Venus blijft een raadselachtige planeet Wat biedt de BEELDBUIS? Internationale Rode Kruis heeft bloed- plasma nodig voor Arabische gewonden Israëlische buit keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een oceaan van mineraalwater of van olie? TAPIJT Muur in Jeruzalem wordt nu geslecht HET PORSELEINEN MASKER Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE junlKr. 19sl)9 Opening bungalowpark Stichting Vakantie verblijven N.V.V. HAAMSTEDE, 12-6. Donderdagmill- dag opent burgemeester H. P. Ever wijn ojjicieel het bungalowpark van de Stichting Vakantie Verblijven, dat met zijn 86 zomerhuisjes tot het grootste van de Westhoek gerekend kan worden. De meeste bungalows zijn reeds door vakantiegangers be zet en deze mensen, afkomstig uit alle delen van ons land, hebben veel geluk gehad omdat ze via het lot uit 1600 aanvragen werden aangewe zen. De laatste werkzaamheden zo als het opknappen der gazons en het aanleggen der wegen zijn begonnen en inmiddels kwam de kampwinkel gereed, waardoor de bewoners dicht bij hun boodschappen kunnen halen. Vanaf de hoge, achter het park ge legen duintoppen heeft men een im posant gezicht op het geheel WOENSDAG 14 JUNI. NED. I. Ook in hel kinderprogram ma brengt de NTS iets geheel nieuws nl. „Improvisatie". Een aantal jonge deelnemers, op visite in de studio, helpt de presentator en presentatrice met aankondigen, bouwt zelf het de cor, interviewt beroemdheden, jong leert, goochelt, kortom „improvi seert". Het avondprogramma is in handen van de NTS. Eerst het ne gende deel van „Vakantie in Lipiza". Julka redt deze keer een hond. „Openbaar Kunstbezitis gewijd aan de graficus Piranesi en wordt ge volgd door een kort natuur filmpje. Na het journaal tien.minuen zendtijd voor de Partij van de Arbeid. De rest van de avond wordt gevuld met een documentaire en een speelfilm. De documentaire is van Johan B lansjaar. getiteld „IJmond. poort naar Amsterdam". Het onderwerp is de verbetering van het Noordzeeka naal en de ingang van de haven van IJmuiden. De hoofdfilm is een be kende rolprent van tien jaar geleden, die toen nogal veel opzien baarde door haar openhartigheid. „Les Trt- chettrs". ofwel „Zondaars in spgKer- broek", is een film van Marcel Car- né met o.m. Jean Paul Belmondo, Jacques Charrier. Pascale Petit en Laurent Terzieff. De film speelt ztch af in een Parijs milten van jongelui, die toe de voorlopers van ome pro vo's zouden kunnen noemen. NED. II, De NCRV begint het tweede net programma met een quiz. Het is een spelletje „Eén horizon taal" waarin de kijkers thuis kun nen meepuzzelen. Vervolgens voet bal. Het Nederlands amateurelftal ontmoet in Arnhem het Finse natio nal e team in het kader van de voor ronden voor het Olympisch tournooi in Mexico Vervolgens „Van nu! uur tot middernacht". Mark Lissen heeft nog steeds geen rust in zijn vakan tie Het sluitstuk van de avond is Attentie". Vandaag is het precies een jaar geleden, dat de relletjes van Amsterdam hun hoogtepunt bereik ten in de bestorming van De Tele graaf. De NCRV blikt nog eens terug. DONDERDAG 15 JUNI. NED I De gebruikelijke donder dagse reeks programma's in de voor avond. „De Verrekijker", het gewes telijk journaal. Mensen tn de Sport en toeristische tips. Na het journaal zendt de NTS een rechtstreekse re portage uit van de opening van hel Holland Festival in het Circus van Scheveningen. Het Residentie Orkest het Nederlands Kamerkoor en de so liste Ilse Hollweg, Nelly Groenevett, Renato Capecchi en Otto Ottens voe- ren onder leiding van Felix de Nobel het Combattimento di Tancredi e Ciorinda uit van Claudio Mon everd. In de rubriek „Silhouetheeft Henk Neuman een gesprek met de man, die het Holland Festival groot heeft gemaakt Peter Diamand. Alvorens Brandpunt" het KRO programma - afsluit ter komt daarna nog nieuws ên de herhaling van de Teteaccur- sus over automatisering) presenteert de KRO nog een herhaling van