SIMCA 1000 5395,- GILIJAMSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veiligheidsraad gelastte Israël niet troepen terug te trekken NAVO-raad over vestiging van vrede in het Midden-Oosten „Krant blijft geëigend reclame-medium" KAMERBREED „DE MAGNEET" Het toezicht op het bestand Midden-Oosten Gruwelijke tonelen in de Sinaï-woestijn R E N E S S E Geef vader zomerfauteuil Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODES Doiirit*r<la<r 15 juni 1967 123ste jaargaaK Nr. 19810 WAARIN OPGENOMtN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lef. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cenf. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Slachtoffer door explosie in Zierikzeese haven Itussischf resolutie verworpen Dit nummer bestaat uit 14 pagina's NEW YORK, 14-6. De Veiligheids.Voor aanvaarding zijn negen stem- raad heeft woensdag Israël niet we gens agressie willen veroordelen en ook niet de onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking van Israë lische troepen uit de bezette Ara bische gebieden geëist. Een met die doelen door de Sowjet-Unie inge diende resolutie werd door de raad verworpen. Bij stemming over de afzonderlijke paragrafen kreeg de paragraaf voor veroordeling van Israël wegens agressie vier stemmen (Bulgarije, In dia, Mali en Sovvjet-unie) bij elf ont houdingen en die waarin terugtrek king werd geëist zes stemmen (de eerste vier landen en Nigeria en Ethiopië) bij negen onthoudingen. men vereist. De resolutie in haar heel werd toen niet meer door de Russische afgevaardigde Fedorenko in stemming gebracht. Hij sprak van „het betreurenswaardige feit, maar niettemin het feit dat de Veiligheids raad onmachtig is te doen hetgeen hij moet doen om de Israëlische agressie tegen de Arabische landen tegen te houden". Er moet nu naar andere wegen worden uitgezien, al dus Fedorenko, die eraan toevoegde tegen de Amerikaanse ontwerpre solutie te zullen stemmen waarin be sprekingen tussen Israël en de Ara bische landen worden voorgesteld om tot een stabiele vrede te komen. LUXEMBURG, 14-6. In het slot- collectief op te treden in de kwestie communiqué van de NAVO-raad in Luxemburg wordt gezegd dat de NAVO-landen bereid zyn elke po ging te steunen tot vestiging van een duurzame vrede in het Midden-Oos ten. De NAVO-ministers zjjn ver heugd overliet staken van het vuren. In de eerste plaats moet nu de men selijke nood worden gelenigd die uit de gevechtshandelingen is voortge vloeid. De ministers stellen vast dat de pogingen van de verbonden regerin gen om de betx-ekkingen tussen oost en west te verbeteren niet altijd met succes zijn bekroond. De raad 'is van mening dat van een ontspanning alle leden van het bondgenootschap moeten profiteren. De raad acht de pogingen van west-Duitsland om de menselijke, economische en culturele betrekkin gen met oost-Duitsland te verbeteren een belangrijke bijdrage tot ontspan ning in Europa. Als de omstandigheden het toe laten, zal een evenwichtige vermin dering van de strijdkrachten van oost en west een belangrijke bijdra ge kunnen betekenen tot de veilig heid van Europa, aldus het commu niqué. De NAVO-ministers hebben op voorstel van Frankrijk besloten niet ADVERTENTIE van het midden-oosten. Zij stemmen er mee in dat Amerika in Genève een nieuw ontwerp-verdrag indient tegen verdere verspreiding van kernwapens. Na de Russische afgevaardigde spraken de Arabische en Iraakse af gevaardigden. Zij stelden de Vere nigde Staten en het Verenigd Konin krijk verantwoordelijk voor de ver werping van de Russische ontwerp resolutie. De Veiligheidsraad heeft woensdag avond eenstemmig een resolutie van Argentinië, Bxazilië en Ethiopië aan genomen, waarin de regering van Is raël wcrdt verzocht de veiligheid en het welzijn te verzekeren van de be woners van de stx-eken waar oorlogs handelingen hebben plaatsgehad en f1.'"1 terugkeer te bevox-dex-en van hen die gevlucht zijn. Aan partijen wordt in de x-esolutie gevx-aagd de conven tie van Genève toe te passen bij dc behandeling van krijgsgevangenen. De vluchtelingen Mordecai Kidron van Israël zei dat zijn regering alle pogingen in het werk stelt om het normale leven in de betrokken gebieden te herstellen en het lot van de vluchtelingen te verlichten. Israël was verlangend het