SIMCA 1000 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israël poogt snel vijandelijke luchtvloten te vernietigen KAMERBREED „DE MAGNEET" Anti-westerse uitbarstingen in Arabische steden Mobilisatie in El Salvador Sympathie voor Israël Israëlische veroveringen op Egypte en Jordanië jj V N-s De V.S. en de strijd in het Midden-Oosten Gevechten in Chinese stad De kerninstallaties in 't Midden-Oosten Israël gedwongen dreiging af te wenden GILIJAMSE zierikzeesche— nieuwsbode! Dinsdag 6 juui 1967 123ste jaargang Nr. 19805 WAARIN OPOENOMfcN 17t7 1tlt REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, teL (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. to dit nummer: Zierikzee-voetballers teerden gehuldigd Tunkslug in de Sinaï-woestijn DEN HAAG, 6-6. In de strijd rond Israel's grenzen eisen beide partijen de eer op voor grote overwin ningen te laud en in de luebt. In de Sinaï-woestijn heeft maandag een tankslag ge woed van een groter omvang dan de historische slag bij El Alamin. Van Israëlische zijde wordt gemeld dat legereenheden de Sinaï intrekken en de stad Klian Yóenis io de strook van Gaza hehheii veroverd, waar mee de stad Gaza en de strip is afgesneden van Egyp tisch gehied. Het Egyptische hoofdkwartier meldde, echter dat de Egyptenaren na zware strijd op Israëlisch grondgebied waren doorgedrongen en de vijandelijke troepen hadden vernietigd. Israël schijnt te hebben getracht met één klap de kern van de vijan delijke luchtvloten op de grond te vernietigen en premier Esjkol heeft in het parlement verklaard dat de Syrische, Egyptische en Jordaanse luchtmacht zware verliezen hebben geleden. Uit Arabische bron komt men tot een totaal van ongeveer 150 neergeschoten Israëlische toestellen. De Grote Vier De vier grote mogendheden - de V.S., Engeland, Frankrijk en Rus land - hebben zich neutraal ver- ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113) 470 TUNIS, 5-6. In veel Arabische steden is het maandag tot felle anti westerse uitbarstingen gekomen. Duizenden wcedende Tunesiërs be stormden de ambassade* van Ame rika en Engeland in Tunis om te protesteren tegen de houding van de ze landen in het conflict. Zij vernielden meubilair, ver scheurden papieren en gooiden „-uiten in. Een 12-tal Amerikaanse auto's werd omgeworpen en voor de Britse ambassade staken de betogers een vrachtauto in brand. Toen ook vit een raam van de Britse ambassade rook kringelde snelde de brandweei toe. De politie verspreidde de menig te met de gummistok. Duizenden jongelui hebben in Al giers het Amerikaans cultureel cen trum vernield. Alle ruiten van het Afschuwelijke nasleep Aberfan-ramp ABERFAN, 5-6. Het geluk van de ouders wier zoon de sintelberg- ramp van Abcrfan overleefde wordt sinds twee weken vergald door brie ven, waarin met een aanslag op het leven van de 11-jarige jongen wordt gedreigd. „Zodra ik hem op straat tegenkom duw ik hem onder een bus of een au to. Waarom leeft hij nog en moest mijn kind sterven?", stond in de eer ste brief, die zes dagen later werd gevolgd door een tweede waarin de schrijver zegt dat de ouders niet hoeven te hopen dat zij htm zoon kunnen redden door hem van school thuis te houden. De politie laat foto kopieën verspreiden in de hoop dat iemand het handschrift herkent. De ramp in Aberfan. waarbij een berg mijnafval ging schuiven en een school en enkele huizen bedolf, heeft 144 doden geëist. Onder hen waren 116 schoolkinderen. De bedreigde jongen was het enige kind van zijn klas dat de ramp overleefde. Zijn moeder had hem op de bewuste dag naar de dokter gestuurd omdat hij over