„Stad en Lande"-leden stonden aan de bakermat van Zeeland De strijd in liet "U l,e' Midden-Oosten Atletiekstrijd op „Bannink" om Zeeuwse C- en D-kampioenen Schouwse fruitfee en hofdame „sterren" in de corsoweek Een stuk Zeeuwse geschiedenis rond het Zijpe In de volksmond „de majoor' Reisje naar Vlaanderen (Van onze redakteur) DAMME, 3-6. Het in steen gestolde hoofd van Jacob van Maerlant steekt op het plein van het stadhuis in Vlaanderen* Damme, boven de autokappen uit. Oat is niet te vermijden met standbeelden, die werden opgericht in een tijd, toen alles anders was en het tumelteus verkeersgeweld de wereld nog niet zo beheerste. Maar - hoe ook - Maerlant's roem voegt zich ook door dit zichtbaar teken bij de faam van Damme, eens een welvarende Middel eeuwse stad, nu versmald tot een verdroomd stedeke, fraai gevat in het geschakeerde groen van het Vlaamse land, dat de verwarmende trekken van historie en poëzie zo duidelijk toont aan allen, die er belangstelling en liefde voor hebben. Die konden zaterdag de leden van „Stad en Lande" gemakkelijk opbrengen tijdens een excursie naar Damme, een trip met twee bussen gemaakt (er waren maar liefst 71 deelneemsters en deelnemers), met als hors d'oeuvre een bezoek aan de Abdij ter Doest te Lissewego, juist door (de resten van) die abdij een historisch alweer niet onvermaard plaatsje in VVest-Vlaan- deren. Dominerend in het (kleine) hartje van Lissewege is de St. Liovensmon- ster-achtige toren van de uit het be gin van de 13e eeuw stammende kerk, een monumentaal godshuis, met een interieur dat - evenals dat van de kerk te Damme - sterke re- minicenties wekt aan de kerk te Brouwershaven. Staande oog in oog met het triforium en Van Oost's meesterwerk „Het bezoek van Ma ria" (1652), weet men zich in het hart van het zuid-Nederlands cul tuurgebied en de overvriendelijke' Burgse heer L. Vanbeylen, die in de kerk ter 'begroeting aanwezig was, moet de gedachten van de „Stad en Lande"-mensen hebben geraden, toen hij gewaagde van de broederband die de Vlamingen verbindt met hen, die komen van „over de schreve", de grens, die meer militair toevallig is, dan historisch evident. De abdij Ter Doest; in zijn dank- toespraakje liet de voorzitter van de vereniging dr. J. J. Westendorp Boerma dit woord al dadelijk vallen, herinnerend aan de grote betekenis, die de abdij destijds heeft gehad voor Zeeland. „Feitelijk kunnen we zeg gen hier te staan aan de bakermat van Zeeland" .De abdij toch stichtte „uithoven" in Zuid-Beveland en te onzent bij Bommenede en Noord- gouwe (klooster Bethlehem). De Cis- terciëncer monniken ontgonnen het land, legden dijken aan en brachten welvaart, ver dus over „de schreve", waarvan de heer Vanbeylen niet zonder déplt gewaagde. „De grote schuur" De Abdij Ter Doest heeft maar enkele latere eeuwse rudimenten (ook al zijn dat dan wel complete (bij-)gebouwen) over van de oor spronkelijke vestiging, maar histo risch gezien is heel belangrijk „de grote schuur", één van de vele mo numentale schuren, waarin, tijdens de bloeitijd van de abdij de oogst van het land werd geborgen. De Schuur stamt uit het begin van de 8e eeuw en is dan ook volstrekt uniek. Europees gezien zelfs. Merkwaardig is de dakconstructie van deze schuur, die sterk aan een kerk herinnert. Geen wonder, de Cisterciëncers waren ook kerkebou- wers en bü het maken van schuren kwam die bouwervaring tot uitdruk king. Vroeger was het dak van riet, maar het is vervangen