leed te doen verdwijnen. AMSTERDAM, 14.6. „De dagbla den zijn nog steeds de sterkste, best hanteerbare en gemakkelijkste ad vertentiemedium". Dit zei de aftre dende voorzitter van de raad van toezicht van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit (Cebuco), mr. N. Drost, tjjdens de audiovisuele presentatie in Amsterdam van het rapport „nationaal dagbladonder- zoek 1966" aan de Nederlandse re clamewereld. Hij bracht de plotselinge terug gang van het advertentievolume in de dagbladen ter sprake. De dagblad pers heeft ondanks, stel'lig tijdelijk tegenslag een dusdanige indringings- kracht, attentiewaarde en breedheid van bereik, aldus mr. Drost, dat wanneer daarbij nog de specifieke voordelen van snelheid, gedifferen tieerde hanteerbaarheid en verhou dingsgewijs lage kosten worden ge voegd, zij voor wel elke adverteerder het reclamemedium bij uitstek blij ven. Cebuco-dLrecteur mr. G. J. van Roozendaai zei op een persconfei*en- tie dat het dagblad een gezinsme dium bij uitstek is en ondanks radio en televisie een belangrijke informa- tiebrcn blijft. Het dagblad noemde ook hij het meest belangrijke recla- memedium in Nedei-land Voor Wij hebben breedtes voor elkt kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90 é.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Woensdag is in het Olympisch stadion de Nederlandse ploeg voor de Rondt van Frankrijk voorgesteld. Zittend v.l.n.r. Harm Ottenbros (res.), Kees Haast, Gerben Karstens, Wim Schepers, Huub Harings, Jan Janssen, Bas v. d. Vleuten, en ploegleider Wout WagtmansDaarachter v.l.n.r. J. Collard (soigneur), Kees Lute (res.)., Huub ZilverbergJ. Hulshoff (mee.), Jo de Roo, Bas Maliepaard en Herik Nijdam. ADVERTENTIE Kompleieer uw voorjaarsgarderobe bij tilbüty TREVIRA in modieuze, brede streep. 49.75 Kamgaren TREVIRA, ijzersterk. 59.- TREVIRA in vage grote ruit. 29.75 Nieuwste mode in gestreept TREVIRA. 35.- mooier moderner beter De doop van prins Willem-Alexaiwler DEN HAAG, 14-6. Blijkens een mededeling van de rijksvoorlich tingsdienst hebben prinses Beatrix en prins Claus het voornemen hun zoon. prins Willem-Alexander, op zaterdag 2 september a.s. in Den Haag ten doop te houden. Zij hebben daartoe bij de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente in Den Ha;: de Grote of St. Jacobskerk aangevx-aagd. De prinses en de prins hebben ds H. J. Kater, hervormd pv t ikant te Amsterdam, verzocht, de dienst te leiden. T.li.c. ontdekt in woonoord BARNEVELD, 14-6. In het Am- bonnezenwoonoox-d „De Biezen" in de gemeente Barneveld zijn geval len van tubex-culose geconstateerd bij een negental kinderen. De kin- deren zijn in het sanatorium Zonne gloren te Soest opgenomen. Volgens de longarts van het dis trictsconsultatiebureau te Ede, dok ter H. E. H. Ellen, bestaat er geen gevaar voor uitbreiding van de ziek te, daar deze in het beginstadium is ontdekt. NEW YORK, 14-6. Het korps waarnemers van de V.N. in het Mid den-Oosten (Untso) telt 136 man uit twaalf westelijke landen: Australië, België. Canada, Denemarken, Frank rijk, Ierland. Italië, Nederland, Zweden en de Ver. Staten. Aan het hcofd staat de Noorse luitenant-ge neraal Odd Bull. Le erg: nisatie werkt door middel van vi?r g: mengde bestandscommis sies. een voor elk van de landen u' t i.nc3 Israël oen bestandsovereen- kemst heeft: Egypte, Jordanië. Liba- n-'.n en Syrië. De waarnemers zijn in kleine gree- pen gestationeerd in contrclecentra zoals Tiberias aan het Meer van Ga_ lilea in Israël en Koeneitra in Sy rië. Als er een bestandsschending wordt gerapporteerd, vergaderen de waarnemers met vertegenwoordigers van beide partijen. Zweden heeft de meestewaarne mers geleverd: 21, gevolgd door Ca- r. da mei 20. Amerika en Nederland eik met 15. verder zijn. er 12 Noren, '2 Deien. elf Ieren, 9 Italianen, 6 Fransen, 7 Belgen, 5 .Nieuwzeelan- ders en 3 Australiërs. Na <le strijd GAZA. 14-6. „Wat zich op het ogenblik in de Sinaï afspeelt is een t'iama zender weerga wanneer je je te ver de woestijn in waagt loep je het gevaar vcc.r een s'ok wa ter vermoord te worden". Met deze woorden waarschuwde de militaire gouverneur van Gaza, generaal Mos je Geren, een groep journalisten die op het punt stonden naar het zuiden te trekken. Tienduizenden Egyptische militai ren, overlevenden