GILIJAMSE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Militair munitieschip (40 ton aan boord) ging de lucht in MIDDEN - OOSTEN Bijeenkomst V.N.- Assemblee? t._ Communistische landen breken met Israël KAMERBREED Arabieren herzien politieke strategie „DE MAGNEET" De woestijn ligt bezaaid met kapot en intact oorlogstuig ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag i.'i juni 1*>67 123ste jaargang Nr. 1980S WAARIN OPGENOMfcN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Burglise hooggeplaatste»in het goud kastastrophale explosie te Utrecht Twee doden en veel gewonden UTRECHT, 12-6. Een maandagmiddag in de Kernhaven in Utrecht ge ëxplodeerd militair munitieschip „36" heeft, zo is door de marechaussee op een persconferentie in fort De Bilt b(j Utrecht bekendgemaakt, tot nu toe aan twee personen het leven gekost. Het z(jn de 21-jarige laborant Cornelis de Goede en de evenoude met ziekteverlof zijnde krantebezorger Adrianus C. Verbeek, beiden uit Utrecht. In vier Utrechtse ziekenhuizen zijn in totaal 142 mensen behandeld, waarvan er op dit moment nog 33 zijn opgenomen. Over de oorzaak van de explosie tast de marechausee nog volkomen in het duister. Vast staat alleen dat één der kisten munitie in de ruimen van het kruitschip is gaan branden. De mogelijkheid van sabotage wordt uitge sloten geacht. De inspecteur van de technische dienst, generaal Segers, zal vandaag (dinsdag) een commissie van onder zoek instellen. De commissie zal be staan uit een aantal deskundigen, die zullen gaan onderzoeken wat de oor zaak van de explosie is geweest. Volgens de commandant van de 566e renovatiecompagnie uit Gorkum (waar men zich bezighoudt met het herstellen en het afvoeren van afge dankte munitie), majoor A. van dei- Veen, waren alle veiligheidsmaatre gelen getroffen. Bij het schip stonden borden met de opschriften „verboden te roken" en „verboden toegang", ter wijl op het schip vier brandblussers en drie vangnetten aanwezig waren. Ook hij tast over het gebeurde vol komen in het duister. Geruchten, als zouden de militairen op het schip hebben gerookt, spreekt hij tegen. De Nederlands-Amerikaans-Engel se munitie, afkomstig van het fort Rhjjnauwcn in Bunnik, bestond on der meer uit verschillende soorten brisantgranaten, anti-personeelmjj - nen, terugstootloze vuurmondprojec tielen en mortieren. Op het moment van de explosie was al 45 ton mu nitie aan boord. Deze hele lading is de lucht in gegaan. Er zou in totaal 70 ton mu nitie in het schip worden geladen. Majoor Van der Veen wil vooral we ten wat er in de ontbrande kist kan zijn gebeurd om in de toekomst voor soortgelijke explosies gevrijwaard te blijven. Enorme bedrijfsschade Alle 36 industriële bedrijven op dit industrieterrein zijn min of meer ernstig beschadigd. Er is voor mil joenen guldens schade aangericht, vooral bij de Philips' lasstavenfa- briek, waar - evenals bij andere be drijven - de muren zijn gescheurd en ontzet. Het laboratorium van dit be drijf is totaal vernield. Ook bij de P.E.G.U.S. (het Utrechtse elektrici teitsbedrijf) is een aanzienlijke schade aangericht, evenals bij een bedrijf van Mercedes Benz. Hier waren juist 250 nieuwe personenauto's aange voerd, die nagenoeg allemaal werden beschadigd. Ook de gashouder schijnt te zijn geraakt. Brandblusser De sergeant eerste klasse J. A. W. M. Groeneveld (27) uit Breda, die de algehele leiding bij het 'laden van het munitieschip had, deed maandag avond zijn relaas. Hij was de laatste die het op springen staande schip verliet. „Na de eerste brandmelding greep ik een toevallig in de buurt hangende brandblusser en begon uit alle macht te blussen. Ook twee an dere soldaten - op dat moment be vonden zich