DE ZIERIKZEESCHE COURANT II.M. de Koningin bracht bezoek aan het geteisterde Tricht MIDDEN-OOSTEN Tienduizend gulden met bliksemactie Chinezen schieten Amerikaans jachtvliegtuig neer GILIJAMSE I R E N E S S E De misdaad in de Ver. Staten Het noodweer in Chaam Bouwkundige schade te Tricht wordt geschat op 2,5 miljoen gulden KAMERBREED j „DE MAGNEET" j De vluchtelingen in de wereld 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19817 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Schetsplan nieuwe jachthaven Iïrouwershaven Oog in oog met chaos TIUCHT, 20-6. II.M. cle Koningin heelt maandag een bezoek gebracht aan het zwaar getroffen dorp Tricht, om de ravage in het rampgebied in ogen schouw te nemen. Meer dan twee uur is koningin Juliana in Tricht geweest Ze kwam tegen twee uur aan op het gemeentehuis van Buurmalscn, waar ze door de burgemeester, de heer J. C. Sanders, de commissaris der konin gin in Gelderland, mr. Bloemers, de vice-voorzitter van het Nationaal Ram penfonds, dr. L. J. M. Beei en de commandant van het district Nijmegen van de rijkspolitie, majoor Plattel, op de hoogte werd gesteld van de omvang van de ramp en van de maatregelen, die zijn getroffen om de gedupeerden zo snel mogelijk te helpen. De ramp in Tricht Dit nummer bestaat uit 10 pagina's een hectare moderne fruitaanplant een bedrag van 17.000 tot 25.000 belo pen. Daarbij is nog geen rekening gehouden met het feit dat de fruit kweker geen inkomsten heeft gedu rende de eerste vijf jaren van deze aanplant. De schade is door de betrokken on dernemers onmogelijk zelf te dragen. ADVERTENTIE Het aantal doden dat de windhoos h\ Tricht heeft geëist, is opgeiopen tot vijf, nadat de 83-jarige heer O. van de Pol in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezweken. In het raadhuis sprak de koningin geruime tijd met nabestaanden van de slachtoffers. Daaraa reed ze naar het rampgebied, waar ze een uur lang tussen de puinhopen wandelde en langs de verwoeste boomgaarden en de getroffen meubelfabriek. Grote agrarische schade ARNHEM, 26-6. Het dagelijks be stuur van de Gelderse Maatschappij voor Landbouw heeft zich in het rampgebied rond Tricht en Deil op de hoogte gesteld van de zeer ernsti ge schade toegebracht aan de land en tuinbouw. Het getroffen gebied - een uiterst modern land - en tuinbouwgebied juist gereed gekomen in de ruilver kaveling Tielerwaard-west - beslaat een oppervlakte van enkele honder den hectaren. In deze streek zijn minstens 40 hectaren fruitbomen, hoofdzakelijk jonge aanplant, ont worteld en daarenboven is aan hon derden hectaren ernstige schade aan het fruit door hagel ontstaan. Boven dien zijn de glasopstanden van twee moderne tuinbouwbedrijven nabij Tuil-Waardenburg totaal vernield en zijn enkele pas enige jaren geledcyi gebouwde veehouderijbedrijven dooi de kracht van de windhoos volledig tegen de grond geslagen. Eveneens is Militaire luchtbrug Rusland—Egypte? BELGRADO, 26-6. Volgens het ge zaghebbende Zuidslavische blad Borba is tussen de Sowjet-Unie en Egypte een militaire luchtbrug inge steld voor de vervanging van het door Egypte bij de gevechten in de Sianai verloren materieel. Er is een „onafgebroken zeer druk" verkeer van militaire transporttoe- stellen op de lijn Rusland-Egypte, zo meldt de correspondent van het blad in Cairo. Russische technici zorgen voor de montage van de aangevoerde militaire uitrusting. „Het is een pu bliek geheim dat de Russische mili taire hulp ook gericht is op ophef fing van het tekort aan kader bij de Egyptische strijdkrachten, met name bij de luchtmacht", aldus de Zuid- Slavische correspondent. Chinese wapens in strook van Gaza TEL AVIV, 26-6. Een Israëlische hoge officier heeft meegedeeld dat 'bij het onderzoek van de strook van Gaza grote hoeveelheden Chinese wapens zijn gevonden, waaronder 7,62 mm. machinegeweren met lange loop, anti-tankmijnen en chemica- lieën voor gasontsmetting. Vermoe delijk waren deze wapens bestemd voor het Palestijnse bevrijdingsleger. Er wonen ongeveer 250.000 Pales tijnse Vluchtelingen in kampen in de