JÉI BOVENSTE BESTE BOILER Nieuw kerkgebouw Geref. Gemeente is in gebruik genomen aan de slag komen Vele jonge timmerlieden kunnen slecht LAATSTE NIEUWS Nog strijd in Midden-Oosten Nieuw kazernecomplex HET WEEKOVERZICHT Het Kanaal over in EvaVcostuum DAALDEROP-TIEL Prins Bernhard bood leerstoel aan in V.S. Burgemeester: „dubbele gelukwens waard" NIEUYVERKERK, 7-6. „Het is een wonder dat wjj - staande onder het cordeel - hier toch neg samen mogen komen om dit nieuwe bedehuis in gebruik te nemen. Ik weet dat bijzondere diensten altijd tegenvallen, maar k verwijs naar de verheerlijking op de berg, waarbij de apostelen verble ken, maar de stem uit de welk zegt: „Deze is Mijn Geliefde Zoon", waardoor aldus uitsluitend de aandacht cp Christus werd gevestigd". Zc samengevat drukte ds J. Karens zich woensdagavond uit bij gelegen heid van de in gebruik stelling van het vernieuwde en sterk vergrote kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Molenberg. Feitelijk kan gespreken van een geheel nieuw kerkgebouw, dat ruimtelijk niet alleen bij zender goed „oogt", maar ook werkelijk gebouwd is op de gegroeide behoef te. Het kerkgebouw was geheel gevuld met leden van de gemeente, belang stellenden van zustergemeenten, andere kerkgenootschappen en talrijke ge- nedtgden. Na voorlezing van ps. 122 1 en 2, opende de predikant, terwijl de gemeente staande zeng ps. 119 65 - de kanselbijbel. Hij bepaalde zijn ge hoor bü Hebr. 3 :4: „Want een ieder huis wordt van iemand gebouwd; maar die dit alles gebouwd heeft, is God". Praktisch uitgangspunt in de pre dikatie was de stelling dat de bou wer meer eer verdient dan het ge bouw. Daar zijn veel voorbeelden van, ook in geestelijke zin. Zo moest Mozes smaadheid lijden, hij was een dienaar. Paulus getuigt daarvan in de Hebreèrbïief, maar wijst daarbij uitdrukkelijk op Christus. Het ging er niet om Mozes in de schaduw te zetten, maar in het juiste licht te plaatsen Als God het 'gebed van Zijn kerk verhoort, dan vergunt de Heere ook een blik po de Overste Leidsman. Teruggrijpend op een parad ijstoe stand merkte ds. Karens op, dat „er één van de steigers is gestapt". „Hij zegde in de hemel de gehoorzaam heid aan God op, maar ondanks de breuk kwam er een Verbondsbelofte, die God aanging met Zijn volk en nadien de moederbelofte. Het paral- lelisme met Hebr. 3 is duidelijk, daar de apostel spreekt van de Drie- enige God, die schept en herschept, in geestelijke zin door de geschon ken genademiddelen. Hij wees er op dat het aardse kerkgebouw eenmaal verdwijnt, maar niet het gebouw, waarvan Je zus de hoeksteen is. „Dat er door Zijn geest nog levende stenen aan dit gebouw mogen worden toege voegd, door bekering, ondanks onze onwaardigheid", aldus ds. Karens. De bouw van de kerk Na het zingen van Ps. 89 1, ging de predikant hierna uitvoerig in op de bouwgeschiedenis van de kerk. In mei 1966 vonden de eerste be- DFN HAAG, 7-6. Veel jenge tim merlieden zuilen dit jaar na hun sohtoltiid niet aan de slag komen in het vak dat zc kozen. Naar schatting kan slechts de helft van deze jeug- d;gc vakb'edon v.crden geplaatst ;n c'e bouwnijverheid. ..iet uheen voor de Rand stad, maar voor geheel Nederland naar de mening van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag. De werkgevers vinden de lonen voor de jeugdige timmerlieden te hoog, terwijl deze werklieden boven dien neg één dag in de