Zierikzeese tuinder heeft een enorm waterbassin bij zijn kassen Afdeling Zeeuwse C.B.T.B. bezocht proefbedrijf „De Scheldenionden" te Bruinisse Congresgroep doet beroep op Johnson MIDDEN - OOSTEN Hoge Russen in Cairo Straaljagers verstoren rust aan Belgische kust Europa en het Midden-Oosten Zierikzee ziet terug op zeer geslaagde Avondvierdaagse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 juni 1967 \r. 19813 De zorg «ni regenwater Z1ER1KZEE, 22-6. Wie denkt dat achter het bedrijf van de heer P. de RUke aan de Zandweg - het grootste koudeglascultuurbedrijf van Schou- wen-Duiveland - ten publieke vermake een enorm zwembassin is aangelegd, vergist zich, maar vergefelijk is de gedachte wel, want het lijkt er veel op. Het gaat echter (alweer het grootste) tuinbouw-zoetwaterbassin van deze streek, waarover de jonge en voortvarende tuinder de beschikking kreeg, teneinde de produkten in zijn kassen van het nodige regenwater te kunnen voorzien. Het bassin is gemaakt door uit dieping van een grote oppervlakte grond; een veeleisend „spit"-werkje van de loonwerker de heer Beun. De bodem en de wanden van de ont stane kuip zijn afgedekt met 580 m- stoomzeilplastic, waardoor een water houdend bassin ontstond, dat 625.000 liter kan bevatten. Het van de kas sen afstromende water wordt door middel van goten in het bassin ge loodst en - bij de noodzaak van ge bruik - weer opgepompt voor de be regening in de kassen. In de kassen kan een oppervlakte van 800 m2 gelijk worden beregend en met de voorhanden pompappara- tuur is het sproeiwerk in de kassen in anderhalf uur aan de kant. Het lijkt een hele soesa in deze tijd om voor een bedrijf als het on derhavige aan goed regenwater te komen, maar de voordelen zijn groot. B(j een bui water van 11 mm re kent men dat 1 mm verdampt, waar door een overblijvende hoeveelheid water in het bassin stroomt van 50.000 liter. Dat tikt dus lekker door. Het bas sin is pas gereed. Zoveel water staat er nog niet in, maar het vreemde van deze maand is ook dat het bijna niet regent. We durven overigens wel te voorspellen dat het bassin Een kijkje in het nieuw nagebouw de kassengedeelteDe oppervlakte hiervan is ruim 2000 m-. (Foto: Zierrkzeesche Nieuwsbode). T.V.-reportages Tour de France HILVERSUM, 22-6. De Franse te- levisie verzorgt van vrijdag 30 juni tot en met zondag 23 juli aanstaande elke dag een directe reportage van de Tour de France. Deze reportages zullen rechtstreeks door de NTS worden overgenomen. In deze uit zendingen via Nederland 1 wordt telkens een beeldverslag gebracht van het laatste gedeelte van de dag etappe en de aankomst van de ren ners. De juiste fijden van uitzending zijn niet te geven. Ze zullen in het algemeen in de middag tussen half vier en zes uur op het scherm komen. van de heer De Rijke deze zomer nog wel goed gevuld zal raken. Ge vuld, betekent vol water, dat op de kop af (nauwkeurig berekend) een dubbeltje per liter kost en dat is uiteraard belangrijk goedkoper dan een waterleidingbedrijf leveren kan. Torna len, komkommers, snijbonen De heer De Rijke heeft recentelijk opnieuw 2.000 m2 koudglas aan de bestaande kassen toegevoegd, zodat de totale oppervlakte is gekomen op 5.000 m2. Door betrachting van een efficiënte werkwijze en de middelen - waarvan het bassin er één is - kan hij het bedrijf alleen „runnen", ook al kost dat heel wat zweet, want binnen is het volmaakt tropisch. Tomaten, komkommers en snijbo nen zijn de produkten die er thans in de kassen gul voorstaan. Ze wor den geveild via de Veiling Z.H.E. De prijzen zijn niet helemaal om te juichen, maar de heer De Rijke heeft voor de toekomst met zijn kassen en zijn bassin - dunkt ons - nog menig boontje in de week. Dat is prettig voor een zo fraai gelegen en modern opgezet bedrijf, waarvan eerst vier jaar geleden de grondslag werd ge legd. Bijna elf miljoen