oxx A hA. KIESPIJN? ,,,ni(x) Als u V_y ZWEMBAD „DE VAL" WEER ERG IN TREK BIJ DE JEUGD MIDDEN OOSTEN Veiligheidsraad riep partijen op tot een „staakt-het-vuren" Jeugddag „ZEBRA te Bergen op Zoom 't mooiste examencadeau koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN Classicale Vergadering Ned. Herv. Kerk WITTE KRUIS ZIERlkZEESCHE NIEUWSBODE Douiierciag 8 juni 1967 Nr. 19806 ADVERTENTIE Douches» zijn er niet alleen voor gebruik na zwemmen Badmeester Lisseveld: geen flessen in het bad ZIERIKZEE, 6.6. Met vele tien tallen tegelijk weet de jeugd van Zierikzee de laatste weken de weg weer te vinden: de weg naar het ge meentelijk zwembad „De Val", dat thans wel definitief ontwaakt is uit een winterslaap van zo'n kleine acht maanden. Moest er in de afgelopen wintermaanden (helaas) enkele ma len melding worden gemaakt van ongewenste „activiteiten" in het bad - bijv. het rijden met bromfietsen dwars door de lege bassins, het door breken van afrasteringen en het be kladden van deuren - de dagelijkse bedrijvigheid in „De Val" is sedert de openstelling van het bad bij het begin van het zwemseizoen gelukkig van een heel andere aard. Immers, er wordt naar hartelust gezwommen en de kleintjes amuseren zich niet minder in de kinderbassins, waar ze al vroeg de zo gewenste „watererva ring" cpdoen om via zwemlessen langs gelüdelüke weg zwemtechnisch verder te groeien naar het tweede en tenslotte - „de kroon op het werk" - het derde bad. Het „diepe" bad, waai de jeugd in het bezit van een zwem. Het zwembad „De Valbiedt volop ruimte voor jong en oud (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). diploma de „echte" zwemmers en zwemsters zijn. Een voorbeeld waar de „kleintjes" heel erg tegen opzien. Natuurlijk gaan de zwemliefheb bers in het bad „De Val" niet zon der meer hun eigen gang. Er zijn bepaalde regels waar streng de hand aan wordt gehouden, regels zoals die overigens in elk zwembad worden toegepast. Wat het Zierikzeese bad betreft zorgen de door de gemeente aangestelde badmeester, de heer W. Lisseveld met zijn echtgenote mevr. A. J. Lisseveld-Droost, er voor dat de lieve jeugd zich zoveel mogelijk aan de gegeven voorschriften houdt. In aanmerking genomen dat Zierik zee nog niet zo erg lang over een ei gen zwembad beschikt zijn de erva ringen wat dit betreft gelukkig niet sleaht, al moet er aan de „waterop voeding" hier en daar nogal wat worden bijgeschaafd. Een voorbeeld: flessen horen niet thuis in een bad. Toch zijn er bijna iedere dag weer kinderen die van „thuis" een fles limonade meekrijgen. Flessen zijn echter nog altijd zeer breekbaar en dat kan in een zwembad tot ernsti ge ongelukken aanleiding zijn. „Daarom geen flessen of ander breekbaar goedje in het bad" aldus zwemmeester Lisseveld, dié ook een ander punt op z'n „klachtenboek" heeft staan. Immers, het moest toch eigenlijk niet nodig zijn dat iedere avond een half uur geveegd moet worden om afval van allerlei soort van de terreinen rond de baden - en zelfs uit het water - te verwijde ren. Er zijn voldoende afvalmanden in het bad aanwezig en de bedoeling is natuurlijk dat deze ook gebruikt worden. Een andere wens van de leiding: douchen vóór het zwemmen. Er zijn twee douches aanwezig en die die nen bepaald niet alleen maar voor gebruik na het zwemmen. In alle zwembaden van het land geldt de regel dat niemand het bad ingaat zonder zich te hebben gereinigd en waarom zou dat niet kunnen in het bad „De Val". Het is ongetwijfeld 'n nuttige raad geving van zwemmeester Lisseveld, een tip waarmee vele ouders hun kinderen een goede dienst zouden bewijzen. Nog een ander punt: het op een hoop smijten van fietsen en brom mers terwijl de nodige rekken - keu rig in vakken verdeeld aanwezig zijn. Aan deze wanorde is inmiddels een eind gemaakt, al kon ook dit punt van de „bad-opvoeding" niet zonder moeite worden geregeld. Het is natuurlijk niet zo dat met de opsomming van deze lijst een ne gatieve indruk van het bad het ge volg zou mogen zijn. Dat is bepaald niet de bedoeling en daar is ook geen reden voor. Het is echter wel duide lijk dat een goede gang van zaken in het belang is van de jeugd: de vei ligheid is immers een eerste eis, en daarop wordt door zwemmeester Lis seveld (K.N.S.B.