T GIUJAMSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT ALCEMENE V.N.-VERCADERINC KOMT VANDAAG BIJEEN Reeds ruim 11.000 Amerikanen gesneuveld Schepen in liet Suez kanaal .Eten voor India" hulp Nederlandse voor Jordanië Een opvallend V.S.-rapport over China R E N E S S E Nog een (brede) hulpactie voor het Midden-Oosten Triest lot van joden in Libye Arrestatie van Chinezen op Java KAMERBREED „DE MAGNEET" k ;if i V-EL I r* 8 s Deel Egyptische troepen terug uit Jemen Israël streeft naar „nieuwe werkelijkheid" MORRIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19812 WAARIN OPGENOMfcN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Er komen reddingvletten aan het strand Praten over Midden-Oosten MINIMOLEN VOOR HET RAAM Standpunt Arabische staten In dit verband merkte men in doorgaans welingelichte kringen in New York op, dat Egypte en andere Rusland, Verenigde Staten en Israël eerste sprekers NEW YORK, 17-6. De speciale zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties ter behandeling van de crisis in het Midden-Oosten is zaterdagmiddag cm 15.00 uur Ned. ttfd in New York geopend. Sowjet-pre- mler Kosygin, die bjj de opening aanwezig was, had kort tevcren op het V.N.- hoofdkwartier een onderhoud gehad met secretaris-generaal Oe Thant. Hon derden mensen sloegen de aankomst van Kosygin bij het V.N.-gebouw gade. Be politie had strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Alle ramen in de directe omgeving mcesten gesloten blijven. De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg verklaarde dat de Sowjet-Unie zullen samenwerken bij het zoeken naar „redelijke, vreedza me en rechtvaardige oplossingen" voor de problemen in het Midden- Oosten. Goldberg zei dat Amerika tegen bijeenroeping van de speciale zit ting was omdat de Veiligheidsraad de crisis in het Midden-Oosten behan delt. Nu de meerderhed der V.N.-le den het Russische verzoek om een speciale zitting heeft goedgekeurd zullen de V.S. ondanks hun princi piële bezwaren alles doen om op bouwende resultaten mogelijk te ma ten, Goldberg verklaarde verder dat de algemene vergadering het geheel der problemen in het Midden-Oosten dient te bestuderen. De vertegen woordigers van Jordanië en Saoedi- Arabië protesteerden tegen een der gelijke gang van zaken en zeiden dat de vergadering zich alleen moet be zighouden met hetgeen de Sowjet- Unie heeft gevraagd: bespreking van de manier waarop een einde kan worden gemaakt aan de gevolgen van de Israëlische agressie en on middellijke terugtrekking der Isra ëlische strijdkrachten achter de be standslijnen. De algemene vergadering aan vaardde de agenda zoals deze was voorgesteld in de Sowjetbrief aan se cretaris-generaal Oe Thant. Maandag zullen achtereenvolgens de vertegenwoordigers van de Sow jet-Unie, de V.S. en Israël het woord voeren. Men neemt aan dat premier Kosygin namens de Sowjet-Unie zal spreken. De afgevaardigde van Saoedi-Ara_ bië, Baroody, maakte bezwaar 'tegen „regelingen achter de schermen". Hij gaf te kennen, dat er in Arabische kringen gevreesd wordt dat de grote mogendheden onderling een regeling zullen uitwerken, die misschien niet geheel aan de wensen van de Ara bieren zal voldoen. Arabische staten niet enthousiast zijn over het Russische streven naar een bijeenkomst van de algemene vergadering, hoewel zij in eerste aanleg om tactische redenen deze stap hebben gesteund. Genoemde kringen zeiden dat er aanwijzingen zijn, dat do Sowjet-Unie, die in de Veiligheidsraad zonder resultaat heeft gepoogd Israël te laten brand merken als agressor en de onmid dellijke terugtrekking van de Israë lische strijdkrachten te bewerkstel ligen, in de algemene vergadering een gematigder standpunt zal inne men. Nadat de algemene vergadering uiteen was gegaan, kwamen 46 niet- gebonden landen bijeen om hun stra tegie voor de bijeenkomst van maan dag te bepalen. De strijd in Vietnam WASHINGTON, 17-6. In bevoeg de kringen te Washington is men van mening dat een nieuwe uitbreiding van de oorlog in Vietnam niet uitge. sleten is. Dezer dagen vertrekt een aantal hoge functionarissen naar Zuid-Vietnam, naar het heet voor een periodiek bezoek ter bestudering van alle aspecten van de strijd. Het zijn onder meer minister van defensie McNamara, onderminister van buitenlandse