voetballers in Europa DEN HAAG, 22-6. De 33 bij de UEFA (de Europese voetbalunie) aangesloten landen tellen met eikaar 10.968.750 voetballers. Hiervan neemt Rusland met 3.820.000 leden het leeu wendeel voor zijn rekening maar ook west-Duitsland doet met zijn 2.345.793 voetballers een flinke duit in het zakje. Engeland - de bakermat van het voetbal - staat met 750.000 spe lers op de derde plaats, terwijl IJs land met 2.000 leden de laatste plaats bezet. De Koninklijke Nederlandse Voet balbond heeft kort geleden de 14- jarige Huub Ovink als 600.000ste lid ingeschreven en neemt een hoge plaats in op de Europese ranglijst. Voetbal is het populairst in Noor wegen en Nederland waar een op de 21 inwoners lid is van een voetbal club. De waterstand is thans vrij laag, maar het regent ook bijna niet (Foto: Zieriikzeesche Nieuwsbode). België beschermt zijn aardappelmarkt DEN HAAG, 22-6. België heeft op grond van de in E.E.G.-verband toe gestane minimumprijsregeling, met ingang van donderdag 22 juni de grens gesloten voor de invoer van vroege consumptie-aardappelen uit de E.E.G.-landen. Voor de invoer van in Nederland geteelde, vroege con sumptie-aardappelen wórdt door Bel gië een uitzondering gemaakt op ba sis van het Benelux-verdrag. De minimumprijsregeling kan wor den toegepast als er nog geen E.E.G.- regeling bestaat. België heeft zo de mogelijkheid zijn markt te bescher men tegen buitenlandse aardappelen. WASHINGTON, 22-6. Zevenenzes tig leden van het Amerikaanse con gres hebben een beroep op president Johnson gedaan, aan te sturen op een actie van de veiligheidsraad met betrekking tot de oorlog in Vietnam. De V.S. hebben, ongeveer ander half jaar geleden wel de kwestie- Vietnam op de agenda van de vei ligheidsraad geplaatst weten te krij gen. Naar men meent te weten zou het voornamelijk aan tegenwerking van de Sowjet-Unie en Frankrijk te wijten zijn dat er geen stappen door de raad zijn gedaan. CAIRO, 23-6. De Russische presi dent Nikolai Podgorny heeft donder dagavond voor de derde maal in een etmaal geconfereerd met president Nasser. Na het eerste gesprek, onmiddellijk na Podgorny's aankomst in Egypte op woensdagavond, volgde donder dag een bespreking waarbij de Rus sische plaatsvervangende minister van 'buitenlandse zaken, Jacob Ma- lik, en de Russische ambassadeur in Cairo, Dr^itri Pojidsev, aanwezig waren. Bij de derde ontmoeting tussen Nasser en Podgorny was de Russi sche stafchef, maarschalk Matvei Za- charov, aanwezig. Zacharov staat aan het hoofd van een militaire mis sie, die een studie maakt van de Egyptische militaire behoeften na de nederlaag tegen Israël. BRUSSEL, 22-6. De burgemeester van Oostende heeft bij het ministerie van verkeer in Brussel geklaagd over laagvliegend'e Belgische, Nederland se, Franse en Engelse straalvliegtui gen, die de vakantierust aan de Bel gische 'kust verstoren. De piloten van die toestellen vlie gen de laatste tijd veelvuldig op ge ringe hoogte boven de kuststreek, vermoedelijk om zich vertrouwd te maken met de omgeving en de lan dingsbanen van het vliegveld van Oostende. Ze beginnen hun oefenin gen 's ochtends om vijf uur al, zo klaagt de burgemeester van Oost ende. In de Kamer van Volksvertegen woordigers in Brussel is donderdag geklaagd over proefnemingen op ge ringe hoogte met een nieuw type straalvliegtuig van de Sabena (een Boeing 727) boven Brussel. STRAATSBURG, 22-G. Het Eu ropees Parlement wil dat de rege ringen van de lidstaten ten spoedig ste de ministers van buitenlandse zaken bijeenroepen opdat de Euro pese Gemeenschap aanwezig kan zijn bij onderhandelingen die over de si tuatie 'in het Midden-Oosten worden gevoerd. Het dringt met klem aan op het openen van onderhandelingen teneinde een vredesverdrag tussen Israël en de Arabische staten tot stand te brengen. Het meent dat het bestaansrecht van Israël als staat niet kan worden betwist en het wil een handelspolitiek en een beleid in zake hulp aan vluchtelingen van de gemeenschap, om harmonischer be trekkingen tussen de staten van het Midden-Oosten te scheppen. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft besloten alsnog aan de agenda voor volgende week dinsdag 27 juni toe te voegen het ontwerp van wet dat voorziet in de aankoop van 105 Northrop F-5 vliegtuigen. Poging lot vergiftiging van echtgenote HANDEL, 22-6. Voor de tweede maal in één week is oostelijk Noord- Brabant opgeschrikt door een aan slag op het leven met gebruikmaking van vergif, zij het dan dat het deze keer tot een poging is gebleven. Op 1 juni jl. werd in het „St. Jozef ziekenhuis" in Veghel de 54-jarige mevrouw H. Hulspas uit Handel bij Gemert opgenomen. De volgende dag wilde een verpleegster twee sinaas appelen uitpei'sen, die de echtgenoot van de patiënte had meegebracht. De verpleegster zag echter iets merkwaardigs aan de inhoud van de sinaasappelen, gebruikte ze niet en liet ze in het laboratorium onder zoeken. Ze bleken een aanzienlijke hoeveelheid parathion te bevatten. Een onderzoek van de overige si naasappelen wees uit, dat één daar van ook een parathioninjectie had gekregen. Voor de officier van justitie in 's-Hertogenbosch, mr. Booster, die van een en ander in kennis was ge steld, was dit aanleiding om de 51- jarige echtgenoot H. in de nacht van 13 op 14 juni naar het groepsbureau van de rijkspolitie in Veghel te la ten overbrengen. H., die volledig ont kent, verklaarde geen parathion, noch een injectiespuit of naalden in huis zou hebben. Een onderzoek ter plaatse heeft echter zowel parathion als een injectiespuit met enkele naalden aan het licht gebracht. H. is gearresteerd. ZIERIKZEE, 22-6. De 22ste Zie rikzeese Avond Vierdaagse zit er weer op! Vier avonden hebben meer dan 900 wandelaars(ters) van diver se leeftijden, hetzü individueel of in club- of groepsverband de uitgestip pelde parcoursen (8 of 15 km naar gelang de leeftijd der deelnemers) afgelegd en het mag gezegd worden dat dit jaarlijks terugkerende sport evenement weer uitstekend geslaagd is. Uitgezonderd de 2e avond werden de tochten begunstigd door mooi wandelweer en hoewel sommigen hun behaald onderscheidingsteken nu niet bepaald „cadeau" hebben ge kregen, zullen allen wel met voldoe ning op „het wandelfestijn 1967" te rugzien. Donderdag, de laatste avond, was „het weer weer best" en in opgewek te stemming vertrok het legioen door het Vrijooortje en het Vrije over de dam de stad uit om de laatste étap pes te gaan afleggen. De kleintjes wandelden door Malta over de Zille naar de Leverdij'k, waar ze getrac- teerd werden op een ijsje, aangebo den door de Kon. Zeelamdia, Dit ging er best in en verfrist ging het op Schuddebeurs aan waar zij hun on derscheidingstekenen in ontvangst namen. Vandaar ging het over de Prov. weg naar het verzamelpunt in de Lange Blokweg. De 15 km lopers waren door de Oudeweg, Heuvelsweg, Kakkersweel- weg en Schouwse dijk naar Schud debeurs getrokken. Daar was de VI BRUINISSE. 21-6. - Een donkere avond in juni. Veel wind. Tussen zeven uur en half acht komen zo'n vijfentwintig auto's naar „De Schel denionden" te Bruinisse. Ongeveer zestig leden van de C.B.T.B. en van de C.J.B.T.B. Om kennis te nemen van de resultaten van de proefne mingen op het proefbedrijf. Na een algemene begroeting wordt gestart bij het wintertarwerassen- proefveld, namelijk de stikstof CuCoCel-proef. In het kort gezegd N. C.C.C.