Het pand Maarstraat 2 een dag lang vaiurbestrijdings-objeet STREEKNIEUWS MIDDEN - OOSTEN Ben Goerion en Nasser Duizenden Russische jongeren willen naar Arabische landen met de Friendships Voorzitter ir. J. Prins besteedde aandacht aan grondpolitiek Korpsen maten hun krachten te Zierikzee ZIERIKZEE, 24-6. Een brand in de binnenstad heeft alleen een roman tisch kantje als het geen echte brand is. Dat was dan zaterdag vrijwel de gehele dag het geval met het pand .Maarstraat 2, een verwaarloosd leegstaand huisje, met een ingesloten „achteruit" en binnenin de nodige kotten en knip pen". Het was doelwit van veertien elkaar bekampende brandweerploegen uit Zetland en Brabant (2), die een brand in dit pand moest blussen. Om een „trcep" te vermijden, werd niet met water gespoten, maar de uitgevoerde manoeuvres moesten wel precies en exact zijn, want de juryleden en de provinciaal wedstrijdleider de heer A. J. W. Matthijssen stonden overal met de neus bovenop. De oorzaak van de brand had alles te maken met een acetyleencylinder, die in brand was geraakt, waardoor gas uitstroomde en rook werd ontwikkeld. Zo begon het voor Zierikzee. Met één van zijn mannen gaat de commandant van het korps het in brand staande pand Maarstraat 2 binnen, waarin een knaapje werd gevonden dat bekneld lag en niet kon vluchten. Er kwam spoedig een einde aan zijn netelige situatie. Het vuur werd vooral aan de achterzijde aangepakt Ook de belendende his torische percelen werden nat gehouden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE Het noodweer Zij het niet ernstig werd ook Zie rikzee getroffen door het noodweer in de nacht van zaterdag op zondag. Aan de Touwbaan trof de bliksem de lichtnetten, zodat in de huizen de stoppen doorsloegen. Ook werd in deze omgeving een vuurbal waarge nomen. Glasschade ontstond op een tuinde rij aan de Zandweg. Intussen gelet op de ernstige gevolgen van noodweer elders in het land, is Zierikzee en omgeving er goed afgekomen. HAAMSTEDE Causerie Kees Verkerk De wereldkampioen schaatsenrij den Kees Verkerk houdt dinsdag avond (27 juni) een causerie op het kampeerterrein „Rozenhof" te Haam stede. Er is een voorverkoop van kaarten en het is nodig daarvan ge bruik te maken, want de belangstel ling is zeer groot. Om 6 uur spreekt „Kees" voor de jeugd. Het gesproken woord wordt toegelicht met dia's. Afscheid hoofd Chr. Nat. school Door zijn benoeming in Roermond gaat de heer S. Boersma, hoofd der Chr. Nat. School in Haamstede zijn v—ri.-.geviiig veidaten. Vijf jaar lang bracht hij zijn talrijke leer lingen aan het einde van hun leer periode die hen als eerste stap in het maatschappelijke leven een onmis baar fundament gaf. Zoals reeds be kend wordt zijn plaats ingenomen door de heer W. M. de Geus, die al enige jaren op dezelfde school in Haamstede les gaf. De heer Boersma was zeer gezien, zowel door zijn schoolbestuur en door de mededocenten en de leerlin gen. Daarom zal men hem op a.s. vrijdagavond te 19.30 uur in de re creatiezaal van de Ger. kerk een feestelijk afscheid aanbieden waarbij een ieder welkom is. DREISCHOR Windenburg staat (nog) leeg Sinds het vertrek van oud-bur gemeester A. H. Vermeulen uit Drei- schor heeft de fraai gelegen ambts woning „Windenburg" aan de ingang van het dorp steeds leeg gestaan. Het bord voor de woning, waarop het huis te koop stond aangeboden is echter al enige tijd weggehaald. De heer J. de Clercq, architect uit Utrecht is van plan het huis te ko pen. Heden - maandagavond - zal de gemeenteraad van Brouwersha ven waarschijnlijk beslissen of de verkoop aan genoemde architect doorgang zal vinden. De kermis is ter ziele Zaterdag is in Dreischor de jaar lijkse kermis begonnen, doch ook deze kermis is het weer bijzonder stil in het dorp, want evenals vorig jaar het geval was, ontbreken ook nu weer de nu eenmaal onontbeer lijke kermisattributen. Het woord kermis heeft in feite in Dreischor al vele jaren zijn ware betekenis ver loren. Traditiegetrouw