I Wout witje een stuk kaas uit het vuistje moncJragon mondragon f Lichte achteruitgang aantal koeien op Schouwen-Duiveland De invoering van nikkelen munten OPREIS STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Jubilarissen brandweer van Bruinisse hartelijk gehuldigd -?Hvw wvvzaaoA Vergadering G.ALM.C. ZIERIKZEE, 29-6. De Coöpera tieve Melk- en Melkproducten Cen trale - C.M.M.C. - op Schou\ven-I)ui- veland hield woensdag 28 juni in het „Huis van Nassau" te Zierikzee haar algemene vergadering ender voorzit terschap van de heer D. Eveleens uit Zierikzee. die slechts een matig aan tal leden kon verwelkomen. Dit üe mededelingen van de voorzitter /leek, da t het aantal koeien op Schcuwen-Duiveland met de laatste mei-telling van dit jaar 2806 bedroeg. B(| de vorige mei-telling waren het er nog 2880, zodat een kleine terug gang werd geconstateerd. Het aantal leden van de C.M.M.C. bedroeg eind 1965 480 en ook dit aan tal was in 1966 wat teruggelopen na melijk tot 460. De melkaanvoer aan de fabriek te Zierikzee was in de jaren 1964 tot en met 1966 resp. 10,7, 10,8 en 10,65 miljoen kilo. Het aantal leden, dat regelmatig melk aflevert aan de fabriek was aan het begin van dit jaar 376. Het aantal melkkoeien per leverancier bedraagt ca. 7,5. Daar {lit in de voorafgaande jaren lager was, blijkt hieruit dat de verdergaan de concentratie zich nog steeds voortzet. Wat de kwaliteitsverbete ring vam de melk betreft deelde de heer Eveleens mede, dat verwacht mag worden, dat hierin de naaste toekomst wel verandering zal ko men. Voor 1966 was de eis voor een diploma nog 85 punten, doch voor 1967 heeft men ai 88 punten nodig om voor een diploma in aanmerking te komen. In april j.l. heeft men bij de C.M.M.C. heel wat drukte te ver werken gehad hetgeen verband hield met regeringsmaatregelen welke een gelijke consumentenprijs beoogden. Omdat in de zomermaanden diverse kosten hoger uitvallen, heeft de re gering toestemming gegeven om 3 maanden lang de prijs van melkpro- dukten met 2 cent te verhogen. De melkprijs Over de melkprijs kon de voorzit ter op dit moment nog geen nadere mededelingen verstrekken, omdat er over een eventuele nabetaling van de fabriek nog niets bekend is. Na de mededelingen van de voorzitter gaf de heer A. Brokking van de Melk unie uit Rotterdam een uiteenzet ting over de ontwikkeling van de melkafzet naar de consument. Hijl legde speciaal de nadruk op de ge volgen van stunt-verkoop van melk en de daar mee samenhangende prijsverhogingen. Vervolgens gaf de heer C. Zee een uiteenzetting van het in werking treden van de diverse E. E.G.-regelingen. Belangrijk vond hij de consumptie-melkmarkt, die over ongeveer een jaar in werking zal moeten treden. Dit houdt o.a. in, dat dan voor consumptiemelk een hogere prijs gegeven mag worden dan voor industriemelk (1,8 cent per liter meer). Verder ging spreker in op de veranderde voedingsgewoonten. Spreker constateerde, dat de afzet van losse melk sterk terugloopt ter wijl de omzetten in verpakte melk steeds een stijgende lijn vertonen. In cle jaren 1952 tot 1966 is de afzet op Schouwen-Duiveland van flessen- melk met 740 °/o gestegen; de yoghurt met 425 °/o en chocolademelk met 240 Ook wordt er op Schouwen-Dui veland steeds meer kaas gegeten, doch het boterverbruik is dalende. De vooruitzichten voor de melk zijn goed te noemen en bij de E.E.G.