i 1 GILIJAMSE j DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wet Arbeidsongeschiktheidsverzekering gaat in op 1 juli a.s. C\ Israël wil de vluchtelingen helpen Begrafenis rampslachtoffers te Tricht R E N E S S E S i Koning Hoessein naar Europa MIDDEN - OOSTEN Grote brand in station van Rome KAMERBREED „DE MAGNEET" Ongeluk met Nederlandse bus T i c -! a. s. flikweert J^ssagiersvliegtuig Ongeveer drie ton op gironummer 777 neergestort Dode en gewonde bij overval in Londen I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19819 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken If, Zierikzee, postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Afscheid Lyceum-rector dr. J. J. Westendorp Boernut DEN HAAG, 30-8. Met de inwer kingtreding van de wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering, per 1 juli, zal een fase in de ontwikke ling van sociale verzekering in Ne derland worden afgesloten. Wanneer wfj er bovendien in slagen de wet op de zware geneeskundige risico's per 1 januari in werking te laten treden - waar ik goede hoop op heb - dan hebben wü een vr(j goed stelsel van sociale verzekering, aldus de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid, B. Roolvink. De minister, die sprak op een pers conferentie in zijn ministerie, deelde overigens mee dat wordt overwogen de wet op de zware geneeskundige risico's „Algemene Wet (bijzondere) Ziektekosten" of A.W.Z. te noemen. Over het bedrag van de aanvullende rijksbijdrage is nog geen beslissing genomen. In de wet op de Arbeidsongeschikt heidsverzekering, die in de plaats treedt van diverse andere wetten, is het risque professionnel vervangen door het risque social; het is niet van betekenis door welke oorzaak men arbeidsongeschikt is geworden, het feit van arbeidsongeschiktheid is grond voor een uitkering, aldus mi nister Roolvink. Rentekaarthouders In het kader van de liquidatie van andere wetten zullen ruim vier mil joen mensen die een rentekaart heb ben gehad, afkoopsommen worden betaald. Hiermee is een bedrag van driekwart miljard gulden gemoeid, die in een periode van acht jaar van af 1 juli 1968, zal worden uitbe taald. Alleen z(j die tussen 1 juli 1967 en 1 juli 1968 65 jaar worden ADVERTENTIE of overlijden, zal de afkoopsom in dat jaar worden uitbetaald. Voor een a koopsom komen in aan merking; le. Degenen, die op 1 juli 1967 jonger zijn dan 36 jaar; voor hen is de afkoopsom gelijk aan het totaal bedrag van de geplakte rentezegels. 2e. Degenen, die op 1 juli 1967 36 jaar of ouder zijn, maar jonger dan 65 jaar en voor wie de uitge stelde ouderdomsrente op 65-jarige leeftijd in verband met het geringe bedrag aan geplakte zegels minder dan f 60,per jaar zou hebben be dragen; voor deze groep is de af koopsom gelijk aan het totaalbedrag aan geplakte rentezegels, vermeer derd met samengestelde interest van over volle jaren verstreken tussen het bereiken van de 35-jarige leeftijd en 1 juli 1967. In verband met de spreiding van de betaling over acht jaar wordt de af koopsom van de beide hiervoor ge noemde groepen verhoogd met 3% °/o samengestelde interest voor elk jaar, gelegen tussen 1 juli 1967 en het jaar van uitbetaling van de afkoopsom. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geef vandaag weer het al lerbeste van u zelf, ook in het kleinste! Het afkoopschema is als volgt: Jaar van uitbetaling van de Geboren afkoopsom 1 juli 1902 t/m 30 juni 1903 1 juli 1967 t/m 30 juni 1968 1 juli 1903 t/m 31 december 1903, 1904, 1905, 1906, 1907, 1908, 1944, 1945, 1946, 1947, 1948, 1949 en 1950 1 juli 1968 t/m 30 juni 1969 1909, 1910, 1911, 1912, 1941, 1942 en 1943 1 juli 1969 t/m 30 juni 1970 1937, 1938, 1939 en 1940 1 juli 1970 t/m 30 juni 1971 1913, 1914, 1934, 1935, 1936 1 juli 1971 t/m 30 juni 