BLIK DOOR HET WERELD Failliete boedel in Cairo Negen miljoen op cocktail-party Benzine wellicht STR E E K NIE WS één cent duurder Mej. A. C. Houtman 25 jaar gemeentehuis Leerlingen Eindhovense Akademie hebben werkweek te Zierikzee ZIERIKZEESCI1E NIEUWSBODE Maandag 19 juui 1967 Nr. 19812 De zieligste figuur van dit ogen blik is Gamal Abdel Nasser, presi dent van wat dan altijd nog trots maar zonder reden de Verenigde Arabische Republiek heet, maar niet meer is dan Egypte thans minus de Sinai-woestijn. Het lijkt er wel op, alsof hij geen oorlog wilde en ook niet verwachtte. Het opnieuw sluiten van de Straat van Tiran was voor hem kennelijk een diplomatiek offensief dat zijn tanende glans van grote Arabische leider weer wat moest oppoetsen. En hij dacht te kunnen zegevieren zon der dat de Israëli's naar de wapens grepen. Het gedrag van premier Esj- kol in de eerste tijd kan hem ook in die mening hebben gesterkt en waar schijnlijk werd Nasser al door spijt bevangen toen Mosje Dajan in Tel Aviv de portefeuille van defensie overnam. De strijd kwam, waarvan hij tevo ren wist dat hij hem niet kon win nen. In plaats van de daadwerkelijke hoop waarop hij in de oorlog wel licht nog hoopte van de zijde van de Sowjet-Unie, krijgt hij alleen - nu dat er niet zoveel meer toe doet - kolossale Russische bijstand ïn de V. N. Dat kan de afwikkeling van de zaak misschien wat minder pijnlijk maken, maar hij heeft kwellender problemen. Bankroet Al voor de eenweekse oorlog was Egypte bijna failliet. De verschul digde terugbetaling aan het Interna tionaal Monetair Fonds is al maan den over tijd. Dit fonds kan niet meer doen, maar probeerde een aan tal Newyorkse bankiers in te scha kelen voor een ingewikkelde finan ciële transactie die de basis kon zijn voor een nieuwe lening aan Egypte. Door de oorlog is hiervan voorlopig niets terecht gekomen. Het steenrijke Koeweit heeft aan Cairo weliswaar een kwart miljoen gulden geleend maar dat is minder dan het nu gesloten Suez-kanaal in een kwartaal opbrengt. De totale Egyptische buitenlandse schuld is al meer dan zeven miljard gulden en het komt wellicht dicht bij de tien miljard als de Soivjet-Unie toch nog betaling verlangt van de in de strijd verloren gegane tanks en vliegtuigen. Oorlog is een dure sport. China heeft een druppel op de gloeiende plaat gestort, maar dat is niet meer dan een propagandagiftje dat geen zoden aan de dijk zet. Moskou wil sopel zijn met graanleveranties, maar kan niet genoeg leveren om de hon gersnood geheel te voorkomen. Er zal ook nog Amerikaans of Canadees graan moeten komen te betalen in dollars, die Egypte niet heeft Extra lasten Intussen staan door sluiting van het Suez-kanaal de voornaamste staatsinkomsten stilEr is nu een enorm kostbaar project bijgekomen doordat de nagelaten betrekkignen van de vele gesneuvelden moeten KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De president van de Aziatische ontwikkelingsbank, de heer Takeshi Watanabe, is uit Brus sel in Den Haag aangekomen voor besprekingen met de Nederlandse regering. UTRECHT. In mei is bij de boe renleenbanken en Raiffeisenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank te Utrecht, aan spaargel den f 453 min. ingelegd en f 365 min. terugbetaald. BERLICUM. De 27-jarige P. J. Swinkels uit Helmond is om het le ven gekomen bij een autobotsing op de weg Helmond-Den Bosch. BEILEN. In een ziekenhuis in As sen zijn de 55-jarige J. Wienen en zijn echtgenote, afkomstig uit Zwol lerkerspel, overleden aan de gevol gen van een verkeersongeluk, waar bij zij waren betrokken. AMSTERDAM. Op een bouwwerk aan de Polijsterweg in Amsterdam- Noord is de 66-jarige bouwvakar beider P. Paesi van een drieen-een- halve meter hoge steiger gevallen, doordat een balk in de vloer van de steigeg losraakte. De