1000 SIMCA 5395,- GILIJAMSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kosygin en Johnson ontmoeten elkaar vandaag te Glassboro KAMERBREED „DE MAGNEET" Militair zeer ernstig gewond bij steekpartij Scotland Yard speurt naar valse munters Ierland wil bij de E.E.G. R E N E S S E 1 WAT 1EQT DE BIL T Minister Udink over de ontwikkelingshulp Accijnsheffing op frisdranken voor de ontwikkelingshulp? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 juni 1967 123ste jaargang' Nr. 19815 WAARIN OPGENOMIcN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Tuinder kreeg beschikking over enorm waterbassin Hel komt er toch non van NEW YOKK, 23-6. President Johnson en de Russische premier Alexei Ktsygin zijn het donderdagavond tenslotte eens geworden over een ontmoe ting. Heden (vrüdag)middag om 16.00 uur Ned. t(jd zullen de beide staats lieden in het plaatsje Glassboro - halverwege New York en Washington - bijeenkomen om de belangrijkste wereldproblemen te bespreken. Aan het besluit zijn dagen van frenetiek overleg voorafgegaan, tijdens welke de kansen op een topontmoeting nu eens vrij hoog, dan weer uiterst laag werden aangeslagen. De belangrijkste voorbereidingen werden getrof fen door de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Llewely Thompson, en de Russische ambassadeur in Washington, Anatole Dobrynin en schijnen vol- tcold te zijn door een langdurig gesprek tussen de ministers van buiten landse zaken Dean Rusk en Andrei Gromyko. De moeilijkheden die op het pad der onderhandelaars lagen - voort spruitend uit hat verschil in stand punt der twee mogendheden over de crisis in het Midden-Oosten - uitten zich in de kwestie van de plaats voor het topoverleg. Kosygin had duidelijk laten blijken dat hij naar New York was gekomen om in de spoedzitting van de algeme ne vergadering der V.N. steun te ver lenen aan de Arabische zaak en dat alleen New York als plaats van ont moeting in aanmerking kwam. John son hield, ondanks zijn verklaring dat hij elk moment en op elke plaats bereid was besprekingen te voeren ADVERTENTIE over een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten, vast aan Was hington of omgeving voor onderhan delingsplaats, omdat hij zich wil dis- tanciëren van de door Rusland bij eengeroepen spoedzitting van de ai- gemene vergadering. De ontmoetingsplaats Op voorstel van de gouverneur van New Jersey, Richard Hughes, werd besloten de ontmoeting te laten plaatsvinden ten huize van de rector van de universiteit van Glassboro. Amerikaanse en Russische functio narissen hebben de gehele nacht doorgewerkt om het twintig kamers tellende huis voor de ontmoeting ge reed te maken. Geen beleefdheidsbezoek Naar mededeling van het Witte Huis betreft het beslist geen beleefd heidsbezoek. De besprekingen be ginnen nog voor de lunch en zullen naar verwacht wordt tot diep in de middag duren. Naast de toestand in het Midden- Oosten komt ongetwijfeld de kwestie Vietnam ter sprake. In diplomatieke kringen is de af gelopen dagen druk gespeculeerd over een „package deal", waarbij Rusland zou inbinden inzake het Midden-Oosten in ruil voor een Amerikaanse belofte tot verminde ring van de oorlogsinspanning in Vietnam. Van officiële Amerikaanse zijde is echter uitdrukkelijk betoogd dat de regering geen verband ziet tussen beide kwesties. Voorts wordt verwacht dat John son zijn voorstel ter tafel zal bren gen om gezamenlijk af te zien van de opbouw van uiterst korstbare ra ketsystemen ter onderschepping van ballistische raketten. Ook wordt ge rekend op bespreking van het voor gestelde verdrag tegen de versprei ding van kernwapens. 