de succesvolle uitzending van det aap. John Lanting speelt de rol van de knappe aap in de monoloog van Franz Kafka. DEN HAAG, 12-6. Het interna tionale comité van het Rode Kruis te Genève heeft een dringende oproep gedaan om blcedplasma voor zwaar gewonden in een aantal Arabische landen. Als reactie hierop heeft het Neder- landsche Roode Kruis, een belangrij ke hoeveelheid bloedplasma naar Ge nève gezonden. Deze hoeveelheid bleed, zo deelt het Roode Kruis me de. is of wordt niet onttrokken aan de hoeveelheid, die bij de dezer da- TEL AVIV, 12-6. Het grootste deel van de ongeveer 100.000 tot 125.000 Egyptenaren die zich in de Sinai bevonden heeft het Suezkanaal kun nen bereiken en is naar de westelij ke oever ontkomen .aldus een Israëli sche militaire woordvoerder. Van de 800 tot 900 tanks zouden er echter maar 200 zijn ontsnapt. De overigen zijn beschadigd of gevechtsklaar in Israëlische handen gevallen. gen nog aan de gang zijnde acties verkregen is of wordt voor de slacht offers in het Midden-Oosten. Indien mocht blijken dat als gevolg van ver dere aanvragen van het internatio nale comité van het Rode Kruis do nors nodig zijn voor slachtoffers in het Midden-Oosten zal het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis een nieuwe oproep hiertoe doen. ADVERTENTIE UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hun beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE! Bij de Joodse wijk van Meknes ini Marokko heeft men zondag de lij ken gevonden van twee Marokkaan se Joden. Zij bleken doodgeschoten, te zijn. De politie poogt de daders te vinden. In Marokko wonen onge veer 50.000 Joden. AMSTERDAM. Belangstellenden die zaterdagavond gratis toegang hadden tot een concert ten bate van Israël in de kleine zaal van het con certgebouw te Amsterdam hebben f 1600,- geschonken ten bate van Is raël. ZAANDAM. De 15-jarige J. Bol- luijt uit Zaandam is in het St. Jans ziekenhuis in deze plaats aan de ver wondingen overleden die hij bij een botsing had opgedopen. Hij werd aan gereden door een autobus toen hij met znij bromfiets op de Pieter Ghy- senlaan reed. - BARNEVELD. De Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede heeft be sloten haar activiteiten voort te zet ten in Barneveld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. Prinses Margriet en mr .Pieter van Vollenhoven hebben in Haarlem de huwelijksplechtigheid bijgewoond van mej. M. Rambonnet en mr. M. van Empel. De plechtig heid had plaats in de Waalse kerk I in het Begijnhof. UTRECHT. Het 4-jarig zoontje van de fam. Minjon uit Utrecht is met zijn autoped in het Amsterdam-Rijn kanaal terecht gekomen en verdron ken. LAREN. In het Sint Janszieken huis te Laren is de 15-jarige scholier G. C. M. Post uit Eemnes aan zijn verwondingen overleden die hij had opgelopen. De jongen was op het land bezig geweest met hooiladen en was op de terugweg op de trekstang tussen de beide hooiwagens gaan zit ten. Een oneffenheid in de weg deed hem het evenwicht verliezen. Hij kwam onder het voorwiel van de achterste hooiwagen terecht. SCHIPHOL. Maandag werd in Pa rijs het burgerlijk huwelijk gesloten tussen de 18-jarige freule Henriette Bentinck, dochter van de Nederland se ambassadeur in Frankrijk, en de 21-jarige Engelse lord Compton, zoon van de markies van Northampton. DE NHAAG. Huidige ontwikkel- ling van de werkloosheid moet voor namelijk als een regionaal probleem worden gezien. „Pas bij een werke lijke inzinking in de conjunctuur, die voorshands niet waarschijnlijk lijkt, zullen ook de westelijke provincies en het midden des lands een terug slag ondervinden", aldus een nota over de Werkgelegenheid die de re gering aan de Kamer heeft gezonden. SCHIPPHOL. De Ver .van Ned. Verkeersvlieger (V.N.V.) heeft voor drie bestuursleden een uitnodiging ontvangen van de Russische vakbe- t weging voor luchtvaart, om een be zoek van twee weken aan de Sow- jet-Unie te