man, die op be tonijzer terechtkwam, overleed ter plaatse. UTRECH. Ds. J. J. Oranje, predi kant van de Nederlandse protestant se kerk in Sao Paulo (Brazilië) zal op 30 juni weer naar zijn werkterrein vertrekken. DEN HAAG. In Den Haag zijn twee mannen gearresteerd, die dertig inbraken en pogingen daartoe heb ben bekend. UTRECHT. Een legerwagen met de eerste lading gevonden munitie van het geëxplodeerde munitieschip in de Utrechtse kernhaven is naar de Leusderheide vertrokken, waar de explosieven zullen worden ver nietigd. BAARN. Ongeveer 300 bejaarden uit Berkhout, Hedel, Rijswijk, Oegst- geest en Voorburg hebben bij paleis Soestdijk voor H.M. de koningin ge defileerd De vorstin kreeg twee boekwerken: „Het Getijdenboek van Catharina van Kleef" en „Prinses Marianne der Nederlanden" aange boden DEN HAAG. De Nederlandse uit voer naar Israël, die als gevolg van de oorlog even heeft gestagneerd, be gint weer op gang te komen. DEN HAAG. De 27-jarige boek houder M. H. J. T. heeft kans ge zien anderhalve week geleden niet minder dan 25.000 gulden te stelen uit de brandkast van het City-thea ter in Den Haag. worden gesteund en de verzorging van de vele vluchtelingen en invalide geworden militairen is ook al weer een belasting van het budget. Dan voert Nasser nog een dure oorlog in Jemen. Bovendien is het bouwen van de Aswandam hoog no dig om het toch al schrale landbouw areaal wat uit te breiden in een hon gerig land, ondanks giften toch nog een kostbare zaak .Tenslotte is Egyp te doende met industrialisatie, wat eerst investeringen betekent voor de baten gaan vloeien. Zonder hulp zakken de Egyptena- ren nog dieper weg in de misère, maar wie zal helpen. De U.S.S.R. zal ook niet popelen om roebels in een bodemloze put te gaan werpen. Ame rika en Engeland zijn er al een tijdje mee opgehouden. Frankrijk ziet er wellicht een politiek belang in, maar heeft er gewoon niet genoeg geld voor. Rust in Jemen? De bemiddelde Arabische broeder volken voeren de broederschap nooit zo ver door dat ze elkaar uit de fi nanciële put halen. Het schijnt dat Nasser, om althans een gat in de schatkist te dichten, een eind wil maken aan de strijd in Jemen. Dat wil zeggen: de imam en zijn strijders de zege gunnen. Maar dat is niet genoeg. De enige die hulp zouden kunnen bieden, zijn de Verenigde Naties, die echter nog niet toegekomen zijn aan het bespre ken van dit probleem. Zij zouden er op toe kunnen zien dat de hulp niet wordt belegd in tanks en bommen werpers en ze zouden diverse maat regelen kunnen afdwingen om de hulp ook nog zo effectief mogelijk te laten zijn. Dat is dan niet alleen om de Egyp- tenaren te redden voor de gevolgen van een financieel-economisch zowel als politiek wanbeleid (dat al vóór Nasser trouwens is begonnen) maar ook om te voorkomen dat de verpau perde Egyptische massa's zich weer propaganda voor een heilige oorlog e.d .laten verkopen als vervangmid- del voor brood. KERKNIEUWS Oud Ger. Gemeente BRUINISSE. Woensdag 21 juni a.s. (7.15 uur): ds. van der Poel, te Ede Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk (wijkgem. Den Donck te Slikkerveer): G. J. van den Bogerd, Gouda. Bedankt voor Dinxperlo (2e pred. pl.) (toez.): L. A. Eygenraam, Hallum (Fr.); voor Purmerend (vac. A. F. L. van Dijk) (toez): M. B. Blom, Hens broek (C.A.); voor St. Philipsland (toez.): I. Boot, Wijngaarden; voor Eist (Utr.): J. L. W. Koppenhol, Haaften. Ger. Kerken Beroepen te Elburg: A. Groenewe- gen, Ulrum. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Nagele (N.O.P.): kand. W. J. van der Dinde, Zwolle; te Per nis en te Tweede Exloërmond-Val- thermond: W. J. van der Linde, kand. te Zwolle. In de Indische bopfdstad Nieuw Delhi hébben betogers vrijdag de Chinese ambassade bestormd en daarbij verscheidene diplomaten aangevallen. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redakteur. Regelmatig ontvangen wij klachten betreffende slechte behandeling of verzorging van dieren. Deze klachten worden dan nauw keurig onderzocht door onze inspec tiedienst. Het komt echter nogal eens voor dat Machten worden doorgegeven die niet volledig zijn en niet door de in zender met naam en adres zijn on dertekend. Ock krijgen wij klachten binnen die betrekking hebben op gevallen van enige weken geleden Door al deze dingen wordt het onze inspecteurs moeilijk gemaakt om de klachten met succes te onderzoeken. Mogen wij langs 'deze weg een be roep doen op alle dierenvrienden om klachten betreffende slechte behan deling of verzorging van dieren, di- rekt en zo volledig mogelijk en on dertekend met naam en adres aan ons door te geven. Hierdoor kan on ze inspectiedienst vlugger werken en wordt er veel dierenleed bespaard. Meneer de Redakteur, u dankend voor de plaatsruimte, teken ik Hoogachtend, P. HEIJBOER. Vertegenwoordiger van de Sophia- Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Esdoornstraat 33, Nieuwer- kerk. HOLLYWOOD. 18-6. Een cocktail party ten bate van Israël heeft za terdagavond ten huize van produk- tieleider Jack Warner in Hollywood naar verluidt twee-en-een half mil joen dollar (bijna negen miljoen gul den) opgebracht. Bijdragen waren afkomstig van o.a. Sammy Goldwyn, Lew Wasserman, Danny Kaye, die zelf binnen enkele dagen naar Israël gaat. Jack Benny, Frank Sinatra, Burt Lancaster en Richard Harris. De zangeres Barbra Streisand stelde de hele opbrengst van haar eerstvol gende plaat beschikbaar. In Londen leverde de verkoop van ruim 14.000 jurken, kostuums en jassen - ontwerpen van dit seizoen - voor prijzen van tien tot vijftig gul den elk dit weekeinde meer dan 320 duizend gulden voor Israël op. Amerikanen troffen toeh Russisch schip WASHINGTON, 19-6. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft zondag toegegeven dat Amerikaanse vliegtuigen op 2 juni het Russische vrachtschip Turkestan in de Noord- vietnamese havenstad Cam Pha be stookt hebben- Rusland heeft scherp geprotes teerd tegen een Amerikaanse lucht aanval op het schip, waarbij een be manningslid dodelijk en een ander zwaar gewond zouden zijn. Ds. King gaat gevangenis in NEW YORK, 18.6. De Amerikaan- se negerleider ds. Martin Luther King heeft zondag meegedeeld dat hij zich binnenkort naar Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama, zal begeven cm er vijf dagen gevan genisstraf uit te zitten. De predikant was in 1963 met acht anderen tot de ze straf veroordeeld wegens overtre ding van een betogingsverbod. Hij tekende beroep aan bij het hoogge rechtshof, maar dit heeft geweigerd het vonnis te vernietigen, wat King „een betreurenswaardig en zelfs tra gisch besluit" noemde. Vliegtuig zoek in wild gebied BRASILIA, 17-6. Een vleigtuig van de Braziliaanse luchtmacht met 25 man aan boord is vermist gemeld in het wilde gebied van de Amazone rivier. Het vliegtuig had versterkin gen aan boord voor een afgelegen luchtmachtbasis die door Indianen wordt bedreigd. Het laatst ontvangen radiobericht van de bemanning zei dat zij waren verdwaald, geen ben zine meer hadden en probeerden een noodlanding te maken. Langste tafel KOPENHAGEN, 17-G. In Ko penhagen is vorige week de langste tafel van de wereld - ruim 1 km. - gedekt. 