1972 1915, 1916, 1917, 1918, 1932 en 1933 1 juli 1972 t/m 30 juni 1973 1919, 1920, 1921, 1922, 1923, 1924, 1931 1 juli 1973 t/m 30 juni 1974 1925, 1926, 1927, 1928, 1929 en 1930 1 juli 1974 t/m 30 juni 1975 De afkoopsom zal worden uitbetaald door de Raad van Arbeid, waarbij men staat ingeschreven. De wijze van uitbetaling is nog niet bekend. JERUZALEM, 29-6. Zodra er vrede is gesleten zal Israël al het mogelijke doen om mee te werken aan een oplossing aan het vluchtelin genprobleem, zo heeft de Israëlische regering donderdag na een kabinets vergadering bekendgemaakt. Tevens werd besloten dat voortaan Arabische vluchtelingen schriftelijk verlof tot emigratie moeten aanvra gen voordat zij over de Jordaan naar de oostelijke oever trekken, dit om valse geruchten te ontzenuwen dat op de inwoners druk zou worden uit geoefend om uit het door Israël be zette Jordaanse gebied te trekken, aldus de bekendmaking. De aanvra gen moeten worden bevestigd door DEN HELDER. Donderdag is hier het zestigjarig bestaan van de Onderzee- bootdienst van de Koninklijke Marine herdacht met o.m. een kranslegging bij het monument voor de gevallenen. De bijgaande foto geeft hiervan een beeld: de krans werd geplaatst door schout bij nacht B. D. J. van Zijll en ge pensioneerd schipper C. Af. Bosman. een burgemeester, een dorpshoofd of een ander plaatselijk gedragsdrager Het kabinet heeft de minister van defensie, generaal Mosje Day an, ge machtigd deze bepalingen te bespre ken met mensen van het internatio nale Rode Kruis. Vrijdag begint hij daarmee. 5 TELEFOON (01116) 370 Twee middeleeuwse waterputten ontdekt SWALMEN, 29-6. De heer Th. H. Hendrikx te Roermond heeft aan de R.O.B. de vondst gemeld van twee middeleeuwse waterputten in een bouwput aan de Markt te Swalmen. Het gaat hier om een boomput (diam. 0.80 0.90 m.) en een vierkante put van eikenhouten planken (0.50 x 0.60 m.). die op een onderlinge afstand van 1.20 m. gelegen warenTot de vondsten behoorden aardewerkfrag menten, alsmede ijzeren en houten resten van een emmer. Het aarde werk is te dateren in de eerste helft van de 14de eeuw (determ. A. Bruijn) NEW YORK. 29-6. Koning Hoes sein van Jordanië, die in New York de zitting van de algemene verga dering van de Verenigde Naties heeft bijgewoond, zal vrijdag naar Euro pa vertrekken om in Parijs, Londen en Rome de Arabische zaak te be pleiten, zo is donderdagavond van Jordaanse zijde in New York ver nomen. Het is niet bekend of de ko ning nog andere hoofdsteden zal be zoeken. Roofoverval in België BRUSSEL, 29-6. Vier gewapende rovers hebben donderdag in de buurt van de Belgische industriestad La Louviere een auto overvallen waarin lonen werden vervoerd. Zij maakten een zak geld met 2.937.000 frank (on geveer 226.000 gulden) buit. Toen de auto over een brug reed verspelden zij hem de weg en dwon gen de chauffeur en de kassier uit te stappen. Een derde inzittende van de auto werd door een schot uit een automatisch revolver gewond. Prinses Gracia van Monaco ver wacht in januari haar vierde kind. Dit is donderdagavond meegedeeld door het prinselijk paleis te Monte- carlo. Arrestatie ua veroorzaken van dodelijk ongeval TILBURG, 29-6. Op de Hilvaren- beekseweg, ter hoogte van de krui sing met de Arendlaan, is in Tilburg donderdagavond de 8-jarige Adria- na Haneveer uit die gemeente, toen zij hardlopend de Hilvarenbeekse- weg overstak, gegrepen door een met te grote snelheid rijdende per sonenauto en dusdanig gewond, dat zij kort na aankomst in het zie kenhuis overleed. Het meisje is af komstig uit een gezin mjet elf kin deren. De personenauto behoorde toe aan een 18-jarige toerist, afkomstig uit Roubaix in Frankrijk, die verblijf hield op de camping Beekse Ber gen. Hangende het onderzoek is de jongeman in arrest