HET LIDTEKEN VERCADERINC „ALCEMEEN VISSERSBELANG" Rode Kruis-hulp voor de vluchtelingen Boekwerkje van Nederlands Danstheater „Old timer (1931) kwam hier voorrijden l Gehouden besprekingen leidden tol eomprouiis Mosselkantoor BRUINISSE, 16-6. Voor de alge- mtne vergadering van de mossel, kwekersvereniging in „Het Veer huis" te Bruinisse gehouden, bestond gt -de belangstelling. De vergade ring werd geopend door de heer Joh. de Waal-Otte, die na een korte speech de voorzittershamer overhan digde aan burgemeester C. 11. van der Linde, die daarop voor de eerste keer als voorzitter fungeerde. De heer Van de Linde noemde een scala van onderwerpen, die in de ko mende tend de aandacht vragen met als hoofdpunten de kcmende afslui ting van het Brouwershavense Gat en de compensatie daarvoor, liefst natura, door toewijzing van andere kw eekpercelen. Hij wekte vcorts de aanwezigen op hun problemen en grieven ter ken nis van het bestuur te brengen en deze niet in negatieve zin, op de ha ven aan de orde te stellen. In de afgelopen maanden had het bestuur een onderhoud met het ka merlid Van der Peyl van de C.H.U., terwijl de heer D. de Koning als lid var de Staten Centrale van die partij bij een bezoek van acht kamerleden aan Schouwen-Duiveland, met deze kamerleden had gesproken. Ook sprak laatstgenoemde over mossel problemen met Zeelands commissa ris. Op al deze besprekingen waren dezelfde onderwerpen aan de orde. gekcmen, de compensatie voor de schade als gevolg van de Deltawer ken. hetzij ex art 8 van de Delta wet, hetzij in natura en de mogelijk heden die voor de laatste oplossing in concreto aanwezig zijn. Een bijkomstigheid bij al die be sprekingen was de cnjuistheid, dat het Mosselkantoor te Bergen-op Zoom, c.q. de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, steeds verder wordt afgebroken, door de roep om vrijheid voor de handel. De mosselen die in het seizoen 1966-1967 zijn geleverd in het mos selfonds, zijn verkocht op een tijd stip dat de mossel kwekers op de Waddenzee waren voor het vissen van mosselzaad. In eeji door het be stuur verzonden schrijven aan het Produktschap werd gewezen op de onjuiste manier van handelen in deze. Geen der mosselkwekers kon als eventueel gegadigde een bod doen Het bestuur wees als afgevaardig de naar de Mosseladviescommissie (M.A.C.) aan de heer C. H. van de Linde, met als plaatsvervanger de heer H. Schot. Naar de vergadering van ZEVIBEL gaan de secretaris, de heer H. Schot en de penningmeester de heer W. Okkerse. De heer L. de Waal (Bru 9) wees op een verzuim van het bestuur. Er is nooit officiéél ter kennis van de leden gebracht, dat Bruinisse twee DEN HAAG, 17-6. Het hoofdbe stuur van het Nederlandse Roode Kruis deelt mee dat gebleken is dat de hulpverlening aan de getroffenen in de landen van het Midden-Oosten op dit moment vcoral moet worden gericht op de bijzonder vele vluchte lingen. Daarnaast zal verzeifsprekend cck hulp werden geboden waar dit verder nodig is. In de eerste plaats is er behoefte aan dekens, voedsel en medJicamen- ten. Het internationale comité van, het Rode Kruis in Genève houcit zich van dag tot dag op de hoogte welke goedetren er nodig zijn in Jordanië, de Verenigde Arabische Republiek, Syrië en Israël. Het Nederlandse Rode Kruis stuurt in het kader hier van een eerste zending bestaande uit 2000 dekens, antibiotica, andere me dicamenten en chirurgische appara- KERRNIEUWS Hervormde Synode over gemengde huwelijkssluitingen BEN HAAG. 17-6. De synode van de Nederlansche Hervormde Kerk, die van 19 tot en met 22 juni in Hydepark te Driebergen bijeenkomt, kr\jgt