HET LIDTEKEN uit het vuistje I wil je m stuk JÉfeiZVVARE S»AC Rook'm zwaarder is er niet! Chaotische aftocht van strand tijd ens noodweer van zondagmiddag Auto sloot in na een felle bliksemschicht s *HVW KvvzaaoA VP Gemeente wordt reeds in 1971 getroffen door het Deltaplan ADVERTENTIE Ongelukken (leden zich niet voor WESTHOEK. 25-6. Een heerlijke dag aan het strand trekt, ondanks waarschuwingen vcor windhozen en rukwinden, tcch encrm veel mensen. En juLst de afgelopen zendag was dat in de Westhoek het geval. Op het parkeerterrein in Westenschouwen was praktisch geen plaatsje meer te vinden. In het zeewater en het war me zand vermaakten duizenden zich kostelijk. Omstj-eeks half vier werd het dui delijk dat het onweeisfront dat in de afgelopen nacht in Noord-Frankrijk het afkondigen van de noodtoestand ten gevolge had, naderde. In de ver te uit de richting Walcheren en Noord- Beveland naderde een don ker wolkenpatroon en de donder word hoorbaaj'. Een algehele uittocht begon naar de duinovergangen doch de trappen zijn op een dermate snelle overtocht niet berekend zodat een ware chaos aan de strandzijde ont stond met dringende vaders en moe ders en huilende kinderen. Omstreeks vier uur weid hot don ker. Zo donker dat de auto's hun lichten ontstaken en overal in de huizen de lampen werden aangesto ken. Toen de bui met een zware slag regen en hevige donderslagen ge paard gaande met een tot storm aan wakkerende wind, was nog maar een gedeelte de trappen gepasseerd. Ang stige tonelen hebben zich op het strand en op weg naar de campings afgespeeld. Om half vijf begon het door te lichten en weldra scheen de zon weer volop. Geen ongelukken Het is opmerkelijk dat in dit nood weer geen ongelukken zijn gebeurd.' Hier en daar zijn wat bomen ont worteld door de storm die, op de vuurtoren gemeten met windkracht S en uitschieters tot 10 11 over de Westhoek raasde. Eveneens werden op enkele campings tenten een prooi der wir.d waardoor tent, kleding en bezittingen doornat werden en her en der verspreid waren. De regenval bedroeg in de 20 minuten noodweer van 15 mm in de richting Burghsluis tot 20 in de buurt der vuurtoren. Er werden tijdens het hevige onweer 8 ontladingen per minuut geregistreerd terwijl rondom het vliegveld enkele il: 'eistenen gesignaleerd werden. Hat zicht bedroeg af en toe geen 100 me ter en talrijke auto's stopten en wachtten met ontstoken licht de bui af. Later begon de uittocht op de af- v erwegen en een lange file van au to's i eed de Serooskerkseweg op richting Zierikzee. Treinstremmiug bij Rillawl-Bath UTRECHT, 24-6, De trein van Vlissingen naar Bergen op Zoom is zaterdagavond om tien uur bij Ril land Bath gestrand, waarschijnlijk doordat de bliksem is ingeslagen in het onderstation voor de stroomver- deling in Woensdrecht. Om elf uur stond de trein nog stil zodat ook de volgende, die uit Vlissingen kwam, niet verder kon. De spoorwegen moesten bussen la ten aanrukken om de reizigers ver der te vervoeren. HAAMSTEDE, 24-6. Zaterdag nacht omstreeks 24.00 uur ontdek ten bromfietsers een met brandende lichten in de sloot langs de Seroos kerkseweg liggende auto die met de wielen omhoog een vreemde indruk maakte. Zij waarschuwden onmiddellijk de politie die veiligheidshalve in de er naast aansluitende vaart naar moge lijke slachtoffers zocht. Het bleek dat de bestuurder, zekere H. G. B. uit Borth-Ossenberg (Kreis Moers) tesa- men met zijn chef, J. M. K., advo