gesteld. Terugkeer van vluchtelingen TEL AVIV, 29-6. Onfevecr twee- duizend inwoners van het door Is raël bezette Kalkilya aan dc weste lijke oever van de Jordaan zijn in hun stad teruggekeerd, die tijdens de recente gevechten voor meer dan de helft is verwoest. De Israëlische minister van delen- sie, generaal Mosje Day an, en de be velhebber van de bezettingstroepen in het gebied, generaal Oezi Narkis, waren daarbij aanwezig. Ze hebben maatregelen genomen om in de eer ste behoeften van de vluchtelingen te voorzien. Generaal Day an zei dat de burge meester van de stad, Hoessein Sabri. legertenten zal verschaffen aan de daklozen. Uit Israël zijn drinkwater en levensmiddelen aangevoerd. Het Vaticaan en Jeruzalem VATICAANSTAD. 29-6. In gezag- hebbende Vaticaanse kringen is de inlijving van Jordaans Jeruzalem bij de Israëlische hoofdstad „met ge mengde gevoelens" ontvangen. Men ziet daarmee de - overigens al gerin ge - hoop dat Israël met de herhaal delijk door het Vaticaan bepleite in ternationalisering van de heilige stad zou instemmen, geheel vervluchti gen. ROME, 29-6. In het station van Rome is donderdag een geweldige brand uitgebroken in de doorgangen onder de ultramoderne hal, waarin winkels, vestiaires, een hotel en een klein reptielenhuis zijn gevestigd. Het gehele gebouw was weldra met rook gevuld en werd snel ontruimd. Men was bang dat de giftige slan gen en spinnen waren ontsnapt. Hon derden brandweerlieden met gasmas - kers hebben uren gewerkt om de brand te blussen, die woedde over een oppervlakte van vijftig bij vijf tig meter. Over de stad trok een enorme rookwolk. TRICHT, 29-6. Donderdag zijn in Tricht vier van de vjjf slachtoffers ter aarde besteld, die zondag als ge volg van dc windhoos die deze plaats teisterde het leven verloren. Driemaal trok onder zeer grote be langstelling een begrafenisstoet naar de begraafplaats. Onder degenen die telkens de stoet begeleidden bevon den zich de burgemeester, de beide wethouders en de gemeentesecreta ris der .getroffen gemeente. De eerste plechtigheid betrof de teraardebestelling van mevr. wed. Hakwierks en haar 14-jarig dochter tje, die onder vallend puin de dood hebben gevonden. Enige uren latei- volgde de bijzetting van het stoffe lijk overschot van het gemeente- ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. raadslid M. van den Berg, en kor te tijd daarna die van de 6-jarige jongen M. Versteeg. Vandaag werd de 83-jarige heer O. van de Pol, het vijfde slachtoffer van de ramp. be graven. AMSTERDAM, 29-6. Het reisbu reau Lindbergh Toeringscars N.V. te Amsterdam heeft bericht ontvangen, dat een van haar autobussen van daag in Zuid-Slavic in botsing is ge komen met een vrachtauto. Bij die ongeluk zouden, volgens de eerste schaarse berichten, Een persoon zyn gedood en vier gewend. De autobus, waarin zich behalve de bestuurder en de reisleider 21 passagiers bevonden, vertrok uit de Zuidslavische kustplaats Rijeka, op weg naar de Italiaanse stad Udine. Nadat omstreeks het middaguur in Postojna de lunch was gebruikt, werd de reis voortgezet. Bij Novago- rica, vlak bij de grens tussen Zuid- Slavië en Italië, had de botsing plaats, volgens de ooggetuige die Lindbergh van het ongeval in ken nis stelde door schuld van de vracht autobestuurder. enorme rookwolk. Fl 1 Treinongeluk m Spanje j Nieuwerkerktel. (01114) 265 s b MADRID, 29-6. Een passagierstrein en een goederentrein in de buurt van Logrono zijn met elkaar in bot sing gekomen. De beide machinisten zijn om het leven gekomen en een tiental passagiers van de trein Cas- tejon-Logrono zijn min of meer ern stig gewond. DEN HAAG, 29-6. Op het speciale gironummer 7 7 7 dat het Nederland se Rode Kruis heeft opengesteld voor de slachtoffers in het midden-oosten is tot op heden ongeveer drie ton binnengekomen. Buiten dit bedrag is voor ruim 100.000 gulden toege zegd. Volgens berichten van Ihet In ternationale Rode Kruis is er op dit moment nog steeds een zeer grote behoefte aan hulp. Vooral de vele vluchtelingen vormen het grote pro bleem dat op het ogenblik alle aan dacht vereist. Nieuwe N.C.R.V.