door pannen en uitwendig steken er ook wel la- tere-eeuwse bouwelementen in. maar het interieur is nog oorspron kelijk. Het bint werk is aan de op pervlakte hier en daar wel wat ver gaan, maar dat is ook wel begrijpe lijk na twaalf eeuwen. Toch zit het geheel nog hecht in elkaar. Een Zeeuwse monnik heeft zich :n het begin van de 14e eeuw in Ter Doest opgehouden, een Jekebroeder die het klooster voor de Gulden Spo renslag het klooster niet. met een merrie naar Kortijk vluchtte en daar het dier inruilde voor een „goeden dag" (slagwapen), om zich vervol gens in de strijd te storten. Velen vielen onder zijn knots en eigenhan dig hakte hij het hoofd af van Ro brecht van Artesië, aanvoerder van de Franse ridderschap. Een bloedig verhaal, dat overigens bij Ter Doest niet meer in de lucht hangt. Het is daar heel anders; paardebloemen be spikkelen de omringende weilanden met geel; koeien dromen in 't verlo ren land en de Vlaamse zon «Spe. geit" zich in een weidekreek, over het water waarvan de waterjuffers parmantig heen en weer schieten. LAATSTE NIEUWS Flitsen OSLO. ny heeft Woonhuis en restaurant van het Hof Ter Doest" (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Delta Sport-atleet verbeterde Zeeuws record hoogspringen ZIERIKZEE. 5-6. Onder voor at letiek uitstekende weersomstandighe den vonden zaterdagmiddag op het sportpark Bannink te Zierikzee de wedstrijden plaats om de Zeeuwse C- en D-kampioenstitels. Van de 26 op deze dag te behalen titels wisten de atleten van de organiserende vereni ging Delta-Spert er op 5 beslag te leggen. B(j de jongens D slaagde de Delta-Sport atleet Mouthaan bü het hoogspringen er in met een sprong van 1.47 meter voor de enige Zeeuw se recordverbetering te zorgen. Bijzonder spannend was de finale 60 m. jongens D. Na een nek aan nek race eindigden P. Munck en de beide Delta Sport atleten A Koster en Mouthaan bijna gelijk. Voor alle drie de aitleten werd dan ook dezelfde tijd 8.7 sec. genoteerd. Van Delta Sport werd A. Koster kampioen bij het verspringen jongens D met een sprong van 4.75 m. Mouthaan werd kampioen bij het hoogspringen jon gens D, terwijl G. Westdörp na een spannend duel met Sprenkers van Schelde Sport op de eerste plaats wist te eindigen op de 60 m. meisjes D. Verder won Delta Sport nog de estafette nummers 4 maal 80 m. meisjes C en de 4 maal 60 m. meis jes D. De meeste titels gingen naar A.V. '56 met een totaal van negen stuks. Een groot aandeel hierin had K. Kloet bij de jongens D met vier kam pioenstitels. Deze atleet kwam zelfs in het bezit van vijf kampioensme dailles daar hij ook nog deel uit maakte van het team dat op de eer ste plaats wist te eindigen op de 4 maal 80 m. estafette. Verder leverde P. de Munck nog een belangrijk aan deel in het succes van A.V. '56 door drie kampioenstitels bij de jongens D te bemachtigen. Zeeland Sport be haalde verder 4 kampioenstitels, RKHAV 3, Schelde Sport en Mara thon ieder 2 en Dynamo 1 .titel. Dank zij de voortreffelijke organisatie kon het gehele programma in een vlot tempo worden afgewerkt. De uitslagen De resultaten zien er als volgt uit: Jongens C. 60 m. horden: I. K. Kloet, A.V. 56, 9.5 sec.; 2. J. Diele- man, S.S., 10.4 sec.; 3. Moens, S.S., 10.5 sec. Speerwerpen. 1. K. Kloet, A.V., 38.94 m.; 2. Piessens, RKHAV, 31.26 m.; 3. J. Dieleman, S.S., 30.42 m Discuswerpen. 