DE ZIERIKZEESCHE COURANT Windhoos teisterde Gelders dorp Tricht op vreselijke wijze KAMERBREED „DE MAGNEET" Sneller veroudering door de pil? GILIJAMSE R E N E S S E Massamoordenaar Stangle naar Duitsland *£*3* J- Kei x MORRIS „Soort vooruitgang" op gebied beperking van de bewapening Frankrijk en liet Midden-Oosten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19816 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: fel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Provinciale braiidiveerivedstrijden te Zierikzee Noodweer over Nederland DEN HAAG, 25-6. Een onbekend aantal mensen is om het leven ge- gekomen, tientallen zijn gewond en grote materiële schade is in de na middag van zondag aangericht door een aantal windhozen op verschillende plaatsen in ons land. Voorzover bekend zijn doden gevallen in de omgeving van Chaam, ten zuidoosten van Breda, en in de streek rond Geldermalsen. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft zich in de omstreken van Geldermalsen persoonlijk van de omvang van de ramp op de hoogte gesteld. De zwaarste schade heeft de ramp toegebracht in het dorpje Tricht, waar vier - maar mogelijk meer - mensen het leven hebben verloren. Zestig huizen werden vernield en vele tientallen ernstig beschadigd. Een ooggetuige, die destijds het rampgebied van Borculo heeft ge zien, verklaarde dat de verwoestin gen die zondagmiddag in Tricht zijn aangericht, zwaarder zijn. De wind hoos, die een breedte van ongeveer honderd meter had, heeft het ergst huisgehouden in de nieuwbouwwijk Rooijenburg, waar 100 gemeentewo ningen en 25 particuliere huizen min of meer ernstig werden beschadigd. Sommige huizen zijn totaal ingestort. In één daarvan - aldus de oogge tuige - bleef op een tafel een schaal met 20 eieren onbeschadigd staan. ADVERTENTIE Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkcrk - tel. (01114)265 Bruiiiisse - tel. (01113)470 Echtpaar omgekomen door kolendamp SMILDE, 25-6. Een bejaard echt- paar in Boven-Smilde is zaterdag avond door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Buren trof fen de echtelieden levenloos aan, zit tend aan tafel voor de broodmaaltijd. De slachtoffers zijn de heer en mevr. R. Hogenberg-Mulder, beiden ruim 70 jaar. AMSTERDAM, 24-6. In het licht van alle recente onderzoekingen lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat ge bruik van de huidige pil bij vrouwen in de vruchtbare periode op de lan ge duur leidt tot versnelling van het verouderingsproces. Dit is kort sa mengevat de mening van prof. dr. J. G. Defares uit Leiden, weergegeven in een artikel in het jongste nummer van het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde onder de titel „De in vloed van orale anticonceptica op de vrouw". Indien men volgens prof. Defares zijn oerdeel uitsluitend op medisch-bliologische overwegingen baseert, mag men, in het licht van onze huidige kennis, de pil ten hoog ste gedurende een periode van twee maanden per jaar toedienen. Verwarde situatie De situatie in Tricht is zeer vei*- ward. De juiste schade, die in de miljoenen moet lopen, is niet te schatten; over het, juiste aantal do den en gewonden is men ook nog niet op de hoogte. Totdusver zijn als omgekomen opgeven: H. van den Berg, de 41-jarige weduwe Hak- wierks met 16-jarige dochter en het 6-jarige jongetje Versteeg. De getroffen wijk is door het ge meentebestuur tot rampgebied ver klaard en is afgesloten voor het pu bliek. De hulpverlening wordt ge coördineerd door de B.B. Verder is het rampendepót van het Nederland- sche Roode Kruis in Buui-en openge steld. De ramp heeft zich plotseling vol trokken. Sommige mensen hebben zich kunnen redden dcor dekking te zoeken in de kelder, zoals de heer Van der Gun, gemeente-ontvanger van Tricht, die nog juist een bak steen door de ruiten zag vliegen toen h(j zich cp het laatste moment met zijn zoontje in de kelder redde. Een gezin, dat juist van vakantie thuiskeerde vond een totaal verniel de woning. Overal in de vernielde wijken staan auto's, die als consei-venblikjes in elkaar gedx-ukt zijn. Ex- zijn auto's bij die honderden meters ver door de windhoos moeten zijn meegenomen en ergens tussen het puin zijn neer- gesmakt. De windhoos is van over de Waal gekomen en heeft ook schade aange licht in de omgeving van Zaltbom- mel. Ernstig werd ook getroffen het gebied rond het verkeersplein