veel interkerkelijke zaken te behandelen. In de avond van de eerste zittings dag zal zij b.v. beslissen of aan de Hervormde predikanten en kerkera den richtlijnen behoren te worden gegeven voor huwelijkssluitingen tussen een Hervormde en een Rooms-Katholieke partner. Vorig na jaar kreeg de synode dit onderwerp eveneens op haar tafel, toen met het advies de Hervormde predikanten te ontraden aan dergelijke gemengde huwelijkssluitingen medewerking te verlenen. De Hervormde Synode wil de hiertoe teen niet overgaan. Zij be sloot de zaak opnieuw in studie te geven. In de conceptrichtlijnen die thans in deze zometrsynöde behan deld zullen worden, is het advies aan de Hervormde predikanten en kerke raden opgenomen om wel aan een verantwoorde regeling van een geza menlijke huwelijkssluiting medewer king te verlenen, zij het alleen in die gevallen waarin van Rooms-Katho lieke zijde van de niet-Rooms Ka tholieke huwelijkspartner geen be loften werden geëist die voor hem in geweten onaanvaardbaar zijn en op een verloochening van een eigen christelijke belijdenis zouden neer komen. tuur waaronder een narcosetoestel. De waarde van deze zending be draagt ongeveer f 45.000. Gelet op het grote aantal personen dat hulp nodig heeft is op het ogenblik de meest efficiënte manier van hulp verlening het overmaken van geld naar het internationale Rode Kruis te Genève, opdat deze organisatie naar behoefte bepaalde hulpverle ningsgoederen kan aanschaffen. In Nederland heeft het Rode Kruis deze snelle manier van hulpverle ning mogelijk gemaakt door het openstellen van zijn speciale giro rekening 777. Bloederig misdrijf AMSTERDAM, 17-6. Enkele politiemannen meenden gister nacht op het grote parkeerter rein achter het J. D. Heyer- plein in Amsterdam een af schuwelijk misdrijf op het spoor te zijn gekomen. Zij wa ren gewaarschuwd, dat om een daar geparkeerde auto een man wat verdacht zou rondschar relen. Toen zij een onderzoek instelden bleek het parkeer-' terrein verlaten rriaar weVont dekten zij dat op de achter bank een pastic zak met een in het schaarse licht van een zak lantaarn te zien bloederige in houd lag. De wagen werd in beslag genomen en overge bracht naar het hoofdbureau, waar de bloederige massa door een deskundige werd onder zocht. Het resultaat was ver rassend. De zak bevatte ge kookte rode bietjes. DEN HAAG. Zaterdag 24 juni zal het precies 250 jaar geleden zijn dat de orde van vrijmetselaren in de Engelse hoofdstad Londen gestalte kreeg. Een vloot van ongeveer 300 Chi nese vissersjonken is in de haven van de Portugese nederzetting Ma- cao binnengevaren voor een anti- Britse demonstratie uit protest tegen de behandeling van Chinezen in het nabijgelegen Hongkong. Een opinie-onderzoek onder 438 van de 534 leden v?'n het Ameri kaanse congres heeft uitgewezen, dat een grote meerderheid het standpunt van Israël steunt. Naar aanleiding van de voorstel lingen die het Nederlands Dansthea ter van 24 tot en met 29 juni 1968 in het Bath Festival in Engeland zal geven, heeft het Danstheater een in het Engels gestelde brochure doen verschijnen waarin het repertoire 1967 met talrijke foto's. Deze uitnodiging voor een optre den in dit bekende Festival m één van de mooiste Romeinse plaatsjes van Engeland, is een direkt gevolg var. het optreden in het Sadler's Wells Theater in Londen op 22 tot en met 28 mei 1967. Voorts1 heeft het Nederlands Dans Theater de uitno- Het gaat goed niet de aardbeien DEN HAAG, 17-6. Met de glasaard- beien is het dit jaar best gedaan en voor de vollegrondsaardbeien zijn de vooruitzichten gunstig. -Met de