1. Piessens, RK HAV, 33.30 m.; 2. J. Dieleman, S.S., 28.10 m.; 3. Harinck, Z.S., 23.46 m. 800 m. 1. Bleuzee, A.V. 56, 2.20.9 min. 2. I. van Zielst, S.S., 2.20.8 min.; 3. J. Dieleman, S.S., 2.22.4 min Kogel stoten: 1. K. Kloet, A.V., 56, 12.05 m.; 2. J. Dieleman, S.S., 9.97 m.; 3. Pies sens, RKHAV, 9.45 m 80 m.: 1. K. Kloet ,A.V. 56, 10.2 sec.; 2. v. Zielst, S.S., 10.5 sec.; 3. J. Dieleman, S.S., 10.8 sec. Hoogspringen: 1. J. Diele man, S S., 1.45 m.; 2. Piessens, RK HAV, 1.40 m.; 3. P. Fleurbaay. RKH AV, 1.40 m. 4 maal 80 m.: 1. A. V. 56, 42.5 sec.; 2. Marathon, 48.3 sec.. Jongens D. Verspringen: l. A. Koster, DS, 4.75 m.; 2. Bode, Z.S., 4.48 m.; 3. Zuidgeest, Z.S., 4.44 m. 60 m.: 1. P. de Munck, A.V. 56, 8.7 sec.; 2. A. Kos ter, D.S., 8.7 sec.; 3. Mouthaan, D.S 8.7 sec. Hoogspringen: 1. Mouthaan, D.S., 1.47 m.; 2. Houmeling, Dyn., 1.45 m.; 3. Tanis, D.S1.40 m. Kogelsto ten: 1. P. de Munck, A.V. 56, 9.26 m.; 2. L. Kooger, Z.S., 7.35 m.; 3. D. Mac intosh, Z.S., 7 34 m. Discuswerpen: 1. P. de Munck, A.V. 56, 23.16 m.; 2. D. Macintosh, Z.S., 21.68 m.; 3. P. Meerman, Z.S., 20.54 m 4 maal 60 m.: 1. RKHAV, 35.1 sec.; 2. Zeeland Sport 35.6 sec. Meisjes C. Kogelstoten: 1. P. Meerman, Mar., 10.55 m.; 2. M. Bun, RKHAV, 10.04 m.; 3 J. Kodde, Z.S., 8.04 m. 600 m.: 1. E. de Nooyer, Mar., 2.09.3 min.; 2. M. Bun, RKHAV, 2.11.0 min. Verspringen: 1. W. v. d Zee, Z. S„ 4.65 m.; 2. J. Kodde, Z.S., 4.45 m.; 3. E. Nooier, Mar., 4.38 m. Hoogsprin gen: 1. W. v. d. Zee, Z.S., 1.30 m.; 2. M. Bun, RKHAV, 1.25 m.; 3. Boeren, RKHAV, 1.25 m. Meisjes D. 60 m.: 1. G. Westdorp, D.S., 8.8 sec.; 2. Spren kers, S.S., 8.9 sec 3. v. Dorsselaar, RKHAV, 9.1 sec.; Meisjes C. 8 m.: 1. de Klerk, S.S., 11.3 sec.; 2. Snijders, D.S., 11.5 sec.; 3. J. Kodde, Z.S., 11.5 sec. 4 maal 8 m.: 1. Delta Sport, 46.1 sec.; 2. Zeeland Sport, 46.7 sec.; 3. Marathons, 48.2 sec. Meisjes D. Ver springen: 1. D Fleurbaay, RKHAV, 4.20 m.; 2. Weinberg, Dyn., 4.10 m.; 3. Holtkamp, Z.S., 3.91 m. Kogelsto ten: 1. J. de Ridder. Z.S., 9.14 m.; 2. I de Kaart, Mar., 8.95 m.; 3. Laport, Z.S., 7.22 m. Hoogspringen: 1. J. Houwer, Z.S., 120 m.; 2. I. de Ridder, Z.S., 1.20 m.; 3. Wijnberg, Dyn., 1.20 m 4 maal 60 m.: 1. Delta Sport, 37.1 sec. Meisjes B. 600 m.: 1. T. Smeenga, Dyn., 1.50.3 min.; 2. Bareman, Z.S., 1.52.0 min.; 3. Keersen, Dyn., 1.53.0 min MOSKOU, 5-6. De SowjeLUnie zal in het Israëlisch-Arabische con flict een houding aannemen die over eenkomt met die van de Verenigde Staten, zo heeft men van ingelichte zijde in Moskou te kennen gegeven. DAMASCUS. 5-6. Syrië heeft zich gemengd in de strijd tegen Israël. In een communiqué van de Syri sche opperbevelhebber werd gezegd dat Syrische toestellen Israëlische „steden, stellingen en installaties" hebben aangevallen. „Wij zijn een klein land, maar wij kunnen vechten. Wij zullen de agressie weerstaan", aldus Mosje Dalan, de held van de Sinaï-cam- pagne in 1956, die eraan toevoegde dat de hoop van het land op de strijdkrachten is gevestigd. „Wij zijn zeker van de overwinning". Zesde Vloot paraat NAPELS, 5-6. De Amerikaanse zesde vloot is sedert 25 mei in staat van paraatheid, zo heeft een woord voerder vandaag in Napels gezegd. De zesde vloot omvat 50 schepen, 200 vliegtuigen en 25.000 manschap pen, waarender twee van de grootste vliegdekschepen, de America en de Saratoga. Elk van deze schepen her bergt 80 vliegtuigen waarbij Phan toms. Israël heeft inmiddels gemeld dat 177 Egyptische vliegtuigen in de lucht cf op de grond zijn vernietigd. De Libanese premier heeft vanoch tend meegedeeld dat Libanon bereid is al