-lan- den neemt ons land een goede plaats in. Financiën Uit het financieel verslag bleek duidelijk dat er in 1966 een voordelig saldo kon worden geboekt van f 3.890,72. Hierdoor is het ledenkapi taal gestegen tot f 24.243,16. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden J. v. d. Hoek uit Eil'emeet en J. M, Lodewijk uit Zierikzee beiden herkozen. Bij de verkiezing van twee leden voor de Raad van Comissarissen werden de heren P. L. Bij de Vaate (Kerkwer- ve) en A. Vijverberg (Ouwerkerk) eveneens herkozen. In, de vacature Ed. Verburg uit Nieuwerkerk werd gekozen de heer A. Kik te Noordgou- we. Uitreiking van diploma's voor het leveren van kwaliteitsmelk in 1966. In afwijking van voorgaande jaren worden deze diploma's verstrekt aan melkveehouders, wier melkleveran- ties voldaan hebben aan bepaalde ei sen. Deze-eisen bestaan uit: 1. Er moeten per jaar minimaal twintig monsters melk op kwaliteit onder zocht zijn; 2. Het aantal kwaliteits- - indelingen in de le klasse, vermin derd met het aantal kwaliteitsinde lingen in de 3e klasse, dient tenmin ste 85 procent te bedragen van het totale aantal door de C.M.M.C. ge durende dat melkjaar verrichte kwa liteitsindelingen. In een formule uit gedrukt: (a-b)n x 100 85 of ho ger, waarbij: a. het aantal keren le klas en b. het aantal keren 3e klas en n. het aantal kwaliteitsbepalingen voorstelt. Bij deze berekening werd een half en hoger naar boven cn minder dan een half naar beneden afgerond. Dit jaar kwamen 69 melk veehouders in aanmerking voor het diploma, als boven genoemd. C. L. Kommer, Noordwelle; Gebr. Beije, Haamstede; J. M. Dalebout, Ellemeet; J. Jonker, Eikerzee; A. Ge- leijnse, Kerkwerve; R. Steur, Renes- se; M. den Boer, Zierikzee; G. Boot, Noordwelle; P. A. van Leeuwen, Kerkwerve; P. G. Boot, Noordwelle; D. Scheele, Kerkwerve; Jac. de Jon ge. Bruinisse; J. W. Jonker, Brui- nisse; D. Boogerd, Ouwerkerk; J. van den Hoek, Ellemeet; C. Remce- us, Ouwerkerk; K. Goudzwaard, Oosterland; A. de Later, Ouwerkerk P. J. Wijnen, Ouwerkerk; L. J. van Oeveren, Ouwerkerk; S. A. van Mourik, Nieuwerkerk; J. J. den Boer, Schuddcbeurs; C. Stouten en A. Dooge, Oosterland; J. C. Flikweert, Nieuwerkerk; P. Zandijk, Burgh; W. Bos, Duivendijke; W. Roskam, Kerk werve; L. van der Wielen, Nieuwer kerk; J. C. J. Strijk, Sirjansland; Gebr. Jac. en S. Boot, Kerkwerve; L. M. Moormond, Dreischor; L. Boot, Duivendijke; C. Flohil, Brouwers haven; Gebr. van Klinken, Nieu werkerk; A. J. Dalebout, Ouwer kerk; L. van der Have, Oosterland; M. Stouten, Oosterland; J. Stouten, Nieuwerkerk; A. Hoekman, Brou wershaven; O. Viergever, Kerkwer ve; C. P. van 't Sas, Zonnemaire; M. den Boer, Kerkwerve; M. A. Moer- mond, Zierikzee; W. de Kok, Kerk werve; J. den Boer, Zierikzee; M. J. Schouls, Zierikzee; M. J. van Gastel, Nipuwerkerk; C. van den Hamer, Ouwerkerk; M. van der Linde, Nieu werkerk; C. den Boer, Zierikzee; W. Kloet, Zierikzee; Ed. Verburg, Nieu- werkerk-Noordgouwe; L. B. van Ast Zonnemaire; J. J. Klaasse, Dreischor; N. M. v. d .Schelde, Kerkwerve; H. N. Bouman, Noordwelle; P. J. Geel hoed, Dreischor; A. L. van der Wek ken. Kerkwerve; J. W. Bolkenbaas, Kerkwerve; M. M. Boot, Kerkwerve A. M. Slager, Noordwelle; P. H. Kuijper, Ouwerkerk; J. J. Bolijn, Zierikzee; J. Kik, Zierikzee; M. Han- se. Brouwershaven; J. den Boer, Haamstede; J. C. den Boer, Zierik