brengen. De V.N.V. heeft geantwoord gaarne bereid te zijn deze uitnodiging te aanvaarden. DALFSEN. De jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie is van me ning dat een internationaal pro gramma voor ontwikkelingshulp aan het gehele midden-oosten moet wor den opgesteld. De organisatie acht het wenselijk dat de Nederlandse re gering daarvoor vergaande initiatie ven gaat ontwikkelen. Dit staat in een motie, die op de zomerconferen- tiie van de J.O.V.D. in Dalfsen is aangenomen. HEERLEN. In het St. Jozefzieken huis te Heerlen is de 47-jarige heer G. van Berlo uit Heerlen overleden. De heer van Berlo kwam op de Hee- renweg met zijn bromfiets te vallen en liep daarbij zwaar hoofdletsel op. ROSMALEN. Op de rijksweg 55 te Rosmalen vond een verkeersongeluk plaats, waarbij de 77-jarige heer C. P. v. Brok uit Kaatsheuvel om het leven kwam. Hij werd door een per sonenauto aangereden toen hij de weg wilde oversteken. ADVERTENTIE 4% M 6 De bank waar u zich thuis voelt! Venws, het reisdoel van de (op 14 juni te lanceren) Amerikaanse ruim teverkenner Martiner V, blijft de on- derzoekers tarten. Het is de planeet die van tijd tot tijd onze aarde dich ter nadert dan enige andere, maar er is irritant weinig over bekend. Venus staat momenteel 's avonds aan de westelijke hemel te schitteren en overtreft daarbij' in helderheid alle andere hemellichamen (met uit zondering van de zon en de maan). Voor de leek is die grote helderheid iets boeiends; zelfs overdag is het schijnsel van Venus soms al te zien. Maar die schittering wordt veroor zaakt door een omstandigheid die menig sterrekundige een voortdu rende bron van ergernis is. Venus geeft, als planeet, zelf geen licht. Het heldere schijnsel dat wij zien is weerkaatst zonlicht, precies als in het geval van de maan. Teveel walken Voor die sterke weerkaatsing zorgt de dikke, witte wolkenlaag die Venus omgeeft. Maar die zelfde wolkenlaag is oorzaak dat geen enkele astronoom nog ooit het oppervlak van de pla neet Venus heeft aanschouwd. Het kost daardoor bijvoorbeeld de grootste moeite, er achter te komen in hoeveel tijd Venus om haar as wentelt. Bij een planeet met een ijle, doorzichtige dampkring, zoals bij voorbeeld Mars, is dat gemakkelijk te bepalen door een goed-herken baar punt aan het oppervlak in het oog te houden en te noteren na hoe veel tijd dat punt terugkeert in de zelfde positie ten opzichte van de waarnemer op aarde. Venus is een van de twee zg. bin nenplaneten; de andere is Mercuri- us, Ze worden zo genoemd omdat hun banen om de zon binnen de baan van de aarde liggen; ze be schrijven dus nauwere kringlopen om de zon dan wij. Ochtendster overhemden King, El mior, Kenmore 17,90 - 19,90 - 24,90 ook weekenders Etruskisehe resten gevonden in Italië ROME, 12-6. Bij graafwerkzaam heden in de Zuidtoscaanse stad Ciusi zijn dezer dagen machtige muurres- ten te voorschijn gekomen. Zij zijn door archeologen als delen van de ringmuur van het Etruskisehe clu- sium geïdentificeerd, waarvan tot dusver nog niets gevonden is. Het bijna 50 m. lange muurrestant stamt vermoedelijk uit de vijftiende eeuw voor Christus. In Ciusi zijn reeds Etruskisehe graven met een rijke inhoud ont dekt. ZEVENAAR. Te Zevenaar is op het kruispunt Molenstraat-Arnhemse- weg de 5-jarige Brigita G. J. M. van Wessel uit Zevenaar bij een ongeval om het leven gekomen Het kind, dat met haar step speelde, werd door een autobus van de Gelderse Tram maatschappij overreden. NIEUW VEEN. Op de J. B. Speel- manweg te Nieuwveen is een perso nenauto, bestuurd door de 17-jarige C. C. Kaldenbach uit Nieuwkoop, te gen een huis gereden. De broer van de bestuurder, de 15-jarige Th. M. R. Kaldenbach werd hierbij gedood. De bestuurder werd met hersenlet sel in het ziekenhuis opgenomen. DONIAWERSTAL. In de gemeen te Doniawerstal op de weg Sint Ni- colaasga-Joure is de 76-jarige J. de Jong uit Sint Nicolaasga dodelijk ge