1 I GILIJAMSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oe Thant zou vertegenwoordiger moeten zenden naar M.-Oosten KAMERBREED j „DE MAGNEET" j MIDDEN - OOSTEN Wordt crematie op één lijn gesteld met begraving? Nog geen gesprek Johnson-Kosygin Naar nikkelen guldens en rijksdaalders Miljoenenorder voor r Werksp oor i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19814 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. m dit nummer: H erinnerin gsbank voor Duiveland Brits plan in V. N NEW YORK, 21-6. De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Geor ge Brown, heeft woensdag een be roep op de Verenigde Naties gedaan, onverwijld een vertegenwoordiger naar het Midden-Oosten te zenden. Deze zou secretaris-generaal Oe Thant van advies moeten dienen over de situatie ten aanzien van het be stand en het behoud van de vrede. Hij zou ook een actieve rul moeten spelen met betrekking tot alle par tijen in het bewuste gebied. Minister Brown, die als eerste spreker na de hervatting van het de bat optrad, pleitte ook voor uitbrei ding van het perseneed en het ma terieel van de Verenigde Naties-or ganisatie voor toezicht op het be stand onder leiding van de Noorse luitenant-generaal Odd Bull. In dit verband verzocht hij Israël, genernah Buil weer de beschikking te geven over zijn hoofdkwartier in Jeruza lem, dat sinds de strijd tussen Is raël en Jordanië door Israëlische mi litairen bezet word1: gehouden. De Britse bewindsman achtte het noodzakelijk dat de Verenigde Naties in de een of andere vorm weer in militair opzicht werkzaam worden in het Midden-Oosten, wil de vrede in dat gebied verzekerd blijven. Op Israël deed Brown een plechtig beroep, niet het Jordaanse deel van Jeruzalem te annexeren, omdat het zich dan zou isoleren van de wereld opinie. Sprekend over een terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten verklaarde de Britse minister: „Naar mijn mening mag een oorlog niet leirlen tct gebiedsuitbreiding". Enorme gasexplosie in woning te Tilburg TILBURG, 21-6. Een gasexplosie heeft in een woning aan de Dr. P. van Hoekstraat te Tilburg een rava ge aangericht. Het interieur werd totaal vernield. Er brak geen brand uit, ondanks de geweldige steek vlam die ontstond toen het vrijelijk uit twee geopende kranen van een gastoestel gestroomde gas werd aan gestoken door de waakvlam van een geyser Op het moment van de ex plosie was de 38-jarige bewoonster de W. alleen thuis. In het gezin wa ren ernstige moeilijkheden de laat ste tijd en de politie vermoedt dat de vrouw een wanhoopsdaad heeft wil len verrichten. Zij werd bewusteloos naar het ziekenhuis vervoerd. De Israëlische V.N.-vertegen- woordiger Gideon Rafael heeft woensdag in een brief aan de voor zitter van de Veiligheidsraad cate gorisch de Egyptische beschuldiging afgewezen dat Israël krijgsgevan genen en de burgerbevolking in de Sinaï en de strook van Gaza zou mis handelen. Rechten voor alle landen Overigens vond hij wel, dat elke regeling van het conflict het recht van alle landen moet inhouden om „wezenlijk in waardigheid en vrij heid te bestaan". „Het komt mij voor dat dit ook de mening is van de heer Kosygin en ik hoop dat ik mij hierin niet vergis", aldus minister Brown. Anderzijds zou oen oplossing moe ten worden gevonden voor het vluch telingenvraagstuk. Voorts zou men het recht op vrije vaart door interna tionale waterwegen moeten erken nen. Het Suezkanaal zou zo spoedig mogelijk weer moeten worden open gesteld. Ten slotte zou men de wa penzendingen naar het Midden-Oos ten moeten beperken en controleren. Wat de betrekkingen tot de Ara bische landen betreft zei de minister het te betreuren, dat deze relaties hebben geleden als gevolg van valse beschuldigingen over een Britse ge wapende interventie. „Wij hopen dat ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke 5 kamer: 3.00, 3.66, 3.75. 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT j Nieuwcrkerk - tel. (01114) 265 5 Bruiiiisse - tel. (01113)470 Zwaar gewonden bij verkeersongeval AMSTERDAM, 21-6. Op de Schip- holweg in Amsterdam zijn woens dagochtend een personenatuo en een bestelwagen frontaal met elkaar in botsing gekomen. De inzittenden zijn allen met ernstige verwondingen naar ziekenhuizen in Amsterdam vervoerd. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurster van de personenauto, de 36-jarige mevrouw C. W. Hoogweg- van Spanje, ter hoogte van de krui sing met de rijksweg, vermoedelijk bij een inhaalmanoeuvre op de lin kerrijbaan terecht kwam. Uit tegen overgestelde richting naderde op dat moment de, bestelwagen, bestuurd door de 26-jarige verwarmingsmon teur B. Dces uit Hilversum. In deze auto zat tevens de 38-jarige heer J. N. Rietveld uit Abcoude. In de per sonenauto zat naast de bestuurster haar vijfjarig zoontje Peter. wij nog eens onze vriendschappelijke verhouding met de Arabische Staten zullen kunnen herstellen", aldus tsiown Israëlische premier wil praten met Nasser en Hoesein SJARM EL SJEIK, 21-0. Premier Esikol van Israël heeft dinsdag in een toespraak tot Israëlische militai ren in Sjarm EL Sjeik verklaard dat hij bereid is overal, zelfs op zee, met president Nasser van Egypte en ko ning Hoessein van Jordanië van ge dachten te wisselen over het tot stand komen van een permanente vrede in het Midden-Oosten. De klok kan niet terug gezet worden, aldus Esjkol. Als wij over vrede praten, denken wij aan een permanente vre de en niet aan de bestandsovereen komsten zoals die voor de strijd be stonden. Wij, zo ging Esjkol verder, willen vergeten wat ons is overko men en krachtmetingen in de toe komst voorkomen. De Egyptische militaire verliezen TEL AVIV, 20-6. Bij de strijd in de Sinai zijn, volgens de jongste Is raëlische statistieken, 650 Egyptische tanks vernietigd of buitgemaakt. Slechts 300 Egyptische tanks zouden er in geslaagd zijn te ontkomen. Vol gens de Israëlische pers werden voorts duizenden raketten voor vliegtuigen buitgemaakt, die later door de Israëlische luchtmacht wer den gebruikt tegen de Syriërs. Gratis Russische wapens voor Arabische landen MOSKOU, 21-6. Rusland heeft de Arabische landen gratis steun toege zegd om hun bewapening weer op het peil van voor de recente oorlog met Israël te brengen, zo verluidde woensdag in Moskou. Volgens welin gelichte kringen zullen mogelijk al zeer binnenkort de eerste nieuwe voorraden Russische en andere Oost- Europese wapens in Cairo arriveren. Het Suez-kanaal en Noord-Vietnam WASHINGTON, 21-6. Door de sluiting van het Suez-kanaal zijn volgens Amerikaanse regeringsfunc tie narissen ook moeilijkheden ont staan voor Noord-Vietnam. Zij schat ten, dat ongeveer de helft van de Russische vervoer per schip van goe deren voor Noord-Vietnam tot dus ver door het Suez-kanaal ging. Wan neer Russische schepen vanuit de Zwarte Zee of vanuit de Oostzee nu om Kaap de Goede Hoop moeten va ren zou dit een vertraging van min stens twee weken betekenen. Vier miljoen dollar voor vluchtelingenhulp GENEVE, 21-6. Twaalf landen hebben tezamen hulp aangeboden voor de Palestijnse vluchtelingen voor een waarde van drie miljoen dollar, gevolg gevend aan een des betreffende oproep van de V.N. Bovendien heeft Unicef, het V.N.- fonds voor kinderen, besloten hulp te verschaffen ter waarde van een miljoen dollar aan vluchtelingen kinderen in het midden-oosten. De toestand in de bezette Arabische Aan een tuinfeest dat leerlingen van „De Schutse" te Haamstede hun schei dende leraar de heer L. de Waard, aanboden, was ook een verkleedpartij verbonden. Twee dames, presenterende: „de mode van vóór S0 jaar" en als „double'' van Jacoba van Beieren. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeescjie Nieuwsbode). gebieden JERUZALEM, 21-6. Het Israëli sche parlement heeft woensdag op voorstel van de minister van defen sie, Mosje Dajan, een motie van de communisten verworpen, waarin om een debat over het beleid van het militaire bestuur in de bezette Ara bische gebieden was gevraagd. Minister Dajan zei dat uit het oog punt van de Arabische bewoners van deze gebieden, de toestand daar zeer spoedig zal zijn genormaliseerd. Nor malisering van het leven in het ge bied ten westen van de Jordaan en in de strook van Gaza, betekende echter niet de terugkeer naar de oude toestand, maar de vervanging van het gezag van het Arabische legioen, het Egyptische leger of de Arabische commando's door het gezag van Is raël. De Israëlische minister merkte op. dat niet Israël de strijd begonnen is, maar Egypte, door de sluiting van de Straat van Tiran, hetgeen een aan- valsdaad was. Het verwierp de be schuldiging dat het Israëlische leger de burgerbevolking nodeloos leed be rokkend heeft. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's >SOOCCOOGCCCOOSC00920COSCO 's Mensen karakter is zijn lot. X 5SC05C05CCCOC005000COSCOK WAT IEGT 0E BI LT ATLANTA (Georgia). Een neger werd gedood en twee anderen gewond tij dens vuurgevechten tussen politie en negers in Atlanta's derde nacht van rassen-relletjes. Hier wordt een jonge neger door drie gewapende politie mannen tegen een hek aan gedrukt. TWEEDE KAMER Daarin is een bepaling opgenomen, waarbij de vestiging van een crema torium ter plaatse aan het oordeel van de gemeentelijke autoriteiten wordt onderworpen en waarb/j te vens de gelegenheid wordt geboden bezwaren in te brengen. De vraag of er nog' voldoende grond is om vast te houden aan het beginsel, dat crematie slechts in be ginsel mogelijk is, wanneer daartoe de wens te kennen is gegeven bij een noteriële akte of bij een verklaring (codicil) wordt in het ontwerp ont kennend beantwoord. Voorgesteld wordt namelijk, om te bepalen, dat :n de lijkbezorging wordt voorzien zoveel mogelijk overeenkomstig de wens van de overledene. Het nieu we stelsel schaft daarom voor de cre matie af het voorschrift, dat de wens tot lijkverbranding moet worden ge geven bij notariële akte of codicil. DEN HAAG, 19-6. Btf de Tweede Kamer is een ontwerp van wet in gediend tot wijziging van de wet op de lijkbezorging, waarbij de crema tie op één lijn wordt gesteld met be graving. „De omstandigheid, dat thans nog bij een deel der bevolking bezwaren tegen de crematie aanwe zig zijn, sluit niet in dat men aan de door andere bevolkingsgroepen be geerde mogelijkheid tot crematie wettelijke beletselen in de weg moet stellen", aldus de toelichting op het on^yerp van wet. Iets hogere temperaturen Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk vrij veel bewolking, maar morgen ook zonnige perioden; overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest; iets warmer. 23 juni.'Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 22.59, onder 4.50. Volle maan: 22 juni te 5.57. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 juni 3.53 v.m. 16.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 juni Springtij: 24 juni 3.33 v.m. 16.04 n.m. WASHINGTON, 21-6. Het Witte Huis heeft laten weten dat er woens dagmorgen om 10.30 Am. tijd (15.30 Ned. tijd nog geen ontmoeting was gearrangeerd tussen president John son en premier Kosygin van de Sow- jet-Unie. Eerder waren er berichten gepu bliceerd uit V.N.-kringen, dat beide staatslieden een samenkomst zouden hebben uit beleefdheidsoverwegin gen. Vijf Franse arbeiders levend verbrand MELUN, 21-6. Vijf landarbeiders zijn dinsdagnacht levend verbrand in een schuur met stro bij Courcmu- ronnes in het Franse departement Seine et Marne. Een vijftigtal sei zoenarbeiders, naar deze streek ge komen voor de erwtenoogst, sliep bij het uitbreken van de brand in de schuur. In het holst van de nacht was een arbeider wakker geworden. Hij wilde met behulp van zijn aansteker een lichtje maken. Het ding viel in het stro en enkele minuten later stond de schuur in lichterlaaie. Vijf arbei ders moesten met zware brandwon den naar het ziekenhuis gebracht worden. Koniugin bij uitreiking Erasmusprijs AMSTERDAM. 21-6. Koningin Ju- liana zal vrijdagochtend de uitrei king bijwonen van de Erasmusprijs 1967 door prins Bernhard aan prof. dr. J. Tinbergen, in het Internatio naal congrescentrum RAI Amster dam. Voorts zullen prinses Beatrix, prins Claus en prinses Margriet aan wezig zijn. Verder zal prins Peter van Grie kenland en Denemarken, vice-voor- zitter van de Fondation Europieënne de la Culture, de prijsuitreiking bij wonen. Koopvaardij-officieren in Amerika weer aan het werk NEW YORK, 22-6. De stakende leden van de Amerikaanse vakbond van gezagvoerders, stuurlieden en loodsen hebben woensdag besloten het werk onmiddellijk te hervatten. Na een bijeenkomst van afgevaardig den van de bond en de scheepvaart maatschappijen met bemiddelaar Walter Gelhorn werd de volgende verklaring uitgegeven: ,.De bond heeft erin toegestemd dat de demon straties zullen worden beëindigd. Partijen zijn overeengekomen dat de geschillen zullen worden onderwor pen aan een definitieve en binden de arbitrage". Minister Luns naar de U.N.O.