van de slag m de Sinaï, zwerven uitgedroogd door de woestijn. Maandag nog werden twee Israëlische soldaten door deze naar water smachtende mensen gedood, de een toen hij in een jeep van Gaza naar El Arisj i*eed, de ander toen hij ergens op wacht stond. Beiden werden van hun veldflessen beroofd. Krijgsgevangenen vertéllen van verbitterde onderlinge gevechten om een beetje water. Bij een stinkende peel hadden de wapenmakkers van zoeven zelfs een waar gevecht nt- k etend met pistoolmitrailleurs en messen. „De dorst heeft ze gek ge maakt", zei generaal Goren. Ver van de wegen De Egyptenaren houden zich door gaans schuil tussen heuvels niet ver van de wegen. Op verschillende ma nieren, o.a. met luidsprekers, wor den ze tol overgave gemaand maai de meesten weigeren. „Men heeft ze te vaak gezegd dat de Israëliërs hen de keel af zouden snijden wanneer y°. levend in hun hand<en vielen", al dus Goren. Een vertegenwoordiger van de V.N.-organisaitie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen verlei de hoe hij drie Egyptenaren in snik ken had zien uitbarsten toen ze na hun ovei-gave eten. drinken en siga retten kregen, terwijl ze even tevoren kennelijk nog in de veronderstel ling loefden dat ze gedood zouden worden. Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv zei in antwoord op vragen van buitenlandse corres pondenten dat „de enige bron in de !S:naï de waterleiding was die van (smaillia naar de andere kant van het Suez-kanaal liep. Deze waterleiding is op 8 juni dooi de Egyptenaren afgesloten". Wat de krijgsgevangenen betx-eft vex-klaarde hij dat officieren en ondei-officieren, korporaals niet inbegrepen, naar kampen worden gebracht waar ze eten en drinken kx-ijgen. De anderen worden met vx-achtwagens naar het 3uez-kanaal gebracht. „Men had ech ter eergistei-en geconstateerd dat de Egyptenaren door hun eigen mensen beschoten werden toen ze het kanaal px-obeerden over te steken", aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE Tel. (01116) 370 SSSOOMOO 8 Laat wel eens uw beginsel varen. Maar houdt steeds uw beginsel vast. TAMPA (Florida). Het blijft nog steeds onrustig in Tampa, waar het ge durende dc laatste dagen tot botsingen is gekomen tussen negers en blanken. Brandweerlieden bestrijden hier een van verscheidene branden, die zich in de negerwijk van de stad voordeden. Droog weer Verwachting lot vrijdagavond: Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden; overwegend matige wind uit noox-delijke x-ichtin gen en weinig vex*andering in tem peratuur. 16 juni. Zon op 4.19, onder 21.02. Maan op 13.48, onder 1.25. Eex-ste kwartier: 15 juni te 12.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 juni 9.25 v.m. 21.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 juni 9.15 v.m. 21.46 n.m. Doodtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven midden-Europa bevindt zich een lagedx-ukgebied, dat tot op gx-cte hoogte gevuld is met koude lucht. Het bracht in het afgelopen et maal vooral in Duitsland op vele plaatsen langdux-ige regen. In de avond en nacht bx-eidde een randsto- x-ing van deze depressie zich ook over ons land uit, waarbij bijna overal enige x-egen is gevallen. In Brabant en Limburg werd echter nog 4 tot 6 millimeter gemeten. Na het voorbijtrekken van de sto ring komt het weer geleidelijk meer onder invloed van een hoge druk ge bied, dat zich van de Britse eilanden ever de Noox-dzee naar het oosten uitbx-eidt. Met noordelijke winden zal koele lucht van de Noordzee aangevoerd worden, waax-in naast opklaringen ook wolkenvelden voor komen. De kans, dat hieruit regen zal vallen is klein. Moeilijkheden voor Monnikendam MARKEN. 14-6. Meer dan 1200 in- woners van Monnikendam hebben bëzwar eningediend tegen een be- steirimingsplan, dat het stadsbestuur mogelijk zou maken in de oude Zui- dex'zeestad parkeex-terreinen aan te leggen, gx-achten te dempen en stra- ten te verbx-eden. B. en w. beogen hiermee de oude binnenstad meer leefbaar te maken. De ondex-tekenaai-s van de be zwaarschriften zijn bang, dat Mon nikendam door dit plan zijn mooie oude karakter zal verliezen. ADVERTENTIE zo'n heex-lijke Grote sortering tuinparasols Zomernieubelcn Rotan bij. Mol 19 - Zierikzee ADVERTENTIE 5 Onrust in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1