieke kringen is men van mening dat de Egyptenaren met deze incidenten een politiek doel nastreven. Vlak voor de stemming in de V.N.-assem blee over de door diverse landen in gediende ontwerp-resoluties zouden zij te verstaan willen geven dat de toestand gevaarlijk blijft zolang geen terugtrekking van de Israëlische troepen wordt bevolen. Men acht het niet uitgesloten dat deze tactiek is ingegeven door de Sowj et-Unie. Egyptische kringen daarentegen spreken van een Israëlisch plan voor een nieuw offensief. De Israëlische strijdkrachten willen vast bepaald strategische stellingen langs het Su ez-kanaal innemen, bijv. Port Foead, zo zegt men in Cairo. BUITENPOST, 1-7. Oud-minis ter dr. A. Vondeling en zyn echtge note, mevrouw A. Vondeling-van 't Hcff zijn zaterdagmorgen bij Bui tenpost met hun auto tegen een boom gebotst en zwaar gewond geraakt. De heer Vondeling brak een heup en kreeg verwondingen in het gelaat. Mevrouw Vondeling bekwam een aware hersenschudding. Beiden wer den per ambulance naar het Bonifa- ciushospitaal in Leeuwarden ver voerd. DEN HAAG, 30-6. Als gevolg van de verhoging van de omzetbelasting en van de verdere aanpassing van de suikerprijs aan de industriële garan tieprijs voor suiker, kan een kilo gram suiker met ingang van 1 juli 1967 voor de consument drie cent meer kosten. De minister van landbouw en vis serij heeft de af-fabrieksprijs van suiker, exclusief accijns en omzetbe lasting, met f 1,20 per 100 kg ver hoogd tot f 78,60. Deze verhoging is noodzakelijk in verband met een ver dere aanpassing van de af-fabrieks prijs aan de voor de oogstjaren 1966/ 67 en 1967-68 geldende garantieprijs voor suiker van f 78,95. Tegelijkertijd wordt de omzetbe lasting die thans f 7,95 per 100 kg bedraagt, verhoogd met 20 proocent tot f 9,54 per 100 kg. Deze verhogin gen leiden tot een af-fabrieksprijs, inclusief accijns en omzetbelasting, van f 107,14 per 100 kg. Na een afronding ten gunste van de handelsmarge leidt dit er toe dat de prijs van suiker voor de consu ment van zaterdag 1 juli af een ver hoging van ten hoogste drie cent per kilogram mag ondergaan. ADVERTENTIE Tel. (01116) 370 Prins Claus krijgt zitting in de Raad van State DEN HAAG, 1-7. Hft kabinet der Kcningin deelt mede: Z.K.II. prins Claus is b(j K.B. van 26 juni, nr. 117, zitting verleend in de Raad van State. Zijne Koninklijke Hoogheid zal op 12 juli a.s. te 11.00 uur, in een bui tengewone vergadering van de Raad van State geïnstalleerd worden. H.M. de koningin zal deze vergadering voorzitten. Z.K.H. de Prins der Ne derlanden en H.K.H. prinses Beatrix, die eveneens zitting hebben in de Raad van State, zullen de plechtig heid bijwonen. Op grond van artikel 2 van de wet op dc Raad van State heeft prinses Beatrix als vermoedelijke erfgename van de kroon sedert het bereiken van haar 18e levensjaar van rechtswege zitting in de Raad van State, waar van de koningin volgens artikel 83 van de grondwet voorzitter is. Op grond van artikel 2 kan de ko ningin ook aan de overige prinsen en prinsessen van haar Huis, wanneer zij meerderjarig zijn, zitting in de Raad verlenen. Zo werd door koningin Wilhel- mina bij K.B. van 6 januari 1937, nr. 3, aan Z.K.H. prins Bemhard zit ting in de Raad verleend. Volgens artikel 2, lid 3 van de wet op de Raad van State kunnen prin sen en prinsessen van het Koninklijk Huis. die in de Raad zitting hebben, indien zij een vergadering van de Raad bijwonen, aan stemmingen deelnemen, een raadgevende stem uitbrengen, of zich van stemming onthouden. Het ongeluk ontstond, doordat een personenauto, bestuurd door de heer A. G. J. uit Groningen, slipte, toen deze de wagen van het echtpaar Von deling inhaalde. De inhalende auto botste tegen de voorzijde van de au to van de heer en mevrouw Vonde ling, waarop deze van de weg raak te en tegen een boom botste. De wa gen werd geheel vernield; de auto die het ongeluk veroorzaakte liep slechts lichte schade op. Het echtpaar Vondeling was op weg naar Uithuizen en zou van de Menkemaborg uit een wadwandeling meemaken naar Rottum. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's «050CCCC0CCC0C0CCC0C0CCCO ij b Lichaamskracht is veel, wils- X 8 kracht is meer, geestkracht is o 0 het meeste. v s WAT 2EQT DE BILT MANILLA, 3-7. In een bergmijn op 200 km. ten noorden van de Philiippijnse hoofdstad Manilla zijn 42 mijnwerkers sinds woensdag als gevolg van een instorting van de buitenwereld afgesneden. Autoritei ten hebben alle hoop op redding op gegeven. BRUSSEL, 2-7. Alle Belgische kustplaatsen zijn zondagochtend ge waarschuwd, nadat ongeveer 15 km uit de kust bü Oostende een grote olievlek was gesignaleerd. De Belgische marine heeft onmid dellijk een schip, de „Kamina", en hefschroefvliegtuigen op verkenning uitgestuurd. In de kustplaatsen hou den hulpdiensten zich gereed om met grote hoeveelheden oplosmiddelen de strijd tegen de olie aan te binden, ook al is in latere beriohten verklaard dat er geen reden is voor paniek. Later op de dag is ook nog mel ding gemaakt van een tweede olie vlek, ongeveer 30 km uit de Neder landse kust ter hoogte van Cadzand. Druk bezoek aan rampterrein Trieht TRICHT, 2-7. Het is zondag enorm druk geweest in het rampgebied Tricht. Nu het rampterrein is vrij gegeven, hebben duizenden en dui zenden uit alle delen van het land het terrein van de ramp bezocht. Roometers lange files auto's trok ken door Geldermalsen en Buur- malsen naar Tricht. Door het een richtingverkeer, dat in het rampge bied is ingesteld, kwamen nergens moeilijkheden voor. ADVERTENTIE DEN HAAG, 1-7. De voorlich tingsdienst van de Europese gemeen schappen publiceert de volgende verklaring van dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G.-com- missie; „Op 1 juli is de gemeenschappelij ke landbouwmarkt een feit voor gra nen, varkens, eieren, gevogelte en vetten. Dat is een belangrijk mo ment. Wij hebben daarmee weer een van de etappes achter ons die moe ten worden afgelegd om te komen tot volledige economische integratie. De gemeenschap is hiermee binnen De Zierikzeese zwemvereniging „De Zeepaardjeswas zaterdag jl. belast met de organisatie van de Zeeuwse Kring-competitie nummer vier, die ge houden werd in het zwembad „De Val''. Foto: de start in één van de vele series die werden afgewerkt. Elders in dit nummer is een volledig verslag van dit geslaagde zwemfestijn opgenomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Tragisch ongeval APELDOORN, 1-7. Zaterdagmor gen om kwart over elf vond er in Apeldoorn aan de Hattemseweg een tragisch ongeval plaats dat het le ven kostte aan het achtjarig jon getje J. Kleiboer. Zijn vader, eige naar van een zand- en grindhandel, reed met zijn vx'achtwagen achteruit zijn terrein op, daarbij goed oplet tende op de vijf kinderen waarvan vier zoontjes, die daar met een bal aan het spelen wai'en. In het bijzon der lette de vader op zijn driejarig zoontje, de jongste van het stel. maar hij overreed de achtjarige. Deze was op slag dood, waarschijn lijk was het kind de bal achterna gerend. Demonstratie tegen belastingverlaging DEN TIAAG, 1-7Een kleine twee honderd mensen vooral jongelui, hebben in Den Haag gedemonstreerd tegen de vandaag ingaande belas tingverlaging. Een deputatie uit de deelnemers heeft op hef deparle- ment van financiën een open brief overhandigd aan staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus, waarin tegen de verlaging wordt geprotesteerd zo lang er in de wereld miljoenen mensen sterven van de honger moei er meer belastinggeld naar ontwik kelingshulp, staat in de open brief, een belastingverlaging kan niet toe gestaan worden. Alle demonstran ten hebben op het ministerie een enveloppe met een tientje afgege ven. hi de toekomst zullen zij hel geld dat zij door de verlaging meer in handen krijgen naar het departe ment gireren. naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4:57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 S Bruinisse - tel. (01113)470 A de termijn gebleven die in het E.E. G.-verdrag was vastgesteld. Dat is verheugend, omdat daaruit blijkt dat er ondanks de bestaande politieke te genstellingen nog voortgang kan worden gemaakt. Maar aan de andere kant is het niet meer dan een etappe. Dat wil zeggen dat er nog heel veel blijft te doen. Laat ons hopen dat de zes lan den het elan terugvinden, dat zij de politieke tegenstellingen overwinnen en dat zij daarmee de weg weten te vervolgen die werkelijk grote staats lieden tien jaar geleden hebben ge wezen". Toenemende bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht weinig, morgen toene mende bewolking met voornamelijk landinwaarts plaatselijk enige buien; zwakke lot matige, morgen aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuidwest en west; tamelijk koel weer. 4 juli. Zon op 4.26. onder 21.02. Maan op 1.34, onder 18.28. Nieuwe maan: 7 juli te 18.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 juli 0.23 v.m. 12.