weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT H.M. de koningin stelde nieuwe mond van Noordzeekanaal in gebruik Het komt tot Arabische topconferentie De Algemene Vergadering der V.N. komt zaterdag(?) bijeen GlUJAftiSE R E N E S S E Geef vader zomerf auteuil Tuinman Zoon Joodse studenten willen helpen bij probleem van Arabische vluchtelingen KAMERBREED I „DE MAGNEET" j f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 juni 1967 123ste jaargang Nr. 19811 WAARIN OPGENOMfcN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Felle brand op Westhoekse kampeerboerderij Feestdag voor Amsterdam IJMUIDEN, 15-6. „Amsterdam liecft nu een complete haven, ge schikt voor de aanvoer van alle goe deren met zeeschepen van maximale afmetingen". Op deze triomfantelijke wijze reageerde de directeur van de Amsterdamse havens- en handelsin- richtïngen, de heer J. den Toom, op de vraag wat de nieuwe mond van het Noordzeekanaal in IJmuiden voor Amsterdam betekent. Voor Amsterdam donderdag, de dga waarop koningin Juliana offici eel deze nieuwe havenmond in ge bruik stelde, dan ook een zeer bij zondere feestdag. Aan boord van het m.s. „Koningin Wilheltm.ina" van de Hoek-H!arwich Lijn. is H.M. omstreeks drie uur de lieu we havenmond binnengevaren en heeft zij. na het uitspreken van een gelukwens aan de fluit getrokken,- ten teken dat de officiële handeling was verricht. Op hetzelfde moment loeiden tientallen andere scheepsflui- ten, sleepboten veranderden in wa tergordels, vuurwerk werd in de lucht geschoten waarna aan para chutes dc vier vlaggen van Amster dam. Zaandam, Haarlem en Velsen- IJmuiden langzaam naar beneden kwamen. Engeland deed niet mee LONDEN, 15-6. Engeland zal ge heime bijzonderheden uit de logboe ken van luchtmacht en vliegdeksche pen bekendmaken om de „valsheid van de beschuldiging dat Engeland meegeholpen zou hebben bij Israëli sche luchtaanvallen" aan te tonen, heeft de Britse minister van defensie, Denis Healev, donderdag in het Par lement verklaard. Een lid van de op- ix>sitie had voorgesteld fotocopieën van de logboeken en dagelijkse or ders van 5, 6 en 7 juni van aflfle Brit se luchtmachtbases binnen een af stand van zestienhonderd km van Gazo, Aliexandrië en Cairo in de bi bliotheek van het Britse Lagerhuis ter inzage te leggen. Healey zei dat deze gegevens gewoonlijk geheim worden gehouden in het belang van de nationale veiligheid. ADEN, 15-6. Egypte, Jordanië, Jemen en Saocdi-Arabië hebben tot dusver hun instemming betuigd met het voorstel van Soedan om met spoed een Arabische topconferentie te beleggen om te pogen, een einde aan de onderlinge geschillen te ma ken en na de nederlaag tegen Is raël te komen tot een nieuwe militai re en politieke eenheid. Men verwacht dat de voorgestelde topconferentie op een nader te be palen tijdstip in Khartoem, de Soe- danese hoofdstad, zal worden gehou den. Marokko heeft echter laten weten, dat het niet komt. Dit land wil wel meedoen aan een bijeenkomst van Arabische ministers van buitenland se zaken die zaterdag a.s. in Koeweit zou moeten beginnen. De vorst van Saoedi-Arabië, ko ning Feisal, zou allang voorstander zijn van het houden van Arabische topconferenties. Het is er de laatste tijd echter niet van gekomen, o.a. door toedoen van Egypte dat van oordeel was, dat dergelijke bijeen komsten eerder de verdeeldheid ver sterken dan de eenheid bevorderen. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten Zonnige perioden Verwachting tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met zonnige perioden, maar later weer binnen- drijvende wolkenvelden; overwegend matige wind tussen noord en oost; ongeveer dezelfde temperaturen. 17 juni. Zon op 4.19. onder 21.02. Maan op 15.15. onder 138. 18 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 16.44, onder 1.52. 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 18.15, onder 2.09. Vcllcmaan: 22 juni te 5.57. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZi-l' 17 juni 10.28 v.m 18 juni 19 juni 11.38 v.m. 12.42 n.m. 22.50 n.m. 2359 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 17 juni 10.21 v.m. 22.55 n.m. 19 juni 12.30 n.m. n.m. Doodtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge lucht druk strekt zich uit van de Azoren via de Britse eilanden tot boven Scandinavië. Langs de zuidoost flank ervan trekken storingen over Duits land naar de Alpen, zodat het in midden Europa koud en regenachtig is. Wolkenvelden van dezo storingen zijn ook tot ons land doorgedrongen, maar drijven nu weer in zuidelijke richting weg. Langs de andere kant van het hogedrukgebied trekt een depressie van het zeegebied ten noorden, van IJsland in de richting van noord Noorwegen. Het bijbeho rend koufront zal het komende et maal langzaam over de Noordzee naar het zuiden