caat in deze plaats reeds op pad wa ren naar de dokter. Beiden werden naar het Zweeds Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee vervoerd. De auto werd ge-heel vernield. De auto is uit de beruchte lange zwarte bocht gevlogen en na enige malen over de kop te zijn gegaan in de sloot terecht gekomen. Uit het rlcor de Rijkspolitie ingestelde onder zoek is gebleken dat de bestuurder verblind werd door de bliksem die fel in de ter plaatse liggende kattsn- ogen terugkaatste. Het wrak is zon dag uit de sloot getakeld en alge- veerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). klank- en lichtspel te Wijk bij Duurstede UTRECHT, 24-6. Voor de tiende maail wordt dit jaar bij de slotruïne in Wijk bij Duurstede het klank- en lichtspel gehouden. Het programma is in hoofdzaak gelijk aan vorig jaar. Opnieuw zullen onder de titel „Ve- den en veldgeschut" episoden uit het leven van de bisschop van Bourgon- dië worden gebracht. Jan Naaykens uit Hilvarenbeek is de schrijver van het draaiboek. De lichteffecten wer den entwopen door Jaap Molenaar. Het klank- en lichtspel wordt tot 15 september vertoond. ADVERTENTIE VOEDZAAM MAKJ u c* W H M H M sa ■s M O N 6» S A Bruinisse luidt de noodklok Omschakeling nodig naar watertoerisme BRUINISSE, 24-6. Bruinisse, een bedreigde gemeenschap, dat werd benadrukt door burgemeester C. H. van de Linde en door de heer A. Korstanje, Rijksmiddenstandsconsu- lent, op een te Bruinisse gehouden persconferentie, waar het Aktiecomi- té „Ontwikkeling Bruinisse", ge vormd uit het bedrijfsleven ter plaatse, aangevuld met enkele ande ren, aan de pers werd voorgesteld. In: dit comité hebben zitting de heren: W. M. de Korte (bedrijfsle ven), J. Pleune (middenstand). C. Ju- melet (V.V.V. en middenstand), H. Schot (visserij), A. Korstanje (Rijks- middenstandsconsulent), burgemees ter C. H. van de Linde en wethouder S. A. Jumelet. De voorzitter, burgemeester C. H. van de Linde, die de vertegenwoor digers aan de pers voorstelde, begon met de belangrijkheid van het water te schetsen voor de leefgemeenschap Bruinisse. Het water, waarin men van Bruinisse uit honderden jaren lang de mosselvisserij heeft uitge oefend en die een der pijlers is van het Bruinisser bestaan. Nu zijn vele niet insiders de me ning toegedaan, dat de schelpdieren cultures in Zeeland eerst in 1978 zul len verdwijnen. Bruinisse wordt ech ter reeds in 1971 getroffen, want dan wordt het Brouwershavensc Gat af gesloten. Drie honderd mosselperce len cp de Grevelingcn tussen Brou- wershavendam en Grevelingcn wor den dan waardeloos want mossel cultuur zal onmogelijk worden. Wel mogelijk zou zijn elders in Zeeland compensatie te geven voor het verlies van deze percelen, waar door tal van bedrijven onrendabel zullen worden. Men had de hoop gevestigd op de Yersekese bank. Op het grootste deel van die bank wordt de eoster- teelt niiet meer uitgeoefend. De grond zou uitstekend geschikt zijn voor de mosselcultuur. In 1969 zou de p.icht zijn afgelopen. Er zijn echter geruch ten dat de oesterkwekers georgani seerd in Vervoex te Yerseke f 100.000 op tafel hebben gelegd en dat de mi nister reeds pacht verlenging zou hebben toegezegd, c.a. de gehele Yer- sekse bank ook na 1969 aan deze combinatie van oesterexporteurs zou hebben verhuurd. Ook weet niemand waar men Straks aan toe is, wat betreft de schadevergoeding ex artikel 8 van de Deltawet, maar de klap valt te Bruinisse al