Deil, waar de vangrail en de verkeei-sbor- den volledig werden weggeslagen. Een loods van 60 meter lengte ver dween. Een boer, die juist zijn koeien windhoos niets meer van zijn melk- windhoos niets meer van zijn merk- machine terug vinden. Minister Schut bevond zich in ge zelschap van burgemeester J. C. San ders van Buurmalsen en de commis saris der koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, in het rampgebied. Hoosschade op Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS, 25-6. In Som- melsdijk-Middelharnis, dat zondag avond eveneens door een windhoos werd getroffen, hebben zich, naar de politie meedeelt, geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. ADVERTENTIE DAFFODIL DAF 44 f 4995,- f 6250,- TELEFOON (01116) 370 I DUSSELDORF, 24-6. De voorma lige commandant van de nazi-con centratiekampen Sobidor en Treblin- ka, de 55-jarige Franz-Faul Stangl, is cp weg van Brazilië naar Duits land. Stangl wordt schuldig geacht aan de dood van minstens 700.000 mensen. Hij zal vrijdagavond in Dus- seldorp aankomen. In die stad ligt sinds 1961 een arrestatiebevel tegen hem klaar. Het Braziliaanse hoge gex-echtshof heeft in juni besloten tot uitlevering van Stangl aan West-Duitsland on der voorwaarde dat hij niet tot le venslang vei oordeeld wordt om daar na nog aan Oostenrijk te kunnen worden uitgeleverd. Ook Oostenrijk en Polen hebben bij Brazilië om uit levering van Stangl gevraagd. Stangl werd op 28 februari in Sao Paulo ge- arresteerd. Het hoofd van het Weense docu mentatiecentrum van de bond van Joodse nazi-slachtoffers, Simon Wie- senthal', heeft onlangs verklaard dat Stangl vlak na de nazi-partijleider Martin Bormann en de Gestapo-chef Heinrich Muller komt, nog boven de beruchte Auschwitz-dokter Josef Mengele. Stangl is vanaf de oprichting in maart 1942 tot augustus van dat jaar commandant van Sobidor geweest, daarna was hij tot augustus 1943 hoofd van het kamp Treblinka. Vol gens Wiesenthal werden in augustus en september 1942 400.000 mensen uit Warschau naar Treblin'ka overge bracht en vermoord. Vanaf 1943 werd Stangl ingezet bij het bestrijden van de Partizanen in Zuid-Slavië. Na de oorlog slaagde Stangl erin, via Ita lië naar Syrië te vluchten. Pas in 1964 werd bekend dat Stangl zich in Brazilië bevond, aldus Wiesenthal. PARIJS. Vorige jaar zijn in Fran- krijk 497 moorden gepleegd, 43 meer dan in 1965. De windhoos trok schuin over de ze aaneen gegroeide plaatsen en richtte vele vernielingen aan. Daken werden beschadigd, schoorstenen kwamen naar beneden, vele ruiten, o.a. een aantal grote winkelruiten sneuvelden. Brandweer, gemeente- personeel en ambachtslieden hebben er druk mee gehad om de straten weer vrij voor het verkeer te ma ken, lekkages te verhelpen eixz. een schatting van de schade was zondag avond nog niet te geven. Muiderberg kreeg deel van windhoos MUIDEDRBERG, 25-6. De wind- hoos, die zondagavond over ons land trok van het zuidwesten uit heeft zijn einde gevonden in het IJsselmeer, maar heeft daarbij nog juist een ge deelte van het kampeerterrein aan het IJsselmeer te Muiderberg van de kampeervereniging „Muiderberg" bewoond door Amsterdamse ingeze tenen in zijn vernielingen betrokken. Drie caravans werden opgetild en in het IJsselmeer geworpen, waarbij er twee totaal vernield werden. Met be hulp van de andere bewoners van het kampeex-terrein konden allen uit het water gehaald worden evenals de caravans. Verscheidene personen liepen verwondingen op. Chaam getroffen CHAAM. De windhoos, die ook over het zuidelijk deel van Chaam in Noord-Brabant trok, heeft tenmin ste twee doden geëist en een nog onbekend aantal gewonden. De twee personen, die om het leven kwamen, bevonden zich op het kampeerterrein „Klein Paradijs" langs de weg van Chaam naar Alphen. Tientallen ten ten en caravans, die daar stonden, wai-en na het voorbij trekken van de windhoos van het terrein wegge vaagd. Een groot aantal boerderijen en campings in de omgeving werd ver nield. Het café „Klein Amerika", waar 20 mensen bijeen waren, werd door de windhoos met de grond ge lijk gemaakt. Er word echter nie mand ernstig gewond. In de strook, die door de hoos werd getroffen, werd melding ge maakt van in totaal negen doden. Geval van huwelijkszwendel ROTTERDAM, 24-6. De Rotter- damse politie heeft de 30-jarige las ser A. S. uit de Maasstad gearres teerd wegens huwelijkszwendel. Vol