Twaalf brandweerkorpsen toonden paraatheid te Scharendijke INGEZONDENSTUKKEN Het was al aardig druk in de Westhoek Goudstaven terecht Brand in Belgisch jongenspensionaat „Nederland heeft grootste schoolklassen van Europa" Jaarlijkse wedstrijddag voor eerste maal gehouden in gemeente Middensehonwen STREEKNIEÜWS Zierikzeese korpsen (twee) legden beslag op de eerste en tweede plaats SC11AKENDIJKE, 3-6. Zaterdag van 's morgens tien uur tot half vijf •n de middag heerste in het gewoonlijk zo rustige Scharendüke een koorts, achtige bedrijvigheid van in zware oliekleding gestoken, gelaarsde en ge helmde mannen. Deze activiteit vormde een groot contrast met de rust tentoongespreid door de vele van het mooie weer genietende belangstel lenden die op de dijk eerste rang zaten, lagen of stonden cm op deze fraaie junidag niets te missen van de jaarlijkse grcte brandweerwedstrijd op Schouwen-Duiveland. Immers: zaterdag vond de krachtmeting plaats van alle vrijwillige brandweerkorpsen. Twaalf korpsen namen actief aan de strijd deel. Bij dat al ging het er „heet" aan toe, al bleef het „vuur" dan ook beperkt tct zogenaamde vlammenbcrden die in het voor het doel zeer ge schikt gebleken pand Baken 28 de plaats aangaven waar moest worden ingegrepen. Niet alleen de deelnemende korp sen maar ook de juryleden, de wed strijdleiding en de administratie heb ben veel werk verzet om de wedstrij. den, die voor de eerste maal plaats vonden in de gemeente Middenschou- wen, tot een succes te maken. Na tuurlijk streefden in de eerste plaats de korpsen naar „succes" en dat be tekent bij een brandweerwedstrijd: zoveel mogelijk punten behalen. Om streeks half vijf was het zover dat de balans kon worden opgemaakt. En de cijfers wezen duidelijk uit dat het beste resultaat dit jaar be haald was door het korps Zierikzce II onder leiding van de heer J. Quant met een puntentotaal van 532,5. Ook de tweede prijs werd een Zierikzeese aangelegenheid want daarvoor zorg de Zierikzee I, bevelvoerder de heer C. Berrevoets, met een puntenaantal van 525,9. De twee Zierikzeese korpsen wer den op de voet gevolgd door Haam stede (522,3 punten), Brouwershaven (516 punten) en Dreischor (514,2 pun ten). De volledige verdere uitslag was: Bruinisse 503,8 punten, Renesse 467 punten, Kerkwerve 466 punten, Tholen 453,3 punten, Oosterland 450,5 punten, Scharendijke 449,9 punten en St. Maartensdijk 433 punten. De adj. inspecteur van het brandweerwezen, de heer S. H. J. de Rees uit Breda, die met de heer J. Bouwman uit Roosendaal de wedstrijdleiding in handen had, deelde ons ter verdui delijking van deze uitslag nog mee dat ever het algemeen door de korp sen een ruim voldoende geoefendheid was gedemonstreerd. De zogenaamde B.B.-prijs, beschik baar gesteld voor de beste slangen- ploeg, werd gewonnen door Brou wershaven. Veel bewondering zei de heer De Roos te hebben voor de man van rle organisatiecommissie, de heer J. Quant Dzn. uit Zierikzee, voor de wijze waarop het voorbereidende werk voor deze wedstrijddag was ge daan. Daarbij mag niet onvermeld blijven dé administratie, die tot in de puntjes werd uitgevoerd door mej. E. L. Quant en de heer M. F. de Vos uit Zierikzee. De jury was samen gesteld uit de heren D. Tackema te Goes, M. Schoonen te Bergen op Zoom, H. de Hartog te Heinkenszand, A. Tulfer te Roosendaal, A. Swieb te Vlaardingen en A. L. de Vin. Aan wezig was ook de provinciaal wed strijdleider de heer A. J. W. Mathijs- sen uit Middelburg. De melkprijzen Mijnheer de Redakteur. Ons werd gevraagd enige commen taar te geven op het in uw blad van 29 mei '67 opgenomen ingezonden stuk, ondertekend door de heer J. H. Ranft te Renesse. De verbruikersprijzen voor con- sumptiemelk