over drie jaar. Vandaar een aktiecomité, dat zal moeten trachten de klap op te van gen en er iets veer in de plaats te stellen. Men denkt aan de recreatie. Men denkt aan industrialisatie. Faciliteiten voor het vestigen van bedrijven zijn noodzakelijk, een stuk welvaart valt weg en schadeloosstel ling acht de burgemeester een na tionale zaak, het is een nationaal belang de afsluiting van de zeegaten, welnu ook de schadevergoeding schoeie men op nationale leest. De heer A. Korstanje, Rijksmid- denstandsconsulent, sprak het juiste woord toen hij opmerkte, Bruinisse is geen bedreigde gemeenschap. Het is een gemeente van 2300 a 2400 per sonen waarvan er 400 direct bij de visserij betrokken zijn. Bij een voor zichtige prognos-e komt men tot de volgende opstelling: 60 pet. van de direct getroffenen, wier bedrijven door het wegvallen van de Greve- üingenperoelen onrendabel, worden vertrekt. Dat komt neer op 40 ge zinnen of 240 personen. De heer Korstanje had berekend dat dit een inkomenderving voor de middenstand Inhoudt van f 345.000, terwijl de kapitaals- en vermogens schade zeker meer dsn 7 ton zal be dragen. Daarnaast kernt dan nog de zg. „multiplayer". waar de bevolking terug loopt verdwijnen ook onder wijzers. predikanten enz. Er moet dus gewerkt worden om te voorko men dat het zover komt. Commissie uitnodigen. Een mogelijkheid is de leden van de Commissie ex artikel 8 van de b Volgens de gewezen minister van defensie Sjimon Peres beschikt zijn regering over inlichtingen, dat Rus land de leveranties van tanks en vliegtuigen aan Egypte hei*vat heeft. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft besloten het tot tweemaal toe uitgestelde debat over de politieke en militaire situatie in Vietnam nu defi nitief te houden op 25 augustus, dus na het zomerreces. Deltawet liaar Bruinisse uit te nodi gen en hen er op te wijzen dat Brui nisse reeds in 1971 zijn visserij in Zeeland verliest en met hen te spre ken over faciliteiten die gegeven kunnen worden. Ook vestigingsfacilit'eiten voor de industrie zijn gerechtvaardigd. Gelukkig hoort men te Bruinisse niet alleen negatieve geluiden. Inte gendeel, er heerst een grote aktivi- teit op het leggen van contacten om de recreatiemogelijkheden groots aan te pakken. Als de Grevelingen voor de mosselcultuur ongeschikt wordt kan men beginnen met de aankle ding van de zuidelijke Grevelingen- over. Men denkt daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan jachthavens. De heer D. L. Schaap vestigde hier zijn zeilschocl met het oog cp de toe komstmogelijkheden. Gedacht wordt aan een zwembad, maar ook aan een bungalowpark en een 2 km. lang op- gespeten strand voor dagrecreatie. Bruinisse ligt uiterst gunstig bij de ingang van het toekomstige Greve- lingenmeer. De Grevelingensluis bij Bruinisse wordt wel eens romantisch maar ook realistisch „de sleutel tot de toegang van de watertuin van Europa genoemd", want het Greve- lingenmeer biedt ongekende moge lijkheden. Alleen Bruinisse zelfheeft niet het kapitaal om de ze mogelijk heden te financieren. Men denkt wel aan plm. 10 miljoen gulden, natuur lijk niet in een keer op tafel te leg gen, maar toch met mogelijkheden voor ontwikkeling op korte termijn, .in 1968 moeten de plannen besteks- •klaar zijn. Bijna wekelijks komen bedrijven vragen zich te Bruinisse te vestigen, maar de gemeente beschikt niet over aan vaarwater liggende industrie terreinen. maar ze zijn er