gens de politie benaderde de lasser het afgelopen half jaar drie dames, die via een advertentie naar een hu welijkspartner hadden gedocht. Na schone huwelijksbeloften wist de Rotterdammer, die voortdurend in financiële moeilijkheden verkeerde van de vrouwen, in totaal een bedrag van f 700 los te krijgen. m\ r_ J If- ,-*v «iTMf* iM -r, '■a réi - -■=- Arabische stadsdeel van Aden werd een heksenketel „Crater" geblokkeerd ADEN, 24-6. Britse militairen be heersen alle toegangswegen naar het Arabische stadsdeel van Aden, de zo genaamde Crater, dat de afgelopen dagen het toneel is geweest van ver woede gevechten. Verliezen in Vietnam SAIGON, 24-6. De Amerikaanse verliezen waren vorige week met 143 doden de laagste sedert begin febru ari. Vijfhonderddrieennegentig Ame rikanen werden gewond. Voorts sneuvelden 213 Zuidvietnamezen en 22 militairen van andere bondgeno ten. Het aantal gesneuvelden aan Vietcong- en Noordvietnamese zijde bedroeg vorige week 1.852, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Benzine in België iets duurder BRUSSEL, 24-6. De benzineprijzen zijn in België gemiddeld 10 centimes verhoogd wegens de hogere trans portkosten als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal. De grote olie maatschappijen hebben overigens hun officiële prijzen niet verhoogd, alleen <de korting die algemeen werd toegepast is wat kleiner geworden. UTRECHT. De gezamenlijke Euro pese spoorwegen zijn van plan om streeks 1975 op grote schaal de auto matische koppeling te gaan gebrui ken. Daar-mee zal een totale inves tering van ongeveer dertien miljard gulden gemoeid zijn. Binnen de Crater gebruiken Arabi sche nationalisten bussen, oude au to's, vaten, keien en afval om een eventuele terugkeer van Britse troe pen in dé Crater te blokkeren. Maar volgens een hoge Britse functionaris bestaat er althans voor het ogenblik geen plan om Britse troepen de Cra ter in te sturen omdat de kans op een verschrikkelijk bloedbad zeer groot zou zijn. Men wil eerst de toestand laten betijen. De gevechten van de laatste dagen hebben volgens nu bekende gegevens aan 22 Britse militairen het leven gekost. 30 Engelsen zijn gewond. Extremisten in Aden hebben een olie-reservoir van de „British Petro leum" met een raket doorboord. Door een twintig centimeter diepe olielaag uit de tank van 17.000 ton olie is het oostelijke deel van Aden, waar o.m. het vliegveld en de Arabische wijk Crater zich bevinden, van de rest van. Aden afgesneden. De Britse autoriteiten schatten, öat een vijf honderdtal gewapende Ara bieren zich in de Crater hebben ver schanst en over grote voorraden mu nitie beschikken. In de Crater heeft zich een schiet partij voorgedaan tussen twee riva liserende Arabische groepen. Een Arabier werd gedood, aldus een me- deliing van de politie. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Kosygm en Johnson confereerden aëli Israëlische troepen jten terug WASHINGTON-NEW YORK, 26-6. Prenlier Kosygin van de Sowjet-Unie en jFesident Johnson hebben zondag hun/besprekingen die zij vrijdag en zontag gedurende tien uur en twee miiiiten in Glassboro in New Jersey helpen gevoerd „nuttig en een gele- geibeid om eikaars standpunten te vcigelijken" genoemd. Hoewel de lei des van de twee grote wereldmach ten met elkaar blijven verschillen ovir vraagstukken als het Midden- Oeten en Vietnam, werd vooruit- gmg geboekt op het gebied van de ktrnbewapening. Johnson zei bij zijn terugkeer op hit Witte Huis dat „men zou kunnen lipen in een wereld te leven die een loetje veiliger en minder gevaarlijk ij". De beide staatslieden zijn door dongen van hun verantwoordelijk- eid voor handhaving van de vrede hebben besloten het contact zo auw mogelijk te handhaven. Zo zul- m de ministers van buitenlandse za- en de besprekingen om te komen tot en verdrag tegen de verdere vei-- preiding van kernwapens voortzet- ;en en ook met elkaar in contact blij- en over alle vraagstukken betref- 'ende het Midden-Oosten. President Johnson zei op het Witte (Huis dat de besprekingen waren voortgezet in dezelfde geest als vrij dag - een geest van rechtstreekse uitwisseling tussen leiders met zware verantwoordelijkheden. „Wij leerden - en ik weet dat ik dat deed - van elkaar". „U zult xiiet verrast zijn te verne men dat deze twee ontmoetingen niet al onze problemen hebben opgelost. Op bepaald gebied hebben we voor