zaken Katzenbach, chef van de commissie van stafchefs generaal Wheeler, en minister van marine McNaughton. CAIRO, 17-6. Volgens doorgaans betrouwbare kringen in Caïro zijn in het Grote Bittermeer halverwege in het Suez-kanaal in totaal tussen de 15 en 17 schepen gestrand, afkomstig uit Amerika, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Zweden, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije en Polen. „Eten voor India" DEN HAAG, 17-6. De Nedeidandse regering heeft besloten 75.000 gulden aan hulp te verlenen aan de vluch- telirgen die zich tengevolge van de recente oorlogshandelingen in Jor danië bevinden, aldils deelde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ons mede. De regering gaat daarmee in op het beroep van de Jordaanse rege ring om zo spoedig mogelijk hulp te verlenen. De Nederlandse hulp zal voornamelijk bestaan uit dekens en medicamenten. De stichting meldt: De inkomsten van de aktie „Eten voor India" hebben de 8 miljoen gul den overschreden. Het stichtingsbestuur heeft, gezien deze gunstige financiële ontwikke ling, besloten voorlopig nog 1 mil joen gulden aan voedsel te besteden. In overleg met de Indische autoritei ten is 1300 ton rijst in Bangkok aan gekocht, die per eerste gelegenheid naar Calcutta zullen worden ver scheept. Zoals reeds eerder gemeld, is reeds 10.000 ton tarwe en 1.000 ton melk poeder aangekocht en voor 't groot ste deel varende. De stichting heeft thans in totaal ruim 7 miljoen gulden aan voedsel besteed. Overleg is gaande om op korte ter mijn met de nog beschikbare mid delen te gaan assisteren bij een wa- terboorprogramma in Bihar. WASHINGTON, 17-6. China heeft een „zeer grote" nucleaire capaciteit maar zal zich wat atoombewapening betreft voorlopig niet kunnen meten met de V.S. en de Sowjet-Unie. Dit is dè voornaamste gevolgtrekking van een rapport dat Amerikaanse deskundigen in Aziatische zaken voor de commissie voor economische aangelegenheden van het Ameri kaanse congres hebben opgesteld. De voornaamste punten van dit rapport werden donderdag door de commissie gepubliceerd. Het zijn on der meer: 1. China is in staat aan zijn gren- ADVERTENTIE DAFFODIL DAF 44 f 4995,- f 6250,- TELEFOON (01116) 370 Het aantal Amerikaanse gesneu velden in Vietnam is de 11.000 ge passeerd. Elke week komen daar on geveer 300, en vaak meer bij. De con centratie van Noord Vietnamese troe pen in de gedemilitariseerde zone tussen noord en zuid blijft aanzien lijk. Deze strijdkrachten veranderen voortdurend van taktiek en de infil tratie naar het zuiden gaat voort. Generaal Westmoreland heeft pre sident Johnson in april laten weten, dat hij de voor eind 1967 voorziene 470.000 man onvoldoende acht. De Zuidvietnamese generaal Ky is van mening, dat er 600.000 Amerikanen nodig zijn om de overwinning te kunnen behalen, dat is 138.000 meer dan er nu zijn. Indonesië dreigt met verbleking betrekkingen „De Minimolen", de nieuwe kinderserie, die gedurende de zomermaanden iedere avond om kwart voor zeven door de NTS wordt uigezonden, lijkt een succes te worden. Dat is ook niet te verwonderen, want in landen als Canada, Zweden, Denemarken, Duitsland, Spanje, Italië, Portugal en Zwitserland vormen deze Franse poppenfilms reeds maandenlang een liefelijk wel terustenEn ook in België en Rusland gaat de serie binnenkort de lucht in. Als men de kinderen langer dan die vijf minuten per dag wilt laten genieten van Margootje, de harige hond Floris, en Cebulijn de spring- rups, kan voor hun kamertjes het op „De Minimolen" geïnspireerde kindergordijn gekocht worden. met China zen een grote oorlog te voeren, maar wanneer het zou besluiten in Viet nam te gaan vechten zou de oorlog in dit land in het voordeel van de V.S. uitvallen omdat deze een veel grotere vuurkracht en industriële ca paciteit hebben. 2. Het valt te verwachten dat Chi_ /na een „miliitlrainle" en revolutio naire buitenlandse politiek zal blij ven voeren zonder te streven naar gebiedsuitbreiding door geweld. 3. Het Amerikaanse embargo op handel in niet-strategische goederen met China heeft niet veel uitwerking gehad op de Chinese economie. Mis schien kan in de toekomst het ope nen van handelsbetrekkingen tussen de V.S. en China gebruikt worden als nolitiek instrument voor onder- handelingen tussen beide landen. De •mmissie is momenteel echter tegen opheffing van het economisch em bargo. 