-proef. Verschillende ver houdingen in de stikstof en de C.C.C. zijn geprobeerd. Het beste resultaat hierbij gaf de gespreide stikstofgift - vroeg en laat met toediening van 2Vi liter C.C.C. per ha. In de rassen Tadorna en Ibis kwam nogal gele roest voor. Het beste resultaat wordt nog steeds verkregen met het tarwe- ras Felix. Wel komt in dit ras kor- reluitval voor. Vervolgens worden vele nieuwe rassen, die nog niet in de handel zijn, beproefd. Gezocht wordt naar de juiste verhouding tus sen de stikstofgift en de toediening van C.C.C., waarbij zo weinig moge lijk ziekten voorkomen bij een zo hoog mogelijke opbrengst. Een fout met een dubbele stikstofgift toonde aan, dat de stikstofgift per hectare nog wel wat kan worden opgevoerd. Uienproef velden Vervolgens kwamen de uienproef- velden aan de beurt. Hierbij was een uienselectieproefveld met 46 se lecties en ook een selectieproefveld Poolse uien. De rijenafstand en het onkruidbestrijdingsproefveld. Deze proeven hebben allen geleden onder een hevige regenval op de eerste Pinksterdag, waarbij al het land blank was komen te staan. Opmer kelijk daarbij was, dat daar waar het water was blijven staan, nu de beste resultaten werden gezien. Er waren voorts 1638 veldjes met nieuwe kweekprodukten uien. Aardappelrassenproefveld Het aardappelrassenproefveld be vatte 13 rassen. Voor de rooitijden- proef waren we nog te vroeg. Doch de onkruidbestrijdingsproef gaf pri ma resultaten. Bij de vele proeven met andere rassen blijkt toch nog steeds het ras Bintje de beste resul taten te geven. Bij het bodemvruchtbaarheids- prcefveld met erwten wordt dit jaar nagegaan de nawerking van de in 1965 gegeven stalmest en groenbe- mesting. De kleine erwten stonden er prachtig voor, terwijl de schok kers meer open grond te zien gaven. Camillebestrijding Van de camillebestrijding kan het volgende worden gezegd. Wegens VI-IFA weer present, die de groten op een pennywafel' en een rol snoep en de kleintjes op een rol snoep tracteerden. „Marche triomphalc" In de Lange Blokweg, waar het ge leidelijk aan steeds drukker werd m'et verwelkomers(ters), werd de stoet voor de terugkomst geformeerd. Voorafgegaan door „Kunst en Eer" ging het via de Ncbelpcort de stad in. Velen hadden op de Blokweg bloemen ontvangen en ook de ver schillende clubvlaggen werden mee gevoerd, zodat weer van een kleu rige en fleurige stoet gesproken mag worden. Het werd een ware „mar che triomphale". In de Korte Nobelstraat waren en kele vlaggen uitgestoken (misschien voor de deelnemende bewoonster?) en langs de straten waar de stoet passeerde wds de publieke belang stelling groot. Op het Havenplein In afwijking tot vorige jaren ver zamelden allen zich op het afgezette en gezellig verlichte Havenpiein, waar de voorzitter van het organisa tiecomité, de heer P. Verhage, de groepsprijzen uitreikte. Hij sprak et- zijn vreugde over uit dat op deze wijze en op deze plaats de deelne mers ontvangen konden worden. Terecht kon spreker getuigen van een fraai schouwspel, door de vele vele regens kon voor de opkomsi van de erwten geen bespuiting met D.B. P. plaats hebben. Op 5 juni - nog juist vóór de bloei - werd 15 liter D.B.P. per hectare toegediend, met een fantastisch resultaat. Alle ca- millen met dode koppen, waarbij de erwten maar iets hadden geleden. Suikerbietenproefveld Van de erwten ging de excursie naar het sterk gemechaniseerde sui kerbietenproefveld. Ook hier was veel schade door de vorengemelde wateroverlast. Er was een suikerbie tenproefveld met 13 verschillende rassen. Een onkruidbestrijdingsproef met zes verschillende middelen en een gemechaniseerde teeltwijzeproef met verschillende zaaiafstanden en rijenbespuitingen en niet gedund en met de hand en machinaal gedund. De zaaiafstand van 15 cm was prima. Machinaal dunnen geeft nu nog te veel verschillen. De zomergerst Tenslotte werden de zomergerst- proefvelden doorgenomen. Hier wa ren zowel Nederlandse als buiten landse rassen beproef.d Op zo'n kleine 100 verschillende rassen wer den verschillende ziektebest rij dingen toegepast. Er was één ras zonder kaf naalden (deinen). Voor de kweker zeer gewenst. Zomertarweras Orca Voor het laatst was er dit jaar nog een zaaizaadkwaliteitenproef met het zomertarweras Orca. Geprobeerd werden twee kiemkrachten en twee zaaizaadhoeveelheden. De resultaten hiervan zijn niet opmerkelijk. Bij het oogsten blijkt de opbrengst niet sterk afhankelijk te zijn van kiemkracht en zaaizaadhoeveelheid. In de schuur was het de C.B.T.B.