zeven dienstplichtigen en één burger in de ruimen van 't 34 meter lange schip - gingen met blus- apparaten de brand te lijf. Er ont stond een enorme rookontwikkeling en één granaat ontplofte zonder schade aan te richten. Eén van de soldaten had de tegenwoordigheid van geest een voor het schip staande vrachtauto met munitie weg te rij den. Toen alle blusapparaten leeg ADVERTENTIE Renesse, tel. (01116J-370 waren gespoten, rende iedereen weg. Ik spoot net zolang tot ook mijn blusser leeg was en zette het op een lopen. Nog geen honderd meter van het schip vandaan, viel ik op een collega. De klap die volgde heb ik niet gehoord. Alleen heb ik een scherf in mijn hand gekregen". Al dus het verhaal van de sergeant. Zuiveren omgeving De explosieven opruimingsdienst is thans bezig de hele omgeving te zui veren van mogelijke explosie ven. Op een kilometer afstand van het schip is zelf een granaat in een bed van een woonhuis terecht gekomen. Niet alleen de bedrijven op dit Utrechtse industrieterrein Lage Weide (waar ongeveer 3.000 mensen werken) zul len worden onderzocht, maar ook daarbuiten bestaat de kans dat zich nog projectielen bevinden. Het pu bliek wordt dringend verzocht ge vonden explosieven aan te geven bij de Kon. marechassee te Utrecht Aan raken van de projectielen wordt ten sterkste ontraden. Gewonden In het Utrechtse militaire hospi taal zijn 90 gewonden behandeld (nog 17 zijn opgenomen), in het Aca demisch ziekenhuis 40 (nog 15 opge nomen), in het Diaconesenziekenhuis 8 (nog één opgenomen en in het zie kenhuis Johannes de Deo 4 (geen opgenomen gewonden meer). De marechaussee is bijzonder te spreken over de snelle komst van de ambulance- en brandweerwagens, waardoor de gewonden direct kon den worden afgevoerd. Moeilijkheden in Arabische havens TOKIO, 13-6. Japanse reders hebben gemeld, dat arbeiders in ha vens aan de Perzische Golf weigeren medewerking te verlenen aan. het la den van tankeTs. Zij maken slechts uitzondering voor Russische schepen. De arbeiders protesteren hiermee te gen landen, die de Arabische staten in de oorlog tegen Israël niet hebben gesteund. De havens van Bahrein, Ras el Tarmoerah, Khor él Amaya, Mina Saoed, Khafji en EI Ahmadji zijn bij de acties betrokken. Hulp aan Palestijnse vluchtelingen BEIROET, 12-6. De V.N.-organi- satie voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen heeft maandag een op roep gedaan om geld en medicamen ten beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de strijd in het Mid den-Oosten. Volgens de organisatie heeft men vooral ook tenten, dekens en voertuigen nodig. Vrijwilligers in Israël JERUZALEM, 13-6. Meer dan vijf tienhonderd vrijwilligers zijn inmid dels in Israël aangekomen en aan het werk geslagen. Onder hen be vinden zioh 114 artsen. Zondag ver wacht men in Tel Aviv een volgend contingent, bestaande uit 962 vrij willigers. Vijfendertighonderd ande ren staan in hun respectieve landen gereed om te vertrekken. Onder de vrijwilligers is een groot aantal niet- Joden. Egyptische verliezen TEL AVIV, 12-6. In Sinaï is vo rige week een Egyptische raketbasis gaaf in handen van de Israëliërs ge vallen, zo is in Tel Aviv meegedeeld door generaal Gavisj, commandant van het zuidelijke front. Men vond re negen luchtafweerraketten van het Russische type SA-2 De basis lag tussen de Mitia-pas en het Suez- kanaal. De generaal vertelde verder, dat er alleen in zijn sector tussen de 7.000 en 10.000 Egyptische militairen in de strijd zijn gesneuveld. Egypte had zeven divisies in het veld tegen Is raël vier. Israël had in Sinaï 3.000 gevangenen gemaakt. Tienduizenden Egyptische militairen lopen nog in de Sinaï-woestijn in de richting van het Suez-kanaal. Israël