wordt er wel iswaar door de rechtgeaarde dorpe lingen niet gewerkt, doch het echte „reistersemarf'-houden is niet meer mogelijk om de doodeenvoudige re denen, dat de kermisexploitanten uit het ringdorp weggebleven zijn. Er is bovendien nog een bijkomstigheid: het traditionele kermisbal in „De Drie Schapen" is ter ziele gegaan. Ter ere van de kermis werd zater dagavond op het sportterrein een ve- teranenvoetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal uit Dreischor en I Noordgouwe. De reisvereniging „Vriendenschaar" maakte op dezelf de dag haar jaarlijkse uitstapje, ter wijl ook de leden van de vrijwillige brandweer op stap zijn gegaan. BRUINISSE Voetballer brak been Bij een vriendschappelijke wed strijd tussen de voetbalclub Flakkee en Bruse Boys te Bruinisse, welke te Bruinisse werd gespeeld, kwam de spil van Flakkee J. Nagtegaal in bot sing met een speler van Bruse Boys. Nagtegaal kwam daarbij zo ongeluk kig terecht, dat hij een been brak. Dit was een samenloop van omstan digheden en zeker niet te wijten aan ruw spel. Met een ziekenauto werd de ongelukkige speler naar het Pau lina van Weel ziekenhuis te Dirks- land overgebracht. De wedstrijd werd na het ongeluk (10 min. voor Onder het toeziend oog van vrij veel publiek, op afstand gehouden door de rijkspolitie, werden de ge volgen van eerste melding zichtbaar. In het pand bevonden zich twee jon getjes, waarvan de een ontsnapte om mede te delen dat zijn broertje nog in het rekende pand aanwezig was. Zierikzee was het eerst aan de beurt. Onder leiding van de commandant de heer C. Berrevoets werd een snel le analyse gemaakt van de toestand. Het bedreigde knaapje werd ijlings uit zijn benarde positie bevrijd en af gevoerd, waarna het blussingswerk een aanvang nam. De haard werd voornamelijk aan de achterzijde van het pandje bestreden, te bereiken door een nauwe doorgang, die toe gang gaf tot een binnenplaatsje. Belangrijk waren in dit verband vooral de „belendende percelen", w.o. het stadhuis. Wij hebben de indruk dat de jury vooral de aandacht hier aan heeft gegeven, want zoveel kost baars in de onmiddellijke nabijheid van de vuurhaard, vormt het alpha en het omega van de vuurbestryding. In een half uur was het brandje zelf geblust en werd begonnen met het opruimen van de slangen en ne aftocht van de Zierikzeese brand- plceg I, die het niet gemakkelijk had. omdat hij als eerste moest aantreden. Nadien kregen de verschillende kerpsen hun kans om hun kunnen te tenen, waarbij het gegeven en de grondlijnen van het bestrijdingspro gramma gelijk waren, maar sommi ge onderdelen uiteraard verschilden, afhankelijk van de inzichten van de bevelvoerende commandant. Rond vijf uur had de laatste ploeg zijn werk in de Maarstraat achter de rug. De prijsuitreiking Na de wedstrijden, die verder de morgen en de gehele middag in be slag namen, werd in het Hervormd verenigingsgebouw de lunch ge bruikt, tijdens welke de prijzen wer den bekend gemaakt door burge meester D. W. Kastelein. Zierikzee bleek beslag te hebben gelegd op res- pektievelijk de 9e en 10e prijs, be haald door twee ploegen respectieve lijk onder leiding van de comman danten Quant en Berrevoets. De De Casembroot-wisselbeker werd weer gewonnen door de ploeg uit Axel. Een welkomstwoord was tevoren ge sproken door de commandant Zierik zee de heer C. Berrevoets. De voor zitter van de jury de heer A. Sxvieb, commandant van de brandweer te Vlaardingen gaf hierna een motive ring van de prijzen, wijzend op de ..tere puntjes" bij het blussen van de brand, waar het deze dag om ging Woordvoerder van de 14 deelne mende korpsen was de commandant Goes de heer D. Takema, die een rui ker bloemen overhandigde aan mej. E. L. Quant, die mede optrad als ad ministratrice en een enveloppe met inhoud aan de heer M. F. de Vos, d;e éen soortgelijke funktie vervulde. Niet minder dan 160 handelingen per pleeg moesten worden beoordeeld, zodat de te verwerken stroom gege vens niet gering