strook van Gaza. in de Bommelerwaard aanzienlijke schade aan de glasopstanden toege bracht. Het is bijzonder moeilijk de juiste omvang van de schade aan de land- en tuinbouw vast te stellen. De schade is in ieder geval enorm zwaar, aangezien de investeringskosten van Arbeiders stortten van brug OOSTVOORNE, 26-6. Maandag- morgen omstreeks half twaalf zijn twee arbeiders, die werkzaamheden verrichtten aan de Spijkenisserbrug in Spijkenisse over de Oude Maas, van vijftien meter hoogte omlaag ge stort. De 43-jarige heer C. Ippel uit Werkendam kwam in het water te recht en is verdronken. Zijn stoffe lijk overschot kon tot nu toe nog niet worden geborgen. De heer C. Ruter uit Rotterdam viel op een pij ler en werd zwaar gewond naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam ge bracht. De mannen werkten aan een ijzer constructie voor het verhogen van de brug. Bij het optakelen viel een ijze ren bak om, waardoor de arbeiders het evenwicht verloren. Voor hoos-slachtoffers: GELDERMA'LSEN, 26-6. De op brengst van een bliksemactie die in Geldermalsen is gehouden, bedraagt 10.000 gulden. Ruim vijf en zeventig collectanten hebben voor dit resul taat gezorgd. De baten zijn bestemd voor de slachtoffers van de wind hoos in Tricht en Deil. De actie was georganiseerd door de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis, de U.V.V. en de Vereniging van Platte landsvrouwen. WASHINGTON, 26-6. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat Chinese vlieg tuigen een Amerikaans jacht-vlieg- tuig boven de Zuidchinese zee heb ben neergeschoten. De twee piloten van het Ameri kaanse vliegtuig werden gered en hadden geen ernstige verwondingen opgelopen. Het neergeschoten vlieg tuig was, aldus nog steeds de be kendmaking van het Amerikaanse ministerie van defensie, een F-4c - het snelste operationele Amerikaan se toestel. Het Amerikaanse straaltoestel was blijkbaar afgedwaald en in het Chi nese luchtruim terechtgekomen we gens een defect aan de navigatie- en communicatie-uitrusting, aldus de mededeling van het Pentagon. Het stortte ongeveer 50 km. ten zuiden van het eiland Hainan neer. Het toestel was op een vlucht van Clark Field op de Philippijnen naar Danang, in Zuid-Vietnam. DAFFODIL DAF 44 f 4995,- f 6250,- TELEFOON (01116) 370 j T00000000000M0000000M0000M00000M»ï WASHINGTON, 27-6. De door president Johnson ingestelde com missie die onder voorzitterschap van enderminister van buitenlandse za ken Katzenbach een onderzoek in stelt naar de misdadigheid in de Ver. Staten, heeft haar negende rapport uitgebracht sinds zij twee jaar gele den met haar werk begon. Z\j is van mening dat de negerghetto's in de grote steden moeten worden opge ruimd en dat een eind moet worden gemaakt aan de omstandigheden die tot rassenrellen leiden. De onlusten in neger wij ken, zoals die van 1965 in Los Angeles en die van deze maand in Tampa, zijn vol gens het rapport niet alleen een ui ting van vijandigheid, maar ook een kreet om hulp. De commissie heeft een 50-tal be roepsmisdadigers ondervraagd. Hel rapport zegt daarover: „beroepsmis dadigers zijn betrekkelijk intelligen te en kundige mensen, die de mis daad bedrijven omdat zij winstge vend is". Voorzitter Katzenbach is van oor deel, dat de misdadigheid nog lange tijd zal toenemen. Nieuwe en doel treffender maatregelen ter bestrij ding ervan acht hij dringend nood zakelijk. De commissie, die 30 juni haar werk beëindigt, heeft onderzoekingen verricht in New York, San Francis co en Chicago. Zrwoners en redders kijken in het puin van het dorpje naar mogelijke slacht offers van de wervelwind(Onder). Een inwoonster van het getroffen dorp brengt enkele schamele overblijf selen van haar bezittingen in veiligheid. (Boven). BATESVILLE. James Meredith, die vorig jaar tijdens een mars voor gelijke rechten werd neergeschoten, heeft vanaf de plaats waar dit gebeurde de mars voortgezetOp de foto Meredith in de stromende regen aan het hoofd van de stoet. CHAAM, 26-6. De windhoos die over het zuidelijk deel van Chaam trok heeft het l'even gekost aan twee