volkoren biscuits 55 JAMIN voordeel I aanbieding U bent geld waard! Alles over klederdrachten voor de Plattelandsvrouwenbond <c <R 300 gram JHÏ J 1150 gram 9» 9? Algemene Bank Nederland KENT U UW MEDEMENSEN? STREEKNIEUWS Wisselbeker van Nat. Instituut voor Brouw gerst weer voor Haamsleedse graanhandel ZIERIKZEKSCIIE NIEUWSBODE Uuuderdag 22 juni 1967 Nr. 19811 „Vau mensen en poppen" Z1ERIKZEE, 21-6. De Nederlandse DOnd van Plattelandsvrouwen, afde ling Schouwen, hield dinsdagmiddag in restaurant „Mcndragon" haar laatste bijeenkomst van dit seizoen Mevrouw .1. 11. J. van liees-Cino uit Amstelveen hield een causerie geti teld „Van Mensen en Poppen" over klederdrachten in Nederland en de bijzonderheden daarvan. Zij had daartoe 80 verschillende poppen uit haar „Atelier Cino" mee- Venomjgn en wist van elke kleder dracht afzonderlijk wel iets bijzon- d. i s te vertellen. Hoewel de kleder drachten uiterlijk heel veel verschil len zijn er toch wel enkele algemene regels waar te nemen. Vissers en landbouwers Zo dragen vissers veel meer zilver en goud bij zich dan landbouwers, mdat de sieraden bij de vissers als „itservedaalders" dienden als zij in vreemde havens vertoefden. Vissers- drachten hebben ook altijd korte mouwen en korte, dikwijls bont- mutsjes. „Oprijtjes" (vouwtjes) in de schort betekende rijkdom. Hoe meer >prijtjes, hoe rijker de draagster, om dat er zodoende veel stof verwerkt was. Aan do kanten mutsen was ook de financiële toestand van de draag ster af te lezen: een smal kant, arm en een breed kant, rijk. De bandijzers zijn bij de dames drachten typerend voor Noord-Hol land, de oorijzers vcor de noordelijke provincies, terwijl de mannen in de noordelijke provincies blauwe kou. sen dragen. ADVERTENTIE 9? van 22 t/m 28 juni m 9* 9» 9> 9» 9? 9? 9» 9? Aan elke bijzonderheid die een dracht kenmerkt is een geschiedenis vooraf gegaan. In Oost-Brabant droegen de dames bij hun zondagse dracht zogenaamde bloemenpoffert- jes op het hoofd. Dit was oorspron kelijk alleen bedoeld om naar de kerk te gaan. In de kerk waren na melijk dikwijls vleermuizen die dan tijdens de preek storend rondvlogen. Omdat ce mensen geloofden dat de ze dieren het vooral op vrouwen hoofden voorzien hadden begonnen de dames naar een afweermiddel te zoeken. Zij venden dat in toeven bloemen op het hoofd te dragen wat ie vleermuizen dan af zouden schrik ken. De dracht van het Limburgse plaatsje Steïn doet sterk aan de Poolse drachten denken. Dit vindt zijn oorsprong in het feit dat inder tijd hier veel Poolse vluchtelingen woonden, veelal groentevrouwtjes die hun kleedeewoontes uiteraard niet opgaven. Zo is in Vlieland de Deense invloed merkbaar en in Hindelcpen de Indische. De Hinde- loper vissersmannen waren oor spronkelijk Oost-Indiëvaarders en namen de indrukken die zij daar op deden mee naar huis. Dit verklaart de Sinterklaasachtige dracht waar mee de vrouwen uit Hindelopen zich tooiden: de zennedoek om het hoofd en de wijde kleurige mantel, waar onder dan ook weer kleurige doeken en rokken gedragen worden. De labedissen of polsmoffen zijn ontstaan doordat een dominee al die blote armen 'zondags in de kerk een onzedelijk gezicht vond en de dames verbood de volgende zendag zo in de kerk verschijnen. De vrouwen begon nen dus moffen te breien, later maakten zij van deze moffen ware kunstwerken, bewerkt met kraaltjes en gemaakt van fijne stof. Specimen uit de collectie In de collectie die mevrouw Van Hees toonde waren ook opgenomen de vier kaasdragertjes van Alkmaar; het turfsteekstertje uit Amstelveen, met haar gemeniede klompjes tegen het vocht; Amsterdamse weeskinde ren, gekleed in zwart en rood; een fabrieksmeisje uit Rijssen; een stift- SPORTBERICHTEN WIELRENNEN Derde plaats voor Wini Evertse in Ekeren-Donk (B.) Na eerdei' in Eeklo (België) op de 7c plaats te zijn geëindigd kwam Wim Evertse te Ekeren-Donk (Bel gië) voor de dag met een fraaie 3e plaats In