wel. Het aktiecomité Ontwikkeling Bruinisse kan voorlopig wel aan de slag want de onrendabele toppen van grote investeringen zullen subsidi abel moeten zijn. Hotels, botenhui zen, het zal er allemaal moeten ko men. Het zal er komen, maar het kapitaal ervoor ligt niet voor het oprapen. Maar de investering zal ze ker verantwoord zijn. Enorm kennisrad VLODROP (L.), 24-6. De N.V. Machinefabriek Vekoma le Vlodrop heeft van de Duitse kermisexploitanten Kallen koot te Karlsruhe opdracht ge kregen tot de bouw van een groot kermisrad van 40 meter hoogte, met 24 gondels en zit plaatsen voor 300 personen. Deze kermisattractie krijgt een stalen grondslag van 550 vier kante meter, een SO p.k.-motor zorgt voor aandrijving van het rad en 4 luchtdrukremmen re gelen het stopzetten. Het gehe le gevaarte krijgt een gewicht van 150.000 kilo en er zijn 18 wagens nodig voor het vervoer ervan. De bedoeling van de Duitse kermisexploitanten is om er de grote kermissen mee af te reizen in de voornaam ste Europese steden. Een eer der door hetzelfde bedrijf ge bouwd kermisrad van 30 me ter hoogte en plaatsbiedend aan 120 personen krijgtop kor te termijn een vaste plaats in het bekende Prater te Wenen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepeh le Schoonhoven (vac. H. Jongerden): kand. W. van Gorsel, Montfoort; te Dordrecht (vac. A. L. van der Smit): G. van Estrik, Gene- muiden; te Waddinxveen( vac. J. R. Cuperus): J. H. Cirkel, Huizen (N. H.); te Amsterdam (vac. dr. G. Harl- derff) (toez.): W. Bartlema, Amster dam (Muiderkerk gem. A); te Wor- kum (vac. G. van Zeben) (loez.): C. B. Roos, De Kaag. Aangenomen naar Schoonebeek (toez.): F. Moll, Welsum, die bedank te voor Balk, Tiel (vac. H. v. 't Hof) en voor Wezep (buitengew. wijkgem. in wording); naar Oud Beijerland (vac. W. H. van Kooten): L. Trouw borst, Bleskensgraaf. Bedankt voor Hoornaar (toez.): C. G. Baart, Nieuwpoort Gei'. Kerken Beroepen te Asperen: F. W. van der Veen, Scherpenzeel; te Den Hel der: B. G. de Valk, Heerenveen; te Bennekom: J. Melse, Oenkerk; le Delfzijl (als koopvaardijpred. met als standplaats Liverpool): J. W. Bats, Marknesse: te Heerjansdam: G. J. Terlaak, Krimpen aan de IJssel. Bedakt voor Alblasserdam: C. Houtman., Luttelgeest; voor Leiden (a.s. vac. E. Haverkamp): D. H. Bor- gers, Nijver dal. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Enumatil: P. v. Gurp, Oldehove. Ger. Gemeenten Beroepbaar: de heren C. de Ridder, Elspeet; N. W. Schreuder, Amers foort; J. van Viliet, 's-Gravenhage. Drietal te 's-Gravenhage-Zuid: C. de Ridder, kand. te Elspeet, N. W. Schreuder, kand. te Amersfoort en J. van Vliet, kand. te 's-Gravenhage. Beroepen te Oostkapelle: J. van Vliet, kand. te 's-Gravenhage. SPORTBERICHTEN II.L.O.-proeven De H.L.O.-N.S.F.-proeven weiden voor de twaalfde maal afgelegd door mevrouw E. Kort-Boot te Zie rikzee. VOETBAL Zomera von dcompetitie Rayon Zierikzee Standenlijst per 26 juni: Kon. Zeelandia 7 5 2 0 12 18- 4 V.A.B. 7 5 2 0 12 14- 5 P.Z.E.M. 7 3 2 2 8 14-10 R.W.S. 8 4 0 5 8 16-16 Smit Bolnes 7 3 0 4 6 12-15 P.T.T. 7 3 0 5 4 10-20 Neptunus 7 2 0 5 4 12-23 Stella Boys 7 2 0 5 4 10-14 Velocitas 7 3 0 4 15-12 Velocitas heeft nog 4 verliespunlen SCHIPHOL. Tevreden wer de be reikte resultaten tijdens het door de Centrale Kamer van Handelsbevor- dering georganiseerde bezoek aan Indonesië, is het grootste deel van de 38 man sterke Nederlandse econo mische missie onder leiding van