Het afscheid van lyceum-rector dr. J. J. Westendorp Boerma ONZE PUZZELRUBRIEK Zierikzee wacht een mosselfeest met uitgebreid programma STREEKNIEUWS Maatregelen gevraagd tegen het roken ONTMOETINGEN Na periode van veertij» jaar ZIERIKZEE, 29-6. Met een bijeenkomst in de Concertzaal, gevolgd door een geanimeerde en stijlvolle receptie in de aula van het schoolgebouw aan de Manhuisstraat, is donderdag afscheid genomen van dr. J. J. Westendorp Boerma, rector van het Prof. Zeemanlyceum, die zijn funktie neerlegt in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Niet minder dan veertig jaar, waarvan sinds 1938 als directeur en na de omzetting in lyceum als rector, heeft dr. Boerma de belangen van het middelbaar onder wijs hier ter stede op voortreffelijke wijze behartigd. Veel lof is hem hier voor toegezwaaid. Talrijke sprekers gaven uiting aan hun waardering en onderstreepten hun woorden met een passend geschenk. Zelf bescheiden het teveel aan lof afwijzend, werd het niettemin voor het echtpaar Westendorp Boerma een onvergetelijke dag en dat was juist de bedoeling van een comité, dat reeds maanden tevoren in de weer was om deze dag voor te bereiden. Namens de minister van derwijs en wetenschappen sprak dr. M. J. L. Meertens, die het een uniek feit noemde dat dr. Boerma veertig jaar lang aan dezelfde school verbonden is gebleven. „De lust tot verandering moet u onberoerd hebben gelaten en het Rijk mag u dankbaar zijn, dat u hier de scepter hebt gezwaaid". De heer Meertens schetste de ontwikke ling na de oorlog die voor de school een gestadige groei te zien gaf en onderlijnde in het bijzonder wat dr. Boerma heeft gedaan,.om voor de school de gevolgen v.an oorlog en ramp te boven te komen. Zij het oorspronkelijk afkomstig van Leeu warden, is de Zierikzeese rector in de loop der jaren een echte Zeeuw geworden, die zijn leven op voor treffelijke wijze heeft gewijd aan het middelbaar onderwijs. Décor en rol Dr. J. L. P. Brants, inspecteur V.H. M.O., trok een parallel tussen het to neel en het werkelijke leven, waarin ieder de hem toegedachte rol heeft te spelen. Gelukkig is de mens wan neer het décor waarvoor die rol ge speeld in overeenstemming is met de persoonlijkheid. Dit laatste nu was bij dr. Boerma in sterke mate het geval. Het décor van het oude Zierikzee paste bij de persoon van de rector, maar voor hem bleef - ondanks deze aan het verleden herinnerende om geving - de tijd niet stil staan. Hij wist zich te oriënteren omtrent nieuwe situaties en een keuze te doen. Belangrijk was dat dr. Boerma steeds op de hoogte was van de per soonlijke omstandigheden der leer lingen, waarmee hij sterk heeft mee geleefd. In die veertig jaar hebben zij veel aan hem te danken. Dr. Brants hoopte dat dr. Boerma nog vele jaren zijn plaats mag inne men in de stedelijke gemeenschap. Handvol herinneringen De conrector, dr. J. C. Röhner, liet een handvol herinneringen - zelfs uit de begintijd - de revue passeren. Hij had dr. Boerma altijd beschouwd als een oudere broer, van wiens be noeming tot directeur in 1938 hij via de bioscoopradio vernam. Dr. Röhner gelooide dat de rector geen schoner cadeau kon geworden bij zijn af scheid dan het slagen van alle leer lingen, zoals het ditmaal het geval was. Herinneringen aan oorlog en ramp passeerden de revue. Hij schet ste de onkreukbaarheid van dr. Boer ma en diens eigenschap met alles en iedereen rekening te houden, vooral als het ging om de heksentoer van het samenstellen van het lesrooster. Veronderstellende dat