was. De burgemees ter sprak een hartelijk dankwoord aan het adres van de jury, waarna de heer Matthijssen dankwoorden sprak aan het adres van hot Zierik- zeese korps vcor alle goede zergen. Een echter brandweerdag vond hier mede zijn einde. het einde) gestaakt, de stand was teen 7-4 voor Flakkee. Goed concert „Excelsior" Vele echte muziekliefhebbers ook uit andere gemeenten hebben zater dagavond genoten van het sublieme spel van „Excelsior" uit Kloetinge in de muziektent te Bruinisse. Het weer, dat bij dergelijke uitvoeringen altijd een factor van betekenis is, was voor 'de uitvoering slecht, tij dens de uitvoering goed, na de uit voering barstte het onweer los. Was het een „echte zomeravond" geweest, dan zou meer publiek van de uitste kend spelende muzikanten hebben kunnen genieten. De voorzitter van „Nu met Hope", de heer J. van der Have, dankte de uitvoerende leden voor hun optreden, dat zeker om een herhaling vraagt. Het applaus be wees telkens wel ,hoe men het op treden 'van dit korps waardeerde. bezoekers genieten van fraaie teke ningen, plakwerk, vouwwerk, klei- werk enz. Bijzonder veel aandacht werd besteed aan de mappen speel werkplaten. waarmede de kinderen intensief leren tellen, kleuren onder scheiden. verhoudingen van voorwer pen bepalen enz. Deze mappen vor men een zeer leerzaam onderdeel en zijn reeds afgestemd op de lessen van de lagere scholen. Deze „expositie" welke o.m. ook werd bezocht door burgemeester mr. J. P. Boersma gaf een duidelijk inzicht van het heden daagse onderricht op de kleuterscho len. De werkstukken muntten uit in vindingrijkheid, daar met meestal oude materialen, zoals dozen, closet rollen e.d. verbluffende staaltjes van handenarbeid worden geschapen. BRUINISSE Bij de op 23 juni te 's-Graven- hage door de Stichting Vakexamens Schoonheidsverzorging gehouden examens slaagde o.a. mej. Henny Pipping te Bruinisse voor de diplo ma's schoonheidsspecialiste en ma nicure. Voor deze examens werd zij opgeleid aan het S.T.I.V.A.S. insti tuut van mevrouw Hermans te Rot terdam. Brommer contra auto Onbekendheid met de verkeerssi tuatie te Bruinisse speelt niet-inwo- ners soms nog wel eens parten. Dit was ook het geval zaterdagmorgen, toen de heer J. Tak uit Oud Gastel met zijn brommer in botsing kwam met een auto bestuurd door de heer L. V. uit Rotterdam. Een en ander had gelukkig alleen blikschade lot gevolg. De botsing gebeurde op de heek Beursstraat-Oudestraat Brui nisse. Israëlische reactie op topconferentie NEW YORK, 26-6. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft zondagavond ge zegd dat premier Kosygin op zijn persconferentie „achterwege heeft gelaten één woord ten gunste van vrede tussen Israël en de Arabische staten" te zeggen. Eban zei dat te rugtrekking van de Israëlische troe pen „terugkeer tot de staat van oor log voor het uitbreken van de ge vechten op 5 juni" zou betekenen. Het Russische voorstel is een recept voor hernieuwde vijandelijkheden". Verklaring van koning Hoessein WASHINGTON, 24-6. Koning Hoessein van Jordanië heeft vrijdag in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie verklaard dat hij de bemoeienissen van „buitenstaanders" met de problemen in het midden oosten afkeurt. Volgens de koning was de Arabi sche wereld niet op een punt beland „waar het westen, het oosten of wel ke grote mogendheid, dan ook voor. ons kan spreken". Op de vraag of het voor de Ara bische landen mogelijk is het be staan van de staat Israël te aanvaar den, antwoordde hij„Ik zeg niet dat het mogelijk is. Ik zeg ook niet dat het onmogelijk is". Zuivering in Egyptische leger CAIRO, 24-6. De zuivering in het Egyptische leger na de nederlaag te gen Israël heeft, naar uit goede bron is vernomen. 650 officieren van alle rangen, onder wie enkele tientallen generaals, getroffen. Er is zelfs spra ke van dat een aantal van hen voor de krijgsraad moet verschijnen. Russisch l»la<l over het falen van de Egyptische luchtmacht MOSKOU. 