Juryleden en andere autoriteiten ontvangen ten stadhuize Huizen en babies STREEKNIEUWS Familie Vleugels Schutter droeg monumentale hank over Brand weer wedstrijden te Zierikzee Seroosketk.se bejaarden hadden uitstapje naar Brielle ZIEKIKZEE, 24-6. In verband met de zaterdag alhier gehouden gewes telijke en provinciale brandweer- wedstrijden, werd de crème van de vuurbestrijders, zaterdagmorgen of ficieel ontvangen in de trouwzaal van het stadhuis, door het college van b. en w. Althans voor de zater dag was het nog wat katterig uur (9), maar brandweerlieden zijn men sen, die vroeg uit de veren zijn en een lange dag lag voor de boeg, met als hoofddoel de bestrijding van een vuurhaard in het pand Maarstraat 2, een lastig gesitueerde brand i.v.m. de dichte bebouwing in dit centrale stadsdeel. Een hartelijk welkomst woord tot de jury, brandweer-auto riteiten en genodigden werd gespro ken door burgemeester D. W. Kas telein. Ziertkzees' eerste burger toonde zich zeer verheugd dat de provinci ale brandweer-wedstrijden ditmaal te KERKNIEUWS Dr. W. A. Visser 't Hoofl over ontwikkelingshulp HANNOVER, 24-6. „Wij willen niet meedoen aan het cynisch ge praat, dat de hulp aan de ontwikke lingslanden verloren moeite is", zo heeft de voormalige secretaris-gene raal van de wereldraad van kerken, de Nederlander dr. W. A. Visser 't. Hooft, verklaard op de dertiende Duits-Evangelische „Kirchentag" in Hannover*. Vanuit Christelijk oogpunt mag verder de ontwikkelingshulp niet worden gezien als een „uitdeling van prijzen, waarbij de brave leerlingen een prijs kregen, maar de moeilijke, kritische leerlingen met lege handen blijven staan". Men moest zich er voor hoeden, hele volken zoals bij voorbeeld de Chinezen of de Arabie ren, op een zwarte lijst te zetten en men mocht ook niet als een onont koombaar iets zien, dat de kloof tus sen arme en rijke landen steeds gro ter wordt. ..Wij willen het niet tot een inter nationale klassestrijd tussen arme en rijke landen laten komen!". Hulp aan Palestijnse vluchtelingen DEN HAAG, 24-6. De Nederlandse Commandarije van het Heilig Graf van Jeruzalem heeft een eerste gift van f 25.000 ter beschikking gesteld van de Palestijnse vluchtelingen. De Commandarije doet een speci aal beroep op de Nederlandse vrou wen om haar sexegenoten onder de Palestijnse vluchtelingen te geden ken. Wanneer alle Nederlandse huis vrouwen één rijksdaalder zouden willen offeren, dan zou daarmede een bedrag van IV2 miljoen gulden ter 'beschikking komen om speciaal de vrouwen, die het in het algemeen reeds, en zeer in het bijzonder in de huidige noodsituatie extra zwaar hebben, royaal te kunnen bijstaan. LAND- EN TUINBOUW Verordening op perevuurbestrijding DEN HAAG, 24-6. Met algeme ne stemmen is in de bestuursverga dering van het Produktschap voor groenten en fruit de „heffingsveror dening bestrijding perevuur" aan vaard. Deze verordening, opgesteld op ad vies van het Landbouwschap, maakt gelden vrij voor de bestrijding van perevuur, een gevaarlijke ziekte waarmee enkele boomgaarden in Zeeland besmet zijn. Volgens de ver ordening wordt gedurende twee sei zoenen de fruittelers een heffing van 0.5 procent van de waarde der verkochte peren in rekening ge bracht. Hierdoor komt dit jaar naar verwachting een bedrag van 150.000 gulden beschikbaar en in 1968 op nieuw een dergelijk bedrag. Een om zet die per jaar kleiner is cian f 2500 is van de heffing vrijgesteld. De verordening wordt afgekon digd in het verordeningenblad be drijfsorganisatie. Ze treedt in wer king op de dag na deze afkondiging en vervalt met ingang van 1 juli 1969 Ziprikzee werden gehouden. Hij uit te