500 dien sters verstrekten daar vrijdag de hele dag bier, koffie en pannekoekjes aan de bevolking ter herdenking van het feil dat Kopenhagen 800 jaar geleden gesticht werd. Van het verkeer ondervonden de eters en drin kers geen last want de tafel stond in een straat waar geen auto's of bromfietsen mogen rijden. DEN HAAG, 17-6. De kostenstij ging, die een gevolg is van het feit, dat de olietankers geen gebruik kun nen maken van het Suezkanaal en de clie uit het Midden-Oosten om Kaap de Goede llcop naar Nederland moet worden gebracht, zal waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat de benzine prijs in Nederland een cent per liter omhoog gaat. Een woordvoerder van het minis terie van economische zaken deelde zaterdag mede. dat de minister een verzoek van de oliemaatschappijen om toestemming voor verhoging van de prijzen van benzine en andere aardolieprodukten bestudeert. De mi nister zal naar verwachting in het begin van de volgende week een be slissing nemen. Zolang de minister nog geen beslis sing heeft genomen, staat de grootte van de prijsverhoging natuurlijk nog niet vast, maar zowel de woordvoer der van het ministerie van econo mische zaken als die van de olie maatschappijen dacht aan een prijs verhoging van één cent per liter ben zine. Zoals bekend is de benzineprijs in West-Duitsland, eveneens wegens de kostenstijging, din /uit de toe stand in het Midden-Oosten voort vloeit. reeds met een pfennig per li ter verhoogd. Werkloos door mijninstorting BRUSSEL, 17-6. In een mijn van de „Charbonnage Beiges" te Cues mes nabij Bergen zijn 1500 man werkloos, doordat een grote instor ting op 600 en 835 meter diepte een luchtafvoerschacht heeft gesloten. Bij de instorting deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Men acht het niet uitgesloten dat in de mijn, die in 1969 gesloten zou worden, op een diepte van 500 meter niet meer zal worden gewerkt, aangezien her stel van de ingestorte schacht te kostbaar zou zijn en te lang zou du- BRUSSEL. Vooraanstaande poli tici en vakbondsleiders uit de zes landen van de Europese gemeen schap, die lid zijn van het „Actie comité voor de Verenigde Staten van Europa", hebben in Brussel beslo ten tot een gezamenlijke actie in de parlementen van de zes. MARKTBERICHTEN De eierveilingen BARNEVELD, 16-6. Coöperatieve Veluwse 'eierveiliwg Ede. Aanvoer 795.294 stuks, stemming kalm. Prij zen in guldens per 100 stuks: eieren van 53-54 gram f 9,33-9,49; 56-57 gram f 10,33-10,44; 60-61 gram f 11,13 -11,56; 64-65 gram f 11,81-12,25. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 666.608 stuks, stemming kalm. Eieren van 42-48 gram f 6,27-8,01; 51-58 gram f 9,13-10,80; 62-65 gram f 11,54 -11,97; 66-72 gram f 12,27-14,17. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer ca. 2.100.000 stuks, handel traag. Eieren van: 45-50 gram f 7,00-8,35, kg-prijs f 1,56-1,67; 51-58 gram f 8,75-10,90, kg_prijs f 1,72-1,88; 59-65 gram f 11,20-12,35, kg-prijs f 1,90. Kruishoutem (België). Aanvoer 151.200 stuks, stemming: kalm. Eie ren van: 52-53 gram f 9,02-9,19; 57- 58 gram f 10,10-10,30; 62-63 gram f 11,25-11,40. Wegraces eisen slachtoffer ETTEN, 18-6. Tijdens de training voor de zondag te Etten gehouden nationale motorwegraces kwam de 26-jarige Fons de Groot uit Vleuten, rijdende op een 250 cc aermacchi, in de zogenaamde Rijsbergense bocht door e ente bruuske remmanoeuvre zo ongelukkig ten val, dat hij enige uren later in een ziekenhuis te Breda ten gevolge van de schedelbasisfrac- tuur overleed. Boerderij afgebrand LOENEN, 18-6. Door tot nu toe on bekende oorzaak is zondag brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de familie Westhof aan de Eer- beekseweg in Loenen ,Veluwe). Een buurman van de familie Westhof zag rook uit het dak slaan en waar schuwde onmiddellijk de bewoners die lagen te slapen na een vermoei ende dag van hooien. De Loenense brandweer die snel ter plaatse was stond volkomen machteloos, omdat het vuur werd aangewakkerd door de sterke wind. De kapitale boerderij die voor eenderde uit woon- en voor tweederde uit bedrijfsruimte bestond brandde tot de grond toe af. Meisje overleden na aanrijding HOOGEVEEN. 