mr. J. J. Oyevaar uit Djakarta op Schip hol teruggekeerd. a Een gewapende macht van onge veer 30 man in/ uniform is aan land gegaan op he". Caraibische eiland Anquilla, daj: onlangs in opstand kwam tegen het centrale bewind van St. Kittsnev/s-Anguilla, aldus is van officiële zijné in Londen meegedeeld. DEN HAAG. De Australische am bassadeur in ons land. de heer C. T. Moodie, zal in gezelschap van de agent-generaal voor Tasmanië in Londen, de heer A. J. White vandaag (maandag) een 'bezoek brengen aan Lutjesgast, in Groningen, de geboor teplaats van Abel Tasman. Feuilleton door Maartje Zeldenrijk Map schudde haar hoofd. „Hoe kun je zoiets zeggen? We zijn geschei den. We zijn al zo lang uit elkaar. En wat hij indertijd deedwat dat voor een vrouw, zijn vrouw be tekent, kun jij als man niet begrij pen." „Daarin heb je gelijk. Maar Doris, mijn vrouw, wel,. Ik heb gisteravond laat, toen Wieg al naar bed was, aan mijn vrouw gevraagd: „Wat zou jij in zo'n geval gedaan hebben?" „Weet je wat ze antwoordde?" „Ze zou net als ik gaan scheiden." Aart van Westen schudde zijn hoofd. „Geen sprake van. Doris ant woordde: „Ik zou je tijdens je eerst volgende verlof opgewacht hebben met een stok of een stuk ijzer, en ik zcu je 'n onbarmhartig pak slaag hebben gegeven. Daarna zou ik zelf je wonden hebben verbonden en je verzorgd hebben, tot ze genezen wa ren. Maar ik zou je ook goed aan het verstand hebben gebracht, dat ik een volgende keer ook je botten zou stukslaan, als je weer zoiets lapte." Dat zei Doris - hij glimlachte even - en zo'n schat als ze voor mij en de kinderen is - reken maar, dat ze het gedaan had. Zo is ze. Maar scheiden Ze zei; „We hebben elkaar trouw ibeloofd tot de dood en beloften houd je, al doe je dan eens een keer iets, wat helemaal niet door de beugel kan." Map keek voor zich uit en liet haar 'koffie koud worden. Toep ze bleef zwijgen, boog Aart zich naar haar toe en zei op doordringende toon: „Map je houdt ook nog van hem. Liefde kan gaan kwijnen, maar sterft niet. Jij houdt nog van Wieg en zelfs al zou dat voor jou niet de door slag geven, je hebt een dochtertje, dat ook van hem is. Van jullie sa men. In opperste liefde, in eenheid ontstaan, in volkomen harmonie ont vangen en vanaf het eerste uur, dat het leefde, gekoesterd en omgeven met al de liefde, die een vrouw en een man een kind kunnen geven. Ik weet het, want ik ben zelf ook va der. Denk er maar eens over na, of je moet zo blijven doorleven, als een eenzame vrouw met alleen herinne ringen aan het grote geluk, dat je eens met hem bezat." Map zat nog immer met gebogen hoofd voor zich uit te staren, de han den gevouwen in de schoot. „Wat kan ik nog doen? Ik heb toch zelf clc banden, die ons samenhielden, verbroken?" „Map, hij heeft een lidteken op zijn borst. Dat weet je. Je weet nu ook, hoe hij dat heeft opgelopen. Maar jij hebt ook een lidteken in je hart. Onzichtbaar, denk je. Maar ik zie het duidelijk voor me. Jij hebt ook een fout gemaakt, door veel te snel te oordelen. Wieg heeft zich niet willen rechtvaardigen na alle beschuldigingen, die je hem naar het hoofd hebt geworpen. Want het is niet waar, dat hij in elke haven zo deed. Integendeel, dat deed hij nooit. Dat kwam gewoon niet in hem op. Hij had immers jou? Hij hield van je zoals een zeeman van zijn vrouw houdt, die hij aanbidt. Hij heeft ge laten alles geslikt. En jij nam die on beraden stap door een scheiding." Ze Sloeg haar handen