personen. Op het gemeentehuis in Chaam deelde men desgevraagd mee, dat in ziekenhuizen in Breda en Til burg 17 mensen 'liggen, die tijdens het noodweer in Chaam en omgeving verwondingen opliepen. Eén van de gewonden is er ernstig aan toe. Van de materiële schade heeft men in Chaam nog geen overzicht kun nen krijgen. Vast staat alle endat de ze in de miljoenen loopt. Franse actrice omgekomen MARSEILLE, 26-6. De jonge Fran se filmactrice Frangoise Dorleac is maandagavond bij een auto-ongeluk in de buurt van Nice om het leven gekomen. Haar wagen vloog na het ongeluk in brand. Nog zeer kort ge leden traid zij op met haar zuster, Catherine Deneuve, in de film „Les demoisselles de Rochefort". Fran- goise Dorleac werd in 1942 geboren, haar briljante filmloopbaan begon in 1957. Franse boeren vechten met politie REDON, 26-6. In ide Bretonse plaats Redon zijn maandagavond bij ge vechten tussen oproerpolitie en woe dende boeren 43 personen - van wie 31 politiemannen - gewond. De op gewonden boeren, di.e demonstreer den tegen naar hun oordeel grote concessies van de E.E.G.-landen voor de invoer van vlees uit Dene marken en Argentinië, gooiden eie ren, stenen, stukken hout en flessen naar dc politie, die eenheden van de oproerpolitie te hulp riep. Tien boe ren werden gearresteerd. TRICHT, 27-6. De bouwkundige schade in het zwaar beschadigde Be- tuwse dorp Tricht wordt by benade ring geraamd op 2,5 miljoen gulden. De schade aan de gemeentelijke wo ningwetwoningen bedraagt 900.000 gulden. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT j Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 5 Bruinisse - tel. (01113) 470 Inga Orsell, een Deense actrice, heeft maandag in Wenen bekend ge maakt dat zij zich deze zomer zal verloven met Cassius Clay, wereld kampioen boksen in het zwaarge wicht, die vorige week in Houston (Texas) wegens dienstweigering tot vijf jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. De verloving tussen de 25- jarige Inga Orselll en de evenoude Olay zou in Wenen plaatsvinden. Drie doden bij frontale botsing MEPPEL, 26-6. Maandagmiddag heeift zich op de rijksweg Meppel- Assen in dc gemeente Meppel een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij drie doden zijn te betreuren. Het ongeluk ontstond doordat een vrachtauto door nog onopgehelderde oorzaak op de linker weghelft ge raakte. Hierop volgde een frontale botsing met twee personenauto's. Een Fries echtpaar, gezeten in een van de personenauto's, was op slag dood. Een inzittende van de andere perso nenauto overleed kort daarna in het ziekenhuis t'c Meppel. De personalia van de slachtoffers zijn: de heren K. Wiersma (63), zijn echtgenote mevr. A. Wiersma-Dor- hout (64), uit Tcrnaart (gem. Wesl- dongeradeel) en de heer D. Steffens (55) uit Loosdrecht. De drie overle denen waren de enige inzittenden. Trouw is de prondslap der deugden. SGOQCCOSOCCOGOGOOCCOOCCCCC Dezelfde temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien; zwakke tot matige ver anderlijke wind; weinig verandering in temperatuur. 28 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 0.20, onder 11.15. 29 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 0.31, onder 12.26. Laatste, kwartier: 29 juni te 19.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 juni 29 juni BROUWERSHAVEN: 7.36 v.m. 19.44 n.m. 1.17 v.m. 20.24 n.m. 7.21 v.m. 19.44 n.m. Burgemeester Sanders zei maan dagavond in een persconferentie, ge troffen te zijn door de grote hulp die de bewoners aan velen uit het rivie rengebied hebben aangeboden. Het gemeentebestuur heeft slechts voor negen gezinnen woonruimte moeten zoeken. De meesten zijn bij familie en kennissen ondergebracht. Deskundigen hebben bereids vast gesteld dat 55 huizen geheel als ver loren moet worden beschouwd, ter wijl 93 hersteld kunnen worden. Het stellen van de woningen is de eerste fase die zal worden uitgevoerd. Enige aannemersbedrijven zijn hiermee al volop bezig. Tevens wordt de afbouw van een 33-tal woningen in Hoeken- burg bespoedigd. De eerste tien zul len einde van deze week gereed