en consumptiemelk- produkten hebben op Schouwen- Duiveland evenals in overig Zeeland van 19-4-53 af tot 2-4-67 gewogen gemiddeld per liter hoger gelegen dan in overig Nederland. Tengevolge van de Prijzenbeschik- 'king Melk en Melkprodukten 1967, die 2 april jl. in werking trad, heb ben wij de consumptieprijzen, die voordien in Zeeland golden, drastisch moeten verlagen. Deze verlaging was variërend, maar bedroeg voor het melkpakket 2-1 cent per liter. De consequentie hiervan was, dat de bij de melkproduktie, -verwerking en -distributie betrokken onderne mingen hun rendement, dat toch reeds door de nog steeds stijgende ondernemingskosten kleiner wordt, in sterkere mate zien aangetast. Onzerzijds is aangetoond dat voor Zeeland hogere consumentenprijzen voor consumptiemeik en consump- tiemelkprcdukten dan voor overig Nederland noodzakelijk zijn, wegens - summier weergegeven -: a. de buitengewoon geringe melk- dichtheid per km2, en dientenge volge hogere aanvoerkosten der melk van de boerderijen naar de fabrieken; b. de lage bezettingsgraad der fa brieken, waaruit hogere verwer kingskosten voortvloeien; c. de betrekkelijk lage bevolkings dichtheid per km2., veren en brug, die de afvoerkosten der consump- ticmellc en -produkten alsmede dc dislributiekosten dezer melk C". sterk in ver hogende zin beïnvloeden; d. het zeer grote aantal gasten dat Zeeland des zomers bezoekt (in 1966 4.500.000 overnachtingen; aantal inwoners Zeeland 294.000) hetgeen met zich meebrengt dat excessieve investeringen moeten worden gedaan. Wij hadden liever gezien dat de heer Ranft te bevoegder plaatse had geïnformeerd, waarom Zeeland se dert jaren hogere verbruikersprijzen voor consumptiemelk en consump- tiemelkprodukten heeft gehad. Wan neer hij of iemand anders daar prijs op stelt, zijn wij gaarne bereid te dezer zake nadere gegevens te ver schaffen. C. ZEE, algemeen secretaris der Zeeuwse Melkfederatie te Middelburg. Scherpe beoordeling Uit de jurystaten van de wedstrij den blijkt wal dat het optreden van de korpsen scherp werd beoordeeld. Daarbij werden de prestaties van bijv. de pompbediener, de ordonnans, van de slangenploeg, de waterploeg, aanvalsplceg en niet te vergeten van de bevelvoerder, nauwlettend beoor deeld. De „brand" was ontstaan in hot genoemde pand aan het Baken. Vermoedelijke oorzaak: brandstich ting. Vlammenborden gaven duide lijk aan waar moest worden ingegre pen maar in de eerste plaats mocht niet worden vergeten de „brandstich ter" te redden. Vervolgens moest worden getracht om uitbreiding van de brand te voorkomen en pas op da derde en laatste plaats kwam het blussen van de brand, of in vaktaal gezegd: „het uitjagen". Officiële ontvangst Bij de aanvang van deze geslaagde wedstrijddag werden de met speciale taken belaste medewerkers welkom geheten door burgemeester S. Franc- ke. Dat gebeurde tijdens een officiële ontvangst in het gemeentehuis, in aanwezigheid van het gemeentebe stuur. Burgemeester Francke wees hier bij op het grote belang van wedstrij den voor de brandweercorpsen, om dat dergelijke wedstrijden de korp sen nopen om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Met andere woor den: er wordt geoefend. Het is een gelukkige omstandig heid dat de bi andweervrijwilligers hu Li taak met veel animo vervullen en dat blijkt cok wel uit de aanwe zigheid van twaalf korpsen op deze dag. aldus de burgemeester, die w'.orcen van dank richtte aan het adres van de heer De Roos voor zijn bereidwilligheid als het er om gaat de korpsen instructie te geven, en tot de heer Quant voor de wedstrijd organisatie. Koffiemaaltijd Na afloop van de wedstrijden, tij dens een geanimeerde gezamenlijke koffiemaaltijd in