DE ZIERIKZEESCHE COURANT ONTVANGEN IN DE WERELD Kosygin in Havanna teken van veiligheid V.S.-geld voor Midden-Oosten GILNAMSE R E N E S S E n In oktober: kleuren- t.v. in Nederland INLIJVING OUDE STADSDEEL VAN JERUZALEM SLECHT Ontploffing bij of in mausoleum van Lenin KAMERBREED „DE MAGNEET" V.N. weg uit de Suez-kanaal-zöne ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donilenlug 29 juni 1967 123ste juarKung Nr. 19818 WAARIN OPGENOMfcN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (0111Q) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Eén ziekenhuis voor Sehouwen-Duiveiand NEW VORK. 28-6. De afkondiging in de Israëlische staatscourant van de inlyving van het oude stadsdeel van .Jeruzalem by de Israëlische hoofdstad, heeft woensdag in poli tieke kringen veel stof doen op waaien. In ingelichte kringen in New York sprak men woensdagavond al ever de mcgelykheid dat deze kwes tie direct voor de Veiligheidsraad ge bracht zou worden in plaats van voor de Algemene Vergadering. In Arabi sche kringen zou men menen dat een beroep op de raad tegelijkertijd snel ler tot een uitspraak zou leiden en opzienbarender zou zyn, omdat men verwacht dat Israël zich by een even tuele uitspraak niet zou neerleggen. Secretaris-generaal Oe Thant heeft woensdagavond laten weten dat hij het besluit van de Knesseth bestu deert, dat de regering machtigt Jeru zalem tot één stad onder Israëlisch bestuur te verklaren. De politieke en juridische afdelingen van het secre tariaat van Oe Thant bestuderen de op 29 november en 9 december 1947 door de Algemene Vergadering aan vaarde resoluties over de status van Jeruzalem. On t werp-resol u t ie Voorts is vernomen dat Latijns- Amerikaanse en Westeuropese af vaardigingen, die een ontwerp-reso- lutie voorbereiden waarin aan Is raël wordt verzocht af te zien van annexatie van de oude stad van Je- HAVANNA, 28-6. De Russische premier Kosygin zette woensdag be sprekingen. in de Cubaanse hoofd- stad Havanna voort. Eerder sprak hij met premier Fidel Castro, presi dent Oswaldo Dorticos en de Cu baanse minister van de strijdkrach ten. Tass meldt dat Kosygin met Cas tro een openhartige gedaohtenwisse- ling had over een aantal kwesties van wederzijds belang, 's Avonds bood Castro zijn gast een diner aan, dat verliep in een hartelijke en vriendschappelijke sfeer, aldus het Russische persbureau. ruzalem, aarzelen over de nu te vol gen taktiek. President Johnson deed woensdag een beroep op de Israëlische rege ring „elke eenzijdige actie te vermij den ter inlijving van de oude stad met haar heilige plaatsen. Voorts werd er in een verklaring van het Witte Huis op aangedrongen „pasend overleg" te plegen met reli gieuze leiders en anderen die er ten zeerste belang by hebben. Het „State Department" verklaarde later de eenzijdige actie van het Knesseth inzake de heilige plaatsen in Jeruzalem niet te zullen erken nen. „De haastige actie van vandaag kan niet worden beschouwd als be slissend voor de toekomst van de heilige plaatsen of de status van Je ruzalem". Boze koning Koning Hoessein van Jordanië, die eerder op de dag met president John son sprak, gaf een verklaring uit waarin hij een beroep op de wereld deed „een standvastige houding aan te nemen". De koning sprak van „een eigenmachtig optreden", een open lijke uitdaging van de Verenigde Na- Jongen geëleetrocuteerd HAARLEM, 28-6. Door een on deugdelijke fitting vast te pakken is de 17-jarige B. J. van der Meij uit de Oltmansstraat in Haarlem om het leven gekomen. Met zijn vader en een oudere broer was men bezig een aansluiting te maken voor een gashaard. De zeventienjarige jongen is onder de grond gaan kijken met een lamp met verlengsnoer- ADVERTENTIE