had in Sinaï maar 61 tanks verloren, Egypte meer dan 700. Daarvan waren er 100 on beschadigd in Israëlische handen ge vallen. Dagorder van Dajan JERUZALEM, 12-6. De Israëlische minister van defensie, generaal Mos je Dajan, zegt in een dagorder aan zijn soldaten dat de Israëlische-Ara bische oorlog nu voorbij is, maar hij waarschuwt hen dat de vrede er nog niet is. „U kunt uw zwaard nu in de schede doen, maar de tijd om er een ploeg van te smeden is nog niet aan gebroken". Bij overstromingen in Manilla en midden-Luzon zijn 20 mensen omge komen Velen worden vermist. De materiële schade wordt op 15 miljoen gulden geschat. VERENIGDE NATIES, 12-6. Uit goede bron wordt vernomen dat de Sowjet-Unie bezig is de V.N.-leden te polsen over de mogelijkheid de V.N.-assemblee in buitengewone zit ting bijeen te laten roepen over het midden-oosten. Zo'n zitting is moge lijk als de meerderheid van de leden er voor is. De kosten van de oorlog TEL AVIV, 12-6. Een aanzienlijk aantal Israëlische officieren blijkt gesneuveld te zijn bij de gevechten tegen Egypte, Jordanië en Syrië. Van de 679 gesneuvelde Israëliërs zijn er 250 in Sinaï, 100 in het gebied van Gaza, 170 in Jeruzalem, 80 in Syrië en de rest in allerlei andere gebieden omgekomen. De oorlog heeft Israël 100 miljoen dollar gekost. Zeven Egyptische en vier Jordaan se divisies zijn vernietigd. Driehonderd buitgemaakte Egyp tische tanks worden nog bruikbaar geacht. Op het ogenblik zwerven nog dui zenden Egyptische soldaten door het schiereiland Sinaï, die pogen het Suez-kanaal te bereiken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 10000000009000800 Er bestaat geen w zonder jalousie. PRATTVlLl.E (Alabama). In de zuidelijke staten van de Verenigde Staten is het wee- tot botsingen gekomen tussen negers en politie. Een tiveetal ne gers wórdt weggeleid nadat zij gedurende enkele uren vanuit enige huizen op de politie hadden geschoten „Schuldig aan agressie" UTRECHT. De straatcollecte die zaterdag in Utrecht is gehouden voor Israël heeft precies f 23.902,66 opge bracht. Meisje overreden RIDDERKERK, 12-6. In het „Dijk- zigt ziekenhuis" in Rotterdam is overleden de tweejarige Diana Kooy uit Rotterdam Ze werd in Ridder kerk door een personenauto over reden. Het meisje, dat met haar moe der liep, rukte zich plotseling los en rende de rijweg op. Babylijkje gevonden HOOFDDORP, 12-6. In de Ring vaart in Haarlemmermeer nabij Bad hoevedorp werd maandagochtend een lijkje gevonden van een pasgebo ren baby van het vrouwelijk geslacht Uit de sectie bleek dat de baby en kele uren geleefd moet hebben en reeds een aantal dagen in het water lag. BOEDAPEST, 12-6. Polen en Hon garije hebben maandag hun diplo matieke betrekkingen met Israël ver broken, nadat de Sowjet-Unie, Bul garije en Tsjecho-Slowakije hen daarin zaterdag waren voorgegaan. Verwacht wordt dat ook Zuid-Slavië zal volgen. Deze communistische lan den breken met Israël omdat zij dit land schuldig achten aan agressie. Polen heeft sinds de stichting van de staat Israël onafgebroken diplo matieke betrekkingen met Tel Aviv onderhouden, ook tijdens de Suez- crisis v.an 1956. In 1966 bracht de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, een onofficieel bezoek aan Warschau, waar hij een gesprek had met zijn Poolse ambt genoot Rapacki. Kort daarvoor had Israël de Oder-Neisse-linie als Pools- Duitse grens erkend. In Polen wonen nu ongeveer 25.000 Joden, van wie de meesten familie leden of vrienden in Israël hebben. Ook de Israëlische ambassadeur in Warschau, Dov Sattath, is uit Polen afkomstig. Aan hem werd de offi ciële nota overhandigd waarin Polen Israël beschuldigt van agressie tegen Egypte en Syrië. De nota zegt dat Israël