deze wedstrijd kwamen 65 renners aan de start die 50 ronden van 1600 m. hadden af te leggen. Door het bijzonder hoge tempo waarin werd gereden was het bijna niet mogelijk om met enig succes een uitlooppoging te wagen. Toch slaagden Huybrechts, Spetgens en de Belg Wuytack (vorige seizoen zes overwinningen bij de amateurs) er in 100 m. voorsprong te nemen. Wim Evertse en Tony v. Gaal zagen bij tijds het gevaar en getweeën slaag den zij er in uit de greep van het peloton té komen. Na een verwoede jacht, waarbij zij meter voor meter op de koplopers inliepen slaagden zij er in met de drie vluchters aanslui ting te krijgen. Goed samenwerkend slaagden zij er hierna in hun voor- spreng op het peloton te handhaven. Na een verbeten eindspurt ging Riny Huybrechts uit Etten als eerste over de finish gevolgd door de Belg Wuy tack, Wim Evertse, Tony van Gaal uit Óssendrecht en als vijfde J. Spet gens, Someren. Het peloton volgde op goed 10 sec. na het bovengenoem de vijftal. dametje uit het witte stadje Thorn, de eenste sociale werkster tjes van Nederland, kloosterlingetjes die zich als eersten onder de mensen bega ven om liefdewerk te doen; en ook de bekende figuur f.Bartje" naar het boek van Anne de Vries. Als hobby begonnen Mevrouw Van Hees is haar werk als hobby begonnen toen zij ontdekte dat men eigenlijk maar weinig meer wist van klederdrachten. Zij vond het aankleden van poppen een ma nier om er tenminste nog iets van te bewaren. Zij maakt de drachten tot in de kleinste details nauwkeurig na en komt daarbij door overlevering, van mensen die het nog kunnen we ten en soms nog dragen, aan de juis te gegevens. Haar atelier heeft hel pers in bejaardentehuizen, patiënten in verpleeginrichtingen, ongehuwde moeders en weduwen. De secretaresse, mevrouw Burck, dankte haar voor de vlotte uiteenzet ting waarnaar de dames geboeid hadden geluisterd. De dames van de Bend van Plattelandsvrouwen zul len weer in september bijeenkomen voer de na jaar vergadering. Bejaarden naar Voorne De bejaarden van Dreisohor zullen cok deze zomer weer een uitstapje maken. Als reisdoel is het voorma lige eiland Vcorne en Putten in Zuid- Holland gekozen, hetgeen tegen woordig vrij gemakkelijk bereikbaar is. De reis zal onvoorziene omstan digheden voorbehouden op woensdag 12 juli a.s. worden ondernomen. Vriendenschaar op reis De reisvereniging^ „Vriendenschaar" te Dreischor is Voornemens haar jaarlijkse reisje te houden op zater dag 24 juni a.s. Men zal o.a. bezo- ken brengen aan Valkenburg terwijl ook België in het reisprogramma is opgenomen. OOSTERLAND Bouw bejaardenwoningen Het persbericht 'betreffende de bouw van de bejaardenwoningen te Oosterland vermeldt abusievelijk dat er 24 exemplaren zullen worden ge bouwd door de firma F. den Hartog te 's-Gravendeel. Dit zijn er echter nog steeds 23. Negen stuks aan de westkant van de Van denAbeele- straat en veertien aan de oostkant. Veel kleurigs te zien op kijkavond „Radda Barnen" Op dinsdagavond 20 juni vond in dc lokalen van de Chr. kleuterschool: „Radda Barnen" alhier een tentoon-; stelling plaats van het door de kleu ters in het afgelopen jaar gemaakte werk. Er bestond, vooral van de kant van de ouders, goede belangstelling, terwijl ook enige bestuursleden, cn natuurlijk het onderwijzend perso neel aanwezig waren. Gemakkelijk komt men tot de conclusie dat de 67 leerlingen, die momenteel de school bezoeken, niet stil hebben gezeten. Er was van alles te zien: knipwerk, vlechtwerk, spatwerk, doedelen, frommelen en vlakvullingen. Het kleurenspel gaf het geheel een fees telijk tintje. Cok het tekenwerk van de kleinen was bepaald grappig. De dames-onderwijzeressen komen voor het werk een woord van lof 'toe. In het cog' vallend is het grote verschil scholen nog bestonden, waar in het met vroeger tijden toen de bewaar- uiterste geval een papieren matje mocht worden gevlochten. Wel een hemels breed verschil met het hui dige kleuteronderwijs. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. In totaal zijn 870 gevallen van oorlogsschade geteld in de israelische sector van Jeruzalem. Tijdens de gevechten van 5. 6 en 7 juni zijn vierhonderd huizen door Jordaanse granaten getroffen. BALTIMORE. Goochelaar Phil To- mas in Baltimore is ontgoocheld. Zijn hele collectie gedresseerde vlooien, die hij in lucifersdoosjes bewaarde, is gestolen. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië heeft op een persconferen tie in Ammen gezegd „geen enkel land te beschuldigen van het sturen van vliegtuigen om Israël te helpen bij de oorlog in het Midden-Oosten We beschuldigen geen enkel land. CAGLIARI, SARDINIË. Sardijnse bandieten hebben in een vuurge vecht in de omgeving van Orgosolo twee politieagenten gedood. PARIJS. De Gaulle staat nog steeds hetzelfde tegenover Engelands ver zoek om lid van de E.E.G. te mogen worden. Hij heeft dit premier Wil son van Engeland duidelijk gemaakt bij het overleg dat beide staatslie den maandag en dinsdagmorgen in Parijs hebben gevoerd. JERUZALEM. De Israëlische oud premier David Ben Goerion heeft op een bijeenkomst van het bestuur van zijn partij Rafi gepleit voor slechting van de muren om de oude stad van Jeruzalem. KHARTOEM. De Soedanes rege ring heeft gezegd bereid te zijn tot het organiseren van een arabische topconferentie, die zaterdag in Khar toem zou moeten beginnen, over de gevolgen van de arabische oorlog te gen Israël. SAIGON. Te Due Pho in de zuid- vietnamese provincie Ngai, 530 km ten noordoosten van Saigon, zijn amerikaanse munitiedepots zo goed als vernietigd door brand. Veertien amerikaanse militairen werden ge wond. ADEN. Bij een poging om een mui terij van zuidarabische militairen en politie in Aden te onderdrukken zijn dinsdag 20 britten om het leven ge komen en 25 gewond geraakt. WASHINGTON. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft meegedeeld, dat de Chinese water stofbom in de onderste lagen van de atmosfeer tot ontploffing is gebracht en dus niet op een hoogte van 30 tot 50 km zoals de japanse deskun dige Tetsoeo Kamata heeft verklaard NEW YORK. Premiet Kosygin van de Sowjet-Unie en de franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, hebben in New York een onderhoud van ongeveer een uur ge had over de situatie in het algemeen in het midden-Oosten en de kans op een vreedzame regeling van de huidige crisis. TEL AVIV. De Israëlische rege ring heeft een juridisch onderzoek gelast naar de aanval op het ameri kaanse onderzoekingsschip Liberty, waarbij vijfendertig personen om het leven kwamen. KINSJASSA. Een Kongolees dorp aan de grens met Angola is op 7 en 8 juni door Portugese vliegtuigen be stookt. Twee dorpelingen werden ge dood en twee gewond. Dit is mee gedeeld door de in Kinsjasa geves tigde Angolese revolutionaire rege ring in ballingschap. ATLANTA, GEORGIA. In de ne- gerwijk van de amerikaanse stad Atlanta is het opnieuw tot ongere geldheden gekomen waarbij een man op leeftijd werd doodgeschoten en een jongen van negen jaar en een derde persoon schotwonden opliep. ADVERTENTIE Voor de vierde maal ZIERIKZEE: Orgelbespeling Lutherse kerk Temidden van de verschillende nieuwe orgels die in de laatste jaren in Zierikzee gebouwd zijn, neemt het crgel van de Lutherse kerk in de Pieterseliestraat een eervolle plaats in. Het is een bijzonder fraai instru ment met 14 stemmen, gebouwd door de Zweedse orgelmaker O lot Ham- me rsb erg. Het aantrekkelijke kerkje heelt een zeer gunstige acoustiek en is ui termate geschikt voor het geven van die fijnzinnige, intieme concerten, waaraan tegenwoordig zo'n grote behoefte blijkt te bestaan. Onder de noemer „Orgelvesper" zal daarom de bekende organist Henk Korteweg cp zondag 2 juli a.s. aanvang 16 uur, een bespeling geven cp dit mooie instrument. Het pro gramma vermeldt uitsluitend wer ken van oude meesters. DREISCHOR Driedaags reisje o.f.