week vrij moeten hebben om vervol g-onderwijs ONDERWIJS Chr. Nat. School Kerkwerve Mej. A. N. Spaans, onderwijzeres aan de Chr. school te Oude Tcnge is m.i.v. 1 augustus bencemd tot on derwijzeres aan de Chr. Nationale school te Kerkwerve. Mej. J. Th. Dalebout te Ncordgou- we is m.i.v. 1 augustus a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. schooi te Oude Tonge. volgens het leerlingenstelsel te vol gen. Het is evenwal niet zoadat er te veel timmerlieden worden opge leid. Binnen de bouwnijverheid zint men dan ock op middeLen om deze problemen op te lessen, waarbij ge dacht wordt aan het vormen van een afzonderlijk fonds, waaruit uitkerin gen kunnen worden gedaan aan werkgevers die de pas van de l.t.- schclen gekomen timmerlui in dienst nemen. Zever is het echter 'neg niet. Dit jaar zullen vele werkgevers in het bouwbedrijf het aantal jeugdi ger. onder het leerlingenstelsel dras tisch gaan beperken. Veel geld yoor Amerikaanse wa jpens (Van onze redakteur) kosteres van de Hervormde kerk mej. J. Reinhoudt, de familie Fol- mer, het gemeentepersoneel dat de stoep aanlegde, de politie, de heren J. K.-.rt en P. Flikweert, de vrou wen- en meisjesvereniging (zij zorg den voor stoelen en de aankleding van het kerkinterieur), de gezinnen die de werkers van soep voorzagen, de kerkeraad, de zendingscommissie (zij schonk een klok voor de gaan derij) en de familie Krabbe, die voor de consistorie een klok schonk. De catechisanten zorgden voor het doop vont en psalmborden. Steenhouwerij Timmerman zorgde voor gratis be- nummering van de banken. Ge schonken werden verder een tafel (consistorie) en een stofzuiger (fa. Smits, Oosterland). Tot slot werden de koster, de kosteres en de hulpkos ter dank gebracht. Andere sprekers Namens de particuliere synode sprak hierna ds W. Hage te Krab- bendijke, die uiting gaf aan een ge slagen breuk in de kerkgemeen schap, hopend dat zal worden sa mengebracht dat samenhoort. Wcordvcerder van de classis Tho- \en was ds A. Kek, die. hoopte dat in dit bedehuis God werkelijk zal wor den ontmoet. Ds M. G. Westerhof yond het pret tig vcor de gemeente, dat thans aan een evakuatieperiode van acht maanden een einde is gekomen. Hij cnderlijrde de waarde van de toren, die nu ook bij deze kerk behoort, de toren die wijst naar de toekomen de stad voor allen, die in de Heer geloven. Burgemeester A. A. van Eeten vond de ingebruikneming een bijzondere gelukwens waard. Elders toch ziet men dat het kerkbezoek terugloopt, terwijl hier de noodzaak van uit breiding was ontstaan. Hij hoopte dat het hier verkondig de evangelie rijke vruchten zal mo gen afwerpen. Na een dankwoord van de hoofd aannemer de heer De Geus, richtte de ouderling de heer S. van Klin ken zich met gevoelvolle woorden tot de predikant, die zich enorm heeft ingespannen tijdens de kerkbouw en een ongekende ijver aan de dag heeft gelegd. Hij dankte ock mevr. Karens vcor de veelsoortige ontvangsten in de pastorie. Na een slotwoord van de predikant, zong de gemeente ps 122. De Gereformeerde gemeente van N?euwerkerk beschikt thans over een fraai gebouw, licht en modern van cpzet, waarin met geslaagde stijlmiddelen de sfeer van een gods huis is ontstaan, dat een waardige plaats inneemt onder de nieuwe ker ken, die Schouwen-Duiveland na de stormramp van 1953 zag verrijzen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). sprekingen