verplaatsen, maar wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, die ons flinke opklaringen zal brengen. Daarna zullen evenwel weer wolkenvelden van het noorden uit het land komen binnendrijven De temperaturen zul len dezelfde zijn als vandaag. TILBURG. Donderdagmiddag is de 14-jarige zoon van de familie Neggers uit Oisterwijk ernstig ge wond geraakt nadat hij in Tilburg had geprobeerd in een rijdende trein te springen. Hij kwam daarbij tussen trein en perron terecht. Praten na het schieten Premier Kosygin naar New York NEW YORK, 15-6. Secretaris-ge neraal Oe Thant 'heeft bekendge maakt reeds één derde van de 62 stemmen te hebben ontvangen die nodig z(jn om de algemene vergade ring van de Verenigde Naties in spoedzitting bijeen te kunnen roe pen, zoals door de Sowjet-Unie is verzocht. De landen die al hebben ingestemd met het Russisch verzoek zijn Afghanistan, Aigerië, Cyprus, Tsj.-Slowakije, Indonesië, Irak, Jor danië, Laos, Libanon, Libië, Malei sië, Mexico, Pakistan, Polen, Syrië, Tunesië. Oekraïne, de Sowjet-Unie, de Ver. Arabische Republiek, Vene zuela, Wit-Rusland en Zuid-SIavië. In sommige kringen in New York meent men dat de algemene verga dering wellicht zaterdagmiddag reeds bijeen zal komen waarna maandag met de debatten zou kunnen worden begonnen. De snelle reacties op Oe Thants telegram en de grote ver scheidenheid van landen in aanmer king nemend, meent men dat de ver eiste eenvoudige meerderheid spoe dig zal zijn bereikt. Zodra zeker is dat de zitting door gaat, zal ook een einde komen aan de speculaties over de samenstelling van de delegaties van diverse lan den. Uit zeer betrouwbare bron in Mos kou werd donderdag vernomen dat vaststaat dat premier Kosygin deel zal uitmaken van de Russische dele-, gatie, en er gaan geruchten dat ook president Tito van Zuid-SIavië en premier Gandhi van India naar New York komen. In berichten uit Parijs is gemeld, dat president De Gaulle bereid zou zijn eventueel in New York deel te nemen aan een conferentie van Dé Grote Vier (De V.S., Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie), het geen erop zou duiden dat ook hij van plan is de zitting bij te wonen. Brand stoort radio MARSEILLE, 16-6. Een bosbrand bij Aix-en-Provence heeft donder dagavond het uitvallen van de Fran se radio veroorzaakt. Terwijl de vlammen rond het gebouw van het plaatselijke zendstation loeiden ver dween de zender voor meer dan een uur uit de lucht. Honderden brand weerlieden en politiemannen waren vrijdagochtend vroeg nog steeds be zig het vuur te bestrijden. Een brand heeft donderdag de dis cotheek van radio-Singapore ver woest. Vijfentachtigdüizend gram mofoonplaten overleefden de hitte niet. Er waren vele waardevolle on vervangbare platen bij. V.S. doen wel mee De Verenigde Staten zijn tegen een bijzondere zitting van de algemene vergadering, zo is in een officiële mededeling van het Ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. Als de meerderheid der VN.-leden echter voor is dan hopen de Verenigde Sta ten dat de zitting zal bijdragen tot oplossing van het probleem. Was hington is van mening dat de moge lijkheden van de Veiligheidsraad nog niet zijn uitgeput. De Amerikaanse Ambassade in Moskou deelde donderdagavond mee dat een visum is verstrekt voor pre mier Kosygin die vrijdag naar New York zal vertrekken om de bijzonde re zitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties over het Midden-Oosten bij te wonen. Gift koninklijk paar voor Miden-Oosten DEN HAAG, 15-6. H.M. de ko- ningin en Z.K.H. de prins der Ne derlanden hebben een bedrag be schikbaar gesteld aan het Rode Kruis voor het verlenen van hulp in de landen in het Midden-Oosten die bij de oorlog betrokken zijn geweest. Dezer dagen heeft het Rode Kruis voor dit doel een (rekening* openge steld. El Al over de Rode Zee SCHIPHOL, 15-6. De militaire ze ge. die Israël over Egypte heeft be haald, heeft terstond zijn vruchten afgeworpen voor de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, die thans „met toestemming van -dé be trokken autoriteiten", zoals de maat schappij uit Tel Aviv meldt, voor het eerst sinds elf jaar wleer over de straat van Tiran en de Rode Zee re gelrecht naar Zuid-Afrik» kan vlie gen. Op de route Tel Aviv-Johannes- burg betekent dit een niet te onder schatten voordeel. Kosygin spreekt met De Gaulle PARIJS, 15-6. De Sowjet-Russische premier, Kosigin, zal president De Gaulle van Frankrijk ontmoeten wanneer hij vrijdag een tussenlan ding maakt in Parijs op weg naar New York, heeft een woordvoerder van het Elysee donderdagavond mee gedeeld STROE. Bij graafwerkzaamheden in Stroe hebben arbeiders van rijks waterstaat een gevaarlijke vondst ge daan. Toen hun graafwerktuig op een hard voorwerp stootte en men op on derzoek uitging, bleken er negentien granaten begraven te liggen. ADVERTENTIE DAFFODIL f 4995,- DAF 44 f 6250,- TELEFOON (01116) 370 Hulp voor zwervende soldaten in de Sinaï Op een kampeerterrein aan de weg van Burgh naar Westenschouwen werd een houten schuur een prooi der vlammen. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). TEL AVIV. 14-6. Door Israël is bekendgemaakt dat de Israëlische luchtmacht donderdag met medewer king van vertegenwoordigers van het Roode Kruis een grootscheepse actie is begonnen om de soldaten die nog in Sinaï zwerven te redden. De woordvoerder van generaal Dayan zei dat de generaal woensdag teza men met een lid van het internatio nale Roode Kruis in Egypte, een ver kenningsvlucht heeft verricht. De laatste twee dagen zouden zesdui zend Egyptenaren het Suezkanaal hebben bereikt. Momenteel is het Is raëlische leger met het Roode Kruis bezig gewonden naar Israël te ver voeren en de anderen naar Egypte te laten gaan. Dat zou met vliegtui gen en hefschroefvliegtuigcn gebeu ren. Buitenlandse vliegtuigen wer den hierbij door gezaghebbende krin gen niet nodig geacht. DE STEEG. H.K.H. Prinses Margriet heeft in De Steeg hel Internationale Folkloristische Festival geopend. Op de foto de prinses tijdens de rond gang over de jaarmarkt. ADVERTENTIE zo'n heerlijke Grote sortering tuinparasols 5 s Zomermeubelen s bij Mol 19 - Zierikzee 7////////////////////////////A////i AMSTERDAM,- 15-6. De Neder landse zionistische studenten organi satie heeft besloten een resolutie voor te leggen aan de World Union of Je wish Students, waarbij de N.Z.S.O. is aangesloten. De tekst luidt: „De World Union of Jewish Students" is van mening, dat nu het tijdstip van onderhande lingen in het Midden-Oosten is aan gebroken het recht van erkenning, grenscorrecties en op vrede aan Is raël niet ontzegd mag worden. De „Wcrid of Jewish Students", gezien het beëindigen van de oorlog, gezien Benauwde toestand voor Joden in Arabische landen GENEVE. 15-6. Het Joodse we- reldcongres heeft een beroep gedaan cp bet internationale Rode Kruis het let van de Joden in de Arabische lan den te verzachten. In Europese havens arriverende vluchtelingen hebben de arrestatie, mishandeling en gevangenzetting van alle Joodse mannen in Egypte en an ti-Joodse excessen in Libië met veel doden gemeld, aldus het congres. Het Europese bureau van het Ame rikaans-Joodse comité zegt dat vol gens vluchtelingen minstens zes Jo den in de Libische hoofdstad Tripoli zijn gedood door een menigte Ara- bi oren die alle Joodse winkels plun derde en in brand stak. De 4500 Jo den in deze stad verkeren „in pa nische angst en zitten verschanst in hun huizen, welke zij niet durven te verlaten met het cog op de spora dische gewelddaden die er nog steeds plaatshebben", zo werd gezegd. Holland Festival 1967 van start DEN HAAG, 15-6. In het Soheve- ningse Circustheater is donderdag avond, in aanwezigheid van vele tientallen autoriteiten, het Holland Festival van start gegaan met een concert waarin ten gehore werden gebracht de dramatische cantate II Ccmbattiento di Tancredi e Clorin- da van Claudio Monteverdi, een werk dat uit 1624 dateert, en de can tate Delia Fiaba Estrema van de he dendaagse componist Hans Werner Henze. Het werk van Monteverdi, een voorloper van de opera, werd uitge voerd door het Residentie-orkest, het Nationale Ballet beeldde de bijbeho rende scenes uit. Het geheel stond onder leiding van Felix de Nobel. het grote aantal nog niet Ingescha kelde vrijwilligers voor Israël, biedt de regering van Israël aan deze vrij willigers gereed te houden voor werkzaamheden bij het opvangen van Arabische vluchtelingen in Is raël, wanneer de regering dat wenst. Bovendien dringt bij er bij haar le den in Israël op aa'n deze huilp daad werkelijk te geven. De N.Z.S.O. is van mening, zo tekent zij ter adstruc tie van deze resolutie nog aan, dat zonder oplossing van het Arabische vluchtelingenprobleem het Midden oosten en daardoor de wereld ook geen vrede zal kennen binnen afzien bare tijd. Daarom lijkt de versprei ding van dit idee haar daarom ook belangrijk. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke J kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5 50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruiitisse - tel. (02113)470 J Franse „lok" reed hard PARIJS, 15-6. Een Franse turbine- lokomotief heeft een snelheid van 230 kilometer per uur bereikt en daar mee een nieuw nationala record gevestigd, aldus de Franse spoorwe gen. Het record werd gevestigd bij proeven om het spoorwegverkeer op niet geëlektrificeerde baanvakken te versnellen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's «050CCCCOC05CCCCCCCCOCC05» Heb medelijden met de slech ten, gij weet niet wat er in hun hart omgaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1