-cursist) streng toe gezien. Een belangrijk punt van verbetering vormt daarbij de telefonische aan sluiting van het bad: een onmisbare zaak. Schoolzwemmen Deze week is ook een aanvang ge maakt met het zwemmen in school verband. In plaats van naar de gym nastiekzaal of het sportterrein trekt de oudere schooljeugd onder leiding van de onderwijzer nu één- of twee maal in de week naar het bad. De bedoeling: het bijbrengen van de zwemtechniek. Het zijn niet alleen de scholen uit Zierikzee die van het bad gebruik maken maar er komen ook leerlingen uit Oosterland, Noord- welle, Ellemeet en Brouwershaven. Met medewerking van de ouders wordt de jeugd van „buiten" per auto naar het Zierikzeese bad ge bracht. „Een systeem dat voortref felijk werkt", aldus de heer Lisse veld, die vervolgens al z'n aandacht nodig heeft om wat jongelui die het eens in „het diepe" willen proberen tot de orde te roepen. „Op drukke dagen zou je vier ogen moeten hebben", aldus de jeug dige zwemmeester, die z'n klantjes al aardig heeft leren kennen en er terdege „de wind" onder heeft. En dat is wel nodig ook, daar in het bad bij het begin van Europa's langste brug, de Zeelandbrug. 9 V; V- 'v. Na eenstemmig besluit VERENIGDE NATIES, 7-6. De Veiligheidsraad der Verenigde Na ties heeft eenstemmig opgeroepen tot een onmiddellijk staakt het vuren in het Midden-Oosten. Raadsvoorzitter Hans Tabor uit Denemarken heeft secretaris-gene raal Oe Thant verzocht de resolutie onmiddellijk over te maken aan de belanghebbende regeringen, en de heep uitgespreken dat zij ook onmid- dellijk zal worden opgevolgd. De resolutie, die niet meer bevat dan de oproep tot het neerleggen der wapens, vergde twee dagen in tensief beraad achter de schermen en vormt een belangrijke stap terug voor de Russen van het eerder door hen ingenomen standpunt. Zij hadden geëist dat de resolutie naast de oproep tot een bestand ook een verzoek tot beide partijen zou bevatten om zich terug te trekken op de stellingen van voor het uit breken van de gevechten. Israël heeft zich bij monde van zijn minister van buitenlandse zaken DEN HAAG. Prof. J. Tinbergen, directeur van de stichting het Ne- derlandsch Economisch Instituut van de universiteit van Rotterdam, heeft gepleit voor een strategie eh hand vest voor de ontwikkelingspolitiek als de enige efficiënte wijze om het probleem van de ontwikkelingslan den op te lossen. Abba Eban, gunstig uitgelaten over de resolutie van de veiligheidsraad, waarin de strijdende partijen wor den opgeroepen onmiddellijk het vu ren te staken. Tenuitvoerlegging van het besluit zou echter afhangen van „de absolute en oprechte aanvaar ding en medewerking van de an dere partijen", aldus minister Eban in de veiligheidsraad. Prijzen voor verenigingen van Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 7-6. De jeugdsport- dag van de Zeeuws Brabantse Turn kring van het K.N.G.V., zaterdag ge organiseerd in de bossen rond „Mo- lenzicht" bjj Bergen op Zoom, is een groot succes geworden. De meisjes van Delta-Sport uit Zierikzee behaal, den met 114 punten een eerste prijs, de jongens een tweede prijs met 109 punten. De meisjes van Kwiek uit Bruinisse behaalden 117 punten en een eerste prijs, de jongens een tweede prijs met 104 punten. De jon gens en meisjesgroepen van Duivc- land uit