4. De economische ontwikkeling in Ch!na verloopt zeer ongelijk, de hui dige culturele revolutie dreigt een "ieuwe economische crisis te veroor-/ zaken. die even noodlottig is als dit? van de serste zestiger jaren. 5. Ondanks de ernstige landbouw problemen is communistisch China erin geslaagd hongersnood te vermij den. 6. China heeft op gebied van on derwon geneeskunde, openbare ge zondheid en wetenschappelijk on derzoek opmerkelijke vooruitgang geboekt. DJAKARTA, 17-6. Wanneer de Chinese regering haar houding je gens Indonesië niet wijzigt, zal Dja karta de diplomatieke betrekkingen met Peking verbreken, zo verklaarde vrijdag de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, in het parlement. Indonesië zou echter pas in het uiterste geval tot die stap overgaan. Malik deelde.mee dat de afgelopen dagen in Indonesië meer dan hon derd Chinezen zijn gearresteerd we gens deelneming aan ondermijnende activiteit, die vanuit Peking werd geleid. TURIJN, 17-6. De politie in de Li bische hoofdstad Tripoli heeft de drieduizend joden uit het oude getto voorlopig ondergebracht in de vroe gere Italiaanse kazernes te Goergo, op zeven kilometer van de stad, om ze te behoeden voor een lynchpartij, zo meldde het Italiaanse blad La Stampa, dat dit van vluchtelingen had vernomen. De elders in Tripoli wonende joden hebben zich ver schanst in hun huizen. DJAKARTA, 17-6. De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, Adam Malik, heeft vrijdag het parlement in Djakarta meegedeeld, dat honderden Chinezen zijn gear resteerd die behoordejj tot een van uit Peking geleid netwerk voor on dermijnende activiteit. Het parle ment sprak zich in een resolutie uit voor zonodige onderbreking van de betrekkingen met China, maar Ma- lik zei dat alleen in het uiterste ge val tot die stap zou worden overge gaan. Veel zwartkijkerij ALMELO, 17-6. De groep ambte naren van de Dienst Luister- en Kijkgelden heeft dezer dagen bij een z.g. gerichte controle in drie wijken in Almelo 404 gevallen opgespoord van bezitters van radiotoestellen, die geen luistervergunning hadden aan gevraagd. Voorts werden in drie wij ken 243 gevallen van niet-aangege- ven televisietoestellen opgespoord. Tegen de bezitters van deze radio- en televisietoestellen werd proces verbaal opgemaakt. Zij krijgen een boete, waarvan de grootte door de kantonrechter zal worden vastge steld, plus een navordering over de tijd, dat zij geen luister- of kijkgeld hebben betaald. DEN HAAG, 17-6. De Nederlandse commanderij e van de ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem is een actie begonnen tot steunverle ning aan de Palestijnse vluchtelin gen. Zij heeft hiervoor een giroreke ning (676.000 ten name van de rid ders van het Heilige Graf te Bus- sum) geopend en zal de giften, die zij ontvangt, naar zij mededeelt, ge bruiken om allereerst de noden van het ogenblik te lenigen, zonder aan zien des persoons. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruiuisse - tel. (01113)470 8 De Nederlandse commanderije van de ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem biedt reeds geduren de vijf jaar hulp aan de Vz miljoen Palesteinse vluchtelingen. Zij heeft namelijk scholen ge bouwd en studiebeurzen verstrekt, omdat zij haar aandacht vooral wilde richten op de toekomst van de vluch- telingenjeugd. Immers, zo luidt haar standpunt, wanneer de jeugd een vakopleiding heeft gekregen, kan zij beter toegerust het leven ingaan en is er meer kans op een ander pers pectief dan werkloosheid en haat. De helft van de palestijnse vluch telingen is namelijk jonger dan 18 jaar en slechts een op de tien krijgt een vakopleiding na het algemeen vormend onderwijs. Voor deze constructieve hulp heeft de Nederlandse commanderije steeds gepleit, ook aan de Arabische vrouw en het Arabische meisje, opdat ook de Arabische vrouwen haar bijdrage kunnen geven aan de ontwikkeling- va n de Arabische landen. De Nederlandse commanderije heeft, zo deelt zij mede, zich steeds strikt onpartijdig inzake het konflict tussen Joden en Arabieren gedragen. Zij heeft respect voor beide volke ren en heeft de uiteindelijke oplos sing van het conflict gezien - en daarvoor ook geijverd - in het op gang komen van een gesprek tussen Jcden en Arabieren teneinde geza menlijk tot een constructieve oplos sing van het probleem te komen. Dit nummer beslaat uit 6 pagina's Ons eigenbelang is meestal het kompas waarnaar onze meningen zich richten. sccccocccoosoccooscoscoosc WAT 2EQT DE &IL7- Veranderlijke bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige westelijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere. 20 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 19.45, onder 2.31. Volle maan: 22 juni te 5.57. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZFE 20 juni 1.04 v.m. 13.43 n.m. BROUWERSHAVEN: 20 juni 0.57 v.m. 13.28 n.m. Springtij: 24 juni. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-6. Het K.N.M.I. deelt mede; Afgelopen zondag trok een kleine storing van Denemarken langs onze oostgrens weg naar het zuiden. Ze veroorzaakte veel bewolking, waardoor de temperaturen niet ho ger kwamen dan 13 graden aan zee tot 17 graden in het zuiden van het land. Vandaag stroomde iets drogere lucht binnen zodat vooral in het bin nenland opklaringen voorkwamen. Langs de kust handhaafde zich ech ter een hardnekkige wolkenlaag waaruit plaatselijk wat motregen viel. Het hogedrukgebied ten zuidwes ten van Ierland dat al een week lang het weer in een groot deel van west Europa heeft beheerst, trekt zich on der invloed van oceaanstoringen ge leidelijk terug in zuidelijke richting. Een frontaal systeem dat vandaag de kust van Schotland bereikt e zal hier door naar ons land worden gevoerd waardoor de kans op regen iets gro ter gaat worden. Bij een naar west tot zuidwest krimpende wind zullen de middagtempera turen in het bin nenland in het algemeen iets lagere waarden bereiken. ADVERTENTIE ADEN, 17-6. De Zuid-Arabische omroep heeft meegedeeld, dat 1.500 Egyptische militairen sinds maandag uit Jemen zijn teruggetrokken en meer dan 150 tanks en stuks zware artillerie naar huis zijn verscheept. Dit terugtrekken is blijkbaar nodig geworden na de Egyptische neder laag tegen Israël. De Egyptenaren werden in 1962 naar Jemen gezonden om de republikeinen te steunen. Swetlana Stalin wil Indisch dorp ziekenhuis schenken NIEUW DELHI, 17-6. De naar het Westen uitgeweken Swetlana Stalin wil het Indische dorp Kalankankar een ziekenhuis schenken ter nage dachtenis aan haar vórig jaar in de Sowjet-Unie overleden man, Brijesj Singh, die daar geboren is. Stalins dochter, die asiel heeft gekregen in Amerika, heeft dit volgens de Indi sche kranten haar zwager Soeresj Singh laten weten. TEL AVIV, 17-6. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Ebba Eban, heeft vriijjag de Sowjet Unie ervan beschuldigd te proberen Stoffelijke resten van Nederlanders over gebracht naar Djakarta DJAKARTA, 17-6. De stoffelijke resten van 920 Nederlandse oorlogs slachtoffers zyn van Paleinbang in Zuid-Sumatra naar Djakarta over gebracht. Ze zijn daar donderdagavond aan gekomen- en zullen op oorlogsbe graafplaatsen te Bandoeng in West- Java en Semarang in midden-Java ter aarde worden besteld. De resten van ongeveer 100 vrouwen en kin deren zullen in Semarang begraven worden en de stoffelijke hulsels van de andere slachtoffers in Bandoeng. Men wil de graven van de Neder landse oorlogsslachtoffers samen brengen op acht oorlogskerkhoven op Java. Er zijn nu nog drie begraaf plaatsen van Nederlandse oorlogs slachtoffers buiten Java, namelijk in Pontianak en Balikpapan op Borneo Dn in Makassar op Zuid-Celebes. de Arabische landen te weerhouden van het sluiten van vrede met Israël. Hij zei de Sowjet-Russische po- liek grotendeels verantwoordelijk te stellen voor het uitbreken van de oorlog Een oplossing moet worden gezocht door de landen^in het gebied zelf, met zo weinig nTogelijk inmen ging van internationale instellingen. Hij meent dat Frankrijk met Israë lische bestaansrecht had moeten steunen. Eban verklaarde dat Israël vast van plan is „zijn militaire successen om te zetten in een nieuwe werke lijkheid, die vrede en veiligheid waarborgt". Israël zal elke poging van de algemene vergadering van de V.N. om terug te keren tot de om standigheden voor de oorlog ver werpen. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage ISTA Ooslerland Telefoon (01114) 495

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1