ties en een ernstige aanslag op het gezag van de volkerenorganisatie. „We beschouwen deze maatregelen els volledig onaanvaardbaar en on toelaatbaar". Volgens "de verklaring mag Israël „geen voordeel hebben van de agressie en in het bijzonder niet waar het de heilige stad Jeru zalem betreft". Bod op hotel l'Europe door Caransa AMSTERDAM, 28-6. Tijdens de jaarlijkse vergadering van aandeel houders van de N.V. hotel De l'Eu- repe in Amsterdam heeft de Amster damse zakenman M. Caransa de raad* van commissarissen de vraag gesteld of men een eventueel bod van 400 op de aandelen van de maatschappij, die thans op de beurs 200 noteren, zou willen overwegen. Deze onver wachte vraag, die bij de commissa- rissen en andere aanwezige aandeel houders enige verbijstering - wekte, werd aanvankelijk door de raad ter zijde gelegd. Toen de heer Caransa bleef aandringen op een duidelijk antwoord, zegde de voorzitter toe dat men zich hierover zal beraden, of schoon er geen reëel bod gedaan was V rijlieidsbeperking K.L.M.-personeel in Guinee DEN HAAG, 28-6. De K.L.M. heeft officieuze en nog niet bevestigde be richten ontvangen, dat de autoritei ten in Guinee de K.L.M.-vertegen- woordiger te Conakry en honorair consul H. A. van Dijck (31), de sta tion-manager aldaar J. M. Hoffe- naar (39), de manager van het passa gekantoor te Conakry H. Oostveen (34) en diens assistent H. Setje (39) vrijheidsbeperking hebben opgelegd. Pogingen om contact op te nemen met de vestiging voor het verkrijgen van nadere bijzonderheden blijven tot nog ;toe zonder resultaat. Een lid van de Chinese ambassa de in Rangoon is woensdag door twee Birmanen doodgestoken. De twee waren over de ambassademuur geklommen. WASHINGTON, 28-6. President Johnson heeft bekend gemaakt dat de V.S. vijf miljoen dollar (f 17.85 miljoen) zullen schenken voor het lenigen van de ergste noden in het midden-oosten na de Arabisch-Isra- ëlische oorlog. Daarvan gaan hon derdduizend dollar (f 357.000) voor direct gebruik naar het Internatio nale Rode Kruis voor hulp aan de slachtoffers. MERCEDES-BENZ TELEFOON (01116) 370 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's TOOSCOSCOSOOOSCOOSCCOCCCCO Geef vandaag iveer het al- O lerbeste van n zelf, ook in hel X kleinste! O b 9ssssgo99scosss9cesssa»9c Wisselend bewolkt Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; matige, aan de kust af en toe vrij krachtige weste lijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 30 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 0.41, onder 13.36. Laatste kwartier: 29 juni te 19.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 juni 9.04 v.m. 21.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 juni 8.5,4 v.m. 21.17 n.m. Doodtij: 2 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitloper-van het Azoren- hogedrukgebied strekt zich uit via Frankrijk tot midden Europa. Langs de noordflank trekken zwakke oce- aanstoringen via de Britse eilanden, de Noordzee en ons land oostwaarts. De aangevoerde lucht is tamelijk vochtig, zodat er over het algemeen veel bewolking voorkomt waaruit plaatselijk wat lichte regen of mot regen valt. Een volgende storing op de oceaan wordt voorafgegaan door een zwakke rug van hoge druk. In verband hiermee wordt vrijdag op de meeste plaatsen droog weer ver wacht met af en toe zonnige perio den, de wind zal matig zijn uit wes telijke richtingen, terwijl in het tem- peratuurverloop weinig verandering komt. Premier Fidel Castro van Cuba en premier Kosygin van de Sowjet- Unie zijn het op verscheidene pun ten oneens en dit is gebleken bij het overleg tussen beide staatslieden in Havanna. HILVERSUM. 