de cantine van het werkkamp aan de Moolweg te Elle- meet, sprak burgemeester Francke als zijn mening uit dat teruggezien kan worden op geslaagde wedstrij den. Uit de puntenwaardering had de burgemeester kunnen concluderen dat de geoefendheid van de korpsen groter is geworden. De heer Francke bracht nogmaals dank aan de reeds genoemde personen, in het bijzonder aan de heer J. Quant, lyiej. Quant kreeg voor haar medewerking een bloemenattentie aangeboden. „Brandstichter" Peter Cocmans uit Scharendijke en de kampbeheerder de heer Heinhuis ontvingen een en velop met inhoud. De voorzitter van de wedstrijdlei ding. de heer J. Bouwman uit Roo sendaal, sprak vervolgens woorden van dank vcor de door het gemeen tebestuur varl Middenschouwen ver leende medewerking en de hartelij ke ontvangst in het gemeentehuis. De jury-voorzitter, de heer A. Swiep uit Vlaardingen, besprak het verloop van de wedstrijd. Het sa menspel in de korpsen liet hier en daar nog wat te wensen over. Ook de beoordeling van de „brand" was niet altijd juist. Zo werd bijv. de jeugdige perscon in de „brandende" wening sems als „slachtoffer" be schouwd, ofschoon dit niet de bedoe ling was. Tot besluit van deze geslaagde dag, waarop o.a. de burgemeesters Kaste lein, Everwijn, wethouder Stoutjes-. dijk (Oosterland) en het kringhoofd Bescherming Bevolking, de heer J. R. de Boer uit Zierikzee van hun be langstelling blijk gaven, reikte bur gemeester Francke de prijzen uit die behoorden bii de bovengeno'emde puntenwaardering. Het overslaan van de vlammen naar het belendend pand - een timmer- ivinkel - wordt tegengegaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). uit de grote steden naar Zeeland brengen om de Zeelandbrug eens te bekijken. We zijn tot de conclusie ge komen dat voor velen het nieuwtje er af is en de reisbureaus eens wat anders opzoeken om hun klanten te bekoren. Ondanks deze verminde ring ziet rrien dagelijks bussen door Haamstede en Burgh naar Westen- schouwen rijden. WESTHOEK, 3-6. Het is nog maar even juni en iedereen staat verbaasd over het 'groot aantal vreemdelingen dat zich momenteel deeds in de Westhoek ophoudt. Het zijn vooral mensen met caravans doch ook de bezitters of huurders van zomer huisjes die nu reeds profitereh van het goede weer. De zon was zo vrien delijk om zich zondag toch wat te laten zien, zodat er naar hartelust gezonnebaad werd en enkelen zich reeds in het nog koude Noordzeewa ter begaven. Ogewonder. kwamen deze vroege baders uit het zilte nat om hun me demensen te vertellen dat 'het heer lijk was. Ze vergaten erbij dat ze flink kippevel hadden en een kleur vertoonden die het blauw zeer nabij kwam. Toch is het nu reeds duidelijk dat opnieuw de Westhoek in de be- lnagstelling van velen is komen te staan. Opmerkelijk is het aantal Duitsers dat zich, ondanks dat de va kanties nog ver zijn zich hier ophou den, Mogelijk dat zij een aantal snipperdagen gebruiken om het vroe ge seizoen te benutten. Het is verder opgevallen dat er gedurende de weekdagen minder autobussen in de Westhoek verschij nen. Bussen dus die leden van ver enigingen van diverse pluimage van- CHIASSO, 4-6. In een smelterij te Chiasso aan de grens tussen Italië en Zwitserland heeft men een aantal van de goudstaven teruggevonden, die op 1 mei bij een roofoverval in Londen werden buitgemaakt. De eigenaar van de smelterij had de po litie gewaarschuwd na ontvangst van de staven. Hij had ze gekregen met het verzoek ze te smelten en daarna nieuwe instructies af te wachten In totaal zijn er in Londen 140 staven gestolen. De politie heeft niet be kend gemaakt hoeveel men er in Chiasso aangetroffen heeft. OUDER A'MSTEL. Op de rijksweg Amsterdam-Utrecht, onder