pijn in de zij klaagde. gebouw gingen ar aan en honderden boeken werden naar buiten gewor pen. De betogers riepen „Johnson moordenaar - Palestina voor de Ara bieren". De oolitie trad niet erg krachtdadig op. In de Soedanese hoofdstad Khar toem is een naar de Amerikaanse ambassade optrekkende menigte met traangas uiteen gejaagd. Een Jordaanse artileriebeschie- ting van Tel Aviv is maandagavond om 21.55 uur pl. tijd (22.55 uur onze tijd) geëindigd. Volgens Israëlische mededelingen zijn slechts enkele granaten op 'de stad gevallen en zou de aangerichte schade gering zijn. Meisje met nies gestoken AMSTERDAM, 5-6. Gisternacht is de 22-jarige vrouwelijke kantoor bediende M. van Hoek door een baai- onbekende met vermoedelijk een mes' in de. buik gestoken. Het meisje zat met een vriendin in een café, waar in ook de bewuste man alleen aan een tafeitje zat. Nadat mej. Van H. het café nad verlaten werd ze door de man aa-.igesproken en beetgegre pen. Het meisje liep snel naar haar wening in do Cill'ierstraal. De man haalde haar in en stak haar na een korte woordenwisseling met het mes. Israël staat alleen tegen strijd krachten uit Egypte, Syrië, Jordanië, Irak, Saoedi- Arabië, Libanon en Koe weit Daarnaast zijn legeronderdelen uit Marokko, Algerië en Libië onder weg naar het front, terwijl ook Soe dan en de republiek Jemen zich op maken om militairen te zenden. Al gerië heeft voorts straaljagers naar Egypte gezonden. klaard, maar Rusland behoudt zich het recht voor „alle maatregelen te nemen waartoe de toestand zou kun nen nopen" en veroordeelt de „Israë lische agressie". Geëist wordt dat Is raël „binnen de kortste tijd het mili taire conflict beëindigd, „onmiddel lijk en onvoorwaardelijk zijn mili taire acties tegen de Arabische lan den staakt en zijn troepen achter de bestandslijn terugtrekt". Artillerie Israël wordt van alle kanten onder vuur genomen door Arabische artil lerie, zo blijkt uit berichten, met de belangrijkste doelen de omgeving van Jeruzalem, Haifa en de hoofdstad Tel Aviv. Deze laatste stad zou ook uit zee beschoten worden. Reuter meldt uit Damascus dat Is raëlische vliegtuigen vanaf half drie 's middags zes uur lang de Syrische hoofdstad hebben aangevallen, waar bij volgens radio-Damascus 53 toe stellen omlaag werden gehaald. Er werd melding gemaakt van het ver lies van één Syrisch vliegtuig. Vol gens de correspondent van Reuter was het luchtdoelgeschut al in actie voordat luchtalarm werd gegeven. Ook by de Egyptische plaats Koen- tilla, Tuim 60 km ten noorden van Eilat in de Sinaï, zou zwaar gevoch ten zijn. Egypte meldt dat det de Is raëlische aanval daar is afgeslagen en dat Egyptische troepen Israël bin nendringen. Stembus wordt collectebus t ROTTERDAM, 5-6. De ge- meente Rotterdam zal een bij- f drage leveren voor de inzame- lingen ten behoeve van Israël in de vorm van stembussen, f Deze bussen ,die normaal bij j verkiezingen worden gebruikt, f kunnen nu in winkels en op a andere plaatsen in de stad uit- a gezet worden. Het is nog niet a bekend hoeveel bussen er tot a dusver zijn aangevraagd. J Expositie Kerkelijk leven in Nederland op Expo MONTREAL, 5-6. In het cultureel centrum van het Nederlands pavil joen op de Expo 67 te Montreal is een expositie „Kerkelijk leven in Ne derland" geopend. Aan 'deze speciale tentoonstelling werkten onder meer mee de kunste naars Wessel Couzijn, Jef Diederen, Aat Verhoog, Ben Guntenaar, Carel Visser, S. Koren, Tajiri, Carel Kneul- man en Lucebert. Uit ihet Joods his torisch museum te Amsterdam is in vitrines tentoongesteld zilver, af komstig (siertorens, besamimhouder, hiddoesj, wetsrolschilden etc.), als mede oude perkamenten. De Neder landse Hervormde Kerk te Rotter- dami-'Zuid dtonid lavondm-aalszilver af en het Nederlands Bijbelgenoot schap een aantal protestantse 'bijbels. Er zijn voorts R.K. kerkzilver en een groot aantal foto's van oude en mo derne kerken en synagogen geëxpo seerd. Aan belangstellende bezoekers wordt het boekje „The church in the Netherlands", of „1' Eglise aux Paysr Bas" gratis verstrekt. SAN SALVADOR, 6-6. De rege ring van El Salvador heeft de nood toestand afgekondigd en 5.000 mili tairen gemobiliseerd met het oog op schermutselingen aan de grens met Honduras. Volgens de autoriteiten in San Salvador trok zondag een Hon- durese patrouille over de grens en doodde twee boeren. Bij een tegen actie sneuvelden twee Hondurese militairen. LONDEN, 6-6. Volgens een onder zoek van Gallup van vorige week sympathiseert 46 procent van de Britten met Israël, tegen vier procent met de Arabieren. De helft van de ondervraagden wilde geen partij kiezen. Uit Frankrijk en west-Duitsland komen berichten binnen over acties om de Israëliërs morele en daadwer kelijke steun te verlenen. Het stads bestuur van Frankfort stelde 30.000 mark beschikbaar voor de aankoop van medicamenten voor Israël. In een televisievraaggesprek verklaarde de Westduitse minister van buiten landse zaken Brandt, dat aan een Is raëlische bestelling van vrachtauto's eventueel zal kunnen worden vol daan, omdat de voertuigen niet kun nen worden beschouwd als ooriogs- materieel. TEL AVIV - CAIRO - AMMAN, 6-6. In 'de communiqué's welke ge durende de eerste oorlogsnacht in het midden-oosten zijn uitgegeven heeft Israël melding gemaakt van de verovering op Egypte en Jordanië van een aantal plaatsen en van suc cessen voor de Israëlische luchtstrijd krachten Op Jordaans gebied wer den, volgens de communiqué's uit Tel Aviv, de stad Jenin (8 km. op Jordaans gebied) en de dorpen Beit Ixa, Nebi Samuel en Latroen bezet en aan de noordkust van de Sinai werd de stad El Arisj bijna 70 kilo meter op Egyptisch gebied door Is raëlische eenheden bezet. Er zou al in de buitenwijken van Gaza worden gevochten. Premier Esjkol deelde vanochtend de Knesseth (het parlement) mee dat de luchtmachten van de Arabische landen nagenoeg zijn uitgeschakeld. In totaal zouden 374 Arabische vlieg tuigen zijn neergeschoten tegen een verlies voor Israël van 19 toestellen. Grote hoeveelheden Egyptisch mate riaal, waaronder tanks en gemoto riseerd geschut zou in handen van de Israëlische strijdkrachten zijn geval len of zijn vernietigd. Dit nummer bestaat uit 10 paginu's >SCCOSC000090COCCCCC000090 Wees nooit tevreden over uzelf, wel over anderen. 50O5OCO00MOSO0O5O5SSO0O0C WAT 11QT Dl BILT AMSTERDAM. Esther van Gelder (19), het enige meisje, dat maandag met de eerste groep Israèl-vrijwilligers met de trein naar Parijs is vertrokken. WASHINGTON, 6-6. President Johnson heeft maandagavond voor de derde maal op één dag met zijn ministers van buitenlandse zaken en defensie, Rusk en McNamara, van gedachten gewisseld over het Mid den-Oosten. In de loop van de dag had de president een gesprek met de Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Llewellyn Thompson, die in het weekeinde voor overleg naar Was hington was gekomen. Over een eerdere verklaring van het State departement, dat de V.S. „in gedachten, woord en daad neu traal zijn", merkte de woordvoerder van het Witte Huis op, dat dit niet in juridische zin een „officiële ver klaring" is. Het wilde alleen zeggen, dat Washington niet aan de oorlog deelneemt en geen actieve steun ver