24-6. De Prawda-COT- respondent in Cairo Yevgeny Prima kov schrijft in het Russische blad „Nieuwe Tijden", dat de „zorgeloos heid" van de leiding van de Egyp tische luchtmacht een belangrijke rel heeft gespeeld bij de verplette rende overwinning van Israël in het midden-oosten. Hij zegt verder, dat men in Egypte niet verwachtte, dat Israël zijn aanval zo snel zou uitvoe ren. „Wij zullen het aan de histori ci overlaten, de andere redenen voor het militaire falen van Egypte te ana liseren. Maar een verre van on belangrijke factor is kennelijk de zorgeloosheid geweest van de leiding van de Egypiisohe luchtmacht, ten gevolge waarvan de Israëlische vliegtuigen er in slaagden laag door te komen van de Middellandse zee en Egyptische vliegvelden te bom barderen. De Joden in de Arabische landen GENEVE, 24-6. Hot Internationale Rode Kruis in Genève heeft vrijdag laten weten dat de regeringen van de Arabische landen tot nu toe het Rode Kruis geen toestemming hebben ver leend om afgevaardigden naar de Arabische landen te sturen voor een onderzoek naar de behoeften van de daar wonende Joden. Egypte wil zelfs geen mensen van het Rode Kruis 'toelaten die Joden in de Egyp tische gevangenissen willen bezoe ken. In Genève zei men voorts dat er rond 12.000 Egyptische militairen, die in de Sinai-woestijn rondzwierven, naar hun land teruggekeerd zijn. Af gevaardigden van het Rode Kruis hadden ook geen overtreding van de Geneefse conventie kunnen consta teren. Doile en gewonde slip na EDAM, 25-6. Ter hoogte van de Julianabrug In Edam is zaterdag avond omstreeks elf uur een auto geslipt en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 19-jarige T J. M. Kras uit Volendam. zat bekneld tus sen de rond de boom gewrongen wrakstukker en overleed ter plaatse. Drie meisjes, die bij hem in de auto hadden gezeten, moesten met ern stige verwondingen in het ziekenhuis van Purmerend worden opgenomen. Eén van hen was uit het voertuig geslingerd. Zij kon uit het water ge red worden. TEL AVIV, 24-6 Ex-premier Ben Goerion van Israël heeft in een vraaggesprek te Tel Aviv een beroep op president Nasser gedaan edelmoe dig te zijn tegenover Israël zoals de Gaulle dat was tegenover Algerië toen hij besloot van dit gebied af stand te doen. De 80-jarige Ben Goe rion sprak met respect over Israels vijand. Vier-en-dertig doden bij vliegongeluk in V.S. BLOSSBURG, 24-6. In dc buurt van het stadje Blossburg in de Ame rikaanse staat Pennsylvania is vrij dag een straalvliegtuig van het type BAC-II1 neergestort. Alle inzittenden, 30 passagiers en vier bemanningsleden, zijn om hel leven gekomen. Aanvankelijk was meegedeeld dat de passagiers afge vaardigden bij de Verenigde Naties waren, maar een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij Mohawk, eigenaresse van het toestel, sprak dit later tegen. Het valse bericht bracht consternatie teweeg bij de Verenigde Naties, waar de algemene vergade ring bijeen was ter bespreking van de toestand in het midden-oosten. Een man die voorgaf een woordvoer der van Mohawk te zijn, had het kanfoor van een persbureau opge beld met de mededeling dat het vliegtuig was gecharterd voor een reis van 30 gedelegeerden van de Verenigde Naties. Russisch-Egyptisch Het gaat goed communique CAIRO, 24-6. In een na afloop van het bezoek van de Russische presi dent Podgorny aan Egypte uitgege ven communiqué staat dat „de twee partijen een aantal kwesties hebben bestudeerd met betrekking tot de toestand in het middenoosten na de Israëlische agressie tegen de Ver enigde Arabische Republiek en an dere Arabische landen, benevens de maatregelen die nodig zijn om de sporen van deze agressie te likwide- ren". TIEL. De politie in Tiel heeft de daders gearresteerd van een roof overval, die in april van dit jaar werd gepleegd op de 85-jarige wedu we J. M. van Duim uit Tiel. MOSKOU, 23-6. Duizenden jonge lui in de Sowjet-Unie hebben aange beden als vrijwilliger naar de Ara bische landen te gaan om deze alle nodige hulp