zee; W. C, v. d. Bos, Kerkwerve; en A. Roks, Oosterland. DEN HAAG, 29-6. Van de invoe ring van nikkelen munten, ter ver vanging van de zilveren guldens en rijksdaalders, behoeven geen gevaren tc worden gevreesd uit een oogpunt van de volksgezondheid. Minister Witteveen (financiën) deelt dit mee in de nota naar aanleiding van het eindverslag van de Tweede Kamer over de wijziging van de muntwet. In deze nota zegt de minister, dat - hoewel nikkel-allergie voorkomt - geen gevallen van beroepsziekte be kend zijn bij personen, die veel cn intensief met de bestaande nikkelen munten in aanraking komen. Minister Witteveen noemt de be sparingen, die voortvloeien uit de overgang van zilver op nikkel, aan zienlijk. Dit is duidelijk, indien men de kostprijs van een zilveren gulden, die thans de nominale waarde na dert, vergelijkt met die van een nik kelen gulden, die ca. 8 cent bedraagt. ADVERTENTIE CARBQVIT tegen maag- en darmscoorn issen. MUGQllN (reukloos) I ter voorkoming van hiuggebeten. Dit betekent, dat elke van nikkel te fabriceren gulden, budgettair gezien, een aanmuntingswinst van ca. 92 cent oplevert. Voor de relatief veel lichtere rijksdaalders, die ca. 15 cent kosten, is dit voordeel nog groter, t. w. f 2,35 per stuk, aldus de nota. Daaruit blijkt o.m., dat er momen teed in de lande ongeveer 60.000 gul densautomaten, waaronder circa 16.000 sigarettenautomaten, in ge bruik zijn. Indien zou worden over gegaan tot invoering van kleinere zilveren guldens van een lager ge halte, zouden daardoor noodzakelij ke ombcuw van deze automaten ca f 200,- a f 300,- per automaat kosten. Bij de overgang op nikkele guldens van hetzelfde formaat zijn deze kos ten aanzienlijk geringer. Hierbij moet uiteraard wel worden in aanmerking genomen, dat de no dige wijzigingen niet voor alle auto maten van verschildentfe jaairgang en verschillend type dezelfde zullen zijn, zodat de kosten van aanpassing uiteen kunnen lopen. Voor bepaalde typen automaten zal de omschakeling eenvoudig zijn, zodat daarmede geen hogere kosten dan f 20.- a f 30,- ge moeid zuilen zijn. De Tweede Kamer zal nog deze week het ontwerp van wet in wijzi ging van de muntwet in behandeling nemen. SCHUDDEBEURS Vergadering Groene Kruis De op 28 juni j.l. gehouden verga dering van het Groene Kruis, afd. Noordgouwe-Schuddebeurs, werd weer zeer matig bezocht. De voorzit ter, de heer Kloosterboer, vroeg zich bezorgd af. of er zo weinig belang stelling voor het Groene Kruis be staat. Men zal proberen de zaak te aktiveren door in het najaar een pro- paganda-avond te houden. De finan ciële positie bleek niet zo gunstig te zijn. Aan het wijkgebouw kan b.v. niets gedaan worden wegens geldge brek. In navolging van andere kruis verenigingen besloot de vergadering de contributie tot f 15,- te verhogen. Door middel van een circulaire zul len de leden hiervan op de hoogte ge bracht worden. In de vakature be stuurslid werd voorzien door de be noeming van de heer A. L. de Groot te Schuddebeurs. OUWERKERK Tentoonstelling V.V.V. Traditiegetrouw organiseert V.V.V.- Ouwerkerk ook dit jaar weer een tentoonstelling, met als motieven het water en de scheepvaart. Titel van de expositie is: „Scheepspraet". De opening vindt plaats op maan dag 3 juli door burgemeester A. A. van Eeten te Nieuwerkerk. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad Heden (vrijdag 30 juni) Wordt in het raadhuis te Nieuwerkerk een vergadering gehouden van de ge meenteraad. ZONNEMAIRE Geslaagde dagtocht voor de bejaarden Het bestuur van de Culturele Ver eniging te Zonnemaire organiseerde dit jaar voor het eerst een dagtocht voor bejaarden. Daarvoor was de or ganisatie voor deze dag steeds in handen van het comité „Reis Ouden van Dagen". Om de reis financieel mogelijk te maken was eerst een in zameling gehouden onder de inwo ners van Zonnemaire. De opbrengst hiervan was f 843,35. 's Morgens om 9.45 uur vertrok een bus van de firma van Oeveren met 48 deelnemers. Het reisdoel was de Belgische kust. Via de Zeeland- brug "over de Oosterschelde en de veerpont over de Westersöhelde werd Zeeuws-Vlaanderen bereikt. De grens passeerde men "bij Sluis en daarna werd een bezoek gebracht aan Knokke, Blankenberghe en Oost ende. Onder het genot van een con sumptie werd de aankomst van de Ferry-boot uit Dover gadegeslagen. De terugreis verliep langs Brugge en het veer Vlissingen-Breskens. Terug op Walcheren werd met spoed de Veersedam opgezocht, want in hotel „De Schelde" te Colijnsplaat wachtte de warme maaltijd. Men liet het zich uitstekend smaken. De voorzitter van de Culturele Vereni ging, de heer J. C. Paauwe, sprak in een korte tafelrede van een goed ge slaagde reis, waarvoor hij in het bij zonder de chauffeur, de iheer v. d. Werf en de wijkverpleegster zuster van Kaam hartelijk dank bracht. De heer P. Hartog dankte namens alle deelnemers aan deze reis het bestuur hartelijk voor de fijne dag en hoop te op even prettige reizen in de toe komst. Om even na 7 uur werd de thuisreis aanvaard. Het muziekge zelschap „T. N. en U." verwelkomde de reizigers met een concert, gegeven vanaf de muziektent. BRUINISSE Bij de aan de Machinistenschool te Ede gehouden examens, uitgaande van de Stichting Water-, Spoor- en Wegenbouw slaagde onder meer on ze dorpsgenoot de heer L. L. van de Velde Mz. Do heer Van de Velde, was een jaar op het internaat van deze school,nadat hij tevoren al bij Rijks waterstaat in dienst was nadat hij enkele jaren geleden, met goed ge volg examen deed aan de L.T.S. te Zierikzee. Geslaagde schoolreisjes De leerlingen van de openbare la gere school te Bruinisse kunnen te rug zien op twee uitstekend geslaag de schoolreisjes. De vierde, vijfde en zesde klas be zochten het nieuwe Schiphol en wie die niet onder de indruk komt, van wat daar is te zien, vooral natuur lijk ook de jeugd die opgroeit in een 'tijd waarin de techniek zoals dat heet, haar triomfen viert en waar de meest moderne vliegtuigen, voor de jongens, die daarover veel heb ben gelezen, van- nabij zijn te be zichtigen. Artis in Amsterdam, heeft als diergaarde een aparte sfeer en een aparte bekoring en wanneer de tocht dan odk nog gaat naar de Linneus hof, waar men niet alleen veel kan leren over en van de natuur, maar waar ook andere mogelijkheden van verstrooiing aanwezig zijn, dan is het niet teveel gezegd, wanneer men van een geslaagde tocht spreekt. Voor de lagere klassen was een reisje door onze eigen provincie ge organiseerd. Wie zou niet genieten van een tochtje langs de boulevard van Vlis- singen, van 'het bekijken van minia tuur Walcheren, om dan ten slotte in de gerenommeerde speeltuin „Ro- zenoord" te Bergen op Zoom te be landen, alles afgewisseld met de nodige tradtaties. De jongens en meisjes van de school van meester de Haan zullen nog lang spreken over hun prachtige schoolreisjes. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk-Oosterland. Beroepen in de vakature ds. H. J. Groene wegen, de heer H. Om mering, kandidaat, te Schiedam. DEN HAAG. A.s. zaterdag zal de Ned. Ohr. Plattelands Jongeren Bond in de hallen van het loonbedrijf Ma- ris N.V. te Marknesse de bondsi'eunie 1967 houden waarvoor een zeer geva rieerd programma is samengesteld. De v Franse regering kan het be sluit van de Israëlische regering, de stad Jeruzalem tot één stad te ma ken, niet goedkeuren, aldus is uit of ficiële bron in Parijs vernomen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Als geste tegenover uw vrouw, Als beloning voor hel einddiploma, Als afsluiting van uw vakantie, i Als Ach wat ZOMAAR OMDAT HET ZO GEZELLIG IS DINEREN IN Weekmenu a 10,— (vanaf a.s. zaterdag) Ardennenham met meloen Gebakken zeetong met ravlgotte- saus, gemengde salade en ge bakken aardappelen of Gevulde kallslende met gekookte aardappelen en verse groente Polonaise au moka (schuimgebak met mocca-ijs) Hotel - Café - Restaurant Bijzondere vleesschotels, visspecialiteiten en verse Zeeuwse kreeft Diverse uitstekend geac- comodeerde zalen voor uw receptie, diner of koud buffet Wij verzorgen ook uw cocktail-partij, receptie of diner aan huis Oude Haven 13 - Tel. (01110) 2670 - ZIERIKZEE Tweedaagse reis Oosterland's „De Vriendenkring' OOSTERLAND, 29-6. Met een reisbus van de fa. Van Oeveren uit Zierikzee maakte de plaatselijke reis- veremging „De Vriendenkring" al hier dinsdag en woensdag de jaar lijkse tweedaagse trip. Er waren 27 deelnemers(sters) waarmede de chauffeur de heer J. Willemse de reis ondernam. Men bleef ditmaal in eigen land, en over de Grevelingen- dam reed men langs Gouda over Utrecht naar Zeist, de eerste pleister plaats, waar men om halfnegen reeds aan de koffie zat. Verder over Driebergen en Doorn naar Arnhem, en zo naar de bekende Postbank, waar werd geluncht. Van daar reed men naar Zutphen en Lo- chem en vandaar naar de Hol ter- berg waar men genoot van de prach tige natuur. Na hier enige tijd Le 'heb ben vertoefd reed men over Ommen naar Zwolle, de logeerplaats. Was de weersgesteldheid vrij goed geweest op de dag, aangekomen te Zwolle regende het, zodat van een avond wandeling weinig terecht kon komen. Eerst later toen het droog was kon dit nog. De andere morgen na het onltbijt reed men naar het waterdorp Giethoorn waar uiteraard gepun terd werd en de koffie gebruikt. Naar Vollenhove gereden, belandde men tenslotte 'in de Noord-Oostpol- der waar in Emmeloord werd gepau zeerd. Toen men toch aan het „pol deren" was wilde men ook de nieuwe Flevopolder wel in ogenschouw ne men, waar ook al heel wat grote boerderijen bleken te zijn gebouwd. In Harderwijk wachtte een teleur stelling, want men wilde hier de be kende Flipper zien, dat echter geen doorgang kon vinden, om verschil lende reden. In Utrecht werd nog wat gewrinkeld en hierna reed men naar Rotterdam waar het afscheids diner plaats vond. Hierna ging het huistoe en ongeveer 10 uur was men weer op het dorp terug. De voorzitter de heer Kwaak was zeker de tolk van allen toen hij de chauffeur een dankwoord bracht voor zijn goede rijkunst en zorg. ZIERIKZEE „De Vriendenschaar" naar Luxemburg De reisvereniging „De Vrienden schaar" te Zierikzee heeft een fraaie