de bezette gebiedsdelen van Egypte, Syrië en Jordanië wil annexeren. „Israël blijft een politiek voeren die gevaarlijk is voor de vrede en voor de onafhanke lijkheid en integriteit van de Ara bische landen". Deze politiek zet op de lange duur de bestaansbasis van Israël op het spel. De Poolse regering ADVERTENTIE wil de diplomatieke betrekkingen hervatten wanneer Israël zich uit de bezette gebieden terugtrekt en zijn agressieve politiek beëindigt, aldus de nota. Het verbreken van de betrekkin gen van Hongarije werd maandag mondeling aan de Israëlische zaak gelastigde in Boedapest meegedeeld. De Israëlische regering heeft geen rekening gehouden met de waarschu wing die de Hongaarse regering za terdag aan Israël heeft gericht, zo werd gezegd. Ophoudprijs natmiraardbeien DEN HAAG, 12-6. Maandag is op de Nederlandse veilingen een mini mumprijs voor natuuraardbeien in werking getreden. Deze geldt tot na der order voor alle sorteringen en kwaliteiten. Ze is vastgesteld op 70 cent per kg. Beneden deze prijs zullen dus geen aardbeien op de veilingen ver kocht mogen worden. Bij eventuele doordraai krijgt de teler een vergoe ding van 70 cent per kg. voor aard beien zonder dop en 50 cent per kg. voor aardbeien met dop van de kwa liteitsklassen extra, I en II. Voor afwijkende aardbeien met dop be draagt de vergoeding bij doordraai 20 cent en zonder dop 25 cent per kilogram. Er is geen heffing verschuldigd over de op de veilingen aangevoerde aardbeien. De regeling gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen. Zonnig weer Verwachting tot woensdagavond: Droog en zonnig weer, overwegend matige noordelijke wind; in het al gemeen iets hogere middagtempcra- turen. 14 juni. Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op 10.59, onder 0.58. 15 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 12.23, onder 1.12. Eerste kwartier: 15 juni te 12.12. HOOGWATERSTANDEN ZIER1KZFE 14 juni 15 juni 7.31 v.m. 8.24 v.m. 19.45 n.m. 20.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 juni 7.16 v.m. 19.45 n.m. 15 juni 8.12 v.m. 20.43 n.m. Doodtij: 17 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-6. Het K.N M.I. deelt' mede: Boven de Britse eilanden en Scandinavië handhaaft zich een ge bied van hoge barometerstanden, waardoor oceaandepressies ver van ons land verwijderd blijven en over Greenland naar de poolstreken trek ken. Anderzijds bevindt zich boven zuid- en oost-Europa een lagedruk gebied, dat tot op grote hoogte ge vuld is met koude lucht. Vooral in Italië en west-Rusland komen veel buien voor, waarvan sommigen ver gezeld gaan van onweer. Ln het komende etmaal komt in deze algemene luchtdrukverdeling maar weinig verandering, zodat in ons .land met noordelijke winden de aanvoer van droge lucht voortduurt. Evenwel zullen tengevolge van de zonnestraling de temperaturen van dag tot dag iets hoger worden. Het laat zich aanzien, dat het droge weer enkele dagen zal aanhouden. CUYK. Maandagavond vond dc opening plaats van de nieuwe pro vinciale weg Beers-Cuyk. De com missaris der koningin in de provin cie Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, zelf oud-Cuykenaar, was aanwezig om de opening te verrich ten. 3 Voor Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 BEIROET, 12-6. De Arabische landen zijn maandag begonnen met het herzien van hun internationale politieke strategie, nu het oorlogsge weld eindelijk blijkt te zijn opgehou den. De V.s. en Engeland schijnen een langdurige periode tegemoet te gaan van bittere vijandschap van de kant van Arabische regeringen en volken. In Syrië riep het blad Al Thawra op alles wat Amerikaans en Brits in de Arabische landen is, te vernietigen, allereerst de militaire