wond bij een verkeersongeval. Hij werd gegrepen door een personen auto toen hij vanaf zijn erf de weg opreed. Hij werd naar een ziekenhuis in Heerenveen overgebracht, waar hij zondag is overleden. VINKEVEEN. De 40-jarige W. W. van den Bedem ut Amersfoort is ver dronken nadat zijn roeibootje waarin hij op de Grote Plas aan het vissen was, door het ruwe weer vol water was geraakt. Een tweede opvarende kon worden gered door de bestuur der van een motorkruiser. LUNTEREN. Zondagmorgen vroeg botste de 26-jarige bromfietser J. Burgers uit Lunteren op het fiets pad langs de Lunterse weg in volle vaart tegen een boom doordat hij achterom keek. De heer Burgers werd met een zware schedelbasis- fractuuren kaakfractuur naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij enige uren later overleed. Onze afstand tot de zon bedraagt ongeveer 150 miljoen kilometer; Ve nus loopt om de zon op een afstand van ongeveer 108 miljoen kilometer. Voor het doorlopen van die baan heeft zij 225 dagen nodig en zo komt het dat wij in één en het zelfde aard se kalenderjaar Venus beurtelings als avondster te zien kunnen krijgen (zoals nu) en als morgenster (van september af). Venus is avondster wanneer wij haar links van de zon zien, zodat zij achter de zon aan loopt en dus later ondergaat. Staat zij rechts van de zon, dan loopt zij voor de zon uit en komt dus dan 's morgens eerder op; in die situatie is zij zichtbaar aan de oostelijke ochtendhemel. De planeet is maar weinig kleiner dan onze aarde (de middellijn van de bol bedraagt 12.200 km.; bij de aarde is dat 12.750 km.).'Men noemt haar don ook wel eens onze tweelingzus ter, maar dat heeft alleen betrek king op het formaat. Wat haar an dere eigenschappen betreft zal Venus waarschijnlijk aanzienlijk van onze aarde verschillen. Welke die eigenschappen zijn, wordt bepaald door omstandigheden die wij tot nu toe niet kennen. Er zijn daardoor alleen maar hypothe ses beschikbaar. Van de vraag, welke van de hypotheses men kiest, hangt aj, hoe men verder redeneert. Spuitwater of olie? Zo luidt één conclusie dat Venus bedekt is door een grote oceaan van mineraalwater, terwijl een andere veronderstelling leidt tot het aanne- men van een oceaan van olie, een voorraad groter dan waarvan alle miljonairs uit Texas en alle olie sjeiks uit het midden-oosten samen ooit hebben gedroomd. De dichtheid van Venus' damp kring is evenzeer nog een groot raad sel. Zij moet groter zijn dan die van de aard-atmosfeer, maar of er spra ke is van een factor vijf, tien, twin tig of honderd, is niet te zeggen. Over de temperatuur die in die dampkring moet heersen bestaat evenmin zekerheid. Maar zij zal ten eerste al wegens Venus> kleinere af stand tot de zon - hoger zijn dan op aardeEen andere factor is, dat die dikke wolkenlaag op Venus waar schijnlijk een broeikas-effect doet ontstaan. Achteruit vooruit Radar-waarnemingen, uitgevoerd door Russische en Engelse astrono men gezamenlijk (met de radioteles copen van De Krim en Jodrell Bank) hebben geleid tot de conclusie dat Venusaswenteling 150 dagen duurt en „teruglopend" is, als bij een wiel dat vooruit rijdt maar achteruit draait. Ook in dat opzicht is Venus een buitenbeentje onder de planeten. Het is de bedoeling dat de Ame rikaanse Mariner V in al deze raad selachtigheden enig nieuw licht brengt door automatische peilingen en metingen, die langs draadloze weg de aarde zullen bereiken. De Amerikaanse sonde zal over vier maanden de omgeving van onze zusterplaneet bereiken. Zij zal er niet landen, maar er een scheer- vlucht langs maken waarbij de kort ste afstand tot de planeet ongeveer drieduizend kilometer zal bedragen. Mariner II bleef er in december 1962 tien keer zo ver van verwijderd. Gerton van Wageningen. SCHIPHOL. Als tegenbezoek voor een reis die een Rotterdamse dellega tie in september van het vorig jaar naar Leningrad maakte, is vanmid dag een uit drie leden bestaande af vaardiging van het stadsbestuur uit Leningrad op Schiphol aangekomen. De Iraakse pers heeft maandag de Arabische landen in het Midden- Oosten gevraagd het „oliewapen" te gen Engeland en de V.S. te gebrui ken. ADVERTENTIE Wy leveren alle soorten en .leggen het onberispelijk! Woninginrichting H. DE VLIEGER Meelstraat 21 - Zierikzec Telefoon 2305 JERUZALEM. 