en zeer geslaagde drie-daagse reis naar Luxemburg achter de rug, die door goed weer werd begunstigd, zij het dat het gezelschap maar net ont snapte aan het boze weer, dat ook in die streken heeft geheerst. Men bleef het net voor. Doel van de reis was het plaatsje Wasserbillig. De reis werd gemaakt met een touringcar van de fa. Van Oeveren. Vrijdag morgen werd gestart. De reis werd gemaakt via Goes, Maastricht. Vian- den, Grevenma'chter. De zelfde dag nog arriveerde men te Wasserbillig. De tweede dag stond een rondrit op het programma o.m. stond het be kende Echternach op het programma De derde dag werd een excursie ge maakt naar de watervallen van Coo. De terugreis ging via Maastricht, waar het afscheidsdiner werd ge bruikt. Via Deurne, Hogerheide, Goes arriveerde het gezelschap - boorde vol reisindrukken - weer te Zierik zee. Een bijzondere pluim kreeg de chauffeur de heer J. Willemse, die het gezelschap veel liet zien tijdens deze reis, die lang in de herinne ring zal blijven. Zaterdag kringzwemwedstrijden in „De Val" Onder auspiciën van de Kring Zeeland van de Koninklijke Neder landse Zwembond organiseert de Zierikzeese zwemvereniging „De Zeepaardjes" zaterdagmiddag 1 juli a.s. K rin g -z wem com pel i tiew eds t rij - den in het zwembad „De Val". Deel nemende verenigingen aan dit zwem- evenement zijn: Schcldestroom, Ba kens; De Bruinvis, Sas van Gent; De Starters, Aardenburg; De Schelde, Temeuzen; De Braakman. Hoek; S. Z.V., Oost-Souburg; De Zeehond. Vlissingen; Luctor et Emergo, Mid delburg; De Ganze, Goes en Do Zee paardjes. uit Zierikzee. De vereni gingen „De Schelde" en S.Z.V. bren gen ieder 53 deelnemers(sters) in het water terwijl de totale deelname meer dan 300 zal bedragen. Daar hier de beste zwemmers(sters) uit Zeeland de strijd zullen aanbinden, zal het zaterdagmiddag aan belang stelling in het zwembad „De Val" zeker niet ontbreken. Het aanvangs- uur van de wedstrijden is bepaald op kwart over drie Uitstapje bejaardensociëteit Maandag jl. hebben de bezoekers van de bejaardensociëteit van de U. V.V. als afsluiting van het seizoen gezamenlijk een bustochtje gemaakt naar Goeree-Overflukkee. Het was een geslaagde middag, met o.a. een bezoek aan Ooligensplaat, waar de thee werd gebruikt. Over het nabu rige eiland werd een rondrit ge maakt en vervolgens werd via de Grevelingendam naar huis terugge keerd. Niet echter dan nadat in het nieuwe restaurant op de Grevelin gendam koffie was gedronken. Zo wel voor de dames van de U.V.V. als de bezoekers van de „soos" was de ze middag een geslaagde afsluiting van het afgelopen seizoen. Examens karate In de Karatedo-akademie „Hart- hoorn" te Zierikzee zijn geslaagd voor het examen karate: 6e kyu; de heren L. v. d. Boo gaard, A. Lisseveld, L. v. d. Doel uit Middelharnis; G. Kristalijn; J. K. Goedegebuure uit Kerkwerve; T. Kostermans, Zierikzee. 