dr. Boerma na zijn pensionering nog aan werken toe zal komen, bood hij een schrijf machine aan. Super-origineel ge schenk was een nieuwe cijferlijst van het eindexamen aan het gymna sium te Leeuwarden, van het origi neel waarvan dr. Boerma verstoken schijnt te zijn gebleven. Geschenk van gemeente De gevpelens van dankbaarheid van de gemeente werden vertolkt door burgemeester D. W. Kastelein, die het een voorrecht noemde dat Zierikzee over een middelbare school mag beschikken. In het nieuwe be stel komt er - zij het geen gymna sium - een atheneum en een havo, hetgeen opnieuw van grote invloed zal zijn op de stedelijke en regionale samenleving. H\j prees de figuur van dr. Boer ma en verwees naar diens belangrijk oeuvre en het destijds aan hem ver leende ere-burgerschap van de stad Zierikzee. Het gemeentebestuur is dr. Boer ma dankbaar voor de het vele dat hij in het belang van het middelbaar onderwijs heeft, gedaan en wenst de scheidende onderwijsman nog vele gelukkige jaren toe. Namens de ge meente bood hij een fraaie geënca dreerde historische kaart van Zee land aan. Goede naam Spreekbuis van het college van curatoren waj de heer J. J. v. d. De (bijna) afgelopen junimaand en de beginnende vakanties doen wei nig of geen afbreuk aan de belang stelling voor deze wekelijkse puz zel. De vele inzendingen van deze week vormen hiervoor een duidelijk bewijs. Er werd dus weer geloot tus sen de inzenders van goede oplos singen. De eerste prijs gaat ditmaal naar: de heer D. Sabeur, Meidoornstraat 12, Bruinisse. De tweede prijs is bestemd voor: mej. A. van Kooten, Markt 13, Kruiningen De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 1 roltrap; 6. sufferd; 12. eos; 13. ha; 15. n.l.; 16. koe: 17. De nieuwe puzzel '9 VO v/ vs V9 fa *9 óv óf ia P ót óf. ós V X De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. soort onderwijs; 3. vreemde munt; 5. Frans onb. voor naam w.; 7. inhoudsmaat; 9. lidwoord; 10. tandeloos zoogdier; 11. Frans lid woord; 12. gelofte; 14. treurig; 15. aarzelen; 17. gelofte; 18. rangtel woord; 21. gewicht; 22. boos; 23. bo venste deel; 25. zangsitem; 28. voet balvereniging; 29. interest; 33. lek kernij; 34. lang stuk hout; 36. part; 38. klein persoon; 39. voorzetsel; 41. walm; 44. gereedschap; 46. spil; 48. metaal; 50. bloeiwijze; 51. Nederlands vliegveld; 53. persoon; 55. zwaard vis; 58. kledingstuk; 60. roofdier; 61. aanw. voornaamw.; 64. herkauwer; 66. vervoermiddel; 68. plant; 69. vo- gelprodukt; 71. pers. voornaamw.; 72. ijzerhoudende aarde; 73. titel (afk.); 74. laatstleden (afk.); 75. dun; 76. vreemde munt Ende, „Feitelijk heb ik een hekel aan afscheid nemen, maar toch mag er dankbaarheid en vreugde zijn. want het is niet ieder gegeven een zo lange en belangwekkende levens periode mee te maken". De heer v. d. Ende wees er op dat de midelbare school te Zierik zee landelijk altijd een goede naam heeft gehad en dat is iets om trots op te zijn. Hij dankte dr. Boerma voor het vele in de 40-jarige peri ode voor het middelbaar onderwijs verricht en hoopte dat de scheiden de rector nog vele jaren vruchtbaar werkzaam zal mogen zijn op cultu reel gebied. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij een boekenbon aan. Stem Oudervereniging „Voer mij is het een voorrech ge weest te hebben kunnen kijken achter de schermen van de school", aldus ir. J. L. van Sloten, voorzitter van de Oudervereniging. Hij typeerde de school als een bijzonder facet van de maatschappij en wist dat de sfeer op de school dr. Boerma altijd zeer lief is geweest. Belangrijk daarbij was dat hij de leerlingen min of meer persoonlijk kende. Ir. Van Sloten herinnerde aan de oprichting van de Oudervereniging in 1960, een figuur die al vooruit liep op de Mammoetwet, want in het nieuwe bestel wordt een dergelijke vereniging als eis gesteld. Hij wenste de rector nog vele goede jaren te Zierikzee, onder aan bieding van een vulpen. Eeu „stripverhaal" Eén der jongere leraren drs. L. van Leeuwen introduceerde een door hem gemaakt „stripverhaal" over het leven van dr. Westendorp Boerma, dat bleek te bestaan uit een fraai, dik fotoboek van en rond de figuur van de rector en de school, zich uitstrekkend over veertig ja ren. Drs. van Leeuwen een verwoed fotograaf, heeft maanden gewerkt aan dit fotoboek, dat onder de aan geboden geschenken een bijzondere plaats innam. Oud-leerlingen en leerlingen De gevoelens van de oud-leerlin gen werden vertolkt door de heer M. J. Bij de Vaate, die wees op de vele vertrekkenden van Schouwen - Duiveland na het eindexamen en de verhoudingsgewijs weinige blijvers Hij merkte op dat voor zover de oud-leerlirigen destijds hebben bij gedragen aan dr. Boerma's levens vreugde zij dit spontaan hebben ge daan". Mochten zij echter een drup pel alsum in Uw levensbeker heb ben gemengd, dan vraag ik namens hen op dit geladen uur een generaal pardon", aldus de heer Bij de Vaate, die namens de oud-leerlingen een staande schemerlamp aanbood. Hij voegde het echtpaar Boerma tenslot te het „Deus Vöbiscuni" („God zij met u") toe. Klap op de vuurpijl was het op treden van de leerling Roel Willem- se, voorzitter van „Contact", die - na wat cabaretachtige bedoelingen en conferences, namens de school jeugd een televisietoestel aanbood. Tussentijds zorgden de leerlingen - om de spraakwaterval wat te onder breken - voor enkele schetsjes, w.o. het aardige „toen" en „nu": beelden uit de school in 1927 en in 1967. Een koortje en een blokfluitensemble, onder leiding van de heer Jac. M. Luykenaar. zorgden voor de muzikale noot. Dankwoorden Zeer uitvoerig dankte tenslotte dr Boerma voor alle goede woorden en geschenken. Hij was daar dankbaar voor, maar vond toch dat de propor ties wat scheef waren getrokken en hevelde een groot deel van de hem toegezwaaide lof over naar de lera ren, zonder wier steun en medewer king een rector niet veel kan begin nen. Opvallend is de sterke gebonden heid van de leraren aan de school geweest. Tulrijken zijn in het ver leden de leraren geweest, die dertig jaar en langer aan de school waren verbonden. Van de huidige dient genoemd dr. J. C. Röhner, die er 38 jaar aan de Zierikzeese school heeft opzitten. Merkwaardig is dat een vroegere directeur - de heer de Bruine - eveneens veertig jaar aan de school in functie was. Evenals dr Boerma zelf was hij historicus. De rector achtte het een goede eaak altijd te hebben mogen leven lussen de opgroeiende jeugd, wier wel en wee hem zeer ter harte is ge gaan. Hij verzekerde de leerlingen dat hij prijs blijft stellen van hun verdere lotgevallen op de hoogte te blijven. De voorzitter van het comité Voorbereiding afscheid rector de heer L. J. Korst an je, sprak aan het begin van de bijeenkomst een wel komstwoord er. leidde de verschil lende sprekers in. Aansluitend op de bijeenkomst volgde een zeer druk bezochte re ceptie in de aula van de school, waar op talrijke „oude bekenden" aan wezig waren om het echtpaar Boer ma de hand te drukken. In de avonduren werd - in aan wezigheid van de leraren - een in tiem diner geserveerd in de West hoek. Het echtpaar Westendorp Boerma tijdens de afscheidsbijeenkomst in de Concertzaal. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ADVERTENTIE Prima 5 VERREKIJKERS S 5 S 5 Betere ZONNEBRILLEN nr.; 18. conclusie; 22. kr.; 23. ion; 24. aai; 25. tip; 27. inn; 29. eek; 31. ems; 33. aga; 35 erts; 37. terra; 39. krat; 40. olga; 41. atol; 42. uno; 43. lt.44. on; 45. oer; 47. anna; 49. darm; 51. erts; 53. gerda; 56. deze; 58. roi; 59. Wet; 60. ega; 62. nor; 63. ede; 65. uil; 67. let; 69. ia; 71. definitie; 74. si; 75. eli; 77. se; 78. ed; 79. ale; 80. stro per; 81. granaat. Verticaal: 1. rendier; 2. oor; 3. l.s.; 4. rhene; 5. aan; 7. uns; 8. Rits; 9. e.k.; 10. rok; 11. dermate; 14. vla; 18. co; 19. cake; 20. uier; 21. éi; 23. in tonatie; 26. parlement; 28. nr; 30. etalage; 32. maandag; 34. ga; 36. silons; 38. r.k.; 39. koord; 46. servies; 48. sr; 50. vergiet; 52. r.o.; 54. etui; 55. deli; 57. zo; 59. weesp; 61. ulida; 64. d.d.; 66. inni; 68. ee; 70. alt; 72. fee; 73. ter; 74. sla; 76. ir; 79. aa Verticaal: 1. plaats in Zuid-Hol land; 2. Engels telwoord; 3. huisdier; 4. het Romeinse rijk (lat. afk.); 5. gcogr. aanduiding (afk.); 6. juiste ge wicht; 7. onderwereld; 8. disselboom; 9. aanzien; 13. boom; 14. voorzetsel; 16. vervoerbedrijf; 19. insekteneter; 20. sprakeloos; 22. vogel; 24. voor; 25. duur van eb en vloed; 26. verlaagde toon; 27. muziekdrama; 30. verdie ping; 31. Frans pers. voornaamw.; 32. maanstand (afk.); 35. krantenjon gen; 37. bid (Lat.); 39. bestaat; 40. deel v. d. bijbel; 42. boom; 43. vaar tuig;' 44. muziekinstrument; 45. deel v. d. hals; 46. de somma van; 47. se lenium (afk); 49. plaats in Gelder land; 52. klim werktuig; 54. vruchf; 57. klepper; 58. naschrift, (afk.); 59. uitroep; 62. Europeaan; 63. titel (afk.); 65. houding; 67. deel v. h. dak; 70. Frans pers. voornaamw.; 71. pers. voornaamw. Op 19 en 20 juli Overtredingen kampeerverordeningen van de gem. Westerschouwen De woensdag gehouden zitting van het Kantongerecht Zierikzee werd afgesloten met de behandeling van enige zaken houdende overtredingen van de kampeerverordening van de gemeente Westerschouwen. In ver band met het feit dat er vijf van dergelijke overtredingen hebben plaatsgevonden vond de offioier van justitie, mr. Th. Lcbret, dat er nu maar eens orde op zaken gesteld meet worden in de Westhoek. De of ficier prees b. en w. om hun ingrij pen. P. S. de R. had in 1965, 1966 en 1966 op zijn erf (zomer)woningen gebouwd die tegen gepeperde prijs werden verhuurd aan vakantiegan gers. De R. had echter voor deze bouw geen vergunning. Toch staan op zijn terrein vier huisjes, waar van drie géheel voltooid en gemeu bileerd. De R. verklaarde dat hii wilde trouwen, geld nodig had maar dit niet kon halen uit zijn fruitbedrijf. Van de vijf ha dat zijn bedrijf groot was en waarvoor hij dure grond had gekocht was iVz ha. voor de fruit teelt ongeschikt verklaard. Mr. Lebret voelde niet veel voor clementie. Hij requireerde voor de vier woningen vier boeten van elk f 300,-. De kantonrechter, mr. J. Moolenburg, wilde echter de zaak aanhouden. Tot een uitspraak kwam hij dus niet. C. J. van den H. te Renesse had ook al dure grond gekocht. Op 6 mei was geconstateerd dat er een tent op stond, dat mocht bij zijn voorganger wel, maar niet meer bij hem cn van den H. achtte zich daardoor bena deeld. Daarom vroeg hij telkens op nieuw vergunning aan, die dan tel kens door de Kampeerraad werd goedgekeurd, maar door b. en w. werd afgewezen. Nu had hij dan ein delijk vergunning voor één caravan, maar hij wilde er graag vier neer zetten. Geen clementie aldus de officier f 300,- of 30 dagen. De kantonrech ter veroordeelde verdachte ten slot te tot f 135,- of 14 dagen. R.K. kerkdiensten te Burgh en Renesse In de maanden juli en augustus worden in dc Ned. Herv. Kerk te Burgh R.K. kerkdiensten gehouden. De diensten vinden plaats op zater dag- en zondagavond om 19.00 uur. Tot en met 13 augustus a.s. vinden ook R.K.