-studio in gebruik genomen HILVERSUM, 29-6. De N.C.R.V. heeft zonder enig officieel vertoon een nieuw studioeomplex in gebruik genomen. Het nieuwe bouwwerk sluit aan op het technische hart van de oude studiogebouwen. Het bestaat uit een studiozaal van 1000 kubieke meter, een studiocon trolekamer, een stemkamer, kleed kamers, twee kantines en bergruimte voor instrumenten. De studiozaal is niet alleen geschikt voor de produk- tie van muziekwerken en voor de uitvoering van klankbeelden, maar ook voor het maken van eenvoudige teievisieprodukties. Installatie «Ir. Samkalden AMSTERDAM, 29-6. In een bij zondere raadsvergadering öp maan dag 21 augustus zal dr. I. Samkalden als burgemeester van Amsterdam worden geïnstalleerd, zo deelt het bureau voorlichting der gemeente mee. De eerste gewone vergadering van de gemeenteraad na het reces wordt gehouden woensdag 23 augus tus. S Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113) 470 iKIfVIIIIIIBIIlflIBIIVIBIPIRllRII'M Bij gevechten in de Zuidvietna- mese provincie, waar de Amerikanen de operatie „Pershing" uitvoeren, zijn donderdag 62 Vietcongleden en zeven Amerikanen gesneuveld. Drie en dertig Amerikaanse militairen werden gewond. OMNITRON PARIJS, 29-6. Amerikaanse ge leerden overwegen de bouw van een deeltjesversneller, die omni- tron" zal worden genoemd en waar in zware ionen zullen worden ge bruikt. Er zullen chirurgische ope raties met een nauwkeurigheid van bijna een miljoenste millimeter mee kunnen worden verricht, heeft prof. N. Milleron van het Lawrence-la- boratorium aan de universiteit van Berkeley (Californië) meegedeeld op het internationaal colloquium over ultra-lage druk dat woensdag in Parijs is begonnen. Vrouw in auto verbrand OMMEN, 29-6. Bij het beruchte kruispunt Laartfrug bij Ommen is 's avonds omstreeks zes uur een per sonenauto, die geen voorrang ver leende, in botsing gekomen met een met stenen beladen vrachtauto. Door de bptsing vloog de personenwagen in brand. Van de inzittenden, het 30-jarige echtpaar G. H. E. uit Olst en twee kinderen, verbrandde de vrouw in de auto. Haar echtgenoot, die de auto 1bestuurdeen de twee kinderen werden zwaar gewond. HONGKONG, 30-6. Een passa giersvliegtuig uit Thailand met 79 personen aan boord is vandaag in de Baai van Kowloon bij Hongkong neergestort, aldus functionarissen in Hongkong. De romp van het vliegtuig dreef nog toen de reddingsploegen het wrak bereikten om overlevenden op te pikken. Het vliegveld van Hongmong is gesloten om het aan land brengen van geredden te vergemakkelijken. Later is vernomen dat het ver ongelukte vliegtuig vanmorgen uit Tokio was vertrokken en via Osaka en de NationalistischChinese hoofd stad Taipeh een vlucht naar Hong kong uitvoerde. Volgens functionarissen van Thai Air in Tokio stegen in de Japanse hoofdstad 22, en in Osa'ka 13 passa giers in, aldus het Japanse persbu reau Kyodo. Op de plaats van de ramp worden op het ogenblik duikers neergelaten. Mijnwerkers ingesloten MANILLA, 30-6. In de Philippijnse provincie Benguet is in een mijn een gang op 1200 meter diepte inge stort, waardoor 43 mijnwerkers zijn ingesloten. Volgens de eerste in Ma nilla ontvangen berichten is het stof felijk overschot van één mijnwerker geborgen. Men weet niet of de an deren nog in leven zijn. m Volgens Radio-Moskou hebben Amerikaanse vliegtuigen donderdag het Russische vrachtschip „Michail Froenze" in de Noovdvietnamese haven Haiphong gebombardeerd. LONDEN, 29-6. Bjj