te verlenen, zo heeft iemand van de communistische jeugdbond in Moskou verklaard. De bond telt 23 miljoen leden. De bond heeft ook bekend gemaakt dat 600.000 gulden aan de Arabische landen zal worden geschonken boven de acht miljoen gulden die al door het Russische Rode Kruis en het vre- descomité zijn toegezegd. Medische studenten en artsen hebben zich beschikbaar gesteld om de Arabische slachtoffers van de oor log met Israël te gaan verzorgen. Volgens persberichten is er nog geen medisch personeel uit de Sowjet- Unie naar het nabije oosten vertrok ken. SCHIPHOL, 22-6. De vliegtuigfa briek Fokker heeft bekend gemaakt dat men nieuwe opdrachten heeft ontvangen voor vier Friendship-toe- toestellen. Eén F-27 machine is be steld door Caltex Pacific Indonesia, twee door de Indian Airlines Corpo ration en één door de Indonesische staatsoliemaatschappij Permina. Deze vier nieuwe Friendships bren gen het orderboek op 429 verkochte toestellen, waarvan er 178 zijn ver kocht door de Amerikaanse Fair- child-Hiller Corporation. De Fokker fabrieken naderen dus hel record van de Viscount-machines, waarvan er totaal 444 zijn gebouwd, inclusief de prototypen. Het aantal verkochte toestellen ligt natuurlijk iets lager. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 26-6. Aangevoerd totaal 1511 stuks vee, t.w.: 1170 run deren en 341 varkens. Prijzen per kg: slachtrunderen, prima f 4.30-4,55, le f 3.85-4,15, 2e f 3,45-3,70, 3e f 3,25-3,40; stieren f 3,80-4,35; worstkoeien f 3,20-3,40; slachtvarkens, prima f 2,20-2,23, le f 2,08-2,20, 2e f 2,00-2,05, 3e f 1,90- 2,00; slachtzeugen f 1,90-1,98, zware varkens f 1,90-1,95. Rundvee: aanvoer iets korter; han del lui; prijzen lager. Varkens: aan voer iets minder; handel redelijk; prijzen als vorige week. Algemene vergadering Z.L.M. ZIERIKZEE Voor het Officiersexamen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda slaagde onze vroegere stad genoot de heer R. M. M. Lugt. De beëediging vindt, op een later tijdstip te Ermel'o plaats. BROUWERSHAVEN Toneelstuk „Ruwe Stormen" Op donderdag 29 juni zal de to neelgroep van de Hervormde Jeugd vereniging van het boeiende toneel stuk „Ruwe Stormen" van P. L. van Procyen-Bogaerds een heropvoering geven. Gezien het succes van dit stuk, dat zich afspeelt ten tijde van de water snoodramp 1953, heeft de V.V.V. dit stuk ook voor de toeristen en uiter aard voor degenen die dit stuk nog niet hebben gezien, opgenomen in het zomerprogramma. Ter completering van het geheel zal tussen het 1ste bedrijf wat zich afspeelt vóór de ramp en het 2de en 3de bedrijf na de ramp een film wor den vertoond van de ramp van 1 fe bruari 1953. Mooi werk op „De Blokkendoos" Vorige weck was er gelegenheid vcor ouders en belangstellenden het werk der kinderen van de kleuter school „De Blokkendoos" te Brou wershaven te bezichtigen waarvan een dankbaar en veelvuldig gebruik Is gemaakt. De vele attributen, welke door de kinderen waren vervaardigd had de hoofdleidster, mej. E. Quant over zichtelijk uitgestald. Zo konden de GOES, 23-6. In de vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappü, die in Goes is gehouden, leeft de voorzitter, ir. J. Prins, uitvoepg aan dacht besteed aan de grond|»litiek. Na de opheffing in 1963 van Ie wet vervreemding landbouwgronden, die een prijsbeheersingsregeling inhield, zijn de grondprijzen snel in opwaart se lijn gegaan en op dit momentheb ben ze een algemeen niet verwicht niveau bereikt. Het aantal grmd- verkepen was vooral kort r.a de op heffing van de wet omvangrijk, naar ook daarna was het aantal translc- ties naar verhouding hoog. Volghis gegeven van het Centraal Bureau voor de Statistiek was er in de jarin 1S63 tot en met 1965 globaal gespri- ken een verdubbeling van het aanül verkochte hectaren in vergelpkitg met voor 1961. I Speciale aandacht wijdde de heer Prins aan het verband tussen grond: prijs en onteigening. Het aantal ont- eigenden, dat als koper op de agra rische grondmarkt komt