3 Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT 5 Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 3 Bruinisse - tel. (01113)470 Om de opvolging van gen. Von Kielniannsegg BONN, 22-6 De Westduitse rege ring heeft de 55-jarige generaal Al- bert Schnez voorgedragen als opvol ger van generaal Adolf graaf von Kielmannsegg, die op 1 april a.s. het commando over de NAVO-strijd- krachten in midden Europa neerlegt. Dit commando dat te Brunssum ze telt, is de hoogste post die een West- Duitse militair in de NAVO kan be zetten. De benoeming moet geschie den door de NAVO-raad. Tegen de komst van generaal von Kielmanns egg dit jaar, in verband met de over brenging van het hoofdkwartier voor midden Europa (Afcent) uit Frank rijk naar Nederland, zijn vele pro testen geuit, omdat hij bij de Duitse inval in Polen in 1939 betrokken zou zijn geweest bij oorlogsmisdaden. Fatale boerderijbrantl DE RIPS, 22-6. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de schuren van de kapitale boerderij van de landbouwer T. Manders aan de Roelvinklaan te De Rips (gemeen te Bakel). In een ommezien sloeg het vuur via het rieten dak over naar de stallen. De vrijwillige brandweer van De Rips kreeg assistentie van de vrijwillige brandweer van Bakel. Schuur en stalling gingen geheel verloren, alsmede de hooivoorraad en landbouwwerktuigen. Zeventig varkens en vier stieren kwamen in de vlammen om. ROTTERDAM, 22-6. Twee recher cheurs van Scotland Yard, beiden expert op het gebied van de valse munterij, zoeken op het ogenblik in Rotterdam naar aanwijzingen welke kunnen leiden tot het oprollen van een bende valse munters, die de af gelopen jaren enorme hoeveelheden valse dollarbiljetten op het Europe se vasteland in omloop hebben ge bracht. Het onderzoek dat Scotland Yard: ook al geruime tijd in samenwerking met po'litieinstanties uit verschillen de West-Europese landen voert, kreeg vorige week een nieuwe impuls door de arrestatie in Rotterdam van twee Engelse kooplieden, waarvan' er een in het bezit bleek te zijn van een grote hoeveelheid valse 100 dollar biljetten. De Rotterdamse recherche arresteerde de twee, de 26-jarige John McCarthy en de 28-jarige Te rence Brian Stenton, toen een van hen probeerde aan een loketiste op het centraal station vier valse 1000 dollar biljetten ie slijten. Ook al om dat de vervalsingen nogal opvallend waren kreeg de loketiste argwaan en belde de politie, die de twee even later kon arresteren. Eergisteren werden McCarthy en Stenton in Rot terdam voor de officier van justitie geleid. McCarthy, de man op wie nogal wat valse 100-dollar biljetten Ovatie voor (scheidende) Hallstein STRAATSBURG, 22-6. Het Euro pees parlement heeft woensdag in Straatsburg de scheidende voorzitter van de E.E.G.-commissie, prof. Wal ter Hallstein, een minutenlange ova tie gebracht De assemblee gaf daar mee uiting aan de waardering die bestaat voor het werk dat de presi dent van de E.E.G.-executieve in de afgelopen jaren heeft verricht. Stortingen op giro 777 Ned. Rode Kruis DEN HAAG, 22-6. Op het giro- nummer 7 7 7, dat het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft opengesteld ten behoeve van de getroffenen in het Midden-Oos ten, is tot op heden een bedrag van ruim f 133.000,gestort. LOBITH, 22-6. De 20-jarige mili tair Leo Peelen uit Spijk bij Lobith. die ziekteverlof had, is op de laatste dag van zijn ziekteverlof door het optreden van een wachtmeester eer ste klas van de rijkspolitie levensge vaarlijk gewond in een ziekenhuis in het Duitse Emmerich terecht geko men. De militair, die met zijn 28-jarige buurman J. Goris bij een water- kolkje op het terrein van de steen fabriek T.N.A. in Aerdt was neerge streken om daar te vissen, raakte met de politie in een handgemeen. De wachtmeester die in burger was - hij had een dag verlof - kwam met een groot mes, dat vissers bij het hengelen gebruiken, uit zijn roei bootje op de militair afstormen en diende hem vijf steken toe. In