18-6. Zondag is in het ziekenhuis tè THoogeveen over leden de 17-jarige Ulo-leerlinge mej. T. Vermeulen, die zaterdagavond zwaar gewond raakte bij een aanrij ding. Met drie andere jongelui was ze op weg naar een medeleerlinge die zaterdag het Ulo-diploma had be haald. Een motorrijder, die te veel gedronken zou hebben, zwienkte plot seling de weg op, waardoor de be stuurder van de auto, de 21-jarige B. Naber de macht over het stuur ver loor en de auto tegen een boom tot staan kwam. De toestand van de an dere inzittenden is nog zeer zorg wekkend. De motorrijder H. P. uit Hoogeveen reed na het ongeluk doof, maar kon later worden achterhaald. Minimumprijs voor vroege aardappelen DEN HAAG, 17-6. Op 19 juni treedt voor vroege aardappelen bo ven de maat 28 mm een minimum prijsregeling in werking. Deze gaat uit van het Centraal Bureau en geldt tot nader order. Meestal wordt in het' aanvoersei- zoen de minimumprijs van dit pro- dukt per week aangepast. Voor de week van 19 tot 24 juni is de ophoud- prijs 16 cent per kg. Bij eventuele doordraai is de vergoeding voor klas se I 13 cent en voor klasse II 5 cent per kg. - Heffing is dit seizoen niet ver schuldigd' over vroege aardappelen. De aanvoer van dit produkt begint thans vooral in Noord-Holland van betekenis te worden en in de komen de week wordt op een belangrijke verdere toename van het aanbod ge rekend. De veilingprijs van de mid delmaat klasse I lag eind deze week op de Nocrdhollandse aardappelvei- lingen tussen f 0,40 en f 0,50 per kg. De president van Irak, generaal Abdel Rahman Aref, de vice-presi- denten en de leden van het kabinet hebben besloten een kwart van hun salaris af te staan ten behoeve van het nationale herstel. Drie burgers zijn om het leven gekomen toen een jeep maandag avond in de strook van Gaza op een mijn reed, zo is door een woordvoer der van het Israëlische leger meege deeld. ZIERIKZEE Gnze stadgenote mej. S. J. Heringa slaagde voor de Akte N 21, het eind examen van „Rollecate', het oplei- dings instituut voor leraressen aan het nijverheidsonderwijs aan meis jes te Deventer. Orgelbespelingen Grote Kerk Evenals het vorige jaar zal de Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart ook in het komende zomersei zoen een serie orgelbespelingen ge ven in Zierikzee. Vanaf aanstaande vrijdag, 23 juni, zal elke week op vrijdagavond van 8 tot 9 uur, een orgelbespeling worden gegeven op het mooie orgel van de Grote Kerk, welke serie zal duren tot einde augustus. Bovendien zal Dirk Jansz. Zwart ook middagbespelingen geven op deze zelfde dagen van kwart over twaalf tot kwart voor één, maar dan in de Gasthuiskerk Het is verheugend dat vanaf aan staande vrijdag 23 juni zowel mid dagbespelingen (in de Gasthliskerk) als avondbespelingen (in de Grote Kerk) in Zierikzee zullen plaats heb ben. Hiermede is niet slechts gedacht aan de vakantiegangers, maar ook aan de inwoners van Zierikzee en omstreken, voor wie een geopende kerk met een spelend orgel erin een culturele èn geestelijke verrijking genoemd mag worden. Het is vermeldenswaard dat de kerkvoogdij der hervormde gemeen te te Zierikzee spontaan reageerde op de plannen van de organist Dirk Jansz. Zwart en aan de verwezenlij king ervan alle nodige medewerking verleende. Vertrek S.D.K.B.-secretaris Naar wij vernemen gaat de secre taris van de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bond, de heer M. H. van der Maas, woonachtig te Noordwelle, nog deze maand Schouwen-Duive- land verlaten en zal zijn functie van secretaris van de S.D.K.B. neerleg gen. In het belang van de korfbal sport op Schouwen-Duiveland is het te hopen, dat de korfbalbond er spoedig in zal slagen een andere sec retaris aan te trekken. De heer Van der Maas was ook secretaris van de korfbalver. „DOSKO' te Noordwelle. KERKWERVE ZIERIKZEE, 17-6. Leerlingen van de Akademic