zou vooi wat Nederland betreft nog wel eens mee kunnen vallen, getuige een ori ëntatie, die de Zeeuwse Landbouw- maatschappij in de kanaalstreek in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft verricht Voor wat betreft Belgische onteigen den die op de Nederlandse grond markt willen kopen ligt de indruk wat anders. De prijzen die deze „lief hebbers" bieden zijn vaak van een zodanig niveau, dat ze snel publiek worden en een bericht in de dagbla- deii waard zijn. Het valt niet te ont kennen dat ook enkele van dergelijke gevallen een met name psychologi sche invloed doen gelden op de ge hele grondmarkt. Ook buiten de ont eigeningssector worden dan ook be dragen neergeteld die „nieuwswaar de" hebben. De heer Prins had ech ter de indruk dat juist door deze vermeldenswaardige transacties en door het feit dat normale transacties niet die bekendheid krijgen, een sug gestie ontstaait omtrent „de" grond prijs in Zeeland. Maar die ene grond prijs is er niet en zal er ook nooit komen. Voor pachters, die gedwongen werden te kopen en voor jonge boe ren, die voor de overneming van het cuderlük bezit staan, geeft de ont wikkeling van het prijspeil vaak omvangrijke en haast onoplosbare problemen. De heer Prins was van mening dat gewaakt moet worden voor bchcud van het instituut Pacht cm zo het permanente vreemde ver mogen, dat land- en tuinbouw zo hard nodig hebben, vast te houden. Er 'is rond deze problematiek wel een stroom van oude en nieuwe ge dachten en suggesties losgebroken. De grondnationalisatie de grond bank (een idee van de Belgische volksver tegenwoordiger Cooreman), index- grondbrieven (een Nederlandse va riant hierop), het „Hoeveschap", de commanditaire vennootschap, de erfpacht, de vrije pacht, zijn allemaal onderwerpen van nota's, studies en lezingen geweest. Waar nu volgens de heer Prins behoefte aan bestaat, i is dat het geheel eens wordt gesys- I tematiseerd met alle voor- en nade- Ien van deze suggesties. Tijd voor maatregelen. Dan is er een overzicht mogelijk, waaruit een gezamenlijke conclusie getrokken kan worden. Het wordt nu tijd voor daadwerkelijke maatre gelen,, meende de heer Prins. Hoe moet bij. vererving de waarde ivan de grond worden bepaald? Van (de afdelingen van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij vindt 63 pet. dat tie verkoepwaarde van verpachte grond de maatstaf moet zijn, 31 pet. houdt het op de rendementswaarde, de waarde dus van het op de grond geproduceerde. Over de resultaten voor Zeeland van de onitwikkelingskant van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw was de heer Prins niet erg te spreken. Voor akkerbouw en tuinbouw in dit gewest heeft het geheel van activiteiten weinig tot niets betekend. Te lang is er gesold met gedachten, die een verbreding van activiteiten konden geven op terreinen, waar een stimulans zou hebben bijgedragen tot structuurver beteringen. Als voorbeelden noemde de heer Prins een plan tot aanslui ting van weilanden op de waterlei ding in een gebied, dat hier gezien de omstandigheden om vroeg, en een plan voor rooipremdes voor ver ouderde boomgaarden. Hij vroeg zich af of men op een aantal terreinen niet met rentesub sidies zou moeten gaan werken. Het sociale aspect Wat de saneringskant van het fonds betreft: de bedrijfsbeëindi- gingsregeling is z.i. onnodig geschorst Bij een nieuwe opzet van de sane ring zou hij met name ook het sociale aspect in een herziene regeling vol ledig recht willen doen wedervaren. Hierbij zal het inkomen van de man meer een maatstaf moeten zijn dan het aantal hectaren dat hij inbrengt. Ook voor jongere boeren is een be drijfsbeëindigingsregeling gewenst, meende de heer Prins. Z.i. zou daar een hei-scholingsplicht aan moeten worden vastgeknoopt. Onderzocht zou dienen te worden of, wat de basis voor een goede sane ringsregeling betreft, niet mede een taak kan zijn weggelegd voor het ministerie van sociale zaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2