glas aardbeien zo best dat een fikse are aaluitbreiding in het komende jaar hoogst waarschijnlijk is. Bij de vol legrondsaardbeien weet men het nooit helemaal zeker, omdat het weer er zoveel aan toe of af kan doen, maar op het ogenblik wordt toch over het algemeen een overvloedige bloei en een goede vruchtzetting gerapporteerd. Het ziet er echter wel naar uit dat de vruchten, doordat ze 70 groot in aantal zijn, klein, van stuk zullen blijven. Dit alles blijkt uit een overzicht van het Produktschap voor Groenten en Fruit. Op het ogenblik leven we in de overgangsfase tussen glas- en natuuraardbeienseizoen. diging ontvangen de Berliner Fest- woche 1968 te openen. Van 20 tot en met 24 september 1967 zullen een vijftal voorstellingen worden gegeven in het Theater des Westen (de vroegere zetel van de Beriijnse Opera). Twee van deze voorstellingen maken deel uit van een Nederlandse manifestatie in West-Berlijn.. Aan het Nederlands Danstheater is verbonden Peter Lems, vroeger te Zierikzee. Amsterdam in feesttooi AMSTERDAM. 17-6. In Amster- dam branden 'langs tal van mooie punten aan de grachten weer licht jes of zijn gevels in spotlights gezet. Het is langzamerhand een vaste tra ditie dat Amsterdam zomers voor verlichtingen in de binnenstad, zorgt ten gerieve van de toeristen en dag jesmensen, maar ook van de Amster dammers zelf, die graag op een zo merse avond „een grachtje om gaan". bestuursleden naar de Zevibel-ver- gaderingen mocht afvaardigen. Het tweede bestuurslid is, aldus de heel de Waal, dan ook nooit officieel ge kozen. Ook wees de heer de Waal op het verschil tussen een vergadering van de vereniging ..Algemeen Vissersbe- lang" en de afdeling Bruinisse van de vereniging „Zevibel". Het bestuur maakte zijn excuus, nadat was gebleken dat de heer de Waal gelijk had, waarna de afvaar digingen werden bekrachtigd zoals doot^het bestuur werd voorgesteld. De Mossel Advies Commissie Burgemeester van de Linde bracht verslag uit van een door hem bijge woonde vergadering van de Mossel Advies Commissie, waarin door de handel vergaande voorwaarden voor het nieuwe seizoen werden voorge steld, die er in feite op neer ko men, dat het Mosselkantoor te Ber gen op Zoom alleen nog maar een administratieve functie gaat vervul len ten gerieve van de handel. Elke verordende bevoegdheid van het Mosselkantoor of van het Produkt schap voor Vis en Visprodukten zou tot nul zijn gereduceerd De opdracht van de afgevaardig den van Bruinisse en Zierikzee was het behoud van het Mosselkantoor primair te stellen en in dat streven vond men de voorzitter van het Pro ductschap. drs D J van Dijk, aan zijn zijde Ook Tholen nam hetzelfde standpunt in, een standpunt dat weer afweek van het officiële stand punt van Zevibel, dat een verder tegemoetkomende houding tegenover het standpunt van de handel innam. Voorrang beste kwaliteit Door de steun van die verenigin gen kon drs. Van Dijk zijn medele den in het Produktschap overtuigen, van de noodzakelijkheid het Mossel kantoor te behouden, waarbij als compromis uit de bus kwam, dat de regeling die voor het 'seizoen 1966-67 gold, maar die nooit goed uit de verf was gekomen, wegens de minder goede kwaliteit van de mosselen, voor het 1967-68 gehandhaafd blijft. Deze regeling houdt in, dat de beste kwaliteit mosselen het eerst aan bod komt om geleverd te worden. Ter voorlichting van de leden van het Produktschap, die niet alles wat zich in de mosselsector afspeelt, in de fi nesses kunnen begrijpen, werden door de vereniging „Algemeen Vis- sersbelang' en ook door de Handels vereniging „Solidair" stukken ter