Voorlopige balans sluit met verlies Vrijdag 7 juli: „Zeeland presenteert" Reorganisatie „Nederlandse Padvinders" STREEKNIEUWS BLIK DOOR HET WEREIJ) I VENSTER (liatham Nu met horten en stoten een eind. gekomen is aan het schieten in het nabije oosten, kunnen de diverse partijen beginnen hun wonden te likkenDe grootste verliezer, Nasser, komt er merkwaardigerwijs nog het beste af in zekere zin. Na een dra matisch gepresenteerd besluit om heen te gaan sloeg een hysterie op in Egypte, die pas weer bedaarde toen Nasser zich bereid toonde toch maar te blijven, een nieuw besluit waar mee hij de Egyptenaren zo-waar een aanleiding gaf tot blijdschap. Nog sterker dan tevoren gedragen door een emotionele aanhankelijk heid in de Arabische wereld is Nas sers positie voorlopig onaantastbaar. En dat is voor Israël waarschijnlijk ook nog een plezierige omstandig heid. Als er onderhandeld moet wor den, dan is Nasser nu in de Arabi sche wereld een figuur die zich kan permitteren concessies te doen zon der de toorn van alle islamietische naties op zich te laden. Voor het overige is het de vraag hoe de an dere staatshoofden zich zullen hand haven. Na de nederlagen van 1949 en die van 1956 bloeiden alom de staats grepen. Dat kon dit keer zwakke fi guren als koning Hoessein van Jor danië en president Atassi van Syrië wel eens opbreken. Vraagtekens Militair is Israël zonder meer de triomfatorHet heeft weinig lust om dit keer net als in 1956 zonder meer alle veroveringen weer af te staan. De oude stad van Jeruzalem (met zijn heilige plaatsen voor Is lam, christenheid en judaïsme) zal men gaar blijven bezitten opdat na negentien jaar weer Joden de klaag muur kunnen kussen. Spelen hier gevoelsoverwegingen mee, ten aanzien van de Gaza-strook de straat van Tiran, de westelijke Jordaanoever en de oostelijke oever van het meer van Galilea is de voor naamste factor dat hier juist de ter reurgroepen vanuit Arabië steeds Is raël belaagden. Het probleem voor Israël is hoe het deze militaire ver overingen kan omzetten, kan inrui len, voor betere garanties voor zijn veiligheid. Hoe dat zal moeten is niet erg in te zien. Voorlopig is de winst zwaar beladen met de hypotheek van een nog diepere Arabische haat. Trouwens: een oplossing zou via de Verenigde Naties bereikt moeten worden, al prefereert Israël recht streeks met zijn buren te praten, die echter zeker de voorkeur zullen ge ven aan een gesprek in de volkeren organisatie, al was het alleen maar omdat ze daar de steun hebben van het oostelijk blok, merkwaardiger wijs opeens weer versterkt met Joe- go-Slavië een gevolg van de per soonlijke vriendschap tussen Tilo en Nasser. In scherven Moskou plus aen aantal andere communistische landen - waarbij Roemenië weer opvallend minder fel reageert dan de anderen doen nu hun best door diplomatieke verbe tenheid hun naam in de Arabische wereld een beetje te redden. Maar bij de Arabieren zal het uitblijven van alle hulp toen er nog gevochten werd, vooreerst niet vergeten zijn. De Russen hebben een groot deel van hun invloed in de Islamietische wereld in scherven zien vallen door het Israëlische offens\ef. Door hun diplomatiek offensief tegen Israël - het verbreken van de betrekkingen, acties in de V.N. enzovoort - kunnen ze dat maar ten dele terugwinnen. Maar door wapenleveranties, dit keer waarschijnlijk beter begeleid met instructeurs, kunnen ze veel goed maken. En in ieder geval be houdt de Sowjet-Unie zijn met veel zorg bezette positie als macht met grote invloed in het nabije