ook zijn voldoening over het feit, dat Zierikzee met twee korpsen aan deze wedstrijden deelneemt. Van harte hoopte hij dat het gekozen pand de brandweerlieden gelegen heid zal geven hun kunnen te de monstreren .Hij was content over het feit, dat een dergelijk pand ter plaatse kon worden gevonden. Ten slotte sprak hij de hoop uit dat uit de deelnemende korpsen een goede vertegenwoordiger voor de t.z.t. te houden landelijke wedstrijden zal kunnen worden geselecteerd. Om de wisselbeker. De provinciale Zeeuwse wedstrijd leider de heer A. J. W. Mathijssen te Middelburg zegde toe dat zo eerlijk mogelijk om de De Casembrootbekor zou worden gestreden tussen de vijf eerste winnaars plus de winnaar van vorig jaar, Axel, die ook nu weer Israël-gehl ook voor de vluchtelingen AMSTERDAM, 24-6. Gold dat voor het sociaal-economische herstel van Israël wordt ingezameld, is ook be stemd ter leniging van de nood on der de Arabische vluchtelingen in Israël en het veroverde gebied. Dit heeft de Israëlische regering verze kerd in een telegram aan de ambas sadeur in Den Haag, dr. Lewin, die zaterdagochtend aanwezig was bij de ontvangst van drie vertegenwoor digers van de Israëlische vakbewe ging „Histadruth'' in het N.V.V.-ge- bouw in Amsterdam. „In ons land wordt niet gediscrimineerd",ver klaarde de woordvoerder van de vakbondsdelegatie, Zeev Haring, die lid is van het hoofdbestuur van de Histadruth. UTRECHT, 24-6. In Nederland worden op het ogenblik per dag ge middeld 350 woningen gebouwd, maar iets minder dan de dagelijkse aanwas van onze bevolking. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, vergeleek deze aantallen in Utrecht op het congres ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de Bouwnijver heid, met cijfers uit de tijd toen de bond werd opgericht. In de afgelopen vijftig jaar kwa men er gemiddeld iedere dag 350 Nederlanders bij, maar het aantal weningen dat gemiddeld per dag ge produceerd werd, was maar honderd. De produktie van nieuwbouwwonin gen steeg in de afgelopen 46 jaar met bijna 350 procent, dat wil zeggen sneller dan het nationale inkomen dat maar 300 procent groter werd. Nederland beschikt nu per duizend inwoners over 270 woningen, tegen 200 in 1917. Het aantal vertrekken per woning steeg de laatste halve eeuw van 3,5 tot meer dan vijf ge middeld. De minister concludeerde hieruit, dat de leefomstandigheden aanzienlijk zijn verbeterd. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „Zierick" - Zierikzee Wedvlucht op 17 juni uit Pt. St. Maxence. Afstand 276.626 km. In concours: 58 duiven. Fr. Maijs 1, 2, 9; C. Seijbel 3, 12. 13; A. M. Berrevoets 4, 5, 8; L. L. de Hooge 6, 14; P. Flikweert 7, 10, 11; B. Visser 15. Snelheid eerste duif 869,64 meter per minuut. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee P.T.T.-V.A.E. 1-2. Het programma voor deze week luidt: Dinsdag 27 juni: P.T.T.-P.Z.E.M. (scheidsr. R. v. d. Wateren). Woensdag 28 juni: Neptunus-Stel- la Boys (scheidsr. J. van Dijke). Vrijdag 30 juni: Velocitas-V.A.B. (scheidsr. Th. Sies); Zeelandia-Smit Bolnes (scheidsr. D. v. d. Wekken) Alle wedstrijden vangen aan om kwart over 7. winnaar werd. Voor de landelijke wedstrijden zuil entwee ploegen uit gezonden worden. Hij dankte voor de prettige ontvangst ten stadhuize en wees op de opofferingen, die de medewerkers zich op vrijwillige ba sis getroosten. Reeds zes zaterdagen zijn zij voor de kampioenswedstrij den in touw. Tenslotte dankte hij het gemeentebestuur van Zierikzee. voor de prettige medewerking van Na een kop koffie werd het tijd voor „positie kiezen". Als eerste korps kreeg het Zierikzeese zijn in- strukties