-vergadering SCHIPHOL, 21-6. Bij zijn vertrek naar de algemene vergadering van de Uno in New York heeft de minis ter van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, woensdagmiddag op Schiphol o.a. opgemerkt: „Ik hoop dat er nog contact zal komen tussen premier Kosygin en president John son, want een van de betreurens waardige bijverschijnselen van de crisis in het midden-oosten is, dat aan de groeiende ontspanning tus sen het communistische blok en het westen een halt schijnt te zijn toe geroepen, laat ons hopen slechts voorlopig". De minister, die zelf ook het woord zal voeren, verwachtte dat deze al gemene vergadering niet alleen moeilijk zal blijven, doch ook lang zal duren, aangezien vrijwel alle 120 delegaties er hun mening willen ver kondigen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT ,22-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, waar van het centrum in de omgeving van de Azoren lag. heeft een uitloper gevormd in de richting van de Alpen. Daar bevindt zich thans een afzon derlijk centrum van hoge luchtdruk. Tussen dit hogedrukgebied en een depressiesysteem ten noorden van Schotland staat een zuidwestelijke stroming, waarmee vrij vochtige lucht naar onze omgeving wordt ge voerd. De voorste begrenzing van deze lucht bereikte donderdagoch tend ons land. Cok vrijdag zullen wij ons in deze vochtige lucht bevinden, daar het koufront van de depressie ten noor den van Schotland, dat thans boven de Britse eilanden en de Noordzee ligt, zich bijna niet in de richting van ons land verplaatst. In deze luchtstroming zullen af en toe zon nige perioden voorkomen en de tem peraturen zullen vrijdag iets hogere waarden kunnen bereiken dan van daag. De wind zal daarbij krimpen naar richtingen tussen zuidwest en zuid NEW DELHI. De derde secretaris van ae Chinese ambassade in New Delhi, Hsien Tsjen Hao, is via Ran goon naar China vertrokken. Hij was door de Indische autoriteiten op 14 juni tot ongewenst persoon ver klaard en kreeg tweeenzeventig uur de lijd het land te verlaten. Wijziging Muntwet DEN HAAG, 21-6. Vrijwel alge meen stemt de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer in met de reeds op 19 september 1966 vcorgestelde wijziging van de munt wet 1948. Dit blijkt uit het vanavond ver schenen verslag van deze commissie. In het algemeen acht men de gelei delijke overgang op een nikkelen gulden en een nikkelen rijksdaalder juist. Naar het oordeel van vele le den is de inwerkingtreding van de wijziging nog in de loop van dit jaar „zeer wel mogelijk". In het verslag wordt uitvoerig in gegaan op de gevolgen die het ge bruik van nikkelen guldens en rijks daalders voor fabrikanten en hou ders van automaten zal hebben. In dit verband wordt er op gewezen dat de nadelen van de overgang op nik kelen munten vergroot worden, door dat gedurende een aantal jaren mun ten van verschillend gewicht en for maat met dezelfde nominale waarde naast elkaar in omloop zullen zijn. In het verslag wordt gevraagd of het verantwoord is dit nadeel geheel voer rekening van de betrokkenen te laten. ADVERTENTIE UTRECHT, 21-6. Werkspoor Utrecht N.V. verwacht over enige maanden van de N.V. Nederlandse Spoorwegen opdracht te krijgen tot de bouw van 26 getrokken rijtuigen, bestemd voor het binnenlands trein verkeer. Deze miljoenenorder zal ;on enige honderden werknemers in de afdeling rollend materiëel van Werkspoor - althans voor een jaar - werkgelegenheid verschaffen. Werk spoor hoopt in oktober met de pro- duktie van deze rijtuigen te kunnen beginnen. Deze levering zou medio 1968 moeten geschieden. Renesse, tel. (01116)-370

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1