Oosterland wonnen elk een eerste prijs met resp. 114 en 112 pun ten. Ruim 1500 kinderen en 200 leiders met assistenten uit 33 verenigingen hebben aan hei spertfeest, dat dooi de Bergen op Zoomse Turnvereni ging prima was voorbereid, deelge nomen en een onvergetelijke dag ge had. De sportieve opdrachten viel zeer in de smaak en waren - getui ge de vele eerste prijzen - niet te moeilijk. T«=» moeilijk v/as misschien het werpen met de bal, welke op dracht in een ballentent was ver werkt. Slechts enkele groepen be haalden voor dit onderdeel een vol doende. Andere opdrachten waarbij wel moeilijkheden verwacht werden vielen juist mee. zoals bijvoorbeeld de dubbele koprol, de oefening op de balk, het paardrijden, de kangoeroe race en het slootjespringen. In de verplichte rust kregen de kinderen een ijsje aangeboden en was er gelegenheid tot het deelne men aan een individuele wedstrijd. n.L het raden van aantallen ballet jes opgehangen in nétjes. Voordat de dag werd besloten kregen de kin deren nog een ontspanningsprogram ma aangeboden. Jdmmer was dat de artiesten tengevolge van het opdrin gen van de jeugd naar het geïmpro viseerde podium niet tot hun nor male ontplooiing konden komen. De voorzitter van de Turnkring maakte de uitslagen bekend, bedank te de vele medewerkers, verleende aan iedere vereniging een herinne ringsmedaille en bood de kinderen tot slot allemaal een sinaasappel aan. Oorlogsverslaggevers omgekomen TEL AVIV, 7-6. Aan Israëls gren zen zijn de eerste twee dagen van de strijd drie oorlogscorresponden ten om het leven gekomen en raakte een vierde gewond. De Israëlische t.v.-producer Ben Oyserman vond de dood toen de auto waarin hij zat in de strook van Gaza op een mijn reed. De naast hem zittende Ame rikaanse correspondent Serge Flie- gers werd licht gewond. Maandag was aan het zuidelijk front de fotograaf Paul Schutzer van „Life" door een granaat gedood en werd in Jeruzalem de Ameri kaanse t.v.-producer Ted Vates do delijk door kogels getroffen toen hij voor zijn hotel op de Olijfberg stond Amerika en Engeland protesteren bij Egypte WASHINGTON, 7-6. Amerika heeft bij Egypte geprotesteerd tegen een beschuldiging dat het Israël mi litair zou steunen. De beschuldiging wordt „volkomen vals en van a tot z verzonnen" genoemd. Het Amerikaanse departement van defensie heeft eraan herinnerd dat de vliegdekschepen van de zesde vloot „opzettelijk verscheidene hon derden mijlen van het toneel van de strijd gehouden worden". Het Britse ministerie van defen sie heeft de beschuldiging van Sy rië, dat Britse Vulcanbommenwer- pers doelen in Syrië en Egypte zou den hebben bestookt, „krankzinnig" genoemd. Nationale economische hulpactie voor Israël AMSTERDAM, 7-6. Nadat bekend was geworden dat er een nationaal comité landelijke economische hulp actie Nederland-Israël was opgericht zijn er in tal van plaatsen in het land inzamelingsactiviteiten ontwik keld. In meerdere steden en dorpen is reeds een actie-comité gevormd, zo deelt het secretariaat van de lan delijke economische hulpactie Ne derland-Israël mede. Deze comitè's zullen in samenwerking met het landelijke comité een landelijke in zamelingsdag voorbereiden, waar voor medewerking is gevraagd van de kerkgenootschappen, pers, radio en televisie. (Het secretariaat van de landelijke economische hulpactie Nederland-Israël is gevestigd te Am sterdam, Joh. Vermeerstraat 22, tel. 797201, postgiro 23434). Gestrafte leerling maakte ernstige val AMSTERDAM, 7-6, Een 12-jarige leerling van de Obi-school in Am sterdam-Oost, die door zijn onder wijzer de klas was uitgestuurd, he<*ft een levensgevaarlijk ongeluk beleefd. De jongen, die zich kennelijk op de gang verveelde, was een laddertje opgeklommen en zo op de vliering van. het schoolgebouw beland. Bij