28-6. Nederland start eind september met kleurente levisie. De eerste uitzendingen in kleur zullen tijdens de Firato plaats vinden. Vanaf 1 oktober 1S67 tot 1 dkt.'ber 1S68 volgt dan de experimen tele periode met zeven uur kleuren- pregramma's per week, en wel een uur per dag afwisselend over de net ten 1 en 2. Deze programma's zullen gemid deld 25 tot 30 procent duurder zijn dan zwart-witprogramma's. Een èn ander zal niet uit de verhoogde kijk- ge!-.'en bekostigd kunnen werden. Do N.T.S. heeft de minister dan ook ver- zc.ht .en hoger kijkgeld te heffen vrcr bezitters van kleurentoestellen. Direct na de vakanties zal worden gestart met een kleurenopleiding in Studio Santbergen te Hilversum. Verder ligt het in de bedoeling re gisseurs naar het buitenland te stu ren om dajir de nodige ervaring op te doen. Giro Rampenfonds open voor slachtoffers windhozen DEN HAAG, 28-6. Het. Nationaal Rampenfonds heeft zijn gironummer 9575 te Den Haag opengesteld voor geldelijke bijdragen ten behoeve van hulp aan degenen, die getroffen zijn door de windhozen, die zondag over een deel van het land zijn getrokken. Het Nationaal Rampenfonds, waar van het secretariaat gevestigd is aan de Statenlaan 8 te Den Haag, heeft in het verleden zijn gironummer o.m. opengesteld bij de ïamp tengevolge van een windhoos, die Borculo trof, bij de watersnoodramp in 1953 en bij de overstromingsramp in Tuindorp Oostzaan. Besluit van het knesseth MOSKOU, 28-6. Voor of in het Mausoleum van Leniri op het Rode Plein in Meskou heeft zich woens dagavond een ontploffing voorge daan. Waardoor een man. die een helse machine bij zich gehad zou hebben werd gedood en twee anderen werden gewond. Direct na de ontploffing ontstond grote wanorde voor het Mausoleum. Het gebeurde even na de aflossing van de wacht. Om 7 uur 's avonds plaatselijke tijd. De man zou opge wonden hebben gesproken tegen de mensen die zich voor het Mausoleum bevonden. Hij zou zich heftig ge keerd hebben tegen het staken van het vuren in het Midden-Oosten. Westelijke correspondenten kregen de lucht van het gebeurde doordat Ie?en van de Italiaanse televisie, die zich ter plaatse bevonden, hen in het nabijgelegen hotel Metropool waar schuwden. Een van de dames van de ze televisieploeg bleek met bloed be smeurd te zijn. Verkoopsters van een warenhuis dat aan de andere kant van het Ro de Plein ligt, vertelden gezien te hebben dat mensen wegrenden van de plaats waar een man uitgestrekt lag, badend in zijn bloed. Om kwart over negen plaatselijke tijd was het Rode Plein voor ieder gesleten. Vanaf de eerste etage van „Goem" konden groepjes soldaten worden gezien. Politiemannen waren met opmetingen bezig op ongeveer twintig meter afstand van het Mau soleum. Aardbeienpluk naar hoogtepunt DEN HAAG, 27-6. In alle belang rijke Nederlandse teeltcentra is het op het ogenblik druk met de aard- beienpluk. Het rijpingsproces ver loopt vlug en deze week zal het hoogtepunt vani de plukperiode wel worden bereikt. Duizenden kilo's aardbeien werden dagelijks 'aange veerd op de fruitveilingen en wel voornamelijk in Brabant en Limburg, want dat zijn de voornaamste tcelt- centra. ADVERTENTIE Russisch schip houdt de wacht ROTTERDAM, 28-6. Buiten de Ne derlandse territoriale wateren, on geveer 16 mijl uit de kust bij Hoek van Holland, ligt al sinds vorige week vrijdag een Russisch oorlogs schip voor anker. Marinedeskundi- gen brengen dit merkwaardige ge drag van het Russische schip in ver band met het bezoek dat twee Ame rikaanse oorlogsbodems, het vlieg kampschip „Essex" en de jager „John Willis" aan Rotterdam bren gen. Beide schepen behoren tot de Amerikaanse Atlantische vloot. naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 CAIRO, 28-6. Alle vestigingen en kantoren van de Verenigde Naties in de Suezkanaalzone zyn woensdag ge sloten, zo is officieel in Caïro be kendgemaakt. Het personeel is naar Caïro over gebracht. Maandag had het Egypti sche ministerie van buitenlandse za ken de sluiting geëist tot „de gevol gen van de agressie zijn Weggeno men". In Port Said hebben de diver se bureaus van de Volkerenorganisa ties elf kantoren en in Suez vijf. De organisatie van de V.N. voor de hulp aan de Palestijnse vluchtelingen en het noodfonds van de V.N. hebben kan!