leent aan één der partijen, maar al_ steun wil geven aan de pogingen om in het raam van de V.N. een op lossing voor het oonflict te vinden. Minister Rusk li'et zich in dezelfde zin uit, loen hij maandagavond op hot Witte Huis aankwam voor de bespreking met president Johnson. Anti -V. S- betoging in Leningrad MOSKOU, 6-6. De Amerikaanse zaakgelastigde in de Sowj et-Unie John Guthrie, zijn vrouw en onge veer 35 Amerikaanse functionarissen zijn zaterdag voor „gangsters" en ,imoordenaars" uitgemaakt, toen het gezelschap van de opening van een Amerikaanse industriële tentoonstel ling in deze stad bij een hotel aan kwam. Een menigte van enkele hon derden Russen verdrong zich om de Amerikanen en bespuwden de auto bus waarmee het gezelschap reisde. In de nabijheid werd een betoging gehouden uit protest tegen de be schieting van het Russische vracht schip „Toerkestan" in Noord-Viet- nam, waarbij een der opvarenden, Nikolai Rybatsjoek, om het leven kwam. In Moskou werd maandag bekend, dat naar deze opvarende van de „Toerkestan" een nieuwe Russische houtboot zal worden genoemd, die op een Poolse werf wordt gebouwd. TOKIO, 5-6. Circa duizend Mao- isten zijn enkele dagen geleden in de Chinese stad Hsoetsjow (provincie Honan) bij felle gevechten met anti- Maoïsten gedood of gewond, zo iheb- ben Japanse correspondenten op aan plakbiljetten in Peking gelezen. De anti-Maoïsten hadden, gewapend met explosieven en geweren, diverse gebouwen bestormd. Vierhonderd rode gardisten, die van elders te hulp waren gesneld, waren gevangen ge nomen. Wat er met hen gebeurd is, is niet beken'd. Vonnissen in proces-Ben Barka PARIJS, 5-6. De minister van bin nenlandse zaken van Marokko, gene raal Mohammed Oefkir, is maandag avond in Parijs bij verstek veroor deeld tot levenslang wegens mede plichtigheid aan de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Mehdi Ben Barka, op 29 oktober 1965 uit de Franse hoofdstad. Van Ben Barka is sindsdien niets meer ver nomen en men vermoedt dat hij ver moord is. Eveneens levenslang kre gen de vijf andere beklaagden die bij verstek werden berecht: Larbi Sjtoeki van de Marokkaanse geheime politie, en de Franse gangsters Geor ges Boucheseiche, Pierre Dubail, Ju- lien le Ny en Jean Palisse. De von nissen werden door drie rechters in een speciale zitting, waarbij geen ju ry aanwezig was, uilgesproken. Hij zei dat de onpartijdigheid van de V.S. niet hetzelfde is als onver schilligheid. Volgens welingelichte kringen te Washington zal Amerika wellicht al le leveringen van wapens aan de landen in het Midden-Gosten staken. De landen die de laatste tijd in het Miidden-Oosten de meeste Ameri kaanse militaire hulp hebben gekre gen, waren Saoedi-Arabië, Jordanië en Israël. PARIJS, 6-6. Zowel Egypte als Israël beschikt over kerninstallaties, die b(j bombardering plaatselijk ge vaar voor radio-actieve besmetting kunnen opleveren. Van beide landen is Israël het verst gevorderd op nucleair gebied en be schikt over verscheidene kerncentra, met als belangrijkste dat te Dimona, ten westen van de Dode Zee. Het centrum werd in 1964 in gebruik ge nomen en heeft een kernreactor van 50.000 kilowatt. Waarschijnlijk is er ook een fabriek voor de bewerking van kernmateriaal in gebruik, waar mee jaarlijks enige kilo's plutonium kunnen worden geproduceerd. Te Birsjeba staat een zwaar-water- reactor van 24.000 kilowatt en het Weizmann-instituut te Rechovoth bij Tel Aviv beschikt over een cyclotron en laboratoria voor radio-isotopen. De belangrijkste Egyptische kern centrale staat te Ins jas, een buiten wijk van Cairo. Buiten een kleine re- - actor voor onderzoekingsdoeleinden bestaat het centrum uit een versnel- ler en een centrum voor radio-iso topen. Het geheel is met Russische hulp gebouwd. Sinds 1965 wint Egypte uranium langs de Rode Zee. Plaatselijk buien Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west; in het algemeen iets lagere middagtemperaturen. 