voor Industriële Vorm geving te Eindhoven hebben van 17 tel en met 23 juni a s. een werkweek te Zierikzee. De klas, die wordt opgeleid voor textieldessinontwerper(sters) zal een weeklang uitsluitend Zierikzee als onderwerp voor zijn tekeningen kie zen. De leerlingen staan onder lei ding van hun leraar handtekenen do heer Sicbcn en zullen hun intrek ne- RUDDEN SCHOUWEN De inzameling voor Israël De in de gemeente Midden-Schou wen gehouden huis-aan-huis-collec- te ten bate van de collectieve Israël- Actie, heeft opgebracht f 2.106,28, dit is f 0,99 per inwoner. Van de colecte-opbrengst kan de volgende specificatie worden gege ven: Scherendijke-Elkerzee-Duiven- dijke f 1004,26, Eliemeet f 276,67, Kerkwerve f 825,35. BROUWERSHAVEN Tuinmiddag Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Brouwersha ven houdt dinsdag 20 juni a.s. in de tuin of in de schuur bij mevr. Van Putte aan de Kijkuitsedijk te Zonne- maire een tuinmiddag. Dames van de huishoudelijke voorlichting zullen de leden iets vertellen over tuinkruiden en het gebruik daarvan. NIEUWERKERK Bejaardenwoningen gegund Namens de Stichting voor de Bouw van Bejaardenwoningen op Schou wen-Duiveland werd de bouw van 13 bejaardenwoningen te Nieuwer- kerk onderhands gegund aan Firma F. der Hartog N.V. te 's-Gravendeel voor f 241.500,-. Architect Roelands uit Hazerswoude heeft de woningen ontworpen BRUINISSE N.C.V.B.-vergadering Op woensdag 21 juni vergadert de afdeling van de N.C.V.B. Als spreker treedt op de heer P. M. v. d. Berge, die een causerie zal houden over: „Een reis door het Middenoosten", toegelicht met kleurendia's. Bestuursverkiezing is nodig ter voorziening in de vakature mevr. Zonneveld-v. d. Koog. Verkeersexamen lagere school De leerlingen van de vijfde en zes de klas van de openbare lagere school „Prinses Irene" legden het verkeersexamen af en behaalden daarmee opmerkelijke goede resul taten. Zeven van de acht kandidaten slaagden „met lof", hetgeen bete kent dat zij het examen foutloos maakten. De namen zijn: Nico Goe- degebuure, Han Jonker. Andries de Ruiter, Jan Bevelander, Robbie Rood Ad Theunisse, Hanneke Verton, allen met lof en Wim van Gelder. Causerie voor Vrouwenvereniging Voor de hervormde vrouwenver eniging „Helpt Elkander" te Brui- nisse, sprak de dieëtiste mej. Schil- peroort, in dienst van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" over haar werk op Schou wen-Duiveland. Mej. Schilperoort is wekelijks te consulteren voor hen die al» gevolg van een of andere stoornis moeilijkheden hebben met het dagelijks voedselpakket, maar zij gaf op deze avond ook goede raad voor de dames, die er toch jeugdig willen blijven uitzien en over een jeugdig figuur willen blijven be schikken, of voor wie het geraden is bepaalde voedingsgewoonten aan te nemen, teneinde moeilijkheden met of verstoringen van de spijsvertering of daarmede verband houdende ziek ten te voorkomen. Aan de causerie van mej. Schilperoort ging een te kenfilmpje vooraf; een levendige discussie volgde, omdat het onder werp iedere vrouw aanspreekt. De Chinese regering heeft beslo ten onverwijld een speciaal vlieg tuig naar Neuw Delhi te sturen om de acht Chinese ambassade-functio narissen, die daar vrijdag bij een ac tie van Indische betogers gewond raakten, op te halen In de afgelopen zes maanden zijn minstens vijftig kinderen uit de om geving van de oude Inca-stad Cuzco in Peru ontvoerd, zo heeft de politie van deze stad verklaard. De kinde ren werden gedwongen op boerde- rijen te werken. „Caritas Cathelica" en „Enitraide Socialiste" in België hebben besloten aan de Ulo-organisatie voor de vluchtelingen in Palestina 8000 de kens, 1000 kg. geneesmiddelen en 60 grote „Governor"-tenten te zenden. Een zilveren jubilaresse men in het voormalige winkelpand