voor het ge zicht en begon geluidloos te huilen. Aart van Westen stond op en stak een sigaret aan. Geruime tijd hoor de hij haar snikken, een paar keer wilde hij naar haar toe gaan om de vrouw te troosten, maar telkens bedwong hij zich. Ze moet het zelf uitvechten, wist hij. Na enige tijd kalmeerde ze. Hij liep naar haar toe en legde zijn arm om haar schouder. „Map, een eerlijk antwoord." Hij tilde haar kin op en dwong haar in zijn ogen te kijken. „Houd jezelf en mij hiet voor de gek. „Betekent Wieg nog wat voor je?" Langzaam knikte ze. De man slaak te een zucht. „Nou, dat is het belang rijkste. Zal ik hem hierheen sturen? Of wil je met me mee gaan naar 's Gravendeel?" Ze schudde haar hoofd. „Laat me. laat meik kan het niet al lemaal verwerken Hij knielde neer en greep haar ruw bij de schouders. „Nee, Map, nu moet je beslissen. Hij heeft fouten gemaakt, jij ook. Jullie hebben bei den geboet door die fouten. Nu is het tijd om dit in te zien. Wieg is al lang tot die erkenning gekomen. Die man is ziek van verlangen naar jou en jullie dochter. En ditmaal sta ik niet meer voor hem in. Wat hij gaat doen, als hij over elf dagen aan boord is, weet ik niet. Maar niet veel goeds. Jij hebt het nog in je handen, Map. Besef je verantwoor ding. Je kunt je cr niet meer van af maken met te'zeggen: ik ben ge scheiden, ik heb niets meer met hem te maken. Er is ook nog zoiets als morele verantwoordelijkheid. Als je hem nu van je afstoot, zul je de rest van je leven verteerd 'worden door wroeging, als hij er zijn kop te genin gooit. Map, grijp het geluk, nu het je opnieuw in de schoot gewor pen wordt!" Ze haalde moeilijk adem. Haar schouders deden pijn van zijn stevi ge greep. Zo had Wieg haar ook wel eens beet gepakt in zijn soms al te onstuimige hartelijkheid, en al deed net haar dan pijn, ze vloeide over van blijdschap en geluk, omdat ze wist: hij is mijn eigen man, mijn heerlijke sterke jongen, waarmee ik iedere keer weer opnieuw volkomen één ben in onze wederzijdse liefde. Ik weet het nu: ik verlang opnieuw naar hem, naar zijn harde dwingen de lippen en zijn ruwe greep, maar ook naar zijn lieve woordjes, als ik in zijn armen lag. O, ik schreeuw bijna van ellende, na al die maan den. Ik kan niet meer buiten hem, ik ben gek geweest indertijd, dat ik hem zo wreed veroordeelde „Map, je verlangt naar hem, he?" Opnieuw drupten er tranen over haar wangen Ze knikte alleen maar. Een stem om te spreken had ze niet meer. „Wil je hem hier hebben? Zal ik zeggen, dat hij welkom is?" Ze knikte opnieuw. De man kwam overeind. „Ik bel hem op, meteen. En dan kom ik te rug. Om je nog een uurtje gezelschap te houden. En ik wil dat wonder kind van je ook wel eens zien. Ten minste, naar Wieg te oordelen, is het een wonderking. Drie uur later stopte er een auto met bijna kokende radiateur voor de woning. Map, die zenuwachtig de ene sigaret na de andere had gerookt en alleen maar in de voorkamer had zit ten kijken, sprong overeind, toen ze Wiechert uit de wagen zag stappen. Ze rende naar de voordeur en ont sloot die. Het volgende ogenblik la gen Map en Wiechert in eikaars ar men. Aart van Westen, die in de keuken stond, keek even door de half ge opende deur, die hij vervolgens zacht sloot. Lachend knikte hij in zichzelf en verliet door de keukendeur het huis. Even latei- slapte hij, vrolijk flui tend, de straat op naar het slation. EINDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4