plaats. Na een ledenver gadering in juli, kwam reeds in augustus de vergunning af. De kerk werd naar een ontwerp van de ar chitect de heer G. Geluk te Vlaar- dingen, gebouwd door de Flakkeese aannemersfirma De Geus Ds. Ka rens bracht dank aan de burgemees ter, de secretaris de heer Steketee en de opzichter de heer F. Schuiling. De -architect (door ziekte verhinderd) schon'k voor de nieuwe kerk een glas-in-locd-raam, waarin de tekst: „De aarde is 'des Heren", symbolisch wordt verbeeld. De hoofdaannemer schonk de haan op de torenspits. Schildersbedrijf A. Deurloo schonk samen met de fa. Van Brussel zn. (timmerwerk) de lezenaar voor het liturgisch centrum. Verdere geschen ken kwamen van de fa. B. J. Mat- thee (elektrische verlichting) te Oos terland, bestaande uit een klok en het sanitair bedrijf H .Kesteloo een glasstel voor de consistoriekamer. Het ijzer- en staalwerk werd uitge voerd door het bedrijf W. Kesteloo; de fa. Koppejan Zn. zorgde voor de overplaatsing van het orgel, de fa. A. S. Flikweert voor de stoffe ring Hoofd- en onderaannemers schonken een paraplubak voor de hal. Dank aan hervormde gemeente In zijn dankwoord betrok de pre dikant in het bijzonder kerkeraad en kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente, die tijdens de bouwperiode gastvrijheid verleende. Verdere dankwoorden gingen uit naar de WASHINGTON, 7-6. President Johnson heeft een wetsontwerp ge tekend dat de amerikaanse regering machtigt in het huidige financiële jaar ruim 21 miljdrd dollar uit te geven voor raketten, vliegtuigen, oorlogsschepen en ander militair ma terieel voor de amerikaanse. strijd krachten. HET MIDDEN-OOSTEN IN HET KORT DAMASCUS. In Syrië zijn aan dé bevolking voedselbonnen uitgereikt. BEIROET. Ui't Beiroet zijn woens dag vijftien vliegtuigen vertrokken, die Nederlanders, Amerikanen en Duitsers evacueren. Waarheen deze mensen worden vervoerd is niet ge zegd. ALGIERS. Radio-Algiers heeft be- bevolking van Libië en Marokko aangespoord de zich in hun landen bevindende Amerikaanse bases te vernietigen. „Schande over u, die in uw landen nog Amerikaanse bases- hebt, van waaruit vliegtuigen uw broeders vermoorden". Aldus de radio. LONDEN. De Britse televisie meende woensdagavond te weten dat koning Hoessein van Jordanië naar Lenden onderweg is. Het be richt bleek niet juist te zijn. ALGIERS. Algerije heeft besloten alle uitvoer naar de V.S. en Enge land step te zetten. De maatregel gaat meteen in. VER. NATIES. De Ver. Naties be schikken in het midden-oosten over 133 militaire waarnemers, die beho ren tot de V.N.-bestandscommissie (U.N.T.S O.). MOSKOU. De Scwjet.Unie heeft woensdagavond Israël gedreigd met verbreking van de diplomatieke be trekkingen wanneer dat land niet onmiddellijk tct een staakt-het-vu- ren overgaat. ALGIERS. Radio-Algiers hteft be kend gemaakt, dat een derde con tingent Algerijnse Mig-toestellen naar het front in het midden-oosten is vertrokken. Het zou om een tien tal toestellen gaan. ROME. „Als Nasser dié zich de kampioen van de Arabische wereld noemt, oprecht was zcu hij zijn mi litairen uit Jemen terugtrekken", zo heeft de vice-pvemier van het mon archistische bewind in Jemen, Prins Abdoerrachman Ben Jahja, woens dag in Rome verklaard. CAIRO. De Egyptische autoriteiten zijn begonnen in Port Said, de Nijl- delta en rondom Cairo het verzet tegen de eventuele komst van Is raëlische