uitgang geboekt, door ons verkeerd begrijpen te verminderen. Ik geloof dat we dat soort vooruitgang boek ten op het gebied van beperking van bewapening". Johnson zei dat men niet veel ver der was gekomen op het stuk van het Midden-Oosten en dat de „be kende verschillen over Vietnam blij ven bestaan. Zelfs hierover was ik blij de mening van de premier recht streeks te vernemen en de kans te hebben hem direkt en in bijzonder heden te vertellen wat onze doelen en politiek zijn en welke dat niet zijn". Om „beter begrip" De Amerikaanse president zei dat grote verschillen niet worden opge lost door beter begrip, maar dat be ter begrip wel helpt. „Soms 'kan men bij besprekingen op elementen - be ginnen - stuiten, zoals twee weken geleden toen men het eens was gé worden over de noodzaak van een onmiddellijk staken van het vuren. Johnson zei van mening te zijn dat de Israëlische troepen uit de bezet te gebieden zouden moeten worden teruggetrokken. Hij is echter voor stander van een faLgehele regeling van het conflict in het Midden-Oos ten. Premer Kosygin en hij zijn het erover eens dat het bestaansrecht van Israël als soevereine staat er kend moet worden. De kwestie-Vietnam Over Vietnam is de basis van over eenstemming kleiner. Men is het slechts eens dat de gevaren en moei lijkheden in een bepaald gebied nooit de oorzaak moeten kunnen worden van een groter conflict. „Zelfs op het gebied van Vietnam heb ik het, zon der derde partij tussen ons, duidelijk kunnen maken dat we elke stap naar vrede die anderen wellicht willen ne men, op gelijke wijze zullen beant woorden". Natuurlijk maken ontmoetingen zoals deze de vrede niet. AVe moeten eraan denken dat er voorheen veel ontmoetingen zijn geweest en die hebben niet al onze moeilijkheden opgelost, maar ik herhaal: „Hei helpt veel een man recht in de ogen te zit ten kijken en te trachten verstande lijk met hem te praten. In het bij zonder als hij tracht dat met u te doen. Er zullen misschien nog wel ver schillen en moeilijkheden komen maar ik denk dat zij minder zul len worden en niet zullen toenemen door onze kennis van elkaar. Pi-e- mier Kosygin en ik zijn overeengeko men dat de leiders van onze landen met elkaar in contact zullen blijven in de toekomst door onze kundige ministers van buitenlandse zaken en ambassadeurs en ook rechtstreeks". MÉ:. De foto geeft enig idee van de ver woestingen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's «OSCCOCOCGOCCOOSOCOOSC X Voor de blijmoedigen is het o leven een feest. SOSCOOCOSCCCOCOOOO0O9OO9OS WAT ZEGT DE BILT Gematigde temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien; overwegend matige zuidwestelijke wind; weinig veran dering in temperatuur. 27 juni. Zon op 4.21, onder 21,04. Maan op 0.08, onder 10.02. Laatste kwartier: 29 juni te 19.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 juni 6.53 v.m. 19.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 juni 6.36 v.m. 19.04 n.m. Doodtij: 2 juli. Verkeersdode door rukwind UTRECHT, 25-6. Tijdens het nood weer in de nacht van zaterdag op zondag is de auto van de 24-jarige vertegenwoordiger R. H. Willebrands uit Woerden op een viaduct in de rijksweg Den Haag-Arnhem nabij Utx-echt van de weg geraakt. De wa gen werd door een hevige rukwind opgetild, sloeg tegen de betonrand van het viaduct, maakte een slag om en kwam halverwege op het talud terecht. De echtgenote van de be stuurder, de 21-jarige mevr. L. J. Willebrands-Willemsen, werd zo ern stig gewond dat zij korte tijd latei- in het academisch ziekenhuis te Utrecht overleed. NE WYORK, 24-6. Frankrijk heeft bij monde van de minister van bui tenlandse zaken, Couve de Murville, verklaard dat het de algemene ver gadering niet om een uitspi-aak over het midden-oosten zal vx-agen, aan gezien het nemen van beslissingen tot de taak van de veiligheidsraad behoort. In dit opzicht staat de Fran se regering tegenover de Sowjet- Unie en de V.S., die beide een ont werpresolutie hebben ingediend. De algemene vergadei-ing kan alleen aanbevelingen doen, terwijl de vei ligheidsraad de nakoming van zijn besluiten kan afdwingen. Een deel van de Noordfranse de partementen Nord en Pas du Calais is zaterdagavond door een zware "wervelstorm getroffen. Volgens de berichten zjjn er 12 doden en 40 ge wonden. In een achttal dorpen is veel schade.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1