7e Kyu: de heer A. Nieuwendijk uit Middelharnis. De examens werden afgenomen volgens de eisen van de Shotokan Ryu Nederland. OOSTERLAND Afscheidsfeest op de Chr. kleuterschool Het telkenjarge weerkerend af scheidsfeest op de Chr. Kleuter school „Radda Barnen" alhier heeft ook deze week weer plaats gevon den, onder leiding van het onder wijzend personeel, mej. M. K. Beije, hoofd, on mevrouw Dalebout-van Dijke, leidster. Eerstgenoemde sprak een welkomstwoord tot de aanwe zige moeders, waarna de kleuters om beurten een versje zongen. Ver- dei- werd de middag op gezellige wijze doorgebracht met allerlei spel letjes, verschillende wedstrijden en zang, onder pianobegeleiding var mej. Beije. De kinderen werden ge- tracteerd op limonade met koek, ter wijl de aanwezige moeders een kop je thee werd aangeboden. Er ver lieten 'dit jaar 32 leerlingen de school, 14 gaan er naar de Openba re School 8 meisjes en 6 jongens) en 17 naar de Christelijke School (5 meisjes en 12 jongens). Eén kleuter gaat naar de Openbare Lagere School te Sirjansland. Alle kleuters, die de school verlie ten, werden nog verrast met een en veloppe met inhoud, een geste die door de betrokken ouders vooral, op hoge prijs wordt gesteld. Namens ai le ouders past een dankwoord aan de dames-onderwijzeressen voor al les wat zij, ook weer in het afgelo pen schooljaar, voor de kinderen hebben gedaan. Niets was hen te veel om de lessen zo prettig en leer zaam mogelijk te doen verlopen. VOEDZAAM MAKfy m u •■4 DS w M tti H ►4 A A BRUINISSE, 29-6. Het feit dat van het vrijwillige brandweercorps twee functionarissen jubileerden, bracht de andere leden met bun da mes en vele genodigden naar hotel Storm te Bruinisse, om dit feit fees telijk te herdenken. De heer A. M. Jumclet was 25 jaar als commandant van de brandweer in dienst, de heer S. J. P. Jumclet is in 1942 benoemd, sinds 1946 is hij chauffeur-motordrijver-pompbedie- ner. Nadat beide jubilarissen met hun echtgenotes en kinderen waren opge haald, was het burgemeester C. H. van de Linde die de rij van sprekers opende, door de data van de benoe ming te memoreren, voor de com mandant gold, dat hij eigenlijk in 1931 al is benoemd, zij het dan niet in de functie van commandant en van hem kan worden gezegd, dat de brandweer een hobby van hem is geworden. Hij prees de samenwer king in het korps en de veranderin gen die in een zo lange periode bij de brandweer hadden plaats gevon den. Van de chauffeur pompbediener kan worden gezegd, dat hij bijna al tijd het eerst bij de auto is, als de sirene loeit, voor werkelijk gevaar. In de hulde betrok hij ook de da mes, die immers dikwijls hun man nen moeten laten gaan op de meest ongelegen tijden, gelukkig niet altijd voor een ernstige brand, maar voor al voor oefeningen en vergaderingen. Namens het gemeentebestuur werd door burgemeester Van de Linde aan de heer A. M. Jum'elet een verrekij ker en aan de heer S, J. P. Jumclet. een fraaie aansteker met gasvulling aangeboden. Hierna werd de jubila rissen het kruis van verdienste voor 25-jarige dienst opgespeld en een oorkonde overhandigd. De heer De Roos, inspecteur van het Brandweerwezen in Breda, had van ganser harte aan de uitnodiging om deze huldiging bij te wonen ge volg gegeven, omdat hij beide jubi larissen, maar vooral commandant, A. M. Jumclet, had leren kennen als serieuze brandweerlieden, van de laatste kan wprden gezegd, dat hij bijna nooit de maandelijkse verga dering verzuimd. De laatste jaren is op deze kringbijeenkomsten veel ver anderd, razendsnelle ontwikkelingen worden ook door de 'brandweer corpsen doorgemaakt en de comman danten moeten daarvan op de hoogte zijn. Spreker noemde enkele onderwer pen als het vervoer over de weg, de verschillende brandbare stoffen en hun bestrijding als er brand uit breekt, de nieuwe blusmethodes enz. Bruinisse was in het bezit van pers- luch