- ren in Port Said. Voorts zijn de vijfentwintig be manningsleden van de Amerikaanse tankboot ..Observer", die sinds de eerste week van juni bij Ismaila in het Suezkanaal ligt, naar hun land vertrokken. Iin het Suezkanaal lig gen nu nog veertien schepen van acht landen. Aan boord van deze schepen bevonden zich in totaal 607 mensen. Tot nu toe zijn 200 beman ningsleden en 32 passagiers naar huis teruggekeerd. Maatregelen tegen varkenspest UTRECHT, 28-6. Nederland heeft van alle E.E.G.-landen waarschijn- lijk de meest drastische maatregelen genomen om een invasie van de Afrikaanse varkenspest het hoofd le kunnen bieden. Deze ziekte is nog nooit in ons land voorgekomen, maai de kans op besmetting van onze var kensstapel is aanwezig, nu de Afri kaanse pest tot Europa is doorge drongen. T rammelant om koffer UTRECHT, 28-6. Op de autoweg Utrecht-Arnhem raakte zondag avond ter hoogte van Bunnik een koffer van het dak van een auto (een Jaguar), waarin een Engelse toeriste zat. De koffer bevatte sie raden, kledingstukken en films. Een Utrechtse automobiliste die achter deze wagen reed, zag dat, stopte en haalde de koffer van de weg Op dat moment kwam een man naar haar toegelopen die tegen haar zei: „Ah, fijn dat u hem gevonden heeft, dank u wel", tegelijkertijd nam hij de koffer van haar over. De vrouw Zag dat hij echter in een heel andere auto stapte dan de Jaguar. Zij onthield het kenteken en belde later de politie in Utrecht. Die besteedde de hele maandag om er achter te komen wie de eige naar van de automobiel was. Gister avond kwam zij er achterHet bleek de 47-jarige chauffeur K. uit Rot terdam te zijn. Toen de politie daar een kijkje ging nemen was K. zelf niet thuis, maar zijn vróuw was juist bezig een paar jurken te pas sen die in de koffer van de Engelse hadden gezeten. K. zelf werd later op de avond bij zijn thuiskomst aan gehouden. Hij is naar Utrecht over gebracht .De complete inhoud van de koffer werd in zijn huis aange troffen .De Engelse toeriste kon haar reis aldus vervolgen met haar ver loren koffer. Nicotinevermelding op pakjes sigaretten AMSTERDAM, 28-6. De staatsse- cretaris van sociale zaken en volks gezondheid zal het eind mei aan hem gedane voorstel van bestuur en le den van het Koningin Wilhelmina Fonds, om sigarettenfabrikanten wettelijk te verplichten op de ver pakking en in reclameboodschappen het teer- en nicotinegehalte van de sigaretten te vermelden, in Bene- luxverband aan de orde stellen. Dit heeft hij het fonds schriftelijk doen weten. In zijn antwoord merkte de staatsscretaris nog op dat hij zich thans, in afwachting van dit over leg, van het treffen van maatregelen op dit punt in Nederland moet ont houden. Wel gaf hij de verzekering dat deze volgens hem belangrijke materie zijn volle aandacht heeft. Vandaag, donderdag 29 juli, viert Z.K.H. prins Bomhard op paleis Soestdijk Zijn 36ste verjaardag. (Foto: Max Koot). Woensdagmiddag is door de burgemeester van liet kunstenaarsdorp Bergen, de heer L Jde Ruiter, de zevende jaarlijkse lehetentoonstellmg te Aker sloot officieel geopend. De foto geef, een overzicht van de tentoonstelling. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1