strijdkrachten te organise ren. JERUZALEM. De Israëlische mi nister van defensie, Mosje Dayan, heeft bij de klaagmuur in de (Jor daanse) oude stad van Jeruzalem verklaard, dat Israël „nooit meer zal scheiden van Jeruzalem". RABAT. De Marokkaanse radio heeft radio-Algiers beschuldigd van „lasterlijke insinuaties" en „inmeng ing" in de binnenlandse aangelegen heden van Marokko". PARIJS. Frankrijks minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, heeft woensdag in de Nationale Vergadering verklaard dat Frankrijk zijn betrekkingen met Israël zal handhaven, CAIRO, 8-6. Het Egyptische op perbevel heelt vanochtend via radio Cairo gemeld dat de Egyptische luchtmacht Israëlische tankeenheden met raketten heeft bestookt ten wes ten van El Arisj, aan de Middelland se Zeekust in Sinaï. In El Arisj zelf beden de Egyptische troepen held haftig tegenstand. Een aantal Isra ëlische tanks was ingesloten tussen El Arisj en de kust. Radio Damascus meldt, dat de oor log in het Midden-Oosten nog maar pas begonnen is en dat het Syrische leger de strijd zal voortzetten. „De overwinning is aan hen die elke dag verse strijdkrachten kunnen inzet ten". De Syriërs hebben sinds het begin van de vijandelijkheden nimmer een duimbreed Israëlisch grondgebied kunnen bezetten, zo wordt in Tel Aviv medegedeeld. Volgens een Israëlische militaire wcordvcerder hebben Egyptenaren bij Bir Kafkafa en Mitla in het zui den van Sinaï een aanval met tanks ingezet, met steun van vliegtuigen. Drie Egyptische toestellen waren neergeschoten. De strijd duurt daar veert. Gisteren (wcensdga) zouden in de sector Bir Kafkafa honderd Egypti sche tanks zijn vernield. Koersen in New York stijgen NEW YORK, 7-6. Vandaag zijn de koersen op de Newyorkse effecten beurs bij 'tamelijk grote bedrijvig heid fors gestegen Er stegen onge veer driemaal zoveel fondsen als er daalden, de gemiddelden stegen alle flink. Aan. het eind van de dag wa ren koersverbeteringen ontstaan van fracties tot drie punten of meer. De cliefcndsen stegen verder en wel met één punt of meer. Er werden 1419 fondsen verhan deld. Hiervan sloten er 914 hoger, 318 lager en 187 onveranderd. De aandelenomzet bedroeg 10.170.000 stuks, de obligatie-omzet 17.160.000 cYllar. het Dew Jones gemiddelde voor industriefondsen sloot op 869.19. Staatsiebezoek aan Nederland Groothertog en hertogin van Luxemburg DEN HAAG. 7-6. H.K.H. de groot- hertog en groothertogin van Luxem burg hebben naar de R.V.D. mee deelt, de wens te kennen gegeven Nederland te bezoeken. H.M. de koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden hebben het Luxemburgse vorstenpaar uitgeno digd voor een staatsbezoek van 12 tol 15 september a.s. Gestoorde doodt zijn moeder AMSTERDAM. 7-6. In haar wo ning aan de Olympiakade in Am sterdam-zuid is een 81-jarige wedu we door haar 47-jarige zoon D. F. vermoedelijk door wurging om het leven gebracht. De ongehuwde zoon, dit bij zijn moeder 'inwoont, is gees telijk gestoord, zo deelde de politie mede. De man kwam zelf op het -in de buurt liggende politieposthuis aan de Stadionweg zijn daad melden. In middels is hij opgenomen in een psy chiatrische inrichting te Santpoort. Oproep van het Rode Kruis GEN'EVE, 7-6. Het comité van het Internationale Rode Kruis heeft al le strijdende partijen in het Mid den-Oosten opgeroepen ds Geneefse conventies ter bescherming van krijgsgevangenen, gewonden en bur gers in acht te nemen. Het 17 man sterke, 'geheel uit Zwit sers bestaande comité herinnerde er aan dat alle strijdende partijen de conventies ondertekend hebben, en verzocht de landen de namen van alle militaire en civiele gevangenen in Geneve op te geven. Russische schrijvers willen openbaar debat MOSKOU, 8-6. 