DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sowj et-Unie wenst terugtrekking van de KAMERBREED „DE MAGNEET" Israëlische troepen Spanningen tussen India en China De Chinese waterstofbom Algerijnse premier wil een olie-boycot De strijd in Vietnam GIUJAMSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19813 WAARIN OPGENOMfcN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, teJ. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Id dit nummer: Tracé Dammemveg Scharendijke-Schclphoek Het Midden-Oosten in de V. IN NEW YORK, 19-6. Zender elkaar te ontmoeten hebben president Johnson en de Russische premier Kosygin maandag op Amerikaanse bodem een dialoog gehouden over het Midden-Oosten en, in mindere mate, over Viet nam. Kort nadat het Amerikaanse staatshoofd in een door radio en televisie uitgezonden toespraak op een bijeenkomst in Washington terugtrekking van de Israëlische trcepen, maar tezelfdertijd erkenning van Israël door de Ara bische landen had bepleit, brandmerkte Kosygin op de speciale zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te New York, Israël als agresscr en diende deze een ontwerp-resolutie in waarin de Assemblee ver zocht wordt, Israël als zodanig te veroordelen en de onmiddellijke terug trekking van de Israëlische troepen uit alle bezette Arabische gebieden te eisen. Voorts zou Israël de Arabische landen alle schade moeten vergoeden. flict Ln de hand had gewerkt. Een onmiddellijke terugkeer naar de toe stand van voor het uitbreken van de oorlog bood geen oplossing. Een dergelijke eis was in tegendeel een uitnodiging om de vijandelijk heden te hervatten, aldus de Ameri kaanse president, die voorts zei het te betreuren dat er in Vietnam geen voortgang op de weg naar vrede ge maakt wordt. Vijf punten V.N.-waarnemers betwijfelen of de Sowjet-Unie voor deze resolutie een twee-derde meerderheid in de alge mene vergadering kan winnen, tenzij er belangrijke amendementen in ge matigder bewoordingen in worden aangebracht. Een Russische resolu tie van gelijke strekking is vorige week al door de veiligheidsraad met grote meerderheid verworpen. De harde woorden die Kosygin aan het adres van Israël sprak vorm den een contrast met de verklaring van president Johnson, die een mid denkoers vormde tussen Israël er. de Arabische landen Johnson vatte de doeleinden van de Amerikaanse politiek in vijf pun ten samen: 1. Erkenning van het recht van elk volk om te leven. 2. Oplossing van het vluchtelingen vraagstuk. 3. Verzekering van de vrije vaart door internationale wateren. 4. Beperking van de bewapenings wedloop. 5. Eerbiediging van de politieke on afhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van alle landen in het midden-oosten. Hij deed een beroep op de Ver enigde Naties, de leden te verplich ten opgave te doen van alle mili taire leveranties aan de landen in het midden-oosten. „Dwaze daad" Hij keurde de blokkade van de Straat van Tiran af en noemde dit een „dwaze daad", die meer dan iets anders de uitbarsting van het con- ADVERTENTIE Voor Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruiuisse - tel. (01113)470 De orkestklasse van de Muziekschool te Zierikzee heeft een weekeinde doorgebracht in het „Mr. de Roos huis'' te Noordgouwe. Het experi ment werd een groot succes. Meer hierover elders in dit nummer (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). nen worden geopend tussen Israël en de Arabische landen, waardoor leven, denken en handel in het ge bied aanzienlijk zouden worden ge stimuleerd. De enige oorzaak van de crisis was volgens de Isralische mi nister dat „het recht van Israël op vrede, veiligheid, soevereiniteit, eco nomische ontwikkeling en maritieme vrijheid - ja zijn bestaansrecht op zich - met geweld was bestreden". Halverwege de toespraak van Eban liepen Kosygin en de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gro- miko, de zaal uit. De Russische V.N.- gedelegeerden met Fedorenko aan het hoofd bleven echter zitten. „Agressie V. S." Kosygin van zijn kant betoogde dat het conflict in het midden-oosten niet los kan worden gezien van de algemene internationale situatie. Hij gaf te kennen dat hij de crisis in dat gebied ziet als een voortzetting van een reeks conflicten - Kongo, Cuba, en Dominicaanse Republiek en Viet nam - die alle voortspruiten uit de „agressieve politiek" van de Ver enigde Staten. Hij viel naar zijn zeg gen ook niet Israël zelf aan, maar de leiders van dat land „die een avon- turistische politiek voeren". De Russische regeringsleider ver klaarde dat in de huidige gespannen internationale situatie uren en zelfs mniuten beslissend kunnen zijn voor het lot van de iverelü. Wanneer geen halt wordt toege roepen aan de „gevaarlijke ontwik kelingen in het midden-oosten, zuid- oost-Azië of enige andere