en „rukte op" vanaf garage Anker naar het bedreigde pand in de Maarstraat. De V.S. zullen op grond van een zaterdag in Nieuw Delhi getekend akkoord India nog anderhalf miljoen ton graan en 50.000 ton consumptie olie leveren. De leveranties geschie den in het kader van het programma „Voedsel voor de vrede". G EERTRUID EN BERG, Prof. de Quay heeft in Geertruiden berg de Amercentrales 4 en 5 van de Pro vinciale Noord-Brabantse Elektrici- teits Maatschappij (P.N.E.M.) offi cieel in bedrijf gesteld. Nederland schenkt 3 ton voor oorlogsslachtoffers in het Midden-Oosten DEN HAAG, 24-6. Het lijden van de tallozen die zich na de beëindi ging van de oorlogshandelingen in het midden-oosten in een staat van ernstige ontreddering bevinden is voor de ministerraad aanleiding ge weest te besluiten de reeds aan de vluchtelingen in Jordanië geboden hulp uit te breiden met een goede rengift ter waarde van 300.000 gul den ten behoeve van de slachtoffers in Egypte, Jordanië en Syrië. De regering geeft hiermee gevolg aan de oproepen tot het verstrekken van grootscheepse hulp welke onder meer zijn uitgegaan van de secr.- generaal van de Ver. Naties en van het Internationale Rode Kruis. Forceren van kluis leverde een Ion op APELDOORN, 25-6. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in de melkfabriek „Mariëndal" aan de De- venterstraat te Apeldoorn ingebro ken. Door het deskupdig uitsnijden met snijbranders van het slot van de kluisdeur wist men zich toegang te verschaffen tot deze kluis. Een be drag van ongeveer f 100.000 dat op dat moment in de kluis aanwezig was is verdwenen. Van de daders is nog geen spoor. DODELIJKE ON GELUKKEN TILBURG. Op de rijksweg Til- burg-Breda ter hoogte van Dongen- wijk in Tilburg, heeft zich tijdens een inhaalmanoeuvre op de middel ste baan van de Driebaansweg een frontale botsing voorgedaan die het leven heeft geëist van de 35-jarige M. Barends uit Rotterdam. BRAKEL. Op het kruispunt Van Heemstraweg-Burgemeester Posweg te Brakel is de 81-jarige C. P. van den Bogerd uit deze plaats door een personenauto gegrepen en gedood. ZEIST. De 22-jarige C. J. Hap- pel uit Utrecht is in het Zeister zie kenhuis overleden aan zijn verwon dingen, die hij eerder had opgelopen» toen zijn auto in de Zeister buurt schap Bosch en Duin na een slip partij tegen drie bomen botste. Het ongehuwde slachtoffer kreeg bij de aanrijding hersenletsel, hoofdwon den en een bovenbeenfractuur. MONSTER. Zaterdag had op de Haagweg te Monster een verkeerson geval plaats waarbij de 16-,jarige L. Verhoog uit Monster dodelijk werd gewond. SETE. Zondagmiddag is voor het strand tussen Sete en Marseillan een 21-jarig Nederlands meisje uit Rhe- den, Tamara Hein, bij het zwemmen verdronken. Zij was uit Spanje te ruggekeerd en zou naar Nederland teruggaan. AMSTERDAM. De 19-jarige se cretaresse Jantje Huberts uit Am sterdam. die bij een aanrijding tussen een personenauto en de bromfiets waarbij zij op de duo zat cp de krui sing Overtoom-Eerste Constantijn Huygensstraat ernstig gewond werd, is zaterdagmorgen In het Wilhelmina Gasthuis overleden. WITTEM. De 19-jarige H. L. J. Chantrain uit Wittem is zondag do delijk gewond toen hij op de weg Simpelveld-Wittem tegen een spoor wegviaduct reed. Hij overleed ter plaatse. De oorzaak van het ongeval is niet bekend; men vermoedt dat de jongeman de macht over het stuur had verloren. ARNEMUIDEN. Op de rijksweg 58 Middelburg-Bergen op Zoom in de gemeente Arnemuiden is zondag morgen een auto met een gezin uit Wcsns.irecht tijdens een inhaalma noeuvre met volle snelheid tegen een Duitse personenauto gebotst. Het achtjarig zoontje van de familie