het voorhoofd, het achterhoofd, de hart streek, de lever en in een longtop. Het drama speelde zich woensdag af na een hevige ruzie tussen de po litieman en het slachtoffer. De mili tair en zijn buurman hadden elk 8 flesjes bier op en waren flink aange schoten. De politieman zou gevraagd hebben, wat het tweetal daar te ma ken had. Er ontstond een woorden wisseling waarbij het tweetal de wachtmeester met bierflesjes en kluiten zand zou hebben bekogeld. De politieman zou toen uit zijn boot het vissersmes hebben gegrepen waarmee 'hij Peelen levensgevaarlijk verwondde. Het slachtoffer is nadien strompelend naar Elten bij een arts terecht 'gekomen, die hem per ambu lancewagen onmiddellijk naar het ziekenhuis in Emmerich liet over brengen. Wie met de pan*"** e- gonnen is nog y derzoek is jv .ijKsre- cherche sai. ue koninklijke marechaussee en wordt geleid door de officier van justitie in Arnhem mr. A. W. Holsteyn. Visdag voor gehandicapten AMSTERDAM, 22-6. Een oud-politieofficier en een zwaar gehandicapte invalide hebben een merkwaardig ini tiatief genomen, nl. de 21ste juni te verheffen tot de vis dag voor zwaar gehandicap ten. Deze dag is voor het eerst gehouden en wel door de vis dag te organiseren voor 36 mensen die anders aan hun bed gekluisterd zijn. Een Am sterdamse arts en tien helpers en helpsters hadden de me dische verzorging op zich ge nomen, een autobusbedrijf bood gratis vervoer naar IJ- muiden en terug aan. Een vis serijbedrijf had twee botters met bemanning ter beschik king gesteld, een restaurant bood na afloop een goed ver zorgd diner aan en een voor aanstaand visdeskundige had een snipperdagopgenomen om advies en hulp te geven en de hengels waarmee gevist werd aan te passen aan de ge breken waarmee de vissers te kampen hebben. Tenslotte maakte een goede vangst van deze dag een waar festijn. Mensen die dag in dag uit aan hun bed gekluisterd zijn en vreesden nooit meer de vis sport te kunnen beoefenen kwamen zodoende met een zelf gevangen maaltje vis thuis. waren gevonden, bleef aanvankelijk ontkennen te hebben geweten dat de biljetten die hij bij zich had gemaakt waren. Omdat echter de namaak zo evident was kon de Engelsman deze theorie niet lang blijven volhouden. Hij 'legde later een bekentenis af, waaruit onder meer bleek dat Mc Carthy de falsificaties in1 Londen door bemiddeling van een met name genoemde Engelsman had ontvangen. Tegen de tweede verdachte.op wie geen onechte biljetten waren ge vonden, kon men in Rotterdam wei nig uitrichten. Enimeloord krijgt kerk voor alle gezindten EMMELOORD, 22-6. In Emmeloord- west - in de Noordoostpolder - gaan de hervormden, de gereformeerden en de rooms-katholieken samen één grote kerk bouwen. Bijna 700 huizen staan of zijn in aanbouw in deze nieuwe wijk, welk aantal binnen af zienbare tijd zal groeien tot ruim 2.000 woningen. Het is de bedoeling de sacrale en liturgische ruimten zo te situeren, dat de kerkzaal of -zalen in het ge bouw zonder bezwaar ook kunnen worden gebruikt voor culturele of andere elementen. De hervormden en gereformeerden hebben reeds geruime tijd geleden overeenstemming bereikt over het projekt. Om financiële redenen heb ben nu ook de rooms-katholieken toenadering gezocht, waarmee de protestanten akkoord zijn gegaan. Men is het er nog niet over eens ge worden of het gebouw één of twee grote zalen voor de kerkdiensten zal moeten hebben. DEN HAAG, 22-6. Minister Udink heeft vandaag in de Tweede Kamer uiteengezet langs welke lijnen een heroriëntering van de ontwikkelings hulp zal plaatsvinden en een opsom ming gegeven van de normen voor hulpverlening. De minister, die sprak tijdens het debat over de hoofdlijnen van de ontwikkelingshulp, noemde vier „ac centen" die de richting van de her oriëntering aanduiden, t.w. Grote