oosten. Moreel liggen de Amerikanen en de Engelsen er weer uit in de Ara bische wereld. Net als in 1956. Uitgespeeld Voor de V.S. is dat niet zo'n ge weldig drama: ze zullen altijd weer de mogelijkheden, hebben om zich met dollars een weg terug te banen. Voor de Britten is de zaak soipber- der: beschermelingen als Koeweit en de oliesultanaten langs de Perzische Golf staakten zonder meer de olie leveranties aan Groot-Brittannië, hoewel het nog zijn militaire posities in dat gebied heeft bijvoorbeeld Aden. Een beter bewijs dat de Britse rol in deze streken is uitgespeeld, had Londen niet kunnen krijgen. Alleen Frankrijk, dat zich uiterst neutraal hield, zou theoretisch poli tieke wiiist hebben behaald. Maar zelfs dat is nog maar twijfelachtig. In het algemeen wordt het westen als geheel in Arabische ogen verant woordelijk gesteld voor de stichting van Israël en voor zijn thans geble ken kracht. Het beste wat de Gaulle er uit kan halen ts waarschijnlijk nog dal hij weer eens kan aanvoeren dat de Britten toch nog te veel aan Ame rikaanse leiband lopen om goede Europeanen te kunnen zijn. Maar dat argument zal in de E.E.G. wel bij zonder weinig indruk maken. Zo ziet de balans van een week oorlog in het nabije oosten er onge veer uit. Met het merkwaardig as pect dat voorlopig niet te zien is dat iemand er veel beter door geworden Het ministerie van binnenlandse zaken van Irak heeft maandag in een uitzending van radio Bagdad laten omroepen dat de inwoners het land niet megen verlaten tenzij voor offi ciële zaken of in noodgevallen. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand mei Geboren: 2. Anthony, z. van P. L. van Waveren en I. den Boer (Burgh); 2 Hendrik, z. van P. L. van Wave- ren en I. den Boer (Burgh); 12. Ro bert Cornelis, z. van A. J. L. Blom en A. M. van Beveren (Haamstede); 20. Neeltje Jacoba, d. van B. den Boer en J. C. Timmers (Haamstede); 23. Eduard, z. van H. S. van Wave- ren en H. Groeneveld (Haamstede). Gehuwd: 12 Hendrik den Boer, 24 jr. en Maria Cornelia de Lang, 19 jr. (Noordweile-Haamstede). Overleden: 22. Cornelia Dingena Gunter, 92 jr., wed. van J. van Be- veren (Burgh); 30. Wilhelm Soffer- feld, 70 jr., geh. met A. L. Nickel (Gelsenkirchen). Ingekomen: 2. W. Kranse en echtg. uit Rotterdam (Serooskerke); 2. mej. D. J. Priester uit Gouda (Haamste de); 5. H. C. L. M. Moerenburg en echtg. uit Breda (Haamstede); 8. mej. P. C. den Boer uit Goes (Haamste de); 8. H. van der Salm en gezin uit Zierikzee (Renesse); 11. G. van Zan ten en gezin uit Amsterdam (Renes se); 12. P. C. Kort er. gezin uit Mid- denschouwen (Haamstede); 19. R M. Jones en gezin uit Oostflakkee (Re- nesse); 22. G. van der Haar uit Wier den (Haamstede); 22. A. van der Haar uit Wierden (Haamstede); 26. mevr. C. H. P. Hoogerhuis-van dei- Linde uit Brouwershaven (Renesse) 29. J. W. Berrevoets uit Vlissingen (Renesse). Vertrokken: 5. L. van Vessem en echtg. (Haamstede) naar Duiveland; 5. A. Kooman (Renesse) naar Mid- denschouwen; 8 P. de Vlieger en echtg. (Haamstede) naar Delft; 12. P. C. J. Kotoun en gezin (Haamste de) naar Zierikzee; 16. P. Leistra en gezin (Haamstede) naar Spijkenisse; 18. P. J. van der Welle en gezin (Haamstede) naar Zierikzee; 19. J. van Almkerk en echtg. (Nooi-dwelle) naar Brouwershaven; 23. mej. A. P. M. Lijbaart (Haamstede) naar Ter- neuzen. Aantal inwoners per 1 juni 1967: 4113. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redaktie. Gaarne wil ik een enkele opmer king maken naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Jong- schaap in de Nieuwsbode van vrij dag jl., over een besluit genomen in de classicale vergadering van Zie rikzee der Ned. Herv. Kerk. Dat een meerderheid in deze ver gadering besloot, geen adhaesie te betuigen aan een stuk, waarin de synode gevraagd werd om aan te dringen op stopzetting der bombar dementen op Noord-Vietnam, (bete kent niet, dat de tegenstemmers deze bombardementen toejuichen. Tijdens de discussie bleek men er wèl bezwaar tegen te hebben, dat deze oproep alleen de V.S. zou gel- den, en niet ook bij Noord-Vietnam zou aandringen op stopzetten der vijandelijkheden. Een naar twee kanten gerichte oproep zou zeer zeker wel een meer derheid hebben gehaald. Ofschoon ik niet tot de tegen stemmers behoorde, acht ik het bil lijk hierop te wijzen, opdat degenen, die wel tegenstemden, niet worden belast met motieven, die hun in wer kelijkheid vreemd zijn. Ter informatie is het misschien nog dienstig er aan te herinneren, dat de classis Zierikzee de gebieden Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland omvat. U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, F. Ai. VAN LIERE, Classis Zierikzee, h.t. praeses. YERSEKE, 12-6. In Yerseke wordt vrijdag 7 juli dc Zeeuwse vis. scrijmanifestatie „Zeeland presenteert" gehouden, ter gelegenheid van de opening van het mosselseizoen. Vissersschepen uit Bruinissc, Thclcn, Zierikzee en Yerseke zullen eraan meedoen, zowel als sport en pleziervaartuigen, 's Middags is er een vlootschouw. Ieder die wil kan cp een der vele deelnemende schepen meevaren om cp de Oos- terschclde het opvissen van dc eerste mosselen mee te maken. Na terugkomst van de schepen zullen de in juli 1965 gereedgekomen n-euwc vissershavcn en de enige weken geleden gereedgekomen nieuwe jachthaven van Yerseke van een naam worden voorzien. Vervolgens zal het publiek zich ruimschoots te goed kunnen doen aan de eerste verse (gekookte) mosselen. Muziek en velerlei ander amusement zullen het feest verrijken. Dc dag erna zaterdag, is er ook nog feest, maar dan niet meer onder auspiciën van het comité „Zeeland presenteert". >veer ingenomen CHATHAM. 12-6. Nederlandse vlooteenheden hebben maan dag voor de tweede maal in 300 jaar de Britse vlootsterkte Chatham aan de rivier de Medway ingenomen. Zij ont moetten geen verzet van de forten en kastelen langs de oever van de rivier. Integen deel, de Engelsen begroetten de „vijand' 'hartelijk, schon ken bier en nodigden de Ne derlanders uit om te komen dansen. De tocht vormde een herhaling van de aanval die admiraal de Ruyter 300 jaar geleden met 80 schepen uit voerde, waarbij verscheidene Britse oorlogsschepen werden vernield en de „Royal Char les", het pronkstuk van de toenmalige Engelse vloot, buit gemaakt werd. Ter gelegen heid van deze herdenking wordt aa)i de Medway een Ne derlandse week gehouden. Dodelijk bedrijfsongeval HEERENVEEN, 12-6. Tijdens de bouwwerkzaamheden aan de nieuwe Rijks-H.B.S. te Heerenveen-noord heeft zich een dodelijk ongeval voor gedaan. Bij het hijsen van een plus minus 1700 kg zware stalen balk brak een kabel, waardoor het gevaarte naar beneden stortte. Van drie ar beiders die bij een vrachtauto het werk gade stonden te slaan, wist er een opzij te springen. De 37-jarige P. C. A. Hogesteger uit Papendrecht, vader van vijf kinderen, werd echter door het gevaarte vermorzeld, ter wijl J. van der Aa, eveneens uit Pa pendrecht met rugklachten naar het ziekenhuis te Heerenveen is ver voerd. LAND- EN TUINBOUW Arbeidsbesparende zukkcnnaaimacbine Het