-kerkdiensten plaats te Re nesse en wel in de tentkerk parkeer terrein aan Oude Moolweg, zater dagavonden om 19.00 uur en op zon dagen om 8.00, 9.30, 11.00 en 19.00/ uur. Van 15 augustus tot en met 3 september zijn de diensten te Re nesse op zondag om 8.00, 9.30 en 11.00 uur. ZIERIKZEE. 30-6. Het program ma van het Mosselfeest 1967 is ge reed. Op een persconferentie zijn de ze week de bijzonderheden medege deeld. Het gaat - wat vroeger dan andere jaren - ditmaal weer een mooi feest worden, waarvoor als data zijn gekozen 19 en 20 juli a.s. Twee da gen waarep de mossel centraal zal staan, nog altijd representante bij uitnemendheid van het kostelijk Zeeuwse zeebanket. Cp woensdag 19 juli krijgen met name de kinderen hun „mossel-uitje" dat zal bestaan in een optreden van Swiebertje in; de Concertzaal. Om 7 uur kunnen tegen een kleine ver goeding aan de Nieuwe Haven mos selen worden genuttigd. Er komt een biertentje op straat en de onmiddel lijke omgeving wordt met lampions verllicht. De mossel- en biertent wordt opgericht tegenover de Nieu we Boogerdstraat. Om 9 uur krijgt weer de jeugd een kans met een beat-feest, verzorgd door Full of Soul in de welwillend afgestane aardappel'Toods van de heer Meier aan de Juliana straat. De grote dag Donderdag is dan de grote dag, waarop de mosselprinses en haar beide hofdames zich presenteren ten stadhuize. Tevoren is1 de vloot ge- pa voiseerd en doet een jury de ron de om de fraaist versierde schepen uit te zoeken. De ontvangst door het college van b. en w. op het stadhuis vindt plaats van 9.45-10.30 uur. Nep- tunus zal traditiegetrouw zijn char mant gezelschap weer. voorstellen aan de autoriteiten. Om 10.45 uur vindt de afvaart van de vloot plaats naar de mossclgron- den, nadat prinses en gevolg en de autoriteiten zich zullen hebben in ge scheept op het vlaggcschip ZZ 6 van schipper Koujjzer. Zij zullen per T-Ford zich daartoe naar het Luitje begeven. Op zee vindt het opvissen van, de eerste mosselen plaats, die door de prinses worden aangeboden. Middag- en avondprogramma Van 13-15 uur vindt voor genodig- De Marjorettes uit Boskoop AMSTERDAM, 29-6. „Dc zeer verontrustende stijging van de long- kankersterfte in Nederland cn dc mogelijkheid cm vele gevallen van deze ziekte te voorkomen" zijn voor do medische directeur van dc Stich ting Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding, dr. L. Meinsma reden geweest om het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij ter Bevordering der Geneeskunst „met de grootste klem te verzoeke^ een waarschuwing tc richten aan dc bevolking inzake dc gevaren van het roken". In een telegram vraagt dr. Meins ma het bestuur tevens deze waar schuwing vergezeld te doen gaan van een oproep aan alle geneeskundigen in ons land om de grootst mogelijke invloed uit te oefenen teneinde een snelle en drastische verandering van de rookgewoonten van talloze man nen en vrouwen te bewerkstelligen. Uit een oogpunt van volksgezondheid zou volgens dr. Meinsma een duide lijke uitspraak van het hoofdbestuur van de maatschappij een belangrijk