-school-jeugd De hoogste klassen van de Open bare lagere school hebben hun drie daagse schoolreisje weer achter de rug. Zaterdag werd met een drietal Darticuliere auto's naar Chaam in Brabant gereden, waar gelogeerd werd in de jeugdherberg „Het Put- ven". Van daaruit werden o.a. trips gemaakt naar het textielmuseum in Tilburg, de Drunense duinen en het Eurostrand. In totaal maakten 17 jongens en meisjes deel uit van deze reis. Maan dagavond arriveerde men weer ruim /oldaan in Dreischor. Ook het school hoofd. de heer en mevrouw M. van der Maas namen aan het reisje deel. De auto's waren ditkeer beschikbaar gesteld door mevrouw T. van Nieu- werhuijze-Zwagemaker, de heren D. A. van Dcnge en J. K. van der Lin de alsmede dp auto van het school - h: ofd zelf. HAAMSTEDE, 20-6. Van Numans- derp heeft graanhandel Gebr. Lan- degent uit Haamstede de grootste eer die er in de Nederlandse brouw- gerst-handel te behalen is, mee naar huis gebracht in de vorm van een grote wisselbeker, die dit graanbe- drijf nu vcor de 4e maal in haar be zit heeft gekregen. Deze door het Nationaal Instituut voor Brouwgerst, Mout en Bier T.N.O. (N.I.B.E.M.) beschikbaar ge stelde wisselbeker werd door het Haamsleedse bedrijf in 1951, '60, '61 en in 1966 gewonnen. Er wordt bij deze keuring gerekend naar het oogstjaar, dus de nu gewonnen beker geldt voor oogst 1966. Het instituut moet een gehele oogst keuren, want dan pas kan een oordeel gevormd worden over de ingezonden partijen. Gebr. Landegent behaalden de tro fee in de klasse: prijzen voor han delaars die in het afgelopen seizoen het meest geregeld grote hoeveelhe den brouwgerst van goede kwaliteit aan de Nederlandse Brouw- en Moutindustrie hebben geleverd. In totaal werd een steekproef genomen Denkt U daar eens aan wanneer U iets wilt aanschaffen óf wanneer U om andere redenen voor een grote uitgave komt te staan en niet direct over contant geld kunt beschikken. U persoonlijk lenen wij dan het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-): zónder borg of andere zeker heid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over deze Persoonlijke Lening zal men U gaarne op al onze kantoren (meer dan 370) iedere gewenste inlichting geven. over 2546 ton gerst van het ras Cam- brinus, het ras dat de laatste jaren haar zo succesvolle voorgangster Balder naar de historie heeft ver wezen. Er heerst een zekere voldaanheid op het grote, aan de Meeldijk in Burgh gelegen graanbedrijf, zowel onder de beide firmanten dan wel onder het personeel, wamt er is van hoog tot laag hard en secuur gewerkt ;>m de brouwgerst zo goed en schoon mogelijk af te leveren. Een zeker deel van deze behaalde eer schui ven de firmanten af op de 'landbou wers van geheel Schouwen-Duive- iand en zelfs nog enkele uit Sint Fhilipsland die ook hun beste zor gen aan het gewas gaven en op deze manier een uitstekend produkt af leverden, zodat het predikaat brouw gerst voor de volle 100 procent ver antwoord was. Het gemiddelde pun_ tenaamtal was 53 terwijl de kiem- kracht 98 procent bedroeg. In andei streken was de kiemkracht aanmer kelijk minder. De beker prijkt nu op de schoorsteenmantel in het kantoor van het bedrijfsgebouw. (Foto: Zicrikzecsehc Nieuwsbode). ledereen kan een goed mensenkenner worde» De aanleg voor mensenkennis heb ben we van de natuur meegekregen. Reeds in de wieg doen we onze er varingen op met mensen en trekken daar onze conclusies uit. Zo is het leven de beste leerschool om men senkennis op te doen. Ieder heeft het in zich en wanneer we in vreemd gezelschap komen, zul len we, dikwijls zonder het te we ten, onze mensenkennis inschakelen om die vreemde mensen te ontleden en we komen dan reeds heel snel lot gevolgtrekkingen die resumeren in „sympathiek"' of antipathiekTot zover gaal vrijwel ieders mensen kennis. Maar het is niet voldoende, want we moeten meer weten van de mensen waarmee we in aanraking komen. Mensenkennis