sorteren, afwegen, opzakken en stapelen van pootaardappelen is een arbeidsintensief werk, tenminste als ailes met handkracht moest wor den gedaan Voor het dichtnaaien van de zakken zijn tegenwoordig elektrische zakkennaaimachines ver krijgbaar. De Sac Up draagbare zak- kensluitmachine (gewicht 4 Vè kg.) sluit papieren, jute en plastic zakken met een perfecte kettingsteek. Het is een bijzonder veilige machine, om dat alle bewegende onderdelen zijn afgeschermd. De Sac Up heeft bo vendien geen drijf wiel, geen vlieg wiel en geen gevaarlijk uitsteeksel. Als men behalve een zakkennaai- machine ook een weeginrichting aan schaft kan het afwegen, dichtnaaien en het stapelen door één man wer den gedaan. Drie man kunnen een capaciteit halen van 7 a 8 ton aardappelen per acht uur. Twee zoeken de pootaard appelen uit van de leesband, en één zorgt voor het afzakken, afwegen, dichtnaaien en stapelen. Aan uitrus ting is daarvoor nodig: een trans portband in de goot of een opschep- machine, een taster en een tijdscha- kelaar, een zakken naaimachine en eventueel een automatisch weegap paraat. De machine kan zeer arbeids- bespai'end werken, zowel op de ak kerbouwbedrijven als in de centrale verwerkingsinrichtingen van aard appelhandelaren. De aardappeltelers die zich afvra gen of zij de aardappelen wel zelf kunnen blijven sorteren zonder extra personeel aan te trekken, kunnen in deze vorm van mechanisatie een op lossing vinden. De machine wordt al met veel succes gebruikt bij veevoeder- en meelfabrieken. Keiletjes in Tampa (V.S.) TAMP (Florida), 13-6. Ondanks de aanwezigheid van vijfhonderd leden van de nationale garde en enkele •honderden politiemannen is het maandagavond in Tampa opnieuw tot ongeregeldheden gekomen. In de afgegrendelde negerwijk was het be trekkelijk rustig, maar in de rest v?n de stad trokken groepen negers door de gbraten, plunderend, schie tend en brandstichtend. Zij gooiden Molotov-cockltajils naar de politie terwijl geparkeerde auto's het moes ten ontgelden. De brandweer, die vele in bj-ancJ gestoken huizen pro beerde te redden, werd door sluip schutters beschoten. De politie heeft een groot aantal arrestaties verricht. KERKNIEUWS De Joden in Nederland en de gebeurtenissen in liet Midden-Oosten Wij vernemen uit Joodse bron, dat <door de gebeurtenissen van de laat ste dagen vele Joden ,die duidelijk aan de peripherie van hun eigen volk leefden en onverschillig voor de godsdienst waren geworden, gods dienstig zijn ge-aktiveerd door de gebeurtenissen in het midden-oosten. Woensdag en donderdag a.s. wordt er in de synagogen, ter gelegenheid van het „Wekenfeest" („Sjawoeoth"), zoals gebruikelijk gelezen uit het boek Sjemot (Exodus) 19 2-4. Deze teksten hebben door het gebeurde voor het Joodse volk een bijzondere ibetekenis gekregen: „Zij kwamen in de woestijn Sinai en zij legei-den zich in de woestijn. En de Eeuwige riep van de berg, zeggende; Aldus zult gij de kinderen Israels verkondigen: gij zelf hebt gezien, wat ik Egypte heb gedaan, hoe ik u op vleugelen der arenden gedragen heb". Uit de Toratekst Sjemot 19 2-4). UTRECHT, 12-6. In Utrecht zyn tüdeus het weekeinde ruim 150 af gevaardigden van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" bijeen ge weest cm te spreken over een groot aantal vcorstelien tot wijziging van de verenigingsstructuur. Tevens nam in deze vergadering de heer E. J. H. Volkmaars afscheid als hoofdcommissaris. Zijn plaats zal voor de periode van een jaar inge nomen worden door ir. F. F. Ven stra. Met grote