82 Russische schrijvers, onder wie de dichter Ev- toesjenko, van de 473 afgevaardgi- den.cp het onlangs in Moskou gehou den congres van Sowjet-letterkundi- gen hebben in een gemeenschappelijk schrijven gepleit voor een openbaar debat over de boodschap aan het congres waarin hun collega Aleksan- d-rr Soljenitzin had gevraagd om op heffing van de censuur en hervor ming van de vereniging van lettei- kundigen tct een „organisatie voor de verdediging van de rechten van haar leden". Dc inhoud van deze boodschap van de schrijver van „een dag uit het 'leven van Iwan Denis- sowitsj" is nooit cfficieel bekendge maakt. F inancieringsprobleiuen voor V.S.-regering WASHINGTON, 8-6. De Ameri kaanse regering heeft woensdag een ernstige nederlaag geleden, doordat het Huis van Afgevaardigden met 210 tegen 197 stemmen een verzoek van het ministerie van financiën af wees om het plafond van de staats schuld met 29 miljoen dollar tot 365 miljard dollar te verhogen. De rege ring is nu verplicht met spoed een nieuw verzoek in te dienen om het plafond met een geringer bedrag te mogen verhogen. Als dit niet voor 30 juni zou worden ingewilligd, be staat de kans dat de regering niet aan haar verplichtingen zal kunnen voldoen. te Vlissingen VLISSINGEN, 7-6. Op 1 juni 1970 hoopt de Koninklijke Marine in Vlis singen een nieuw kazernecomplex in gebruik te kunnen nemen, dat - zoals hef er nu uitziet - ongeveer acht mil joen gulden zal gaan kosten. Dit ka zernecomplex. dat het comfortabel ste onderdak voor de marinemannen in Nederland zal worden, komt m de plaats van de vier oude schepen in de Vlissingse binnenhaven, waar van er één, Hr. Ms. „Flores", zelfs uit 1926 stamt, zullen na de inge bruikneming van het nieuwe kazer_ necomplex waarschijnlijk afgedankt worden. Bij de kazerne zal een a toom - schuilkelder gebouwd worden, die ruimte zal kunnen bieden aan 630 personen. SYDNEY, 7-6. De Australische zwemster Linda McGill heeft aan gekondigd het Kanaal over te wil len zwemmen slechts gekleed in een zwembril, een badmuts en een laagje vet. De 21-jarige blondine had reeds eerder het plan opgevat de 35 kilo meter water tussen Frankrijk en Engeland te doorklieven in een top less bikini, „omdat !de bandjes van de plastron op de duur zo gaan knel len'. Maar, zo voegde zij er aan toe „het is prettiger om zonder iets aan te zwemmen, idan voel je je veel vrij er". De reactie van de voorzitter van de Kanaal zwembond op Linda's plannetje: „Wat ons betreft kan ze het Kanaal in Eva's costuum over zwemmen". Scheepvaartberichten Abida, 7-6 van Singapore naar Nha- trang Caltex Amsterdam, 8-6 te Bruns- buttelkoog Esso Rotterdam, 8-6 te Northville. Goeree, 9-6 te Nampo verw. Drie Boeings van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Ai zijn uit Parijs naar Tel Aviv vertrokken met medicamenten. De toestellen zullen in andere Europese hoofdste den tussenlandingen maken voor het inladen, van meer medicamenten. ■Egypte zou in het Suezkanaal twee Amerikaanse olietankschepen in beslag hebben genomen. Dit werd woensdagavond in Newyorkse