7 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 3.32, onder 20.45. 8 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 400, onder 21.56. Nieuwe maan: 8 juni te 6.13. HOOGWATERSTANDEN 2.30 v.m. 3.05 v.m. 15.07 n.m. 15.45 n.m. 14.50 n.m. 15.27 n.m. ZIERIKZEE 7 juni 2.42 v.m. 8 juni 3.22 v.m. BROUWERSHAVEN: 7 juni 8 juni Springtij: 10 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Vochtige oceanische lucht drong vandaag (dinsdag) met 'n zuid westelijke wind tot onze omgeving door. Aan de kust veroorzaakte het binnenstromen van de zachte en vochtige lucht plaatselijk mist, ter wijl er in het noorden van het land plaatselijk wat lichte regen viel Boven Engeland ligt een front, waar achter zich koelere en minder voch tige lucht bevindt. Dit front zal ons land in het komende etmaal passe den. De regenaktiviteit van het front boven Engeland was vanmorgen ge ring. Na de frontpassage zal het in het algemeen wisselend bewolkt zijn, waarbij er plaatselijk een bui zal vallen. De temperatuur zal morgen in het algemeen, minder hoog wor den dan vandaag. In Tel Aviv is meegedeeld dat de Egyptische en Syrische strijdkrach ten in de loop van maandag zware verliezen hebben geleden. Die ver liezen zouden zodanig zijn dat de Egyptische en Syrische luchtmacht zelfs niet meer operationeel is. Mening in Parijs PARIJS, 5-6. In welingelcihte Franse militaire kringen meent men dat de strijd tussen de Israëlische en Arabische strijdkrachten verschil lende dagen kan duren. Men gelooft in deze kringen niet dat de strijd tot een wereldoorlog zal uitgroeien. Evenals tijdens de crisis rond Cuba in 1962 zal de afschrikwekkende wer king, die van het kernpotentieel uit gaat, ook nu weer een wereldbrand voorkomen. ADVERTENTIE Maak een proefrit bij: RENESSE Tel. (01116) 370 Prijs vanaf f 5395,- Het was voor Israël zaak, zo zei men, om de dreiging af te wenden die van de Arabische 'luchtmacht uit ging. Israël kan zijn steden en indu strie niet met succes verdedigen als het niet de luchtmachtbasis en vlieg tuigen van zijn tegenstanders ver-, nietigd of althans uitgeschakeld heeft. De Egyptische luchtmacht heeft de besechikking over 550, voor het grootste deel Russische toesteilen, waarvan 50 helicopters en een zes tigtal transportvliegtuigen. De Is raëlische luchtmacht heeft iets min der dan 400 toestellen, waarvan 80 Franse Mirages en bijna 100 Franse jachtbommenwerpers van verschil lend type. Broodverbruik neemt gestadig af AMSTERDAM, 5-6. „Het Srood- verbruik neemt gestadig af ondanks de bevolkingsgroei. Per hoofd is deze daling thans ongeveer twee procent per jaar. Hier tegenover staat dat onder in vloed van de toegenomen welvaart een vraagverschuiving plaats heeft ten gunste van de kwaliteiitsproduk- ten". Dit zei vanochtend de direc teur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme van het mi nisterie van economische zaken, drs. J. F. H. Wijsen in zijn openings woord van de vierde internationale bakkerijtentoonstelling Nebato 567 in de Europahal va73 het RAI-gebouw in Amsterdam. Niet alleen wat de luxe artikelen aangaat, maar ook aan de kwaliteit van het gewone brood worden door het publiek ho gere eisen gesteld, aldus spreker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1