meerderheid van stem men werd een aantal voorstellen aangenomen, die o.m. een ingrijpen de reorganisatie van het hoofdbe stuur en van een groot deel van de zevenhonderd padvlndersgroepen tot gevolg zal hebben. Bovendien zal voor alle gevolmachtigde leidsters en leiders een maximum leeftijd wor den vastgesteld en zal een nieuw te vermen „raad van afgevaardigden'' een bij zender grote inspraak krijgen in het bestuursbeleid. De Nederlandse X-groepen (pro testants christelijke padvlndersgroe pen) hebben in deze bijeenkomst be sloten zich volledig in de nieuwe structuur in te passen, waardoor de ze groeperdiWg nu definitief een ge lijke partner zal worden in de ver eniging „De Nederlandse padvin ders". Wijzigingen in het eigenlijke spel van verkennen kwamen niet aan de erde, omdat reeds enige tijd geleden tot veranderingen was besloten. Zo Sclieepvaartberichten Esso Rotterdam, 12-6 van New York naar Aruba. Kenia, 11-6 te St. Vincent. Korenia, 11-6 te Saigon. Calameres, 12-6 te Curacao. Afvaardiging Ned. padvinders op Soestdijk DEN HAAG. 12-6. Z.K.H. de prins der Nederlanden heeft heden morgen de heer E. J. H. Volkmaars, hoofdcommissaris van de Ned. Pad vinders en Akela Louwerse op pa leis Soestdijk ontvangen. Daarbij heeft welp Joost van Alke made van Imipeeca te Amersfoort een door hem gemaakte en bekroon de tekening over het onderwerp jungle zelf aan de prins dn zijn1 func tie van koninklijk commissaris van de Ned. padvinders aangeboden. SPORTBERICHTEN KORFBAL Programma All-Ready Heden ('dinsdagavond) komen bei de twaalftallen van de Zierikzeese korfbalvereniging „All Ready" weer in het veld. Het eerste twaalftal trekt naar Brouwershaven om daar Brouwershaven II ite bekampen. Het tweede zal het in Kerkwerve tegen WIK III gaan opnemen. Vrijdag avond Ontvangt „All Ready" I op het sportpark „Bannink" de reserves van Brouwershaven terwijl het twee de eveneens op het sportpark uit komt tegen ADO '64 I uit MeLissant. Alle wedstrijden beginnen om half acht. P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Phi lipsland vanaf Orleans. In concours waren 148 duiven. De sn'elheid van de eerste duif was 1000,90 m-m. Aankomst 12.52.41. De snelheid van de laatste duif was 845.46 m-m. Aan komst 14.14.05. J. Bakker 1, 12, 18, 33, 37, 42 en 45; M. Geuze 2 en 16; A. Fontaine 3 en 40; Abr. Verwijs 4, 17, 20, 32 en 47; H. Kaashoek 5, 6, 14, 25 en 34; A. Faasse 7, 23, 44 en 50; P. Reijngoudt 8; J. van Dijke 9, 15 en 38; .j. Zuid- weg 10, 19 en 30; J. C. Verwijs 11, 13, 21, 29 en 35; L. Vermeij 22, 43 en 46; J. Quist 24 en 48; Jac. Geense Zn. 26; W. v. Dommelen 27 en 41; Kr. Reijngeudt 28; A. Verwijs 31 en 39; W. Neele 36 en 49. ZIERIKZEE: Aan het Brabants Conservato rium te Tilburg slaagde onze oud stadgenoot de heer M. Berrevoets Kz. voor het muziekexamen met 'hoofd vak orgel. Excursie C.B.T.B.-C.J.B.T.B. ZIERIKZEE, 12-6. De besturen van de gewestelijke afdeling van de C.B. T.B. en de C.B.J.T.B. van Schouwen- Duiveland organiseren dinsdagavond 20 juni voor haar leden eeh excursie naar de proefboerderij „De Schelde- monden" te Bruinisse. Dè excursie stelt de 'deelnemers in slaat kennis te nemen van de resultaten van de proefnemingen, die dit jaar op het proefbedrijf zijn verricht. Voor de rondleiding zullen twee deskundige excursieleiders aanwezig zijn. H.L.O.-proeven ZIERIKZEE, 12-6. Het propaganda comité voor de H.L.O.-proeven stelt ook dit jaar weer een ieder in de ge legenheid het diploma en de onder scheiding van de H.L O.