St. Domusstraat 2. Gedurende een jaar wordt dit pand door de heer G. Wilbrink reeds verhuurd aan Wim Luyendijk, eveneens student aan de Akademie, die het huis ails atelier heeft ingericht. Het werk, in deze studieweek tot stand gekomen, is gedurende het ge hele zomerseizoen gratis te bezichti gen en zal zeker een bezoekje waard zijn. HAAMSTEDE, 16-6. Mej. A. C. Houtman, hccfd-commies der ge meente Westerschouwen werd vrij dagmiddag op het gemeentehuis ge huldigd in verband met het feit dat zij op 1 juni 1967 de dag herdacht waarop z\] 25 jaar geleden haar in trede op het gemeentehuis, toen nog van de gemeente Haamstede, deed. Burgemeester Everwijn wenste haar in het bijzijn van het secretarie personeel en enkele genodigden ge luk met dit jubileum. Naast haar da gelijks 'gemeentewerk is de jubila resse presidente van de onderafde ling Schouwen-Duiveland van de Bond van Ned. Gemeente Ambtena ren, terwijl ze al jaren lang haar beste krachten geeft aan hel Rode Kruis-werk. Na het releveren van deze feiten zeide de burgemeester dat het geen zeldzaamheid ds dat iemand 25 jaar in gemeentedienst is, doch dit wordt anders als het altijd op dezelfde plaats is Drie periodes Mej. Houtman kon volgens de bur gemeester de afgesloten kwart eeuw onderverdelen in drie zeer verschil lende periodes. Daar was eerst de oorlogstijd met toegespitste toestan den waarin getracht werd om te red den wat er te redden viel. Na 1945 de opbouwperiode die nog maar goed en wel voltood was toen de ramp van februari 1953 alle aandacht vroeg er. zij als rechterhand van de secre taris zeer veel werk te doen kreeg. Als derde periode diende de herin deling zich aan waarbij het knusse werk der kleine gemeente Haam stede ingeruild werd voor de arbeid in het veel grotere Westerschouwen. Het kleine secretarietje is nu uitge groeid en het blijft neg steeds te klein. Bijna altijd dus een opbouwende periode in het werk van mej. Hout man. Zij deed dit alles met een plichtsbetrachting die er zijn mag en de burgemeester was haar daar zeer dankbaar voor. „Een vraagbaak voor allen; een figuur die alels weet van de gemeen te en een voorbeeld voor haar col legae". Zo karakteriseerde spreker haar. Hij bood daarbij een enveloppe met inhoud aan. De secretaris, de heer J. W. de Jonge roemde haar aanpassingsver mogen in deze veel bewogen periode waarin zij echter een steun bleef voor ieder personeelslid. Hij was haar zeer erkentelijk voor de goede samenwerking ten gemeentehuize waar haar werk, met arbeidsvreug de verricht, haar tot een zegen was. Naast de gelukwens verzocht hij de jongste ambtenaresse, mej. Annelies van Elsacker de jubilaresse een ge schenk namens het gehele personeel te overhandigen die dit vergezeld deed gaan van leen bloemetje. Bend van gemeente-ambtenaren De heer H. E S. Sinck uit Zierik zee, chef alg. zaken ten stadhuize, sprak haar toe namens de Bond van Gemeente Ambtenaren. Hij onder schreef al de prettige woorden en beste wensen tot mej. Houtman ge richt. Hij hoopte haar nog vele malen te zien huldigen. Hij presenteerde een geschenkje van de onderafdeling Schouwen-Duiveland. Hierop was het woord aan mej. Houtman zelf die nog maar 14 dagen ten gemeentehuize in functie was, toen haar werkgever, burgemeester Röell gegijzeld werd. Dat was haar eerste confrontatie met het gemeen tewerk. Ondanks het vele werk mocht ze dit alles graag doen. Een rommelige 'tijd vond zij de periode van de herindeling waarin het op de secretarie zeer vol werd. Even stond zij stil bij de mensen van het eerste gemeentebestuur in haar eerste ge meentejaar die er nu niet meer zijn. Aan allen 'die haar deze middag toe spraken en -dit vergezeld deden gaan van geschenken sprak zij haar wel gemeende dank uit. (Foto; Ziorikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3