plaats waar de vrede wordt g eschonden", zou het enige resultaat zijn een grote oorlog, waarbij geen enkel land zich afzijdig zou kunnen houden, zo waarschuwde hij. Israël scheen, te oordelen naar zijn annexatieplannen, alle gevoel voor realiteit te hebben verloi-en en had zich op een zeer ge vaarlijk pad 'begeven Elke poging om de oogst van de agressie binnen te halen was echter tot mislukken gedoemd. Zowel Amerika als Enge land had de Israëlische agressie be vorderd, zo zei Kosygin, die tenslotte verklaarde dat nu veel afhangt van de inspanningen van de grote mo gendheden. Er moest gestreefd wor den naar een „gemeenschappelijke taal" om oplossingen te bereiken die in overeenstemming zijn met de be langen van de vrede in het midden oosten en die van de wereldvrede. Na de door Kosygin rustig en zon der enige emotie uitgesproken rede, die drie kwartier duurde, kreeg de Israëlische minister van buitenland se zaken, Abba Eban, het woord. Hij veroordeelde de Russische politiek inzake het midden-oosten als een „droevig en schokkend verhaal" en zei dat „de suggestie dat alles terug keert tot de toestand zoals die voor de vijfde juni was, volslagen onaan vaardbaar is". Israël zou in vrije on derhandelingen met elk van zijn buurlanden duurzame en rechtvaar dige oplossingen aanbieden die tot wederzijds voordeel en eer zouden strekken. Men mocht de Arabische landen niet langer toestaan „het be staan van Israël alleen te erkennen om zijn vernietiging voor te berei den". Onder vreedzame omstandig heden zouden er verbindingen kun- Rode terreur in Thailandse dorpen BANGKOK, 19-6. Het aantal over vallen van communistische guerril lastrijders op afgelegen dorpen in Thailand cm zich voedsel en an dere levensbehoeften te verschaffen, neemt toe, aldus de premier van Thailand, veldmaarschalk Thanom Kittikatsjorn. Cok hun propaganda in het belang van de werving van nieuwe krachten breidt zich uit. In het noordoosten van het land zijn de laatste tijd acht dorpen overvallen. De pogroms in «le Arabische landen AMSTERDAM, 19-6. Het Neder- lands-Israëütisch, het Portugees-Is- raelitisoh en het Liberaal Joods kerkgenootschap hebben een tele gram gestuurd aan de minister van buitenlandse zaken waarin zij de aandacht vestigen op dë pogroms, die volgens hen betrouwbare berichten in sommige Arabische landen te genover de Jcodse burgerbevolking plaatsvinden. De kerkgenootschap pen hebben met^ grote bezorgdheid hiervan kennis genomen en spreken het vertrouwen uit dat de Neder landse regering te bestemder plaat se haar invloed zal aanwenden om aan deze excessen een einde te ma ken. Weer groep vrijwilligers naar Israël AMSTERDAM, 19-6. Vandaag (dinsdag) zal een groep van elf man nelijke Nederlandse vrijwilligers per El Al van Schiphol naar Israël ver trekken, zo deelt het secretariaat van da Nederlandse Zionisten Bond mee. Zij zullen allen behulpzaam zijn bij het ruimen van puin in de Kibboets Gadot in de Galil, die tijdens de jongste gevechtshandelingen met Sy rië verwoest is. Het zijn jongeman nen in de leeftijd van 19 tot 29 jaar. Een gedeelte van hen is a'l eerder in Israël geweest. Heksenpraktij ken bij Bandoeng DJAKARTA, 19-6. In een dorp bij Bandoeng zijn verscheidene personen gearresteerd die ervan worden ver dacht twee vrouwen levend te heb ben begraven, aldus persberichten. De dorpélingen waren ervan over tuigd met heksen te doen te hebben. De vrouwen werd de geheimzinnige dood van verscheidene mensen ver weten. Eén van de „heksen" kon tij dig worden bevrijd. Haar toestand is kritiek. NEW DELHI, 19-6. De regering van India heeft maandag de leden van de Chinese ambassade in New Delhi opdracht gegeven, tot nader order binnen het ambassadegebouw te blyven, omdat de Indische auto riteiten met het oog op „de gewet tigde verontwaardiging van de be volking" niet hun veiligheid kunnen w waarborgen. De Chinese zaakgelas tigde zal zich echter wel naar het ministerie van buitenlandse zaken kunnen begeven. In dat geval krijgt hy een escorte. Intussen heeft de derde secretaris van de Chinese ambassade, die vo rige week vrijdag bij anti-Chinese betogingen verwondingen heeft op gelopen, aanzegging gekregen dat hij uiterlijk woensdag India moet ver laten. Hij was al eerder tot „onge wenst persoon" verklaard, maar mocht, in verband met zijn verwon dingen, nog enkele dagen blijven.' De Indische premier, mevrouw In dira Gardhi, en haar minister van defensie, Swaran Singh, deelden mee dat geen Chinees verkeersvliegtuig de uitgewezen Chinese diplomaten TOKIO, 20-6. Volgens de Japanse geleerde Tetsoeo Kamata is de Chi nese waterstofbom vermoedelijk in de stratosfeer tót ontploffing ge bracht. Kamata. assistent-hoogleraar aan het instituut voor atmosferisch on derzoek van de universiteit van Na- goya, verklaarde dat uit waarnemin gen