-proeven te behalen. Sedert 'het vorige jaar is de H.L.O.-vereniging opgegaan in de Nederlandse Sport Federatie, zodat deze laatste nu het doen afleggen van de H.'L.O.-N.S.F.-proevcn voor zijn rekening neemt. De proeven zijn praktisch niet veranderd. Op het sportpark „Bannink" wordt gelegenheid gegeven de proeven af te leggen en wel op vrijdag 16, maan dag 19, vrijdag 23 en maandag 26 juni, telkens van 7 tot 9 uur des avonds. Voor wandel- en zwemproef kunnen daar de afspraken gemaakt worden. Om aan dc proeven deel le nemen moet men medisch gekeurd zijn en de leeftijd van 16 jaar hebben be reikt. werd toen c.a. het padvindersuni- form gemoderniseerd (korte broek, hoed en stok verdwenen), werd de padvinderswet drastisch gewijzigd en werden voor de oudere padvinders tal van nieuwe activiteiten ontwik keld. Opening broodjeszaak Woensdagmiddag 14 juni a.s. vindt de officiële opening plaats van de broodjeszaak „In den vergulden Neptunus". De nieuwe zaak is ge vestigd in het pand Dam 8; eigenaar is de heer C. H Kloote te Zierikzee. WESTENSCHOUWEN Geen kanonvuur Vrijdagavond van omstreeks 5.00 t?t 8.00 uur was in de Westhoek ka nonvuur hoorbaar in de richting Brouwershaverrse Gat. Wat nieuws gierig geworden beklemmen we de Uitkijktoren die op deze wat koude, doch zeer heldere avond een prach tig panorama in alle richtingen bood. Iets ten Westen van de richting Oua- dorp stegen regelmatig waterzuilen van omstreeks 20 meter hoogte uit het water op en de knallen waren duidelijk hoorbaar. In de omgeving ervan veer langzaam een zo op het Dog marineschip heen en weer zo dat alles er op wees dat hier een oe fening aan de gang was. Nadere informaties brachten ech ter aan het licht dat we er volkomen naast zaten. Er wordt nog steeds voor de Nederlandse kust naar aardolie gezocht door diverse binnen- en bui tenlandse maatschappijen en momen teel wordt de zeestrook tussen de koppen van Flakkee en Schouwen aan een uitgebreid onderzoek onder worpen. De aanwezigheid van olie in de grond kan tegenwoordig met een vrij zekere nauwkeurigheid bepaald worden door een seismografisch bo demonderzoek. Hiertoe worden op bijv. tussenruimtes van 100 meter mijnen tot ontploffing gebracht en de door de trilling ontstane geluids golven worden op het in de buurt liggende schip met, 'speciale appara tuur opgevangen. De samenstellingen van de aardkorst kan door deze tril lingen onderzocht worden, want zit er ergens olie in de aardkorst dan zal de apparatuur bepaalde geluids golven opvangen en met een grote zekerheid van suoces kan daar dan een boortoren heen gesleept worden. Het onderzoek wordt momenteel uitgevoerd op de Ooster. een grote zandbank tussen de schiereilanden Schouwen en Flakkee en de afstand bedraagt ongeveer 8 mijl benoorden Schouwen. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, tot onze grote droefheid, mijn lieve man en onze zorg zame vader, behuwd- en grootvader M AKIN US JOHANNIS UKIJBOER in de ouderdom van 82 jaar. Zierikzee: L. HEIJBOER- VAN DER WERF C. HE1JBOER J. HEIJBOER- VAN DER WERF Schiedam: L. HEIJBOER en verloofde Zierikzee, 13 juni 1967 Lombardstraat 8 De teraardebestelling zal plaats vinden vrijdag 16 juni a.s., des voormiddags 11.30 uur. DREISCHOR Geslaagden meisjesvakschool De dames P. J. L. v. d. Linde te Dreischor en J. Mol te Sirjansland, leerlingen van de vakschool voor meisjes te Goes, behaalden het ge tuigschrift 3-jarige vooropleiding bij het nijverheidsonderwijs voor meis jes. BEN IIAAG. Op verzoek van do regering van Israël heeft de Neder% landse regering cp zich genomen ae Israëlische belangen in de Sowjet- Unie door de Nederlandse ambassade te Moskou te laten behartigen; aldus heeft het ministerie van buitenland se zaken meegedeeld. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft gezegd te hopen dat de betrekkingen tussen Israël en de Sowjet-Unie en die lus sen de Ver. Staten en de Arabische landen spoedig zullen worden herval'. Hij „betreurde" het Russische besluit. Stortiiigsnummer voor algemene hulp DEN HAAG, 12-6. In overleg met het internationaal comité van het Rode Kruis te Genève heeft liet Ne derlandse Roode Kruis besloten zijn girorekening 777 open te stellen voor het in entvangst nemen van gelden ten behoeve van de hulpverlening aan de gewonden en vluchtelingen in de bij de gebeurtenissen in het Mid. den-Oosten betrokken Arabische landen en Israël. Hooggeplaatste figuren in „nieuw" goud BURGH, 12-6. De meeste toren spitsen van kerken zijn voorzien van een hanen-figuur die de juiste wind richting aangeven. Velen werpen zo terluiks een blik omhoog om te zien hoe de wind is, doch verder wordt er niet bij „stilgestaan". Doch een dergelijke haan en ook andere to renspits-figuren vragen een grondig onderhoud omdat ze altijd in weer en wind cp het hoogste punt van het dorp staan. Regen, sneeuw, hagel en felle zon doen hun aanvallen op de haan en zo af en toe moet het ko peren dier eens eón goede beurt heb ben. Dit jaar zijn -alle torenspitsen van de gemeentè Westerschouwen. behal ve die van de kern Haamstede die enige jaren geleden 'een opknapper kreeg, van hun haan en andere figu ren ontdaan en naar het schilders atelier van de heer J. C. van Strien te Haamstede gebracht., waar de schilder ze samen'met zijn knecht de heer L. dc Bruine een goede beurt gaf waardoor de figuren zeker weer een 15 20 jaren meekunnen. Het werk is nu gereed gekomen en deze of volgende week zal de fa. Kouwen- berg uit Zierikzee alle hanen, wind wijzers. kruisen en wijzerborden weer keurig cp zijn plaats brengen. Bij een bezoek aan dc heer Van Strien is hel. opgevallen dat het op nieuw in het goud zetten der figuren niet (ieders werk is. Het bladgoud moet haarfijn, laagje voor laagje' op de haan aangebracht worden. Niet minder van 7 beurten kreeg de haan. afwisselend een laagje bladgoud (in vaktermen dubbel torengoud of du katengoud genaamd), en een laag mixicn. een soort vernis. Het blad goud van een microscopisch geringe dikte wordt in boekjes gekocht ter grootte van ongeveer 8x6 cm en dan heel voorzichtig op het te behan delen voorwerp geplakt. Daarna mixion eroverheen uitwrijven en dan weer opnieuw bladgoud. Beke ken we de haan van de toren- van Serooskerke dan was zijn opknap beurt heel moeilijk omdat het een wangedrocht van een haan is. Hij is met stukjes koper door middel van dikke klinknagels tot de naam haan geklonken. Heel wat gracieuzer is de Burghse verschijning die een sierlij ke lijn vertoont en uit één stuk ge maakt is. De wijzerplaten kregen een nieuwe laag zwart bestaande uit standzwart op 40 koper en hier moet. er weer voor gezorgd worden dat. ze dof blij ven. Zouden ze blinken dan was het aflezen der juiste tijd moeilijk. Ook deze wijzerplaten zijn van massief koper vervaardigd. Van nu af aan worden de pronkstukken alleen nog maar met flanrrellen lappen aange raakt opdat anders de laatste laag beschadigingen zou oplopen. Nog enige dagen en Burgh en Seroosker ke zullen hun gouden haan weer trots boven het dorp zien prijken. I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3