Kos ter uit Woensdrecht kwam hierbij om het leven. NIEUW-WEERDINGE. Te Nieuw- Weerdirge is bij een verkeersongeval de 7-jarige Tjeerd Bosklopper om het leven gekomen, do jongen, die op de fiets plotseling linksaf sloeg, werd door een auto uit tegenovergestelde richting gegrepen. Met ernstige hoofdwonden werd hij naar het Dia- conessenhuis te Emmen vervoerd. Hij overleed tijdens het transport. De bejaarden van Sercoskerke maakten hun jaarlijks reisje. Om 12.30 uur vertrok men vanaf het Dorpshuis, via Grevelingendanv en llaringvlietbrug naar Barendrecht, waar de richting Botlekgebied werd ingeslagen, met als einddoel het ou de stadje Brielle. Gijder de rook van Rotterdam werd de thee gebruikt, waarna langs de Briclse Maas en Nieuwe Water weg werd gereden. De grote raffina derijen trokken aller aandacht. Via Oostvoorne bereikte men het stadje Brielle, waar eerst gezamen lijk een kep koffie werd gebruikt en vervolgens ieder in de gelegenheid werd gesteld om het stadje te be zichtigen pf te winkelen. Ook daar ging de tijd snel en al spoedig vertrok men, weer langs de Brielse Maas, maar nu via de andere zijde, met afwisselende beelden van landelijk schoon en nieuwe woon wijken met hoge flatgebouwen. Na lang oponthoud bij diverse bruggen werd Ocltgensplaat bereikt, waar in het oude fort „Prins Frede- rik" koffietafel wachtte. Tiidens de thuisreis sprak de heer M. Geluk, dankwoorden namens de bejaarden, speciaal tot de dames die de reis hadden georganiseerd en tot mevrouw Priemus-de Meijer, die als voipleegster de reis meemaakte. Ook de ophalers van oud papier werden in deze dankwoorden betrokken. Cm half negen bereikte men de rand van het dorp waar zich intus- ten de Kon. Harmonie „Witte van II; mslede" compleet met drumband had opeestel.i. Met pittige marsmuziek werd de bus met bejaarden door-het dorp ge leid. Bij hc-t Dorpshuis, waar zich in middels vele dorpsgenoten hadden „Lamp van (le broederschap" OOSTERBEEK, 24-6. Zaterdag, wereldveteranendag, is bij het Air borne-monument in Oosterbeek een plechtigheid gehouden, die was voor bereid door de Bond van Nederland se Militaire Oorlogsslachtoffers. Daarbij werd de Nederlandse lamp van de broederschap, uit handen van ten inwoonster van de provincie Noord-Holland, mevr. de weduwe Bij mans-de Jong uit Alkmaar, over gedragen aan mevr. de wed. Arends- Visser uit Nijmegen, inwoonster dus van de provincie Gelderland. De ge dachte van de lamp van de broeder schap werd in 1950 in Italië geboren door het bezoeken van de graven van familieleden, die in Italië gesneu veld zijn. OOSTERLAND, 24-6. In aanwe zigheid van de familie Vleugels Schutter, b. en w„ de gemeente-se cretaris van Duiveland en verschil lende genodigden vond op zaterdag middag 24 juni de overdracht plaats van de prachtige natuurstenen bank, die reeds geruime tijd geleden werd geplaatst in het plantsoen bij het Koninginncplein alhier, een geschenk van de familie Vleugels Schutter aan Oosterland. Alleen de gedenkplaat ontbrak nog, en nu deze ook werd ingemetseld, kon de overdracht plaats vinden. Nadat men in het ca fé „Even Buiten" was samengekomen werd naar het Koninginneplein ge reden waar burgemeester Van Eeten een welkomstwoord sprak tot de aanwezigen en het woord gaf aan dokter E. E. Vleugels Schutter. De arts sprak de aanwezigen als volgt toe: „Wij stellen het op "hoge prijs dat U hier aanwezig hebt wil len zijn. Toen ónze ouders waren ge storven hebben mijn broer en ik ons bezonnen over het vele goede wat zij van de zijde van de Oosterlandse bevolking in een lange reeks van jaren mochten ontvangen. Gij inwo ners van Oosterland hebt er in hoge