is namelijk het bes te middel tot zelfbehoudWanneer wij een goed mensenkenner zijn, we ten we niet alleen of iemand ons sympathiek of antipathiek is, maar ook waarom. Welke eigenschappen de bewuste persoon vermoedelijk heeft en wat we van hem of haar kunnen verwachten. Om dit laatste te onderkennen, moeten we onze kennis verdiepen. Dit behoeven we niet te doen door in geleerde boeken te gaan snuffelen, maar gewoon in het dagelijks leven onze ogen de kost geven en niet alleen met ons gevoel de medemens te beoordelen, maar ook met ons verstand. Welke overeenkemende kenmerken? We beginnen met ons alle sympa thieke personen, die wij kennen, voor de geest te roepen. We be schouwen hun uiterlijke en innerlij ke eigenschappen, waarover wij door de jarenlange kennis kunnen oorde len. Welke kenmerken hebben deze mensen gemeen? Wat zien we in het uiterlijk van vrolijke, actieve men sen? Wat lezen we in hun ogen, hoe is de vorm van hun mond, neus. han den, kortom wat zijn herkennings tekenen, waaraan we hen kunnen herkennen? Inderdaad zullen we bij nauwkeu rige beschouwing, constateren dal al die mensen, die ons om de een of andere reden sympathiek zijn, iets gemeen hebben. Voorts dat bepualdc karaktereigenschappen ook door de uiterlijke tekenen gekenmerkt wor den. Het zelfde spel herhalen we bij mensen die ons antipathiek zijn. Welke overeenkomende kenmerken hebben deze lieden, welk uiterlijk heeft de agressieve, de huichelaar? Een gewaarschuwd mens Zeker, wc zullen de fijne trekjes van iemand, mond, neus en handen dikwijls niet zo gemakkelijk voor dc geest kunnen halen, maar tenslotte is dit onderzoek ook niet een kwestie van één avond. neen. we wachten rustig lol we die mensen weer eens ontmoeten en bekijken ze dan nauw keurig en op een andere manier dan voorheen. De wetenschap die we daarmee opdoen, maakt van ons een goedmensenkenner. Later kunnen we er buitengewoon veel voordeel van hebben, want wan neer we eens iemand ontmoeten die een antipathieke indruk maakt, vra gen we ons meteen af, waarom. We beschouwen de persoon nauwkeuri ger en zien welke kenmerken het zijn. Als wij die nu reeds eerder bij anderen ontdekten kunnen we dade lijk zeggen wat we van deze persoon te verwachten hebben, zoals luiheid, onbetrouwbaarheid, agressiviteit of wat het ook zij. En een gewaar schuwd mens telt voor twee: u weet wat u aan uw medemensen hebt.' Maar nu uzelf! Wanneer u zo'n studie hebt ge maakt van anderen, is hel ook goed dat u uzelf kent. De meeste mensen kennen zichzelf heel slecht. Zij ken nen hoogstens twee of drie goede en I of 2 slechte eigenschappen van hun eigen persoon, maar daar houdt het mee op. Leer uzelf eens beter ken nen en maak ook een studie van uw eigen karakter. U zult dan spoedig oemerken, dat hel helemaal niet ver wonderlijk is, wanneer sommige mensen u onsympathiek vinden, want ongetwijfeld zijn er in elk mens bepaalde dingen die een ander stoten. Toch moet u voorzichtig zijn met het willen verbeteren van slechte eigenschappen, hoe raar dat ook mag klinken, want tegenover het slechte staat onverbiddelijk het goede. Zo is iemand die vergeetachtig is, meestal een goed vergevingsgezind mens. Een te grote goedheid van vertrouwen is een fout, maar er staat aan de andere kant de bekwaamheid tot liefheb ben tegenover. Door het een te on derdrukken moet men oppassen ook hel ander niet weg te werken. U moet bij het trachten uzelf te ver beteren dus liiterst voorzichtig te werk gaan! CALCUTTA In West Bengalen (India) is in verband met de voedsel schaarste het weekrantsoen rijst per volwassene verminderd tot 1750 gr. G; a teren hebben gewapende betogers vier treinen tol stoppen gedwongen e;ï verscheidene wagons met levens middelen voor Calcutta geplunderd. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT i en... als „toetje" na mm de maaltijd VS van niet duur wel heerlijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3