voorlichting verzonden. Daarbij werd in de eerste plaats ook er op gewezen, dat zij die op verandering aandrongen, een kleine minderheid vormden, die probeerden de meerderheid te overtroeven. Flitsen uit het buitenland HAIFA. Het Russische schip Fe. lex Jerjinski is de haven van de Is raëlische stad Haifa binnengelopen- om een 80-tal1 Russen, onder wie am bassadeur Dmitri Tsjoevaohin, op te halen. BRUSSEL. De Belgische minis ter van defensie, Poswick, heeft ver klaard dat de Belgische troepen die in Duitsland gelegerd zijn-, daar ze ker tot 1970 zullen moeten blijven. TEL AVIV. Zeshonderd Arabi sche inwoners van Jeruzalem zijn vertrokken maar de (Linkeroever van- de Jordaan. Zij hadden verzocht, zich bij -hun families te mogen voegen. Dit verzoek is door de militaire gouver neur ingewilligd. TEHERAN. De Sjah van Perzië en zijn gemalin zijn naar Ankara vertrokken voor een officieel bezoek van zes dagen aan Turkije de Per. zische minister van buitenlandse za ken vergezelt de Sjah. LONDEN. Het kindernoodfonds van de V.N. (Unicef) zal levensmid delen, medicijnen en dekens ter waarde van ongeveer 3% miljoen gulden naar het Midden-Oosten stu ren ten behoeve van de slachtoffers van de oorlog tussen Israël en de Arabische landen. DAMASCUS. Premier Joessef Zeayen van Syrië heeft opdracht ge geven tot sluiting van alle Ameri kaanse .Britse en Westduitse soholen, instituten, bibliotheken en culturele centra in het land. ROME. In Rome zijn vijf perso nen gearresteerd wegens smokkel. In 'een hangar in een buitenwijk van de stad werden bijna een half mil joen sigaretten in beslag genomen. DAYTON (Ohio). Oproerige ne gers hebben een houtloods en ver scheidene gebouwen in Dayton met benzine in brand gestoken, aldus een mededeLing van de politie. In één wijk stonden vijf huizen in Lichter laaie. Van slachtoffers is nog geen meLding gemaakt. BRUSSEL. In het Belgische atoomcentrum Te Mol heeft zich een ongeval voorgedaan, waardoor enke le leden van het personeel door ra dioactieve straling zijn getroffen. Twee van hen zijn voor onderzoek naar Karlsruhe overgebracht, zo heeft vrijdag het atoomcentrum meegedeeld. HONGKONG. Het door Maoïs ten beheerde radiostation in. de Oost- chinese provincie Anhwei heeft de hulp van het ileger ingeroepen in verband met vechtpartijen en plun deringen in deze provincie. Het ra diostation maakte geen melding van- doden of gewonden. BRESSANCNE (Italië). In een toilet op het station van de Italiaan se plaats Bressanone (Zuid-Tiro'l) is een tijdbom ontdekt, waarvan het mechanisme op 17.00 uur was afge steld. De bom die twee -kilogram ex plosieven bevatte werd door de poli tie onschadelijk gemaakt. Sclieeji vaart bericht en Kelletia, 14-6 te Monrovia. Seinelloyd, 15-6 van Wellington r»aar Lytteltcn. Keizerswaard, 14-6 Port of Spain naar Salvador Bahia. Korentia, 14-6 van Saigon naar Sin gapore. Maasdem, 14-6 Scillys naai* Quebec. Kerkedijk, 14-6 van Antwerpen naar Charleston. Marnelloyd, 13-6 te Kaapstad. Ganymede, 14-6 te Antwerpen. Calamares, 16-6 te Bilbao. Esso Rotterdam, 16-6 te San Nicolas. Attis, 16-6 te Savannah. Slamat. 14-6 van Kaapstad naar Bristulkanaal. SPORTBERICHTEN KORFBAL D.B.G.C. II trok zich terug Na het terugtrekken van Delta II uit de korfbalcompetitie van de S.D. K.B. heeft nu ook een andere ploeg uit Flakkee zich teruggetrokken uit de competitie. Het is D.B.G.C. II uit Gude Tonge, dat vorige week in Zie rikzee al niet was komen opdagen en uit kwam in de 3e klasse van de S.D.K.B.