van de apparatuur van het in stituut blijkt dat de ontploffing op een hoogte van 30 tot 50 kilometer werd teweeggebracht. mag komen ophalen, zolang er geen einde is gekomen aan het beleg van de Indische ambassade in Peking en de personeelsleden met hun gezin nen veilig kunnen vertrekken. Mi nister Singh wees echter een eis van de oppositie of om onverwijld de be trekkingen met Peking te verbreken. Twee kinderen gewurgd CHATEAU THIERRY, 19-6. Twee kinderen, een meisje en een jongen van 10 en 11 jaar ,dile sinds zaterdag avond vermist werden, zijn in een bos in de omgeving van Chateau- Thierry in het Franse departement Aisne gewurgd aangetroffen. De kinderen heten Pierrette en Lucien Demarle. Het meisje 'bleek bovendien verkracht te zijn. Het lijk van haar broertje werd enkele hon derden meters verder gevonden. Stevige „trouwkoets" FRANKFORT19-6. Een 24-ja- rige Amerikaanse luitenant en zijn jonge bruid zijn in een ongewone trouwkoets van het stadhuis in het Hessische plaatsje Doernigheim naar huis gereden. Terwijl het paar in de echt werd verbonden verwisselden kameraden van de bruidegom de personenauto voor een met bloemen versier de pantserwagen van twaalf ton. De politie had begrip voor de situatie en verzekerde de veiligheid op de weg waar langs het zware gevaarte het paar naar huis bracht. ALGIERS, 19-6. Premier Boume- dienne van Algerië heeft de Arabi sche landen maandag verzocht een jaar lang geen druppel olie meer te leveren aan de Angelsaksische lan den. De Arabische landen hebben slechts een veldslag verloren, maar niet de oorlog, aldus Boumedienne in een toespraak tot een menigte in Algiers ter herdenking van het feit dat de raad van de revolutie twee jaar geleden in functie trad. De Algerijnse premier zei dat do Arabische Landen nog lang niet al hun enorme menselijke en materiële hulpbronnen gebruikt hadden en zich SAIGON, 20-6. Amerikaanse infan teristen en matrozen hebben maan dag in de Mekong-Delta, 30 Ion ten zuiden van Saigon, zeven uur lang slag geleverd met de Vietcong. Vol gens een Amerikaanse militaire woordvoerder werden 169 rebellen gedood en verleren da Amerikanen volgens voorlopige gegevens 28 man, terwijl 126 gewond werden. De Amerikanen worden in de strijd gesteund met artillerie, helikopters cn vliegtuigen. Bij een gevecht in de provincie Bindh Dfoih, 500 km ten noordoosten van Saigon, kwamen viei-entwinitig Vietoangleden en zes Amerikanen om hel. leven. daarom niet bij de huidige toestand moesten neerleggen. Algerië zou niet in de nederlaag berusten en de strijd niet opgeven. De Arabieren moesten verder maar niet te veel rekenen op de Verenigde Naties en goed besef fen dat zij niet alleen tegen Israël maar ook tegen de westelijke bond genoten van dit land streden. ADVERTENTIE Maandagochtend is in. hel Kurhaus de conferentie begonnen van de In tergouvernementele Groep van Sla- ten voor de hulpverlening aan Indo nesië. Op de foto: een overzicht van de zaal tijdens de opening van de conferentie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's «occcccccccccocccocccoo jj N Veerkracht geeft leerkracht. Vannacht regen Vex*wachting tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, in hoofdzaak gedurende dc nacht; morgen overdag nu en dan opklaringen; matige tol krachtige zuidwestelijke wind; iets lagere mid- dagtemperaturen. 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 21.07, onder 3.02. 22 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 22.12, onder 3.48. Volle maan: 22 juni te 5.57. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 juni 22 juni 2.06 v.m. 3.01 v.m. 14.42 n.m. 15.32 n.m. 14.25 n.m. 15.14 n.m. Renesse - Telef. (01116) 370 BROUWERSHAVEN: 21 juni 1.54 v.m. 22 juni 2.44 v.m. Springtij: 24 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de oceaan en de Britse eilanden is een harde westelijke bo- venstreming ontstaan, terwijl storin gen afkomstig van Amerika over de oceaan een zuidelijker baan volgen en nu ook tot onze omgeving kun nen doordringen. Het frontale sy steem van zo'n staring bereikte van ochtend de kust van Ierland en Schotland en zal in de loop van de nacht cn morgen ochtend ons land met enige regen voorbijtrokken. Na1 de lrontpassage zullen enkele opkla ringen mogelijk zijn. In de lucht die dan aangevoerd wordt zullen de mid_ dagtemperaturen .in het algemeen la- g.-r zijn dan vandaag. Bij een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. VovS del kind aan LUXEMBURG, 19-6. In de Luxem burgse Ardennen, te Eschweiler a.d. Wilz, is een jongetje van negen jaar in een weide door oen vos aangeval len en gebeten Het. kind is onmid dellijk ter observatie in een zieken huis opgenomen. Er heerst reeds ge ruime tijd hondsdolheid onder liet wild in de Ardennen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1