tappa ra tuur en van een poeder wagen te gebruiken voor het ooste lijk deel van het eiland, de bediening eist bijzondere 'kennis. Ook de pomp- bediening vraagt meer dan vroeger. De heer C. Deurloo. ondercomman dant huldigde de jubilarissen, door eveneens zijn waardering uit te spre ken voor de geest in het team. Oud-burgemeester W. van den Berg, had in zijn jeugd ook een functie bij de brandweer gehad, hij had het zelfs tot officier, zoals dat toen heette gebracht en wist ver schillende anecdotes uit do tijd van 60 jaar geleden te vertellen. De brandweer oefende in die tijd met Zierikzeese kermis, men had toen 100 man personeel en 10 officieren en alles gebeurde toen nog met hand kracht (er waren 36 pompers). Er waren ook personen die het water moesten scheppen en het dan in de pomp gooien die het dan verder pers te. Hij vertelde ook hoe bij een be paalde brand (in 1920) een bed voor zichtig aan een touw uil hot raam werd gedeponeerd, maar hoe men bij diezelfde brand de rcgulateurklok van de wand nam en tientallen me ters ver door hel raam naar buiten smeet. Zo ging dat toen, de beide ju bilarissen hadden de overgang mee gemaakt van de romantiek naar do wetenschappelijke methode, ook hij verheugde zich in deze verandering en wenste beiden nog vele jaren toe. Andere herinneringen De heer M. Krijger, die voorganger was geweest, van de heer S. J. P. Jumelet en wekelijks do motor van de toenmalige brandspuit had ge start (zo luidde immers zijn instruc tie) wist ook nog heel veel te ver tellen, van de eerste motorbrandspuit te Bruinisse en de perikelen die dit meebracht. Ook uit de voor-motori sche periode vertelde hij geestige voorvallen. Het toenmalige gemeen tebestuur kon het ook niet opbren gen de eerste moderne brandspuit op een autochassis te bestellen, maar hield het op de vertrouwde paaróen- tractie. De heer C. Berrevoets, sprekende namens de brandweercommandanten van het eiland, die bijna allen aan wezig waren huldigde „Toon", als de trouwe makker op de maandelijkse cursusavonden. Namens de eilandelijke collega's werd een elensbestek aangeboden. Dc heer S. J. Jumelet. zelf een der jubilarissen, was in de oorlog be noemd, hij had daaraan goede en minder goedb herinneringen, speci aal aan het materiaal van na de oor log en van de goede oude Dodge, die in dc ramp voor alles en nog wat was gebruikt en aan de gevolgen daarvan dan ook was bezweken, terwijl hel spuitje waarover men direct na de oorlog de beschikking had naar St. Annaland was verkocht en daar mot vrees en beven door hem was afge leverd. want het had ook zijn boste dagen al gehad eer Bruinisse in 1946 ;r dc beschikking over kreeg. De laatste spreker was cle com mandant zelf. die met de huldiging zeer was ingenomen, graag altijd zijn boste krachten aan de brimdweor had gegeven en die ook tal van herinne ringen op haalde aan de belevenissen bii grote en minder grote branden. Hij hoopte dat zijn gezondheid het zou to-elaten, nog enkele jaren aan het korps verbonden te blijven en allen hoopten dat met hem en had den dat bij hun felicitaties ook be nadrukt. Burgemeester Van de Linde sloot doama het officiële gedeelte, waarna in intieme kring dc gezellige bijeen komst nog een tijdie werd voortge zet. Naast de cadeaus voor de jubila rissen waren er bloemen voor de da mes. i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4