-'Zomercompetitie Nadat in deze klasse aanvankelijk met 7 twaalftallen was gestart, zijn er nu nog slechts 5 twaalftallen overgeble ven, zodat hier waarschijnlijk wel anderhalve competitie gespeeld zal worden AH.Ready I-Brouwershaven II 4-4 All-Ready I heeft vrijdagavond in de thuiswedstrijd tegen Brouwersha ven II de leidende Brouwenaren een puntje afgesnoept door een 4-4 gelijk spel uit het vuur te slepen. Aanvan kelijk liep het bij de rood-zwarten minder goed Óna Simmers en Elma Hage waren beide geblesseerd en dat was goed merkbaar. Daar stond ech ter tegenover dat Joke Quist - over gekomen van Vel oei tas - een goede partij speelde. Vooral in het begin wist de thuis club een flink veldoverwicht aan de dag te leggen, doch door de harde wind kwam er van doelpunten ma ken aanvankelijk niet veel terecht. Er was ruim een kwartier gespeeld toen Ada Hage de bal goed vrij kreeg en hem keurig in de korf de poneerde (1-0). Er was bijna een half uur gespeeld, toen Brouwershaven aan de gelijkmaker kwam. Kees Duinhouwer lostte een ver schot dat doel trof (1-1). Vijf minuten later kwamen de gasten zelfs aan de lei ding door een afstandstreffer van Kees van Dijke (1-2). All Ready sloeg echter flink terug en vooral Joop Verton schoot er lustig op los. Hij had schier weinig succes en 10 min. voor de rust lukte het echter beter. Vei-ton had zich keurig vrij gespeeld en schoot toen zeer beheerst de ge lijkmaker in de korf (2-2). De vreug de was echter bij de rood-zwarten maar van korte duur, want Brou wershaven kwam nu stevig opzetten. Vlak bij de paal staande gaf Han de Jonge de nazaten van Vader Cats opnieuw de leiding en. het was de zelfde speler, die voor de rust nog maals de Zierikzeese korf wist te doorboren (2-4). In de tweede helft was All Ready echter met de beste voornemens be zield, doch het lukte aanvankelijk weer niet best. Er waren bijna 20 minuten gespeeld toen Ada Hage, na enkele mislukte pogingen, op fraaie wijze inschoot en de opgelopen ach terstand tot 3-4 verkleinde. De thuis club zag nu ook de gelijkmaker weer wat dichterbij komen en een volgend schot van Ada Hage caramboleerde uit de mand. Het vonnis bleek over All-Ready geveld te worden toen de Brouwenaren een strafworp kre gen toegewezen. Deze werd echter grandioos gemist. De rood-zwarten namen toen het initiatief weer over en het Brouwse verdedigingsvak kreeg het zwaar te verduren. Acht minuten voor het einde werd de ge lijkmaker geboren. Boy Simmers schoot van vrij grote afstand op de korf en zijn schot leverde de zo zeer begeerde gelijkmaker voor All- Ready op (4-4). Bezoek uit Amsterdam ZIERIKZEE, 17-6. Vakantie kan men op duizend manieren houden, maar men zal het toegeven - een heel aparte is het er op uittrekken met een „tld timer". Dat deed een Amsterdams echtpaar, dat niet een mooie - uit 1931 daterende - Ford kwam voorrijden, aiscf het de ge woonste zaak van de wereld is. Dat is het niet een daarom hier dit plaat je. De oude auto heeft al een bewo gen leven achter de rug. Hij draaide lustig in de dertiger jaren, overleef de de oorlog, maar nadien ging het toch vrij snel bergafwaarts. De Ford kwam op een boerderij terecht en deed dienst als kippehok, waarmede liet vehikel ver van zijn oorspronke lijke bestemming was afgedwaald. De auto werd uit deze al te nede rige status gered door de Amster dammer de lieer D. Priemus, die vrceger te Eikerzee woonachtig was. Hij werkte, pc -etste en sleutelde zo lang aan de Ford, dat hij weer rijd- baar was en geschikt om als trouw- auto te dienen voor zijn dochter. Dal wilde pa nu eenmaal graag. Dat is allemaal al weer een jaar geleden, maar nu heeft de familie de recrea tiemogelijkheden van het ouwe, trou we