bases en de olie-installaties. Een beeld uit de Sinaï De positie van de communistische landen zal waarschijnlijk opnieuw worden overwogen, de Arabieren zijn ontevreden over het feit dat de Sow jet-Unie niet heeft ingegrepen. Frankrijk zal waarschijnlijk meer invloed in het Midden-Oosten krij gen, nu dit land de afgelopen maand strikt neutraal is gebleven, sommige waarnemers achten het mogelijk dal bepaalde Arabische landen zich op China zullen gaan oriënteren op ide ologisch gebied. Verwacht wordt dal de Sowjet-Unie, ondanks haar afzij digheid in de strijd, een vurig bond genoot van de Arabische landen zal blijven wanneer de V.N. begint met de langdurige besprekingen over do gevolgen van de oorlog. De Arabi sche landen zullen in de V.N. elke wijziging van de vooroorlogse gren zen met Israël verwerpen. SIN AI-WOESTIJN, 12-6. Van de strook van Gaza tot aan het Suez- kanaal is de Sinaï-woestgn bezaaid met tanks, kanonnen en vrachtwa gens die in de oorlog zijn vernield of verbrand, eromheen liggen de lijken van Egyptische soldaten. Dat heeft een groepje correspondenten kunnen zien die door de woestijn werden ge leid door een Israëlische officier. Zover men kan zien liggen er gra- naatkisten, geweren, munitiegordels, stalen helmen, kleding, dekens en persoonlijke bezittingen zoals Ara bische leesboekjes. Hier en daar steekt een niet-ontplofte bom half in het zand. Rond de strook van Gaza, waar het eerst werd gevochten, zijn de meeste vernielde tanks van Israël. Verder naar het westen zijn bijna alle tankwrakken Egyptisch, over blijfselen van de gevechten waarbij Israëlische vliegtuigen konden wor den ingezet nadat deze de Egyptische luchtmacht hadden vernietigd. Veel van deze tanks zijn door raketten uit de lucht getroffen en als papier uit- eengescheurd, andere zijn door na palm geschroeid. Er staan luchtaf- weerkanonnen met gebogen lopen, op de spoorweg van Gaza naar het kanaal staan kapotte munitieti'ei- nen waarvan de middelste wagons aan flarden zijn gereten. Er worden ook wapens van Russische makelij gevonden, zware mortieren, 57 milli meter kanonnen, en tanks van de types T-34, T-54 en Stalin-tank. Veel wapens zijn nog intact door de vlechtende Egyptenaren achtergela ten. Diep 'in de woestijn zouden hele formaties onbeschadigde tanks zijn gevonden, die zwaar waren geca moufleerd. Langs de grote weg door de woestijn lopen menigten Egypti sche soldaten door het zand naar het westen. De Israëliërs laten hen gaan wanneer zij zijn ontwapend. Ook waren hier en daar groepen burgers langs de weg te zien, die bij het na deren van de vrachtwagens .witte vlaggen en hun armen ophieven. Volgens officiële Israëlische schat ting zijn tussen de 600 en 700 Egyp tische tanks vernield of buitgemaakt. Er zijn al reparatieploegen in de woestijn bezig met het herstellen van deze tanks, of met het vervoeren naar werkplaatsen. De oorlogsbuit die Israël in Sinai en elders heoft gemaakt heeft tot gevolg dat dit land nu meer wapens heeft dan toen de oorlog begon. Frankrijk verlegt visserijgrenzen PARIJS, 12-6. Frankrijk heeft zijn territoriale visserijgrenzen uitge breid van drie tot twaalf zeemijlen Het. volgt hiermee het voorbeeld van verscheidene andere Europese lan den. Buitenlandse vissers, die hun netten in een gebied tussen drie en zes zeemijlen voor de Franse kust plachten uit te werpen, zullen dit voorlopig mogen blijven doen. Sche pen van landen, die een machtiging hebben behouden permanente vis rechten in het zeegebied tussen zes en twaalf zeemijlen voor de Franse kust. op voorwaarde, dat zij voldoen aan bepaalde voorwaarden, zoals het niet-gebruiken van fijngemaasde netten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1