mate toe bijgedragen hun leven hier tot een telkens weer vreugdevolle belevenis te doen zijn. Samen hebt «gij tijden van voorspoe" beleefd in de rust van dit prachtige Zeeuwse land. in dit mooie dorp Oosterland. Maar ernstige rampen en spanningen De „grote" bank werd vervaardigd van tufsteen met hardstenen afdek- banden en zittingen,, terwijl de „klei. ne bank is gemaakt van Franse kalksteen, met eveneens hardstenen zitting, het geheel omgeven met stukken natuursteen voor plaveisel. opeesteld. wei-den de bejaarden ver welkomd door burgemeester H. P. Everwijn en echtgenote. De burge meester sprak warme woorden van dank tot al degenen die hun mede werking op enigerlei wijze hadden verleend om de/.e goed te doen sla gen. Na nog wat vrolijke tonen van de Harmonie te hebben beluisterd keerde ieder voldaan huiswaarts. ZIERIKZEE: Hel waterbassin aan de Zandweg In ons artikel over het zoetwater bassin van de tuinder de heer P. de Rijke, opgenomen in het vrijdag- nummer, stond abusievelijk ver meld, dat het zoete, voor de kassen bestemde, beregeningswater, kwam op een kostprijs van f 0,10 per liter. De lezer zal zelf wel begrepen heb ben dat 'bedoeld was per 1000 liter. SEROOSKERKE Voetballen voor bejaarden Zaterdagmiddag werd op het Ve- locitas-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Velocitas elftal en het elftal van de firma van Son uit Goes. Deze wedstrijd werd dooi de gasten gewonnen met 4-0. De entree-gelden van deze wedstrijd waren bestemd voor de bejaarden- reis. Ruim f 50 kon door Velocitas aan de bejaarden-kas worden over gedragen. RENESSE Kerk open voor bezichtiging Gedurende de maanden juli en augustus zal de Ned. Herv. kerk te Renesse iedere dinsdag en vrijdag van 11 tot 12 uur ter bezichtiging worden opengesteld. Concert in Hervormde Kerk Woensdagavond, 28 juni a.s., zal in de Ned. Herv. kerk te Renesse dooi de bekends organist Arie Keijzer een concert worden gegeven waar aan ook door de sopraan Charlotte van Os-Eijbergen medewerking zal worden verleend. Het volgende pro gramma zal worden uitgevoerd: 1. „Est-ce", mars (orgel), J. P. Swee- link; 2. Twee Gerstliche Lieder (so praan en orgel), a. Gied dich zufrie- den, b. Gott lebet noch, J. S. Bach; 3. Sonate V (orgel), C. Ph. Q. Bach, allegro - andante - allegro met ne gen variaties; 4. „Lascia chio pianga" (sopx*. en orgel), G. F. Handel; 5. „Voluntary in d" (orgel), W. Waland; 6. Uit „Die Jahreszeiten", J. Haydn: Welche Labund für die Sinne (sopr. en orgel). werden U niet gespaard. De jaren '30 met een economische crisis zonder weerga. De 'tweede wereldoorlog en de rampdagen van 1953. Met toewij ding en energie is toen dit geteister de Oosterland weer door U opge bouwd. Uiting gevend aan onze dank baarheid en tot meerdere verfraai ing van het dorp, uitnodigend tot een ogenblik van rust en, moge ihet zijn, tot bezinning, willen we gaarne deze bank aan U overdragen. Aan allen die hebben meegewerkt om ons doel te bereiken onze hartelijke dank ook aan de ontwerpers en makers, de fa. Timmerman te Zierikzee, zomede enige plaatselijke ambachtslieden voor de voorbereidende werkzaam heden". Na ideze toespraak door de heer Vleugels Schutter werd door zijn zesjarig kleindochtertje, Frederike van der Zande, de beletselen wegge nomen, die de ingemaakte gedenk steen nog aan het oog onttrok. Bur gemeester van Eeten sprak een woord van oprechte dank aan de he ren Vleugels Schutter voor deze mooie monumentale bank, die de herinnering, ook voor het nageslacht aan de familie Vleugels Schutter le vendig "houdt. „Uw vader", aldus de burgemeester, „heeft oneindig veel betekend voor Oosterland. In