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 juli 0.18 v.m. 12.49 n.m. Doodtij: 10 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 3-7. Het K.N.M.T. deelt mede: De onweersactiviteit;, die zich zondag ontwikkelde boven oost- Frankrijk, Zwitserland. Luxemburg en zuidwest-Duitsland, nam de af gelopen nacht weer toe en breidde zich daarbij verder naar het noor den uit. Ook het oosten van ons land kwam 'binnen het onweersge- bied te liiggen. Hierbij viel in oen strook vlak langs onze oostgrens plaatselijk 15 tot 25 mm. regen. Tus sen een hogedrukgebied dat zich boven de Golf van Biscaje bevindt en een met koude lucht gevulde de pressie boven noord-Schotland, handhaaft zich het komende etmaal een westelijke luchtstroming. Hier mede wordt tamelijk koele lucht die een wat onstabielere opbouw krijgt aangevoerd. Daar in de westelijke stroming tevens enkele storingen meetrekken, krijgt het weer een iets wisselvalliger karakter, waarbij de kans op enkele buien toeneemt, maar voordien passeert in de nacht nog een gebied met opklaringen. GRONINGEN. De Groninger re cherche heeft de 60-jarige onge huwde G. Wiersema dood aange- ti-offen in zijn woning aan de Meeu- werderweg 148 te Groningen. Het bleek dat de man als sinds maandag dood in huis lag. DEN HAAG, 1-7. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, ir. W. F. Schut, heeft beslo ten cm de financiële faciliteiten voor verbetering van het particuliere wo- ningbezit tydelyk te verruimen in acht provincies. In Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht wordt de bestaande regeling niet gewyzigd. GENÈVE, 1-7. Vrydag hebben in Genève by na vyftig landen de defi nitieve overeenkomst van de Ken- nedyronde ondertekend, wat bete kent dat tarieven omlaag zullen gaan voor ongeveer veertig miljard dollar van de wereldhandel per jaar. Aan de ondertekening van deze overeenkomst - nooit tevoren is een overeenkomst tot stand gekomen voor tariefsverlagingen op zo grote schaal - is vier jaar van moeizame onderhandelingen, waartoe het ini tiatief genomen werd door president Kennedy, voorafgegaan. Het oorspronkelijke doel van een tariefsverlaging van vijftig procent over de hele linie werd niet bereikt, maar dc ongeveer zes weken geleden bereikte akkoorden zullen toch een grote liberalisatie van de wereldhan del betekenen. Door de overeenkomst zullen de rechten voor tweederde van de in voer van de industrielanden, die de overeenkomst hebben ondertekend, jitgezonderd die van vlees, graan en zuivelprodukten, vervallen of met op zijn minst de helft worden verlaagd. De verlagingen zullen gelden voor duizenden produkten van zuidvruch ten in blik en overhemden tot auto's en stalen balken. Zy zullen kunnen leiden tot lagere pry zen van inge voerde produkten voor de consu ment. Van de verlagingen zullen profi teren exporteurs die zich geplaatst zagen voor ter bescherming van be langrijke produkten, opgetrokken ta riefmuren zoals voor chemische pro dukten in de Verenigde Staten en staalprodukten in Engeland. Voor fabrikanten zullen de verla gingen scherpere concurrentie op de binnenlandse markt betekenen Zes weken geleden werd in Ge nève uiteindelijk een compromis be reikt na dagen en nachten van koortsachtige bilaterale onderhande lingen in bureaus en hotels om vóór het tijdstip, waarop de onderhande lingen zouden aflopen, klaar te ko men. De landen, die de overeenkomst hebben ondertekend, nemen samen bijna viervijfde van de wereldhandel voor hun rekening. De tarieven zullen het sterkst om laaggaan voor chemische produkten, papier, machines, auto's en precisie- instrumenten. Minder krachtig zijn de tariefsverlagingen voor land- bouwprodukten, kleding, ijzer en staal en tropische produkten. ADVERTENTIE DUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114) 495 De verruiming van de regeling houdt in. dat voor de volgende werk zaamheden ten hoogste het daarbij aangegeven bedrag voor toekenning van een premie in aanmerking zal worden genomen: Voor privaatverbetering f 600, Voor het aanbrengen van een douche in een bestaande ruimte f 600,—. Voor het aanbrengen van een doucheruimte met douche-in stallatie f 1200, Voor een volledige verbetering van het woongerief (zonder pi'i- vaatverbetering) f 5.550, Voor een volledige vex'betering van het woongerief (met privaat- verbetering) f 6.000, Voor het splitsen van woningen per nieuw verkregen woning f 6.000,—. Deze bedragen zijn 50 procent hoger dan die welke de bestaande x'egeling kent. De premie bedraagt 33 V& procent van de goedgekeui-de kosten; zij komt geheel ten laste van het Rijk, zolang de tijdelijke maatregel van kracht is. Deze maatregel is van toe passing op aanvi-agen die na 1 juli bij de gemeentebesturen in de be trokken acht provincies woi'den in gediend. De gemeenten kunnen voorts een garantie verlenen voor de rente en aflossing van de geldlening die pax-- ticulieren voor het aanbi-engen van dc verbéteringen aangaan. Met verruiming van de bestaande regeling wordt beoogd, dat particu lieren een bijdrage zullen leveren om dc werkgelegenheid in de bouwnij verheid zoveel mogelijk in stand te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1