de ge meente Ouder Amstel, is de 41-jarige mevr. M. A. Koetsenruyter-Kasten- moeller uit Santpoort om het leven gekomen Weer in Groningen GRONINGEN, 1-6. De heer Jules Vaast en zijn echtgenote mevrouw Anna Frieda Le- naerts, uit het Belgische Bor- gerhout zijn door burgemees ter J. J. A. Berger van Gro ningen uitgenodigd hun gou den huwelijksfeest in de stad Groningen te komen vieren. Op maandag 5 juni zal het echtpaar op het stadhuis wor den ontvangen en gehuldigd. De aanstaande jxibilarissen hebben elkaar als evacuees tijdens de eerste wereldoorlog leren kennen in de Martini- stad, waar zij ook in het huwe lijk zijn getreden. Al in 1942, toen zij vijfentwintig jaar ge trouwd waren, hadden zij in de stad waar zij zulke goede herinneringen aan bewaren, hun huwelijksdag willen her denken. Oorlogsomstandighe den verhinderden dat evenwel, daarom heeft het Belgisch echtpaar onlangs een brief aan de burgemeester van Gronin gen geschreven, waarin het zijn hartewens uiteenzette Na bezoek aan Wemeldinge vertrok kon. Juliana per auto van Zierikzee Na afloop van het zo zeer geslaag de bezoek dat H.M. Koningin Julana zaterdag bracht aan Wemeldinge liep in de loop van zaterdagmiddag de „Piet Hein" de haven van Zie rikzee binnen. Het koninklijke vaar tuig meerde af aan het Luitje, waar na koningin Juliana haar reis naar het paleis Soestdijk verder voortzet te per auto. Dit korte, uiteraard on officiële bezoek aan Zierikzee bleef niet onopgemerkt. De aankomst van de „Piet Hein" werd door velen ga degeslagen. Onder de belangstellen den bevond zich burgemeester Kas telein. ZIERIKZEE Scheldebank N.V. In de gehouden algemene verga., dering van aandeelhouders der Scheldebank N.V. te Zierikzee, wer den de balansen en verlies- en winstrekeningen over het boekjaar 1966 goedgekeurd, en het dividend over dat boekjaar vastgesteld op 10 pet,, terwijl tevens werd besloten een jubileum-dividend van 5 pet. uit te keren, vrij van belasting. De heer C. van Oeveren, die als commissaris aan de beurt van aftre den was, werd met vrijwel algemene stemmen herkozen en heeft zijn her benoeming aangenomen. Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 13 juni a.s. wordt een vergadering gehouden van de ge meenteraad. De agenda vermeldt o.m. een voor stel tot aankoop van grond in het bouwplar.-West van de heer P. F. van der Vliet. Verder de benoeming van een onderwijzer in vaste dienst aan de Beatrixschool en een voorstel tot het aanvragen en doorbetalen van de rijksbijdragen voor een aan gepaste woning en 21 premiewonin- gen aan de woningbouwvereniging „Beter Wonen". Vóór de raadsvergadering zal de heer Van Swigchem van Monumen tenzorg, in de trouwzaal een uiteen zetting geven over de regelingen in gevolge de Monumentenwet. Vrouwenbond P.v.d.A. maakte reisje naar Valkenburg Dezer dagen maakte de Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid, afdeling Zierikzee haar jaarlijks uit stapje met als reisdoel Valkenburg. Ondanks het vroege uur, om 6 uur werd gestart, was de stemming er goed in en weldra klonken dan ook de strijdliederen. Men reed langs Tilburg en Eindhoven met als reis doel Valkenburg in zuid-Limburg. Te Haarheeze werd koffie 'gedronken in het „Hof van Heiland". In Val kenburg was gelegenheid tot winke len, waarvan de dames dankbaar ge bruik maakten Daarna werd een koffietafel geserveerd in Vaals, waarna het drielandenpunt werd be keken. Enkele dames beleefden daar een klein avontuur. Zij hadden een ijsje gekocht op Belgisch grondge bied' en werden daarna verdacht van sigarettensmokkel, doch toen ner gens in 'de tassen een sigaretje aan wezig bleek te zijn, kon de reis wor den vervolgd. Door het prachtige heuvellandschap