zijn strijdkrachten bij te dragen aan de Arabische zaak. Voor de directe toekomst zal de Scwjet-Unie zijn technische hulp aan de Arabische landen voortzetten zon der rechtstreeks deel te nemen aan het conflict, zo zei men. Een weste-, lljke inmenging ten voordele van Is raël zou een Russisch ingrijpen in gelijke graad ten bate van de Ara bische staten tot gevolg hebben, al dus de doorgaans goedingelichte Russische kringen in Moskou. AMMAN, 5-6. Troepen van Sa- cedi-Arabië zijn Jordanië binnenge komen „om te veohlen aan de kant van onze Arabische broeders", meldt' radio-Mekka. VER. NATIES, 5-6. De Veilig heidsraad van de V.N. komt vanmid dag cm half twee Nederlandse tijd in spoedvergadering bijeen. DAMASCUS, 5-6. Radio-Damas cus (Syrië) heeft een oproep uitge zonden tot vernietiging van de olie installaties. Soedan heeft besloten 1.200 mili tairen naar Egypte te sturen om dat land te helpen ingeval van een Isra ëlische aanval. Bij vechtpartijen in de Oostchi- nese provincies Kiangsi en Kiangsoe zijn minstens 1.900 mensen gewond of zoek geraakt, zo meldt de corres pondent van een Japanse krant in Peking. GOES, 2-6. De oogstvoorspel- lingen voor de Westhoekse fruitteelt mogen dan pessimistisch zijn, vrij dag werd te Goes toch een winst punt geboekt, dat tot nu toe in de fruithistorie neg niet viel te boe ken. Acht keer nam de Westhoek reeds deel aan het Goese fruitcorso en deze trouw werd beloond door het corsocomité, dat voor dit jaar ook een drietal kandidates uit de West. hoek een kans wilde geven op te tre den als fruitfee en hofdames in de derde week van september, de altijd grandioze corsoweek in Zeeland's centrum Goes. Vrijdagmorgen werd het drietal door het bestuur aan de pers voor gesteld. Tijdens deze persconferentie viel mej. Anneke Dalebout uit Haam stede de eer te beurt om dit jaar de titel van fruitfee te dragen. Zij wordt hierbij geflankeerd door Jopie Knuit uit Heinkenszand en Erna den (Slot) Maar nog was het niet genoeg! Waar een roemrijk geslacht van trouwe vaderlanders drie generaties hadden gewoond en gelogeerd op het noordelijk gedeelte van de polder werd een nog grotere opruiming ge houden. De vrienden van Camp die hij had gevonden bij de inkomst van de Fransen in ons Vaderland, dat Hernvolk kwam in 1940-1945 een ge weldige opruiming aan de Sluis hou den. Alles wat gebouw was moest grondig verdwijnen, de woning van de opzichter van de verdwenen Wil lemsbrug mocht blijven staan, want één van die grote hern, moest in een huis zitten, dat was altijd gerieflij ker dan de gemaakte bunkers in de zeedijk. Gelukkig werd de zeer mooie gebeeldhouwde steen op de uitwate ringssluis gespaard. Bij de innunda- tie van de polder werden de sluis deuren echter wel beschadigd. Een zeer mooie herinnering heeft kapitein J. Roth wonende op het Zijpe bij Bruinisse moeten missen. Koning Willem III had bij zijn be zoek aan de polder in 1863 een foto van het koningspaar aan Camp ge geven. Hij heeft deze later aan zijn opzichter J. Roth gegeven de groot vader van kop. Roth. Bij de gedwongen evacuatie uit Zjjpe door de Duitsers moest ook hij vlug zijn woning verlaten. Na de bevrijding vond Roth het leeg ge haalde lijst in zijn tuin. De man was zeer boos! Zoals ik reeds eerder opmerkte lag aan de westzijde van de polder een eendenkooi, deze was in 1888 gesticht door J. W. Camp. Het was een ge graven vijver omplant met een bos. Veel gewin heeft deze eendenkooi niet opgeleverd. De vijver