ko men. Hier zal woningruimte ver schaft worden aan de zo zwaar ge troffen Trichtse gezinnen. Uit de bouwsector heeft de gemeente zeer veel medewerking. Het aannemers bedrijf Gülen heeft aan een werk ploeg van vijftig bouwvakarbeiders voorgesteld tijdens de bouwvakva kantie door te werken. Met het mi nisterie zal hierover ook overleg ge pleegd worden. De voorzitter van het Rampen fonds, prof. Beel, heeft maandag ook een bezoek gebracht aan het zwaar- getroffen Tricht. In een onderhoud met burgemeester Sanders heeft hij de nodige steun toegezegd. Het aantal doden in Tricht is - zo als gemeld - tot vijf gestegen door het overlijden van de 83-jarige heer O. van de Pol. NEW YORK, 27-6. Het hoge com missariaat van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen heeft vorig jaar 240.000 vluchtelingen - van wie de meesten in Afrika - hulp ver strekt, aldus het jaarverslag van het commissariaat dat maandag in New York is gepubliceerd. De kosten wor den bestreden uit een budget van on geveer vier miljoen dollar. Volgens het verslag is het aantal vluchtelingen uit Portugees Angola in Kongo-Kinsjasa in 1966 met on geveer 30.000 toegenomen tot 300.000 van wie de meesten voor zichzelf kunnen zorgen. Het aantal uit Angola naar Zambia gevluchte personen bedraagt totaal 3800 mensen. Van Kongo, Rwanda en Boeroendi trokken vluchtelingen over en weer naar eikaars landen. Het commissariaat is niet belast met de hulp aan Palestijnse vluch telingen. Voor hen zorgt de Unrwa. 28 juni 29 juni 8.05 v.m. 20.27 n.m. Doodtij: 2 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die gisteren bo ven zuid-Noorwegen lag, is naar Finland weggetrokken. Een andere depressie verplaatste zich - al opvullend - van het zeege bied ten zuiden van Ierland naar het westelijke deel van het Kanaal. Koe lere lucht, d'ie het afgelopen week einde om deze storingen naar West- Europa binnendrong, is tot boven de Alpen gevorderd, waar op de grens met warme lucht boven zuid-Europa regen- en onweersbuien voorkomen. Inmiddels verplaatst de storing bo ven het Kanaal zich langzaam ver der naar onze omgeving, zodat mor gen naast enkele opklaringen ook plaatselijk op enkele buien moet worden gerekend. De wind zal daar-, bij zwak tot matig veranderlijk zijn. In de temperaturen komt weinig ver andering. Geval van voedselvergiftiging? DEN HELDER, 26-6. De 32-jarige heer A. Noya in Den Helder is maan dagmorgen levenloos op zijn bed aangetroffen, terwijl zijn echtgenote bewusteloos was. Zij werd naar het ziekenhuis Parkzicht overgebracht, was 's avonds nog buiten kennis. Het politie-onderzoek over de oor zaak heeft tot dusver niets opgele verd. Anatoom P. Makkink heeft sec tie op de man verricht, doch het la boratoriumonderzoek zal wel enkele dagen vergen. Het vermoeden gaat uit naar voedselvergiftiging, hoewel de kinderen, een jongen van drie en een meisje van vijf jaar, niets man keren. Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit AMSTERDAM, 26-6. In het ge- bouw van de Algemene Bank Neder land N.V. in Amsterdam heeft zijne koninklijke hoogheid de prins der Nederlanden aan drie Nederlanders, die zich uitzonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied, een zilveren anjer uitgereikt. De on derscheiding viel ten deel aan de he ren Meimit Wiegersma uit Oranje woud, mr. A. A. J. Rijksen uit Gouda en G. J. G. Leonhardt uit Laren (N.-H.). De godsdienstvrijheid in Spanje MADRID, 26-6. De Spaanse Cor tes (het parlement) heeft maandag het omstreden wetsontwerp inzake gods dienstvrijheid aangenomen met 500 tegen 9 stemmen. Al jarenlang heeft de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken, Ca- stiella, voor het aannemen van dit „protestantenstatuut" geijverd, waar bij hij in het voor 99v9 procent r.k. Spanje, waar slechts 30.000 protes tanten, 6.000 joden en 2.000 moham medanen wonen, op hevig verzet is gestuit. Zijn oorspronkelijke wetsontwerp is intussen zozeer veranderd dat de protestanten hun teleurstelling niet onder stoelen of banken steken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1