zijn onderzoekingstocht daar stuitte hij op een glazen bovenlicht. Hij probeerde er overheen te kruipen, maar het glas kon zijn gewicht niet dragen met gevolg dat hij op een 12 meter lager gelegen granieten vloer terecht kwam. De jongen is met le vensgevaarlijke hoofdwonden in een ziekenhuis opgenomen. Jongen overreden op zebrapad Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! BelastingvrijDit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u móet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken. Boerenleenbanken,Railfeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. Basis voor persoonlijk bezit KERKNIEUWS ROERMOND. 7-6. De tienjarige Jaak Evers uit Herkenbosch werd bij het oversteken van de Nieuwe Keulsebaan in Herkenbosch op een zebrapad gegrepen door een auto, bestuurd door een 23-jarige Joego slaaf, die een snelheid had van 100 kilometer. Een jonger broertje van het slachtoffer, die tevens de weg overstak, bleef ongedeerd. In de loop van de avond is de jon gen in het ziekenhuis te Roermond overleden. LAND- EN TUINBOUW Coöperatie-jongerenraad in het zuidwesten ZIERIKZEE, 6-6. De coöperatie „West-Noordbrabant" te Fijnaart heeft onlangs een jongerenraad op gericht. Hiermee is" het aantal in het zuidwesten gestegen tot negen. Het doel van de coöperatie-jonge renraad is de jongeren een stuk praktische kadervorming te geven. De jongeren worden geconfronteerd met de problemen van de coöperatie en er ontstaat een nauwer kontakt tussen coöperatie en de jongerenor ganisaties. Bovendien neemt het be stuur van de coöperatie kennis van de visie van jongeren op beleids kwesties. Het Land- en Tuinbouw Coöpera tie Centrum te Goes bemiddelt bij de oprichting' van jongerenraden. DEN HAAG. De minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft de Staatsprijs voor Letterkunde (P. C. Hooftprijs) 1966 toegekend aan An ton van Duinkerken, pseudoniem van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs le Nijmegen, voor zijn gehele letter kundige oeuvre. ADVERTENTIE ZIERIKZEE, 5-6. Te Zierikzee vergaderde de classicale vergadering van Zierikzee van de Nederlandse Hervormde Kerk. De vergadering werd geopend door de oudste dei- aanwezige predikanten, ds. M. G. Westerhof uit Nieuwerkerk, die een openingswoord sprak naar aanleiding van 1 Cor. 9 vers 15-18. Tot praeses wordt vervolgens gekozen ds. F. A. van Liere, Renesse, die ook in 1965 en 1966 als zodanig fungeerde. In de plaats van ds. B. A. van Donkersigoed, die classis Zierikzee gaat verlaten, wordt tot assesor ge kozen ds. E. Bakker, Tholen. In de vakature wegens vertrek van ds. H. J. Groenewegen, Oosterland, wordt als tertius lid van het Breed Mode- ramen gekozen ds. H. Jagersma te Bruinisse en als secundus afgevaar digde naar de P.K.V. eveneens ds. H. Jagersma. Als tertius afgevaardig de naar de P.K.V. ds. Schooneveld le Nocrdgouwe-Dreischor. Ds. G. E. Huizing, Haamstede, wordt secun_ dus afgevaardigde naar de P.K.V. Ds. Flink te Burgh tertius (vakature ds. G. Zonneveld). Ds. J. M. de Raad, St. Annaland. werd benoemd tot primus afgevaar digde near de P.K.V. in de vakature ds. B. A. van Donkersgoed. Als afgevaardigde naar de verdub belde sync de, waarin de nieuwe psalmberijming aan de orde komt werd benoemd ouderling-kerkvoogd Van Westen uit Oud Vossemeer. Besloten werd aan de afgevaardig de naar de vergadering van de Ge nerale Synode ds. A. Lam te Zierik zee op te dragen bezwaar te maken tegen het voornemen de Paasdatum te fixeren op een vaste datum. Nadat de Generale Synode in prin cipe daartoe in een vorigé vergade ring heeft besloten zijn daartegen van buiten de synode toch wei steekhoudende bezwaren ingebracht (een en ander blijkt uit de ingeko men stukken) waaraan de vergade ring van Zierikzee adhesie kon