hield geen water, dit werd er in gemalen uit de poldersloot door middel van een ros molen met vijzel getrokken door een paard. Was Camp jaloers op zijn zwager die reeds een eendenkooi had? In sommige literatuur staat dat deze eendenkooi werd verplaatst naar het oostelijk gedeelte van de polder. Niets is minder waar. In de jaren 1910-1920 ben ik meerdere ma len in beide kooien geweest. Die in het westen de aanleg van J. W. Camp, is rond 1925 gerooid, de vij ver gedicht en is nu weer bouwland. Narigheid rond een kooi Aan de oostzijde van de polder werd op 2 december 1882 bij kon. besluit van Koning Willem III aan jhr. P. H. A. Martini Buys te Rotter dam vergunning gegeven om een eendenkooi op te richten. Dit was een gedeelte van een oude zeearm gelegen tussen de hofsteden de Stel- berg en de Magdalenehoeve. Mis schien een gedeelte van het oude Zij pe? Voornoemde eendenkooi heeft door de oude nog diepe zeearmen voldoende water. Deze armen wer den geheel omplant, en is steeds een zeer goede eendenkooi. Toen de twee boerderijen waar tussen deze een denkooi ligt door de fam. Camp aan anderen werd verkocht begon pas de narigheid, vanwege de rechten die een kooiker (beheerder) van een een denkooi 'bezit. Een zeer interessante bijdrage staat in het jaarboek van hét Cen traal Bureau voor Genealogie deel XVI. blz. 200 over „De levensloop van een familie bijbeltje", dat ook in handen is geweest van de fam. Camp in de A J. Polder en nu nog in het bezit is van hun nazaten. Hoe bevriend Willem. III met de del Campo's was blijkt ook uit de grote voorkeur die hij had voor een zekere Henri Frangois Guillaume Ni- colaas del Campo genaamd Camp, geboren 6 december 1821 te Bergen in Henegouwen. Deze studeerde aan de Koninklijke •academie te Delft voor Burgerlijk ingenieur, van januari 1843 tot juli 1846 en behaalde op het laatst van juli zijn diploma. Hij overleed op 24 november 1875 te 's Gravenhage. Tijdens zijn studie kwam de kroon- prins, later Koning Willem III. ge regeld op de Kon. academie en maak te toen reeds kennis mei Camp. Niet tegenstaande J. C. Boon bouwmees ter was van de Kon. paleizen .nam hij toen hij koning werd Camp di rect in dienst als architect voor zijn paleizen. Hij stelde hem later boven Boon. Tijdens zijn studie behoorde hij tot de vijf meest begaafde stu denten van zijn tijd. Het Nieuw Ned. Biografisch Woordenboek deel VII wijdt de blz. 270-273 aan hem. Deze Camp zal een kleinzoon geweest zijn van G. P. Camp in het begin ge noemd, die bij kon. besluit van 16 september 1842, no 101 de naam kreeg van 'del Campo genaamd Camp bij kon. besluit, van 26 september 1844 no. 59 werd deze titel erfelijk voor de wettelijke nakomelingen Beer uit Haamstede. Een drietal dat direct goed met elkaar kon opschie ten en dat als presentatrices van het Zeeuwse fruit een goed figuur zal slaan. Er heerste grote vreugde in hotel „De Korenbeurs" toen de voorzitter, burgemeester De Kam uit Waarde de keuze bekend maakte. De meisjes werden direct „een prooi" voor de aanwezige fotografen en natuurlijk moest er zo het een en ander ver teld worden. Fruitfee Anneke Dalebout is opge groeid temidden van de Goudreinet- ten en de Cox'en want haar vader is fruitkweker. Voor haar bestaat er geen enkel probleem indien men over het fruitenderwerp begint. Ze koos haar verdere opleiding in het mode vak en de fa. Holty van de Dam in Zierikzee kent haar als een kundig verkoopster. Erna den Boer uit Haamstede