reed men vervol gens via „Klein Zwitserland" naar Breda, waar bij „Moeke Mols" het diner wachtte, wat de dames zich, na de drukke dag en de wat eerder genoten sobere lunch voortreffelijk lieten smaken. Na een dankwoord door de presidente, mevrouw J. v. d. Bergen-In den Bcsch, gericht aan de dames, die wekelijks het geld voor het reisje ophalen en aan de chauf feur, werd de thuisreis aanvaard. Moe en voldaan arriveerden de da mes om 22.30 uur weer in Zierikzee. BURGH Natuurschoon bekeken, I 2500,- schade Een inwoner uit Heerlen, zekere G. reed één dezer dagen over de West- boutseweg. Eer. broedende vogel trok zo zijn aandacht dat hij vergat met zijn auto op een verkeersweg te rijden. Een tegenligger, bestuurd door J. v S. uit Haamstede trachtte nog door claxongeloei de vogelkijker op zijn plichten te attenderen, doch het was te laat. Beide auto's botsten op elkaar. De wagen uit Haamstede had f 1500, de andere uit Heerlen f '1000 schade. Persoonlijke ongeluk ken deden zioh niet voor. De rijks politie was ter plaatse om een onder zoek in te stellen. Dit ongeluk moge een voorbeeld zijn voor andere na- tuurminnenden om toch vooral de aandacht bij de weg te houden. BURGIISLUIS „Ze pikten ieder visje in Vanuit Holland en Brabant worden regelmatig hengelwedstrijden op do Oosterschelde georganiseerd. De ver enigingen of gezelschappen maken dan gebruik van een der in Burgh- sluis liggende boten die hen naar visrijk water brengt. Van te voren valt dit nooit met zekerheid te zeggen want er zijn ge zelschappen geweest die met bijna hun gehele pierenvoorraad weer naai de haven terugkeerden, omdat de vis niet beet, of misschien op een andere plaats zat. Meer geluk had een dezer dagen de hengelvereniging „I.P.I. V.I." („Kk pik ieder visje in") uit Eindhoven, die een grote beker be schikbaar stelde voor de man met de grootste vangst. De beker ver meldde de wedstrijd als de „Zeeslag bij Burghsluis". Met de „Westen- schcuwen", waarop kapitein P. Krij ger het hoer hanteert, werd een wat later bleek gunstige plaats tussen de „Hammen" gevonden. Veel vis werd aan de haak geslagen en het bleek later dat Joop Nienhuijs uit Eindho ven met 35 vissen de eerste prijs en de beker had gewonnen. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Gp donderdag 8 juni komt de ge meenteraad van Middenschouwen in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis te Scharendijke. Gp de agenda staat o.a. een voor stel tot aanleggen van een trottoir langs de Platteweg te Scharendijke. Verder komen aan de orde zaken betrefende vaststelling van een ver ordening benzinepompen en ^een voorstel tot het plaatsen van ver keerstekens. BRUINISSE „Oefening baart kunst" concerteerde De V.V.V. Bruinisse heeft met het engageren van het harmoniekorps „Oefening Baart Kunst" uit Schie dam ongetwijfeld een goede start ge maakt. Niet alleen dat het muziek gezelschap zijn mannetje kan staan, in de muziektent werd een aantal nummers perfect uitgevoerd), de drumband droeg ook een flink steen tje bij, de kleurige kledij van de drumbandleden, de ruige berenmut sen zwart afstekend bij de witte van de majorettes, hel was een kleur- en klankspel, dat om een herhaling vroeg. Het was een prachtige avond en het resultaat was dan ook, dat honderden genoten van deze goed verzorgde uitvoering. Aan de uitvoe ring in de tent ging een mars door het dorp vooraf. Moeder en zoon in het ambt AMSTERDAM, 4-6. Zondag- middag is onder zeer grote be langstelling in de Maarten Lu- therkerk van de Evangelisch Lutherse gemeenschap in Am- sterdam-Zuid mevrouw M. Mostert-Schendelaar en haar zoon G. J. Mostert geordineerd tot predikant van de Evange lische Lutherse gemeente. De plechtigheid geschiedde onder leiding van de president van de Evangelische Lutherse sy node ds. mr. D. G. Hoevers uit Den Haag. Mevrouw Mostert krijgt als standplaats Den Bosch en Heusden, haar zoon gaat de geestelijke verzorging ter hand nemen van de Lu theranen in Pekela en Win schoten. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. Z.A.V. -rayon Zierikzee Standenlijst per 1 juni 1967: Kon Zeelandia 4310711 -3 V.A.B. 4 2 2 0 6 7-3 R.W.S. 5 3 0 2 6 11- 8 P.Z.E.M. 4 2 1 1 5 6-3 P.T.T. 5 2 0 3 4 9-15 Stella Boys 5 2 0 3 4 6-10 Smit Bolnes 4 1 0 3 2 6-11 Neptunus 5 1 0 4 2 10-18 Velocitas 4 2 0 2 x 11-6 x Velocitas heeft nog 6 verlies- punten. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee V.A.B.-P.Z.E M. 0-0. Morgen (dinsdag)avond wordt ge speeld: Velocitas-Neptunus (scheidsr. J. Schouls) en P.Z.E.M.-Zeelandia (J. van Dijke scheidsr.). Aanvang: kwart over 7. Jordanië valt Jeruzalem aan TEL AVIV, 5-6. Vanochtend om 11.40 uur pl. tijd hebben Jordaniérs het vuur geopend tegen de Israëli sche sector van Jeruzalem, zo meldt Tel Aviv. Israël heeft het vuur be antwoord en de strijd duurt voort. Van Israëlische zijde is meegedeeld dat Jordaanse troepen zijn begonnen het Israëlische deel van Jeruzalem te beschieten, evenals het nabijgele gen d rp Ranv.it Rachel. Uit Amman wordt bericht dat Jordaanse vliegtui gen zijn begonnen Israëlisch gebied te bombarderen. Algerijnse legereenheden zullen vanavond naar het Midden-Oosten vertrekken. Dit meldt het Algerijnse persbureau. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 5-6. Aangevoerd 1429 stuks vee, t.w.: 985 runderen en 444 varkens. Prijzen per kg: slachtrunderen, prima's f 4.60-4,90, le f 4,10-4,45, 2e f 3.75-3.9C, 3e f 3,40-3.55; stieren f 3,85-4,40; worstkoeien f 3,35-3,50; slachtvarkens, prima's f 2,10-2,15. le f 2,00-2,10, 2e 1 1,95-2,00, 3e f 1,90- 1,95; slachtzeugen f 1,85-1.95; zware varkens f 1,80-1,85. Runderen: aanvoer even korter; hardel klein; prijzen gemiddeld iets- gedrukt. Varkens: aanvoer iets rui mer; handel redelijk, afloop slepend; prijzen niet hoger. DODELIJKE ONGELUKKEN UITHOORN. Hot. 13-jarige meisje Elisabeth Naber uit Uithoorn is in de ouderlijke woning van de trap gevallen. Ernstig gewond werd zij direct naar de Valeriuskliniek te Amsterdam vervoerd. Later is het meisje aan de bekomen verwondin gen overleden. GELDERMALSEN Op het kruis punt rijksweg 15-Blankertseweg in de gemeente Geldermalsen is de 24- jarige C. van Tussenbroek uit Buur- malsen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. LEIDSCHENDAM. Op het ver keersplein bij Leidschendarh in rijks weg 4a, Den Haag-Leidschendam, is de 26-jarige D. H. Brummelman uit Den Haag met een personenauto te gen de opstaande betonnen rand langs het verkeersplein gereden. De auto sloeg enkele malen over de kop. De heer Brummelman, die de enige inzittende van de wagen was, over leed ter plaatse. ALPHEN AAN DE RIJN. De 33- jarige Marokkaan M. M. Dris, werk zaam in Ter Aar, is zaterdagmiddag omstreeks half zes, toen hij op zijn fiets in de Prins Hendrikstraat te Alphen aan de Rijn reed, door een linksaf slaande Vrachtauto aangere den en vrij we op slag gedood. ALPHEN AAN DE RIJN. Kort na dat hij zaterdagmiddag op de Oran- je-Nassausingel dte Alphen door een auto was aangereden is de 70-jarige heer J. J. Stapper in het academisch ziekenhuis te Leiden overleden. ALPHEN AAN DE RIJN. De 33- jarige Marokkaan Mimum Musadris is zaterdagavond op het T-kruispunt Prins Hendrikstraat-Hazeveld te Al- den en vrijwel op slag gedood. HASSELT. In de polder Masten broek vlak bij Hasselt is een twee jarig zoontje van de familie J. Kroes in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. LUYKSGESTEL. De