ccn donder dag gepleegde overva! op een bank in Londen is een bankbediende om het leven gekomen en twee ernstig gewond. De roofoverval vond plaats op de National Provincial Bank in Sloane Street. Volgens een ooggetuige bedreigde een man de kassier met een pistool en kreeg een gering bedrag aan geld toegeschoven. Toen twee meisjes be gonnen te gillen raakten de rovers in paniek, vluchtte en schoot op bank bedienden die hem achtervolgden. Twee van hen werden getroffen. De rover en medeplichtigen die zich bij hem voegden toen hij in paniek weg rende, zijn nog voortvluchtig. Zonnige perioden Verwachting lot zaterdagavond: Droog, zonnig en vrij warm weer; overwegend zwakke wind. 1 juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 0.51, onder 14.46. 2 juli. Zon op 4.24, onder 21.03. Maan op 1.02, onder 15.58. 3 juli. Zon op 4.25, onder 21.03. Maan op 1.16, onder 17.12. Nieuwe maan: 7 juli te 18.00. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 juli 9.53 v.m. 22.10 n.m. 2 juli 10.53 v.m. 23.19 n.m. 3 juli 12.00 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 1 juli 9.48 v.m. 22.13 n.m. 2 juli 10.48 v.m. 23.18 n.m. 3 juli 1153 v.m. n.m. Doodtij: 2 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwak oceaanfront dat donderdag ons land passeerde ligt nu boven de Baltische staten. Midden- Duitsland en west-Frankrijk. Inmid dels breidt een uitloper van het Azo- ren hogedrukgebied zich naar de Britse eilanden uit. Ook Nederland komt geleidelijk meer onder invloed van dit hoge- drukgöbied waarvan het centrum langzaam naar centraal Europa trekt. Tengevolge van deze ontwikkeling wordt voor zaterdag droog weer ver wacht met zonnige perioden bi.i een overwegend zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. De temperaturen zullen in het binnenland waarden bereiken van omstreeks 25 graden. Neflerlanclse vrijwilligers naar Afrika SCHIPHOL, 29-6. Donderdagmid- dag is opnieuw een groep van zeven door de Stichting Nederlandse Vrij willigers opgeleide jeugdige landge noten van Schiphol vertrokken om in de Afrikaanse staat Kenia de bevolking daadwerkelijk te gaan helpen. Drie monteurs, een werk tuigkundige en een electronicus zul len in de gouvernementele werk plaats in de hoofdstad Nairobi te werk worden gesteld. Zij zullen sa men met Keniaans personeel belast worden met 'de organisatorische en technische gang van zaken. Een bankwerker en een metaalbewerker zullen worden ingezet in de werk plaats voor arbeidstherapie van het Malhari-hospitaal. In Nairobi wer ken reeds 36 Nederlandse vrijwilli gers, voornamelijk in de agrarische sector. UTRECHT. De kans is zeer groot dat de B.B.-schuilkelder in de te -bouwen brug over de Kromme Rijn in Utrecht tevens geschikt zal wor den gemaakt als ruimte waar beat- bandjes kunnen repeteren. BIERVLIET. In Biervliet, Zeeuws- Vlaanderen, is de 6-jarige jongen R. Pielaat uit deze plaats op de markt door een achteruitrijdende vracht auto overreden. Het kind was vrij wel op slag dood. UTRECHT. Bij een felle uitslaan de brand in een meubelwinkel aan de Steenweg-Donkerstraat in de Utrechtse binnenstad is donderdag avond een schade van naar schat ting ruim een ton aangericht. De zaak brandde geheel uit. De eigenaar is laag verzekerd. SAN DOMINGO, 30-6. Vier man nen die werden beschuldigd van een' poging om president DuvaLier van Haïti te vermoorden, zijn in Port au Prince terechtgesteld, aldus in San Domingo ontvangen berichten uit verschillende bronnen. LONDEN, 29-6. De benzineprij zen in Groot-Brittannië mogen met twee pence per gallon (ongeveer twee Nederlandse centen per liter) worden verhoogd, zo heeft de mi nister van energievoorziening, Ri- ohard Marsh, donderdag in 'het La gerhuis verklaard. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1