beest ontdekt en zijn „de jonge lui" er nue op vakantie getogen naar Schouwen-Duiveland. De maximum snelheid onderweg was 65 a 70 km en die politiemannen grote ogen op zetten onderweg, zo van: „is dat zaak je wel in orde?". Nu het is prima in orde, want de motor 'loopt nog als een liertje. Is de wagen straks weer thuis, dan pakt de heer Priemus zelf zijn negentien een en dertiger en.. ?aat er ook mee op vakantie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KERKNIEUWS Geref. Kerken Aangenomen naar Westmaas: A. A. Zwaai, kand., Winterswijk, die be dankte voor Blija, Een (Dr.), Gies- sen-Rijswijk, s-Gravenmoer, Grouw- Irnsum, Koudum, Nieuwolda-Wol- dendorp, Goster-Nijkerk, Raams- donk-Drimmelen, Schonebeek, Vol- lenhove-stad, Schoonoord, Schoonre- woerd, Woudsend en Zuidbroek- Harkstede. Geref. Gemeenten Tweetal te Lethbridge (Alta), Ca nada: P. Blok, Dirksland en W. C. Lamain, Grand-Rapids (Mich.), U.S. A., waarvan laatstgenoemde is be roepen. OUDE TGNGE. Donderdag 22 juni 7 uur ds. P. Blok. DJAKARTA. De autoriteiten van Oost-Java hebben een sekte verbo den, waarvan de leden - mannen en vrouwen - gewoon zijn naakt te bid den om kleding en voedsel Volgens het blad El Bahar is het geloof van de sekte een mengeling van Boed dhisme, Hindoeïsme en oud-Javanse opvattingen. 15 JULI IS DE DAG Gevarieerd programma voor Bruse mosselfeest BRUINISSE, 17-6. Het traditionele moseslfeest te Bruinisse zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 15 juli a.s. Een uitgebreid en gevarieerd programma is samengesteld. Het feest wordt opgeluisterd dooi de aanwezigheid van de mijnenveger Hr. Ms. „Hoogezand", die gepavoi- seerd ligplaats zal kiezen in de ge meentehaven. Naturulijk is er ook weer een mosselkoningin, die dooi de verschillende besturen en de ge nodigden, in de morgenuren zal wor den ontvangen aan de haven. Na een toespraak zal zij de eerste mosselen aanbieden. Nadien volgt een lunch voor het comité van de organisatie, de besturen en de genodigden, aan geboden door de visserij vereniging „Algemeen Vissersbelang". In de middaguren vindt de vloot- schouw plaats van de fraai versiei'de Bruse mosselvloot. Na- terugkeer van de vloot wordt een optocht sa mengesteld, waarvan o.m. deel uit maken de tenagerband „Prins Benv- hard" te Tilburg, een groep pony- ruiters te Wouw en Halsteren en de sportvereniging „Kwiek" te Bruinis se. De pony-ruiters geven hierna een demonstratie, opgeluisterd door de aanwezige muziekkorpsen en drum bands. In een nadien volgende pauze is er gelegenheid mosselen te eten. Het avondprogramma start met een muzikale show van de band „Prins Bernhard". Nadien worden de prij zen van de vlootschouw bekend ge maakt door de burgemeester. Het programma wordt afgesloten door een taptoe door de drumband „Prins Bernhard" op het sportveld en een fraai vuurwerk. Feuilleton door Maartje Zeldenrijk „Misschien stoor ikantwoord de Map aarzelend. „Welnee, waarom? Bij wat vroeger gebeurd is, 'kunnen we niet altijd stil blijven staan." Wieg was overeind' gekomen en liep naar zijn vroegere vrouw, een hand uitstekend'. „Hoe gaat het, Map?" Ze drukte, nu weer zichzelf mees ter, rustig zijn hand en knikte. „Dank je. Goed!. En met jou?" „In alle bescheidenheid gezegd .'be ter dan vroeger." „Het doet me genoegen dit te ho ren. Ik ehkwam eigen-lijk vra gen of moeder meeging naar de Beemster. Gerdientje is bij Bram en Trui, zie je. Maar moeder blijft nu natuurlijk thuis." „Hoe is het met onze dochter?