een jarenlange prak tijk heeft hij buitengewoon voor zijn patiënten geijverd, niets was hem te veel. Hij genoot ook hierom een groot aanzien". De hardstenen gedenkplaat heeft als opschrift: Geschonken aan de ge meente Oosterland in het jaar 1966 door E. E. en G. J. N. Vleugels Schutter". Hierboven het wapen van de familie, geflankeerd door een Heden overleed in het rusthuis „Duinoord", onze lieve zuster, behuwdzuster en tante JACOMINA BOOT weduwe van Hendrik Betje in de ouderdom van 91 jaar. Rotterdam: L. C. BOOT T. BOOT-KALIS Renesse: C. J. BOOT M. A. BOOT- DALEBOUT 23 juni 1967 Voorschot op A.O.W./ A.W.W.-verhogingen DEN HAAG. 24-6. Het is te ver- wachten dat op voorstel van de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid. de heer B. Roolvink, de ^velvaartsvaste sociale verzekerings uitkeringen per 1 juli '67 zullen wor den verhoogd. In verband hiermee zal op de pensioenbedragen van de algemene ouderdomswet en van de algemene weduwen- en wezenwet met ingang van de maand juli '67 deze verhoging' bij wijze van voor schot worden uitbetaald. Deze voor schotten op de AOW- en AWW-uit- keringen, die zullen worden uitbe taald door de Sociale Verzekerings bank, komen neer op een verhoging van circa drie procent. Kersen zijn schaars en diiiir DEN HAAG, 24-6. Het ziet er naar uit dat de kersen in ons land ook dit jaar weer schaars en duur zullen blijven, meldt het Produktschap voor Groenten en Fruit. Men spreekt al gemeen van een matige tot slechte oogst. Mot name de vroege rassen schijnen nogal geleden te hebben van nachtvorst, hagel en gebrek aan zon. Ook de meikersen hangen over het algemeen niet dik. De rassen Pater van Mansfeld en wijnkersen staan er wat beter bij. maar al met al ver wacht men toch een even magere oogst als vorig jaar. Dat wordt dan voor de derde .achtereenvolgende maal een teleurstelling voor teler en consument. BIERVLIET. Een onweer ging za terdagavond in Biervliet gepaard met een hevige hagelbui, waarbij stenen van anderhalf a twee centimeter doorsnee vielen. Doordat de heer Capelle de moeite nam om aan de hand van stambo men en verdere gegevens een onder zoek in te stellen naar de herkomst van Uw familie", aldus ging de bur gemeester voort, „kwamen wij tot de conclusie dat uit Uw familie promi nente figuren zijn voortgekomen. Reeds in 1580 kwamen zij voor, maar "het zou nog tot 1798 duren eer Oosterland met Uw voorgeslacht in aanraking kwam. En dit in de per soon van ds. G. H. Schutter, Ned. Herv. predikant alhier tot 1840, ter wijl diens broer, E. E. Schutter in 1803 werd benoemd tot schout en la ter tot burgemeester. Van eerstge noemde zijn thans de afstammelin gen nog onder ons aanwezig, zij het dan niet precies meer in Oosterland. Dit zal echter vermoedelijk nog wel eens veranderen". Hoe het ook zij, namens alle ingezetenen danken wij U op de meest hartelijke wijze voor deze mooie geste en wij, van onze kant beloven U dat we alles in het werk zullen stellen het monument in goede staat te houden en met dezen doe ik dan ook een beroep op de bur gerij om van deze bank op de ge paste wijze gebruik te maken. De burgemeester dankte ook de maker pn ontwerper van dit gedegen vak werk, de heren Timmerman, steen houwerij te Nieuwerkerk. Na deze plechtigheid begaf het ge zelschap zich weer naar café Bouma, waar men nog enige tijd gezellig bij een bleef. arends(vleugel), een staande (boog)- schutter met in de rechterbovenhoek een bijioapen, met hierop 4 jacht honden, een symbool de jacht voor stellend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Plechtigheid te Oosterland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5