zit kort bij de fruitteelt al weet ze meer van het klednfruit, zoals aardbeien en bessen. Ook toma tenteelt is voor haar een duidelijke zaak want haar vader is tuinder en bewoont al jaren een der oudste hui zen van Haamstede, genaamd „De Bruinvis". Anneke Dalebout is 20 jaar terwijl Erna den Boer zeer bin nenkort 18 wordt. De oudste van het stel, Jopie Knuit is 21 jaar en is se cretaresse cp oen handschoenenfa briek in Heinkenszand. Binnenkort zullen de fruitfee 1967 en haar hofdames officieel geïnstal leerd worden om de plaatsen in te nemen van het drietal uit 1966. Dan zal hen een uitgebreid presentatie programma wachten dat vooral be kendheid zal krijgen met het Jeugd- corso van 9 september. De hoofden der scholen in Goes en omgeving zijn gevraagd hieraan hun gewaardeerde medewerking te willen verlenen. De prijswinnaars zullen toestemming krijgen om een week later in het grote corso mee te rijden. Het aantal praalwagens, dat vo rige jaren steeds kleiner werd heeft plotseling een flinke duw omhoog gekregen, volgens de voorzitter, de heer J. D. de Kam zal dit aantal 15 zijn, een ongekende weelde. De praalwagens zullen dit jaar in twee groepen onderscheiden worden, n.l. in een categorie met een lengte van tenminste 6 en ten hoogste 10 me ter en in een tweede groep die va rieert van een 4 tot 6 meter lang'te. De andere zondag, dus 17 september zullen de wagens op het veilingter- rein bezichtigd kunnen worden door het publiek. Het parcours draait weer in de fruitwijk van Goes (over de overweg in de omgeving van de veiling) en zal aangepast worden aan de uitge breide bebouwing. De heer J. D. de Kam volgde de voorzitter, de heer J. A. van Willegen als zodanig op. ter wijl als secretaris de heer G. J. Es- huis werd aangewezen. De heer Van Willegen werd benoemd tot ere voorzitter. Fruitfee -1967 Anneke Daleboul met haar hofdames Erna den Boer (links) uit Haamstede en Jopie Knuit uit Heinkenszand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Esso Exploration Compa- mv.. bekendgemaakt, dat hij proefboringen op 180 kolimeter ten westen van Stavanger aanwijzingen zijn verkregen voor de aanwezigheid van olie in de bodem van het Noorse deel van de Noordzee. PARIJS. In het Franse kern- centrum Caclav is een reservoir met 2.000 liter vloeibare waterstof ont ploft, zo heeft het Franse commissa riaat voor kernenergie bekendge maakt. Twee mensen werden licht gewond en de schade is niet groot. JERUZALEM. De Israëlische pre mier Levi Esjkol heeft zijn Russi sche ambtgenoot Kosygin in ant woord op diens boodschap van 26 mei j.l. laten weten dat er zijns in ziens maar een weg is die naar ont spanning in het Midden-Oosten kan leiden: heropening van de Straat van Tiran voor alle schepen zonder on derscheid en vermindering van de Egyptische troepenconcentraties in Sinaï. ORANJESTAD. Het hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst de heer Nicolas Antonius Pina-Lampe, van het eilandgebied Aruba, is door een van zijn employes vermoord. JERUZALEM. Duizenden Jorda- niërs hebben in Jeruzalem een beto ging gehouden. Zij eisten oorlog te gen en vernietiging van Israël. De betogers werden toegesproken door Achmed Al-Sjoekairy,. de leider van de organisatie voor de bevrijding van Palestina, die onder meer zei dat „het uur geslagen heeft". WASHINGTON. Venezuela heeft de organisatie van Amerikaanse Sta ten (OA.S.) verzocht met spoed op te treden tegen de volgens dit land hardnekkige