*' Hij legde de klemtoon op het be zittelijk voornaamwoord. „Ze groeit als kool. En is erg lief. Al wortlt ze in de Beemster soms wel eens -teveel verwend. In septem ber gaat ze naar de -grote school." Wieg knikte. Nog steeds bij haar staande. „Tja, waar blijft de tijd, he? Ze heeft de leeftijd alweer." „Map drink je een kopje thee mee? „Een andere keer graag. Ik heb net ontbeten, en ben eigenlijk op weg Gerdientje te halen.,, „Wil je haar niet een paar uurtjes hier brengen, Map?" Hij keek haar smekend aan. Map had al een weigerend ant woord op haar lippen, maar gelijk dacht ze: Hij is toch haar vader. Mag ik hem dat weigeren? Dat zou een extra straf betekenen en daartoe heb ik niet 'het recht. Na enige aarzeling knikte ze. „Goed, ik houd haar vandaag van school. Tegen koffietijd ben ik dan wel terug." In de Beemster was ze niet meer zo zeker. Trui bemerkte het. „Is er wat?" Map knikte. „Wieg is thuis. En hij wil Gerdientje zien. Daar kom ik niet onderuit, maar prettig vind ik het niet." Trui keek haar nadenkend aan. „We moeten op z'-n tijd in het le ven wel eens een offertje brengen," zei ze zacht. Ja, dat is zo. O, ik doe het wel ik heb het hem beloofd." „Hoe ziet hij er uit? Ik ken m'n eigen zwager niet eens. Bram is in dit opzicht ook wel zo halstanïg met z'n: hij zet hier nooit meer een poot over de vloer. Je mag toch niet altijd kwaad op elkaar blijven." Map zei niets en keek toe, hoe Gerdientje haar bordje leeg at. Ik weet de oorzaak wel maar dat kan ik toch niet zeggen? Bram is kwaad om wat Wieg mij aan gedaan heeft. Hij is wel zo serieus geworden Ze antwoordde alleen: „Probeer af en toe op zijn gemoed te werken, wat Wieg betreft. Misschien ver andert hij wel eens." Om half elf was Map met Ger dientje terug in de stad, en de klei ne meid zei, toen de auto doorreed: „Gaan we niet naar huis, mammie?" „We gaan even naar oma Lakeman koffie drinken. Daar is iemand, die jou graag wil zien." Drie jaar had Wiechert Lakeman zijn dochtertje niet gezien. Ze was nauwelijks een minuut in huis, toen ze al spijt had, dat ze een uur ge leden nog in dubio stond of ze ai dan niet zou toestemmen. Ze stond ge troffen toe te zien, hoe de man zijn dochter 'kuste en op zijn knieën trok. Wat houd hij veel van haar, wist ze Wiiechert Lakeman kon met. moei te zijn tranen weerhouden. Map zag het en kreeg het zelf ook te kwaad. Ze ging zitten en keek alleen "maar toe. ik ben helemaal niet jaloers, dacht ze. Ik gun hem dit genoegen. Tenslotte heb ik vroeger toch ziels veel van hem gehouden? Het kind zelf was ook verwonderd over de onverwachte liefkozingen, die haar ten deel vielen. „Bent u mijn pappie?" vroeg ze. „Andere kin deren op school hebben allemaal een pappie en ik niet. Blijft u nu bij ons, bij mammie en mij?" „Pappie moet over een poosje weer weg, lieveling, varen op een heel gro te boot. Kijk - hij haakde zijn porte feuille uit zijn binnenzak en nam er een foto uit, die hij het kind liet zien. „Kijk, op deze grote boot vaar ik." Gerdientje keek met grote ogen. „Mag ik ook eens een keertje mee?" Wieg keek naar zijn vroegere vrouw en slikte moeilijk. „Dat zal niet gaan. lieveling. Jij moet bij mammie blij ven. Over een paar maanden ga je naar de grote school en dan word je een grote meid. Dan ga ie leren, hé?" Gerdientje knikte. „Maar ik ben nu ook op school. Alleen vandaag niet Maar morgen weer en nog een he leboel 'keren." Mevrouw Lakeman kwam mei de koffie binnen. „Wieg trakteert op gebakjes. Gerdientje, je treft het, schatje. Mag jij er eerst een uit zoeken." Het meisje zat nog steeds op de knie van haar vader en zocht met een rimpeltje In haar voorhoofd ten slotte een roomsoes uit. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4