be tuigen. Een ander ingekomen stuk. een schrijven van prof. dr. H. J. Hec- ADVERTENTIE ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL-poeder SPORT ATLETIEK Successen voor Delta-Sporters In het 'kader van een Zeeuwse deelname aan een zes-districten ontmoeting te Utrecht, hebben ook Delta-sporters acte de presence ge geven. De heren van Zeeland werden het laagste genoteerd .ondanks een nieuw Zeeuws record van Dorst op de 400 m. horden. Hij werd le in 55 sec. De dames eindigden als vierde met een opvallend geringe achter stand in de puntenwaardex'ing Met enkele topatletes van Deltasport, die verstek moesten laten gaan, had er een overwinning in gezeten. Janny Schot werd le op het nummer ko gelstoten (11.69). Jopie Stoutjesdijk werd 2e op de 80 meter horden (12.1 met 2.9 m. tegenwind). Lydia van der Lely eindigde bij het speerwer pen als 5e (26.42 m.). Bij de estafette werd een nieuw Zeeuws record ge boekt. Zeeland eindigde met 16.76 punten op gelijk niveau met de win naar (Utrecht). Bij de totaaltelling bleek Zeeland als 4e geëindigd met 9501 punten, hetgeen slechts 300 punten minder is dan de winnaar (Twente). Deelgenomen werd verder door: Friesland, Groningcn-Drcnte, on Ooat. ring c.s. om als classicale vergade ring zich uit te spreken voor stop zetting van de bombardementen op Vietnam, kreeg geen meerderheid. Vietnam en Israël Slechts 10 predikanten en andere afgevaardigden staan achter dit stuk. De overigen zijn wel de me ning toegedaan, dat er in Vietnam verschrikkelijke dingen gebeuren en zij staan cok wel achter de Wereld raad van Kerken, die zijn reden on getwijfeld zal hebben gehad, om zijn waarschuwende stem te laten horen, maar of het nu nodig is ook als clas sicale vergadering maar weer Ameri ka aan te wijzen als schuldig, terwijl met Noord-Vietnam .toch blijkbaar cok niet te praten valt, wordt over bodig geacht. Met algemene stemmen stond de vergadering echter achter een door. ds. J. B. Assendorp, Zierikzee, inge diende metië, waarbij aan de Gene rale Synode wordt verzocht, zich onvoorwaardelijk te stellen, achter de staat van het volk Israël, nu deze staat door zijn vijanden wordt aange vallen en in woord en geschrift dui delijk van die sympathie voor Israël te deen blijken. Met 18-13 stemmen werd een voor stel van de Generale Synode ver werpen cm alle ambten vclledig te stellen voor de vrouw (r'us cok het predikambt). Nadat door verschillende afge vaardigden verslag was uitgebracht ever deer hen bezochte vergaderin gen, cf van de werkzaamheden van classicale commissies werd na de pauze een referaat gehouden door jhr. mr. P. A. C. Beelaerts van Blok land, toen nog burgemeester van Wclphaartsdijk over „Kerk en ruim telijke ordening". Jhr. Beelaerts van Blokland- drong er op aan. dat de kerkelijke functio narissen, kennis zouden nemen van diverse rapporten die betrekking hébben op de ruimtelijke ordening, want er gaan dingen gebeuren, waar van men nu de reikwijdte nog slechts kan gissen. De kerk zal op de hoogte moeten zijn en blijven van wat rondom haar bezig is zich te voltrekken. De kerk meet paraat zijn. Zij zal inspraak moeten hebben in die veranderingen, maar dan ook moeten weten waar over men spreekt. De kerk moei niet aarzelen ook de ouderen ingescha keld te houden, hen in staat stellen en uitnodigen mee te denken. Men is van de oudere generatie niet af, door hen een sjoelbak te geven op bejaardenbijeenkomsten. Men kan op die bijeenkomsten ook met hen spreken over de veranderingen iie de samenleving doormaakt en de rol die de kerk daarbij moet of kar. vervullen. Op dit referaat volgde *en levendige discussie. De vergadering werd door de as sessor ds. Bakker gesloten. ADVERTENTIE Wèg pijn poeders kiest!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9