- voorzitter, de heer J. A. van der Bijl, die de heer L. bij de Vaate zeer har telijk dank zegde voor de gegeven toelichting. Tevens maakte hij de be drijfsleider zijn compliment voor de wijze waarop dit werd gedaan en voor zijn bedrijf, wat er keurig bij lag. Hij wenste voorts de proefboer- derij op Schouwen-Duiveland nog een lang bestaan toe. Ook de leden werd hartelijk dank gezegd voor de deelname aan de excursie. De buitengewoon Brits gezant lord Alport is in Salisbury aange komen om te onderzoeken of er re den is de besprekingen met Rhodesië over de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring te hervatten. Ver wacht wordt dat zijn bezoek aan Rhodesië twee tot drie weken zal duren. bloemen, de verlichting en de vlag gen. Een aparte noot vormde hierbij de Majorettegroep van „Rust Roest"! Hij dankte alle wandelaars voor hun deelname en voor de prettige sfeer, die er al'le avonden geheerst had, al waren er enkele hardlopers geweest en werd er wel eens hooi langs de wegen aangetroffen. Een speciaal dankwoord richtte hij tot de politie, die op voortreffelijke wijze op gevaarlijke punten het verkeer had geleid. Voorts dankte hij de VI - VO-IFA en de Kon. Zeelandia voor de aangeboden tractaties, de drie Ro de Kruis-colonnisten (die het de laat ste avcnd neg vrij druk hadden ge had), „Kunst en Eer", de gemeente werklieden, die voor de afzetting van het plein en de verlichting hadden gezorgd en de 4 damesleidsters, dit* vier avonden de individuele 8 km- deelnemers onder hun hoede hadden gehad. Burgemeesterlijk „tot ziens" Burgemeester Kastelein, die met de beide wethouders aanwezig was sprak namens het college van b. en w. woorden van dank tot het comité en allen die aan het welslagen van deze Vierdaagse hadden medege werkt, waarbij hij opmerkte dat de ze kleur en fleur aan de stad heeft gegeven. De burgemeester sprak er zijn voldoening over uit dat zovelen aan de wandelingen hebben meege daan en hoopte dat de volgende maal het aantal nog groter zal zijn, spe ciaal cok wat de ouderen betreft. Met een „tot ziens volgend jaar" besloot de burgemeester. De heer Verhage dankte de burge meester voor zijn vriendelijke woor den waarbij hij zich, vooral wat het laatste betreft, van harte aansloot. De prijsuitreiking Hierna ging hij over tot de uitrei king der groepsprijzen. De dames- begeleidsters van de individuelen 8 km mochten allen een blijk van waardering in entvangst nemen. Na dat „Kunst en Eer" nog een nummer ten beste had gegeven begaven de 8 km loperties en de groepen zich huiswaarts en de 15 km individuelen zich naar het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw, waar de laatste hun onderscheidingsteken in ontvangst namen. Dit had een vlot verloop en na afloop sprak de heer Verhage nog een kort dankwoord. Tot slot nog een overzicht van de deelname. Als groepen liepen mee: Chr. Nijverheidsschool te Bruinisse (15 km); C.J.V. „Samen Verder", Zie- rikzec (8 en 15 km); 4 klassen van de Chr. Nationale school te Zierikzee (8 km); W.S.V. „De Vier Bannen", Nieuwerkerk (8 km); O.L. school, Noordgouwe (8 fan); G.V. „Rust Roest". Zierikzee (8 en 15 km met totaal plm. 250 deelnemers); „Delta Sport", Zierikzee (8 en 15 km met plm. 150 deelnemers); S.V. „Duive- land", Oosterland (8 en 15 km); Ka bouters (padvinders), Zierikzee (8 km). Padvinders en -sters. Z'zee (8 en 15 km) en „Vlijtige Handen", Z'zee (8 km). Verder plm. 50 individuelen (8 km) en 177 individuelen (15 km). Het slot was weer groots

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3