welvaartsverschillen maken de opbouw van een wereldorde on mogelijk. Het besef dat de oplossing van ve- SCHIPHOL, 22-6. Teneinde de aansluiting van de republiek Ierland bij de E.E.G. te bespreken is met een lijn to es tel van Aer Linques de Ierse premier, Jack Lynch, met zijn minis ter van financiën, Charles Haughy, naar ons land gevlogen. Bij zijn aankomst op Schiphol zei hij: „Wij hebben al in 1961 een ver zoek om lid te worden van de E.E.G. ingediend, dus nog iets eerder dan Engeland. Uit praktische overwegin gen is het voor Ierland echter nood zakelijk zich gelijktijdig met Enge land aan te sluiten Wij Ieren, zijn ons meer bewust dat wij deel uit maken van Europa, dan over het al gemeen gesproken 'het geval was met de Engelsen. De Ierse bevolking heeft dan ook al jaren lang algemeen het nut van aansluiting bij de E.E.G. on derkend." In Den Haag zullen de beide mi nisters, die 'door de secretarissen-ge neraal van 'buitenlandse zaken en van financien worden begeleid, over de E.E.G. besprekingen voeren met minister-president de Jong en met de ministers De Block van economi sche zaken en Witteveen van finan cien. Drinken in België BRUSSEL, 22-6. Ruim 3800 Belgen hebben in de eerste vijf maanden van dit jaar een rijverbod opgelopen wegens dronkenschap achter het stuur. 120 van hen werd voor het le ven het recht ontnomen om een auto te besturen, zo blijkt uit een over zicht 'dat de Belgische rijkswacht heeft gepubliceerd. Tel. (01116) 370 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ISOOOCCOCCCCOCOCCCCOCCCÖOö Vraag raad. maar gebruik eigen gezond verstand. Je SUEZDeze foto, die gepubliceerd werd in het Arabische weekblad Al Mus- sawar, moet een beeld geven van de training van jonge Egyptenaren in het gebruik van wapens voor de „volgende ronde". De training en bewapening zou dag en nacht doorgaan. Vrij warm le problemen jaren zal vergen. (In dit verband karakteriseerde de be windsman het ontwikkelingsdecen - nium aJs een eerste poging om tot een samenhangend beleid te komen). Groeiende evenwichtigheid in het ontwikkelingsbeleid en het hulpver- L'eninigsbeleid. (Deze werden vroeger gekenmerkt door bepaalde „modes". Thans dreigt het gevaar dat land bouwontwikkeling de grote mode wordt). Teneinde doeltreffende hulpverle ning te bevorderen moeten de hulp verlenende landen hun activiteiten op bepaalde landen richten. Geslaagde, nieroperatie door helicopterhulp BRUSSEL, 22-6. Een hefschroef- vliegtuig van de Belgische lucht macht heeft woensdag een nierope ratie helpen slagen door eer. nier over te brengen van het universitaire centrum te Gent naar de universi taire kliniek te Leuven. Het trans port mocht, wilde de operatie slagen, niet langer dan drie kwartier duren. Dank zij de helikopter hield men nog een kwartier over. ADVERTENTIE Verwachting tot zaterdagavond: Vrij warm weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk een regen- of onweersbui; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. 24 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 23.31, onder 6.06. 25 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 23.52, onder 7.26. 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op onder 8.46. Laatste kwartier: 29 juni te 19.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 juni 25 juni 26 juni 4.43 v.m. 5.29 v.m. 6.12 v.m. 17.07 n.m. 17.46 n.m. 18.27 n.m. 16.50 n.m. 17.33 n.m. 18.