preventiet-geneeskundige betekenis hebben ten aanzien van de schadelij ke gevolgen van het roken. Dr. Meinsma illustreert het gevaar met enkele cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In 1966 zijn in ons land 3999 mannen en 275 vrou wen aan longkanker overleden. den een reünie plaats van Zevibel. Aan de dan te houden koffiemaaltijd zullen ook de prinses en de hofda mes aanzitten. Van 15.30-16.30 uur wordt boeg- sprictlopen georganiseerd aan de Nieuwe Haven, gevolgd (17 uur) door opening van de vismarkt, waar weer mosselen zullen kunnen worden ge geten. Het draaiorgel „Neotunus" zorgt voor de muzikale omlijsting. Van 6.00-6.30 uur wordt een bezoek aan de ziekenhuizen gebracht, waar baaltjes mosselen worden afgeleverd. Van 6.15-8.30 uur vindt op het cir cuit Julianastraat een amateur-wie lerwedstrijd plaats. Het a vend program ma ziet er ook zeer verzorgd uit. Om 9 uur vindt de huldiging plaats van de mossel - prinses, waarna tot 10 uur een tap toe volgt van de harmonie „Excel sior" te Boskoop met drumband en majorettes. Tot slot van 10-11 uur een dave rend vuurwerk aan de Engelse ka de. Bjj elkaar een feestprogramma dat gezien mag worden en waarvan (uitzending na het nieuws) ook de te levisie aandacht zal besteden. Nu, dal waren dan weer kostbare uurtjes, tijdens de receptie ter ge legenheid van het afscheid van de lyceum-rector. Het begon met heel sloompjes omhoog lopen, want trap pen en gangen waren versperd. Maar we wilden graag toekomen aan de officiële plichtplegingen en nadien wachtte opnieuw een schepel ver rukkingen, want van heinde en ver waren oud-leerlingen naar „hun school" in de Manhuisstraat toege komen en de ontmoetingen waren niet van de lucht. Kijk daar kwam Karei int het Haagje, waar we hem wel wisten. Urenlang hebben we destijds geboomd en er werd ook wel eens een sommetje overgeschre ven, want. de zijne waren altijd be ter dan de mijne. Er waren ook meisjes, nu al (lieve) moeders van kinderen, waarop we eenmaal ver stolen of openlijk verliefd zijn ge weest. De sfeer was heel snel harte lijk en ieder had zijn verhaal, over zijn werk en over de kinderen en over zoveel, wat destijds ons al of niet boeide, maar in ieder geval heel interns bezig hield. En het kon niet uitblijven, ook le raressen en leraren van toen kwa men op het afscheidsfeest af en een enkel moment dachten we dat de sirene zou gaan en de hele „oude hap, maar dat is noch reëel, noch onvriendelijk bedoeld) onder dit dwingend geluid, naar een lokaal zou verdwijnen, met natuurlijk in dit speciale geval - de rector voor de klas. Het zou weer net zijn als toen, maar dan toch slechts in schijn, want niemand poetst de jaren weg. Er is teveel veranderd en een beetje zijn we zelfs andere mensen gewor den, ook al had Jan nog wel dat zelfde puntvormige achterhoofd, dat destijds al zo de aandacht trok en was Therèse nog altijd knap Nee, het zou toch een teleurstel ling worden, want de geest van het verleden kan men geen lichaam meer geven. Het is maar beter het te houden op vluchtige begroetingen, die erin dit geval dan toch een di mensie bijkrijgen, omdat er een pe riode van zoveel gemeenschappelijks is geiveest, dat nooit sterft in de herinnering, omdat al die contacten, indrukken en gevoelens toch sterker zijn geweest, dan men later zou heb ben willen geloven. Dag Piet, dag Karei, dag Jan, dag Therèse we gaan onze eigen weg weer maarMisschien nog weer eens tot ziens. Dan zal het opnieuw mie ters zijn. SCHIEREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2