interventiepolitiek van Cuba in de binnenlandse aangele genheden van andere staten. NIEUW DELHI. In de afgelopen zes maanden zijn in de Indische sta ten Bihar, Oettar Pradesj en Maha- rasjtra ongeveer 6000 mensen aan pokken overleden. STUTTGART. Tegen de chauf feur van de Britse autobus die op de autoweg Stuttgart-München veron gelukte, is een arrestatiebevel uit gevaardigd. BRUSSEL De arbeiders van de Algo Germain fabriek te La Lou- viere (ten zuiden van Brussel) heb ben na 17 dagen de bezetting van het bedrijf opgegeven. JERUZALEM. Een Jordaanse eenheid heeft een Israëlisch hef- schroefvliegtuig, dat het Jordaanse luchtruim was binnengedrongen, be schoten en het toestel gedwongen naar de Israëlische sector van Jeru zalem terug te keren. TOKIO. China heeft zeven re volutionaire leiders tot politieke commissarissen in militaire distric ten aangesteld, aldus heeft een Ja panse correspondent n muurkran ten in Peking gelezen. De benoemin gen worden gezien als een poging om tot nauwere coördinatie te komen tussen de revolutionaire krachten en het leger. BRUSSEL. De Italiaanse admi raal Luciano Sotgiu is met ingang van 5 juni a.s. benoemd tot NAVO- marine bevelhebber zuid, zo heeft de NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Lemnitzer, donderdag in Casteau (België) bekendgemaakt. ATHENE. Volgens de Griekse radio overweegt de regering de voor malige minister van buitenlandse za ken Andreas Papandreoe langs lega le weg het Griekse staatsburger schap le ontnemen. BERLIJN. De muur in Berlijn heeft een nieuw slachtoffer geëist. Oostduitse grenswachten schoten een man van ongeveer 35 jaar dood die poogde bij de Sandkrugbrug de grens tussen Oost-Berlijn en de Britse sector van West-Berlijn te overschrijden. De vopo's haalden la ter het lijk weg. PARIJS. De twee Amerikaanse hefschroefvlic-gtuigen die zonder tussenlanding de Atlantische Oceaan zouden overvliegen zijn vorige week veilig op Le Bourget' aangekomen. KAAPSTAD. Senator J. F. Nau- de, voorzitter van de Zuid-Afrikaan se Senaat, is beëdigd als waarne mend president van Zuid-Afrika, in verband met de ziekte van president Donges. TOKIO. De Roemeense minis ter van buitenlandse zaken, Manes- cu, en de Japanse premier, Sato zijn het erover eens, dat gestreefd moet blijven worden naar een wereldvre de gegrondvest op het beginsel van met-inmenging in de binnenlandse zaken van andere landen. i u?OEL Zuidkoreaanse troepen nebben twee bewapende Noordkore- aanse agenten doodgeschoten na een vuurgevecht ten zuiden van de gede militariseerde zone. aldus is van Zuidkoreaanse militaire zijde mee gedeeld. TOKIO. Japan heeft een diplo matiek protest bij Frankrijk inge diend legen het voorgenomen pro gram van Franse kernproeven in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan Dit heeft het Japanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. MADRID. Een Spaanse socialist is in Madrid tot twee jaar gevange nisstraf en een boete van 20.000 pe setas (1200 gulden) veroordeeld. De Spaanse douane had in zijn koffer "crbodcn politieke literatuur gevon den. De Amerikanen hebben zaterdag do Mig-straaljager, die onlangs een noodlanding in Beieren maakte, aan do Russen teruggegeven. De piloot heeft asiel in de Verenigde Staten aangevraagd De wereldberoemde dirigent An- dré Cluytens is dit weekeinde na een langdurige ziekte in een zieken huis te Parijs overleden. Hij is 62 jaar geworden. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3