tienjarige Jan Heesters uit Luyksgestel (N.B.), die met enige vriendjes ging baden, is in een vennetje in de Wilrijt bij Berg- eyk verdronken. HASSELT. Zondagmiddag is het driejarig zoontje van de familie H de Bruin uit Hasselt op het Zwarte- water overboord geslagen uit het jachtje, dat zijn vader bestuurde. De rijkspolitie te water had zondag avond het lijkje nog niet gevonden. CARLSBOURG, 3-6. De serie op- zienbai-ende branden in België duurt voort. Om half vijf vannacht brak bx-and uit in een jongenspensionaal, het St. Jozef instituut in Carlsbourg, niet ver van de Franse grens. De evacuatie verliep ordelijk en er vie len geen slachtoffers. Tegen zeven uur was men de brand meester. Algemene vergadering „Volksonderwijs' UTRECHT, 3-6. Het is droevig dat Nederland zich nog steeds in vergelijking met alle andere Westeu- ropese landen op één der slechtste piaatsen op de ranglijst der klasse- gemiddciden bevindt. Alleen Spanje heeft een nog slechter klassegeinid- delde. Het lager onderwijs wacht met spanning wanneer het nieuwe kabi net dc derde fase van de leerlingen- schaalverlaging zal invoeren. Dit deelde dr. G. Stcllinga, voorzitter van dc vereniging Volksonderwijs, mee bij de opening van de algemene vergadering van deze vereniging, die zaterdag in Utrecht is gehouden. Willen wij in Nederland - zo ging hij verder - ernst maken met de achtergrond-principes uit de wet Cals: meer individuele hulp en meer ontplooiingskansen voor ieder kind, dan zal men bereid moeten zijn ook in de hele sector van het voortgezet onderwijs tot een dx*astische vei'la- ging van het aantal leerlingen per groep over te gaan. Wij hopen dat het huidige kabinet zijn bestedings beperkingen binnen de pei-ken en buiten het. onderwijs zal houden. Er waren in 1965 in het gewoon lager onderwijs 6.000 klassen met meer dan 40 leerlingen, bij het voortgezet gewoon lager ondei-wijs 230, bij het u.l.o. 3.000 en bij het v.h.m.o. 900 klassen met meer dan 30 leeiiingen, aldus dr. Stellinga. Hij herinnei-de ei-aan dat in sa menwerking met bevriende organi saties een felle actie is gevoerd te gen de wat hij noemde uitverkoop van rijksmiddelbare landbouwscho len. De school in Assen zal wel ver- loren gaan, zo zei hij, maar die in Hengelo zal waarschijnlijk behou den blijven. Dr. Stellinga vindt de houding van de bewindsman die stilweg een school van de hand doet, merkwaai'dig. „Waakzaam blijven" Volksonderwijs heeft waakzaam te blijven. Wij hebben er geen behoefte aan rijksscholen te zien overgaan in neutraal-bijzondere scholen, aldus di'. Stellinga. Dat overige ministers over zaken die aan Jxun zorg zijn toevertrouwd soms weinig subtiel oordelen, bewees oud-minister Die penhorst toen hij - aldus de Volks- onderwijs-voorzitter - onlangs in het vuur van zijn verkiezingskruistocht uiti-iep, dat samenwerking en samen- spreking tussen Christenen en athe- isten zoals in de V.V.'D. en de P.v. d.A. plaatsvindt, regeli-echt zou lei den, tot staatsomroep en openbare school; dat laatste, openbai'e school, schijnt voor de ex-minister wel het ergst te zijn, aldus dr. Stellinga. Hij vroeg zich af of men niet be grijpt dat Volksonderwijs nu einde lijk wel eens een minister van on derwijs en wetenschappen van open baar origine had willen zien. Er schijnt volgens hem in Nederland een politiek dogma cf gebod te be staan dat een voorstander van open baar onderwijs niet in de leiding van het departement van onderwijs en wetenschappen betrokken mag wor den. De niet-confessionele partijen, die bij de kabinetsformatie betrok ken worden, blijken - aldus dc heer Stcllinga - daar niets tegen te kun nen of te willen docj}.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2