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 juni 4.22 v.m. 25 juni 5.07 v.m. 26 juni 5.52 v.m. Springtij: 24 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 23-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die zich giste ren boven de Britse eilanden ontwik kelde trok via de Noordzee in noord oostelijke richting en bevond zich vrijdagochtend boven het Skagerrak. Een front van deze depressie bereik te vrijdagochtend uit het noorden ons land. Het laat zich echter aan zien, dat dit front ons land niet zal passeren, doch boven onze omgeving tot stilstand zal komen en later weer in noordelijke richting zal gaan be wegen. Het front zal ook zaterdag wolkenvelden boven ons land ver oorzaken onder invloed van onweers storingen die zich boven Frankrijk kunnen ontwikkelen blijft de kans op onweer voornamelijk voor het zuiden van het land bestaan. De wind zal daarbij zwak tot matig zijn en morgen in hoofdzaak waaien uit zuidelijke richtingen. Vooral in het zuiden van het land wordt het hierbij vrij warm weer De Washington Post van donder dag schrijft uit kringen van de ge heime dienst vernomen te hebben dat China waarschijnlijk zijn eerste waterstofbom uit-een vliegtuig heeft laten ontploffen. De Parijse politie heeft 17 schil derijen, die van de hand van beken de kunstenaars als Modigliani, De- rain en Leger zouden zijn voor on derzoek in beslag genomen. De doe ken waren tentoongesteld in een kunsthandel in de wijk Saint Ger main des Pres. De hei-komst is niet bekend. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 22-6. Het katholie ke Tweede Kamerlid mr. J. A. Mom- mersteeg heeft de mogelijkheid ge opperd een accijns op frisdranken te heffen teneinde de ontwikkelingshulp te verhogen. Mr. Mommersteeg, die sprak gedu rende het kamerdebat over de hoofd lijnen voor ontwikkelingshulp, meen de dat met een volgend jaar te ver wachten gebruik van meer dan een half miljard liter frisdranken, een accjjns van vijftien cent per liter - of drie cent per glas - 75 miljoen gulden zou opbrengen. Een accijns van vier cent per glas zou in een opbrengst van meer dan 100 miljoen gulden resulteren. De katholieke afgevaardigde ver klaarde dat niet alleen op lange ter mijn het voor ontwikkelingshulp be- schikbaré bedrag geleidelijk moet worden verhoogd, maar dat ook op korte termijn aanzienlijk meer zal moeten worden uitgetrokken. Indien men werkelijk een internationaal ontwikkelingsbeleid wenst zal men de totstandkoming met extra bij dra-' gen moeten stimuleren, terwijl ook Indonesië's economisch herstel grote bedragen zal vergen. Aanwending spaarmiddelen Afgezien van de mogelijkheid om andere uitgaven te verlagen - bij voorbeeld de defensiebegroting - om aldus middelen voor ontwdkkelings hulp te verkrijgen zou de regering wellicht kunnen stimuleren dat spaarmiddelen renteloos of tegen een zeer lage rente beschikbaar worden gesteld voor investeringen. Deze bij voorkeur door de Nederlanse investe ringsbank voor ontwikkelingslanden uit te schrijven leningen, zouden dooi de staat moeten worden gegaran deerd en zijn vrijgesteld van vermo gens- en successiebelasting. Ten ein de brede deelname te bevorderen zouden kleine coupures, van bijvoor beeld f 25,-, moeten worden uitge geven. Voorts zou de regeling dat het be drag van giften voor algemene lief dadige of culturele doeleinden dat een procent van het inkomen te ho ven gaat aftrekbaar is voor de in komstenbelasting, zo moeten worden gewijzigd dat het gehele bedrag af trekbaar is. Mr. Mommersteeg verklaarde dat in. september zou kunnen blijken dat een belastingverhoging onvermijde lijk is. Het is echter belangrijk een zekere psychologische band te leg gen tussen een bepaalde belasting en een bepaald doel. Men zou kunnen denken aan speciale ontwikkelings- opcenten op de loon- en inkomsten belasting - met een redelijke vrije voet - of opeenten op de weeldebe lasting, In Nederland wordt echter op fris dranken, in tegenstelling tot wijn, bier en gedistilleerd, geen accijns ge heven. Een dergelijke heffing zou niet in strijd zijn met de belasting- harmonisatie in de E.E.G.. aldus mr. Miommersteeg. I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1