12-6. De Israëliërs zijn druk bezig met het opruimen van alles wat herinnert aan de tijd toen Jeruzalem verdeeld was in een Israëlisch en een Jordaans deel. De betonnen muren die 19 jaar geleden op bepaalde punten langs de grens tussen de twee stadsdelen waren op getrokken om de Israëliërs te be schermen tegen Jordaanse sluip schutters, worden afgebroken. De Is raëliërs trekken ook de.wegen tussen de twee wijken door, nadat militai ren met mijndetectors het niemands land hebben gezuiverd. NED. II. Een kioartiertje extra „Moef ga ga" ter opening van het AVRO programma. Vervolgens „Een meisje trouwt toch wel", een van de sociodrama's, die de AVRO regelma tig pleegt uit te zenden. Extra aan dacht verdient het volgende pro gramma-onderdeel, Het is de voor treffelijke documentaire van David Wolper: „Op zoek naar de mens". De AVRO besluit haar aandeel in de avond met een televisieuitzending van Gian Carlo Menotti's korte opera „De Telefoon". Daarna nog een uit zending van de journaaldienst en de rubriek „Dichterbij", waarin het on derwerp is de „Menswording van God". WOENSDAG 14 JUNI. NED. I: 17.00 Improvisatie; 17.25 Kinderprogramma; 18.45 De minlmo- len; 18.50 Journaal18.56 Ster; 19.00 Vakantie in Lippiza; 19.26 Openbaar kunstbezit; 19.40 Schnurf, het egel vrouwtje; 19.51 Socutera; 19,56 Ster; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke par tijen,- 20.30 De IJmond; 21.00 Les Tricheurs; 22.55 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Een horizontaal; 20.20 Attentie voor sport; 21.10 Van nul uur tot middernacht; 21.35 Meditatie21.40 Attentie; 22.15 Ster; 22.20 Journaal. DONDERDAG 15 JUNI. NED. I: 18.45 De minimolen; 18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 De verre kijker; 19.10 Van gewest tot gewest; 19.30 Mensen in de sport; 19.53 Toe ristische tips; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Holland Fes tival 1967; 21.00 Silhouet. 21.30 De aap; 22.00 Brandpunt; 22.50 Jour naal; 23.00 Teleac. NED. II: 20.00 Nieuws20.01 Ster 20.05 Moef ga ga extra; 20.20 Een meisje trouwt toch wel21.00 Op zoek naar de mens; 21.45 De telefoon 22.10 Ster; 22.15 Journaal; 22.30 Dichterbij. „Staakt de strijd, broeders! Er is reeds teveel bloed vergoten! Ik, Lu Nan, beloof u, dat dit rijk van nu af aan goed en recht vaardig bestuurd zal worden. Hen, die ver blind door valse voorspiegelingen, tegen mij het zwaard hebben opgeheven, ver geef ik! De werkelijke samenzweerders zijn reeds genoeg gestraft! Laat thans de wa pens rusten en gaat in vrede henen!" Een langdurig gejuich begroette zijn woorden. Dc strijd was geëindigd. Lu Nan haastte zich terug naar Aram en Pi Tai. Samen met de kluizenaar tilde hij de jonge krijger op en met hun tweeën brachten zij hem naar de keizerlijke vertrekken, waar zij hem op een lage rustbank legden. „L^at onmiddellijk de heelmeester ko men en zie toe dat het hem aan niets ont breekt", beval de keizer. Pi Tai knikte. „Ik zal hem verzorgen alsof het mijn eigen zoon ware", beloofde hij en met zorg keek hij naar Aram, die met gesloten ogen roer loos op de bank lag. Een ogenblik later verscheen de heel meester, die na een langdurig onderzoek slechts kon bevestigen wat Pi Tai reeds gezegd had. De wonden waren van weinig betekenis, doch de zieke was uitgeput en had vóór alles rust nodig. Na een half uur sloeg Aram de ogen op. Gejaagd keek hij om zich heen. „W....waar ben ik?" was alles wat hij kon uitbrengen. Toen zonk hij opnieuw weg in een inktzwarte duisternis. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7