re derskringen vernomen. Een van de schepen zou eigendom zijn van een grote oliemaatschappij, de ander van een zelfstandige reder. DE BILT, 8-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Mot winden uit noordwest tot noord wordt onstabiele polaire lucht over west-Europa gevoerd. Deze stroming wordt dn stand gehouden door een depressie, die over Scan dinavië noordoost wegtrekt en een hogedrukgebied, dat zich van het zeegebied tussen Portugal en d»* Azoren ter. westen van Ierland langs noordwaarts uitstrekt. De po laire lucht is de afgelopen 24 uur verder over Frankrijk en Duitsland naar het zuiden uitgestroomd en heeft nu de Pyreneeën bereikt, het geen daar vrijwel overal regen ver oorzaakt. Het hogedrukgebied ten westen van Ierland verplaatst zich het komende etmaal over de Britse eilanden naar de Noordzee, met een zwakke tot matige wind, in hoofd zaak uit richtingen tussen west en noord duurt de aanvoer van polaire lucht hierbij voort, maar de buiig heid neemt af. Na een vrij koude nacht zullen morgen overdag de zelfde temperaturen worden bereikt als vandaag of iets hogere. De Israëlische regering heeft be kendgemaakt dat zti instemt met een bestand wanneer de andere betrok ken landen er ook mee akkoord gaan. DEN HAAG. De Haagse Vereni ging v. Vreemdelingenverkeer heeft opdracht gegeven een kleurenfilm van tien minuten te maken over Den Haag. De toeristische rolprent zal volgend jaar in roulatie komen. ADVERTENTIE ELEKTRISCHE BOILERS AMSTERDAM, 7-6. Prins Bern hard heeft woensdagmiddag in Mas sachusetts de „Harvard University" namens ons land een geschenk aan gebeden en wel een leerstoel in de Nederlandse beschaving. Zoals eerder gemeld stelde de oud ste universiteit van de V.S. dit „Erasmus-lectureship on the civili sation of the Netherlands" bijzonder op prijs. Er was grote belangstelling voor. De benodigde 200.000 dollar zijn door Nederlandse Amerikanen, een aantal industriëlen, Kamers van Koophandel en de vakbeweging hier 'te lande bijeengebracht. De Neder landse regering heeft tien procent bijgedragen. De prins was vergezeld door o.a. de heren W. Bruynzeel en A. Kloos, vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemersorga nisaties. Granaat (blindganger) gevonden in de Raamstraat ZIERIKZEES juni. Heden (donderdag)morgen omstreeks acht uur werd b{i graafwerkzaamheden in de Raamstraat een projectiel gevonden, ivaarschijn- lijk een granaat (blindganger) die daar terecht moet zijn gekomen tijdens de beschietingen op Zierikzee in de laatste oorlog. De granaat werd op een diepte van ongeveer negentig centimeter gevonden door de heer M. Koster, die ter plaatse werkzaamheden uitvoerde voor de fundering van een muuv die gebouwd zal worden om de tuin van de woning van de familie Te Mejj. Het projectiel werd gevonden juist op de grens van deze tuinDe rijkspolitie werd van de vondst in kennis gesteld, waarna de granaat voorlopig werd beveiligd met een muurtje van stenen. De opruiming van de blindganger zal geschieden door de Mijn Opruimingsdienst uit Den Haag. maar het is nog niet bekend wanneer de betreffende deskundigen hier zullen arriveren. Enige jaren geleden moest de M.O.D. te Zierikzee eveneens in actie komen voor het opruimen van een duizend kg. zware bom die gevonden was aan de Platteweg. Foto: de heer Koster met „zijn'» vondst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2